рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005   Díl První   ...

 

Díl první

 

Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projde tím báječným tunelem a zalije Vás spousta příjemného, laskavého světla? Až uvidíte sami sebe v celé komplexnosti a pochopíte věci, které vám za vašeho života utíkaly? Jak příjemně vám bude v přítomnosti nesmírné lásky a jaký klid naleznete u pramene pokoje? Budete zde tedy spočívat v dokonalé blaženosti celé hodiny, dny, týdny, měsíce, roky, staletí, tisíciletí… miliony let.

Nepřijde mezi tím také nebetyčná nuda? Copak pouhé spočinutí v pozvednuté náladě a pocitu štěstí je opravdu ten nehybně striktně fixní bod absolutní strnulosti, ke kterému spějeme? Není to jako dostat se do opiového doupěte k prameni a čerpat z něj v umrtvení těla do úplně absurdně netečného konce bez starosti o cokoli ostatního?

Nebo snad ono spočinutí je absurdní, neboť čas tak, jak jej zde známe, neexistuje a blažená přítomnost je ošetřena časovou kličkou či smyčkou, která činí takovou chvíli nezměřitelnou, kdy průběh časové linie se zhroutí sám do sebe a nuda… Nuda bude něco, co nebude moci nikdy přijít, protože už nebude potom, ale jen nyní a právě teď. To teď, které nemělo své bylo ani své bude a trvá jen ve svém vlastním zlomku sekundy, ve které si žije nekonečně dlouho a nekonečně šťastně?

 

To jsou otázky, které si pokládají ti šťastnější z nás, kteří byli osudem i svou pílí zaměřeni na hrátky s paní svobodomyslností. Dámy, která se nenosí, dámy zapovězené, schovávané, skrývané, zatajované, mnohdy i zakázané a odmítané. Jsou Tabu, o kterých se ví, že jsou Tabu a vlastně tím, že se o nich ví, že jsou Tabu, Tabu nejsou. Je to jen dovolená hra, kdy společnost toleruje vybíjení si touhy po svobodomyslnosti v předem připravených tématech, která jsou pro tyto účely zřízena a která jsou pro takové cesty mysli uchystána jako pasti na divokou zvěř. Svobodomyslný Duch se tam má lapit, uváznout a vrátit se zcela nasycen a provětrán, aby se znovu pustil v lopocení vydýchané atmosféry běhu kultury, jež má pro všechny roční úděl desítek kil másla na hlavu. Přesto jako ztracené, zcela osamělé, barevné zrnko mezi ostatními světlými zrnky písku na ohromných plochách reliéfu navátých dun Sahary, tak zřídka se objeví někdo, kdo se zamyslí nad tématy, o kterých se prostě nemluví, nepíše, neuvažuje ani nepřemýšlí. Takové téma je nuda v Nebi. Tedy čím vyplníme pak na onom světě náš čas? Co bude tam? Snad nás onen sám Veliký nepřizve do ohromné síně plné vůně omamných látek, kde spočineme s blaženým úsměvem na rtech u jeho nohou na zemi mezi ostatními bezduchými, ale blaženými těly Ducha?

Mnoho se na to nemyslí dnes a co teprve kdysi, to se na toto nemyslelo vůbec. Nikdo si s tím nedělal těžkou hlavu. Například ve třicátých letech dvacátého století. Proč také? Ani Kristián Schmidt si s tím nedělal těžkou hlavu a jak to byl přemýšlivý mladý muž. A k Nebi měl blíž, než kdokoli z nás. Bylo to snad tím, že tehdy představa nicnedělání a lelkování po pokoji na zemi s výrazem nenaplňujícího štěstí byla úsměvným, vzdáleným snem, prázdnou, těžko představitelnou vizí neposkvrněnou dnešní realitou záběrů z předvolebních policejních čistek a razií do doupat fetujících spoluobčanů.

 

Kristián přitom nebyl někdo, koho by smrt neznala a on neznal ji. Dokonale se s ní seznámil, když se učil na leteckého mechanika a během jeho praxe v jedné letecké továrně vzal jakýsi soustruh rukáv jednomu dělníkovi a jím si podal celého dělníka a než si ostatní dělníci všimli, co se děje, zůstal na stroji viset kus oblečeného lidského masa velmi upomínajícího člověka od půli hrudníku dolů, kdežto od půli hrudníku nahoru zde nebylo vůbec nic a hranici mezi tělem a prázdnem vyznačovala bariéra rozcupovaného čehosi, co vypadalo z části jako pravá řeznická sekaná a zčásti jako hromada nalámaných voskových svíček posypaných fialovějícími květy.

Kristián to viděl, byl u toho a ještě si stačil všimnout, než se skácel na podlahu, jak je tím přeměněným, sešrotovaným tělem nahozen strop a část haly ve smyslu odstředivé síly vzniklé otáčením soustružného zařízení. Kristián při pohledu na to vše omdlel, ale nebylo to naposledy. Pak znovu v šatně, když si šel dát do kabele svoje pracovní svršky k vyprání. Myslím tím tu kabelu, kterou měl u svého ponku otevřenou a položenou na zemi, když se stalo ono neštěstí. Kristián si pečlivě zabalil svůj potřísněný plášť tak, aby byla špína uvnitř a otevřel doširoka kabelu, kde se na něj šklebilo kus úst a na nich visící část spodní a horní čelisti se zuby, které se náhodou tak k sobě měly, že to vypadalo, jakoby se ironicky smály při té vší hrůze.

Kristián se dostával dlouho z tohoto zážitku a hodně přemýšlel o smrti. Na tuto svou příhodu si vzpomněl později, kdy jako čerstvý letecký inženýr zkoušel se svými staršími a zkušenějšími kolegy nový, létající stroj. Tehdy prověřovali nové typy vrtulí a kolega Koukolík z neznámých důvodů ručně spouštěnou vrtuli nepustil, neuhnul, nýbrž se jí držel dál, zůstal v jejím prostoru a ve zlomku vteřiny dopadl jak bochník chleba na superrychlém kráječi. I tehdy si život velmi ironicky zahrál s Kristiánem, když jeho maminka našla později v kapse jeho pláště lidský prst. Tato korpulentní dáma však neomdlela a naopak svému kolabujícímu synáčkovi byla ohromnou psychickou podporou, když se znovu zhroutil pod tíhou běhu událostí. Nicméně utkvělo mu gesto onoho amputovaného ukazováku, jež se mu naskytlo při pohledu na jeho maminku, která za ním vběhla do jeho pokojíku třímaje vzhůru směřující ukazovák.

Jak okázalé a povzbuzující pro konstruktéra letadel. Pro konstruktéra, jež žije svou prací, jež má unikátní prostorovou představivost a unikátní znalost fyzikálních zákonitostí a neuvěřitelný cit pro materiál a jeho chování při namáhání a při práci.

 

Kristián chodil do kostela a díky vlastním zkušenostem se smrtí blízkých by mu stačilo, kdyby se s nimi setkal a již je neztratil. Jestli pak bude nějaká věčná nuda, to jej vůbec nezajímalo, to bylo to poslední. Ztráta blízkých jakožto smrt, byla tak hrůzná a měla takovou moc, že její zlomení byla nejvyšší meta, kam v této oblasti byl ochoten dojít. Za tuto hranici svou fantazii nepustil.

Kristiánova práce byla pro něj zároveň úžasným koníčkem. Jako kluk se věnoval letecké modelařině, jeho balzová, papírem potažená žebroví křídel jej dostávala do extáze maximálního uspokojení, které se postupně zaplňovalo úvahami o dalším modelu a jeho nových úžasných tvarech a vlastnostech, takže jakmile dokončil jedno dílo a dostal jej do vzduchu, okamžitě začal stavět další létající aparát, aby i jej dostal svými znalostmi a umem do povětří. Zkoušel kdejakou inovaci, o níž slyšel nebo se o ní dočetl. A nyní coby regulérní, začínající konstruktér pracuje na novém tvaru kýlovky pro jednomotorové, malé, civilní, dvoumístné letadlo. Hledá kompromis mezi pevností užitého materiálu a elegancí v designu s ohledem na aerodynamické vlastnosti. Hlavní konstruktéři mu zadali tuto práci zřejmě omylem. Příliš velký úkol pro někoho, kdo začíná a tak aniž by si to kdokoli uvědomil, letadlo startuje a mizí ve vzduchu, kde zkušební pilot hledá hraniční možnosti nové konstrukce. Vše je schváleno, všichni jsou spokojeni. Dělat na letadle je tak snadné. Kristián dostal další, daleko obtížnější úkol při kapotáži motoru se speciálním uložením chladiče oleje. Práce jej baví a je sám v sedmém nebi, vysoko, převysoko, daleko výš, než kam se dostanou stroje, na nichž se podílí.

Ani chudák neví, v jaké iluzi vlastně žije. Jaká šťastná náhoda tomu chtěla, že se mohl postavit k prknu a nakreslit na něj svoje myšlenky. Stalo se to jednoduše. Pan Ing. Vokoun, který by tuto práci normálně dostal a jež by pomalu a postupně měnil tvar směrovky a tím si zajišťoval práci na dlouhou dobu, byl na dovolené. A protože zkušebnímu pilotovi i hlavnímu mechanikovi bylo jasné, co si nová směrovka žádá, nijak jim nevadilo, že tu pan Vokoun není. Pan Vokoun byl obejit a po svém návratu se cítil velice nepříjemně a okradeně. Přímo podvedeně. Takhle se přece letadla nekonstruují, musí se udělat mnoho možností, zkoušet a být opatrný a když uděláme progresivní návrh, musíme k němu přidat i něco zpátečnického, abychom měli v něčem starém jistotu. Tak přemýšlel pan Ing. Vokoun a nebyl sám. Rozhodil proto své sítě a snažil se nového kolegu všemožně očernit a jak se tomu říká, vyštípat jej.

 

Nebudeme se zdržovat detaily nechutností a vynalézavostí, kterou pan Ing. Vokoun projevil při svých aktivitách proti Kristiánu Schmidtovi. Jen je dobré poznamenat, že se mu v intrikaření vedlo daleko lépe a projevil více inovativních, odvážných činů, než v samotné oblasti konstrukce letadel.

Mezi tím náš mladý pán, aniž by něco tušil, dostal díky mimořádným okolnostem nabídku od jiné letecké továrny vyvíjející zcela nový systém pro urychlený start. Jednalo se o oblast štědře dotovanou Ministerstvem národní obrany a mladému muži se vidina lepšího výdělku i zcela samostatné, zcela nové práce velice zamlouvala. Dokonce uvítal, když mu jeho stávající zaměstnavatel nedělal sebemenší potíže při rozvazování jeho pracovní smlouvy. Mělo by mu to být podezřelé. Ale pomyslel si, že mu prostě lidé přejí a že jsou všichni na něj milí a hodní. Ve skutečnosti se tou dobou o panu Schmidtovi pošuškávaly velice škaredé věci a tak vedení bylo rádo, že se tohoto člověka tak snadno a rychle zbaví.

Zato pan Vokoun něco nedomyslel. Všichni si zvykli na rychlé a naprosto přesně splněné požadavky na konstrukční plány a nyní sice dostal pan Vokoun svou bývalou práci zpět v plném rozsahu, ale evidentně na ni nestačil. Jeho past se obrátila proti němu a řada pomluv, které si vymyslel na pana Schmidta se přetransformovala a našla živnou půdu v neschopnosti pana Vokouna. Tehdy přišla pro nešťastného strůjce pomluv záchrana v hodině dvanácté. Do konstrukční kanceláře přišli první vydané normy pro letecký průmysl a stavbu aeroplánů. Od té doby bylo nutné stále v rukou držet šupleru či třímat logaritmické pravítko a vyhledávat v tabulkách, co je přípustné a co nikoli, co normy dovolují, co normy radí, co normy přikazují.

Od té doby byl pan Vokoun nesmírně šťastný muž. Mohl do norem nahlížet, radit se s nimi, schovávat se za ně, laskat se jimi, číst si v nic, studovat je a milovat je. Stal se jejich součástí a normy se staly součástí pana Vokouna.

Nebylo tedy divu, když i pan Vokoun odešel po nějaké době z továrny do Zemského úřadu kontroly norem Ministerstva průmyslu. Stal nejšťastnějším člověkem světa a bylo mu blaze. Jeho život byl naplněn.

 

Zatím mladý pan inženýr Kristián Schmidt zažíval muka. Tak jasně funkční startovací konzoly mu ne a ne schválit patřičný úřad Ministerstva. Řada věcí byla v jeho zařízení pro urychlení startu letadel zcela nová a jak bylo v odmítavém dopisu Ministerstva, tedy i neprověřená, problematická a riziková. A armáda musí šlapat jako spolehlivé hodinky a tedy celý projekt přesto, že při předvádění byli přihlížející zástupci armády nadšeni jak konzola dostává stíhačku navijákovou soupravou rychle do vzduchu či jak speciálními ventily konzoly vyhřívá prostor motoru letadla nebo jak stroji sama konzola nahodí již předehřátý motor automatickým bezpečnostním roztočením vrtule. Stejně jako byli pánové nadšeni samovyklápěcí rampou pro pilota. Konzola tak mohla dostat do vzduchu letoun v několika vteřinách. Při napadení republiky by stroje obránců neztrácely velmi drahocenný čas. Stačilo by pro každé strategické letiště po třech konzolách a první vlna obránců by čekala na nepřátelské bombardéry či střemhlavé letouny již za několik málo minut. Proti blitzkrieg (bleskovém útoku) by stála blesková obrana. Žádné zahřívání motorů dlouhým stáním na zemi, žádné tankování ve zmatku, žádné dlouhé starty po zemi. Jen vteřiny a horký vzduch vehnaný pod silným tlakem projede celým motorem a hadicí přidrženou ramenem se do nádrže letounu vyřítí rychlopumpou natlakované letecké palivo. Motor startovacího lana se spustí a začne napínat silnou startovací gumu. Letec přibíhá do letadla po rampě, nasouká se pohodlně do kokpitu a zavře kryt kabiny. Pak zdvihne ruku, načež obsluha rampy zmáčkne jediný knoflík a rampa i rameno se odklopí, výhřevná roura se zasune do země a páka před letadlem roztočí vrtuli a odsune se stranou. Guma vystřelí letadlo rychle dopředu, zatímco pilot již vytáčí vrtuli do obrátek tak, že využije dopředného štulce a letadlo po pár desítkách metrů je již úspěšně ve vzduchu.

 

Jak hořké zklamání. Pod detailním zdůvodněním je soupis výtek, kdy které normy byly nejasné, které byly obejity a které nedodrženy. Vytýkáno bylo přílišné předimenzování materiálů, které by prý vedlo k plýtvání se strategickými surovinami.

Mladý inženýr se zdrceně dívá na tyto řádky. Ví, že jeho plýtvání by zamezilo plýtvání celými letadly i lidskými životy na straně jeho země.

Pod tímto rozborem je razítko a podpis… Ing. Rudolf Vokoun.

A posledně zmiňované jméno se objevilo také v souvislosti s jednáním Ministerstva a vlády. Pan Vokoun zde byl přizván jako expert na včasný letecký protiútok. Na dotaz vlády, zda by bylo naše letectvo schopno včasně reagovat na útok nepřátelských letounů, zde měl v deskách obsáhlou zprávu. V pečlivě vypracované odpovědi zde na příkladu vymyšlené konstrukce pomyslného útoku představil scénář rychlých stíhaček, které bez okolků přeletí naši hranici stejně jako útočné střemhlavé bombardéry, které budou ničit ještě zaparkovaná letadla, která si budou teprve zahřívat motory. „Ano jsme nepřátelům zcela vydáni na milost i nemilost. Není způsobu, jak bychom zavčas naše stroje, byť jen v malém počtu, dostali do vzduchu k obraně vlasti!“ končí Vokounova zpráva. Pan Vokoun byl stále šťastný. Nezajímalo jej nic, o čem se jednalo, byl jen šťastný z moci svého úřadu, z vlastní důležitosti. Nebyl sám měl svá čísla a své tabulky. Byl člověkem, který si jen dělá svou práci a těší se se svými čísly v tabulkách, mazlí se s nimi, promlouvá k nim, špásuje s nimi, modlí se k nim a brání je přede všemi, kdo by se opovážili pochybovat. Moc čísel, moc nejsilnějších argumentů jako šamanova kletba. Jen jiná kultura, jen jiné atributy a z lidí se dají dělat hlupáci a z jejich masa krmě pro molocha války a marnosti.

 

Mladý pan inženýr Kristián Schmidt utekl tak jako spousta jiných letců a leteckých mechaniků ze svého domu, ze svého města, aby se pokusil překročit hranici do Polska, odkud budou moci bojovat na letadlech proti zlu, které se zmocnilo jejich země. Téměř u hranice s Polskou, jak říkají Polsku Poláci, byl při náhodné kontrole Ing. Schmidt osloven hlídkou v civilních šatech. Kristián se pokusil hlídce utéci, bohužel asi po třiceti metrech padl na žulové kostky silnice natahujíc ruku k obrubníku protějšího chodníku. Jedna z kulek malé, automatické pistole mu prostřelila část hrudníku a její rázová vlna změnila tkáň na hmotu podobnou paštice. Uvnitř vlastně část pana Kristiána vypadala jako ten muž, co jej dostal soustruh. Veliká bolest a pak trauma z rozsáhlého vnitřního zranění. Ještě pár kopanců od kožených bot. Oči Kristiána se dívají už jen jedním směrem a víčka nemrkají. Na silnici pod prázdným tělem mladého muže se tvoří tmavá kaluž a nad ním je sám Kristián a vůbec se mu nelíbí, co s ním dělají ti tři muži. Jeden z nich znovu a znovu kope do jeho těla. Pozornost Kristiána zaujala tmavá obloha. Vyletěl výš a nechal se obklopit tmou, na jejíž konci svítí jasné a velmi příjemné světlo. Jaký pocit bezpečí a úlevy jej naplňuje, když se zcela vystaví jeho paprskům. Pocit laskavosti, pochopení, klidu a naplnění. Kristián přivírá slastně oči a je mu strašně dobře. Je tady moc, moc krásně šeptá…

 

 

Díl druhý

 

Ono se řekne Nebe, ale snad se to ani tak nemyslí, protože to o myšlení nemůže být. I když myslíte, až se vám z hlavy kouří všemi otvory a pod pokličkou to bublá, prostě jde o to, že pokud nepoznáte, nepochopíte. Pokud tady nejste, vůbec nemáte tušení o tom, co se tu děje. A myslíte si, že tu běží čas jako doma? Ne, vůbec ne. Čas je tu něco úplně jiného a to nejzajímavější je, že odtud se můžete dostat do jakéhokoli času i třeba do toho, který byl kdysi moc, moc dávno nebo naopak který bude moc a moc za dlouho. Tady prostě čas je a je všeobsažný, univerzální a propojující a přitom nelimitující. Vznosně a učeně řečeno. Ale spíš to pochopíme, když budeme dále sledovat osudy mladého leteckého konstruktéra inženýra Kristiána Schmidta. Jakmile se ocitl na druhé straně tunelu a bylo mu tam tak fajn ve světelné kouli představující bytost, jejíž jméno mu bylo najednou jasné, snažil se přemýšlet a starat se o svůj život a jeho hodnocení a hned jak to šlo, tak o příbuzné a známé. Zjistil mnoho z jejich osudů a věcí kolem něj samotného, dostal zde odpověď na spoustu svých otázek. Ale za nějaký čas pocítil zvláštní nutkání pustit se do designu nějakého ohromného letadla, zakrytovat jeho motory, oplechovat kryty na kola nebo pohrávat si s brzdícími klapkami či si alespoň hrát s umístěním zpětného zrcátka do skla kabiny.

 

Přišel za ním jeho prastrýc, který byl za života strojním konstruktérem a který ještě za svého života kdysi Kristiána jako chlapce hodně ovlivnil. ,,Něco se se mnou děje, strejdo,“ opatrně se přiznal příbuznému. Ten mu viděl do hloubi jeho myšlenek, nicméně decentně couvnul, aby mu ponechal soukromí mysli. ,,Myslíš to nutkání pustit se zase do pořádné práce?“ usmál se strýc. ,,Přesně tak, už to tady nemohu vydržet. Jako by mě všechno pálilo, nemám nikde stání, uklidní mne jen to, co mám tak rád. Sedět za stolem a načrtávat na veliký papír nápady, listovat v knihách a nechat se inspirovat a pak vyhledávat v tabulkách o materiálech a jejich proměnách vlastností při jejich namáhání.“,,Co bych za to dal, kdybych mohl zase pracovat!“ povzdechl si mladý muž.

,,Asi není nic jednoduššího,“ zase se usmál strýc a to už procházeli ohromnou průhlednou budovou, kde jakoby ze skla stály zvětšeniny těl různých živočichů a kolem pobíhali jako mravenci nerůznější lidé. ,,Tady je to!“ mrknul strýc na synovce, otevřel jedny dveře a oznámil těm, co byli uvnitř. ,,Tak vám ho vedu a buďte mi na něj hodní, je to talent od přírody!“ A zase se usmál a Kristián zůstal s několika příjemnými lidmi sám ve vysoké místnosti, kde uprostřed ležela zatím beztvará masa skelnaté, měkké hmoty, prosvícené osami a rovinami, aby bylo jasné, kterým směrem se má pohybovat a kde má kolik nyní hmoty.

,,Co to tu máte?“ zeptal se užaslý Kristián. ,,Superprácičku, mladíku. Čekáme jen na tebe, potřebujeme specialistu na mechaniku a na aerodynamiku,“ odpověděla krásná dívka. A muž vedle se přidal: „Ne aerodynamiku, vlastně na hydrodynamiku. Tady jsou vypsány specifikace a my máme nachystat tvar těla této hlubinné mořské ryby.“ ,,Proč ryby?“ divil se Kristián ,,jak ryby?“

„Nu, Kristiáne,“ obrátila se na něj znova ona kouzelně vypadající dívka ,,tady jsme nekonečně dlouho a tak se tu bavíme tak, že děláme každý to, co máme nejraději a my jako konstruktéři vyvíjíme nové typy živočichů, tedy jejich schránky, aby byla tato zvířata nejen pohyblivá a obratná, ale také krásná a ladná. Aby v tom byla vznosnost a elegance. A také účelovost. Prostě vše, co jsi dával do konstrukcí letadel, tady dáváme do opravdového, živého těla.“ Kristián stál jako opařený a v úžasu hleděl před sebe nechápajíc, co se děje. To co slyšel, jej naprosto překvapilo, ale i nadchlo. Už si představoval, co by s tímto materiálem mohl dělat a na práci se začal nevýslovně těšit. Jeho břicho se nadouvalo a stahovalo jako na roztočeném kolotoči, nemohl se dočkat.

,,Co je to za rybu?“ zeptal se. „Pomalu se pohybující, všežravá ryba. Spíš se živí rostlinami, ale měla by dokázat provést velmi rychlý výpad na kořist. Měla by na místě zastavit nebo se bleskem otočit. Také bych měla říci, že by měla dokázat plavat i ve značné hloubce, ale měla by dokázat vystoupat do deseti metrů a pohybovat se mezi skalami a balvany. Číhat v záloze, dokázat ohmatávat okolí a lovit i v noci či ve tmě hlubiny oceánu.“ „Teda a kde ji najdeme? Někde v budoucnosti? Líbí se mi dělat nový druh ryby, ale za života na zemi jsem moc vývoji tvorstva nevěřil. Přece bychom museli registrovat vznik nových druhů, ale to vědci nepotvrdili.“ Kristián ze sebe vysypal informace poplatné konci třicátých let dvacátého století.

Krásná dívka se usmála a ostatní kolegové se dusili těžko skrývaným smíchem. „I v tvé době běžel vývoj ohromným tempem, zvláště u nejmenších organismů, třeba u bakterií. Jak rychle se měnily, jaké nové vlastnosti získávaly. Jen jste byli slepí. A pak vznikala celá řada nových tvorů, ale jinak, než jste si to představovali. Nové druhy se někdy vynoří naráz spojením jiných druhů nebo specifickými mutacemi, ale za těmi stojíme my. A tady je ta prvotní práce. Ty nové druhy se musí přece někde nachystat a promyslet a vyzkoušet, upravit a pak, až jsme spokojení, je pošleme na svět!“ nadšeně skončila dívka.

Už ne tak nadšený byl Kristián. Byl zmožen a více jak fascinován a přímo rozčarován, že věci ve vesmíru, které obdivoval, nevytvořila přímočaře ona všemocná ruka prozřetelnosti, ale um lidí, kteří mu byli podobni svou vášní a zaměřením.

,,A ještě něco,“ ozval se hlas za Kristiánovými zády. ,,Ta ryba je pravěká. Bude žít před mnoha a mnoha miliony lety v pravěkých mořích. Protože tu neexistuje čas, jak jej znáš, my lidé z budoucnosti zde připravíme nyní tuto rybu a zaplníme jí svět v minulosti.“ Tentokrát se už smáli Kristiánovi všichni, protože jeho zmatení o posunech času bylo nad jeho všechno chápání a zkušenosti.

 

Ale za nějaký čas a hromadou poctivé práce tu byl Kristián Schmidt jako doma, nejenže se ničemu nedivil, ale zvykl si na jinou strukturu a vlastnosti času a jeho nadšení při práci s průhledným, měkkým a poddajným materiálem při konstrukci prototypu těla ryby neznalo mezí.

Dařilo se mu, lidé kolem něj jej chválili. Jeho talent byl opravdu nevšední a ryba sama dostávala veliké, mohutné ploutve, silný, okrouhlý ocas, kulaté, zavalité břicho v přední části těla a delší ocasní část trupu, který byl mírně hadovitý, ale stále pěkně robustní. Kristián byl velmi spokojen se svou prací a když se věnoval kapotování žaberních štěrbin, nejednou si vzpomněl na svou práci s kapotováním čela letadla. Jak stejné jsou obě práce a jak stejně šťasten jsem u obou.

Bylo mu moc, moc dobře a zvláště tehdy, když se dozvěděl, jak ohromný a nekonečný je zástup živočichů, které bude nutné ještě vyrobit. A také se moc těšil, až bude moci své dílo pozorovat, když budou tato těla naplněna Duchem a začne je užívat skutečná živá mysl.

Těšil se na to stejně, jako když si do letadla sedal zkušební pilot a jeho představy se měnily v realitu.

Jak čas běžel, nastala jednoho dne ona chvíle, kdy slavnostně pustili do dávného světa první ryby tohoto druhu. Jak to bylo krásné tyto prvé ryby pozorovat, sledovat jak rostou a užívají si ve zdraví svého těla jako nejryzejší vysokovýkonné mašiny.

 

Kristián se vrátil ke své práci. Tentokrát chystali ohromnou, rychlou rybu se speciálně tvarovanými čelistmi a ploutvemi. Museli vyhovět celé řadě nevšedních požadavků a Kristián musel sáhnout k měnitelným parametrům jako v pozdějším letectví a nechal klouby a svaly ovládat určité ploutve a výběžky kostí tak, aby ryba byla jak skvělým plavcem volného moře, tak aby dokázala vzdorovat silným proudům a být těžko spolknutelnou kořistí pro své predátory.

Kristián byl nadšen, když v tom se mu vrátila ryba zpět doprostřed kanceláře s ohromným fasciklem důvodů, proč byla zamítnuta.

Kristián byl zdrcen a teprve teď pochopil, že jen pomaloučku je konfrontován s faktem, že bude i zde pracovat s prováděcími protokoly a technickými normami. Jeho nápady změny tvaru těla nejdou totiž provést jen tak. Budou je měnit geny a ty mají své specifické možnosti a každý nový tvar i detail musí být proveditelný právě pokyny změn genetického kódu.

Inženýr Kristián Schmidt byl zhroucen a znechucen a jen těžko a pomalu se smiřoval se svázanýma rukama, které mu tolik připomínaly nemilé zkušenosti z dob jeho života a práce v letecké kanceláři. Ale jak čas běžel, naučil se Kristián všelijak obcházet neblahá rozhodnutí a škrty genetické kódovací kanceláře. Tak třeba jednou vůbec nedokázal přimět genetickou kancelář, aby akceptovala zmenšení hmotnosti a robustnosti kostry jedné mohutné ryby. Pro živočicha by velká váha znamenala katastrofu, jen by se v dospělosti plahočil po dně a vůbec by nedokázal plavat ve vodním sloupci. Ale to už byl Kristián ostřílený a zkušený nebeský konstruktér se spoustou kamarádů mezi skvělými lidmi a tak rozpomenuvši se na někdejší neúspěch s prosazením startovací konzoly, nenechal tuto rybu prohrát boj o svůj důstojný život!

Zašel si postěžovat za kamarádem chemikem a tady přišli na skvělé řešení. Ryba se bude živit rostlinou potravou, kterou nechá rozkládat ve zvětšeném, jen mírně a jednoduše upraveném střevu s několika příčnými řasami. Zde se tak budou stále tvořit veliké bubliny, které budou živočicha nadlehčovat. S radostí a s pocitem vítězství vyzkoušel s přáteli svou novou rybu. Kontrolní kancelář nepochopila jejich záměr a ryba prošla schvalovacím řízením.

 

Tak veliká radost, ale i rozčilení naplnilo Kristiána a dodal si kuráže jako nikdy. ,,Vždyť proč ne? Proč bych vlastně nemohl vtrhnout do té praštěné genetické kanceláře plné těch hnidopichů a šťouralů a kazisvětů a zbytečných úředníků a lidí, kteří mě jen štvou!?“ „A řeknu jim pěkně od plic, co si o nich myslím!“

To už se Kristián řítil chodbičkami ředitelství genetické kanceláře. Rozrazil dveře... a spatřil malého, tlustého človíčka na otáčecí židli. Zrovna k němu byl otočený zády. Kristián se k němu blížil plný energie zezadu a ráznými kroky dělal parádní rámus rozzuřené parní lokomotivy. Vtom se malý mužíček ke Kristiánovi otočil a... s vytřeštěnýma očima na sebe oba muži zírají. Tím mužíčkem nebyl totiž nikdo jiný, než sám pan inženýr Rudolf Vokoun!

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Povídka pátá - Nebeští konstruktéři

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

ZA GOMEPSIS
    Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Poř&aa

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

Probuzení Ducha
    Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU
    Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka pátá - Nahota
    Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičk&aac

Povídka šestá - Atabara
  Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sob&

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги