рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Probuzení Ducha

Probuzení Ducha - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005     Dakavan Se Snažil Provázet Sv&eac...

 

 

Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával mu nejkrásnější pocity, předváděl mu nejoptimističtější vize, dodával mu odvahu, doléval sebedůvěru. Učil se ovládat svoje nové schopnosti tak, aby neškodil. Už věděl, že příliš krásný sen o Gomepsis a tanec ve volné přírodě u nich doma na louce znamená tvrdou ránu při konfrontaci s realitou. Bolest pak může být neudržitelná a láme i největšího Ducha. Dakavan se snažil, aby v sobě měl jeho přítel svého Ducha nezlomnosti, velikého jako stožár ohromné lodi, která se plaví přes ten největší oceán. A to ani nevěděl, zda se přes oceán lidé vůbec plaví a jestli vůbec takové lodě jsou. Snad by se měl podívat sám po světě, aby nabyl zkušeností. Teď přece stačí, aby se soustředil a dokáže všechno na světě. Přivřel víčka svého duchovního těla a obrátil svůj vnitřní zrak k představě plavby na širém moři na velikém plavidle. Pak se stalo něco zvláštního. Jako by sám ze sebe vyklouznul v podobě jakéhosi dlouhého červa s jeho vlastní hlavou a ohromnou rychlostí se provrtal zemí na druhou stranu. Cestou slyšel kvílení snad milionů ztracených Duší. Na druhé straně sledoval opravdu velikou loď s napjatými plachtami, jak si rychle prořezává cestu skrze vlny. Rostlina, ze které byl trup lodi zhotoven, byla zpracována jako svazek jakýchsi širokých, obřích, rákosových stébel.

Takovou rostlinu Dakavan nikdy neviděl. Jen tušil, že uvnitř ve stoncích jsou vzdušné komůrky, které činí loď lehkou. Pak našel jiné lodě, ty vypadaly zase jinak. Některé měly trup z vydlabaného kmene z velmi lehkého dřeva a na něm připevněná prkna, aby vlny nemohly hned dovnitř a uprostřed jediný stěžeň. Dakavan do té doby netušil, že lidé mohou být tak dobrými mořeplavci. Ti, které pozoroval, byli černí, ale jejich děti měly naopak světlou kůži a blond vlásky. Dakavan nemohl přijít na to, jak je to možné. Nevěděl, že je to již tisíce let, co do své země kdysi tito lidé připluli právě na podobných lodích, které před chvilkou pozoroval v okolních mořích. Ani ho nikdy nenapadlo, že by mohli být někde tak tmaví lidé. Zíral na tento svět horkých plání s narudlým pískem, prohlížel si obličeje zdejších mužů a žen a podivoval se nad jejich výraznými nosy. Pak se otočil a zamířil zase skrze zemi zpět ke svému tělu. I na zpáteční cestě potkal hromady úpících Duší. Teď se odvážil zpomalit a pootevřít oči.

Překvapivě neviděl žádná lidská těla, jen v ohromném žáru a tlaku se zde mačkaly na sebe kameny a skály a stlačovaly vzduch v dutinkách ze strany na stranu, až to všude skřípělo a úpělo. Z dutin jako by vycházelo volání o pomoc i nářek, to nejsrdceryvnější bědování, jaké kdy slyšel. Ať se však rozhlížel, jak chtěl, žádné lidské bytosti zde nebyly.

 

Jakmile byl zpět ve svém těle, oddechl si. Taková cesta skrz zem byla silným zážitkem. Kdyby na vlastní oči neviděl, že tam žádní lidé nejsou, nevěřil by. Zamyslel se: „Co když jsou Ti lidé pro něj jen neviditelní, co když jsou prostě rozpuštění a právě ten vzduch v četných podzemních dutinkách jsou oni, uvězněni a drceni ohromným tlakem a spalováni nesmírným žárem. Dakavan se vydal k dědečkovi Lovce a zůstal pak u něj několik týdnů, aby se dozvěděl co nejvíce o destičce, kterou měl Lovec při sobě. Využil snů, aby mohl s dědečkem mluvit. Vydával se v nich za Lovce, za rodiče Lovce i za jiné lidi, či zvířata. Dakavan se tak pomalu dostával k poznání, že Lovec je nositelem destičky, která má nejen moc ochraňovat svého nositele, ale má v sobě sílu zachránit jejich svět. Sama to však nedokáže. Je jen indicií, která má vést toho, který je k tomu předurčen, aby tak udělal. Dakavan v klidu přijímal tyto informace, až jednou, asi o čtyři dny později, když se honil po stromech za veverkami, si opakoval slova Lovcova dědečka: „Jen jediný člověk se dozví vše o destičce. Dozví se to ve správný čas, na správném místě a v době, kdy získá nadlidské schopnosti a přijde o své lidské.“ Dakavan se najednou zarazil a pleskl se do čela: „To nemluvil Lovcův dědeček o nějakém vzdáleném hrdinovi, o nějakém nekonkrétním, možném konci jejich světa. To mluvil o mně, o Dakavanovi. Já přece už nejsem člověkem, moje tělo je tělo Ducha a má nové vlastnosti, které lidské tělo nemá. Umím věci, o kterých živí jen sní. Je skutečně možné, že je předurčen pro takový úkol? Jestli je to tak, měl by dokázat zjistit vše potřebné, ale jak?“ Nevěděl, jaké nebezpečí hrozí jeho světu, ani jak mu pomoci. Sedl si zase na špičku vysokého stromu a pozoroval kolemjdoucí velké mamutí stádo.

Napadlo jej, že šamani ve vytržení odcházejí do světa Duchů. Kdyby sledoval nějakého šamana a pronikl na takové místo plné Duchů, třeba by mu nějaký Duch mohl pomoci. Ale už ví, že by měl být opatrný a neměl by nic uspěchat, aby se věci nezvrtly a nekráčely přesně jinak, než mají.

Dakavan si stoupl na špičku stromu, vztáhl ruce před sebe, zavřel oči a snažil se soustředit na šamana, který se zrovna nyní chce vydat na pouť do světa Duchů. Slyší bubny, v jejich rytmu bije i jeho srdce, na tónech bubnů letí vstříc své další cestě to tajemných hlubin záhad světa nejodvrácenějšího. Cítí přítomnost šamana, nebo přesněji Duše šamana, jako by šaman plul světem podzemí na bubnu a vesloval paličkou. Jen takový pocit, nic jasného. Dakavan se opatrně skrývá za zády šamana, aby nebyl spatřen. Jakmile šaman přistává u břehu v zemi Duchů, Dakavan se ukryje a schovávajíc se za kameny a ve skalních průrvách, pomalu proniká do nitra země, aby v hlubinách objevil její velké tajemství.

 

 

V ZEMI PŮVODNÍCH EVROPANŮ

 

Slunce jim svítí na hlavy, zahřívá jim celé tělo a vyběluje konečky jejich vlasů. Jak bezstarostný život. Nalovit slávky, nasbírat dřevo na oheň a jede se dál. Už si zvykli nosit minimum oblečení. Stačí jen bederní rouška a ozdoby. Gomepsis si upletla ozdobné řemínky do pasu a na hrudník, ruce si zdobí koženými náramky. Dlouhé vlasy si nechala rozpuštěné tak, jak se to tady na jihu nosí. Oba jsou do bronzova opálení, Lovci hraje tělo nespočtem silných svalů, její tělo je jako ladné tělo kočky. Pití ve vaku, slávky na dosah ruky, ryby ani krabi nejsou nikdy daleko a každý večer romantický, zamilovaný západ slunce u ohně.

Tak vypadala cesta Lovce a Gomepsis, až jednoho dne minuli veliké pohoří na pravoboku. Pokračovali dál rovnou na jih, až stanuli v táboře, kde rostly podivné stromy, které vůbec neznali. I zde byli opálení lidé, ale jejich pleť byla nezvykle tmavá a někteří z nich měli podivně krátké ruce i nohy a směšné, široké nosy.

,,Gomepsis, víš kde si myslím, že jsme?“

,,Ano, v zemi, kde žije Kanahův syn! V zemi posledních potomků Hýbačů!“

 

 

Tady se naši seveřané brzo aklimatizovali, jednak si už zvykli nosit jižní oděvy a také se naučili dobře plavat a potápět se pro dary moře. Nějaký čas pobyli se zdejšími lidmi, podnikli malou cestu hlouběji do vnitrozemí a našli zde dokonce starou jeskyni plnou maleb. Prý jsou jich zde stovky. Lovec se podivoval takové práci. Malby na něho silně zapůsobily, ale nechápal, proč jsou tady tak hluboko v podzemí, kde je nemůže nikdo vidět. Kdyby byly namalovány na kůži stanu, bubnu, oděvu nebo kabele či na dětských nosítkách, ale takhle? Nic takového z domova neznal a také v Zemi Mamutí řeky jeskyně obývají Duchové a nikdy by do nich žádný soudný člověk nevlezl, aby se náhodou neocitl třebas rovnou mezi mrtvými!

 

 

Možná, že to jsou malby určené podzemním Duchům. Asi to tak bude. Ještě, že podzemní Duchové u nás zakázali lidem navštěvovat svoje příbytky a jeskyním se každý řádný člověk vyhne. ,,Nechtělo by se mi sem tak krkolomně často prolézat a malovat tady. Mám tady strach.“

,,My jim tady tak obětujeme,“ usmál se místní průvodce. Lovec ani Gomepsis si neodpustili, aby zde nezanechali alespoň nějakou drobnost. Lovec, jak jinak, nakreslil uhlem mamuta. Ať vidí zdejší lidé, jak vypadá opravdový severský mamut oproti zdejším malým, vypelichaným, krátkosrstým obludám, které tu vzácně potkávali.

 

Lovec zde také obchodoval s věcmi, které si přivezl ze severu a skutečně se mu dařilo věci vyměňovat za to, co mu dědeček označil jako důležité. A zase naši hrdinové míří dál na jih, až k rychle proudícím vodám Gibraltaru. Tady konečně našli mladého syna Kanaha - Kárse. Kárs zde přijal jméno Tantika a žil s posledními opravdovými dávnými Evropany. To už nebyla směsice znaků dávného Evropana a našince, ale byli to opravdu zvláštní lidé s na první pohled nevšedními rysy obličeje. Děti byly roztomile boubelaté, jen silný nos jim vyčuhoval z jejich dopředu vybíhajících, štíhlých tváří, které dávaly obličeji podivně ušlechtilý ráz. Dívky vypadaly ještě hezky, ale ženy se Lovci v obličeji vůbec nelíbily, o mužích ani nemluvě. Sice se s některými spřátelil po čase i on, aby ocenil jejich dobrosrdečnou povahu, ale pořád mu připadali velmi, velmi exotičtí. Přirozenou inteligencí oplýval zvláště jeden, asi padesátiletý muž, zvaný Darkman. Jeho synové jej často provázeli i s rodinami na cestách. Tantika se od Darkmana dozvěděl řadu cenných informací a příběhů. Doslechl se o minulých dobách, kdy těchto lidí bylo podstatně více, kolik že měli slavných lovců, velkých kouzelníků a krásných žen.

Nyní Kárs - Tantika vypráví tyto příběhy svým krajanům. Poslouchají příběhy, které mají zvláštní, cizokrajné kouzlo a příchuť dávných, pradávných časů. Jako by snad byly z nějakého pravěku lidstva.

 

Lovec Tantikovi všechno věřil, jen ne to s těmi krásnými ženami. Když však zde pobyli nějaký měsíc a navštívili několik dalších, podobných komunit, museli své názory poněkud radikálněji poupravit. Našli zde asi dvě děvčata, která byla opravdu krásná a dokonce i jednu ženu kolem 35, která vypadala stále velmi půvabně. Buď si zvykáme na odlišné tváře, nebo je všechno jinak, než se na první pohled zdá. Určitě si na silné kořeny nosů zvykli, ale důležité bylo utváření čela, tvar rtů a brady. Tito lidé zde také loví v moři slávky, ryby a ptáky. Lovec se sblížil hlavně s těmi, kteří mluvili něco o velkém lovu na mamuta. Půjde s nimi. Obřad, který byl směsicí obou kultur, měl řadu podobností a Lovec začal tušit, že i jeho kultura určitě v dávných dobách přejala velmi podobné rituály, které se časem upravily. Gomepsis vyřezávala spolu s dívkami a ženami ozdoby na tělo. Byly to metry a metry kožených řemínků, které se pak stáčely a klížily, aby držely tvar. Pak se jich omotaly metry a metry kolem krku, nebo kolem pasu. Pěkné, jen si je nezapomeňte sundat dřív, než půjdete do moře. Kůže lidí vysoušená sluncem a ničená slanou mořskou vodou se promašťovala rybím tukem a tukem z tuleňů. Naši přátelé tu jezdili na loďkách a s příbuznými Darkmana hledali želvy a tuleně.

A lov na mamuta? Nic z něj nebylo. Mamut se nedostavil, odešel prý někam jinam.

A tak se všichni šli koupat a chytat kraby. Dnes bude krabí hostina. A bylo rozhodnuto. Ženy se potápí i do velkých hloubek, jen aby bylo dost masa. Lovci lezou po skalách a hledají čerstvá ptačí vejce. Jiní se snaží ulovit nějaké ryby. Tady Lovec harpunoval svoji další velkou rybu. Vypustila evidentně zlého černého Ducha! Tohle ještě nikdy neviděl a když jí vytáhl nad vodu, byl jeho údiv ještě větší. Byla to jeho první sépie. Velké oči, chapadla, ptačí čelisti. Večer seděli u ohně a pletli spolu s ostatními veliké rohože. Je to pěkné. Nedivíme se, že Tantika, utekl tak daleko a zůstal tu žít. Musel o zdejších lidech něco vědět, že mizel rovnou až sem. Je to úplně jiný svět. ,,A co je tam na druhé straně?“ zvědavě pohlíželi Gomepsis a Lovec na severní pobřeží Afriky, vzdálené jen několik kilometrů.

 

,,Tam musíme také na výpravu za obchodem,“ smála se Gomepsis. A Lovec s radostí plánoval: ,, I Tantika pojede s námi“ a pojedou s námi i synové našeho přítele Darkmana. Stačí si jen přichystat zásoby vody a trochu jídla.

 

Jak řekli, tak udělali a ráno druhého dne už malá výprava na plachetnici rozráží rychlý povrchový proud, který je protiváhou spodního hlubokého proudu směrem k africkým břehům. Těžká, slaná voda se vylévá spodem ven ze Středozemního moře a na její místo se tlačí lehčí, méně slaná voda Atlantiku. Proto plavit se tady na protější břeh znamená téměř to samé, jako jet lodí z jednoho břehu rychlé řeky na druhý. Ale správný vítr a správně volená cesta, dobrá loď, dobrá posádka a spousta zkušeností je zárukou, že plavba proběhne bez potíží. Lovec se za pobytu na moři naučil výborně ovládat plachtu a počítat se zátěží, vlnami a náklonem. Tantika ho ještě poučoval, jak využít k orientaci hvězdy, ale pak se zastyděl. Vždyť takhle se dá orientovat i při nočním pochodu na pláních severu a Lovec byl v takové orientaci mistr. V tuhle hodinu a čas by se vrátil spolehlivě domů raz dva, kdyby ovšem byla noc a svítily hvězdy. Jednodušší je orientace podle slunce a okolitých skal. Lovec mu to ale neměl za zlé, bezstarostně se smál na Gomepsis a vlasy mu čechral mořský vítr. Kůži na dně lodi dávno sundali, upletli proutěný rošt a na něj vypnuli kůži znova, ale tentokrát ji pevně sešili a nastříhali tak, aby nikde nevytvářela záhyby. Pak ji natřeli vrstvou tuleního oleje, aby byla dobře impregnovaná proti mořské vodě. Slunce a teplé počasí rozpustily tuk tak, že se dokonale vpil do hloubky. Teď je loď velice solidní, i když tohle je spíše severská konstrukce a rozdíly teplot starému skládanému trupu lodi určitě nesvědčí. Nejlepší by bylo udělat loď z jednoho kusu dřeva a přidat po stranách laťky, aby se zdvihly boční stěny, jak je to tady na jihu zvykem. V současném stavu je však loď docela lehká a dá se vytahovat daleko na břeh, teda když to umíte.

 

Plachta se napjala a příď začala prořezávat vlny. Kolem rackové, kdesi vzadu za nimi Gibraltarská skála. Před nimi několik kilometrů hluboké vody. Ačkoli hladina moře byla o sto metrů níže než dnes, dno průlivu bylo stále o několik set metrů níže. Nechci malovat čerta na zeď, ale tenhle proud je opravdu silný.

 

Na africké straně Středomoří pobyla posádka jen několik hodin. Pobrali odsud nějaká zvířata, která neznali a procházeli se po krajině, kterou dosud viděli jen přes moře. Piknik, odpočinek. Jen průzkum a vycházka. K večeru posádka zase nasedla do lodi, napnula plachtu a vracela se zpět. Jen taková drobná epizoda, ale různá zvířátka jako brouci a plazi, které zde nachytali, mohou na evropské straně zdomácnět, pokud se ještě párkrát podobná „Noemova archa“ uskuteční. Jako že se uskutečňovala už statisíciletí před nimi.

Tantika mohl být spokojený. Konečně mohl říci, že ten pruh země, který v dálce před sebou vídal, není jen nějaký tajemný přelud, ale zase jen skutečná, obyčejná země. To si myslel Lovec, ale Tantika takový výlet uskutečnil před tím už několikrát, vždy se stejným objevitelským nadšením.

 

„Cizí kultura, která nás obklopuje, nám nevadí. Dává nám vydechnout, naplňuje nás procesem poznávání, ukojuje naši zvědavost a my jdeme spát s tím, že zítra přijdou věci nové, které nás obohatí o zkušenosti a zážitky a po nich přijdou další a další,“ promluvil Tantika směrem k Lovci, jako by mu četl myšlenky.

 

,,Když se ti, Tantiko, tolik líbí jiná kultura, co kdyby ses vrátil s námi domů a žil mezi námi Gáty? Je to určitě něco jiného, než žít mezi Imebirijci a nebo Katárijci,“ otočil se na Tantiku Lovec. Tantika se nesouhlasně zamračil: ,,Ne, to je něco jiného. Tady je teplo, moře, tahle kultura je v jiném prostředí a já jsem zde znovu malým dítětem, které se nedávno narodilo a je udivováno zázrakem poznávání stále nových věcí. Poznávání je mým úkolem a mojí novou náplní. A když poznám dobře tento svět, půjdu třeba někam víc na západ nebo na sever či na východ nebo dokonce tam naproti do Afriky.“

,,Cestování se mi líbí, i když, jestli mne o to požádáte, určitě vás milerád doprovodím na cestě domů, obejmu své sestry i otce, se kterým se s radostí usmířím a s potěšením přinesu mnohé nashromážděné dary před jeho stan.“

Gomepsis i Lovec byli překvapeni. Tantika našel klid a sílu k návratu domů a k usmíření se se všemi. Pojede s nimi! Úžasné! Gomepsis už velmi toužila po domově, stejně jako Lovec. Vlastně toto měla být nejlepší alternativa možných scénářů návratu domů, ale pachuť rozloučení a jakési vzdálenosti a předzvěst příštího rozloučení a budoucího dlouhého odloučení zůstala.

,,Já už nejsem Imebirijec, řekl Tantika, jsem také Sanik, Bening a jsem také Volmana. Ale v budoucnu budu i něčím dalším. Já jsem hlavně já a každé nové jméno mě omezuje a vymezuje a čím více poznávám kultur a čím více v nich nalézám pro mne vyhovujícího, tím se stávám více sám sebou. Možná, že jsem jen svobodnější Imebirijec? Nevím a je mi to jedno. Moje imebirijské hodnoty jsou mým měřítkem, ale takto se mohu také zamýšlet nad měřítkem samým.“

,,Katáriové cestují, aby zbohatla jejich kapsa, já cestuji, aby zbohatla moje Duše.“

 

 

 

Seděli pak ještě dlouho u ohně, zpívali písně Gátů, Šikotů, Eteresků, Imebirijců a Katárijců. Místní si k nim přisedli a přidali jejich písně. ,,Zvláštní, tak odlišné světy,“ zamyslel se Lovec. „Jeden jižní, působící tak bezstarostně a uvolněně a druhý severní, uzavřený, pro cizince krutý a nehostinný. Jeden ve znamení Ducha mrazu a druhý ve znamení Ducha Slunce a tepla. My se koupeme ve skafandrech v moři sněhu a abychom se jím mohli pohybovat, musíme mít lyže, sněžnice a sáně a vy tady, také obklopeni vodou, ale v jiném skupenství, nemusíte mít nic. Jen lodě, ale ty my máme také.“ A smáli se tomu jako malé, bezstarostné děti. Dva světy. Mají společnou vodu, ale každá je v jiném skupenství... A smáli se až tak, že jim tekly slzy.

Slzy Gomepsis však nebyly jen slzami smíchu. Smála se a zároveň plakala steskem po domově.

Lovec ví, že se vrátí do jiného světa, než odešel. Podle gátských zákonů, kdo půjde takto hledat svoji dívku, smí zabít nepřítele, který mu ji vzal a když se s ní vrátí, uspořádá se příchozím svatba. Je to zákon a proto může počítat s tím, že doma jeho lidé, jeho příbuzní a přátelé už dohodli se Šalem jejich svatbu. Pro ně, Gomepsis a Lovce je cesta domů více než spojnicí vzdálených bodů. Je to spojnice života jich samých. Začíná jim tam nový, společný život. Jsou si toho oba dobře vědomi. On to vidí v jejích očích, jak se na něho nyní dívá, jak ho sleduje a naopak, ona to pozoruje na něm, v jeho gestech v jeho výrazu.

Gomepsis tady dole v sobě našla Gátku, kterou po své matce vlastně opravdu byla. Ale jak už to říkal Tantika, hlavní je, aby byl člověk sám sebou. V Katárijském světě nemůžete být sám sebou už jen proto, že jste Katárijec.

 

,,Vždycky, když si myslíte, že jste lepší, než někdo jiný, už utíkáte svému já, které zůstává samo a duši naplní smutek a neklid, který se snažíte zaplnit kde čím. Ale ono to nefunguje. I když si Duši zaplácáte tak, že na ni nebudete vidět, přesto tam někde vevnitř zůstala,“ dodal k Tantikově řeči jeden ze synů jejich starého místního přítele Darkmana.

,,Odkud máš tu moudrost?“ zeptal se Lovec.

,,To je stará moudrost našeho národa. Máme ji od počátku světa.“

Lovec ji slýchal od svého dědečka. Zamyslel se a uvědomil si, že co je na cestách, je svému dědečkovi vlastně daleko blíže, než kdy předtím. Svět dědečkova mládí byl bohatší poznáváním Gátů, kteří sami tu a tam cestovali světem za zkušenostmi a obchodem.

Sílící vliv Katárijců ochudil jeho lidi a vzal jim rozhled. Proto mu dědeček připadal vždycky takový moudrý a plný příběhů a dálek, až pohádkový. Ale jeho dědeček nebyl žádný snílek, žádný pohádkář. Byla to pro něho jen větší dimenze jeho reálné existence. Aby se mladí dostali do styku s exotikou, tak dnes slouží u Katárijců a aby se dospělí dostali k exotickým věcem, tak nakupují u Katárijců. ,,To musím nějak změnit, až se vrátím,“ pomyslel si Lovec.

,,Uspořádám dvě cesty. Jednu na západ a druhou na východ. Nemusím tam jet sám, budu rád nějakou dobu doma s Gomepsis, jen tu výpravu zorganizuji a do neznáma ať vyrazí mladí. Jistě nabídku přijmou s nadšením.“

 

Ze zamyšlení vytrhl Lovce Tantika: ,,Jak vypadají vaše obchody? Co byste tomu řekli, kdybychom nachystali zásoby na cestu domů a tady nasbírali suroviny, které na severu nejsou. Ty se, Lovče, zatím vydáš zásobit nás masem.“ ,,Sušené a uzené nám vydrží a nasbíráme také různé plody a zeleninu. Místní mají plné zahrádky, třeba něco směníme za maso. Takže Lovec půjde lovit a my zbývající půjdeme sbírat vše, co se dá prodat na severu. Hned zítra začneme.“

,,To je moudré a zní to, jako bychom se mohli naplno těšit domů,“ dodala s úsměvem Gomepsis. Tantika pokračoval: ,,Lodí projedeme nazpět přes moře na severovýchod (z jižního Španělska do jihovýchodní Francie). Po souši půjdeme nahoru korytem severní řeky (Rhona). Pak v určitých místech (u Chalon) opustíme tuto řeku a podél jedné menší řeky, co teče od severovýchodu, půjdeme k jejímu prameni. Od pramene přejdeme horu a na druhé straně si postavíme proutěnou kostru lodě, potáhneme ji a tentokrát poplujeme po proudu. Poplujeme na severovýchod do Rýna, pak pěšky proti proudu této řeky a přes Divoké kopce (Schwarzvald) až k prameni Veliké řeky (Dunaj). To už budeme svým způsobem skoro doma. I když naše cesta bude dlouhá, řeka teče od západu na východ a to i přes území Země Mamutí řeky. Tam dojedeme v pohodlí lodě i se zbožím.“

 

 

Sál šamanŮ

 

 

Duch Dakavana se schovává v říši Duchů, plíží se mezi kameny, ukrývá se v temných bočních chodbičkách a výklencích jakési ohromné jeskyně. Chce odhalit tajemství destičky, kterou má jeho žijící přítel Lovec. Moc rád by se zde zeptal těch správných Duchů na ty správné otázky. Ale je jako Duch ještě nový a nezná nové prostředí a teprve nedávno začal objevovat vlastní nadpřirozené schopnosti. Proto chce toho co nejvíce potají vyslechnout a vypozorovat.

Cesta šamanů časem a prostorem je jako cesta vody ve vápencovém masívu. Všude v ní mají svoje věčné spočinutí, svůj druhý, tentokrát nadčasový domov, dlouhý a kouzelně zprohýbaný prostor, plný velkých dómů jako jeskyně v hlouby hory. Ze stěn vychází jemná, oranžová záře a všude je teplo. Nádherné krápníky visí ze stropu a rostou ze země, miliony bílých, tenkých brček, tisíce sloupů, stovky závěsů a zdobně zvlněných záclon. Barvy duhy spočívají na všem a všechno je při tom stále tak teple prosvětleno barevnou podmalbou, která uklidňuje. Velkolepá a přitom tak jemná krása.

 

Největší dóm je Sál šamanů, kde se občas shromažďují všichni šamani všech dob. Každý šaman hájí a zastupuje zájmy svého kmene, svého národa, svojí skupiny. Přicházejí sem i Duchové zvěře, rozprávějí a obviňují z hamižnosti, z plýtvání a hrozí kletbami a pomstou.

 

Duch ryb teď obviňuje jakési šamany, že jejich lid má mezi sebou mladé, kteří kvůli zábavě vbodávali táhnoucím lososům do hřbetu zapálené tyčinky aby pak mohli z hory sledovat divadlo světel, jak tisíce svítících lososů táhlo krajinou za obzor.

,,Jaký nářek a jaká bolest se donesla k mým uším! Jaké kvílení! Jaký žal! Požádal jsem sopku, aby mne vyslechla a vyprávěl jí o krutosti vašich lidí. Bude nad touto bolestí ronit své tekuté a žhavé slzy, třást svědomím lidí a naříkat hromy ze svého nitra!“ zvolal Duch ryb. ,,To bude má pomsta!“ Duše šamanů toho lidu okamžitě vyskočili a rozletěly se domů, aby šamani přivedli svůj lid k pokání a pokárali jej sami, aby sopka nezničila jejich domovy a aby upřímná lítost a potrestání viníků zastavilo masakr, který hora chystá.

 

Duch medvědů, Duch mamutů a Duchové dalších zvířat si zase stěžují na jejich nadměrné vybíjení, na lidskou chamtivost, slepotu a touhu se předvádět, vytáhnout se s úlovkem, kterého ve skutečnosti netřeba.

Jiní Duchové z opačného konce světa se přidávají a volají po pomstě za masakry želv, které lidé sbírají jak ořechy a bezbranné je vybíjejí po tisících. Šamani z oněch krajů přišli s nápadem, že želvy budou moci sbírat jen starci, stařeny a malé děti v nouzi. Zdraví a silní lidé budou mít sběr těchto bezbranných tvorů za Tabu. Podlost bude Tabu, masakr bude Tabu. Duchové zvěře si toto rozhodnutí pochvalně přeříkávali ale ne dlouho. Znovu tu byla obvinění, která nacházela úrodnou půdu. Mnozí šamani rozuměli potřebám přírody a velmi se snažili situaci řešit. Orli se nebudou střílet podle šípy, ale budou se lovit jen holýma rukama. To se také Duchům zvěře líbí.

Ale kouzelníci ze země Lovců mamutů, velcí gátští šamani mlčí. Jejich lid je početný, mocný a velmi hrdý. Tak hrdý, že je až namyšlený a pozbývá potřebné úcty. Mamut pro něj znamená symbol síly, odvahy a života samého. Života v moci a prestiži. Toho že se mají vzdát?

Pán mamutů, Duch nejvyšší pro tyto obry stojí nyní uprostřed na zadních nohou a vypadá jako kombinace člověka a mamuta. Dívá se po přítomných a pomalu ze sebe souká jedno slovo za druhým. „Postavení lovců je příliš silné. Jsou kraje, kde každý klučina musí usmrtit mamuta, jinak nebude uznán za muže. To je ubohé a slepé. A jak vypadá takový lov? Desítky lidí schovaných mezi keři, každý z nich má oštěpy v rukou. Mamut se pase a nevědouc, co se chystá, přijde až mezi lovce. Pak přijímaní mladíci vrhnou svá kopí a v témže okamžiku je následují desítky oštěpů vržených v jediném okamžiku na nebohé zvíře. Každá z ran je strašná a mnohé smrtelné. Strašná bolest, strach a hrůzná zranění paralyzují obra a šok jej pošle rychle k zemi, kde umírá. Mamut nemá žádnou šanci. Kopí na mamuty jsou kulatá a zapřou se o kůži. Ratiště pak páčí hrot zbraně nahou či do stran. Rozsáhlé pohmoždění tkáně naplní vnitřnosti krví, odlijí život z žil a naplní tvora nesnesitelnou bolestí, kdy se není možné ani nadechnout ani pohnout. Jaká je toto prestiž? Jaká mužnost? Jaký hrdinský čin? Mamut se ve vteřině kácí k zemi. Je to jen směrovaný masakr, ne lov!“

Ale šamani hájili svoje lidi. Dál byli zatvrzelí a měli kdesi uvnitř sebe radost, že i velcí Duchové se bojí jich, malých lidí a když sám Pán všech stád mamutů tady stojí a prosí, naplnilo je to snad i pocitem vítězství, povýšenosti a pýchy.

Dakavan vše sleduje se zatajeným dechem. Je mu jasné, že se tady teď řeší něco velkého, co se týká samotného Lovce, protože i on je Gát, tedy příslušník jednoho z národů, žijících na území Lovců mamutů a zrovna Gátové jsou těmi lovci mamutů a těmi, kteří pěstují kult mamuta. Napětí narůstalo, když najednou vše utichlo. Kolem jakoby se ochladilo, z jednoho místa začala vycházet podivná, modravá záře a zrak všech zúčastněných se otočil právě za zdrojem tohoto tajemného světla.

Malý šaman z ohromné hloubi času, jehož starobylost se odrážela v jeho vzezření, vstoupil do jejich středu a jeho nesmírná věkovitost si vyžádala absolutní úctu. Všichni zcela ztichli a šaman začal pěkně zostra, hlubokým hlasem, který jakoby vycházel odněkud z podzemí.

,,Jestliže budou velké pastviny pro mamuty plné travin, lidé je nevybijí, ale nezapomínejme, že tu jsou Duchové zimy, Duchové léta, Duchové větru a sněhu Duchové nemocí a hmyzu. Co potom, když se počasí změní a z trávy zbude jen suchá koudel? Co potom, když bude tráva v neutuchajícím dešti plesnivět a hnít? A pak, když pastviny zapadnou hlubokým sněhem? Mamuti budou umírat hladem a nemocemi a navíc stejnou silou rukou člověka jako v době blahobytu.“

„Jen se podívejte! Jsou kmeny, lovící jen malá mamuťátka, prý že dospělí mají tuhé maso! Jak rychle již dnes hynou staří bez potomků. Za čas nezbude jediný mamut, jediný jeskynní medvěd. Velikány člověk vyhubí vždy snadno, nejsou-li kraje bezedně úrodné a zem k člověku není dostatečně tvrdá. Veliká zvířata se množí velmi pomalu a dlouho rostou! Proto Vás zapřísahám, šamani lidu Lovců mamutů! Kdo má v hlavě úctu k životu a spravedlnost i cit a soucit, nelovte veliká zvířata pro prestiž vůbec! A mamuta nelovte ani v nouzi, protože v době nouze on trpí ještě mnohem víc než vy!“

Nastala veliká hádka mezi šamany. Někteří skutečně svoje lidi naučí úctě ke kolosům a mamutího masa se nedotknou. Jiní je budou naopak učit lovit jako pták létá a ryba plave. Čas běží a hladí stěny jeskyně a Sálu šamanů. Vše se dělo, děje a bude dít zároveň. Jeskynní medvědi i mamuti a další velká zvířata budou decimována v epoše lovců mamutů a do epochy lovců sobů jich zbudou už jen přeživší ubohé drobty. Smutný osud. V epoše lovců sobů mamutů bude tak málo, že bude možné lovit už jen soby, tury a koně, protože ti se rychle množí a svět už nikdy nebude takový, jako před tím. Svět bez mamutů bude jako listí bez stromů, jako nahý v bodláčí bez kožených šatů, jako dívka bez úsměvu a vlídného slova, jako mladík beze zbraně a vtipu, či jako pták bez křídel.

Ale přidávají se sami šamani a obviňují jiné kmeny a jiné skupiny z obchodování s věcmi přirozenými, jako je jídlo, proutí a kůže. Ba z bojů, výpadů a válek, ze zotročování, z užívání jedněch lidí pro potřebu druhých! „ Jak ostudné!“ volají. Ano poslední dobou se dějí různé škaredé věci a přibývá jich.

Drobný, starobylý šaman sedí už stranou v tichosti a jen přihlíží bouři, kterou on započal. V sále se právě začíná rodit Duch strachu z konce této éry lidstva. Lidé dosud žili spokojené a krásné životy a pojednou se vše začíná měnit a nikdo neví, kde to všechno vezme konec. Hamižnost, závist a touha po moci a slávě oslepuje Duše a srdce lidí. Co když se dožijeme časů, kdy se nebudeme chlubit tím co umíme, ale tím co máme? Tím co vlastníme a ne tím co milujeme a kdo miluje nás? Co když přijde doba, kdy se budou lidé honosit tím, jak umí nenávidět a ne tím, jak umí milovat? Co když se lidé odnaučí lásce, úctě a soucitu? Pak se stanou jen těly, patřícími Duchům z říše zla. Celá zem potemní a zvíře nepotkáš, protože Duchové zvěře na takový svět prostě své svěřence posílat nebudou.

K malému šamanovi z těch nejstarších dob si přisedá kněz, který se sem dostal kdo ví jak. Otočí se na šamana a tichounce mu povídá: ,,Sedím tady dlouho a přemýšlím o světě, ve kterém žiji a ve kterém žijete vy. Myslel jsem, že jsem se narodil do dokonalé doby, která míří do ještě větší dokonalosti a tady se budoucnosti bojíte, hádáte se o ní a velebíte minulost. Bojíte se lidí a jejich zatvrzelosti. Myslel jsem, že náš život je snadný a přirozený. Jak snadno získám vodu k pití, jak snadno přijdu k chutnému soustu. Stačí natáhnout ruku a koupit si, po čem oko či tělo zatouží. Jak jednoduché je odít se, jak snadno a příjemně se zabezpečím u obchodníka topivem a světlem. Pro Vás je to nemyslitelný úpadek a zkaženost. Už chápu, ten náš svět je z vašeho pohledu jen svět prostředníků, které chápete jako parazity a vykuky.“

,,U vás jste prostředníky jen vy sami a to prostředníky mezi světem Duchů a skutečným světem a necháváte lidi, aby vše ostatní bylo na nich,“ rozmýšlel nahlas kněz.

,,Ano,“ přitakal šaman a dodal: ,,Každý člověk je od mala učen, jak si co obstarat a co a jak vyrobit a je jen na něm, na jeho vůli a rozhodnutí, jestli a co bude mít.“

Kněz se ušklíbnul a pokračoval. ,,U nás může mít člověk tu nejlepší vůli a nezmůže nic, společnost míchá karty a ne všem se dostane. Váš zájem a snaha bez štěstí a přízně společnosti mnoho neznamená. U nás je společnost taková, že podobné hádky a pře jako slyšíme tady v tomto sále najdete u těch, co dělají prostředníky mezi společností a lidmi. Říkáme jim politikové.“

Šaman se usmál a přisadil si: „My vlastně obchodujeme a provozujeme politiku jen s Duchy.“

Kněz však rozvíjí dál: ,,U nás se s Duchy již mnoho neobchoduje a nemělo by se obchodovat. Často lidé o něco žádají a jako protihodnotu nabízí pokání a motlitbu, ale s Velikým Duchem, jak tu říkáte, nelze obchodovat, lze jej jen prosit a přijímat jeho dary. Proto je možná pro lidi mé doby nepochopitelný. Můj chrám, který mám na starosti, zeje často prázdnotou, ale obchodníci - prostředníci jsou všude. Chceš pití? Zaplať! Chceš se najíst? Zaplať! Chceš se ohřát? Zaplať! Chceš zábavu? Chceš se vyčůrat? Zaplať! Zaplať! Zaplať! Odnaučují dokonce lidi si zpívat, aby si za melodie, které mají rádi, museli platit, odnaučují je vyprávět si, aby za úplatu poslouchali prodejné příběhy. Vidím, že svět vašich lidí je velká samoobsluha, kde je každý nakupující, řemeslník i umělec.“

Kněz se na chvíli odmlčel, ale šaman jakoby jej pobídnul, aby dál pokračoval a zakroutil rukou tak, aby všechna zde vyřčená slova došla k uším Dakavana.

A tak kněz pokračoval: ,, Když se tu tak hádáte, vidím mezi vámi také mnoho špatností a bídu soucitu, když si Duchové stěžují, že někteří lidé za živa stahují zvířata, že je živá porcují, že zvířecí matky jsou pojídány před jejich stále živými potomky. To vše máme i u nás, ale nevnímáme to, protože prostředníci - obchodníci zde stojí jako opona, za kterou nevidíme cestu masa, které máme pak na stole. Náš svět nemá dostatek prostředků pro všechny a tak je tam stále nouze. Kdo nemá shůry dáno, má nouzi. O jídlo, o vzdělání, o práci i o lásku. Jak má pak chtít slyšet o věcech, které svět bolí, když má věci, které bolí jeho samotného? Snad váš svět je v tomto opravdovější a čestnější i přehlednější. Když vidím, jak dlouho trvá, když vidím vaše ohromné dómy času, stojím v němém úžasu a bojím se, kam jde náš svět a jak dlouho potrvá.“

Starodávný šaman se pomalu obrátil na kněze: ,, Tys sem byl poslán, abys mluvil o světě, který přijde, když my se budeme chovat špatně. To co přinášíš za zprávy ze svého světa, je to, z čeho my máme strach jako ze zlé noční můry.“

,,Tak proč teď nepředstoupit před shromáždění a neříct to ostatním, aby se tak nestalo?“ obrátil se kněz na šamana. ,, Protože, můj milý, to není tak předurčeno,“ odpověděl hned šaman a pokračoval: ,,Tvoje role je u konce. To cos říkal, se už dostalo ke správným uším a ten kdo to slyšel, udělá pro své blízké to, co je nyní v jeho nových, mocných silách a o celé čtyři tisíce let prodlouží naší epochu. Dá šanci vyrůst mnoha generacím, nespočtu Duší umožní prožít si svůj krásný a jedinečný život,“ podíval se na kněze a usmál se.

„To dává smysl,“ pokýval kněz hlavou.

,,Pro svou dobu a pro své lidi nemůžeš toho mnoho udělat,“ zavrtěl pomalu hlavou šaman, „to je práce jiných. A kdybys tady přednesl svá varování a nakrásně jako v pohádce by ti uvěřili a zařídili by se podle toho jak šamani, tak i jejich lidé, pak by tvůj svět nikdy neexistoval, ty by ses nenarodil a nikdy bys sem nepřišel.“

Kněz se ulekl těch slov, ale nestačil už nic říci. Šaman fouknul a vír časoprostoru jako tornádo kněze uchvátil a odtáhl jej pryč, nazpět do jeho doby ke každodenním stresům, účtům, formulářům a platbám. Šaman se zase jen usmál, ještě pohodlněji se usadil a pomalu pootočil hlavu, aby se podíval do temného výklenku za sebe. Správně tam tušil onoho důležitého posluchače.

 

 

DOMŮ

 

 

Za nedlouho vyrazila naše trojice na cestu. Loučení a už jen tisíce a miliony obřích vaků mořské vody kolem nich. A když zafouká studený vítr, moře bývá plné velkých vln. A to se teď děje čím dál častěji. Loď je velká a zásoby a balast, uložené na jejím dně ji vyrovnávají, aby byla stabilní. Velká plachta je zavěšena a Lovec jí manévruje stejně mistrně, jako by nedělal od mala nic jiného, ale ví, že ti, kteří vyrostli na takových lodích a na moři, jsou opravdoví Mistři. On je jen troufalec, který raději popluje blíže k pobřeží. I když to je vlastně nejnebezpečnější, protože může nejspíše narazit na velké vlny, zprudka se vzdouvající nad potopenými mělčinami a skalisky, ukrytými pod hladinou. Vítr pěkně fičí a loď letí, prořezává vodu a vytváří dvě pěkně zdvižené vlny po obou stranách přídě. Na večer si poutníci našli malou, skalami chráněnou zátoku a přespali na souši.

Ale noc nebyla nejklidnější, během spánku jim pod deky drze nalezli malí škorpioni. Lovec nadával a přemýšlel, zda by skutečně nebylo lepší přespat v houpající se lodi. Pak usoudil, že stačí, když je všem špatně na lodi přes den, ještě pak aby tomu bylo i přes noc. Další den se vítr trochu utišil, vlny byly menší a tak žaludky všech zůstaly mořské nemoci ušetřeny. Neujeli však takovou dálku jako včera. Prostě vítr je vítr a ten rozhoduje. Zato třetí a čtvrtý den byl vítr opravdu silný a námořníci se zapotili. Spali dokonce v jedné zátoce na moři, protože drobné kolébání se jim zdálo už přijatelné proti tomu, co zažívali na otevřeném moři. A tady Tantika vymyslel novou trasu, kdy velkým obloukem objížděli jakýsi poloostrov, směřující k velkému ostrovu (Baleáry). Za ním si to naši přátelé zkrátili rovnou k pobřeží (k Barceloně) a nevraceli se nazpět zálivem na jih. Odtud už to bylo relativně blízko k ústí Severní řeky. Jen bylo nutné po nějaké době severovýchodní plavby kolem pobřeží pokračovat a to i přesto, že se pobřeží stočilo k severu.

Obloha byla jasná a číst v počasí uměli všichni, takže věděli, že by tomu tak mělo být přes celou noc a mohou se tedy při navigaci spolehnout na dobře známé hvězdy tak jako doma na severu. Cestou vedle nich řádili nějací velicí tvorové a vydávaly drnčivé zvuky. Byla to pro námořníky noc hrůzy. Ráno uslyšeli ty zvuky znovu a konečně spatřili i jejich původce. Byly to veliké ryby s ústy plnými velikých zubů a s popleteně orientovaným ocasem, který nebyl svislý ale vodorovný. ,,Proboha! Co to je?“ vytřeštil na ně oči Lovec.

Gomepsis a Tantika se smáli: ,,To jsou přece mluvící ryby, co tančí na ocase, ty nic nedělají! Nejsou nebezpečné.“

Lovec polknul: ,,Teď se smějete, ale v noci jste se báli stejně jako já!“ ,,Ne, my jsme se nebáli,“ v dobré náladě se s ním ti dva přeli.

Lovec si vzal službu. Už si zvykl, že na vlně od lodi vedle přídě si dovádí delfíni. Pak delfíni zmizeli a objevili se jiní a pak zase jiní. A pak se tady objevil jiný veliký delfín. Plaval těsně vedle lodi a jeho obří hřbetní ploutev čas od času vykoukla z vody v plné velikosti. Lovec si najednou uvědomil, že mezi těmi zvuky, co vydávali delfíni a tím tichem, co slyší teď, je nějaký rozdíl. Delfíni vydávají zvuky spíš jako tuleni, to bylo nadechování a vydechování. Delfíni jsou určitě jako želvy nebo tuleni či lidé, ale tenhle delfín určitě nedýchá vzduch a jeho ocas... Podíval se na ocas pozorněji. Nebyl vodorovně orientován. ,,U mamutího lejna!“ Nemusí budit spící, sám se dovtípil, že tohle je nějaký obří druh žraloka. Udržoval kurz na sever a větší vítr, který se postupně zvedal, mu jen pomáhal zvyšovat rychlost. Stáčel loď k západu, aby nemuseli strávit další noc na moři. Jak jel téměř kolmo k větru, tak se loď úplně rozletěla, ale jela také souběžně s vlnami a to tak nešťastně, že se již při druhé vlně málem převrátila. A ten proklatý žralok je stále jakoby přilepený k boku lodě. Lovec tedy stočil kurz zase na sever a situace se uklidnila. Najednou žralok zmizel a byli tu zase delfíni. To se mu ulevilo. Po několika hodinách plavby se delfíni odpojili a na příď si sedl racek. Bylo jasné, že pobřeží je blízko! Střídali se. Tantika vzal ráhno plachty a jeho úvazy do rukou a držel je, jakoby řídil windsurfing. Lovec zalehl do kožešin, přikryl se pláštěnkou a hned spal.

Probudil se až v noci. ,,Něco se děje!“ napadlo ho. Gomepsis a Tantika se o něčem závažném bavili a když se posadil, okamžitě pochopil, o co jde. Obloha se zatáhla a není nic vidět.

,,Vítr je silnější, stále ještě fouká od jihu?“ zeptal se přátel.

,,Ne! Fouká od západu! Tedy alespoň myslím!“ procedil mezi zuby Tantika. Problém spočíval v tom, že pobřeží je jen několik stovek metrů před nimi, ale co když jejich loď narazí rovnou na skaliska? Je to padesát na padesát.

,,Tady jsou vápencové skály všude! Snažit se trefit na pl&aa

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Probuzení Ducha

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

ZA GOMEPSIS
    Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Poř&aa

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU
    Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka pátá - Nahota
    Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičk&aac

Povídka šestá - Atabara
  Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sob&

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři
  Díl první   Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projd

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги