рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Правонаступництво України

Правонаступництво України - раздел Образование, Поняття, природа та сфера дії міжнародного права М Іжнародно-Правове Регу­...

М

іжнародно-правове регу­лювання питань правона­ступництва держав щодо договорів, державної власності, державних архівів і державних боргів має для України, як і для всіх нових держав, які утворилися в результаті переділу, або, як частіше зазначають, розпаду, ліквідації СРСР, акту­альне значення. Будучи безпосередніми учасниками сучас­ного процесу правонаступництва, вони, по-перше, на влас­ному досвіді відчувають дію норм міжнародного договірного та звичаєвого права у цій сфері, а по-друге, роблять прак­тичний внесок у їх подальший розвиток та визнання.

В основу здійснення правонаступництва нових держав, які були суб'єктами СРСР, покладено принципи міжна­родного права і настанови Віденських конвенцій про пра­вонаступництво 1978 і 1983 pp., передусім зафіксований у них договірний принцип заінтересованих держав, який передбачає укладання між ними договорів та угод для ви­рішення або врегулювання цього питання.


 




Глава X Правонаступництво держав


______ б

Врегулювання проблем правонаступництва


 


Початок договірному процесові поділу СРСР та вирі­шенню питань правонаступництва поклали ряд таких угод 1991 р. і наступних років. Так, у Мінській угоді, підпи­саній Росією, Україною та Білоруссю про створення Спів­дружності Незалежних Держав від 8 грудня 1991 p., було проголошено, що СРСР «як суб'єкт міжнародного права більше не існує»*. В Алматинській Декларації країн СНД від 21 грудня 1991 р. наголошується на тому, що «з утво­ренням Співдружності Незалежних Держав Союз Радян­ських Соціалістичних Республік припиняє своє існуван­ня». У ній зазначається також, що держави-учасниці СНД гарантують «виконання міжнародних зобов'язань, які ви­пливають з договорів та угод колишнього Союзу РСР». Одночасно 21 грудня 1991 р. Рада глав держав СНД у своїй Постанові підтримала «...Росію в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство у Раді Безпеки та інших міжнародних організаці­ях». У Постанові зазначалося також, що «Республіка Біло­русь, РРФСР та Україна підтримають інші держави Спів­дружності у вирішенні питань їхнього повноправного член­ства в ООН та інших міжнародних організаціях»**. Так, з урахуванням політичного та економічного становища Росії, яке вона посідала в СРСР, його колишні учасники виріши­ли питання про правонаступництво у багатосторонньому міжнародному договорі — Статуті ООН одного з них. На підставі цього Росія зробила висновок, що вона є продов­жувачем СРСР, володаркою всіх його прав і зобов'язань.

Загальний підхід до питань правонаступництва стосов­но договорів колишнього Союзу РСР був утілений у Ме­морандумі про порозуміння з питань правонаступництва щодо договорів колишнього Союзу РСР, які становлять взаємний інтерес, від 6 червня 1992 р, У п. 1 Меморанду­му зазначається, що практично всі багатосторонні міжна­родні договори колишнього Союзу РСР мають загальний спільний інтерес для держав-учасниць Співдружності. Питання про участь у цих договорах вирішується відпо­відно до принципів і норм міжнародного права кожною

* Під юридичним кутом зору заява небезперечна, бо правові наслідки з даної Угоди наставали тільки для її сторін-учасників, які підписали, але не для СРСР як державного утворення і суб'єкта міжнародного права в цілому, у складі якого залишалися 12 інших його республік.

** Постанову підписали 11 держав СНД, крім Грузії.


державою-учасницею самостійно, залежно від специфіки конкретного випадку, характеру та змісту того чи іншого договору. Положення п. 1 Меморандуму сформульоване відповідно до ст. 34 Віденської конвенції 1978 р.

Такий само підхід до вирішення цього питання чітко зафіксовано в Законі України про правонаступництво України 1991 р., ст. 7 якого наголошує: «Україна є пра­вонаступником прав та обов'язків за міжнародними до­говорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції Ук­раїни та інтересам республіки». Як приклад практичного здійснення такої правової політики щодо спеціальних багатосторонніх договорів можна навести «Закон Украї­ни про участь України в митній конвенції про міжна­родне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП 1975 р.)» від 15 липня 1994 p., де зазначено: «...вважати обов'язковою цю Конвенцію для України як однієї з держав-правонаступниць колишньо­го Союзу РСР».

Стосовно договорів, які були чинними в момент пра­вонаступництва лише щодо території України, ст. 6 За­кону України про правонаступництво постановляє, що «Україна підтверджує свої зобов'язання за міжнародни­ми договорами, укладеними Українською РСР до прого­лошення незалежності України», що відповідає її міжна­родним зобов'язанням за п. 2Ь ст. 34 Віденської кон­венції 1978 р. У п. 2 зазначеного Меморандуму учасники СНД відзначили, що є перелік двосторонніх міжнародних договорів колишнього Союзу РСР, які стосуються інте­ресів двох і більше (але не всіх) держав-учасниць Спів­дружності. До таких договорів належать, зокрема, догово­ри про скорочення озброєнь, непоширення ядерної зброї. Так, у Постанові 1992 р. «Про участь держав-учасниць СНД в Договорі між СРСР і США про ліквідацію їхніх ракет середньої та меншої дальності дії 1987 р.» держави-правонаступниці СРСР підтвердили свою участь у дого­ворі стосовно їхньої території і з урахуванням їхніх націо­нальних інтересів. Україна як власник ядерної зброї, ус­падкованої нею від колишнього СРСР, 1994 р. приєдна­лася до багатостороннього Договору про непоширення ядерної зброї від 1 липня 1968 p., учасником якого був СРСР, проголосивши про свій намір позбавитись від ядерної зброї після надання Україні ядерними державами


Глава X Правонаступництво держав


Врегулювання проблем правонаступництва


 


гарантій безпеки, оформлених шляхом підписання відпо­відного міжнародно-правового документа1.

Міжнародні договори колишнього СРСР про кордо­ни та їхні режими торкаються інтересів усіх держав-пра-вонаступниць. Відповідно до норм міжнародного пра­ва, наприклад принципу непорушності кордонів, п. 2а ст. 62 Віденської конвенції про право міжнародних до­говорів 1969 р., ст. 11 Віденської конвенції про право­наступництво держав щодо договорів 1978 p., правона­ступництво держав не торкається встановлених догово­ром кордонів. На підставі цього держави-наступниці повинні підтвердити державні кордони колишнього СРСР, що пролягають по їхній території, з третіми державами або фіксувати їх наступними договорами з прикордон­ними державами. Кордони між державами-наступниця-ми, згідно зі ст. 34 Віденської конвенції 1978 p., по­винні збігатися зі старими межами адміністративно-те­риторіального поділу СРСР. Україна, наприклад, вирі­шує це питання згідно з нормами міжнародного права у ст. 5 Закону України про правонаступництво України в такий спосіб: «Державний кордон Союзу РСР, що відмежовує територію України від інших держав, і кор­дон між Українською та Білоруською РСР, РРФСР, Рес­публікою Молдова за станом на 16 липня 1990 р. є дер­жавним кордоном України».

Прикладом практичного підходу України до вирішен­ня питання про правонаступництво двосторонніх міжна­родних договорів є укладена в результаті обміну нотами угода від 10 травня 1995 р. між США і Україною про те, що основою двосторонніх угод, укладених між цими краї­нами, була ст. 34 Віденської конвенції 1978 р. У резуль­таті подоговірного розгляду цього питання двома сторо­нами було вирішено, що одні договори застаріли, другі не можуть бути застосовані, а треті, зазначені в Додатку, роз­глядатимуться як чинні.

Після поділу СРСР на окремі незалежні держави ви­никли проблеми, пов'язані з правонаступництвом держав щодо державної власності, насамперед за кордоном, і дер­жавних боргів.

1 Закон України про приєднання України до Договору про непоши­рення ядерної зброї від 1 липня 1968 р. від 16 листопада 1994 р. // ВВР. 1994. № 47. С 421.


Згідно з Договором про правонаступництво щодо зовнішнього державного боргу і активів Союзу РСР від 4 грудня 1991 р.*, держави-правонаступниці СРСР (15 рес­публік та СРСР як держава-попередниця), беручи до ува­ги принципи міжнародного права і настанови Віденсь­кої конвенції про правонаступництво держав щодо дер­жавного майна, державних архівів та державних боргів 1983 p., домовилися про те, що частка кожного з них у загальній сумі боргу та активів, яка визначається з ура­хуванням виробленого національного прибутку, експор­ту, імпорту та чисельності населення (агрегований по­казник) у 80—90-х pp., у відсотках дорівнює: РРФСР — 61,34; Україна — 16,37; Республіка Білорусь — 4,13; Рес­публіка Узбекистан — 3,27; Казахська РСР — 3,86; Рес­публіка Грузія — 1,62; Азербайджанська Республіка — 1,64; Литовська Республіка — 1,41; Республіка Молдо­ва — 1,29; Латвійська Республіка — 1,14; Республіка Кир­гизстан — 0,95; Республіка Таджикистан — 0,82; Респуб­ліка Вірменія — 0,86; Туркменистан — 0,70; Естонська Республіка — 0,62 (ст. 4). Договір набув чинності з мо­менту його підписання**.

30 грудня 1991 р. країни СНД уклали багатосторонню Угоду про майно колишнього Союзу РСР за кордоном.

23 червня 1992 р. з моменту підписання набрала чин­ності Угода між Україною та Російською Федерацією про подальший розвиток міждержавних, відносин, ст. 13 якої передбачає передати Україні у власність частину майна

* Відповідно до мети Договору термін «зовнішній державний борг» — це будь-яке фінансове зобов'язання СРСР щодо іншої держави, міжна­родної організації чи будь-якого іншого іноземного кредитора (ст. 1а), під терміном «активи СРСР» мається на увазі нерухоме та рухоме дер­жавне майно СРСР за межами його території, золотовалютні фонди і резерви, інвестиції за кордоном, будь-які фінансові зобов'язання сто­совно СРСР до іншої держави, міжнародної організації чи будь-якого іншого іноземного дебітора (ст. 16).

** При створенні СНД до нього не ввійшли Грузія, Латвія, Литва та Естонія. Латвійська Республіка, наприклад, не визнає свого входжен­ня до складу СРСР, а сприймає події 1940 р. як окупацію її території. Керівництво нинішньої Латвійської Республіки вважає, що вона про­довжувала існувати de jure і в 1940—1991 pp. Відповідно воно не виз­нає свого правонаступництва стосовно уряду Латвійської Радянської Соціалістичної Республіки. Латвійська Республіка претендує лише на ту частку майна, що належало їй до 1940 p., а потім перейшло до СРСР.


 




Глава X Правонаступництво держав


Врегулювання проблем правонаступництва


 


колишнього СРСР за кордоном для дипломатичних і кон­сульських потреб.

6 липня 1992 р. країни-учасниці СНД підписали Уго­ду про розподіл усієї власності Союзу РСР за кордоном, де у ст. 1 були підтверджені зафіксовані в Угоді 1991 р. частки країн СНД. Згідно зі ст. 2 Угоди застосування заз­начених часток стосується не тільки нерухомої власності, що була в користуванні дипломатичних, консульських та інших представництв колишнього Союзу РСР, і рухо­мості, пов'язаної з обслуговуванням цих представництв, а також усіх видів інфраструктур і прибутків від їхньої ек­сплуатації, прибутків від реалізації всіх різновидів влас­ності, що належали колишньому Союзу РСР за кордоном; власності і прибутків від діяльності СРСР, а також юри­дичних осіб, які перебували під його юрисдикцією або контролем, а також усіх інших видів власності колишньо­го Союзу РСР за кордоном. Кожна сторона-учасник Уго­ди 1992 р. має право на самостійне володіння, користу­вання і розпорядження належною, фіксованою часткою, що відійшла до неї від усієї власності колишнього СРСР, а також правом її виділення в натурі.

2 серпня 1992 р. набрала чинності підписана Угода між Урядом України та Урядом Російської Федерації про реа­лізацію права на закордонну власність колишнього СРСР, у якій ще раз було закріплено право власності України на частку нерухомого майна обсягом 16,37%, а також визна­чені механізми та поетапність її передачі.

9 березня 1992 р. було створено Комісію для розгляду комплексу питань, пов'язаних із правонаступництвом щодо боргів та активів колишнього СРСР, у п. 2 якого передбача­лося, що питання, пов'язані з правонаступництвом щодо боргів та активів колишнього СРСР, будуть вирішуватися на двосторонніх засадах. 9 жовтня 1992 р. глави держав СНД ухвалили рішення про припинення роботи Комісії*.

У результаті численних багатосторонніх і двосторонніх переговорів та укладених угод між державами СНД Росія остаточно вирішила це питання для себе в односторон­ньому порядку. Відповідно до Указу Президента Росій­ської Федерації «Про державну власність колишнього Со­юзу РСР за кордоном» від 8 лютого 1993 р. Російська Фе-

* Рішення не підписали Азербайджан, Туркменістан, Грузія.


дерація як держава-продовжувач Союзу РСР перебрала на себе всі права на нерухому і рухому власність колишньо­го СРСР, що знаходиться за кордоном, а також виконан­ня всіх зобов'язань, пов'язаних із використанням цієї власності. Всі питання щодо реалізації багатосторонньої Угоди про власність колишнього Союзу РСР за кордоном від ЗО грудня 1991 p., укладеної країнами СНД, прези­дентським Указом було доручено урядові Російської Фе­дерації вирішувати на двосторонній основі.

10 лютого МЗС України заявило, що будь-які одно­сторонні рішення Російської Федерації щодо визначення свого статусу як продовжувача СРСР суперечать нормам міжнародного права і призводять до порушення прав ін­ших держав — суб'єктів колишнього СРСР.

Враховуючи спроби Російської Федерації змінити в односторонньому порядку статус нерухомості колишньо­го СРСР за кордоном, МЗС України неодноразово нота­ми від 22 лютого 1993 p., 20 липня 1995 р. і 21 листопада 1997 р. зверталося до зарубіжних держав з проханням не здійснювати перереєстрації нерухомості колишнього СРСР за кордоном на ім'я Російської Федерації.

Надалі питання ліквідації державного зовнішнього бор­гу та активів СРСР уточнювались у двосторонніх угодах між Росією — з однієї сторони, й Азербайджаном, Вірме­нією, Грузією, Казахстаном, Молдовою, Таджикистаном, Узбекистаном, Україною — з іншої. Російська сторона про­понувала так званий нульовий варіант, за якого всі активи та борги передавалися державами-спадкоємицями Росій­ській Федерації (офіційної інформації про розмір як боргів, так і активш колишнього СРСР не існує).

Так, 9 грудня 1994 р. було підписано «Угоду між Ук­раїною і Російською Федерацією про врегулювання пи­тань правонаступництва щодо зовнішнього боргу та ак­тивів колишнього Союзу РСР» за схемою «нульового варі­анта». У ст. З Угоди зазначалося, що «Україна передає, а Російська Федерація приймає на себе зобов'язання щодо виплати частки України в зовнішньому державному боргу колишнього Союзу РСР за станом на 1 грудня 1991 p.». Ст. 4 визначала: «Для виплати частини зовнішнього бор­гу, закріпленого за Україною, Україна передає, а Росій­ська Федерація приймає частку України в активах колиш­нього Союзу РСР за станом на 1 грудня 1991 p.». З мо-


 




Глава X Правонаступництво держав


Врегулювання проблем правонаступництва


 


менту набрання Угодою чинності всі зазначені питання між Договірними Сторонами є цілком урегульованими (ст. 5). Але набрати чинності для України Угода може лише в разі ратифікації її Верховною Радою України. З цього питання Верховна Рада України прийняла 19 люто­го 1997 р. Постанову № 86/97-ВР, в якій підтвердила, що Україна як повноправний правонаступник активів колиш­нього СРСР, набутих за безпосередньої участі українсько­го народу, має повне право на наслідування частини ак­тивів і несення зобов'язань щодо сплати частини боргів колишнього СРСР. Згідно з Постановою, Верховна Рада України розгляне доречність прийняття Закону про рати­фікацію зазначеної Угоди після отримання від уповнова­жених органів Російської Федерації інформації щодо: по-об'єктного складу, балансової та ринкової вартості влас­ності колишнього СРСР за кордоном, підтвердженої вис­новками міжнародного аудиту; стану балансів Держбанку СРСР, Гохрану СРСР, Зовнішекономбанку СРСР, його філій та відділень за кордоном колишнього СРСР, МБЕС, МІБ, закордонних банків, які перебували у власності ко­лишнього СРСР, за станом на 1 грудня 1991 p., підтверд­женого висновками міжнародного аудиту; обсягів золото­го запасу колишнього СРСР за станом на 1 грудня 1991 p.; обсягів та пооб'єктного складу діамантового фонду ко­лишнього СРСР за станом на 1 грудня 1991 p.; обсягів і структури заборгованості країн-боржників СРСР за ста­ном на 1 грудня 1991 p., термінів та умов ліквідації такої заборгованості, а також її руху з 1 грудня 1991 р. до поточ­ного часу. На сьогодні такої повної інформації щодо боргів та активів колишнього СРСР російською стороною не на­дано, що не дає змоги визначити не процентну, а реальну частку активів та боргів, що мали б належати Україні згідно з досягнутими домовленостями, які наведені вище. Пробле­ма чекає на її обгрунтоване, правове спільне вирішення.

Правонаступництво країн СНД щодо державних ар­хівів СРСР відбувалося відповідно до норм міжнародного звичаєвого права і ст. 31 Віденської конвенції 1983 p., що знайшло своє відображення в положеннях Угоди про пра­вонаступництво щодо державних архівів колишнього Со­юзу РСР від 6 липня 1992 р. Сторони визнали цілісність і неподільність архівів Російської імперії та СРСР, що зна­ходяться за межами їхніх територій. Учасники взаємно


визнали перехід під їхню юрисдикцію архівів СРСР, які знаходяться на їхніх територіях. Учасники Угоди зобов'я­залися забезпечувати відповідно до свого законодавства доступ дослідників до архівів і визнавати на своїх терито­ріях юридичну силу довідок, виданих державними архів­ними закладами країн СНД.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Аваков М. М. Правопреемство освободившихся государств. М., 1983.

Бекяшев К. А.

Международное правопреемство государств // Международное

публичное право / Под ред. К. А. Бекяшева. М., 1999.

Богуславский М. А/., Цыбуков В. В.

Новая концепция о правопреемстве государств // Сов. государство

и право. 1984. N° 3.

Действующее международное право: В 2 т. М., 1999. Т. 1. Разд. VIII.

Захарова Н. В.

Правопреемство государств. М., 1973.

Клименко Б. М.

Проблемы правопреемства на территории бывшего Союза ССР //

Моск. журн. междунар. права. 1992. № 1.

Лукашук И. И. Международное право. Общая часть. М., 1999. Гл. IX.

Романов В. А.

Правопреемство государств // Международное право / Отв. ред.

Ю. М. Колосов, В. И. Кузнецов. М., 1999. Гл. IV.

Талалаев А. Н.

Правопреемство государств // Международное право / Под ред.

Г. И. Тункина. М., 1994.

Тузкоз Ж.

Правонаступництво держав // Міжнародне право. Будапешт, 1998.

С. 142-146.

Україна в міжнародно-правових відносинах: У 2 кн. К., 1997. Кн. 1. Розд. I.

Черниченко С. В.

Континуитет, идентичность и правопреемство государств // Теория

международного права: В 2 т. М., 1999. Т. 2. С. 58—110.

Черниченко С. В.

Объединенная Германия: продолжатель или правопреемник прежней

// Дипломатический ежегодник. М., 1996.



– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття, природа та сфера дії міжнародного права

Вступ... ріплює обов язок кожного громадянина неухильно до держуватися Конституції... Очевидно що знання відповідних міжнародних дого ворів які стали частиною законодавства України не мож на отримати з...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Правонаступництво України

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Буткевич В. Г., Мицик В. В., Задорожній О. В.
Міжнародне право. Основи теорії: Підручник / За ред. В. Г. Буткевича. — К.: Либідь, 2002. — 608 с. ISBN 966-06-0265-0. У підручнику розглядаються основні поняття системи між­народного прав

ПОНЯТТЯ, ПРИРОДА ТА СФЕРА ДІЇ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
Термін «міжнародне право» С ьогодні термін «міжнарод­не право» поряд з термі­ном «право народів» є офіційно визнаним у

Поняття міжнародного права
П рофесор Кембриджського університету Р. Дженінгс, аналізуючи наукові дослідження як вчений і редактор «Англійського щорічника міжнародного права

Поняття міжнародного права
П рофесор Кембриджського університету Р. Дженінгс, аналізуючи наукові дослідження як вчений і редактор «Англійського щорічника міжнародного права

Характерні особливості міжнародного права
К оли йдеться про характерні особливості міжнародного права, то слід розрізняти особливості сучасного міжнарод­ного права та особливості класично

Характерні особливості міжнародного права
К оли йдеться про характерні особливості міжнародного права, то слід розрізняти особливості сучасного міжнарод­ного права та особливості класично

Функції міжнародного права
П ід функцією міжнародно­го права мають на увазі основні напрями його впливу і взаємодії із соціальним се­редовищем, взаємодію системи міжнародно

Виникнення міжнародного права і періодизація його історії
В історії міжнародно-правової думки питання виникнення й розвитку міжнародного права ніколи не ускладнювались науковою аргументацією, хоч і нікол

Міжнародне право стародавніх держав
П рирода та умови функціо­нування держав були якіс­но іншими, ніж вождеств, що згодом привело до якісних змін у міжнародному праві. Держава й вин

Міжнародне право в епоху середньовіччя
В науці міжнародного права більшість дослідників (В. Прейсер, Ст. Вероста, П. Парадізі та ін.) вважають, шо через малопомітні зміни

Класичне міжнародне право
С тановлення класичного між­народного права науковці називають по-різному: зародження загального міжнародного права, становлення європейського мі

Перехід до сучасного міжнародного права та утвердження основних його засад
К оли йдеться про перехід до сучасного міжнародного права, то під останнім не мається на увазі якісно нове пра­во, як стверджують деякі науковці.

Історія науки міжнародного права
В иникнення науки міжна­родного права датують, як правило, кінцем XVI — початком XVII ст. У XVI—XVII ст. в дослідженні міжнародного прав

ДЖЕРЕЛА МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
Поняття «джерела міжнародного права» Д жерела міжнародного пра­ва є його головною складо­вою, а тому цілком закономірно

Міжнародний договір
В одному з найважливіших міжнародно-правових доку­ментів сучасності — Статуті ООН — особливо вирізняєть­ся міжнародний договір як джерело міжнаро

Рішення міжнародних органів та організацій
У науці міжнародного права питання про природу пра-вотворчих рішень міжнародних організацій, можливості зарахувати такі рішення до джерел міжнаро

Рішення міжнародних судів та арбітражних трибуналів
У радянській доктрині між­народного права майже одностайно підтримувалася думка, що рішення міжнарод­них судів та арбітражних трибуналів не є дже

Доктрина міжнародного права
І з зародженням науки міжна­родного права доктрини між­народного права відігравали значну роль у формуванні та розвитку цієї правової системи. Не

Національне законодавство та рішення національних судів
У західній науці міжнародно­го права одностайним є твердження, що національне законодавство та рішення національних судів не вважаються джерелом

Проблеми аналізу системи міжнародного права
П итання системи міжнарод­ного права завжди важко піддавалися дослідженню вчених. Наукові розробки в цій сфері перенасичені догматичними, еклекти

Поняття системи міжнародного права
Н езважаючи на стихійність процесу утворення галузей та інститутів міжнародного права, науковці все-таки до-сягли (особливо у 80-ті роки XX ст.)

Система міжнародного права і структура міжнародного права
У науці висловлюються різні погляди на співвідношен­ня системи і структури міжнародного права. Одні вчені вважають, шо ці поняття тотожні. Як заз

Міжнародного права
С истема міжнародного пра­ва є визначальною в побу­дові системи науки міжнародного права. Проте обидві системи не є абсолютно тотожними. Між ними

Поняття і характерні риси норм міжнародного права
  Василенко В. А. Основы теории международного права. К., 1988. Курс международного права:

Види міжнародно-правових норм та їхня класифікація
Н орми міжнародного права неоднорідні за змістом і формою. Різноманітність і зростання кількості норм у су­часній системі міжнародного права зумо

Ієрархія норм міжнародного права
В икладене вище деякою мі­рою дає відповідь на два найважливіші з практичного погляду запитання, які по­стають при здійсненні норм міжнародного п

Кодифікація норм міжнародного права
Н аявність у системі міжна­родного права великого масиву взаємозалежних норм порушує питання про їхню впорядкованість, систематизацію, тобто вирі

Міжнародних відносин
З найдавніших часів норми міжнародного права взаємо­діють із нормами міжнародної моралі та міжнародної ввіч­ливості. На відміну від міжнародного

Поняття основних принципів міжнародного права
С тавлення до основних принципів міжнародного права в науці неоднозначне. Західні вчені, за невеликим винятком, не виділяють основних принципів м

Функції основних принципів міжнародного права
С учасний доктринальний підхід до визначення функ­цій основних принципів міжнародного права зводиться до трьох основних поглядів на цю проблему:

Природа основних принципів міжнародного права
Я кщо не брати до уваги за­перечення щодо існування основних принципів міжнародного права, то можна вка­зати на три доктринальні пояснення їх при

Ознаки основних принципів міжнародного права
О сновним принципам між­народного права властиві певні ознаки, завдяки яким їх можна вирізнити серед інших норм міжнародного права. Як зазначалос

Класифікація основних принципів міжнародного права
К ласифікація основних прин­ципів міжнародного пра­ва — явище виключно доктринального характеру. Сьо­годні не існує жодного міжнародно-правового

Регіональних і партикулярних принципів
П оділ основних принципів міжнародного права як системоутворюючих чинників або за сферою дії має на­самперед доктринальне значення. Але зводити в

Принципи заборони застосування сили або загрози силою
В доктринах міжнародного права існують різні погля­ди на становлення цього принципу. Для одних учених (М. В. Філімонова, К. О. Бекяшев та ін.) «п

Принцип суверенної рівності держав
П еріод становлення прин­ципу суверенної рівності держав наука достеменно не встановила. Науковці виво­дять окремі елементи принципу із звичаїв,

Принцип невтручання
І сторія становлення принци­пу невтручання є досить тривалою і неоднозначною. Вона характеризується зрос­танням зацікавленості в ньому та цілкови

Принцип територіальної цілісності держав
В універсальному міжнарод­ному праві принцип тери­торіальної цілісності держав функціонує в основному у звичаєво-правовій формі. Історія

Принцип мирного врегулювання спорів
П ринцип мирного врегулю­вання спорів — один з небагатьох у сучасному міжнародному праві, історія за­гального визнання якого (на жаль, не загальн

Принцип поваги прав та основних свобод людини
П ринцип поваги прав та ос­новних свобод людини вперше було сформульовано як самостійний принцип у Заключному акті НБСЄ 1975 р. Але й до сьогодні

Принцип рівноправності і права народу розпоряджатися власною долею
У своєму розвитку цей прин­цип пройшов чотири ос­новні етапи: 1) проголошення принципу національності (період буржуазно-демократичних революцій);

Принцип співробітництва
І дея необхідності, обов'язку держав співпрацювати в на­уці міжнародного права висловлювалася вже наприкінці XIX ст. З основної ідеї міжнародного

Принцип співробітництва
І дея необхідності, обов'язку держав співпрацювати в на­уці міжнародного права висловлювалася вже наприкінці XIX ст. З основної ідеї міжнародного

Значення проблеми співвідношення міжнародного і внутрішньодержавного права
П роблема співвідношення міжнародного і внутріш­ньодержавного права належить до однієї з центральних у теорії міжнародного права. Вона здавна при

Теорії співвідношення міжнародного і національного права
У другій половині XIX ст., у період розвитку буржуаз­них відносин уперше постала як об'єктивно необхідна і науково обгрунтована для того часу тео

Доктрина міжнародного права про здійснення його норм у внутрішньодержавній сфері
О дним із найважливіших практичних аспектів тео­рій співвідношення міжнародного і національного права є питання про порядок виконання державою мі

Та міжнародного права
Н аведені доктринальні по­гляди і теорії співвідно­шення національного та міжнародного права здавна ство­рювали в державах суттєвий вплив на вирі

Національне законодавство України, її судова практика та міжнародне право
П рактична необхідність ви­рішення питання про спів­відношення національного та міжнародного права об'єк­тивно постала перед Україною як новою де

Національне законодавство і міжнародна судова практика
Я кщо в цілому проблемі співвідношення міжнарод­ного і національного права, зокрема питанню про вплив національного законодавства на міжнародне п

Національне законодавство і міжнародна судова практика
Я кщо в цілому проблемі співвідношення міжнарод­ного і національного права, зокрема питанню про вплив національного законодавства на міжнародне п

Національне законодавство і міжнародна судова практика
Я кщо в цілому проблемі співвідношення міжнарод­ного і національного права, зокрема питанню про вплив національного законодавства на міжнародне п

Національне законодавство і міжнародна судова практика
Я кщо в цілому проблемі співвідношення міжнарод­ного і національного права, зокрема питанню про вплив національного законодавства на міжнародне п

Національне законодавство і міжнародна судова практика
Я кщо в цілому проблемі співвідношення міжнарод­ного і національного права, зокрема питанню про вплив національного законодавства на міжнародне п

Незалежної держави
В сучасній міжнародно-пра­вовій доктрині правосу­б'єктність народу, нації, які борються за створення неза­лежної держави, можна вважати загальнов

Незалежної держави
В сучасній міжнародно-пра­вовій доктрині правосу­б'єктність народу, нації, які борються за створення неза­лежної держави, можна вважати загальнов

Незалежної держави
В сучасній міжнародно-пра­вовій доктрині правосу­б'єктність народу, нації, які борються за створення неза­лежної держави, можна вважати загальнов

Незалежної держави
В сучасній міжнародно-пра­вовій доктрині правосу­б'єктність народу, нації, які борються за створення неза­лежної держави, можна вважати загальнов

Поняття визнання
І сторія і сучасний розвиток міжнародного співтоварист­ва свідчать про те, що це не остаточно встановлене, не­змінне утворення; воно постійно змі

Поняття визнання
риторій, до того контрольованих законним урядом, ви­никають опозиційні до нього військові та політичні ор­ганізації, режими й адміністрації. Такі ситуації порушу­ють питання про правову реакцію на

Визнання держав
Ш одо правової сутності та юридичного значення ви­праві тривалий час існу­ють дві конкуруючі теорії: конститутивна і декларативна. Відповідно до

Визнання урядів
З начення і правові наслідки визнання нового уряду значно відрізняються від визнання нової держави. Якщо останнє стосується питання міжнародної п

Інші види визнання
ТТо інших видів визнання, J І які практикувалися держа­вами, належать: визнання органів національного опору; органів національно-визвольних рухів; «повсталої сторо­ни»; «воюючої сторони». Ві

Форми визнання
Ш одо існування різноманіт­ них форм визнання в ____ t ...... их різняться. Деякі напо­ лягають на тому, що це політичне п

Засоби та типи визнання
В теорії і практиці міжнарод­ного права розрізняють та­кі засоби визнання, як наочно засвідчене і таке, що при­пускається. До різних типів визнан

Поняття правонаступництва
П ротягом усієї історії роз­витку земної цивілізації по­літичні, соціальні, економічні та інші зміни в суспільстві, війни та мирні об'єднання нар

Правонаступництво держав щодо міжнародних договорів
*- /"Чсновні питання правона-\^/ступництва держав щодо договорів регулюються договірними нормами чинної Ві­денської конвенції про правонаступництво держав щодо договорів 1978 р. і є обо

Правонаступництво держав щодо державної власності
Щ одо правонаступництва державної власності, ар­хівів та оорпв застосовуються норми міжнародного зви­чаєвого права, основні з яких кодифіковані у

Поняття міжнародної правосвідомості
С учасні доктрини міжнарод­ного права по-різному став­ляться до питань міжнародної правосвідомості: від повно­го ігнорування її як явища, властив

Поняття міжнародної правосвідомості
С учасні доктрини міжнарод­ного права по-різному став­ляться до питань міжнародної правосвідомості: від повно­го ігнорування її як явища, властив

Структура міжнародно-правової свідомості
Н а даному етапі розвитку міжнародних відносин го­ворити про цілісну загальну міжнародно-правову свідо­мість, очевидно, ще рано. Як виняток, може

Функції міжнародної правосвідомості
В плив міжнародної право­свідомості на становлення й розвиток міжнародного права можна помітити з аналізу її функцій. Вважається, що міжнародна п

Сутність міжнародного правотворчого процесу
О сновний шлях створення норм міжнародного пра­ва — досягнення угоди між його суб'єктами. У сфері між­державних відносин немає спеціалізованого н

Сутність міжнародного правотворчого процесу
визнання цих правил поведінки як норм міжнародного права. Міжнародна правотворчість починається з правотвор-чої (договірної) ініціативи, що може здійснюватися у формі запропонування проект

Принципи міжнародного правотворчого процесу
М іжнародний правотворчий процес — це сфера між­народних відносин, досить детально врегульована сучас­ним міжнародним правом. Серед численних нор

Односторонні акти держави у міжнародному правотворчому процесі
Я к уже зазначалося, міжна­родний правотворчий про­цес являє собою сферу міжнародних відносин, у якій одночасно співробітничають щонайменше два с

Кодифікація міжнародного права
П ід кодифікацією у праві розуміють офіційну систе­матизацію чинних договірних і звичаєвих норм міжна­родного права з метою заповнення прогалин,

РЕАЛІЗАЦІЯ НОРМ МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
  РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА Игнатенко Г. В., Малинин Р. А. Новые тенденции в междунар

Поняття реалізації норм міжнародного права
В сучасних доктринах між­народного права не бракує термінології для забезпечення процесу реалізації норм міжнародного права. Кількість термінів є

Форми та способи реалізації норм міжнародного права
С еред численних досліджень реалізації норм міжнарод­ного права у вітчизняній юридичній науці найпоширені­шим є погляд на реалізацію як на явище,

Міжнародно-правовий механізм реалізації норм міжнародного права
М іжнародно-правовий ме­ханізм реалізації норм міжнародного права за своєю структурою є досить склад­ним комплексом нормативно-організаційного ха

Поняття міжнародних правовідносин
П ісля норм міжнародного права міжнародно-правові відносини є другою основною складовою механізму між­народно-правового регулювання. Але на відмі

Поняття міжнародних правовідносин
П ісля норм міжнародного права міжнародно-правові відносини є другою основною складовою механізму між­народно-правового регулювання. Але на відмі

Поняття міжнародно-правової відповідальності
а ослідники міжнародно-правової відповідальності енсен, Дж. Франко та ін.) вважають, що жодна тема міжнародного права так не зап­лутана і так мал

Підстави для виникнення міжнародно-правової відповідальності
У науці міжнародного права висловлюються різні погля­ди на підстави для виникнення міжнародно-правової від­повідальності. Узвичаєним є погляд, як

Ознаки міжнародного правопорушення
У науці міжнародного права ознаками міжнародного правопорушення вважають об'єктивні складові елемен­ти, а саме: а) об'єкт правопорушення; б) прот

Класифікація міжнародних правопорушень
Б ільшість учених (В. І. Мен-жинський, Ю. М. Коло­сов, П. М. Куріс, В. О. Мазов, Д. Б. Левін, Г. І. Тункін, М. О. Ушаков та ін.) поділяють міжнар

Обставини звільнення від міжнародно-правової відповідальності
К валіфікуючи міжнародні правопорушення як дії всу­переч міжнародним зобов'язанням суб'єкта міжнародно­го права, слід мати на увазі, що міжнародн

Обставини звільнення від міжнародно-правової відповідальності
К валіфікуючи міжнародні правопорушення як дії всу­переч міжнародним зобов'язанням суб'єкта міжнародно­го права, слід мати на увазі, що міжнародн

Види і форми міжнародно-правової відповідальності
М іжнародно-правова відпо­відальність реалізується в конкретних видах і формах. Під видами відповідальності мають на увазі матеріальну і політичн

Відповідальність за правомірну діяльність
Я к і будь-яке правило, так і правило «фактичною під­ставою для міжнародно-правової відповідальності є між­народне правопорушення» має свої винят

Відповідальність міжнародних організацій
В ідповідальність міжнарод­ної (міжурядової) організа­ції має певні особливості, що випливають з її правосуб'єкт-ності. Різні міжнародні організа

Поняття і характерні особливості міжнародно-правових санкцій
П ід міжнародно-правовими санкціями слід розуміти правомірні примусові заходи, які застосовують суб'єкти міжнародного права для припинення міжнар

Типи і види міжнародно-правових санкцій
У науці міжнародного права пропонуються різні класи­фікації міжнародно-правових санкцій. Одні вчені (Д. Б. Ле-він) називають п'ять видів санкцій:

Умови правомірності застосування міжнародно-правових санкцій
З астосування міжнародно-правових санкцій за силою їхнього впливу на міжнародний мир і безпеку, на міжна­родну законність і правопорядок не може

Механізм застосування міжнародно-правових санкцій
Я к уже зазначалося, перед застосуванням санкцій дер­жава звертається до правопорушника з попередженням про застосування санкцій, якщо він не при

Історія міжнародного правосуддя
  РЕКОМЕНДОВАНА ^^^ш^^^^^ш^шш^ ЛІТЕРА ТУРА —™,»„^^ Вадапалас В. А. Осуществление международно-правовых санкций // Советский

Постійна палата міжнародного правосуддя
У кладення в 1920 р. угоди про Статут Постійної Па­лати міжнародного правосуддя фактично стало початком нової, сучасної історії судового розгляду

Міжнародний Суд ООН
П равовою основою діяль­ності Міжнародного Суду ООН є розділ XIV Статуту ООН, Статут Міжнародного Суду ООН (як складова Статуту ООН), Регламент С

Регіональні та спеціалізовані міжнародні судові установи
К рім Міжнародного Суду ООН, на сьогодні успішно функціонують регіональні (вони ж, як правило, і спеціа­лізовані) судові установи, хоча це й не о

Міжнародний арбітраж
М іжнародний арбітражний (третейський) суд створю­ється за взаємною згодою держав з призначених чи обра­них ними осіб — членів Постійної палати т

Поняття і сутність міжнародної законності
В радянській теорії права проблемі законності приді­лялася головна увага. Не було дослідника, який би не вва­жав за необхідне сказати щось із при

Структура міжнародної законності
М іжнародна законність — складна багаторівнева си­стема зв'язків правомірних міжнародних відносин і їх компонентів. У ній розрізняють компонентну

Режим і принципи міжнародної законності
У науці міжнародного права висловлюються різні погля­ди на режим міжнародної законності: від ототожнення його із законністю в цілому (1. І. Лукаш

Сутність міжнародного правопорядку
С проби деяких теоретиків права розглядати закон­ність і правопорядок як дві сторони одного явища в науці міжнародного права не знайшла прихильни

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги