рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Глобалізація

Глобалізація - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Для Визначення Сутності Міжнародних Відносин Вживається Поняття Глобалізації....

Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокремлює «оптимістичний лібералізм» Ф. Фукуями, «консервативний оптимізм» С. Хантінгтона, «новий світовий порядок» Г. Кіссінджера, «американські шахи» З. Бжезінського, ліберальний антифундаменталізм Д. Сороса тощо.

В науці відсутнє єдине, усталене визначення поняття глобалізації, але це не означає, що відсутнє взагалі співпадіння думок з цієї проблеми. Більшість вчених визнають, що глобалізація означає становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язків на основі найсучасніших засобів інформатики і телекомунікацій і втягування більшої частини людства в цю систему (О. Вебер).

Відтак, по-друге, дослідники погоджуються, що передумови глобалізації виникли в сфері економічного та технологічного розвитку. Йдеться про розвиток міжнародної торгівлі, який призводить до виникнення системи вільного обігу фінансових капіталів. З іншого боку, йдеться про розвиток комунікативних технологій, які створюють передумови не лише для обігу капіталів, а й для інших комунікацій між суб’єктами соціальної дії.

По-третє, виокремлюють виникнення глобальних проблем, які не лише стосуються більшої частини країн, а й не можуть бути вирішені розрізненими зусиллями країн чи регіонів. Їх розв’язання залежить від прийняття спільних рішень та спільної їх реалізації.

По-четверте, усі дослідники сходяться на положенні щодо зростання кола учасників міжнародної політики, зокрема, вони констатують зростання ролі міжнародних та міждержавних організацій, транснаціональних корпорацій та транснаціональних банків тощо.

Щодо розбіжностей між дослідниками, то вони виникають з інших питань. По-перше, щодо динаміки ролі держави у міжнародній політиці. Деякі вчені, зокрема, досить значна частина вітчизняних дослідників, говорять про зменшення ролі держави та виникнення нових владних інститутів на наднаціональному рівні. Інші не поспішають приєднатись до цієї думки, акцентуючи на тому, що держава залишається єдиним суб’єктом, який має право укладати міжнародні договори про війну та мир, який є засновником міжнародних організацій тощо.

Друга розбіжність стосується уніфікації/фрагментації ціннісних орієнтацій людства. Якщо одні дослідники, навіть ті, хто відмовився від концепції вестернізації (тобто сприйняття західних стандартів), звертають увагу на уніфікацію життя під тиском технологічного розвитку, то інші вважають, що глобалізація супроводжується фрагментацією людства.

Ці розбіжності віддзеркалюють реальні суперечності глобалізації. Як зауважують деякі російські дослідники, хоча «замах на державний суверенітет – одне з принципових положень сучасної теорії міжнародних відносин», але «цей замах є вельми вибірковим, оскільки, виступаючи за доступ до ресурсів усього світу, західна еліта робить все для зміцнення політичних можливостей власних держав...».

Як зазначено у річному звіті Світового банку за 2001 р., глобалізація є поєднанням двох тенденцій – інтернаціоналізації та локалізації. Доцільно згадати визначення глобалізації Д. Гелда, який вважає, що вона означає посилення взаємозв’язків не лише між державами і суспільствами, а й всередині них. Відомий соціолог Е. Гідденс зауважує, що «глобалізація не тільки тягне догори, а й штовхає донизу, справляючи новий тиск на місцеву автономію». Д. Белл вважає, що нації стають не лише замалими для вирішення великих проблем, а й завеликими для розв’язання дрібних.

Розуміння сутності глобалізації не можна зводити до поглиблення економічної взаємозалежності, формування світового господарства як єдиного транснаціонального господарства, але недооцінювати економічну складову глобалізації не варто. Його формування є результатом неоліберальної політики, яка полягає у проникненні ринкових відносин у всі сфери, наслідком чого стало формування певного культурного поля. На товар перетворюються не лише матеріальні, а й нематеріальні результати людської праці. Інакше кажучи, незалежно від того, на яких континентах живуть люди, вони не лише п’ють каву з однакових пластикових келихів, крокують в однаковому гумовому взутті, користуються однаковими олівцями та однаковим програмним забезпеченням, вони також дивляться однакове кіно, читають однакові книжки, слухають однакову музику (принаймні це однакове стає доступним). Будь-який товар – це дотик уречевленої праці великої кількості виробників, які працюють на підприємствах не лише різних країн, а й різних континентів.

Інформаційно-комунікативні технології змінили не лише сприйняття відстані, а й сприяли скороченню культурних дистанцій. Врешті-решт засвоюються та формуються не лише однакові знання та уявлення про свободу, рівність, права людини тощо, а й про те, що є добрим, а що поганим. Сучасні технології створюють нові можливості для засвоєння однакових культурних зразків, формування загальних ціннісних орієнтацій та настанов. Не треба їх зводити до вестернізації. В західних суспільствах поширюються східні релігії та філософські вчення, елементи східної та африканської естетики тощо.

Глобальні інформаційні мережі дають змогу мільйонам людей бути присутніми водночас тут і разом, створювати у своїй уяві певну спільноту і ототожнювати себе з нею. Конструюються ідентифікації з спільнотами, ширшими за національні (приклади – спостереження за чемпіонатами світу з футболу, голосування на пісенному конкурсі «Євробачення» тощо).

І. Петров вважає, що локальне є найважливішим аспектом глобального, а глобалізація – це «інформаційна зтиковка, з’єднання, синтез, тісні зв’язки різних культур, їх взаємна толерантність». Тобто глобалізація не є створенням культурно гомогенного світу, вона створює зв’язки, завдяки яким надає нового значення локальним культурам. Глобалізація полягає у співіснуванні протилежних тенденцій – універсалізації та фрагментації, співіснуванні доцентрових та відцентрових процесів.

Проявом фрагментарності світу є зростання кола суб’єктів світового політичного процесу. З одного боку, це проявляється у зростанні ролі окремої людини, різних груп, відстоюванні інтересів, які перетинають державні кордони. З іншого – зростає кількість держав, зокрема, й в Європі (колишні республіки СРСР, Югославії, Косове, Абхазія, Південна Осетія). Зростає й кількість та роль неурядових організацій. Кількість останніх, які мають консультативний статус при Економічній і Соціальній Раді ООН, зросло з 41 у 1946 р. до 2236 у 2002 р. Третина з них знаходиться в Африці, Латинській Америці, Азії.

Процес трудової імміграції в розвинутих країнах свідчить про настанову до поселення групами, створення громад, збереження та активного відстоювання мови та традицій на нових територіях, незалежно від отриманих економічних можливостей. Створення «культурних островів» навіть в мегаполісах та їх відтворення упродовж поколінь та підживлення новими мігрантами зовсім не свідчить про прагнення стати частиною єдиної соціокультурної спільноти.

Відцентровий процес проявляється в поляризації доходів у світовому масштабі. Основні переваги від глобалізації отримують розвинуті країни («золотий мільярд»). У цих країнах рівень життя пересічного громадянина вельми високий, тривалість життя не менше 74 років. Такого добробуту країна може добитися лише завдяки високорозвиненій наукоємній економіці. Країнам, які не потрапили до кола розвинутих, але складають абсолютну більшість та володіють ресурсами, загрожує сировинно-колоніальний статус. Вони стають об’єктом боротьби розвинутих країн за перерозподіл ресурсів.

Прогнози щодо переходу від біполярної системи міжнародних відносин до однополярної зі світовим лідерством США або до системи колективного лідерства США, Західної Європи та Японії залишились історією. Сьогодні сформувалися три основні центри політичного впливу – США, Євросоюз та Китай, кожен з яких демонструє активну стратегію щодо перерозподілу влади в міжнародних відносинах. Посилюється вплив на світові процеси з боку Індії, Росії, «азійських тигрів», зростає роль регіональних об’єднань. Постає багатополюсний світ, який є складним, але надає шанс кожному знайти краще місце в ньому.

Глобальні проблеми людства є важливим фактором об’єднання світової спільноти з метою їх розв’язання. Сучасного значення поняття «глобальні проблеми» набуло в кінці 1960-х років. Тоді ж сформувався новий науковий напрям – глобалістика. Вчені – глобалісти виділили серед загальнолюдських проблем такі основні групи глобальних проблем:

– накопичення і вдосконалення зброї масового знищення, міжнародний тероризм;

– порушення екологічної рівноваги, пов'язане з інтенсифікацією господарської діяльності людини, збільшенням чисельності населення, його прагненням до поліпшення добробуту тощо;

– зростання потреби в енергії та сировині. Дефіцит ресурсів посилюється, геологічні умови їх видобутку погіршуються. Як наслідок, посилюється боротьба за контроль над ресурсами, за їх перерозподіл;

– небезпечні хвороби та шкідливі пристрасті – сердцево-судинні та онкологічні захворювання, СНІД, алкоголізм, наркоманія;

– розподіл світу на полюси добробуту та демократії, з одного боку, війни і тиранії – з іншого. Більшість людства живе на полюсі, де переважає бідність, голод, нестача питної води. Ці проблеми посилюються невідповідністю у співвідношенні між демографічним зростанням населення та динамікою продуктивних сил.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Глобалізація

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги