рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тексти лекцій ФІНАНСИ

Тексти лекцій ФІНАНСИ - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України ...

Міністерство освіти і науки України

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ

БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

 

В.І. Успаленко, Ю.М. Кривуц

 

ФІНАНСИ

 

 

Тексти лекцій

 

Частина друга

 

Харків 2008

Міністерство освіти і науки України

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

 

В.І. Успаленко, Ю.М. Кривуц

  ФІНАНСИ  

ТЕМА 5 ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ

1 Необхідність і суть державних фінансів, їх структура.

2 Призначення та роль державних фінансів.

3 Правові й організаційні засади функціонування державних фінансів в Україні.

Мета теми полягає в розкритті сутності та особливостей державних фінансів.

Необхідність і суть державних фінансів, їх структура

Державні фінанси – одна з найважливіших сфер фінансових відносин фінансової системи держави. Державні фінанси покликані забезпечити державу необхідними й достатніми фінансовими ресурсами для виконання економічних, соціальних і політичних функцій та завдань. Тільки державні фінанси – основа економічного життя і розвитку держави, запорука зростання матеріального добробуту населення, якості його життя.

Наявність державних фінансів об’єктивно зумовлена необхідністю розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту між різними верствами й прошарками населення, суб’єктами господарювання, окремими територіями. У той же час характер функціонування державних фінансів значною мірою залежить від суб’єктивних дій політичних сил, які знаходяться при владі. Своїми діями вони можуть сприяти або стримувати розвиток державних фінансів на користь суспільства або спрямовувати їх розвиток на користь власних інтересів.

Державні фінанси – це:

- центральна підсистема фінансової системи країни, через яку здійснюється вплив на економічні та соціальні процеси, що відбуваються в країні;

- сукупність економічних відносин, пов’язаних з первинним та вторинним розподілом ВВП з метою утворення грошових фондів, необхідних для виконання державою властивих їй функцій;

- сукупність фінансових інститутів, за допомогою яких держава здійснює свою фінансову діяльність.

Отже, державні фінансице фінансові ресурси, зосереджені в руках держави і призначені для забезпечення виконання притаманних їй функцій, а також сукупність форм і методів, за допомогою яких ці функції реалізуються.

В Україні державні фінанси як провідна сфера фінансової системи держави опосередковують майже 80% усіх фінансових ресурсів і охоплюють різноманітні фінансові інституції, за допомогою яких держава здійснює свою фінансову діяльність.

Держава розпоряджається не всіма фінансовими ресурсами, створеними в країні за певний період часу. У розпорядженні держави знаходяться лише централізовані фінансові ресурси:

- бюджетної системи;

- державних фінансових інститутів;

- централізованих і децентралізованих фондів цільового призначення.

За економічною сутністю державні фінанси – це грошові відносини щодо розподілу та перерозподілу ВВП і національного доходу, пов’язані з формуванням фінансових ресурсів, які перебувають у розпорядженні держави та її підприємств, і використанням цих ресурсів на розширене відтворення, управління, соціальні та культурні потреби, оборону країни.

Суб’єктами цих відносин виступає з одного боку держава (в особі відповідних владних структур), а з іншого – юридичні і фізичні особи.

Ланками державних фінансів є:

- бюджет держави;

- фінанси державних підприємств;

- фонди цільового призначення;

- державний кредит;

- державне особисте й майнове страхування (рис. 5.1).

Державні фінанси України

 
 

Рисунок 5.1 – Склад державних фінансів України

Державний бюджет – це основний фінансовий план держави, він має силу закону. За допомогою державного бюджету держава мобілізує кошти, необхідні для забезпечення розвитку країни, та витрачає їх з метою виконання своїх функцій. Велику роль виконують і місцеві бюджети.

Основу державних фінансів становлять фінанси підприємств і організацій державної та комунальної форм власності. Тут створюється майже 35 відсотків валового внутрішнього продукту, який є головним об’єктом фінансового розподілу в Україні. В умовах становлення ринкової економіки частка державного сектора постійно зменшується, однак, ще тривалий час цьому сектору належатиме вирішальна роль у процесах формування, розподілу та використання фінансових ресурсів країни.

Фонди цільового призначення – це фонди грошових коштів, що утворюються поза державним бюджетом для реалізації прав громадян на пенсійне і соціальне забезпечення, соціальне страхування тощо.

Державний кредит передбачає залучення коштів державою на позиковій основі. Залучені таким чином кошти спрямовуються в бюджет для використання через видатки на конкретні проекти. Таким самим є призначення місцевих кредитів.

Державні фінанси функціонують на тих самих засадах, що й фінансова система в цілому. Так, усі ланки державних фінансів мають власну сферу функціонування, і водночас вони тісно пов’язані між собою.

За рівнями державні фінанси поділяються на загальнодержавні та місцеві.

Загальнодержавні фінанси призначенні для забезпечення тих потреб суспільства, які мають загальнонаціональний характер і відображають інтереси держави в цілому. Вони, з одного боку, формують фінансову базу вищих органів державної влади та управління, а з іншого – виступають у їх руках інструментом впливу на соціально-економічний розвиток країни. Через загальнодержавні фінанси здійснюється територіальний перерозподіл ВВП з метою збалансованого розвитку окремих регіонів. За їх допомогою здійснюється також структурна політика, яка покликана забезпечити оптимальний галузевий розвиток країни.

Місцеві фінанси виступають фінансовою базою місцевих органів влади та управління. Вони забезпечують регіональні потреби у фінансових ресурсах, їх внутрішньотеріторіальний перерозподіл. Основне призначення місцевих фінансів – забезпечення відносної фінансової незалежності й автономності регіональних адміністративних формувань (областей, районів) та поселень.

Основна проблема структурної побудови системи державних фінансів – установлення оптимального співвідношення між її рівнями.

З одного боку, рівень державної централізації має бути таким, щоб надійно забезпечити загальнонаціональні інтереси. Нестача коштів у центральних органів влади й управління підриває їх фінансову, а відтак і політичну силу, звужує можливості їх впливу, що може мати негативні наслідки для країни в цілому.

Система державних фінансів відображена в табл. 5.1.

Таблиця 5.1 – Система державний фінансів

Ланки   Рівні Бюджет держави Фінанси державних підприємств Цільові фонди Державний кредит
Загально-державні фінанси Державний бюджет Фінанси державного сектора Загальнодержавні фонди Державні позики
Місцеві фінанси Місцеві бюджети Фінанси муніципального господарства Регіональні фонди Місцеві позики

 

Призначення та роль державних фінансів

Головне призначення державних фінансів полягає в цілеспрямованому впливі на економічний і соціальний розвиток суспільства. Виконання передбачених завдань досягається за допомогою тих грошових ресурсів, якими розпоряджається держава.

Фінансові ресурси - це першооснова фінансового господарства держави. Загалом, фінансові ресурси являють собою сукупність доходів і надходжень, які перебувають у розпорядженні підприємств, організацій та держави і спрямовуються на задоволення суспільних потреб з метою розширеного відтворення та зростання матеріального добробуту населення. Фінансові ресурси держави охоплюють ресурси всіх секторів економіки: державного і приватного. До складу фінансових ресурсів держави включають:

1 Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні органів державного управління:

- ресурси державного бюджету;

- ресурси місцевих бюджетів;

- цільові державні фонди;

- фінансові ресурси державних фінансових інституцій (Національного банку, державних страхових органів, державних кредитних установ).

2 Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні суб’єктів господарювання підприємств, установ і організацій різних форм власності та видів діяльності.

3 Фінансові ресурси, що перебувають у розпорядженні населення (вклади, заощадження, депозити).

Джерела фінансових ресурсів держави наведені в табл. 5.1.

Таблиця 5.2 – Структура джерел фінансових ресурсів держави

У повній мірі структура створення фінансових ресурсів визначає напрями їх використання, кінцева мета – формування фондів споживання та… Фінансові ресурси – категорія динамічна. Вона змінюється в часі. Усе… Державні доходи є власністю держави, без будь-яких умов і зобов'язань щодо суб'єктів держави.

Правові і організаційні засади функціонування державних фінансів в Україні

Правове регулювання фінансових відносин, що виникають під час створення та використання фондів фінансових ресурсів, є однією з форм управління з боку держави економічним і соціальним розвитком. Усі дії держави в сфері фінансів мають ґрунтуватися на правових актах. Ці акти виконують такі основні функції: визначають коло юридичних і фізичних осіб, на яких в конкретний період поширюється дія правової норми, права й обов’язки юридичних і фізичних осіб щодо мобілізації та використання фондів фінансових ресурсів; є основою для прийняття відповідних дій щодо виконання правових норм.

Суб’єктами фінансових правових відносин є держава, громадяни і підприємницькі структури. Всі фінансово-правові відносини виникають і припиняються на законодавчій основі. Вони можуть припинятися також у випадках, установлених законом, наприклад, у разі несплати платежів.

Правові норми, що регулюють фінансові відносини, становлять систему фінансового права, яка ґрунтується на Конституції України. На основі Конституції приймається ряд законів, що регулюють окремі сфери фінансових відносин. Це насамперед Закони „Про бюджетну систему України”, „Про систему оподаткування України” та ін.

Від імені держави організаційну роботу з виконання чинного законодавства здійснюють фінансові органи. Систему фінансових органів очолює Міністерство фінансів. Воно несе відповідальність за фінансове становище держави, розробку і реалізацію фінансової політики. Крім того, основними завданнями Міністерства фінансів є:

- складання проекту закону про Державний бюджет України і виконання затвердженого Верховною Радою України державного бюджету;

- концентрація фінансових ресурсів на пріоритетних напрямах соціально-економічного розвитку України і її регіонів, цільове фінансування загальнодержавних потреб, у тому числі зовнішньополітичної діяльності (неторгові операції);

- розробка пропозицій про залучення зовнішнього фінансування дефіциту Державного бюджету України;

- здійснення фінансового контролю за раціональним і цільовим витрачанням бюджетних коштів і коштів державних позабюджетних фондів;

- удосконалення фінансового механізму, методів фінансового і бюджетного планування, фінансування та звітності, системи контролю за витрачанням бюджетних коштів.

Мінфін відповідно до покладених на нього завдань:

- бере участь у роботі з комплексного аналізу розвитку економіки, розробляє необхідні заходи щодо фінансового і податкового стимулювання підприємницької та іншої господарської діяльності, спрямовані на збільшення національного доходу і надходжень до бюджету. Здійснює оперативне прогнозування доходів і видатків Державного бюджету України;

- організує роботу, пов’язану зі складанням проекту державного бюджету, прогнозу зведеного бюджету країни. За дорученням Кабінету Міністрів України визначає порядок і термін подання центральними органами виконавчої влади, урядом Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями матеріалів для підготовки проекту державного бюджету і прогнозних розрахунків для визначення частини загальнодержавних податків, зборів і платежів, що зараховують до бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, складає проект державного бюджету, готує пропозиції про нормативи відрахувань частини загальнодержавних податків, зборів і платежів, розміри дотацій із державного бюджету до бюджету Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя і подає їх на розгляд Кабінету Міністрів України, здійснює контроль за розподілом загальнодержавних податків, зборів і обов’язкових платежів за нормативами, затвердженими Верховною Радою України, між державним бюджетом та бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та перерахування до місцевих бюджетів належних їм коштів;

- забезпечує в установленому порядку виконання державного бюджету. Здійснює відповідно до чинного законодавства України коригування бюджетних призначень з урахуванням надходжень доходів державного бюджету, здійснює контроль за виконанням державного бюджету і цільовим використанням коштів, які виділяються із державного бюджету підприємствам, установам і організаціям, а також коштів державних позабюджетних фондів, складає звіт про виконання державного бюджету і зведеного бюджету України за минулий рік, подає його Кабінету Міністрів України;

- здійснює методичне керівництво у сфері фінансово-бюджетного планування, складання та виконання бюджету, фінансування виробничої і соціально-культурної сфер, зовнішньополітичної діяльності (неторгові операції), обліку і звітності та встановлює загальні правила складання, розгляду, затвердження, виконання кошторисів видатків, які проводяться за рахунок бюджету;

- разом з Міністерством економіки України, іншими центральними органами виконавчої влади аналізує хід проведення економічної реформи, стан економіки і фінансів галузей народного господарства і регіонів та готує пропозиції про підвищення ефективності господарювання. Бере участь у розробці макропоказників економічного і соціального розвитку України;

- розробляє разом з Державною податковою адміністрацією України, іншими зацікавленими органами виконавчої влади пропозиції про вдосконалення податкової політики і податкової системи, виходячи з необхідності забезпечення стабільності державних фінансів, оптимальних фінансових умов для здійснення виробничо-господарської діяльності підприємствами, організаціями та підприємницької діяльності громадянами і соціально справедливого перерозподілу доходів, бере участь у розробці інструкцій і методичних вказівок з питань оподаткування;

- бере участь у визначенні цінової політики, аналізує її вплив на фінансовий стан галузей народного господарства та бюджет;

- бере участь у роботі з розвитку і вдосконалення страхової діяльності в Україні;

- бере участь разом з Міністерством економіки України і Національним банком України в розробці та здійсненні заходів щодо зміцнення грошового обігу, підвищення купівельної спроможності національної грошової одиниці, а також у підготовці пропозицій щодо основних засад грошово-кредитної політики, поліпшення стану розрахунків у народному господарстві, організації грошового обігу;

- розробляє пропозиції про випуск і розміщення та здійснює випуск в установленому порядку державних внутрішніх позик України. Здійснює разом з Національним банком України обслуговування державного внутрішнього боргу України;

- розробляє пропозиції щодо формування фінансового ринку, здійснює регулювання ринку цінних паперів відповідно до чинного законодавства України. Організує виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджує нормативно-технічну документацію з цих питань. Видає ліцензії на виробництво бланків цінних паперів, здійснює контроль за дотриманням правил їх виробництва, зберігання та обліку;

- здійснює співробітництво з міжнародними фінансовими організаціями, проводить з представниками цих організацій переговори і консультації з питань фінансової політики, бере участь у переговорах про надання Україні цими організаціями кредитів, грантів, за дорученням Кабінету Міністрів України виступає агентом Кабінету Міністрів України в угодах з міжнародними фінансовими організаціями про надання позик;

- аналізує валютно-фінансові проблеми, пов’язані з міжнародним економічним співробітництвом, готує пропозиції щодо вдосконалення валютно-фінансових і кредитних відносин з іноземними державами, збільшення валютних ресурсів країни і економного витрачання іноземної валюти, бере участь у підготовці фінансових умов під час укладанні угод з іноземними державами;

- разом з Міністерством економіки розробляє пропозиції щодо обсягів і напрямів використання централізованих надходжень в іноземній валюті і витрати неторгового характеру, а також бере участь у розробці прогнозу платіжного балансу, формуванні митної політики країни, в розробці методології, ставок і порядку утримання мита;

- бере участь у розробці програм та умов залучення в економіку країни іноземних кредитних ресурсів, порядку їх використання і розрахунків по них підприємств і організацій з державним бюджетом;

- бере участь у підготовці та проведенні переговорів з питань укладання кредитних угод між Україною або Кабінетом Міністрів України та іноземними державами, або іноземними кредитними установами, або іноземними банківськими угрупованнями, або міжнародними фінансовими організаціями тощо;

- здійснює реєстрацію та облік зовнішніх боргових зобов’язань України та моніторинг усіх іноземних кредитів, що надані безпосередньо Україні чи Кабінету Міністрів України або резидентам України під гарантії України або Кабінету Міністрів України, веде в установленому порядку реєстр відповідних кредитних угод та (або) державних гарантій Кабінету Міністрів України;

- визначає українські банки-агенти з обслуговування іноземних кредитів, що надані безпосередньо Україні чи Кабінету Міністрів України або резидентам України під гарантії України або Кабінету Міністрів України, та укладає з цими банками відповідні агентські угоди;

- здійснює координацію діяльності органів державного управління з питань управління зовнішнім боргом з метою забезпечення своєчасних розрахунків щодо зовнішніх зобов’язань України, визначення найефективніших механізмів реорганізації зовнішнього державного боргу України, обґрунтування щорічного ліміту зовнішнього позичання;

- бере участь разом з Міністерством економіки в розробці інвестиційної політики, у підготовці пропозицій щодо здійснення інвестиційної та інноваційної діяльності за рахунок коштів Державного бюджету України і контролює їх ефективне використання;

- бере участь у підготовці пропозицій щодо вдосконалення структури органів виконавчої влади. Готує пропозиції про чисельність та розміри фонду оплати праці працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади. Бере участь у підготовці пропозицій щодо вдосконалення системи оплати праці працівників бюджетних установ і організацій;

- підписує від імені Кабінету Міністрів України угоди з Національним банком України про надання кредиту на покриття дефіциту державного бюджету та інші цілі, несе відповідальність за своєчасне його погашення та виплату процентів за кредит, здійснює контроль за цільовим використанням наданих кредитів;

- розглядає та аналізує зведену бухгалтерську звітність центральних органів виконавчої влади, здійснює методичне керівництво бухгалтерським обліком і звітністю підприємств, установ і організацій усіх форм власності та встановлює загальнообов’язкові нормативи і правила щодо бухгалтерського обліку, затверджує за погодженням з Мінстатом України форми бухгалтерської звітності, типові плани рахунків і форми бухгалтерського обліку та інструкції про порядок їх застосування, встановлює порядок ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання державного бюджету, кошторисів витрат бюджетних установ і організацій;

- установлює форми обліку і звітності щодо касового виконання державного та місцевих бюджетів;

- забезпечує реалізацію антимонопольної політики, сприяє розвитку конкуренції;

- здійснює у випадках, передбачених законодавством України, ліцензування окремих видів підприємницької діяльності;

- здійснює загальне керівництво та методологічне забезпечення роботи державної контрольно-ревізійної служби в Україні, розробляє пропозиції, спрямовані на вдосконалення контролю за використанням бюджетних коштів;

- може представляти інтереси держави в управлінні відкритими акціонерними товариствами шляхом участі в спостережних радах;

- здійснює управління майном, що належить до державної власності підприємств, установ і організацій, які не входять до сфери управління Міністерства фінансів.

Збільшується роль місцевих фінансових органів в управлінні фінансами.

Місцеві фінансові органи включають Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, обласні, міські фінансові управління, районні фінансові відділи. У своїй діяльності вони керуються законами України, постановами Верховної Ради України, рішеннями відповідних рад, наказами та інструкціями Міністерства фінансів України. Місцеві фінансові органи забезпечують втілення в життя державної фінансової політики, аналізують показники розвитку економіки відповідного регіону, вживають заходів щодо оздоровлення фінансового становища галузей місцевого господарства і збільшення доходів бюджету.

Важливе значення для ефективного забезпечення бюджетного процесу мають бюджетні повноваження місцевих фінансових органів.

До бюджетних повноважень Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим належить:

- складання проекту бюджету Автономної Республіки Крим;

- забезпечення виконання бюджету Автономної Республіки Крим за доходами і видатками;

- здійснення методичного керівництва роботою в галузі територіального фінансово-бюджетного планування;

- затвердження помісячного розпису доходів і видатків бюджету Автономної Республіки Крим;

- здійснення в межах своїх повноважень обслуговування внутрішнього і зовнішнього боргу Автономної Республіки Крим;

- складання звітів про виконання бюджету Автономної Республіки Крим;

- здійснення інших бюджетних повноважень, визначених чинним бюджетним законодавством.

До бюджетних повноважень місцевих фінансових органів належить:

- складання проекту бюджету відповідного рівня;

- підготовка проекту рішення місцевої ради про затвердження місцевого бюджету відповідного рівня та подання його на схвалення відповідному виконавчому органу місцевої ради або місцевій державній адміністрації;

- здійснення методичного керівництва в галузі територіально-фінансового планування;

- складання і затвердження бюджетного розпису;

- забезпечення виконання бюджету;

- управління асигнуванням головних розпорядників бюджетних коштів відповідно до бюджетних призначень;

- контроль за використанням бюджетних асигнувань розпорядниками коштів;

- підготовка і подання відповідному виконавчому органу місцевої ради або місцевій державній адміністрації письмових звітів про хід і результати виконання бюджету;

- підготовка і подання до місцевих державних адміністрацій фінансових показників, необхідних для складання проектів бюджетів усіх рівнів;

- здійснення інших повноважень, визначених Бюджетним кодексом та законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”.

Місцеві фінансові органи вирішують питання про відстрочення платежів, вносять пропозиції виконавчим органам про надання пільг з податків, зборів, обов’язкових платежів до бюджету за висновками державних податкових адміністрацій. За статистичними і бухгалтерськими звітами, аналітичними і прогнозними розрахунками вони аналізують економічне і фінансове становище галузей економіки, тенденції та динаміку розвитку різноманітних форм власності, формують банк відповідних даних з метою вишукування та мобілізації фінансових ресурсів на основі підвищення ефективності виробництва.

Місцеві фінансові органи беруть участь у розробці пропозицій щодо зміни форм власності та методів господарювання на підприємствах комунальної власності, створення ринку цінних паперів, ведуть реєстрацію і облік випуску цінних паперів акціонерними товариствами, комерційними банками та іншими структурами. Вони надають методичну і практичну допомогу виробничим об’єднанням, державним корпораціям, асоціаціям, підприємствам і організаціям з питань фінансів, бухгалтерського обліку і звітності, впровадження ринкових відносин.

В останні роки удосконалювалася система управління державними фінансами, зокрема, видатками державного бюджету. Головними напрямами цієї роботи були підвищення відповідальності центральних органів виконавчої влади за проведення державної політики у відповідних галузях і сферах, упорядкування і раціоналізація мережі підвідомчих установ, суттєве скорочення кількості головних розпорядників коштів державного бюджету та переведення на казначейське обслуговування практично всіх операцій державного бюджету. У 2000 році до бюджету вперше включено позабюджетні кошти бюджетних установ та організацій, що дало можливість більш реально оцінити фінансове забезпечення відповідних структур і підвищити прозорість державних фінансів.

Водночас позитивні результати останніх років ще не дають підстав для висновку про кардинальні зрушення у системі державних фінансів. У бюджетній сфері залишається ще багато нерозв’язаних проблем.

Потребує дальшого вдосконалення система управління державними фінансами, підвищення ефективності виконання бюджету на всіх рівнях. Для цього треба забезпечити:

- підвищення якості основних макроекономічних прогнозів з обов’язковим проведенням попередньої незалежної експертизи їх коректності;

- здійснення розрахунків балансу фінансових ресурсів держави та вдосконалення на цій основі бюджетно-фінансових та грошово-кредитних пропорцій економіки України;

- перехід до середньострокового бюджетного планування як основи формування державного бюджету на визначений рік;

- перехід від багатоканальної до одноканальної системи фінансування закладів, установ та організацій бюджетної сфери, а також окремих бюджетних програм, зокрема, в частині передачі функцій фінансування лише в одному головному розпоряднику;

- здійснення витрат державного та місцевих бюджетів виключно на конкурсній основі;

- поглиблення реформи міжбюджетних відносин як необхідної умови залучення потенціалу регіонів до забезпечення сталого економічного зростання та підвищення життєвого рівня населення;

- удосконалення касового виконання державного та місцевих бюджетів;

- реальне запровадження бюджетів розвитку на державному, регіональному та місцевому рівнях;

- визначення критеріїв оцінки ефективності бюджетних видатків, які здійснюються головними розпорядниками бюджетних коштів, зокрема, нижчого рівня;

- децентралізацію оплати рахунків бюджетних установ.

Для поліпшення прозорості та обґрунтованості бюджету в частині конкретних видатків державних органів, підвищення ефективності діяльності розпорядників бюджетних коштів, а також посилення зв’язку між їхніми завданнями та бюджетним фінансуванням проект державного бюджету має складатися на основі програмно-цільового методу.

Обов’язковими напрямами реалізації бюджетної політики повинні стати удосконалення системи фінансового контролю, запровадження нових механізмів забезпечення повної прозорості, посилення контролю за формуванням та ефективним використанням бюджетних ресурсів, залучення до цього широкої громадськості, ЗМІ, громадських організацій. Це передбачає:

- створення цілісної системи фінансового контролю в Україні та її законодавче забезпечення;

- визначення і розмежування функцій внутрішнього і зовнішнього фінансового контролю, організацію їх ефективної взаємодії;

- створення системи фінансового контролю за дотриманням чинного законодавства органами місцевого самоврядування у використанні бюджетних коштів;

- створення правових механізмів залучення громадськості до контролю за ефективним використанням державних фінансових ресурсів;

- скорочення кількості головних розпорядників коштів державного бюджету;

- приведення у відповідність з міжнародними стандартами функціональної класифікації видатків бюджетів;

- переведення всіх операцій державного бюджету на казначейську систему обслуговування.

У сучасних умовах посилюється роль і значення управління фінансовими ресурсами, що перебувають у розпорядженні держави.

Управління державними фінансами – це сукупність форм і методів цілеспрямованого впливу держави на формування і використання централізованих і децентралізованих фондів фінансових ресурсів, що знаходяться в розпорядженні державних органів управління.

Управління фінансами ґрунтується на знаннях економічних законів розвитку суспільства, закономірностей розподілу валового внутрішнього продукту між державою та суб’єктами господарської діяльності, державою і населенням, між галузями економіки і територіями. Воно здійснюється через фінансовий механізм, що є системою взаємопов’язаних елементів, за допомогою яких здійснюється цілеспрямований вплив у цілому на господарську і, зокрема, фінансову діяльність на всіх рівнях економічної системи.

Управління фінансами включає об’єкт і суб’єкт. Об’єктом управління є централізовані й децентралізовані фонди фінансових ресурсів, що створюються і використовуються в усіх ланках державних фінансів.

Суб’єкт управління – це фінансовий апарат, що зосереджується у фінансових службах міністерств, відомств, об’єднань, підприємств і організацій, в апараті Міністерства фінансів України, місцевих фінансових органах, Державній податковій адміністрації України, Державному казначействі України, Державній контрольно-ревізійній службі України, інших фінансових інститутах. Усі зазначені підрозділи фінансового апарату мають свої функції і сферу впливу на фінансові відносини в державі.

Суб’єкт управління фінансами впливає на об’єкт через фінансовий механізм. Основними формами цього впливу є фінансове планування і прогнозування, фінансове регулювання, стимулювання, фінансовий облік і контроль. Форми, як і методи впливу, здійснюються в результаті використаня певних фінансових інструментів, до яких належать фінансові норми, фінансові інструменти, фінансові стимули, фінансові санкції тощо.

Управління державними фінансами базується на принципах планомірності, системності, ціле- і стратегічної спрямованості.

Управління державними фінансами, крім того, орієнтується на врахування досвіду минулого та його екстраполяцій на майбутнє (1), тенденції розвитку системи та можливі зміни внутрішніх і зовнішніх факторів (2), стратегічні цілі та перспективи. Велике значення має чітке поставлення поточних завдань і контроль за виконанням прийнятих рішень.

Питання для самоконтролю

1 Що таке «державні фінанси»?

2 Яка структура державних фінансів?

3 У чому полягає економічна сутність державних фінансів?

4 Яке основне призначення державних фінансів?

5 Що таке «фінансові ресурси та їх роль»?

6 Яка існує система державних доходів та джерела останніх?

7 У чому полягають особливості системи державних видатків?

8 Що складає правову основу державних фінансів?

9 Які принципи управління державними фінансами?

10 Які основні функції Міністерства фінансів? Яка роль місцевих фінансових органів в управлінні фінансами?

 

 

ТЕМА 6 БЮДЖЕТ І БЮДЖЕТНА СИСТЕМА

1 Соціально-економічна суть і функції бюджету держави.

2 Структура бюджетної системи та принципи бюджетного устрою.

3 Бюджетна класифікація.

4 Бюджетний процес.

Мета теми – дати характеристику бюджету, бюджетної системи та бюджетного процесу в Україні.

Соціально-економічна суть і функції бюджету держави

Першим роком, коли був сформований бюджет вважається 1781 р. Саме тоді міністр фінансів Франції Жак Неккер представив звіт королю Людовіку XVI про… Сам термін «бюджет» набув розповсюдження в офіційних документах лише на… Сьогодні під терміном "бюджет" розуміють кілька понять. Крім того, налічується приблизно п'ятде­сят його…

Структура бюджетної системи та принципи бюджетного устрою

      Рисунок 6.5 - Фактори, що впливають на формування

Рисунок 6.7 - Структура зведеного бюджету України

 

Сутність бюджету проявляється також у тому, що він є основною ланкою державних фінансів. На рис. 6.8 відображено рівні та ланки державних фінансів, серед яких бюджет держави відіграє про­відну роль.

Функціонування бюджетних відносин в Україні здійснюється на
основі законодавчих та нормативних актів, перелік яких визначений ст. 4 Бюджетного кодексу України:

1 Конституція України.

2 Бюджетний кодекс України.

3 Закон про державний бюджет України.

4 Інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини.

5 Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України.

6 Нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади.

7 Рішення органів АРК, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

 

  Ланки
    Бюджет держави Цільові фонди Державний кредит Фінанси підприємств
Рівні     Загально­державні фінанси Державний бюджет Загальнодер­жавні фонди Державні позики Фінанси держав-ного сектора
Місцеві фінанси Місцеві бюджети Регіональні фонди Місцеві позики Фінанси муніци­пального госпо­дарства

 

Рисунок 6.8 - Система державних фінансів

Під час здійснення бюджетних відносин, положення нормативно- правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не супере­чать Конституції України, Бюджетному кодексу та Закону про Дер­жавний бюджет України.

Таким чином, бюджетна система України – сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного й адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права.

Бюджетна класифікація

Завдяки бюджетній класифікації забезпечуються чітке бюджетне планування і прогнозування, а також можливість як об'єднувати окремі індивідуальні… Звіти про виконання кошторисів і бюджетів складають за такою самою… Основою бюджетної класифікації доходів є джерела доходів, а ос­новою класифікації видатків – цільове використання…

Бюджетний процес

1 Складання проектів бюджетів. 2 Розгляд та прийняття закону про державний бюджет, рішень про місцеві… 3 Виконання бюджету.

Питання для самоконтролю

1 Що таке „бюджет”?

2 Які найважливіші характеристики бюджету?

3 У чому полягає суть бюджету держави як соціально – економічної категорії?

4 Які можливі підходи до структурної побудови бюджету і який використовується в Україні?

5 Які основні функції бюджету?

У чому полягають особливості бюджету як фінансового плану?

7 Що таке „бюджетний механізм” і яке його значення?

Які основні напрями бюджетної політики на сучасному етапі?

9 Охарактеризуйте фактори, які впливають на бюджет.

10 Що таке „бюджетна система” та які принципи бюджетного устрою?

11 Що таке „зведений бюджет України”?

12 Для чого потрібна бюджетна класифікація?

Які основні складові бюджетного процесу?

14 Які основні етапи бюджетного процесу в Україні?

15 Яке значення „Бюджетного кодексу України”?

ТЕМА 7 ДОХОДИ І ВИДАТКИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ

1 Сутність,джерела фінансування і класифікація доходів державного бюджету.

2 Сутність,склад і структура видатків державного бюджету.

3 Принципи і форми бюджетного фінансування.

4 Бюджетний дефіцит і його вплив на економіку країни.

Мета теми – показати сутність і джерела доходів державного бюджету та напрями використання.

Сутність, джерела фінансування і класифікація доходів

Державного бюджету

Державні доходи охоплюють ту частину фінанасових відносин, яка пов’язана з формуванням фінансових ресурсів у розпорядженні держави і державних… Доходи Державного бюджету – це частина централізованих фінансових pecypciв… Залежно від конституційного устрою держави існує кілька рівнів доходів бюджету від загальнодержавного до нижчих…

Принципи формування державних доходів

1 Вигода (державні доходи повинні використовуватись таким чином, щоб надавати споживачам максимальнох вигоди).

2 Платоспроможність (податки повинні відповідати платоспроможності платника).

3 Рівність в оподаткуванні. Видіяють два види рівності:

Горизонтальна piвнicть: платники з однаковими доходами, майном та рівнем споживання сплачують рівні податки.

Вертикальна piвнicmь: платники з неоднаковим рівнем доходів платять pізні податки віповідно до критерію справедливості (більші доходи - більші податки, менші доходи - менші податки).

Критерій справедливості в різних країнах залежить від багатьох чинників, у першу чергу від матеріального стану в суспільстві. Чим суспільство заможніше, тим відносно невеликі податки на багатих і, навпаки.

Метою формування державних доходів є розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту.

Наслідками такого перерозподілу є:

1 Досягнення політичної рівноваги, тобто громадянської згоди на виплату податків в обмін на послуги держави. Якщо вказаний обмін є еквівалентним, то у суспільстві буде існувати політична рівновага щодо використання державою своїх фінансів.

2 Досягнення ринкової рівноваги. Це означае, що фінансові ресурси, вилучені державою за допомогою податків, використовуються державою з тією ж ефективністю, з якою вони могли б бути викоpикористані у приватному секторі.

3 Ефективність перерозподілу доходу, тобто зменшення доходів, одержаних у приватному ceктopi, та використання таких доходів у державному ceктopi таким чином, щоб вони обумовили мінімальний вплив на зростання цін у приватному ceктopi i не призвели до зменшення виробництва в цьому секторі. Зрозуміло, що цього не уникнути, але мінімізувати втрати приватного сектора необхідно.

Сутність, склад і структура видатків бюджету

Державні видатки як економічна категорія – це грошові відносини з приводу розподілу i використання централізованих та децентралізованих фондів… Відповідно до Бюджетного кодексу України видатки бюджету- це кошти, що… Видатки бюджету- це економічні віносини, що виникають з приводу розподілу коштів бюджетного фонду держави.

Принципи і форми бюджетного фінансування

До принципів бюджетного фінансування відносяться: - отримання максимального ефекту від використання бюджетних ресурсів, а також… Ефект може бути виражений, з одного боку, у вирішенні різних завдань соціально-економічного розвитку держави, а з…

Бюджетний дефіцит і його вплив на економіку країни

Перевищення видатків бюджету над його доходами є Бюджетний дефіцит. Розрізняють поняття стійкий дефіцит бюджету, який існує в довгостроковому… За формою прояву бюджетний дефіцит поділяється на відкритий і прихований.

Питання для самоконтролю

1 У чому полягає суспільне призначення доходів бюджету?

2 За якими ознаками класифікують доходи бюджету?

3 Яким є склад доходів державного бюджету?

4 У чому полягає суспільне призначення видатків бюджету?

5 Які ознаки покладено в основу класифікації видатків бюджету?

6 Яка структура видатків державного бюджету?

7 Яка спрямованість видатків державного бюджету?

8 Які напрями використання видатків з державного бюджету?

9 Які принципи бюджетного фінансування?

10 Що таке „бюджетний дефіцит” і як він впливає на розвиток економіки?

Модульно - рейтингова контрольна робота №2

Варіант 1

1 Найважливішою сферою фінансових відносин фінансової системи країни, що повинна забезпечити державу необхідними фінансовими ресурсами для виконання її економічних, соціальних і політичних функцій є…

2 Державний бюджет – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Основні виробничі фонди переносять свою вартість на:

а) реалізовану продукцію;

б) валову продукцію;

в) чисту продукцію;

г) умовно-чисту продукцію;

3.2 До загальнодержавних податків та обов’язкових платежів відносять:

а) ринковий збір;

б) акцизний збір;

в) комунальний податок;

г) усі перераховані вище.

4 Визначити кількість оборотів і тривалість одного обороту, якщо вартість реалізованої продукції – 46 млн. г.о., валовий прибуток – 10 млн., середній залишок обігових коштів – 9 млн. г.о.

Варіант 2

1 Головним методом перерозподілу національного доходу є…

2 Основними ланками державних фінансів як сфери фінансових відносин є…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Середньорічна вартість основних виробничих фондів віддзеркалює їх вартість:

а) на початок року;

б) на кінець року;

в) на початок року, включаючи вартість введених протягом року фондів;

г) на початок року, включаючи середньорічну вартість введених і ліквідованих основних виробничих факторів на протязі року.

3.2 До місцевих податків та інших обов’язкових платежів відносять:

а) податок на промисел;

б) податок на прибуток;

в) рентні платежі;

г) готельний збір.

4 Визначити вартість звільнених обігових коштів у звітному році, якщо вартість виробничих фондів – 20000 тис. г.о., вага основних виробничих фондів - a=0,6, вартість реалізованої продукції – 14000 тис. г.о., прибуток – 2000 тис. Тривалість одного обороту зменшилась у звітному році на 6 днів.

Варіант 3

1 Яким чином планують доходи бюджету за методами надходження?

2 Рівні системи державних фінансів – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Який вид вартості використовують під час нарахування амортизації?

а) первинна;

б) поновлена;

в) залишкова;

г) ліквідаційна.

3.2 До податків, які стягують з юридичних осіб, відносять:

а) податок на промисел;

б) податок на додану вартість;

в) прибутковий податок;

г) акцизний збір.

4 Визначити абсолютну величину зменшення тривалості одного обороту, якщо в базисному році вартість реалізованої продукції складає 9 млн. г.о. вага прибутку - a=0,2, обігові кошти в базисному році – 400 тис. г.о. У звітному році реалізована продукція, як і прибуток, зростуть на 15 %.

Варіант 4

1 Сукупність державного і місцевих бюджетів – це…

2 Податки, державні позики, емісія – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Які види зносу основних виробничих фондів офіційно враховуються в економічних процесах?

а) фізичний, моральний, соціальний;

б) фізичний;

в) фізичний та моральний;

г) моральний.

 

3.2 До загальнодержавних податків відносять:

а) збір на перестрахування транспорту;

б) податок на прибуток підприємства;

в) рентні платежі;

г) жодна з відповідей не є вірною.

4 Фірма “Onasis” порівнює два варіанти вкладення капіталу. За першими із них при капіталовкладеннях 430000 г.о. прибуток складе 190000 г.о. За другим варіантом при капіталовкладеннях 1290 тис. г.о. прибуток складе 530000 г.о. Який варіант ви порадите обрати фірмі?

Варіант 5

1 Фінанси підприємств загальнодержавного сектора та домогосподарства – це ланки…

2 Акциз – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Фондовіддача – це відношення вартості виробленої продукції до

а) середньорічної вартості основних виробничих фондів;

б) поновленої вартості;

в) прибавленої вартості;

г) залишкової вартості;

3.2 Бюджетний устрій України грунтується на принципах:

а) звітності;

б) єдності;

в) контролю;

г) реальності.

4 АТ “Перспектива” має вільних 100000 г.о. Вклавши їх у банк на депозит, фірма передбачає отримати через два роки 144000 г.о. Визначити мінімальний розмір процентної ставки.

Варіант 6

1 Своєчасна сплата належної суми податку – це…

2 Зведений бюджет України включає…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Принципи організації фінансів підприємств – це…

а) самофінансування;

б) матеріальна відповідальність;

в) виплата дивідендів;

г) цільове фінансування;

3.2 Єдність бюджетної системи забезпечується за принципом

а) повноти;

б) самостійності бюджетів;

в) гласності;

г) єдиної правової бази.

4 Банк “Ажіо” пропонує 40 % річних. Яким повинен бути початковий внесок, щоб через три роки на рахунку мати 200000 г.о.?

Варіант 7

2 Бюджетне фінансування, кредитне забезпечення – це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Принципи організації фінансів підприємств – це

Варіант 8

2 Об’єктом оподаткування є… 3 Знайдіть правильну відповідь. 3.1 На рівні підприємств фінансові відносини охоплюють

Варіант 9

1 Грошові відносини з приводу розподілу та перерозподілу ВВП, пов’язані з формуванням фінансових ресурсів держави, - це…

2 Ненормовані оборотні кошти включають кошти…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 На рівні підприємств фінансові відносини охоплюють

а) відносини між підприємствами і кредитною системою;

б) відносини з дочірніми підприємствами;

в) відносини між державою і населенням;

г) відносини між підрозділами.

3.2 Бюджет – це…

а) державні доходи;

б) витрати на оборону та освіту;

в) фінансовий план доходів і витрат;

г) усі відповіді вірні.

4 Підприємство звернулось до банку з проханням викупити рахунки-фактури (кредиторську заборгованість) на суму 22000 г.о. Плата за кредит –
32 % річних. Середній термін обігу коштів у розрахунках з покупцем – 10 днів. Комісійна винагорода за факторинг – 2 %.

Визначити плату за факторинг.

Варіант 10

1 Об’єкт обкладання податками – це…

2 Пеня – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Принцип господарської самостійності підприємств обмежується:

а) нарахуванням відсотків за користування кредитом за ставками, установленими законодавством;

б) нарахуванням амортизації за ставками, установленими законо-давством;

в) одноманітністю форм власності;

г) сплатою податків за встановленими ставками.

3.2 Виникнення бюджетного дефіциту обумовлюється:

а) емісією;

б) спадом виробництва;

в) відмовленням від податкових привілеїв;

г) усим наведеним вище.

10.4 Підприємством за звітний період реалізовано 200 костюмів за ціною 313 г.о. за одиницю і надано послуг на 5000 г.о. з загальними витратами - 58000 г.о., податок на прибуток - 30 %, інші платежі з прибутку - 27 %.

Визначити чистий прибуток підприємства (ПДВ не враховувати).

Варіант 11

2 Обігові кошти – це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Реалізація принципу матеріальної зацікавленості може бути забезпечена

Варіант 12

2 Фізична або юридична особа, яка безпосередньо сплачує певний вид платежу в бюджет, - це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Реалізація принципу матеріальної зацікавленості може бути забезпечена

Варіант 13

2 Показники ефективності використання оборотних коштів – це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Внутрігалузеві грошові відносини включають

Варіант 14

2 Фінанси підприємств – це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Пеня, штрафи, неустойки стягуються

Варіант 15

2 Функціонування бюджету держави визначається… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 Сутність податку на додану вартість полягає в тому, що він є…

Варіант 16

1 Виручка від реалізації економічних благ, продукції підсобного господарства, зайвих матеріальних і технічних цінностей, доходу від цінних паперів – це…

2 Бюджетне фінансування, кредитне забезпечення – це…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 За державним бюджетом закріплені

а) плата за воду;

б) податок на прибуток;

в) податок на промисел;

г) мито.

3.2 Прямі податки поділяються на:

а) реальні;

б) повні;

в) дострокові;

г) особисті.

4 У звітному році сума нормованих коштів склала 100000 г.о. Тривалість одного обороту обігових коштів – 36 днів. У наступному році обсяг реалізованої продукції зросла на 5 %.

На скільки днів зменшиться час одного обороту, якщо величина нормованих обігових коштів залишається такою ж самою.

Варіант 17

1 Система фінансових відносин між державою та підприємствами й громадянами з приводу формування загальнодержавного фонду фінансових ресурсів – це…

2 Комерційні підприємства притягують до своїх фінансових ресурсів…

3 Знайдіть правильну відповідь:

3.1 Акцизним збором обкладаються:

а) ковбаси;

б) горілка;

в) яйця;

г) сигарети.

3.2 Бюджетний процес має такі стадії:

а) складення проекту бюджету;

б) розгляд та прийняття закону про державний бюджет;

в) виконання бюджету;

г) розгляд звіту про виконання бюджету.

4 У звітному році обігові кошти підприємства склали 1400 тис. г.о. Питома вага матеріалу в загальній одиниці обігових коштів – 25 %. У наступному році планується знизити витрату матеріалів на виріб на 15 %. Визначити величину обігових коштів у наступному році, якщо норма витрати матеріалів зменшиться.

Варіант 18

2 Виручка – це… 3 Знайдіть правильну відповідь: 3.1 За місцевим бюджетом закріплені:

Варіант 19

2 Норматив обігових коштів – це… 3 Знайдіть вірну відповідь: 3.1 Розрізняють такі види бюджетних надходжень:

Варіант 20

2 Державні видатки – це… 3 Знайдіть вірну відповідь: 3.1 Штрафи та пеня стягуються:

Варіант 21

2 Ненормовані оборотні кошти включають… 3 Знайдіть вірну відповідь: 3.1 Приплив коштів за рахунок фінансової діяльності здійснюється шляхом:

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ

2 Артус М.Л. Фінанси: Навч. посіб. - К.: Вид-во Європейського університету, 2005. – С.65-113. 3 Базилевич В., Баластрик Л. Державні фінанси: Навч. посіб. – Вид. 2-ге доп.… 4 Бедь В.В., Когут Ю.Н. Фінанси: Навч.-метод. посіб. – К.: МАУП, 2004. – С. 44-90.

Навчальне видання

 

Успаленко Віталій Ілліч

Кривуц Юрій Миколайович

 

ФІНАНСИ

Тексти лекцій

 

 

 

Роботу до видання рекомендував А.В. Лозовий

 

Редактор В.І. Пуцик

 

План 2008, поз. 10. Формат 60х84 1/16.

Підп. до друку Обл.-вик. арк. 4,7.

Надруковано на ризографі. Умовн. друк. арк. 4,5. Папір друк. №2.

Тираж 100 прим. Зам. № 1355 Безкоштовно.

________________________________________________________________

ХДТУБА, 61002, Харків, вул. Сумська, 40

____________________________________________________________________________________________________

Підготовлено та надруковано РВВ

Харківського державного технічного університету

будівництва та архітектури

– Конец работы –

Используемые теги: Тексти, лекцій, Фінанси0.061

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тексти лекцій ФІНАНСИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

Лекція №1. Моніторинг та розвиток виникнення надзвичайних ситуацій. Лекція №2. Характеристика вогнищ ураження та методи розрахунку зон ураження від техногенних вибухі. Лекція №3. Оцінка обстановки надзвичайної ситуації
Житомирський державний університет імені Івана Франка... Фiзико математичний факультет Кафедра охорони... ЗМІСТ Вступ Лекція Моніторинг та розвиток виникнення надзвичайних ситуацій...

Тексти лекцій ФІНАНСИ
Міністерство освіти і науки України... ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ... УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА ТА...

Конспект лекцій з дисципліни: РОЗДІЛ І. ФІНАНСИ ЯК ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ.Фінанси та фінансові відносини як економічні категорії
П К БЕЧКО Л Д ТУЛУШ В П БЕЧКО П М БОРОВИК...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

MS Word. Строгое форматирование текстов. MS Word. Художественное оформление текстов. Информация
Введение... Раздел Организационно методический Цели и задачи дисциплины Требования к уровню подготовки студента...

Славянские и общекультурные символы в песенном тексте (на материале текстов песен группы "Калинов мост")
В искусстве, как известно, символам принадлежит особая роль. Интерес к символичности искусства наблюдается с древнейших времён. Проблема символа -… О масштабности этой проблемы свидетельствует не только обилие концепций… Любой музыкальный звук может стать символом, но при условии, что он приобретёт общественную значимость.

Ввідна лекція. ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Слов’ян. Київська Русь
ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ... Тема Формування і розвиток феодальних відносин у... Слов ян Київська Русь...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Курс лекцій з земельного права Лекція 1 Право власності на землю
Лекція Право власності на землю Поняття права власності на землю Сучасне суспільно правове... Лекція Право землекористування Право... Лекція Земельний обіг в Україні Тенденції розвитку земельного...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам