рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Особливості етнополітичного розвитку України

Особливості етнополітичного розвитку України - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ За Даними Перепису 2001 Р., В Україні Живуть Представники 130 Національностей...

За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила 37,5 млн. осіб, або 77,8% населення.

Серед інших національностей найбільшою (8,3 млн., 17,3%) є росіяни. Розселені вони дуже нерівномірно. Найбільше їх мешкають у південно-східних областях, а в Криму та Севастополі вони складають більшість. Третіми за чисельністю є білоруси (275,8 тис.). Вони розселені рівномірно, але найбільша їх кількість спостерігається на північному сході і в Києві. Четверте місце посідають кримські татари. Порівняно з 1989 р. їх чисельність збільшилась у 5,3 рази і на 2001 р. становила 248,2 тис. (0,5%). Це збільшення було наслідком повернення з місць депортації. Кримські татари майже повністю зосереджені в Криму. З-поміж інших національностей найчисельнішими є болгари, угорці, румуни, поляки, євреї, греки, німці.

Проблематика етнополітичної сфери України зумовлена об’єктивними чинниками. Бурхливі процеси останніх століть разом з особливим геополітичним розташуванням України призвели до формування на її території конгломерату представників різних національностей, віросповідань та культур, між якими відбуваються складні процеси взаємовпливу. Належність території України до кількох цивілізацій зумовлює зв’язок етнополітичних відносин з зовнішньополітичними процесами.

Центральною проблемою української етнополітики є комплекс питань, пов'язаний з українсько-російськими відносинами. Тривалий час співіснування українського та російського етносів на спільних територіях, значний ступінь подібності культур, ментальності призвів до взаємопроникнення цих етносів через змішані родини. Про наслідки свідчить поширення російської мови в Україні. Не лише на південному сході, а й у центрі відсоток осіб, які вважають російську мову рідною, перевищує частку росіян. Крім того, серед етнічних українців поширений білінгвізм.

Наслідком взаємодії українського та російського етносів стала втрата значною часткою населення України чіткої етнічної ідентичності. Так, під час опитувань вихідці зі змішаних родин не можуть чітко визначити власну етнічну належність. Поширеними, особливо на південному сході, є надетнічні типи самоідентифікації, коли люди визначають ідентичність за місцем проживання (особливо в Криму та Одеській обл.), за корпоративною належністю (Донбас, Дніпропетровськ) або, взагалі, вважають себе представниками «радянського народу». Особливо активно процеси зміни та втрати етнічної ідентичності відбуваються в індустріальних містах, які за соціальною природою є «плавильними казанами» для етнічних груп.

Гострою проблемою в суспільстві є мовне питання. За імперської та радянської доби поширення російської мови в Україні була значною мірою зумовлена адміністративним диктатом центральної влади. Але й зараз російська мова зберігає впливові, а подекуди й домінуючі позиції. На це є об’єктивні підстави – російська мова належить до переліку світових мов та спирається на потужний науковий та загальнокультурний потенціал. Російськомовні інформаційно-культурні продукти, як правило, відрізняються якісним рівнем і транслюються через потужні інформаційні канали. Це ускладнює функціонування української мови та не дає їй можливості реалізувати свій науковий, культурний потенціал.

Ці чинники зумовили бурхливість національного відродження на зламі 1980-1990 рр. Протягом років незалежності радикально-націоналістичні сили (не лише українські) не змогли посісти впливових позицій. Проте їх діяльність ускладнює міжетнічні відносини і провокує розкол суспільства. Негативною є тенденція багатьох політичних сил до спекулювання на етнополітичних проблемах – мові, трактуванні історичних подій, суперечливій приналежності певних територій. Для перемоги на виборах, отримання популярності в певних регіонах політичні сили провокують небажаний резонанс навколо етнополітичних питань. Ускладнюючим фактором є вплив певних політичних кіл Росії, які боляче сприймають відокремлення України від «Руського світу» і розцінюють незалежність України як геополітичну поразку Росії.

Складність українсько-російських відносин та інших міжетнічних проблем в Україні, пов’язаних, зокрема, з статусом кримських татар, румунів, угорців, з так званими русинами Закарпаття, вимагає від держави зваженої та цілеспрямованої політики у сфері міжетнічних відносин.

Політико-правові засади державної політики України у сфері міжнаціональних відносин сформульовані у таких документах як Конституція, Декларація про державний суверенітет, Акт проголошення незалежності, Декларація прав національностей України, Закон «Про національні меншини в Україні» тощо. Держава, виходячи з положень цих документів, враховуючи органічну єдність прав людини і прав національностей, гарантує всім громадянам незалежно від національного походження рівні політичні, економічні, соціальні і культурні права, підтримку національної самосвідомості та самовизначення у формах, які не створюють загрози територіальній цілісності України. Етнонаціональна політика України ставить за мету обернути багатонаціональний склад суспільства із потенційного джерела міжетнічних протиріч та конфліктів на опору і силу державності, відродження й розвитку всіх етнічних спільностей України.

Основними пріоритетами етнонаціональної політики є:

– забезпечення через законодавство, держпрограми рівних можливостей для участі громадян, незалежно від національності, в усіх сферах матеріального та духовного життя, управлінні державними та суспільними справами; зміцнення гарантій, що виключали б прояви націонал-екстремізму, дискримінацію за національною, релігійною, мовною ознаками;

– відродження українського етносу, забезпечення етнокультурної самобутності української нації, її динамічного відтворення, піклування про національно-культурні потреби українців за кордоном;

– відродження духовного життя меншин на принципах національно-культурної автономії, захист їх етнічної, культурної, мовної, релігійної самобутності;

– відновлення справедливості щодо депортованих народів, здійснення заходів щодо їх правової, політичної, соціально-культурної реабілітації;

– утвердження у міжетнічних відносинах атмосфери толерантності, дружби, взаємної довіри, поваги до мов, культур, традицій, релігій.

 

Контрольні питання.

Чим відрізняються конструктивісти та примордіалісти при аналізі етносів?

Що таке етногенез?

Проаналізуйте різні підходи до аналізу поняття «нація».

За якими критеріями відбувається типологізація націй?

Що таке етнічна ідентичність, етнічна ідентифікація та етнічна самоідентифікація?

Що таке подвійна етнонаціональна свідомість?

Що таке сепаратизм?

Від чого залежить ефективність етнополітики?

Охарактеризуйте особливості етнополітичного розвитку України.

Приклади тестових завдань.

Як називається науковий напрям, в якому акцентується на соціально-біологічних чинниках походження націй?:

а) інструменталізм; б) примордіалізм; в) конструктивізм.

Хто вперше ввів у науковий обіг поділ націй на етнічні та політичні?:

а) Ф. Майнеке; б) І. Гердер; в) Д. Донцов.

Користуючись класифікацією націй Крейсі-Велімські, назвіть, яка з цих націй є повномасштабною?:

а) французи; б) бельгійці; в) баски.

Як називається політика, спрямована на фізичне знищення етносу?:

а) геноцид; б) етноцид; в) лінгвоцид.

Література.

Антонюк О.В. Формування етнополітики Української держави: істо-ричні та теоретико-методологічні засади / О.В. Антонюк. – К.: Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 1999. – 282 с.

Балибар Э. Раса, нация, класс. Двусмысленные идентичности / Етьє Балібар, Імануїл Валерстайн. – М.: Логос-Альтера, 2003. – 288 с.

Гумилев Л.Н. Этногенез и биосфера Земли / Лев Миколайович Гумільов. – М.: Айрис-Пресс, 2010. – 560 с.

Дрожжина С. Мультикультуралізм: теоретичні і прикладні аспекти / С. Дрожжина. // Політичний менеджмент. – 2008. – №3. – С. 96-106.

Етнополітична культура в Україні: реалії та виклики часу / Ю.І. Шаповал, Л.П. Нагорна, В.М. Кулик та ін. За заг. ред. Ю. Шаповала. – К.: ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України, 2010. – 431 с.

Етнос, нація, держава. Україна в контексті світового етнодержавницького досвіду / За заг. ред. Ю.І. Римаренка. – К.: Ін-т держави і права НАН України, 2000. – 514 с.

Касьянов Г.В. Теорії нації та націоналізму / Георгій Володимирович Касьянов. – К.: Либідь, 1999. – 352 с.

Котигоренко В.О. Етнічні протиріччя і конфлікти в сучасній Україні: політологічний концепт / Віктор Олексійович Котигоренко. – К.: Світогляд, 2004. – 722 с.

Кремень В. Толерантність як імператив: національна ідентичність в добу глобалізації / Василь Кремень, Василь Ткаченко. // Політичний менеджмент. – 2011. – №2. – С. 14-32.

Кресіна І.О. Українська національна свідомість і сучасні політичні процеси: (Етнополітологічний аналіз): монографія / Ірина Олексіївна Кресіна. – К.: Вища школа, 1998. – 392 с.

Курас І.Ф. Етнополітологія. Перші кроки становлення / Іван Федорович Курас. – К.: Генеза, 2004. – 736 с.

Майборода О.М. Проблема політико-правового статусу нововиниклих ет-нічних груп в Україні / Олександр Микитович Майборода. // Історична і полі-тична наука та суспільна практика в Україні. – К.: Парламентське вид-во, 2009.

Мала енциклопедія етнодержавознавства / Інститут держави і права ім. В.М. Корецького / Юрій Іванович Римаренко. – К.: Ґенеза, 1996. – 942 с.

Мовна ситуація в Україні: між конфліктом і консенсусом. – К.: ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України, 2008. – 398 с.

Нагорна Л. Національна ідентичність в Україні / Лариса Панасівна Нагорна. – К.: ІПіЕНД, 2002. – 271 с.

Націоналізм: Антологія / Упор. О. Проценко, В. Лісовий. – К.: Смолоскип, 2000. – 872 с.

Національні процеси в Україні: історія і сучасність. Документи і матеріали. Довідник. У 2 ч. – К.: Вища школа, 1997. – Ч. 2. – 704 с.

Нойманн И. Использование «Другого»: Образы Востока в формировании европейских идентичностей / І. Нойманн. – М.: Новое издательство, 2004. – 336 с.

Основи етнодержавознавства. Підручник / За ред. Ю.І. Римаренка. – К.: Либідь, 1997. – 656 с.

Політологічний словник: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. / За ред.. М.Ф. Головатого та О.В. Антонюка. – К.: МАУП, 2005. – С. 224-264, 510-524, 581-584.

Трофимов Е.Н. Национально-культурная автономия: от идеи к реализации / Е.Н. Трофимов. // Социс. – 2008. – №5. – С. 91-98.

Сміт Е. Нації та націоналізм у глобальну епоху / Ентоні Сміт. Пер. з англ. М.Климчука і Т.Цимбала . – К.: Ніка-Центр, 2006.- 320 с.

Старосольський В.Й. Теорія нації / В.Й. Старосольський. – Нью-Йорк; Київ: Наук. Т-во ім. Т. Шевченка; Вища школа, 1998. – 157 с.

Хантингтон С. Кто мы? Вызовы американской национальной идентичности / Семуел Хантингтон. – М.: АСТ, 2004. – 632 с.

Этциони А. От империи к сообществу / Амітаї Етціоні. – М.: Ладомир, 2004. – 384 с.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Особливості етнополітичного розвитку України

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги