рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Нормативно-правова система

Нормативно-правова система - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Нормативно-Правова Система Включає Законодавчі Акти, Які Ухвалюють Органи Вла...

Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Законодавство складається з законів та підзаконних актів. Закони ухвалюються, як правило, органом законодавчої влади – парламентом.

Основним законом держави є Конституція. Вона регулює відносини в усіх сферах суспільного життя. Класифікації конституцій країн світу:

а) за формою: писані та неписані (наприклад, у Великобританії діє велика кількість правових актів, які сукупно відіграють роль Конституції);

б) за часом дії: тимчасові та постійні. В Україні роль тимчасової конституції у 1995-1996 рр. відігравав Конституційний Договір* між Президентом та Верховною Радою України;

*/ Його укладення стало інструментом подолання кризи у відносинах Президента та парламенту. Він регламентував функціонування влади. Посилювалися повноваження Президента. Він мав право призначати Прем’єра та членів уряду без згоди Верховної Ради, голів місцевих держадміністрацій (останніми призначались особи, обрані головами рад). Термін дії Конституційного Договору був обмежений 1 роком.

в) за способами прийняття: – октройовані (у монархіях – вводяться в дію указом монарха); договірні (результат договору між парламентом і главою держави – у Греції, Болгарії, згадуваний Конституційний договір в Україні); прийняті на референдумі або парламентом.

Конституція України була прийнята 28 червня 1996 р. У грудні 2004 р. Верховна Рада ухвалила нову її редакцію, яка передбачала перехід до парламентсько-президентської республіки та набрала чинності у січні 2006 р. У вересні 2010 р. Конституційний Суд визнав нову редакцію такою, що була прийнята у незаконний спосіб, та відновив дію редакції 1996 р.

Конституція проголошує Україну суверенною, незалежною, демократичною, правовою соціальною державою, в якій забезпечуються основні права та свободи громадян. Народ є єдиним джерелом державної влади. Політичне життя базується на ідеологічному плюралізмі, економічне – на плюралізмі форм власності. Конституція регламентує права, свободи та обов’язки людини, діяльність Верховної Ради, Президента, органів виконавчої влади, судової системи, прокуратури, місцевого самоврядування, територіальний устрій України, статус АР Крим, проведення виборів та референдумів, функціонування грошової, бюджетної систем.

Закони в Україні ухвалюються Верховною Радою. Право законодавчої ініціативи, тобто внесення проектів законів на розгляд Верховної Ради, мають громадяни (за дотримання встановленої законом процедури), народні депутати, Президент, Кабінет Міністрів, Нацбанк. В разі ухвали закони підписуються Президентом. Якщо він не згоден з законом та/або вважає його таким, що суперечить Конституції та іншим законам, він може накласти на закон вето (лат. vetum – забороняю) та повернути його парламенту з зауваженнями. Парламент може подолати вето 300 голосами без зміни тексту закону, прийняти закон в новій редакції (з урахуванням президентських зауважень чи без них) або скасувати закон.

Важливою характеристикою правової системи є співвідношення національного та міжнародного законодавства. Демократичні держави визнають примат міжнародних актів, згоду на які дали (тобто якщо парламенти ратифікували ці акти). Це стосується й України. Якщо певні суспільні відносини регулюються водночас національними законами та міжнародними актами, ратифікованими Верховною Радою, і положення національних законів суперечать міжнародним актам, діють останні.

Найважливіші напрями розвитку України регламентуються Законом «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», функціонування політичної системи – законами «Про Верховну Раду України», «Про Президента України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про політичні партії в Україні», «Про об’єднання громадян», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори Президента України», «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо.

Підзаконні акти – це, зокрема, акти, які ухвалюють інші органи влади. Вони не можуть суперечити законам. Такі акти в Україні видають: Президент – укази та розпорядження; Кабінет Міністрів – постанови та розпорядження; міністерства та відомства – накази, постанови, розпорядження; місцеві державні адміністрації - розпорядження.

До нормативно-правової системи країни відносяться також постанови та рішення органів місцевого самоврядування.

Закони України набувають чинності після офіційної публікації (в газетах «Урядовий кур’єр», «Голос України», збірнику «Офіційний вісник України»). Те саме стосується Указів Президента, постанов уряду, рішень міністерств та відомств, які стосуються прав фізичних осіб. Крім того, рішення міністерств та відомств, які стосуються прав фізичних та юридичних осіб, підлягають реєстрації Міністерством юстиції. Без цього вони не чинні.

Законодавство поділяється на галузі згідно з сферами суспільних відносин, які воно регулює. Виділяють цивільне, конституційне, господарське, трудове, кримінальне, сімейне та інші види законодавства.

Також законодавство поділяється на загальне, що стосується усіх суспільних сфер, та спеціальне, що регламентує окремі сфери. Законодавство в сфері будівництва, крім Конституції та інших загальних законів, включає закони «Про основи містобудування» (1992), «Про регулювання містобудівної діяльності» (ухвалений у 2011 р.; змінив правила регулювання містобудування), «Про будівельні норми» (визначає засади розробки, погодження, затвердження, реєстрації та застосування будівельних норм, зокрема, державних, галузевих) тощо, в сфері архітектури – «Про архітектурну діяльність» тощо, в сфері екології – «Про Основні принципи (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» тощо. Держстандарти в галузі будівництва ухвалюються наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та іншими органами влади. Сферу освіти регламентують закони «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про загальну середню освіту», «Про професійно-технічну освіту» тощо, накази Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, інших міністерств, до сфери управління яких належать навчальні заклади, акти місцевих органів управління освітою.

Нормативні акти в сфері своєї компетенції можуть видавати окремі організації та установи. Так, діяльність вищих навчальних закладів регламентується, зокрема, наказами ректорів.

Важливу роль у правовій системі відіграють суди. Судова система України включає Конституційний Суд та суди загальної юрисдикції. Громадяни можуть звертатися до Конституційного Суду щодо відповідності Конституції будь-якого правового акту, але робити вони це мають через Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Суди загальної юрисдикції поділяються на спеціалізовані – адміністративні (в них оскаржуються дії чи бездіяльність органів державної влади та місцевого самоврядування), господарські (розглядають господарські суперечки), суди з цивільних та кримінальних справ. По кожній з цих спеціалізацій суди утворюють вертикаль, на верхівці якої – вищі спеціалізовані суди (наприклад, Вищий адміністративний суд). Ця вертикаль включає також апеляційні суди, де розглядаються апеляції на рішення судів. Остаточні рішення, які не можуть бути оскаржені, ухвалюють вищі спеціалізовані суди. Очолює судову систему Верховний Суд, який може зобов’язати вищі спеціалізовані суди переглянути їх рішення.

Україна визнає щодо себе рішення Європейського суду з прав людини. До цього суду можуть подавати позови на органи державної влади чи місцевого самоврядування громадяни України, які пройшли усі зазначені інстанції національної судової системи, але не задоволені її рішеннями.

Крім того, в Україні діють третейські суди. Вони не є складовою державної судової системи, а створюються на громадських засадах в різних сферах. Існують вони в банківській, страховій та інших сферах. Запорукою їх функціонування є довіра громадян та організацій до них. Але діяльність третейських судів регулюється законом, а в 2011 р. парламент ухвалив закон, згідно з яким органи державної виконавчої служби використовуються при реалізації рішень третейських судів.

Однією з проблем національної судової системи є ангажування судів до системи політичних відносин. Так зване телефонне право було одним з недоліків радянської судової системи. Наразі, враховуючи плюралізм суб’єктів політичного життя, ця практика трансформувалася у диктат над окремими судами різних політичних угруповань.

Права та свободи. Правам, свободам та обов’язкам громадян присвячений розділ Конституції України. Згідно з ним, «усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними» та «не можуть бути скасовані». Конституція гарантує відсутність привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних, інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовними, іншими ознаками.

Невідчужуваним правом є право на життя. Серед інших прав та свобод виокремлюються економічні, соціальні, духовні та інші права. Важливою складовою є політичні права та свободи, які дають змогу брати участь в суспільному та політичному житті. Вони охоплюють рівне право доступу до служби в органах державної влади та місцевого самоврядування, виборче право, право на створення партій та громадських організацій, на вільне вираження поглядів і переконань, на свободу думки і слова, зборів та маніфестацій, на подання індивідуальних та колективних звернень до органів державної влади та місцевого самоврядування.

Крім того, Конституція проголошує право громадян на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканість (громадянин може бути заарештований лише за рішенням суду), на недоторканість житла, на таємницю листування, телефонних розмов (винятки встановлюються судом), на невтручання у сімейне та особисте життя, на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, свободу віросповідання, володіння, користування і розпорядження власністю, на результати праці, на навчання рідною мовою, безпечне для життя і здоров’я довкілля, якість харчових продуктів, охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування, на відпочинок, на страйк для захисту економічних і соціальних інтересів, на соціальний захист, працю, безпечні і здорові умови праці, на зарплату, не нижчу визначеної законом, на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом, на освіту, на відшкодування шкоди від незаконних рішень, дій чи бездіяльності влади, на правову допомогу тощо.

Більшість прав регламентується не лише національними, а й міжнародними актами. Найважливіші з них: Загальна декларація прав людини ООН 1948 р., міжнародний пакт про права людини 1966 р., Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950 р., Європейська хартія регіональних мов та мов меншин тощо. Усі вони ратифіковані Україною та набрали в ній чинності. Декларація прав людини до громадянських та політичних прав відносить права на громадянство, місце проживання, виїзд з країни та політичний притулок, володіння майном та укладання шлюбу, свободу слова, совісті, переконань, зборів та асоціацій, загальне, рівне, таємне виборче право. На честь прийняття Декларації ООН встановила День прав людини (10 грудня).

Але історія дає й приклади обмеження прав людини. Тривалий час навіть в демократичних країнах виборчих прав були позбавлені жінки, громадяни з доходами нижче за певний рівень. Обмеження встановлювалися за етнічними та іншими ознаками. Так, в Україні лише на початку 2000-х рр. було дозволено брати участь у голосуванні ув’язненим. Позбавлення чи обмеження політичних та інших прав індивідів за певними ознаками (майновими, расовими, етнічними, статевими тощо) є дискримінацією. Наслідки дискримінаційних законів даються взнаки й сьогодні. Тому на Заході ревно ставляться до представництва в органах політичного управління жінок, меншин (національних тощо). Зокрема, Україну у 2010-2011 рр. на Заході критикували за відсутність жінок в уряді.

Плюралізм соціальної структури негативно впливає на концепцію, згідно з якою правові нормі є загальнообов’язковими та ґрунтуються на загальних уявленнях про справедливість. Деякі правознавці звертають увагу на те, що загальнолюдські принципи свободи й рівності «можуть бути адекватно оцінені лише при наявності сталих суспільних відносин у більш-менш однорідному суспільстві». Адже у кожної соціальної групи свої уявлення про справедливість. Ерозії піддаються й інші традиційні уявлення. Зокрема, щодо верховенства законів над актами органів виконавчої влади. Отже, розвиток правових норм віддзеркалює тенденцію об’єктивації суб’єктивного права. На часі оновлення традиційних парадигм. Нові концепції розвитку права мають відповідати вимогам: поєднання юридичної рівності індивідів з юридичною рівністю груп; поєднання мегаінтересів суспільства, мезоінтересів соціальних груп, мікроінтересів малих груп та індивідів; сприяння реалізації індивідуальних та групових потреб.

Це впливає на оцінку теорії правової держави. Ця теорія є складовою політичної науки вже кілька століть. Як було видно з першого розділу, ще у стародавні часи мислителі розрізняли позитивне та природне право. Ця концепція була розвинута у новочасній філософії. Позитивне право втілюється в законодавстві держави, природне – віддзеркалює уявлення суспільства про справедливість. До норм природного права найчастіше відносили право на життя, свободу, власність, протидію тиранії тощо.

Термін «правова держава» (rechtsstaat) вперше було вжито німецькими правознавцями XIX ст. (К. Вількер, Р. фон Моль тощо). Правова держава – це форма організації і діяльності публічно-політичної влади, яка функціонує згідно з принципом верховенства права, за якої діють усталені правові норми, встановлені у порядку, визначеному Конституцією, гарантуються права і свободи людини. Серед її засад: верховенство права в усіх суспільних сферах; відповідальність перед законом державних органів, громадських організацій та громадян; невтручання держави у справи громадянського суспільства; пріоритетність прав індивіда, гарантування умов для їх захисту; рівність усіх громадян перед законом; розподіл влади на законодавчу, виконавчу, судову; судова система, яка захищає права та свободи громадян; ефективний контроль за дотриманням законів та інших норм права.

Відтак держава є правовою, якщо позитивне право віддзеркалює право природне. Становлення правових держав в Європі було наслідком вивищення церкви над державними інститутами, тривалої збройної боротьби проти абсолютизму, силового (революційного) сценарію досягнення суспільного консенсусу, формування відповідної політичної культури.

Становлення правової держави проголошене в Конституції України. Але це тривалий процес, який супроводжується жорсткими соціальними конфліктами. Його успіх/провал залежатиме від здатності широких верств до самоорганізації. Нині ідеал правової держави піддається ерозії не лише в Україні, а й Європі, що пов’язане з соціальною диверсифікацією, складністю знаходження компромісу щодо соціальної справедливості.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Нормативно-правова система

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги