рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Робоча Програма НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»

Робоча Програма НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ» - раздел Менеджмент, Міністерство Освіти І Науки України Донецький Національний Університ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ОБЛІКОВО-ФІНАНСОВИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА «Фінанси і банківська справа»

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Радою обліково-фінансового факультету

Протокол № 1 від 18.09.09.

Голова Ради

 

_______________________П.В. Єгоров

 

 

Робоча Програма

НАВЧАЛЬнОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ »

(для студентів спеціальності „Прикладна статистика”)

 

Донецьк 2009р.

 

 

Викладачі:

к.е.н., доцент Хорошева О.І.,

 

Рецензенти:

к.е.н., доцент Семенова Д.О.,

к.е.н., доцент Карлова Н.П.

 

Робоча програма ухвалена на засіданні кафедри «Фінанси і банківська справа», протокол № 1 від 28.08.09.

 

Заст. Зав. кафедрою___________________________Н.І. Волкова

 

 

Робоча програма ухвалена на засіданні навчально-методичної комісії обліково-фінансового факультету, протокол №1 від 17. 09.09.

 

 

Голова навчально-методичної комісії__________________Олексієнко Н.В.

 

 

ВСТУП.

1.1. Опис.

Одним з основних завдань, яке стоїть перед суб’єктом господарювання є прийняття рішень по ефективному фінансовому забезпеченню діяльності. Це можливо за наявністю ефективного фінансового менеджменту. Ефективне управління фінансової діяльністю безпосеред­ньо залежить від форм і методів формування, розподілу і використання фінансових ресурсів. Для успішного розв’язання безпосередньо управлінських завдань, досягнення стійкого та прибуткового функціонування суб’єкта господарювання потрібен науковий підхід, знання теоретичних положень фінансового менеджменту.

Фінансовий менеджмент є логічним продовженням теорії фінансів та теорії управління капіталом. Остан­нім часом проблеми формування методології та методики прийнятті фінансових рішень на рівні підприємства набувають першочергового значення. З одного боку, це пояснюється досягненням певної стабільності та адаптованості до умов ринкового середовища, з другого — посиленням конкуренції. За цих обставин підприємство може розраховувати на подальший розвиток і посилення своїх ринкових позицій лише демонструючи належний рівень управ­ління фінансовими ресурсами та забезпечуючи достатній рівень прибутковості капіталу. Успішне виконання цих завдань значною мірою залежить від знання спеціалістами з фінансів сучасних методів фінансового менеджменту та впровадження їх у повсякденну діяльність.

Вивчення дисципліни «Фінансовий менеджмент» починається із послідовного аналізу базових понять та елементів фінансового менеджменту. В ефективному опануванні дисципліни „Фінансовий менеджмент” важлива роль належить постійному, ґрунтованому, всебічному контролю за якістю знань студентів. В умовах Болонського процесу це досягається за допомогою модульного контролю, обов’язковими формами якого є письмове опитування студентів, їх тестування за відповідними темами, які проводяться на практичних заняттях з дисципліни, а також виконання студентами за межами аудиторії самостійної роботи з вивчення понятійного апарату, нормативно-законодавчої бази та рішення задач і господарських ситуацій з питань фінансового менеджменту.

В умовах посилення конкурентної боротьби успіх підприємницької діяльності буде забезпечений тим підприємствам, які краще оволодіють сучасними методами прийняття управлінських рішень з питань формування та використання фінансових ресурсів. Тому на сьогодні важливого значення набувають проблеми формування класу високопрофесійних фінансових менеджерів, спроможних здійснювати ефективне управління банківською діяльністю в умовах нестабільності й значних коливань на фінансових ринках та жорстких регулятивних обмежень. Це потребує постійного вивчення та аналізу новітніх способів, підходів та здійснення фінансових операцій. В свою чергу це обумовлює необхідність впровадження комплексних заходів з підготовки кваліфікованих фахівців у сфері фінансів. На рішення цих завдань направлене викладання і вивчення студентами дисципліни «Фінансовий менеджмент». Вивчення сутності фінансової діяльності, дослідження процесів, які відбуваються у сфері управління фінансами суб’єктів господарювання, є об’єктивно важливим не тільки для фінансістів-практиків, але й для всіх тих, хто так чи інакше пов’язаний з економікою та бізнесом: сьогодні дуже важко виділити хоча б один самостійний суб’єкт будь-якої галузі економіки, фінансова діяльність якого не потребує системного підходу до прийняття рішень фінансування та інвестування.

Дисципліна «Фінансовий менеджмент» є базовою для підготовки бакалаврів за спеціальностями «Банківська справа». Дисципліна є логічно – послідовною в структурній моделі формування економістів та вивчається на базі дисциплін: «Економічна теорія», «Гроші і кредит», «Фінанси», «Фінанси підприємств», „Теорія статистики”, „Економіка підприємств”, „Економічний аналіз”, „Менеджмент”.

Навчальна дисципліна містить чотирнадцять розділів:

Розділ 1. Основні теоретичні положення фінансового менеджменту.

Розділ 2. Системи забезпечення фінансового менеджменту.

Розділ 3. Аналіз у системі фінансового менеджменту.

Розділ 4. Планування у системі фінансового менеджменту.

Розділ 5. Фінансовий контролінг.

Розділ 6. Управління активами.

Розділ 7. Управління капіталом.

Розділ 8. Управління інвестиціями

Розділ 9. Управління грошовими потоками.

Розділ 10. Управління прибутком.

Розділ 11. Управління фінансовими ризиками.

Розділ 12. Антикризове управління фінансами підприємства.

 

Розділи навчальної дисципліни взаємопов’язані. Спочатку студенти знайомляться із теоретичними аспектами фінансового менеджменту, основними концепціями і елементами управління фінансами підприємства. Після цього розглядаються окремі аспекти фінансового менеджменту (із управління активами підприємства, формування власного капіталу, залучення та запозичення коштів, управління грошовими потоками, управління інвестиціями тощо) та управління фінансовими ризиками, а також методами антикризового фінансового управління підприємством.

 

Рівень.

Завдання курсу: - ознайомлення з теоретичними основами і методологічними основами фінансового… - придбання навичок застосування методичного інструментарію управління фінансами підприємств;

Дисципліна – вибіркова.

Викладацький склад

К.е.н., доц. Хорошева О.І.

Методика викладання і методи навчання.

Лекції (інформаційні, аналітичні, проблемні). Мова викладання українська і російська.

 

УЧБОВА ПРОГРАМА КУРСУ. ЛІТЕРАТУРА.

Навчальна програма курсу. Література.

 

Модуль 1.

ТЕМА 1. ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Ціль фінансового менеджменту. Основні завдання фінансового менеджменту. Поняття механізму фінансового менеджменту. Структура механізму фінансового… Фінансова політика підприємства. Стратегія і тактика фінансового менеджменту.

ТЕМА 2. СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Система організаційного забезпечення фінансового менеджменту. Створення центрів управління за ієрархічною ознакою. Створення центрів управління за функціональною ознакою.

Система інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Вимоги до формування системи інформаційного забезпечення фінансового менеджменту. Класифікація зовнішніх джерел інформації. Класифікація внутрішніх джерел інформації. Користувачі фінансової інформації: внутрішні й зовнішні.

ТЕМА 3. АНАЛІЗ У СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Мети й завдання аналізу у системі фінансового менеджменту. Призначення й види фінансових звітів. Принципи фінансової звітності. Види й методи… Показники оцінки фінансового стану підприємства: коефіцієнти ліквідності;… Оцінка фінансової стійкості підприємства. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства.

ТЕМА 4. ПЛАНУВАННЯ У СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Принципи фінансового планування: принцип відповідності; принцип постійної потреби в робочому капіталі; принцип надлишку коштів. Ситуаційний аналіз і його роль у внутрішньому фінансовому плануванні. Методи фінансового прогнозування: суб'єктивне прогнозування прогнозних показників; каузальне прогнозування; методи…

ТЕМА 5. БЮДЖЕТУВАННЯ І ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛІНГ

Поняття фінансового контролінгу і його необхідність. Функції фінансового контролінгу. Цілі і завдання фінансового контролінгу. Мета і завдання стратегічного фінансового контролінгу. Фактори розвитку… Методи фінансового контролінгу: загальнометодологічні і загальноекономічні методи; специфічні методи. Фінансовий…

Модуль 2.

 

 

ТЕМА 6. УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ

Політика управління оборотними активами. Управління виробничими запасами. Управління дебіторською заборгованістю: етапи формування політики… Політика управління необоротними активами. Управління відновлення необоротних…  

ТЕМА 7. УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ

Принципи формування капіталу підприємства: облік перспектив розвитку господарської діяльності; забезпечення відповідності обсягу приваблюваного… Вартість капіталу й принципи її оцінки. Визначення вартості власного капіталу.… Структура капіталу. Оптимізація структури капіталу. Політика формування власних фінансових ресурсів. Політика…

ТЕМА 8. УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЯМИ

Форми реальних інвестицій і особливості управління ними. Види інвестиційних проектів і вимоги до їхньої розробки. Методи оцінки ефективності… Управління джерелами фінансування капітальних вкладень. Амортизаційна політика… Форми фінансових інвестицій і особливості управління ними. Методи оцінки ефективності окремих фінансових інструментів…

ТЕМА 9. УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ

Етапи процесу управління грошовими потоками. Рух грошових коштів по видах діяльності: операційної, фінансової й… Прогнозування і планування грошових потоків. Моделі визначення оптимального залишку коштів.

ТЕМА 10. УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ

Управління прибутком від операційної діяльності. Методи формування прибутку від основної діяльності. Моделювання беззбиткової діяльності… Операційний ліверідж. Максимізація прибутку підприємства. Управління формуванням прибутки від фінансових операцій. Сутність і завдання управління розподілом прибутку.…

ТЕМА 11. УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ

Сутність і функції економічних ризиків. Класифікація економічних ризиків. Кількісна і якісна оцінка ризиків. Види фінансових ризиків: валютний, депозитний, процентний, інфляційний,… Зміст і принципи управління фінансовими ризиками. Способи зниження ступеню і нейтралізації фінансових ризиків:…

ТЕМА 12. АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ ПІДПРИЄМСТВА

Аналіз фінансового стану неплатоспроможних підприємств. Оцінна діяльність на неспроможнім підприємстві. Прогнозування банкрутства підприємства. Фінансова санація підприємства як елемент антикризового управління. Методи… Реструктуризація підприємства в системі антикризового управління фінансами підприємства. Реструктуризація підприємства…

ЛІТЕРАТУРА

Основна література 1. Господарський кодекс України : науково-практ. комент. / [О. I. Харитонова,… 2. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 996-ХІV.

Плани семінарських, практичних занять

Модуль 1.

ТЕМА 1. ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

1. Сутність і функції фінансового менеджменту.

2. Ціль фінансового менеджменту. Основні завдання фінансового менеджменту.

3. Поняття й структура механізму фінансового менеджменту.

4. Фінансова політика підприємства

5. Механізм фінансового менеджменту

6. Концепції фінансового менеджменту.

ТЕМА 2. СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

1. Система організаційного забезпечення фінансового менеджменту.

2. Система інформаційного забезпечення фінансового менеджменту.

3. Користувачі фінансової інформації: внутрішні й зовнішні.

 

ТЕМА 3. АНАЛІЗ У СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

1. Призначення й види фінансових звітів. Принципи фінансової звітності.

2. Склад, характеристика й зміст фінансової звітності підприємств в Україні.

3. Мети й завдання аналізу фінансових звітів. Види й методи аналізу фінансових звітів.

4. Показники оцінки фінансового стану підприємства.

5. Оцінка фінансової стійкості підприємства. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства.

 

ТЕМА 4. ПЛАНУВАННЯ У СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

1.Мети й завдання фінансового планування. Фінансове прогнозування як перший етап планування.

2. Методи фінансового прогнозування: суб'єктивне прогнозування прогнозних показників; каузальне прогнозування; методи екстраполяції.

3. Короткострокове фінансове планування.

4. Планування додаткових фінансових потреб.

 

ТЕМА 5. БЮДЖЕТУВАННЯ І ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛІНГ

1. Бюджетування як інструмент фінансового менеджменту

2. Сутність і функції фінансового контролінгу

3. Стратегічний і оперативний фінансовий контролінг

4. Методи фінансового контролінгу

5. Фінансовий моніторинг і фінансова діагностика

Модуль 2.

ТЕМА 6. Управління активами

1. Управління оборотними активами.

2. Управління дебіторської заборгованістю

3. Управління необоротними активами.

ТЕМА 7. УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ

1. Оцінка вартості капіталу.

2. Фінансовий ліверідж

3. Оптимізація структури капіталу

4. Управління власним капіталом

5. Управління позиковим капіталом.

 

ТЕМА 8. УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЯМИ

1. Формування інвестиційної політики.

2. Управління реальними інвестиціями.

3. Управління джерелами фінансування капітальних вкладень.

4. Управління фінансовими інвестиціями. Формування портфеля фінансових інвестицій.

 

 

ТЕМА 9. УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ

1. Етапи процесу управління грошовими потоками.

2. Прогнозування й планування грошових потоків. Моделі визначення оптимального залишку коштів.

3. Визначення вартості грошей у часі. Нарахування простих і складних відсотків.

4. Сучасна і майбутня вартість грошей.

 

ТЕМА 10. УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ

1. Система управління прибутком підприємства.

2. Управління прибутком від операційної діяльності.

3. Моделювання беззбиткової діяльності підприємства.

4. Операційний леверідж. Максимізація прибутку підприємства.

5. Управління формуванням прибуткиу від фінансових операцій.

6. Управління розподілом прибутку.

ТЕМА 11. УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ

1. Економічна сутність фінансових ризиків і їх класифікація.

2. Зміст управління фінансовими ризиками.

3. Оцінка рівня фінансових ризиків.

4. Способи нейтралізації фінансових ризиків.

 

ТЕМА 12. АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ ПІДПРИЄМСТВА

  1. Зміст і завдання антикризового фінансового управління підприємством.
  2. Управління фінансовою санацією підприємства.
  3. Реструктуризація підприємства в системі антикризового фінансового управління.

 

Самостійна робота студентів

Картка самостійної роботи

 

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ МОДУЛЬНОГО КОНТРОЛЮ

 

Об'єктом оцінювання знань студентів є матеріал дисципліни, ступінь і якість засвоєння якого встановлюється під час поточного й підсумкового модульного контролю по 100 – бальній шкалі.

Оцінка якості виконання завдань модульного контролю здійснюється у відповідності до критеріїв, що наведені у табл. 6.1.

Таблиця 6.1

Система оцінювання знань студентів по дисципліні

  Поточний контроль(мах 50 балів) Кількість балів за результатами поточного контролю Підсумковий контроль (мах 50… Поточний модульний контроль складається з двох змістовних модулів, оцінюється… Поточний контроль здійснюється в кілька етапів:

Оцінка результатів підсумків модульного контролю для студентів

  Загальна оцінка результатів модульного контролю здійснюється відповідно до…  

Трансформація бальної оцінки знань студента

   

Зразок типових завдань поточного модульного контролю

Модуль 1.

1. Дайте визначення поняттям:

1. Аналіз - це...

2. Аналітик - це...

3. Аналітичний - це...

4. Аналітичний облік - це...

5. Банк – це...

6. Банківська діяльність - це...

7. Банківські рахунки - це...

8. Бухгалтерський баланс - це...

 

 

Дайте відповіді на теоретичні тести

а) розчленування явища або предмета на складові для вивчення їх як частин цілого; б) дослідження явища або предмета з погляду функцій управління; в) інформаційне забезпечення процесу управління;

Перелік питань модульного контролю

2. Інформаційне забезпечення аналізу банківської діяльності. 3. Види аналізу банківської діяльності. 4. Принципи організації аналізу банківської діяльності й етапи його проведення.

– Конец работы –

Используемые теги: Робоча, Програма, НАВЧАЛЬНОЇ, дисципліни, Фінансовий, Менеджмент0.093

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Робоча Програма НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Менеджмент і адміністрування
Наказ Міністерства освіти і науки... молоді та спорту України... березня року...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ МІЖНАРОДНЕ ПУБЛІЧНЕ ПРАВО
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА... НСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Менеджмент. Поняття та зміст менеджменту. Поняття та сутність менеджменту
з дисципліни Менеджмент... ЗМІСТ... Модуль Змістовний модуль Поняття та зміст менеджменту Поняття та сутність менеджменту Зовнішнє та внутрішнє середовище...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ТАКТИКО-СПЕЦІАЛЬНА ПІДГОТОВКА
ВНУТРІШНІХ СПРАВ... ФАКУЛЬТЕТ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ ДЛЯ ПІДРОЗДІЛІВ... МІЛІЦІЇ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Основи суспільної географії
Кафедра економічної і соціальної географії... ЗАТВЕРДЖУЮ Проректор з науково педагогічної...

Робоча програма та методичні рекомендації до вивчення навчальної дисципліни Історія України за вимогами кредитно-модульної системи навчання КИЇВ
НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОДОГІЇ... Кафедра гуманітарних дисциплін...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Соціологія
Харківська національна академія міського господарства... ЗАТВЕРДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ Декан факультету...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Харківський національний університет імені В Н Каразіна... Кафедра кримінально правових дисциплін юридичного факультету...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Кафедра фізіології людини і тварин... ЗАТВЕРДЖУЮ... Проректор з навчальної та науково педагогічної роботи...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ЗАГАЛЬНА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
МЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА... НСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН Кафедра порівняльного і європейського права...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам