Українс. культура пізнього Середньовіччя 13 - сер.15 ст.: заг. характеристика

Питання до теми:

Українс. культура пізнього Середньовіччя (13 - сер.15 ст.): заг. характеристика.

Вітчизняне релігійне життя 13 - сер.15 ст.

Вітчизняний літературний процес 13 - сер.15 ст.

Вітчизняне образотворче мистецтво 13 - сер.15 ст.

Вітчизняна архітектура 13 - сер.15 ст.

Література

Ксерокс (С.12-17) до цієї теми: 1. С.12 - 13.: про візантійські гуманістичну та богословську думки 13 - сер.15 ст.; 2. С.13 - 14.: про болгарську та сербську богословську думку 13 - сер.15 ст.; 3. С. 14 - сер.15 ст.: про візантійські та болгарські антицерковні єретичні рухи 13 - сер.15 ст.; 4. С.15. - 16.: про розвиток вітчизн. богословської думки у 13 - сер.15 ст.; 5. С.17.: література до цієї теми.

Жишкович В.Монументальна пластика Русі-України: Х - перша половина ХУІ ст. - 1999.

Запаско Я.Пам"ятки книжкового мистецтва: Українська рукописна книга. - 1995.

Історія релігії в Україні: у 10 т. Т.2.: Українське православ"я. - К., 1997.

Патріарх Димитрій (Ярема).Іконопис Західної України ХІІ - ХУ ст. - 2005.

Свєнціцька В., Сидор О.Спадщина віків: Українське малярство ХІУ - ХУІІІ ст. у музейних колекціях Львова. - 1990.

Питання 1.

дворах світської і духовної аристократії (осередок др. пол. ХІІІ ст. при дворі кн. Володимира Васильковича у Володимирі-Волинському й ін.). Протягом… уній ВКЛитовс. і Польськ. королівства (Речі Посполитої), майже всі укр. землі… На укр. культ.-мист. життя ХІІІ-сер.ХУ ст. мали значн. вплив: 1. завершальн. етап візант. культури епохи династії…

Питання 2.

Продовжити відповідь на це питання 2-им та 3-ім абзацами другого питання, причому ксерокс до цієї теми і є відповіддю на це питання, а саме треба…

Питання 3.

Крім цих та інш., менш відомих учасників Другого південнослов"ян. впливу, вагомий внесок у розвиток перекладної та оригінальної літератури на… писемності... Найдавніш. пам"ятками староукр. мови вважають грамоти… Крім богословс. праць візантійських і болгарських "ісіхастів", на укр. землях були досить популярними…

Питання 4.

Майстри цих та інших осередків пізньосередньовічн. укр. живопису розробляли традиційні ще для КД. осн-ні іконографічні зразки церковн. живопису… ІІ). підгірського осередка: "Св.великомуч.Георгій-Змієборець"… На окрему увагу заслуговують укр. книжкові мініатюри ХІІІ - сер.ХУ ст., дослідженню яких присвячено

Питання 5.

швидко утвердилось на територ. різних країн Зах. Європи, поширилось у Скандинавії, Польщі, Чехії, Моравії, Сербії, Хорватії, Словаччині та Угорщ. З романським світом безпосередньо… сусідів, з тер-рії Чехії (Богемії), Моравії, Словаччини, Польщі та Угорщини. Про інтенсивні стосунки з цими країнами…

Лекція 10. Тема 6. Українська культура сер.15 - сер.16 ст.

Питання до теми:

Українс. культура епохи Відродження (сер.15 - сер.16 ст.): загал. характеристика.

Вітчизняний освітній процес сер.15 - сер.16 ст.: представники ренесансного гуманізму.

Вітчизняне релігійне життя сер.15 - сер.16 ст.: у контексті міжнародних впливів.

Вітчизняний літературний процес сер.15 - сер.16 ст.

Вітчизняні образотворче мистецтво і архітектура сер.15 - сер.16 ст.

Література

Ксерокс (С.18-20) до цієї теми: 1. С.18: про розвиток освіти в Україні; 2. С.18-19: про різні антицерковні рухи сер.15 - сер. 16 ст.; 3. С.19 - 20.: основні етапи та провідні представники укр. ренесансного гуманізму сер.15 - 16 ст.; 4. література до цієї теми.

Гелитович М.Богородиця з Дитям і похвалою. - Львів, 2005.

Гелитович М.Українські ікони "Спас у славі". - Львів, 2005.

Гуманістичні і реформаційні ідеї на Україні (ХУІ - поч.ХУІІ ст.). - К., 1990.

Європейське Відродження та українська література ХІУ - ХУІІІ ст. - К., 1993.

Литвинов В.Ренесансний гуманізм в Україні. - К., 2000.

Микитась В.Давньоукраїнські студенти і професори. - К., 1994.

Овсійчук В.Українське мистецтво другої половини ХУІ - першої половини ХУІІ ст. (Гуманістичні та визвольні ідеї. - К., 1985.

Питання 1.

Терміном "Ренесанс" (від італ. "рінашере" - відроджуватись, одужувати; "рінашіменте" - відродж-ня), що був… Ідеологи гуманізму, виступаючи із критикою засад християнського богословськ.…

Питання 2.

Визначними представниками ідеології ренесан. гуманізму на укр. землях протягом ХУ-сер.ХУІ ст. були: Гр.Сяноцький (Григорій із Сянока), Ю.Дрогобич,… Як зазначив далі В.Литвинов, С.Оріховський став одним із осн. укр. теоретиків…

Питання 3.

На поч. ХУ ст. ранньореформаційні ідеї почали поширюватись на укр. землях, зокр., як зазначив у статті "Відродж-ня і реформація в укр. культурі…

Див. також 2 і 3 абзаци питання 1 - про ренесансний гуманізм та реформаційний рух).

Питання 4.

Осн. зміст перекладів пам"яток середньовіч. арабо-єврейськ. філософ. і природничо-наук. літ-ури наук.-енциклопедичного хар-еру - "київськ.… Крім згаданих друк. та рукоп. пам"яток христ. і світськ. наук.…

Питання 5.

Висвітлюючи у праці "Укр-кі ікони "Спас у славі" (2005) специфіку розвитку укр. образотв. мист-ва сер. ХУ - сер.ХУІ ст., М.Гелитович… Аналізуючи засади розвитку укр. архіт-ри, світського і сакрального будівництва…

Лекція 11. Тема 7. Українська культура епохи Бароко.

Питання до теми:

Українська культура епохи Бароко (др. пол. 16 - поч. 18 ст.): загальна характеристика.

Вітчизняний освітній процес епохи Бароко.

Вітчизняне релігійне життя епохи Бароко: реліг. полеміка др. пол. ХУІ - ХУІІ ст.

Вітчизняний літературний процес епохи Бароко.

Література

Ксерокс А. (С.21-25) до цієї теми: 1. С.21. - 22.: про основні типи закладів освіти в Україні епохи Бароко; 2. С.22. - 23.: про учасників релігійної полеміки в Україні епохи Бароко; 3. С.23 - 24.: про вітчизняні релігійні братства і їх чільних діячів.

Ксеркокс Б. (С.26.-31) до цієї теми: 1. С.26. - про основні типи закладів освіти в Україні епохи Бароко - епохи Просвітництва; 2. С.26. - 28.: професори Києво-Мог. академії епохи Бароко - епохи Просвітництва - викладачі філософії та їх курси лекцій; 3. С.28. - 29.: гол. представ-ки укр. богословської думки епохи Бароко - епохи Просвітництва і їх праці; 4. С.30. - Г.Сковорода і його творчість.

Білецький П.Укр. портретний живопис ХУІІ-ХУІІІ ст.: Проблеми становлення і розвитку. - К., 1969.

Жолтовський П.Укр. живопис ХУІІ-ХУІІІ ст. - К., 1978.

Жолтовський П.Художнє життя на Україні в ХІУ-ХУІІІ ст. - К., 1983.

Іваньо І.Філософія і стиль мислення Г.Сковороди. - К., 1983.

Історія релігії в Україні. У 10 тт. - Т.1. - К., 1997.

Логвин Г.З глибин. Гравюри укр-ких стародруків ХУІ - ХУІІІ ст. - К., 1990.

Любченко В.Львівська скульптура 16-17 ст. - К., 1981.

Макаров А.Світло укр. бароко. - К., 1994.

Махновець Л.Григорій Сковорода. Біографія. - К., 1972.

Мицько І.Острозька слов"яно-греко-латинська академія (1576-1636). - К., 1990.

Нічик В.Києво-Могилянська академія і німецька культура. - К., 2001.

Овсійчук В.Майстри укр. бароко. Жовківський художній осередок. - К., 1991.

Овсійчук В.Укр. малярство Х-ХУІІІ ст. Проблеми кольору. - Львів, 1996.

Степовик Д.Укр. графіка ХУІ - ХУІІІ ст. Еволюція образної системи. - К., 1982.

Сулима М.Укр. драматургія ХУІІ-ХУІІІ ст. - К., 2005.

Укр. література ХУІІ ст. - К., 1987.

Українське Бароко: в 2 тт. - "Акта", 2004.

Цапенко М.Архитектура Левобережной Украины ХУІІ-ХУІІІ веков. - М., 1967.

Питання 1.

Визначаючи у цій же праці - в статті "Укр. сусп-во доби Бароко", як "добу бароко" епоху "від ост. чвер. ХУІ до трет. чверті… Вказуючи у пр. "Л. Тарасевич і укр. мист-во барокко" (1986) на те,… (Навести у відповіді на це питання стислий огляд розвитку укр. культ.-мист. життя Бароко по всіх інших питаннях цієї…

Питання 2

У протест. гімназіях та римо-катол. колегіях (серед. освіта - 6-7 рр.) - три рівні освіти: 1). клас граматики (3-4 рр.): а). нижча (фонетика латин.… Взірцевим для шкіл укр. братств став статут школи Львівс. Успенськ. бр-тва…

Питання 3.

Протягом др. пол. ХУІ ст. розгорнули активну культ.-просвітн. діяль-сть розгорнули різні осередки укр. православ. богословс. думки і книжності:… Одним із перших полеміку розпочав ректор єзуїтської колегії у м.Ярослав…

Питання 4.

До осн. жанрів укр. прози Бароко зараховують: 1. історичну, 2. епістолярну, 3. релігійну і 4. юридично-правову. Істор. проза ХУІІ - поч. ХУІІІ ст.… Дві визначні постаті укр. поезії ХУІІ - поч.ХУІІІ ст. - священник…

Про укр. драматургію ХУІІ - ХУІІІ ст. - дивись питання 9 цієї теми.

Лекція 12. Тема 7. Українська культура епохи Бароко.

Питання до теми:

Вітчизняна богословська думка епохи Бароко.

Вітчизняне образотворче мистецтво епохи Бароко.

Вітчизняна архітектура епохи Бароко.

Вітчизняне музичне життя епохи Бароко.

Вітчизняне театральне життя епохи Бароко.

Література

Ксерокс А. (С.21-25) до цієї теми: 1. С.21. - 22.: про основні типи закладів освіти в Україні епохи Бароко; 2. С.22. - 23.: про учасників релігійної полеміки в Україні епохи Бароко; 3. С.23 - 24.: про вітчизняні релігійні братства і їх чільних діячів.

Ксеркокс Б. (С.26.-31) до цієї теми: 1. С.26. - про основні типи закладів освіти в Україні епохи Бароко - епохи Просвітництва; 2. С.26. - 28.: професори Києво-Мог. академії епохи Бароко - епохи Просвітництва - викладачі філософії та їх курси лекцій; 3. С.28. - 29.: гол. представ-ки укр. богословської думки епохи Бароко - епохи Просвітництва і їх праці; 4. С.30. - Г.Сковорода і його творчість.

Питання 5.

В ст-ті "Дещо про традиції у творчості І.В-ого" в збірн. пр. "Укр. літер-не барокко" (1987) Ю.Пелешенко вказав на його широку… Протягом ХУІІ ст. в укр. правосл. богосл. думці тривав розвиток усіх осн. її…

Питання 6.

Видатними зразками укр. іконопису епохи Бароко є іконостаси кам"яних храмів пер.пол. ХУІІІ ст., як-от: Спасо-Преображенськ. церкви у Великих… Історії укр. граверства епохи Бароко присвячено серію праць Д.Степовика і, в…

Питання 7.

На думку багатьох укр. учених, ідея укр. національної монархії знайшла свій чи не найяскравіший вираз саме в укр. кам"яному церковному…

Питання 8.

Музична освіта на укр. землях у цей час надавалась у середніх і вищих навч. закладах, як-от: 1. у школах укр. православних братств (Львівс., Київс.,…

Питання 9.

Досліджуючи репертуар укр. шкільного театру ХУІІ - ХУІІІ ст., М.Сулима висвітлив творчий доробок 17 укр-ких драматургів: П.Беринди, І.Волковича,… Разом із тим, учені приділили особливу увагу розвитку укр. шкільн. історич.… Питання до Теми 8:

Українська культура пер. пол. ХІХ ст.: загальна характеристика.

Вітчизняний літературний процес пер. пол. ХІХ ст.

Вітчизняне образотворче мистецтво пер. пол. ХІХ ст.

Вітчизняна архітектура пер. пол. ХІХ ст.

Українська культура др. пол. ХІХ ст.: загальна характеристика.

Вітчизняний літературний процес др. пол. ХІХ ст.

Вітчизняне образотворче мистецтво др. пол. ХІХ ст.

Вітчизняна архітектура др. пол. ХІХ ст.

Вітчизняні музичне і театральне життя ХІХ ст.

Література

Гончар О.Просвітительський реалізм в українській літературі. Жанри та стилі. - К., 1989. Грабович Г.Поет як міфотворець. Семантика символів у творчості Тараса… Затенацький Я.Українське мистецтво першої половини ХІХ століття. - К., 1966.

Українська культура пер. пол. ХІХ ст.: загальна характеристика.

Вітчизняний літературний процес пер. пол. ХІХ ст.

Вітчизняне образотворче мистецтво пер. пол. ХІХ ст.

Питання 1.

В цей час одним із стимулів активізації укр. національної самосвідомості став вітчизняний романтично-фольклористичний рух, а вітчизняні…

Також у цьому питанні треба стисло розповісти основ. зміст питань №№ 2,3,4 і 9 цієї теми).

Питання 2.

На думку істориків українського письменства, позначений виходом у світ "Кобзаря" (1840 р.) і поеми "Гайдамаки" (1841 р.) Т.… Головну роль у розвитку укр. літер. процесу ХІХ ст. відіграв визначний укр.… Впродовж пер. пол. XIX ст. провідною харак-кою розвитку літерат. процесу як на західноукр. землях зокрема, так і в…

Питання 3.

Творчості найвизначніших східноукр. майстрів пер. пол. XIX ст., вихованців Петербурзької Академії мистецтв, як-от: К. Головачевського, Ф. Яненка, І.… На показовому прикладі творчої спадщини таких визначних майстрів укр.… Вітчиз. живопис пер. пол. XIX ст. на західноукр. землях формувався в контексті сполучення укр. митцями кращих…

Вітчизняна архітектура пер. пол. ХІХ ст.

Українська культура др. пол. ХІХ ст.: загальна характеристика.

Вітчизняний літературний процес др. пол. ХІХ ст.

Питання 4.

Сучасні науковці виокремлюють три основні етапи розвитку російс. і укр. класицизму, причому перший умовно поділяють на: 1. ранній (1760 - 1780 рр.),… Специфіка розвитку вітчиз. архітектури пер. пол. XIX ст. на західноукр. землях…

Питання 5.

Вагоме місце в укр. національному культ.-просвітницькому русі др. половини ХІХ - поч. ХХ ст. посіло і "просвітянство", представлене, в… Протягом цього етапу історії вітчиз. культ.-мистецького життя на західноукр.…

Також у цьому питанні треба стисло розповісти основ. зміст питань №№ 6,7,8 і 9 цієї теми).

Питання 6.

У річищі цих течій, в різних жанрах вітчиз. поезії та прози плідно працювали на той час О. Стороженко, Г. Барвінок, В. Забіла, О.… Західноукр. літер-рне життя др. пол. XIX ст. стало однією з найважливіших… Найважливішу роль в розбудові вітчиз. літер. процесу др. пол. XIX ст. на західноукр. землях відіграли класики нової…

Вітчизняне образотворче мистецтво др. пол. ХІХ ст.

Вітчизняна архітектура др. пол. ХІХ ст.

Вітчизняні музичне і театральне життя ХІХ ст.

Питання 7.

Провідне місце в історії тогочасн. вітчиз. живопису посів побутовий жанр, представлений, гол. чином, розробкою фольклорно-етнографічної тематики з… Вітчиз. образотворче мистецтво др. пол. XIX ст. на західноукр. землях…

Питання 8.

Зразки середньовіч. культового і світського буд-тва впливали на пошуки розробників ретроспективного стилізаторства західноєвроп. архіт-ри А.… Культове будівництво в Сх. Галичині - низка збудованих у Львові православних…

Питання 9.

Гол. осередки укр. театр. життя пер. пол. XIX ст. - це театри кріпосних акторів, аматорські театральні трупи, перші професійні трупи Полтавського і… Становлення вітчиз. музич. життя XIX ст. на західноукр. землях, пов’язаного з…