рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005     Když Ráno Vstává...

 

 

Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když spí, naplňuje jej Duch spokojenosti. Když jde do boje, naplňuje ho duch síly, když bojuje, stává se sám duchem. Když bojovník zemře, nemůže se ve světě mrtvých ztratit, protože jej doprovází jeho věrní Duchové. Tak jak byl on statečný, tak jsou stateční nyní i oni a chrání ho, aby velcí Duchové podsvětí mu dali ve své říši čestné a zasloužené místo. Duchové se jej zastanou. Neztratí se a bude mu dán přístřešek naplnění, kde bude moci spočinout.

Vstaň a zpívej, vstaň a tanči, vstaň a přidej se.

Vstaň a vezmi sebou své Duchy, ať tě učiní velkým.

Vstaň, Duchové se dívají.

Vstaň, už tančí také.

Vstaň, slyšíš? Už zpívají s námi!

Cítíš svou sílu, poslouchej svoji sílu, je velká tvá síla. Jsi dnes neporazitelný, tvoji nepřátelé zhynou strachy. Kouzlo jim odejme sílu. Kouzlo jim zatemní hlavu. Cítíš svoji sílu, tak zpívej a tanči, vtaň a přidej se.

Vstaň a vezmi sebou své Duchy, ať tě učiní velkým.

 

Píseň válečníků, malé bubny a rohovinová chřastítka, jižní Gátové roku 27 876 před námi.

 

 

 

Svět se úplně změnil. Lovec se rychle uzdravuje a nabírá síly. Plete pasti na zajíce, za týden je jejich sezóna a bude jich plný les, plná pláň i plná lesostep. Pak bude všude roznášet pasti a sklízet úrodu zajíců. A pak bude sezóna dalších zvířat a musí se připravovat zase jiné speciální pasti a další sezóna jiných zvířat a další pasti a to je ještě každý rok jiné. Jeden rok je přezajícováno a následný rok je mnoho zase něčeho jiného. Ten, kdo to přesně zná a dovede se vždy pečlivě nachystat na to, čeho je nejvíc, je člověk žijící v hojnosti. Pletení pastí Lovci jde, ale vypadá to komicky. Velký chlap a dělá pastičky na malá zvířátka, slavný lovec mamutů a tady s pokorou sedí spolu s několika kamarády, taky chlapy jak hora a pletou z proutí a kožených řemínků rámečky s oky, do nichž se zajíci chytí a sami se v nich uškrtí.

 

Absurdní, jenže zajíců je letos nejvíce a proto se jejich sezóna nesmí promeškat. Lovec musí rozhodit desítky pastí, aby mohl sebe a Gomepsis zásobit jejich masem. Pletená past je spíš kruh z proutí, který se zapíchne do sněhu mezi křoví a zajíc středem kruhu prochází. Ke kruhu patří ještě takový tenký provázek, smyčka a ten se mu začne utahovat kolem krku. Ta pastička se dá narafičit rovnou mezi křoviny, stačí jen tužší provázek. Ale tohle šetří čas a zmrzlé prsty. Je lepší udělat dvacet pastí v teple než tři pasti v mrazu a větru.

Když Lovec plete, namáhá prsní svaly a vždy když zaberete, přichází bolest. A čím je pastí více, tím je větší i bolest.

Už se to nedá vydržet.

Lovec vypadá, že jde spát, ale ví, že na počtu pastí závisí jeho život i život Gomepsis a tak si na pár hodin odpočine a pustí se do pletení znova. Určitě jich udělá ještě pět. Pak si dá hodinu pauzu, uvaří si silný čaj a pak dalších pět. Svítí mu jen lampy, ale Lovec vidí dobře, tak se to dá vydržet do půlnoci. Pak ještě zkusí jednu várku… ne už nemůže. Chce se rychle se svléct a umýt, ale oči se mu zavírají a je nesmírně pomalý. To co by mu jindy trvalo deset minut, dělá celou hodinu.

Gomepsis už spí, nesmí se moc hýbat, plíce se hojí pomalu. Nebude smět dlouho tahat náklad, možná dva, tři roky, nebude moci ani chodit dlouho daleko. Bude takovou sněhovou princeznou. Konečně se přitiskl k spící dívce, on nyní pěkně studený. „Určitě ji to vzbudí,“ stačilo mu ještě projít hlavou a pak už si nic nepamatoval.

 

Ráno vstává první Gomepsis, nejprve zapálí jednu lampu a přiloží nachystané větve na oheň. Za chvíli je všude teplo a tak ze sebe může sundat kožešinu. Už nemá noční košili, nikdo ji neobletuje mimo jejího muže. Její jizvy nejsou vidět, protože přes ně visí zdobné řemínky, které má omotané kolem hrudi. Ruce jí zdobí čtyři náramky, dva v zápěstí a dva nad loktem. Jako vdaná žena má mít kratší vlasy. Ty si dala za uši do copánků, kterých má nyní plnu hlavu. Přece je v ní trocha Katárijského ducha a ona nechce převzít zas tak úplně úplně všechno od Gátů. Hlavně, když jí takto vlasy nejvíce sluší a naoko vypadají také kratší.

Lovec také vstává, to už voní čerstvá polévka a k ní bude dnes sušené koňské maso. ,,Hodná žena!“ pomyslí si Lovec. Vezme si sáně a půjde na dříví, jak bude pasti ukládat v terénu, tak místo nich naloží dříví na otop. Má to logiku, kde jsou zajíci, tam jsou i malé stromky.

,,Ještě si musím vzít dlouhý, úštěpový nůž. Bude dobré pár stromků podřezat, ale je možné, že mamuti nějaké sešlapali a nyní budou stromky už seschlé, prostě nachystané na odříznutí a naložení na sáně.“

Lovec se balí a obléká a Gomepsis stále v domácím se mu snaží pomoci. Jeho ruce toho zvládají oproti dřívějšku málo, společně to ale dokáží. Úsměv a políbení. Gomepsisin vlček radostně vyštěkl, sáňky zašustily na sněhu a za nimi muž na lyžích vyrazil pryč od chaty. Gomepsis si sedla k ohni, znovu přiložila a rozhlížela se, do jaké práce by se mohla pustit. Vytáhla si pruhy látek a začala je k sobě sešívat tak, aby vytvořila nové barevné vzory. Možná se kolem poledne obleče, zajde na záchod a pro vodu. Zrovna se může umýt. Přemýšlela, jestli má cenu se vůbec oblékat, jestli není lepší se jen zabalit do kožešiny. Ale nechtěla by se teď nachladit, bylo by to nebezpečné. Na druhé straně rozmazlovat se člověk nemá. To jsou pěkné starosti. Je tu nyní s Lovcem sama, ostatní odcestovali, aby nemocným nebrali kořist. Tak se to někdy dělá.

Lovec se večer vrátil domů s nákladem otopu a hromadou prázdných pastí. Dva zajíci. Katastrofa.

,,Tady se už neuživíme. Je to špatné, zajíci jsou tu už příliš vybití, musíme pryč,“ řekl, ukazujíce na mizerný úlovek. Manželé měli jednoho soba a vlčka. Sob se pásl poblíž, měl nedávno polámané nohy a nedokáže ještě držet krok s ostatními. Je to spíš taková živá zásoba masa. Má na krátko svázané nohy, aby se nikam nezatoulal. Lovec si šel prohlédnout nohy zvířete.

,,No, žádná sláva, ale tebe určitě uveze a náklad potáhne za sebou.“ Žádní závodníci z vás nebudou, ale to nevadí, alespoň nám neutečete,“ zasmál se.

Hned druhý den si sbalili věci, Gomepsis si sedla na soba, ale příliš v klidu na něm určitě nebude. Za něj naložili balík věcí na sáně. Vlček také táhl svůj náklad na vleku a další sáně měl za sebou Lovec. Jediný ze čtyř poutníků byl skutečně zdravý jen vlček.

Trojice se rychle vzdalovala od svého původního tábořiště. Patnáct kilometrů dopoledne, pět odpoledne, rozhodit pasti, rozdělat stan a spát. Ráno prohlédnout pasti, zpracovat úlovky ze včerejška, něco nechat zmrznout do zásoby, něco připravit pro sebe a pro vlčka na ten den, pak se sbalit a zase o kousek dál. Na lyžích se jelo dobře a tak druhý, třetí a čtvrtý den už byli daleko na severozápadě. Rovinu vystřídaly kopce a pak kolem kaňonu řeky, která tekla od západu. Tu již obklopovala celá horstva. Jeden kopec stíhal druhý, vše pokryto tundrou a lesostepí.

Tady by mohlo být zajíců daleko víc. To se ukáže ráno, protože Lovec testoval právě nočním lovem. Konečně se mu vše zdálo, jak má být. Zůstali na plošině u svahu jednoho kopce, který byl nedaleko soutoku dvou řek a potoka. Není sice odsud vidět do široké krajiny, ale lov je zde dobrý a jejich jediný sob se zde také snadno uživí. Vlček někdy zůstával s Gomepsis, jindy pomáhal Lovci. Někdy mu nadehnal zvíře nebo našel jeho stopu, jindy za tmy bezpečně mířil domů a ještě mohl táhnou menší stromky. Lovec se naučil zacházet i se sobem. Nakládal na něho náklad a dokonce s ním i někdy cestoval. Ale mělo to svá omezení, sob se musel hodiny pást a kdyby neměl možnost pastvy, rychle by uchřadnul. Vlček je naproti tomu ideální, rychle se nají, při tom si příliš nevybírá a je pak k dispozici tak, jak člověk potřebuje. Sobovi se musí stále člověk do značné míry uzpůsobovat a Gomepsis Lovce poučila, že ne každého soba lze ochočit, jsou mezi soby rozdíly. Jsou sobi různých plemen a jen jediné z nich lze ochočit a to ještě ne všichni to umí. Některé oblasti Evropy mají takové soby, kteří vůbec ochočit nejdou, ale sem tam se najde někdo, kdo tvrdí, že i to je možné, ale musí se prý na to úplně jinak.

Lovec se za pár dní zorientoval a našel ještě ideálnější místo pro tábor. Když se posunou ještě trochu severněji, jednak budou výš a bude tam pro Gomepsis lepší vzduch, ale navíc uvidí i na Pálavu. Kdyby se něco dělo, uvidí i signální ohně.

A tak spolu zamířili asi patnáct kilometrů na sever. První noc byla jasná, hvězdy svítily a bylo vidět do veliké dálky. Nyní oba jasně vidí, jak na kopcích svítí velký oheň a o kus dál druhý. ,,Zítra se jim ozveme. Nasbírám hromadu stromků, aby o nás také věděli,“ řekl Lovec.

,,Co znamenají ty ohně?“ zeptala se Gomepsis. ,,Nevím, přemýšlím, ale určitě se něco se děje!“

Lovec se rozpomíná: ,,Dva ohně hned po západu slunce značí pohotovost. To znamená, že musíme být sbalení během půl hodiny! Ale proč?“ Lovec si nachystal větvičku, kterou pečlivě zaměřil na ohně. Po čtvrt hodině se rozhořela další signální hvězda tentokrát nalevo od stávajících. To podle tyčinky Lovec snadno přesně odhadl. „Teď oheň zhasl, teď svítí, teď zhasl, teď svítí a svítí pořád. Prvně se zháší ten dole, pak prostřední a nakonec ten třetí, ale ten hoří pořád. Co to znamená?“ uvažoval nahlas.

,,Od západu jde nebezpečí a toto nebezpečí je stálé! Obávám se, milá Gomepsis, že už jsme ve válce.“ Lovec mluvil smutně a věcně: ,,Kdykoliv můžeme narazit na nepřátele nebo oni na nás.“

Gomepsis se podívala na Lovce a zeptala se: ,,A my jsme kde a kde jsou oni?“ ,,Myslím, že nebudou daleko.“ Gomepsis si lehla na rohož a zabalila se do kožešin. Lovec pak ještě dlouho pozoroval krajinu a hledal v ní světla ohnišť.

 

 

Ráno Lovec zjistil, že asi dva kilometry severněji je shromáždění všech Gátských bojovníků. Menaurové jsou prý jen asi sedm kilometrů odtud a chystají se Gáty pobít. Půjde s nimi. Může používat luk. A také kopí a... kouzla!

Nechá tady Gomepsis? Ta by se měla někam schovat. Vápencová hora, ta kde jsme předtím bydleli, má desítky drobných jeskyněk. Snad se do jedné vejde kožešina, věci a děvče. Ale co sob, co pes? ,,Vlčka si vezmu já,“ rozhodl Lovec. ,,Na sobu můžeš v nebezpečí ujet a opačně, nikdo na dálku nepozná, že je sob zkrocený a kvůli osamělému sobovi nikdo do kopce nepoleze.“ Bylo rozhodnuto.

 

 

Hora plná jeskyní a jeskyněk Gomepsis přijala. Našla si zde úkryt, ještě si musí nachystat vodu. Zase se musí oblékat, na bolestivý hrudník to není nejlepší práce. Z vyhřáté kožešiny se jí nechtělo, tak ji napadlo, že si ji nechá na sobě. Na obranu si raději vzala ten malý toulec se skládacím lukem a pak ještě tohle a tohle a tohle a mohla konečně sejít ze svahu dolů k malému potoku v soutěsce dvou vápencových hor.

 

 

Mezi tím Lovec dorazil s vlčkem do shromáždění bojovníků. Sem přijde jejich protivník. Jsou zde a za několik dní se vyrojí Imebirijci na jižní straně území a bude jich mnoho. A i když Gátové tuto bitvu vyhrají, mnoho jich padne a budou chybět v příštím boji. Špatné vyhlídky. Tak dlouhé mírové soužití a najednou jako by se všechno dalo do pohybu, jako když se utrhne kamení. Tady je jeden Lovcův starý známý. Zdraví ho a hned se ptá: ,,A jak to vlastně dopadlo s otcem tvé ženy?“

,,Nevím, jestli špatně nebo dobře. Nikoho nepoznává, úplně se pomátl a dělá pomocníka jednomu šamanovi. A ne ledasjakému šamanovi.“

,,A co na to pomatení říkal ten šaman?“

 

Lovec sklopil zrak. ,,Říkal, že Šalův Duch odešel do říše mrtvých, kde má syna a ženu a je mu v podzemí dobře. Až si uvědomí, že jeho dcera je naživu, tak se vyléčí. Ale potrvá to.“

,,A vynesla rada nějaký trest?“

,,Blázny netrestáme a vlastně není za co. Když jsme přežili, je to vůle Velkého Ducha a proto vůle velkého Ducha je, aby žil i Šal a tak ho nevyženeme. Bude však žít jako Gát. Bude z něj starý traper, bude plést pasti, lovit zajíce, lišky, bělokury a ryby!“ smál se Lovec.

,,Teď je na tom určitě lépe než my,“ dodal Lovcův známý a bylo vidět, že má také starosti, co bude s Gáty, když se na jejich území tlačí dva kmeny.

Lovci si pomalovávali obličej, někteří si nasazovali masky, jiní si narychlo vyráběli rezervní štíty a sháněli do nich nějaká ta ochranná kouzla.

 

 

V poledne toho dne svítí slunce na plné obrátky. Prokresluje každičký modrý stín na bílém sněhu. V mrazivém vánku se všem oddělují od úst chumáče páry. Na jedné straně bojovníkům ze západu, na druhé straně Gátům. Mezi Gáty jsou i domácí Imebirijci a dokonce sem přijeli i jižní Gátové i Taketové ze severu až od velkého severského ledovce (od Krakova). Z východu dorazil princ s posilou vlastních dobrovolníků a od jihu přijeli sousední slavní šikotští válečníci. Sami očekávají každým dnem útok jižních Imebirijů a přesto sem všichni dorazili. Nájezdníky si nikdo nepřeje a rady náčelníků, šlechticů a starších se dohodly na společné obraně. Mezi přítomnými to zašumělo. Od úst k ústům se nesla zvěst, že je tu Lovec. Jediný, kdo stále neznal pověst o své nezranitelnosti, byl on sám. V chápání okolí byl považován jeho a Gomepsisin příběh za ukázku moci kouzla, které je s Lovcem spojeno. Velký Duch chtěl ukázat, kdo že je to Lovec a ten, kdo je s ním, je chráněn také jeho kouzlem i proti vystřelenému šípu a přežije. Přítomní věří, že když budou bojovat po boku takového muže, budou nezranitelní a přinejhorším, budou-li přece jenom zraněni, nezemřou a tak hýří vtipem a optimismem. I když někteří by přijali i ten život v Podzemním světě.

 

 

Tak tu stojí dvě armády proti sobě. Menaurové a Gátové se svými spojenci. Bojovníci si hledí do očí, vždyť je to z jednoho kopce na druhý sotva sto dvacet metrů. Předvádí se, křičí, zpívají, tančí a snaží se protivníky zastrašit. Napětí stoupá.

 

 

Gomepsis nabírá vodu. Vtom ji napadne, že když si sedne na soba a pojede se podívat támhle za kopec, uvidí, co se děje na bojišti. Snad se tak nic moc nestane, bude opatrná, nikdo ji neuvidí.

Bere sebou věci a stále jen zabalená v kožešině, jede na sobovi. Po chvíli sob zpozorní a zastaví. Teď to slyší i ona, nějaké hlasy. Tam za těmi trnitými keři se baví dva cizí bojovníci. Mají bázeň před jakousi Modrou Bohyní, kterou tam jeden z nich určitě před několika roky viděl. A místní věří, že je ta Bohyně ochrání a Zixis je přesvědčen, že je jeho osudem. Dokonce si je jist, že se s ní tady opravdu setká. Gomepsis se usmála. Něco naprosto šíleného jí proběhlo hlavou.

Sehnula se a z brašny vytáhla nějakou tubičku. Za několik dalších minut už měla natřené celé nahé tělo pálivou emulzí s práškem, po kterém ji zmodrá kůže, tak jako kdysi u potoka, když tam přišli ti skautíci. Natřela práškem i svého soba a nikým nepozorována rozdělala opodál oheň, aby rozpálila kameny, které tady u potoka nasbírala. Všechno stačila nachystat tak jak chtěla a když začala tušit rozmístění bojovníků, odhodila kožešinu. Najednou jste mohli vidět na sněhu modré nahé děvče na modrém sobu, jak se vynořuje z oblaků páry. Tak se zjevila před bojovníky, nachystanými k boji.

V košících po stranách soba má hromady malých, rozpálených kamínků, které z nich propadávají na zem do sněhu, kde se rozžhavené ihned vpíjejí do země a vypuzují ze sněhu oblaka páry. V této mlze se tedy pohybuje, podobná zjevení, nahá ženská bytost, celá v modrém s modrým lukem na modrém sobu. Jede přesně uprostřed mezi oběma nepřátelskými tábory podél potoka. Všichni oněměli a s bázní ji sledují. Vůdce nepřátel dává pokyn, aby se nikdo ani nehnul.

 

„Toto je můj osud, který se má nyní naplnit,“ šeptá plný úžasu a jde k Modré Bohyni dolů. Cítí sice obdiv a nejistotu, snad i lehkou bázeň, ale jeho arogance jej ani nyní neopouští. Ve své domnělé nadřazenosti a plný zpupnosti, která jej naplňuje falešným pocitem, že si může dovolit vše a všichni mocní mu budou nakloněni, tak stanul tváří v tvář před skutečným přeludem. Syčící kameny a pára kolem, modrá nahá dívčí kůže.

Na jeho tváři se objevil úsměv někoho, kdo si sáhl na zázrak. Měl v očích výraz člověka, kterému se splnily všechny sny a od nynějška už vše bude jen a jen po jeho. Jako by už dosáhl všeho, po čem toužil. To byla chvíle jeho životního triumfu.

 

Všechny oči hleděly na něho a Modrou Bohyni. Nepřátelé s údivem a vítězoslavně, domácí se strachem a obavami. On, veliký válečník zde stojí, aby si odvedl ochránkyni této země. A ona ho zde vítá, copak mu nevyjela v ústrety? Vždyť ho nezahnala, nenaplnila oblohu blesky a sněhovou vánicí. Jede mu naproti, aby mu vydala svoji zemi. Najednou to tíživé ticho, kdy se stovky očí upíraly na jediné místo jeviště, přerušil rychlý a zcela nečekaný děj.

 

Ve zlomku vteřiny měla Modrá Bohyně v ruce luk a v druhé šíp. V dalším zlomku vteřiny obé spojila a v jediném rychlém a ladném pohybu, jež trval jako krátký záblesk oslnivého světla, vypustila šíp proti...

 

Ticho.

 

Zixis stál ještě na nohou a teprve nyní, když je Modré Bohyni tak blízko, že může pozorovat celé její nahé tělo, si uvědomil, že má tvář, kterou vlastně zná. Ano, je to tvář Gomepsis! Tvář Modrého Kvítku. Až teď si vzpomněl, co mu kdysi říkal ten muž z katárijského doprovodu: „Ale také je to v řeči Hýbačů Modrá Smrt!“

 

 

Jako by si Zixis ani nestačil uvědomit, co všechno se teď stalo. Otočil se ke svým, pak ještě k modrému sobu, na němž seděla Modrá Bohyně a zhroutil se k zemi. V ten okamžik vyrazili domácí s ohromným řevem proti nepřátelům a ti vyděšení tím, co viděli a zažili, nebyli schopni se ani hnout z místa ani utíkat. Všechno bylo jinak. Bohyně očarovala jejich vůdce, přivábila jej k sobě, aby ho z očí do očí zabila svým pohledem. Když se Menaurové otáčeli a prchali, mnohdy po sobě zanechali sáně, lyže, spřežení, ale někdy dokonce i zbraně. Nechávali zde celé výbavy a utíkali, aby si v poslední chvíli zachránili alespoň holý život. Postupně si uvědomovali, co že se stalo. Jejich šamani byli přemoženi, jejich kouzla zrušena, jejich moc skončila!

 

V oblacích páry zmizela i Modrá Bohyně. Nikdo ji už neviděl. V lese asi dva kilometry odtud pomáhaly dívky polozmrzlé a polomrtvé Gomepsis ze soba dolů. Třásla se vysílením a zimnicí. Rychle ji balily do nejteplejších kožešin, celou otíraly teplou vodou. A také otíraly jejího soba. Jeden ze zbloudilých šípů, který náhodou někdo vystřelil, jí probodl stehno a způsobil velkou ztrátu krve. Bylo by to vážné i bez předchozího zranění, ale teď, kdy hruď ještě nebyla zcela vyhojena a sil bylo málo, sesunula se na zem a prosila o teplou vodu nebo čaj. Sotva hýbala rty. Někdo jí dal nohy nahoru, aby hlava byla níž a nedošlo ke ztrátě vědomí. Po chvíli padl k zemi i Gomepsisin sob. Šíp, který jí prostřelil nohu, skončil v jeho plících a zvíře se začalo dusit vlastní krví. Všechny jeho tři plíce se naplnily krví a hroutily se. Do pěti minut sob přestal jevit známky života. Jeho paní na tom nebyla o moc lépe.

 

 

 

Trvalo pár hodin, než se Gomepsis vzpamatovala. Měla na sobě čísi půjčené šaty a cítila poblíž čerstvý, teplý čaj. Otevřela oči. Přehodila přes sebe ještě teplou kožešinu a nazula si boty. Venku kousek odtud někdo něco ryje v zemi. Zem ještě shora úplně nepromrzla, tak dotyčný hloubí mělkou jámu. Úplně v ní hrklo. Vedle leží její sob, je dočista mrtvý a úplně ztuhlý. Stále je modrý a vypadá posvátně. Tolikrát jí nějaký sob zachránil život. A tento ve své barvě a tím co dokázal, vypadá velmi svatě, jakoby z jiného světa. Asi proto se k němu chovají tady ti lidé tak podivně a jdou ho pohřbít, jako by pohřbívali kouzelníka nebo někoho jiného, provázeného kouzlem, které má pokračovat. Tělo soba uložili na dno jámy na starou rohož, shora jej přikryli kameny a pak vše zase zasypali hlínou. Gomepsis zde stála a loučila se sním. ,,Mysleli jsme,“ řekl muž, který soba s přítelem zakopával ,,že budete ležet ještě dny, tak jsme jej schovali pod zem, kdybyste se chtěla na něj pak ještě podívat. Zemřel rychle a náhle a jeho Duch se určitě nestihl rozloučit se svým tělem. Navíc je to tělo válečníka. Válečníka, který nám vyhrál válku s Menaury. A to je jen naše tajemství. Ale běžte se schovat do stanu, ať vás nikdo nevidí, máte ještě modrý obličej.“ Teprve když přišli dvě dívky k těmto dvěma mužům, uvědomila si, že je zná. To jsou její bývalí sluhové a služebné. Dívky rychle poznala, ale chlapci mezi tím vyrostli a změnili se v opravdové muže. ,,Stydím se, že jsem mezi vámi. Chovala jsem se k vám mnohdy přímo otřesně,“ řekla a sklopila oči. ,,Ráda bych to napravila. Říkejte mi jen Gomepsis, pokud to přijmete.“ Dívky složily otop, který právě přinesly a také dva zajíce. Teprve nyní si Gomepsis uvědomila všechny souvislosti a obrátila se na muže.

 

,,Jak to, že jste tady? Nepronásledujete nepřítele?“

,,Pochytáno, zlikvidováno, Gomepsis,“ usmál se jeden z mužů.

,,Lovec mě bude hledat.“

,,Dojdeme pro něho, takhle tě nemůže nikdo potkat. Lidé by přestali věřit kouzlu v Modrého Ducha potoka. A lidé tomu musí věřit, aby neztratili odvahu a bázeň před vyšší mocí!“ Jeden z mužů si opláchl v potoce ruce a vydal se na cestu za Lovcem.

 

 

Lovec někde sehnal další tři psy a zapřáhl je za velké sáně. Na nich jede Gomepsis, tažená dvěma páry vlčků. Jede se jí pohodlně, spolu s malou kolonou, která cestuje k východu. Až tam se mezitím dostal průvod Imebirijců, kteří chtějí opanovat roviny kolem Mamutí řeky. To je opravdu území, kde žili Imebirijci, ale v posledních desetiletích mnozí přejali způsob života od Gátů a žijí spolu s nimi na kopcích, odkud mají přehled po krajině. Zbylí Imebirijové se věnují odlišnému způsobu života. Loví v jiném terénu úplně jinou zvěř. Nemusí si konkurovat a jejich území se může prolínat, ale průvod Imebirijců z jihu je prý ohromný a prý převyšují Gáty. Určitě jim nebude území stačit a expandují dál na větší část území Gátů a ani se tím záměrem netají.

 

 

Imebirijci vyslali posly a znovu žádali Gáty, aby se odstěhovali pryč, že toto je území, které jim vydal jejich jediný a Nejvyšší Duch. Lovec se těchto jednání také účastnil, protože byl gátskou radou vybrán jako expert, který v jižní Imebirii skutečně byl. Lovec byl vůči imebirijské víře, proměněné v nafoukanou aroganci, která je opravňovala zabíjet, obrněn jejich vlastními zákony a proroctvími. Ty znal od Dakavana. ,,Nesáhneš na stan, ženu a děti tvého souseda. Nesáhneš na jeho majetek, jinak propadáš vyhnanstvím z tvé země.“

,,Ale my už jsme na cestě z domova, takže jsme si již trest vybrali dopředu a můžeme loupit a zabíjet, co je nám libo,“ usmíval se při své zpupné odpovědi jeden imebirijský diplomat. Sami Imebirijci se rychle snažili najít něco, čím by ospravedlnili vyhnání Gátů či válku s nimi. Hledali nějaký prohřešek, který by obhajoval jejich vpád jako trest Velkého Ducha.

Lovec k nim promluvil: ,,Velký Duch slyší, jak se mu rouháte a naši šamani připravují kletbu, která dopadne velmi tvrdě na vaše hlavy. Jestliže hledáte ospravedlnění pro vaši invazi a dovoláváte se Vašeho Ducha, nelžete ani jemu ani nám nebo sami sobě. Jinak on sám povolá proti vám našeho ochránce, který zahnal západní národ, zabil jeho vůdce a jeho bojovníky nám vydal do rukou.“

 

Zítra odpoledne na tomto místě! Nato se delegace Gátů zvedla a odešla. Imebirijové vždy vypadali v očích Gátů jako velmi pragmatičtí lidé, ale jižní Imebirijci takový nebyli. Slova Lovce na ně působila a evidentně je někdo takový zaskočil. „Kdo to vůbec je ten mladý muž, který se vyzná v imebirijském právu a imebirijském náboženství? Démoni nám ho dlužili!“ nadávali členové imebirijské rady a vůbec netušili, že je to vlastně jejich nový vladař.

Nebo už není?

 

V momentě jeho zranění na svatbě přišla k Imebirijcům zpráva, že jejich gátský vůdce byl zabit a ti velice rádi tuto zvěst přijali za svou. Zvěst se mezi Imebirijci šířila rychle dál. Zítra si vezmou imebirijští muži zbraně a půjdou se utkat v boji s Gáty. Pokud tedy proti nim samým nezasáhne místní Duch potoka. ,,Neměli jsme připustit, aby bylo bojiště rozděleno potokem!“

,,Prosím tě, příteli,“ obrátil se jeden člen imebirijské rady na druhého, „ty snad věříš, že existuje nějaký Duch, který se opravdu jen tak zjeví mezi lidmi, změní děj událostí a pak zase zmizí? To je nesmysl!“ A dodal: ,,Beze strachu tam vtrhneme a nebudeme hledět na žádné modré panny. A také tam žádné nebudou, rozumíš?“

 

Gomepsis se dozvěděla, co se na zítřek chystá. Je slabá, moc slabá, cestování a poslední výstup na bojišti ji vyčerpal. Takto se nemůže natřít na modro a znovu vystoupit proti nepřátelům. Minule seděla na sobovi a ten už je mrtev. Jak by se na bojiště dostala a jak pryč. A cestou by jen omdlela slabostí, nepřátelé by to viděli a s Gáty by byl ámen.

 

,,Ne, to byla tvá chvíle pod tvou hvězdou štěstí. Zachránilas nás od strašného boje, ale teď je na čase, aby svou šťastnou hvězdu našli i jiní lidé a doufejme, že to budeme my,“ řekl Lovec.

 

 

Druhý den sedí všichni Gátové na zemi na rohožích jako na divadle. Ze své strany svahu pozorují protilehlý svah a pod ním, hluboce zaříznutý potok. Dole na svahu na straně Imebirijců je jen podemletý břeh, pár klád, které tu zůstaly jako zbytek bobří hráze a nějaká zapomenutá, zpola zasněžená kožešina. Zato protější svah začíná být pestřejší. Ozývají se hlasy a už přicházejí Imebirijci. Jsou pomalovaní a nesou si zbraně. Imebirijci jsou zaskočeni, jejich nepřátelé sedí na rohožích a na kolenou mají bubny Pak to začalo. Celá obloha i zem začíná dunět, stovky bubnů vydávají zvuk, který bije do těl Imebirijců, proniká skrze kůži, svaly a kosti, tepe jim v mozku a do vnitřností a plní je hrůzou. Jejich vlastní štíty a zbraně jim brní v rukou. I voda v potoce se zdá, jakoby se chvěla.

Najednou se zatáhla obloha a všechno se začalo topit v šeru. Imebirijci ani neví, jak se to stalo, ale stojí. Prostě se zastavili, už nepochodují, jen zírají před sebe na sedící a bubnující Gáty. Pak se odspodu z koryta potoka vyvalil veliký sloupec páry.

Všechny zraky sledují, co se děje. Tam dole, odkud stoupá pára, leží stará kožešina. Ta se však hýbá a zdvíhá, odpadává z ní sníh, který na ní předtím ulpěl. A nyní letí kožešina na stranu a v korytě stojí nahá, modrá ženská postava. Pomalu se k nim otáčí a sleduje je svýma do široka otevřenýma očima. Jsou stejně modré jako je ona sama. Imebirijci ztuhli hrůzou. Pak se Modrá Bohyně sehnula, otočila se k Imebirijcům zády a udělala klackem před sebou na zemi čáru. Poté vzala do rukou kožešinu, přikrčila se a zahalila tak, jak byla prve. Kožešina dopadla na zem.

Jeden z Imebirijců, který stál nejblíže, se rozběhl dolů k potoku a kožešinu zdvihl. Nic pod ní nebylo. Jiný Imebirijec se snažil přejít čáru a dostat se až k samému břehu. Tady jako by nahlížel pod vykotlaný břeh potoka, když najednou bez hlesu přepadl dolů do koryta, voda vzala jeho bezvládné tělo a unášela ho pryč. Imebirijové začali couvat. Vzduch naplnilo ještě hlasitější bubnování stovek bubnů, až uši bolely a těla se chvěla vibracemi, strachem a hrůzou!

 

Imebirijové hranice potoka už nikdy nepřekročí.

 

Válka nebude!

 

Nově příchozí Imebirijci zůstanou na malém území starých severních Imebirijů, ale i tak přišli severní Gátové o přímou cestu dál na sever přes spřátelená území. Jak nyní budou získávat posvátný černý silicit ze severu? Z čeho budou nyní vyrábět hroty, nože, škrabky, rydla, vrtáčky a další kamenné předměty? Východní princ vyřešil tuto situaci velkorysou nabídkou. Od nynějška mohou Gátové cestovat na sever přes jejich východní území. Svět se bude koulet dál a dny přijdou stejně jako noci. Ale ne tak docela. Tou dobou si Duch Dakavana kdesi v hlubinách prostoru sundává destičkový náramek s velikou mocí a předává jej veliké zasněžené krásné paní. Ta vyletí na svět a obejme jej ve své ledové náruči. ,,Ale jen tak jemně a s citem, jen aby lidé byli zodpovědnější, rozvážnější a víc si vážili jeden druhého,“ poprosil a podíval se Dakavan na Ducha zimy. Veliká dáma se pousmála.

 

 

Lovec se mezitím vrátil domů, kde jej už čeká Gomepsis. ,,No, tak jsem si myslel, že tě tady nenajdu!“

,,Proč? Co se stalo?“

,,Žádná válka nebude,“ mluvil a ještě si u toho z ucha soukal malý zapomenutý kousek tkaniny. ,,Zase přišel Modrý Duch potoků a určil hranici Imebirijcům. Asi jsme přišli o nějaké území, ale mám radost, byla to jen malá cena. V boji bychom přišli o víc. Ještě teď se mi motá celá hlava a to jsem měl úplně zacpané uši.“

,,Co jste udělali, bojovali ušima?“

 

,,Vlastně ano, zacpali jsme si uši a mlátili do bubnů, co se dalo!“

,,Ten svah naproti je uzavřen tak, že vlny zvuku tam po něm běhají sem a tam a všechno, co řekneš na naší straně, je tam slyšet trojnásob a tak jsme bubnovali a bubnovali a bubnovali.“

 

,,A to je vše?“

 

,,Ne, ještě tam přišla ta Bohyně. Kde máš ten luk?“

,,Tady, za postelí! Není tady. Tomu nerozumím...“ Gomepsis hledala už nejenom svůj toulec s malým skládacím lukem a šípy, ale hledala i svoji taštičku, kde měla modrou barvu a pálivou emulzi. Konečně ji našla, ale co to…?

 

,,Emulze je pryč a modrá barva taky. Co to znamená?“

 

,,Asi mi ty věci vzala nějaká dívka a sama se vydávala za Modrou Bohyni.“

 

„A nebo ti ji vzala sama modrá Bohyně proto, aby ses za ni už nikdy nemohla vydávat.“ Mezi řečí se začal vrtět a šacovat i Lovec. Zjistil, že postrádá svůj náramek od dědečka. ,,Nikde není. Jak to? To by mi ho někdo musel sundat z ruky!“

 

,,No nic. Takže jak to říct? Od nynějška jsi jenom moje obyčejně neobyčejná Gomepsis!“

,,A ty jsi od teď můj obyčejný a neobyčejný Lovec!“

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

ZA GOMEPSIS
    Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Poř&aa

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

Probuzení Ducha
    Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka pátá - Nahota
    Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičk&aac

Povídka šestá - Atabara
  Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sob&

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři
  Díl první   Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projd

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги