рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Povídka pátá - Nahota

Povídka pátá - Nahota - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005     Ono Se řekne Venuše, Venuše, A...

 

 

Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičká slabika řazená a vyslovovaná tím správným způsobem mění naše asociace od té nádherné, živě tvarované děvy s úžasnými, dokonalými obrysovými liniemi těla, po neforemné, předimenzované tělo, jež by bylo schopné rozdrtiti pod něžnou nožkou pánský paleček, udusiti ve svých ručkách opovážlivého oponenta či ucpati vlastním tělem díru na boku záoceánského parníku. Ladný skok do vody takové krásky pak podstatně odstraní část vodní masy v místě dopadu a nejbližším okolí s následnou rázovou vlnou, spojenou s vzedmutím hladiny a regulérní vysokoenergetickou tsunami se všemi průvodními znaky, jak je věda zná.

 

Ve skutečnosti většinou nejsou tyto dávné sošky těly velmi kyprých žen a co by symboly mateřství či doklady doby, kdy ženy vládly světu, už pak vůbec nejsou. Tedy nebyly. Proč tedy vznikaly po takovou strašně dlouhou dobu a navíc podle jediného, jasně stanoveného kánonu proporcí? Co bylo hnací silou a proč byly tak oblíbené? V samotném Sungiru taková soška nalezena nebyla, ale pár set kilometrů od něj už ano a navíc v šokující souvislosti se Sungirem. V Gagarinu byla vykopána dvousoška muže a ženy – venuše, na které byli muž a žena spojeni hlavami k sobě. Neskutečná připomínka sungirského dětského hrobu, kde byli chlapec a dívka pohřbeni v naprosto stejné pozici. Zřejmě pod vlivem nějakého mytologického příběhu, který byl všude stejný.

Jaký byl však mýtus za běžnou soškou venuše? Proč byly zobrazovány ženy? Proč byly nahé a proč byly v takové pompézní, ale i stydlivě strnulé pozici?

Ruská vědecká pracovnice Zoja Abramova se svým kolektivem si dala velikou práci a statisticky vyhodnotila i kde byly jaké sošky nalezeny v jednotlivých sídlištích, ve kterých částích obydlí a porovnala tyto dílčí výsledky i se současnými zvyky a mytologiemi lidí, žijících v severské oblasti Sibiře. Tak se před námi začíná rozbíhat děj, který nás zavede zase do Ruska k městu Vladimir k potoku Sungir, kde žijí spokojení lidé, kteří se živí tím, co jim příroda ve své nekonečné štědrosti nabízí.

 

 

Rozčilený starý muž švihl pletenou proutěnou vrš do sněhu a začal po ní skákat s nadávkami a kletbami, jež ze sebe chrlil rychleji, než černý mrak blesky a velké dešťové kapky. ,,Zničím ji, roztrhám ji! Vyhodím ji! Ty proradná! Ty zatracená mrcho!“ nadával dál. Když se však znovu podíval na vrš, zjistil, že proutí se jen pod jeho tělem prohouplo a nyní je zase elegantně narovnané. Avšak tam, kde byl výplet pevně a natěsno přiražen, se konstrukce ani nehnula.

 

Muž byl zoufalý. Už půl roku se snaží ulovit na tuto vrš alespoň jedinou rybičku, ale nic se mu nedaří. Má plno vrší na potoce, vytáhne sem tam nějakou a vytřepe z ní ryby, ale z této nevytřepal nikdy nic. Dal ji tedy malému Darajovi, který má ale 11 roků a on mu ji za měsíc vrátí. Ale stalo se to mnohem dřív. Hošík s vrší přišel už za týden a děkoval mu se slovy: ,,Strejdo, už ji nechci. Nalovil jsem na ni tolik ryb, že se na rybu snad rok nechci ani podívat. Vezmi si ji nazpět, prosím.“ Ale jakmile se změnil majitel, vrš zase nic. Ani rybička. Tak ji dal stařík vdově Hatautan a zase se situace opakovala. ,,Sousede, nezlobte se na mě, ale musím vám vrš vrátit. Nalovila jsem s ní tolik ryb, že se na rybu už nemůžu ani podívat a do zásoby jich suším, že by zima mohla přijít třeba hned zítra. Dejte tu vrš někomu, kdo je v opravdové nouzi, někomu, kdo nemůže ulovit ani rybičku. To bude pro něj ten správný dar!“ ,,Duchové vodní, co mi to děláte!? Vy zlořečení!“ zlostně volal starý Tymovaj a hrozil pěstí na vodu, na oblohu i na les.

 

A jak se otočil, aby vyšel k domovu tou správnou nohou, ujela mu bota na blátivém břehu potoka, spadl do něj a zmáchal se do půl těla. A navíc, jak se tak štrachá ven z té studené lázně, zjistil, že to není jen tak. Nespadl a neuklouzl jen tak, že by sjel dolů se šplouchnutím, ale jak jel s nadávkami dolů, šplouchnul nejen s kletbou, ale teď si uvědomil, že i s křupnutím. A jak tak jde, vidí, že moc nejde, že se jen tak belhá, co noha nohu mine a je to potíž, protože jedna noha nechce tu druhou nohu minout, jen tak stojí a moc se neopírá, moc nechce tohoto zoufalého mužíka nésti a začíná v ní velmi, velmi bolet. Je jasné, že si starý Tymovaj udělal pořádné bebí. Noha je vymknutá nebo snad zlomená. Nyní je to ale úplně jedno, je pár kilometrů od domova, venku pěkná zima, on do půl těla mokrý a nemůže chodit.

 

Pěkné. Naštěstí měl Tymovaj v rukách stále ještě ohromnou sílu, ulomil si silnou větev a belhal se k domovu. Cestou zase pěkně nadával a jak se tak blížil k přístřeší, obklopily jej děti a haštěřily se kolem něho tak, že se ještě více rozlítil a začal nadávat i jim. A to neprávem, protože děti rychle běžely pro jeho ženu, ta popadla sobí kůži a utíká s ní muži naproti, aby jej zahřála a on se nerozstonal a nezemřel jí tady. Copak by zde samotná na tom světě ještě dělala. Jakmile spatřila mokrého muže opírajícího se o hůl, spráskla ruce a se slovy: ,,Duchové dobří!“ se k němu vrhla. Babka se srazila s dědkem, popadla ho a drala z něj mokré oblečení a on se jí bránil a sám chtěl se dobelhat k domovu. Stařena se s ním přetahovala o mokrý šat, až jej povalila na zem, kde jí pomáhaly všudypřítomné děti a za všeobecného smíchu jej vysvlékla do naha a zabalila do přinesené kožešiny. Ještě, že mu sebou přinesla i boty, aby se mu i nohy dostaly pěkně do tepla. Myslela to chudák stará moc dobře, ale jak spěchala, aby neztrácela ani vteřinu navíc, nebrala ohledy na starcovu důstojnost. Starý Tymovaj se strašně styděl, byl rudý v obličeji a v očích měl slzy. Rozčilený a ublížený byl natolik, že zapomněl dokonce i klít a když se natahoval pro hůl a chtěl udělat další krok, zjistil, že povalení bábou nezůstalo bez následků. Teď nemůže stát ani na té druhé noze. ,,Ty bábo! Co jsi to udělala?! Mrzáka ze mě tady děláš, zostuzuješ mě přede všemi, zadek můj holý tady dnes všichni viděli! Mně je taková hanba! Budu plakat lítostí jako malý děcko!“ Brada se mu přitom klepala, zarudlý otok pod očima se stále zvětšoval. Zápasil o svoji důstojnost i o život. Při tom všem věděl velmi dobře, jak to babka myslí a věděl, že dělá moc správně. Je strašné být starý, snad se s tím ještě nesmířil a teď v něm hrají protichůdné pocity a trhají jeho nitro.

 

I zželelo se mužům tohoto starého muže, někdo popadl kůži, v šesti jej na ni naložili a už ho přenášejí k němu domů do sucha. Sedí zde s ním půlka osady a snaží se jej uchlácholit. ,,Co se bojíš, Tymovaji, že ti děcka viděla zadek a babky camprdlíka? Taky viděly, jaké máš stále silné paže a že vypadáš pořád pěkně! Prostě si pořád chlap!“ A jak jej chlácholí a chlácholí, padá z dědka, jak se mu to všechno vlastně přihodilo.

 

,,Milej Tymovaji, tys asi pěkně namíchnul Vodního Ducha. Pořádně sis to s ním těmi kletbami rozházel. No teď teprve něco zažiješ. To jistě není samo sebou, že ti takto dává zatápět!“

A někdo další hned přidal: ,,Buď si už můžeš začít kopat hrob nebo se taky můžeš zkusit s Duchem usmířit.“ Jeden muž se zamyslel a pravil: ,,Já třeba bych si šel kopat hrob, protože dávat ze svého Duchovi jen tak zadarmo, to né! Na to já nejsem. Pěkně co je doma, to se počítá!“ A ještě dodal polohlasně už sám pro sebe: ,,To tak, žádné vyhazování!“

,,Jasně, lehl by sis pěkně do dolíku, obložil majetkem, okukoval, jestli je všechno pěkně pohromadě a čekal, než ti pod krkem zmáčkne tepny Vodní Duch!“ dodal jiný muž. „Neposlouchejte ho, je to blázen!“ zasmáli se všichni a zase se věnovali Tymovajovi.

 

A děda je už oblečený do domácího, kalhoty na sobě ještě neuvázané a ženy kolem mu chystají teplou polévku, aby se neprochladil, nýbrž naopak pěkně zahřál i zevnitř. Ale jak se tolik lidí motá na jednom místě, tak si pěkně zavazí, jeden do druhého drbne, jiný do dalšího vrazí a horký kámen, právě na kleštích z parohu z ohně vytažený, místo do vody k vaření, letí obloukem vzduchem a padne přímo dovnitř kalhot Tymovajovi.

 

,,ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“ zařval velmi těžce zkoušený muž.

Kalhoty měl dole tak rychle, jako nikdy v životě a že zažil už všelicos. Natírá si popáleniny venku sněhem a z jeho očí tekou velké proudy slz. ,,Proč já?! vzlykne žalostně i vyčítavě, vše v jediné krátké větičce. Pak vchází dovnitř do obydlí zostuzen pro svou opakovanou nahotu a nyní si už klidně pomalu obléká své kalhoty. Už je rezignovaný, nebude se honem zakrývat a schovávat za povalující se tenké tyče, opřené o stěnu obydlí. S nadhledem a úsměvem člověka, který se právě dostává nad věc, si pomalu sedá na sobí kožešinu svého lůžka, dívá se přitom pečlivě na kalhoty, zda si je neobléká náhodou úplně obráceně a souká nohavici za nohavicí a pak pečlivě vše zaváže u pasu řemínkem. Je zamyšlený a pohroužený sám do sebe, nevnímá přítomné. Všiml si totiž, že jak vyletěl ven ze stanu, luplo mu najednou v obou kotnících součastně a najednou zase může chodit.

Nohy sice bolí, ale jde to. Za chvíli si bere teplou polévku, je v suchém, příjemném teple doma mezi svými. Ještě dostal od někoho darem kus sušeného, koňského masa, co více si nyní přát. Tak si sedí u ohniště, vytáhne kousek dřeva a kousek kosti a vyřezává dva koníky pro vnoučata. Hraček není nikdy dost! „Au!“ Nůž mu zajel do prstu. Dneska je opravdu den, kdy nebude už na nic raději sahat! Zavolá na malého Tanaje: ,,Prosím tě, synku, vezmi tyhle červeně nabarvené praporky, uvaž je na větve stromků u potoka a tady v téhle mističce tam nech trochu polévky pro Vodního Ducha. Takto bych do večera nepřežil.“ smutně se obrací pln naděje k hodnému a spolehlivému chlapci.

 

Všichni se už vytratili a starý muž se ženou osaměli ve své části domu, oddělené pomalovanými kůžemi od ostatních prostor. Tyto geometrické malby, napodobující vzory na textilu, musely být kdysi naprosto úžasné. Černá, červená, bílá, tečky, souběžné linie a plochy. Stařenka ještě ošetřuje svého muže, aby se mu do řezné rány nedostali Zlí Duchové a nezpůsobili mu nějakou další nepříjemnost.

Naproti za závěsem sedí na mandibule mamuta asi dvanáctiletý chlapec. Má na sobě látkovou halenu se vzory podobnými těm, jaké kdosi maloval na oddělovací kůže starce a stařenky. Evidentně tento mladý muž nad něčím hloubá. V ruce drží koníka vyřezaného z kosti a malý, asi čtyřletý chlapeček si mu u nohy hraje se dvěmi figurkami bizonů, jak se netušíc nebezpečí pasou pěkně mezi stromečky. ,,Tady ještě máš,“ pravil tiše starší hoch a přidal chlapečkovi koníka do ruky. ,, Jé ten je určitě strašně rychlý!“ zajásal obdarovaný. ,,Jasně, koně přímo létají nad trávou!“ usmál se chlapec. Pak vstal, rozhrnul závěs a vstoupil za dědečkem.

 

,,Copak tě trápí, hochu?“ už vlídně a klidně obrátil se starý muž na příchozího. Bylo vidět, že jeho rozčilení pominulo a možná si vyčítá svoji vzpurnou a prchlivou povahu. Ale tady na severu nikdo nemůže být skutečně prchlivý a zmatečný, nepřežil by tady. Tohle je svět pro ty nejtrpělivější a nejklidnější. Chlapec to zřejmě věděl a vyčkal, až se muž uklidní a promění se v uvážlivého člověka, se kterým se dá nyní již moudře hovořit.

Dovnitř vstoupil, až když slyšel, jak muž děkuje své ženě, že se jej hned snažila dostat do sucha. ,,Dědečku, stalo se ti teď naráz tolik nepěkných věcí, jako by tebe ani tvou domácnost nic nechránilo. Měl bys ses podívat do komůrky pod podlahou, zda nějaká myš nebo jiný hlodavec neodnesl kouzelnou sošku domácího Ducha ochranitele!“

 

Starý muž se podíval na ženu a ta už odhrnovala ze země hromadu dříví na otop, svazek kožešin i vaky s tukem a také tašky naplněné léčivými sušenými bylinami. Poodstrčila hromadu svázaných stébel kopřiv, připravených na zpracování pro výrobu nití, přesunula košík s barvivy a mužovo vyřezávání v barevné taštičce ze syrové kůže a už se dostala k horizontálnímu poklopu velkému asi tři čtvrtě metru na půl metru. Když poklop muž nadzvedl, bylo vidět, že je uvnitř mnoho dalších krabiček, váčků, košíčků a taštiček. Teď jednu po druhé vytahují ven a hledají, kde je Duch ochranitel domácnosti.

,,To snad není možné, není tu!“ učarovaně vyklouzlo muži z úst.

 

,,Pak je to jasné!“ přidala jeho žena.

,,Mám u sebe zrovna kousek měkčené slonoviny, mohl bych sošku vyřezat já,“ nabídl se hoch. Muž se na něho překvapeně podíval, ale nějak až teď si uvědomil, proč vlastně by to nemohl zkusit i tento mladík. Tymovaj kývl, zvláště po tom, co se podíval do obličeje své ženy, kde si mohl jasně přečíst: ,,Zkus ještě jednou dnes sáhnout na vyřezávání a nepřej si mě! Copak nevíš, co se ti před chvilkou stalo?“

 

Chlapec odešel ke společnému ohništi velkého obydlí a opřel se zády o prkennou stěnu velkého domu. Vyňal kus slonoviny z malé nádobky uvnitř potažené namaštěnou kůží. Otřel ji hadříkem, protože v nádobce spočívala celé měsíce v řídkém, octovitém roztoku na prvý pohled podobném hořčici. Jako mýdlo měkká slonovina nyní poddajně ležela v jeho levé dlani a když do ní opřel rydlo, brzo bylo všude plno zakroucených půlměsíčků měkkých, slonovinových špon. Chlapec rozdělil jemnými rýhami předpřipravený váleček na šest dílků a ty podle zvyklostí zpracovával tak, aby v této části bylo toto a tady tohle. Návod byl jasný a vyprávěla se k němu i taková pověst, proč zrovna to má být tak dlouhé a tohle tak široké. Pomalu se mu v hlavě vynořovala slova příběhu a on přestal vnímat čas. Hlava ženy měla velmi mírně skloněnou hlavu, protože se stydí za svoji nahotu, její paže jsou při těle, aby mohla proletět ven komínem a nezranila si ruce, její nohy mají být těsně u sebe, aby i ony dobře prošly ven, jen holeně nechal od sebe dále, jako by každou nohu měla trochu jinak. Chlapec si představoval, že tak, jak by soška plavala pod vodou, tak by měla plavat vzduchem a komínem vyletět ven a tam zahnat Zlé Duchy. Teď už má vyřezány všechny plochy a začíná pěkně propracovávat detaily. Tak jako všechny sošky této ohromné kultury, kam patřili všichni tehdejší Evropané, i tato nová soška je v jednom, na rozdíl od postavy skutečných žen, velmi odlišná. Její klín je nížeji položený, než spodek zadečku. Je to velmi základní nesouhlas s přírodou a s lidskou anatomií a určitě je to ta nejzákladnější anatomická chyba, ale tady je to věc zvyklostí, mytologie s tím spojené a poznávací znamení této ohromné kultury gravettienu, která vytváří na určitých místech různé vlastní subkultury. A nyní hoch přidává ještě účes, ze sestřižených vlasů, jaký nosí jeho maminka, takováto prsa má zase jeho teta a nad nimi velmi krásný a zdobný pásek. Nikdo cizí ji nesmí tak vidět, ale on byl ještě nedávno malý chlapec a všechno si takto zapamatoval. A také to není jeho první řezba ani jeho první soška. Chlapec velmi rád kreslil i vyřezával a bylo vidět, jak je u práce spokojený. Vlastně všechny děti rády kreslí a něco modelují, je to přirozená příprava na život. Učí se to, co je pro takovou dětskou kulturu nezbytné. Plno věcí pak bude vypadat v životě jinak, ale v mozku se budou propojovat a rozvíjet nejrůznější centra a tito lidé musí být řemeslně velmi zruční, proto i u výchovy je dost prostoru pro výtvarnou činnost. A pak se stává z takové činnosti závislost a nutkání vás žene, abyste často malovali, kreslili nebo něco vyřezávali. Tak je tomu i s tímto chlapcem a hledá všemožné záminky, aby mohl někde něco zdobit, vyřezávat nebo jinak krášlit a jeho společnost takovým lidem dává dostatek prostoru k seberealizaci. Jiní rádoby kumštýři nemají takový pozorovací talent jako tento chlapec ani nemají takové nutkání k práci, ale musí naplnit očekávání své kultury a podle zvyklostí vyřezávají či kreslí co je třeba a dělají to tak, jak je vede mytologický návod. Pak jsou výsledkem jejich práce takové kubické, zjednodušené tvary bez života. Jiní zase tíhnou k veliké zdobnosti a dekorativnosti a tak svoje výtvory geometrizují a geometrizují, že jsou sice krásné, ale ztrácí svou přesvědčivost života. Jsou příliš umělé. Pro tohoto chlapce je dobré jen to, co nese autentičnost skutečného života, proto ke kánonu přidá to, co kde odpozoroval u skutečných lidí. Ženské tělo sošek tak u něj neslo i řadu prvků několika málo žen, které kdy chlapec viděl neoblečené, ale také některé prvky dívčích těl, které mu byly přirozeně blíže, zvláště nohy a obličej. Nakonec dobrousil a dohladil povrch sošky s tím, že si vybavoval ta děvčata, která se mu velmi líbila. Tak vznikla soška ženy, která měla být původně asi tak pětatřicetiletá až čtyřicetiletá, silná a schopná postavit se pěkně komukoli a shůry mu to pěkně vyříkat a zároveň křehká svojí nahotou, jež tady v podmínkách severu je tak uzavřená a pečlivě uschovaná v teple domovů nebo uvnitř velmi teplého oděvu, že vidět někde venku v přírodě nahé tělo je pro všechny veliký šok. Chlapec se rozpomněl na příběhy, jak a komu kdy zachránila nahota život.

 

Zvláště medvědi jsou otravní, snad i na desítky či stovky kilometrů cítí jídlo, jeho vůni, jak se line z obydlí, kde se připravuje. A když je nouze, zvláště v noci může pak zoufalý a hladový medvěd přijít blíž, než by vám bylo po chuti. Však jsou na prknech domu také místy rýhy po medvědích drápech. Mladí medvědi ještě nevědí, kde je jejich místo a nechápou, proč se vyhýbat lidem. Místo aby rychle upalovali, někdy jako pomatenci tu sedí před domem celou noc a zkouší se dostat nějak dovnitř. Pak ale vstanou muži a s chlupáči by bylo zle, kdyby nebyli posvátní. Takto je jen proženou, ale jinde je prostě bez milosti lidé loví, ve víře, že se pro ně medvědi přišli obětovat a nabídnout jim tak své maso. Tamní lidé to berou tak, že je Velký medvědí Duch poslal k lidem.

 

,,Medvědi.“ No medvědi, jak snadno se to vyslovuje. Ale jak obtížné je s nimi vyjít. Vypadají neohrabaně a přitom dokáží dosprintovat soba a srazit jej jedinou ranou. Dobrácké mručení se kdykoli může změnit v nevrlé nadávky, končící nenadálým útokem. Jednou tak několik děvčat šlo lesem, aby přineslo med, který tu prý nedaleko měl být, protože tady jiné ženy nedávno viděly spousty včel, což znamenalo, že si tu někde našly místo v dutém stromě a ubytovaly se tu. Proto dívky pospíchaly do oněch míst a prohledávaly v rojnici řídký les, sotva viděly jedna na druhou. Dívky měly už při samém pomyšlení na med sladko v ústech, těšíc se představou na hledaný pamlsek. Samozřejmě, že neztrácely čas prohlížením mladých stromků, ale obhlížely jen ty silné a staré. Najednou jedna z dívek uslyšela nějaký tlumený a hluboký bzukot . Zaposlouchala se a vydala se tím směrem.

 

,,Určitě to budou včely!“ rozběhla se po hlase a najednou, kde se vzal, tu se vzal, stál před ní medvěd! A nepolekala se jen dívka, polekal se i medvěd! Tak se honem postavil na zadní, aby byl větší a ještě se divoce se olizoval, uvědomujíc si, že když právě vyplenil včelí úl, měl by nyní vypadat důstojně a hrůzostrašně. Jenže tlama zalepená sladkým medem má do krvelačnosti pěkně daleko. A tak si medvěd olizoval tlamu tak intenzivně, že dívku ještě více vylekal, protože nyní vypadal, jako by z jeho tlamy vyšlehávaly ohnivé jazyky. Všude kolem poletují pěkně vytočené včely a dívka nehnutě stojí a medvěd nehnutě stojí, oba překvapeni a jakoby zmraženi v čase. V tom si dívka vzpomněla, že nejúčinnější obranou před medvědem je ukázat mu svoji bílou kůži na hrudníku. Rychle si sáhla ke krku, rozepla sponu a dlouhá, kožená halena se jí svezla po těle až k pasu.

 

Pochopte medvěda, který zná jen les a zvířata v něm, ty ztrácejí kožich, jenom když je někdo rozpáře poté, co je uloví. Ale když spadne kůže z někoho, kdo jen tak stojí, to je skutečný šok. Proto se huňáč otočil a prchal pryč, jak mu nohy dovolovaly a ještě si bručel nespokojeností a úzkostí. Dívka se podívala na svůj hrudník a spokojeně se usmála. Bylo jí jasné, že právě tohle má bezesporu onu kouzelnou moc zahnat dravou zvěř, obrátit medvěda, vyděsit mamuta i pobláznit muže. Opět si na sebe nasoukala parku a upravila si řemínek s očkem tak, aby jej mohla zajistit malou dřevěnou sponou. Sebrala výbavu a dýmení na včely ze země, kam ji předtím upustila a s vysokým sebevědomím zamířila zpět ke svým kamarádkám. ,,No, dnes z medu nic nebude, jeden pobuda nám jej sežral přímo před nosem, ale dostal pěkně za vyučenou!“

 

,,Kdepak ženská nahota, to je, Dobrý Duchu, zapeklitá a velmi ožehavá věc,“ přemítal dál chlapec, zatímco tenkým a ostrým okrajem drobného silicitu ryl jednu rýhu vedle druhé, aby znázornil prameny vlasů na hlavě sošky. Vzpomněl si, jak se před několika roky tajně připlížili s kamarády k potoku, kde se myly ženy a dívky před nějakým oslavným obřadem. Úplně jej fascinovalo, jak vypadaly nahé bez šatů, celé to divadlo mu úplně převrátilo život naruby. Byl okouzlen tím co vidí v krásných, mladých tělech a těla plných dam mu připadaly jako přetučnělé, příliš dobře živené labutě, obalené neforemným peřím, které se pro svoji váhu nemohou vznést do vzduchu. Jenže tohle divadlo mělo škaredou dohru.

 

,,Co tady, vy parchanti, děláte?!“ uslyšeli ukrytí chlapci najednou za sebou a už je odtud vyhazovala veliká a neforemná ruka otylé dámy. Strach z takovéto ohromné, silné ženy, která Vás jako nic vyzvedne metr a půl nad zem a zatřese se vámi, je zlý zážitek na celý život! Proto ještě usilovněji se vám pak líbí štíhlá a křehká děvčata a slečny těch nejemnějších mravů.

Ale ochránkyně rodného krbu musí být prostě taková pádná babka, co člověka chytne a flákne mu z jedné i z druhé strany tak, že mu hlava pálí ještě celý den. Hoch se tehdy velice styděl, ale za rok tam s kamarády byli schováni ve křoví znovu.

 

A zase to nádherné divadlo skvostných linií dívčích těl, ale ze zavalitých dam už na ně sršela jejich síla a ráznost. Chlapec z nich cítil jakousi takovou energii a velmi se jich bál. „Právě tohle nejspíš zažívají Zlí Duchové a musí pak už jen prchnout, jakmile takovou ženu spatří. Přece nebudou čekat, než je popadne a začne je liskat silnými pažemi ze strany na stranu, hlava nehlava!“ uvažoval hoch, zatímco dokončoval sošce účes.

 

,,Duchu dobrý!“ vzpomněl si chlapec na to, že je i tehdy chytli. Ale tentokrát ne ženy, naštěstí Gušan a Gerek. Jak ti jim nadávali a jakou ostudu jim udělali! Teď ale chlapec přemýšlí, jak držet sošku. Otáčí jí všemi směry a snaží se ji vyhladit kouskem kůže, namočeným v jemné brusné pastě, aby její povrch byl vyleštěný pěkně do hladka a přitom se mračí, protože jej něco napadlo. ,,Do bobřího hradu! Já jsem ale zajíc!“ Uvědomil si, že Gušan a Gerek je tam našli jen proto, že se tam šli na koupající se ženy a dívky podívat sami a jen ztropili povyk, protože se báli, že jsme až příliš blízko a budeme odhaleni a pak budou odhaleni i oni. Prostě nás jen obětovali! A ještě pak vypadali jako čestní strážci pořádku. ,,Myslím, že bych jim to měl letos oplatit!“ procedil zase tiše chlapec, potutelně se usmál s výrazem naprosté rozhodnosti. ,,Ten plán se mi velice líbí!“ přidal polohlasně.

 

Soška byla konečně hotova a stačilo ji nyní zavěsit někam nahoru k ohništi, aby celá vyschla a zase ztvrdla.

Za pár dní měl tedy starý muž novou krásnou sošku od svého vnuka. Byla skutečně pěkně provedena, bylo vidět, že má chlapec dobré zkušenosti s výrobou nejrůznějších předmětů, od hrotů zbraní, přes ozdoby i zvířátka jako obětiny či hračky pro děti kolem. Starý muž se usmál, když si prohlížel anatomii sošky a viděl, jak je jeho vnuk dobrý pozorovatel reálií. ,,Móc pěkné, moc,“ pobrukoval si, když sošku ukládal do malého váčku s kožešinou dovnitř, aby nahé ženě nebyla zima. To teď bude její domov a odtud vyrazí její Duch ke stropu a pak komínem ven, aby zastrašil všechny Zlé Duchy, kteří by kdy dotírali na jeho domácnost.

Na jeho tváři se nyní zračil klid a spokojený úsměv. A to nejen proto, že má nyní domov v bezpečí, ale také proto, že už ví, že jeho vnuk je skutečný muž, který se na svět dívá tím správným směrem.

 

Uběhlo několik dní a do domácnosti starého muže se zase vrátil klid a pohoda. Zase chodil na lov, kladl pasti do vody i mezi keře, nosil domů polární zajíce a bílé polární lišky. Ba jednou dokonce přinesl i rosomáka. Figurku rosomáka by ostatně mohl vyřezat i vnoučatům a tak začal hledat svoje nářadí. Ale jeho žena mu je tehdy někam schovala, aby jej nepokoušela touha něco tvořit, když u nich bydleli i Zlí Duchové. A jak se tu tak prohrabává inventářem najednou: ,,Duchu dobrý!“ tady je, asi jsme ji někdy vytáhli a pak nepoklidili!“ držel v ruce starou sošku Ducha ochranitele domácnosti. I pro tuto ženu našel muž kožešinový váček a uložil ji k nové sošce zpět do komůrky pod zem. Sošky žen nechtěl mít v jednom váčku. Někdo jiný by je tam mohl mít, ale ne on. Jako kluk viděl, jak se při praní oděvů chytly dvě ženy v letech a v ráži, také takové samý sval a samá falda, ruka silná tak, jak on tehdy v pase. Možná že mu tehdy bylo devatenáct nebo dvacet. Ty ženy se tehdy přely, které že je tohle oblečení. Mokré vypadalo všechno stejně a bylo zcela k nerozeznání jedno od druhého a jak se dámy přetahovaly tak si vjely prsty do vlasů, tloukly se rukama a strašně si nadávaly. Taková slova tehdy mladý Tymovaj ani neznal a doufal, že už je ani nikdy neuslyší. Starý muž byl spokojen, každá soška má nyní svoje místo. Nebylo by dobré, kdyby místo zahánění zlých Duchů si sošky rozdávaly rány samy mezi sebou.

 

To se mu pak spokojeně spalo. V noci nad krajinou létaly desítky nejrůznějších Duchů, vlastně všude kolem jsou duchové. Duch hor, kdesi za obzorem, Duch oblohy, Duch mraků, Duch potoka, Duch řeky, Duch tohoto břehu a Duch druhého břehu, Duch žijící v tomto kameni, Duch žijící v dalším kameni, Duch žijící ve stromě a Duch žijící v Křovinách nebo Duch drnu trávy tady kousek nad domem. A teď má i on, Tymovaj, své Duchy a zatímco on i jeho žena spí, Duchové ženských sošek vypluli ven ze svého sklepa, sedí na hromadách kožešin a vypráví si navzájem nejrůznější věci. Najednou něco zaškrábalo v místě, kde byl mezi prkny střechy a stěny malý otvor, kterým kouř z ohně může volně odcházet. Tam byly vidět drobné drápky dlouhých prstů něčí ruky. Obě ženy propluly prostorem a vysoukaly se komínem až na střechu. Tady seděl na prknech nějaký pohublý, kostnatý duch a překvapeně na ně zíral. Pak se otočil a skočil do povětří temna noci. Obě ženy se zasmály a protáhly se škvírou znovu do svého domova. Jak snadné je někdy zahnat jiného Ducha. ,,Ale to není vždy,“ pravila starší soška. Nesčetně jsem se Zlými Duchy musela velmi těžce zápasit a nejednou mě poškrábali a pokousali, ale nakonec jsem je vždy zahnala,“ pokývala hlavou. Ráno se už blížilo, od východu začalo svítat a tak se obě ženy rozhodly opět schovat do příjemného tepla svých váčků.

 

Čas zvesela běžel, starý Tymovaj chodil po svých pastích a přinášel domů nejrůznější zvířata, aby bylo maso a kožešiny. Pasti, to bylo to jeho, jen když narazil na zatoulaného soba, hned sundal ze zad luk a už mířil přibližujíc se z té správné strany, ochotný najednou lézt po břiše, jen aby se dostal ke zvířeti co nejblíže. Teď takto nechal ležet v trávě onu vrš na ryby, která nesla zisk jen jiným. Poslední dobou i jemu konečně začala sloužit. Vždy v ní bylo několik krásných, velkých ryb a Tymovaj s ní byl konečně velmi spokojen. Vedle vrše zde nechal ležet také spousty řemínků na oka, která chtěl natáhnout mezi keři. Uviděl totiž krásného, zatoulaného, bílého soba. ,,Veliký Duchu! Taková nádhera!“ Tak dlouhou, krásnou a zářivě bílou srst snad ještě nikdy neviděl. Starci učarovaně planuly oči a ihned se vrhl k zemi, aby schovávajíc se keřík od keříku přiblížil se co nejvíce svému cíli. Šel za svým sobem snad tři kilometry a pak mu zvíře najednou doslova zmizelo. I to se někdy stává, než si vyřešíte, jak se dostat od křovíčka ke křovíčku, roj much sletí z výšky a obklopí soba tak, že mu málem vypijí jeho krásné oči a tak se zvíře rozběhne tryskem pryč a když pak vykouknete ze své nové pozorovatelny, díváte se na místo, kde poletuje už jen nějaká opožděná muška.

 

Když se Tymovaj vracel tam, kde zanechal svou loveckou výbavu, už z dálky viděl, že není něco v pořádku. Nedaleko místa, kde ležela, se pásly ohromné mamutí kolosy. Tymovaj se zase pomalu přibližoval keřík od keříku ke svým pastím, aby nevyrušil pasoucí se obry. Jeho věci ležely v místech, kudy už dlouhosrstí tlustokožci prošli a jeho zraku se naskytl hrůzný pohled. Jeho vrš byla dokonale rozšlapána tak, jak by to člověk nikdy nedokázal. Slzy se mu kvůli té marné práci hrnuly do očí a když ještě uviděl své dlouhé, tenké řemínky zašlapané v blátě, neudržel se a spustil kletby směrem k podzemí, kde sídlí Veliký mamutí Duch.

 

Tou dobou cosi zajiskřilo v obydlí lovce, přesněji dole v podzemní komůrce. Zdola z hlubin věčně zmrzlé půdy bylo cítit otřesy, jak se Veliký mamutí Duch hněvá. Jedna soška dámy se probrala, protřela si oči, trochu upravila vlasy prsty, přejela si rukou svoje ztuhlé, rozespalé tělo a protáhla se. Chvíli poslouchala vše, co se jí neslo zemí i vzduchem, pak rychle vstala a budila druhou, ještě spící družku:

,,Vstávej, honem holka, máme tu práci!“

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Povídka pátá - Nahota

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

ZA GOMEPSIS
    Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Poř&aa

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

Probuzení Ducha
    Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU
    Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka šestá - Atabara
  Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sob&

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři
  Díl první   Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projd

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги