рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Класифікація політичних конфліктів

Класифікація політичних конфліктів - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Критерій Класифікації Види Конфліктів ...

Критерій класифікації Види конфліктів
Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*
Суб’єкти конфлікту Міжособистісні, міжгрупові (міжетнічні, міжпартійні, міжконфесійні тощо), між групою та особистістю (напр., між парторганізацією та лідером партії), міждержавні тощо
Кількість суб’єктів конфлікту Двосторонні, багатосторонні
Сфера розгортання Внутрішньо- та зовнішньополітичні, конфлікти в сфері економічної, соціальної, гуманітарної політики, партійні
Кордони конфлікту Локальні, регіональні, загальнонаціональні, субрегіональні, глобальні
Рівень загострення Антагоністичні, неантагоністичні**
Ступінь усвідомлення та об’єктивації конфлікту Уявні та реальні; дійсні, удавані, випадкові, приховані (латентні) тощо
Тривалість конфлікту Довготривалі, короткотривалі тощо

 

Примітки.*/ Потенційно найгостріші – конфлікти цінностей, адже цінність є неподільним предметом. **/ Антагоністичним є конфлікт, розв’язання якого неможливе в рамках існуючої соціальної системи.

У своєму розвиткові конфлікти проходять низку фаз: - передконфліктна ситуація (конфліктної взаємодії немає, але суперечності між суб’єктами інтенсифікуються); - інцидент, що веде до конфліктної взаємодії; - розвиток конфлікту; - кульмінація конфлікту (найгостріша стадія); - розв’язання (застосування процедур, що ведуть до зниження інтенсивності та усунення конфлікту, а в багатьох випадках й розв’язання суперечностей, які стали його причиною); - післяконфліктна фаза.

Останню фазу характеризує те, що, незважаючи на розв’язання на попередній стадії основних суперечностей суб’єктів конфлікту, він може бути реанімований. Прикладом післяконфліктної фази є післявоєнна окупація Німеччини арміями держав-переможниць. Лише після об’єднання Західної та Східної Німеччини союзники згорнули окупацію.

Політичні конфлікти можуть призводити до політичних криз. Політична криза – це фаза політичного процесу, яка характеризується неможливістю ефективного функціонування політичної системи.

Україна неодноразово була свідком політичних криз. Слід згадати події: наприкінці 2004 р.; весни та літа 2007 р., коли Президент ініціював дострокові вибори Верховної Ради, а більшість парламенту та уряд з цим не погоджувалися; осені 2008 р., коли одна з фракцій парламентської коаліції вийшла з її складу, чим спровокувала нелегітимність уряду тощо.

Залежно від причин В. Горбатенко виокремлює кризи: ідентичності (розрив соціальних структур суспільства з політичною системою); легітимності (низька лояльність населення щодо політсистеми, відсутність згоди в суспільстві щодо влади); участі (відчуження населення від політичного життя, створення елітою перепон для залучення до політики груп, що заявляють претензії на владу); проникнення (невідповідність проголошених цілей ситуації, низькі можливості системи управління); розподілу. Найчастіше усі ці причини певною мірою наявні у гострих кризах.

Залежно від сфери виділяють кризу політичної системи загалом, урядову, парламентську тощо. Постійні урядові кризи були раніше властиві Італії (у 1952-1989 рр. змінилися 40 урядів). Проявом криз була неспроможність урядів провести через парламент закони, причиною – поліфракційність парламенту. В Україні часто були парламентські кризи, коли парламент був неспроможний ухвалювати рішення через відсутність більшості, недовіру між фракціями, відсутність механізмів розв’язання конфліктів.

У червні 1996 р. в Україні розгорнулася конституційна криза. Конституційний Договір від 8 червня 1995 р. передбачав, що за рік буде прийнята нова Конституція. Президент вніс її проект до парламенту, але в ньому не було 300 голосів на її підтримку. Тоді Президент видав указ про проведення референдуму щодо довіри парламенту. Після цього депутати дійшли згоди щодо доопрацьованого президентського проекту.

Прикладом парламентської кризи була ситуація після виборів Президента 1999 р. Праві та центристські фракції виступили проти лівого керівництва парламенту, але воно не хотіло йти у відставку. Вихід був знайдений шляхом переходу «бунтівників» до іншої будівлі, де було обране нове керівництво парламенту. Поступово ці рішення були легітимізовані.

