рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЛЯВО И ДЯСНО: МЕТОДОЛОгИЧЕСКИ пРОБЛЕМИ И СЪДЪРжАТЕЛНИ ХАРАКТeРИСТИКИ

ЛЯВО И ДЯСНО: МЕТОДОЛОгИЧЕСКИ пРОБЛЕМИ И СЪДЪРжАТЕЛНИ ХАРАКТeРИСТИКИ - раздел Социология, Ляво И Дясно: Методологически Проблеми И Съдържателни Х...

ЛЯВО И ДЯСНО: МЕТОДОЛОгИЧЕСКИ пРОБЛЕМИ И СЪДЪРжАТЕЛНИ ХАРАКТeРИСТИКИ

 

МилеН люБеНов

ляво и дясно са едни от най-често дискутираните понятия в съвре- мения политически и публичен живот. Много често ставаме свидетели на споменаване и… – политическите партии и произтичащите от тях функции по налагане и… в специализираната литература по политология твърде често сме свидетели на определени различия в използваната…

Методологично измерение

Първото голямо разграничение, което трябва да бъде направено е между континуума ляво-дясно, от една страна и ляво и дясно като мисловни категории,… Ляво и дясно: методологически проблеми и съдържателни характeристики  

Функционално измерение

един от основните методологически проблеми при изследване на ляво и дясно е свързан с въпроса не толкова как, а какво да изследва- ме. обикновено,… С това ниво на анализ ние позиционираме своите заключения в една определена… Политически изследвания брой 2 / 2007

Ляво и дясно като универсални категории

Представляват ли ляво и дясно универсални категории и могат ли да се подведат те под един общ модел? Мнозина изследователи считат, че именно това… Политически изследвания брой 2 / 2007  

134).


Политически изследвания брой 2 / 2007

 

 

Резултатът от теоретичния анализ на Боббио е поместване на раз- личните политически доктрини в четири основни групи: крайно леви, които се същевременно егалитарни и авторитарни движения, типичен пример за което е якобинското; левоцентристки, едновременно егали- тарни и либертарни доктрини, включващи социалдемократическите партии в различните им политически практики; дясноцентристки, които са същевременно либертарни и неегалитарни движения, сред които се нареждат консервативните партии; крайно десните са антилиберални и антиегалитарни движения, исторически проявени, чрез фашизма и наци- оналсоциализма.

в своят анализ, Боббио обхваща ценностната специфика на човеш- ките отношения, не само в тяхната съдържателна, но и функционална роля, като по този начин се разкрива характера и смисъла на определено политическо поведение. Според него “хората са както равни така и не- равни по между си. Те са равни в някои отношения и неравни в други… както равенството, така и неравенството между хората са фактически верни, защото и едното и другото са потвърдени от конкретни емпирич- ни доказателства…правилно е егалитаристи да се наричат онези, които макар и да не пренебрегват това, че хората са колкото равни, толкова и неравни по между си, повече ценят и считат за по-важно за доброто съжителство това, което ги приобщава; нееголитаристите, напротив, са онези, които изхождайки от същото фактическо съждение, ценят и счи- тат за по-важно за доброто съжителство тяхното различие…егалитарис- тът изхожда от убеждението, че по-голяма част от неравенствата, които го възмущават и биха искали да изчезнат, са социални и като такива отстраними; неегалитариста, напротив изхожда от противоположното убеждение, че те са естествени и като такива неотстраними”( пак там, 119 – 121).

Този подход има едно голямо методологично предимство, а имен- но, че съумява да синтезира анализа на базата на основен общовалиден критерий. Направените изводи водят в посока, която разкрива съдър- жателното значение на „ляво” и „дясно” като типове ценности, които се изразяват впоследствие в конкретни политически практики. Това пред- полага, че Боббио индиректно се спира на ролята на политическата кул- тура с нейният функционален и съдържателен смисъл.


Ляво и дясно: методологически проблеми и съдържателни характeристики

 

 

Ценностно измерение:

Мрежово-груповата теория – отвъд ляво и дясно

“Ляво” и “дясно” са два термина отразяващи в съдържателен план политическата поляризация в отделни общества на базата на културни и ценностни… Според аарон Уилдавски „ляво-дясното разграничение е обсипано с противоречия”,… логиката на един подобен подход е, че в политическите общности съществуват ценностни различия в отстояването и…

Фигура 1

Двете измерения и четирите предразположения на мрежово – гру- повата теория

  Източник: Douglas (1978 г.), Wildavsky (1987 г.), Grendstad (2003 г.)  

В заключение можем да обобщим, че лявото и дясното се базират на определени ценностни предпочитания под формата на различни све- тогледни възприятия, развити и еволюирали вследствие на конкретни исторически и ситуационни процеси, социализирани на базата на кул- турно-структурни взаимодействия.

 

***

 

За да се определи съдържателният смисъл на дихотомията ляво- дясно е необходимо да се прави разграничение между две основни нива на анализ: поведението на политическите партии и техните позиции (по- литическите идеологии и практики) и поведението на електората или ценностния потенциал в обществото.

По отношение на политическите партии, се наблюдава тенденция, при която те изграждат своите стратегии в изборни кампании с оглед да максимизират своя вот, за да могат да привлекат на своя страна т.нар. “плаващ електорат”. Това е и една от причините за предвижването на партиите по скалата ляво-център, дясно-център (карасимеонов, 2000). При многопартийните системи твърде често партиите се съобразяват със своите коалиционни партньори като правят отстъпление от пред- варително заявени позиции, ето защо правителствената политика в та- кива случаи се измества по скалата ляво-дясно към центъра, за да се постигне компромис и сближаване на позициите.

По отношение на политическите идеологии сме свидетели на още по-големи затруднения в анализа, свързани с разграничения при тяхната историческа еволюция. Съдържателни характеристики на едни идеоло- гии се припознават като такива в същностните елементи на други, свър- зани с различни аспекти от живота и политиката.

Универсалисткото схващане за съществуване на надисторично и наднационално ляво и дясно, какъвото срещаме при Боббио, се подлага на сериозна критика от автори, които смятат, че трябва да бъдат взе-


Ляво и дясно: методологически проблеми и съдържателни характeристики

 

 

ти под внимание историческото минало и политическите традиции в конкретна национална дъжава, както и етапа на развитие, в който тя се намира. По този начин бихме откроили различията в съдържател- ните характеристики на ляво и дясно в историческо и пространствено естество. Този подход има своите предимства, тогава когато изследваме еволюцията и смисъла на конкретни идеологии и политически практи- ки на различни държави, в различни исторически периоди и на базата на сравнителен анализ търсим общ съдържателен модел на определени характерни елементи на ляво и дясно. Така разгледани двата основни подхода не влизат в сериозно противоречие. едва ли има някой, който би отрекъл, че пространствено и времево съществуват понякога голе- ми различия в идеологическия и ценностен смисъл на понятията ляво и дясно, дължащи се на историческия опит и традицията в отделните общества, и че в същото време съществуват общи за тях елементи, по които точно бихме ги определили в съдържателен смисъл.

Нивото на анализ, на което все още се отдава малко значение при изследване на “ляво” и “дясно” е културния и ценностен потенциал в об- ществото, служещ за основа на едни или други политически проекции. лявото и дясното трябва да бъдат разглеждани освен като идеологии и като колективни и символни представи в обществото, които намират из- раз в определени светогледни възприятия на базата на различни начини на живот, легитимиращи институционализацията на конкретни поли- тически проекции (Thomson et al., 1990; Wildavsky, 1987; Lockhart, 1999). Това ни води в посоката изразена от представителите на културната те- ория за връзката и взаимозависимостта между култура и структура. По този начин можем да вникнем по-точно в причините за динамиката и измененията в ценностния потенциал на “ляво” и “дясно”, чрез развитие на културната теория, разглеждаща политическата култура като начини на живот като се достигне до емпирично потвърдими индикатори.

За да бъде коректно едно изследване на ляво и дясно е необходимо да се вземат под внимание всички тези споменати нива на анализ и да се постигне синтез между тях на едно по-общо теоретично ниво на научно познание, в което те не се изключват взаимно, а се допълват

– Конец работы –

Используемые теги: ЛЯВО, ДЯСНО, МЕТОДОЛОгИЧЕСКИ, проблеми, СЪДЪРжАТЕЛНИ, ХАРАКТeРИСТИКИ0.088

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЛЯВО И ДЯСНО: МЕТОДОЛОгИЧЕСКИ пРОБЛЕМИ И СЪДЪРжАТЕЛНИ ХАРАКТeРИСТИКИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Проблема эрекции полового члена мужчины - это проблема женщины...
И потому за оргазм женщины, заее наслаждение в сексе, за ее подготовку к акту несет полную ответственностьмужчина. И если женщина холодна, то смешно… Одним словом, в сексе должен работать принцип мужской половойчлен это… Нет импотентов, есть плохо работающие или сексуально неумелыеженщины. Нет и фригидных женщин. Есть просто неумелые и…

В чем сущность проблем космологии и почему эти проблемы интересуют философов
Но в то же время это была дорога величайших открытий, предвидений и прозрений, дорога торжества человеческого гения.Вполне понятно стремление… Недаром усиленная и подкрепленная впоследствии трудами греческого астронома… Легкие элементы - воздух и огонь - поднимаются в высокие слои, там они загораются, и тогда люди видят кометы и…

Глобальные проблемы человечества и проблема ценности научно-исследовательского прогресса
НТР характеризуется, во-первых, срастанием науки с техникой в единую систему, в результате чего наука стала непосредственной производительной силой,… Все дело в том, что само развитие техногенной цивилизации подошло к… Именно отрицательные последствия и создают так называемые глобальные проблемы. Само название научно-техническая…

Воплощение вечных проблем и проблем современности в романе Чингиза Айтматова «Плаха».
III. Заключение 1. Судьба народов в ХХ веке. 2. Вечная драма мировой истории. 3. Пророческий голос Айтматова. Воплощение вечных проблем и проблем… В. С. Высоцкий Жизнь человека это постоянный выбор. Судьба его выбирать свой жизненный путь, добро или зло, те принципы, которыми потом он будет руководствоваться.Очень…

Глобальные проблемы, причины их возникновения и основные признаки. Классификация глобальных проблем
Философское осмысление глобальных проблем — это изучение процессов и явлений, связанных с проблемами общепланетарной цивилизации,… Философия анализирует причины, которые привели к появлению или обострению… В современной философии сложились основные подходы к пониманию глобальных проблем: 1. все проблемы могут стать…

Проблемы дидактического построения дисциплины в свете проблемы построения культурологии как науки
Именно на этот не сформулированный вопрос отвечают авторы многочисленных учебников и учебных пособий, вышедших за последнее время. Этот вопрос тесно… Другие, локализуя определенные культурные типы, рассматривают их специфические… Давая определение культуры, авторы широкого подхода на самом деле фундируют ее рамками узко очерченной специальной…

Проблемы экономического роста, микро и макроэкономические проблемы Российской экономики, международное разделение труда
Сам по себе экономический рост противоречив. Так, можно добиться увеличения производства и потребления, материальных благ за счет ухудшения их… Такой рост предполагает достижение ряда сбалансированных целей увеличения… От того, какие процессы происходят в динамике и уровне развития, какие при этом происходят структурные изменения в…

Проблема праворозуміння (Проблема правопонимания)
Поняття права це не застигла категоря, а категоря, що розвиваться, в якй вдображаються сторичн традиц, суспльна ситуаця сучасно епохи.Цллю роботи… В теоретико-пзнавальному план генезис правових вчень теорй вдбувався в русл… Наприклад, первинним правом для врев були 10 заповдей, вручених Мосею самим Богом. В таких древнх правових кодексах…

Анализ информационных проблем организации управления
О смежных производствах, научно-технических разработках о составе коллектива, формах организации его труда и т. д. создается информационная модель… Анализ – первый этап и отправная точка разработки любого мероприятия в области… Он позволяет дать полную характеристику элементов, структурных подразделений и уровней системы управления, оценить их…

Россия и ВТО: проблемы вступления и последствия
В частности, как подчеркнул глава российского государства, «мы но согласимся ни при каких обстоятельствах на вступление в ВТО на нестандартных… Ключевой вопрос переговоров о вступлении в ВТО — где находится предел уступок,… Причем ответить на этот вопрос, не анализируя в деталях ситуацию в различных секторах российского хозяйства, в…

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Проблема парникового эффекта Почему это происходит? Ученые утверждают, что причиной, прежде всего, является губительная деятельность человечества, приводящая к глобальному… И, вообще, в последние годы метеорологи разных стран приходят к выводу, что во… Чего опасаться нам: засухи, отсутствия урожая, голода или, наоборот, рассчитывать на постепенное улучшение погоды и…
  • Некоторые проблемы авторского права Сложилось два подхода в определении юридической природы авторских прав. Первый, так называемый "проприетарный" подход основан на отождествлении… Другой подход - через призму понятия исключительных прав. В юридической… Понимание правовой природы авторских прав имеет важное практическое значение прежде всего для определения совокупности…
  • Некоторые проблемы охраны авторских прав в РФ Данная работа представляет собой творческое исследование темы «Некоторые проблемы охраны авторского права в Российской Федерации». Анализ имеющейся… The given work represents creative research of a subject " Some problems of… The choice of the present subject is caused by that the problem of protection of the rights of the authors is urgent…
  • Проблемы выбора критериев и оценки морального вреда Основанием возникновения обязательства служит гражданское правонарушение, выразившееся в причинении вреда другому лицу. Институт обязательств,… В конкретно данной работе речь пойдет о возмещении морального вреда.А также о… Прежде чем перейти к анализу понятия «моральный вред» необходимо отметить, что под вредом в гражданском праве…
  • Проблемы выбора критериев и методов оценки компенсации морального вреда Основанием возникновения обязательства служит гражданское правонарушение, выразившееся в причинении вреда другому лицу. Институт обязательств,… В конкретно данной работе речь пойдет о возмещении морального вреда.А также о… Прежде чем перейти к анализу понятия «моральный вред» необходимо отметить, что под вредом в гражданском праве…