Але найгостріша криза розгорнулася з осені 2000 р. і була пов’язана із звинуваченням держкерівництва, включно Президента, у причетності до вбивства журналіста Гонгадзе. Її наслідком стало стрімке падіння легітимності влади та врешті її зміна у 2004 р. Події 2011 р. показали, що привід, що спровокував тодішню кризу («плівки Мельниченка»), не вичерпав потенціалу та може використовуватися для провокування нових криз.

Гострими проявами кризи участі та кризи легітимності є акції політичного протесту. Вони можуть бути класифіковані за характером (мирні/збройні, стихійні/організовані), ступенем масовості, соціальним складом учасників, об’єктом протесту. Зокрема, вони можуть бути спрямовані проти уряду, парламенту, Президента, окремих органів влади.

Нині збройні акції протесту рідкі, що пов’язано з рівнем сучасних озброєнь. Протистояння державним військовим формуванням потребує значних витрат, здійснити які розрізнені соціальні групи не в змозі. Якщо ж таке протистояння має місце (наприклад, в Чечні, Абхазії, Косовому тощо), то найчастіше відбувається завдяки зовнішньому фінансуванню.

Збройний протест в політиці кваліфікується як тероризм. В усіх державах він належить до незаконних дій. Але в рамках окремих соціальних груп ці дії можуть санкціонуватися. Крім того, у багатьох конституціях декларується право на опір тиранії. Отже, проблема у межі, що відокремлює опір тиранії від терору. Цією межею є цілеспрямоване застосування фізичного насилля. Центральний елемент терористичної діяльності – теракт. Він здійснюється для привернення уваги влади, ЗМІ, громадян, створення атмосфери страху в суспільстві.

Терор є не єдиним шляхом досягання цілей. ХХ-ХХІ ст. продемонстрували приклади ненасильницького опору. Його теоретиком був М. Ганді. Своєю незалежністю Індія завдячує очолюваному ним руху. Ненасильницький опір є ознакою суспільства з розвинутою системою комунікацій. Вони дозволяють популяризувати ідеї, збільшувати соціальну базу руху, паралізувати опонентів. Українським варіантом такого опору були Майдан 2004 р., підприємницький майдан 2010 р., «автомайдан» 2011 р.

Проблемою є розрізнення стихійних та організованих акцій протесту. Їх проведення вимагає значних ресурсів, тому абсолютно стихійних акцій не буває. Але організатор може не афішувати себе.

Деякі акції протесту, дійсно, можуть здаватися стихійними. Це стосується Майдану 2004 р. або ж арабських революцій 2010-2011 рр. Але це не означає, що організаторів не було. Щодо 2004 р. аналітики вказували на роль телеканалів, інтернету, флеш-мобів. В арабських подіях роль організаторів відіграли соціальні мережі (Facebook, Twitter). Не виключено, що ці мережі спрямовувались політичними силами, зокрема, з-за кордону.

Проте будь-які акції протесту неможливі, якщо люди самі не відчувають бажання виступити проти несправедливості. Інша справа, що ці настрої можуть цілеспрямовано формуватися. Так, напередодні виборів 2004 р. тиражувалася інформація про намір оточення одного з кандидатів відбирати бізнес у тих, хто не входить до очолюваної цим кандидатом партії. Таким чином, люди були заздалегідь психологічно підготовлені до акцій протесту в разі перемоги цього кандидата.

Найгостріший вид конфліктів – політичні революції. Їх ознака – різка зміна влади в державі, політичного ладу, створення нових політичних інститутів. За концепцією В. Леніна, революції виникають, коли населення не може існувати за існуючої влади, а влада не може управляти на основі звичних механізмів. Тому політичні революції часто є частиною масштабнішого процесу – революції соціальної, коли змінюється соціальний лад. Дж. Девіс звертає увагу, що загострення злиднів приводить до революцій не тоді, коли воно має постійний та тривалий характер, а коли відбувається після періоду зростання добробуту. Е. Скотчпол наводить такі чинники соціальної революції: зовнішня геополітична напруга; фіскальна криза; внутрішньоелітний конфлікт; ослаблення силових структур; наявність центрів мобілізації низових рухів.

В суспільстві з високим рівнем розвитку комунікативних технологій протестні настрої можуть стимулюватися. Тому передумовою революції є наявність суб’єкта, що може у потрібний момент організувати виступи, очолити їх. За висловом К. Маркса, революції ніколи не починаються в масах, а визрівають в елітних групах. Електронні технології дають змогу противникам влади керувати з-за лаштунків. Директор угорського Інституту соціології П. Тамаш взагалі вважає сучасні революції революціями ідентичностей, оскільки економічні та соціальні інтереси в них можуть бути прихованими, а вплив мас-медіа на їх розвиток – вирішальним.

Етапи революції: її визрівання, революційний вибух, розгортання, перемога як кульмінаційний момент, впровадження елементів нового соціально-політичного ладу, поступова консолідація революційних сил в разі перемоги. Соціолог П. Сорокін виокремлює в революціях емоційну, деструктивну та конструктивну фази. Але революції можуть бути не лише переможними. Вони можуть зазнавати поразки. В цьому випадку шляхом поступок влада може збити інтенсивність виступів та зберегтися. Одним з ключових чинників долі революцій є співвідношення ресурсів сторін.

Під контрреволюцією розуміють, по-перше, процес, зворотній революційному, тобто повернення старої влади або старого суспільного ладу (це повернення ще називають реставрацією), по-друге, сукупність політичних сил – противників революції. Відкат від революційних завоювань відбувається за будь-якої революції. Це пов’язано з тим, що революційні зміни випереджають готовність суспільства до них і входять у суперечність з його культурними особливостями, психологією, викликають втому. Це скорочує підтримку радикальних революціонерів на користь поміркованих елементів чи навіть противників революції, які намагаються або стабілізувати підсумки революції, або повернутися до старого ладу.

Проте абсолютне повернення відбувається рідко, навіть коли повертаються фасадні елементи старого ладу. Так, повернення у
2000-х рр. в Росії елементів радянського режиму (мелодія гімну, моноцентризм влади, вплив спецслужб) не означало реставрації, адже існуючий лад ґрунтується на інших засадах – приватній власності, багатопартійності. Прикладом контрреволюції було й поновлення монархії після французької революції на початку ХІХ ст. Проте це була не феодальна, а буржуазна монархія.

Отже, «контрреволюційний відкат» відбувається на етапі постреволюційної консолідації суспільства. Ця консолідація здійснюється завдяки етнокультурним кодам, які не змінюються так швидко, як влада, тому повернення до елементів минулого обумовлене. Але повернення відбувається на новому соціально-економічному та політичному ґрунті.

Найгострішим видом конфліктів є війна – збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни. В останньому випадку війну називають громадянською.

Управління конфліктом – здійснення впливу на хід політичного конфлікту. Включає дії, спрямовані не лише на розв’язання, а й стимулювання та використання конфлікту в певних цілях. Ці дії здійснюють учасники конфлікту та особи, що лишаються за лаштунками. Так, на думку аналітиків, «плівочний конфлікт» («плівки Мельниченка») був зрежисований іноземними спецслужбами для дискредитації влади в Україні.

Етапи управління конфліктом: структурування конфліктуючих груп, інституціоналізація конфлікту (встановлення процедури регулювання), його легітимізація (аналіз норм та правил).

Поведінка суб’єктів в умовах конфліктів, зокрема, з метою їх подолання та реалізації власних інтересів, ґрунтується на стратегіях:

- придушення опонента. Передумови – переконаність у ресурсній перевазі над опонентом, дефіцит часу для переконання його тощо. Важливе місце в цій стратегії посідає коаліційна політика, тобто спроба об’єднати усіх можливих суб’єктів з метою протидії опоненту;

- уникнення. Одна сторона прагне уникнути конфліктної взаємодії, йде на поступки, втрати від яких оцінюються нею нижче, ніж від конфлікту;

- компромісу, тобто взаємних поступок сторін;

- арбітражу. Суб’єкти намагаються перевести конфлікт в площину вирішення третьою особою. Передумова – обопільна довіра до останньої.

Арбітраж не слід плутати з посередництвом. Якщо завдання арбітра – винесення рішення, з яким погоджуються суб’єкти конфлікту, то посередника – налагодження комунікації між суб’єктами, надання їм допомоги щодо віднайдення самими механізму розв’язання конфлікту.

Арбітражним механізмом є суд. До Конституційного Суду в 2007 р. зверталися депутати для з’ясування законності Указу Президента про розпуск парламенту. Таким механізмом є й референдум. До нього звертались ініціатори незалежності у 1991 р. для подолання суперечностей, що могли виникнути навколо цього. Загроза референдумом була використана Президентом під час конституційної кризи 1996 р. Але це була й спроба тиску на Верховну Раду, що укладалося в стратегію придушення. Отже, поведінка суб’єктів конфліктів базується на поєднанні стратегій.

Серед основних конфліктологічних процедур виокремлюють переговори, політичні дебати, судовий розгляд, узгоджувальну раду (парламентська структура, що включає лідерів фракцій та комітетів) тощо.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Класифікація політичних конфліктів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги