рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття політичного процесу

Поняття політичного процесу - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Політика – Динамічне Явище. Змінюються Правителі, Лідери Партій, Виникають Та...

Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпаки. Ця специфіка політики втілена у понятті політичного процесу.

Суб’єктами політичного процесу є окремі індивіди, соціальні групи, політичні еліти, партії, громадські організації, органи влади тощо.

Суб’єкти політичних дій вступають у взаємодію з владою та іншими політичними суб’єктами. Так, беручи участь у виборах, партія взаємодіє з іншими учасниками виборчої кампанії (виборцями, іншими партіями, громадськими організаціями, органами влади тощо). Парламентська фракція під час законодавчого процесу взаємодіє з іншими його суб’єктами (фракціями, міністерствами, парламентськими комітетами, лобістами).

Обмежений у часі момент взаємодії політичних суб’єктів, який впливає на розвиток політичних відносин, називається політичною подією. Такими подіями є й прийняття важливих законів (наприклад, ухвалення Податкового кодексу), й виступ політика у ЗМІ, й вибори влади, й масові виступи громадян, зокрема, політичні революції тощо.

Політичні події вирізняються за характером впливу на політичні відносини. Вони можуть бути спрямовані на їх зміну на користь певної сили або збереження, на підтримку/ослаблення влади/опозиції, на зміну або консервацію міжгрупових або міжособистісних відносин тощо.

Наслідки подій можуть не співпадати з намірами окремих учасників. Це пов’язано з тим, що у них бере участь багато суб’єктів, які переслідують різні цілі, а на остаточні наслідки впливають різні чинники. Так, уряд України у 2011 р. не зміг одразу провести через парламент закон про пенсійну реформу, оскільки проти неї виступили не лише опозиція, а й шари чиновництва. Відтак політичні події розрізняються за кількістю та характером учасників, за ступенем впливу на політичні відносини, за сферою (в парламенті, уряді тощо) та рівнем розгортання (національні, регіональні, міжнародні).

Вплив подій на політичні відносини опосередковується впливом на свідомість суб’єктів політики. Тому важливе значення має символічний характер подій. Опублікована під час перебудови в СРСР стаття Н. Андрєєвої «Не можу поступитися принципами» стала поштовхом до мобілізації консервативних сил, що виступали проти перебудови. Назва статті стала афоризмом, увійшла навіть до повсякденного лексикону.

Для різних груп подія може мати різний смисл. Вказана стаття була символом: для консерваторів – успіхів країни, вірності традиціям, для прихильників перебудови – політичної негнучкості. Масові події кінця 2004 р. в Україні для їх учасників були символом «пробудження» громадян, для противників – символом незаконних дій, дестабілізації. Подія може змінювати символічне навантаження. Спочатку «Майдан» символізував громадянський спротив, а пізніше перетворився на символ розчарування.

Політичні події можуть бути відкриті для суспільства. Інформація про них доходить через інформаційні канали до громадян, які стають фактичними їх учасниками, адже інформація впливає на їх рішення щодо політичної участі. Але взаємодія суб’єктів може відбуватися й кулуарно. Тоді їх учасниками є обмежене коло осіб, а інформація не доходить до громадян. Співвідношення між відкритістю та кулуарністю подій залежить від поліархічності влади, розвитку ЗМІ, сфери, в якій вони відбуваються. Більша кулуарність властива подіям у сфері національної безпеки.

Політичні події відрізняються за тривалістю часу, протягом якого вони відбуваються, за структурою. Деякі події мають складну структуру, вміщюють інші події. Так, в ході революції 1917-1921 рр. у Києві 14 разів змінювалась влада (Тимчасовий уряд, Центральна Рада, гетьманат, Директорія, більшовики). Отже, революція була і подією, і процесом.

Політичний процес – це сукупність політичних подій, наслідком яких є зміна або стабілізація політичних відносин.

Під стабільністю політичних відносин розуміють рівновагу політичних сил. Її не слід ототожнювати із незмінністю влади. Зміна влади може відбуватись внаслідок виборів. Але за відсутності соціокультурного розколу, в умовах традицій, що визнаються більшістю, зміна влади не призводить до різкої зміни політичного курсу. Політика органів влади тоді відзначається спадкоємністю. Механізм спадкоємності можна продемонструвати на прикладі інституту державних секретарів міністерств, про що вже згадувалось вище. Ця посада є в міністерствах. Її функції – організація роботи міністерства. При зміні уряду змінюються міністри, але державні секретарі залишаються на посадах і забезпечують спадкоємність роботи міністерства навіть за внесення змін до політики в галузі.

Навпаки, тривале домінування у коридорах влади однієї політичної сили, яке забезпечується авторитарними методами, врешті-решт призводить до політичних катаклізмів, про що свідчать революції. Це пов’язано з тим, що сила, яка довго знаходиться при владі, в умовах відсутності конкуренції перестає реагувати на інформацію, зокрема, сигнали невдоволення, не сприяє розв’язанню суспільних проблем.

Ознаки нестабільності – конфлікти, кризи, відсутність механізму їх подолання, порушення управлінських відносин, ухвалення владою рішень, які не сприяють розв’язанню суспільних проблем, нездатність реалізувати ухвалені рішення, розпад традиційних політичних інститутів тощо. Прикладом нестабільності були політичні процеси в Україні у 2000-х рр. Країна була свідком жорсткого протистояння між політичними силами, їх керівниками, що негативно впливало на економічні, соціальні, інші процеси. Рішення влади часто мотивувалися інтересами протистояння.

Отже, рівновага політичних сил, як ознака стабільності, є динамічною, а передумовою стабільності є не однаковість політичних орієнтацій, а згода основних політичних сил та соціальних груп щодо правил поведінки. У соціокультурно розколотому суспільстві досягнення громадянської згоди, а відтак політичної стабільності є складним. Тому сучасним суспільствам, яким властива безліч соціальних та політичних груп, притаманне зростання нестабільності. Посилюється конфліктність взаємодії, а політичному процесу властива інтенсивніша зміна політичних відносин.

В політології виокремлюють стадії політичного процесу, зокрема:

- конституювання політичної системи (упорядкування суспільних зв’язків, розв’язання конфліктів, створення умов для стабільного розвитку суспільства, проведення заходів на легітимацію політичної системи);

- відтворення компонентів та ознак політичної системи;

- прийняття та виконання політико-управлінських рішень;

- контроль за функціонуванням напряму розвитку політичної системи.

Це розрізнення має певною мірою умовний характер. В дійсності ці стадії важко вирізнити хронологічно й функціонально. Так, конфлікти виникають не лише при формуванні політичних інститутів. Прийняття політичних рішень відчуває на собі тиск численних суб’єктів, відтак воно часто відбувається в умовах конфліктів.

З іншого боку, легітимність політичної системи теж не є показником, який досягається раз і назавжди. Він має різні ступені. Відтак в процесі відтворення ознак політичної системи, прийняття управлінських рішень легітимність режиму може підтверджуватись, зростати або знижуватись.

Крім того, контролюючи виконання рішень, органи влади теж демонструють здатність/нездатність управляти суспільством, а відтак впливають на легітимність політичної системи. Так, невиконання у 2010-2011 рр. більшістю міністерств та відомств рішень уряду про позбавлення небюджетних підприємств права надавати державні платні послуги призвело до зменшення легітимності уряду, його авторитету.

Політичний процес не є монолітним поняттям. Він складається з безлічі процесів, які розгортаються в різних сферах суспільства. Залежно від цих сфер виокремлюють внутрішньо- та зовнішньополітичні процеси, парламентський, виборчий, адміністративно-управлінський процеси.

Внутрішньополітичний процес включає події, пов’язані з відносинами між органами державної влади, місцевого самоврядування, елітами, партіями, громадськими організаціями, індивідами. Ці події розгортаються в парламенті, уряді, структурах президентської влади, інформаційній сфері, «на вулиці». Особливістю України є використання зовнішньополітичних суб’єктів суб’єктами внутрішньої політики в інтересах боротьби проти опонентів. Це збільшує вплив зовнішньополітичних суб’єктів на розвиток України та часто негативно впливає на рівень національної безпеки.

Внутрішньополітичний процес включає законотворчий, регіональні, виборчі процеси тощо. Законотворчий процес не обмежується ухваленням законів в залі парламенту, а включає взаємодію на етапі розробки законів з групами інтересів, всередині парламентських комітетів, фракцій, на етапі введення законів в дію, контролю за виконанням тощо.

Важливе місце у розвиткові суспільства посідають процеси взаємодії в сфері регіональної політики. Вони включають взаємодію на національному (розробка законів, формулювання цілей регіонального розвитку тощо), регіональному, локальному, міжрегіональному рівнях, а також між центром та регіонами, між різними рівнями всередині самих регіонів.

Адміністративно-управлінський процес теж передбачає не лише управлінські, а й організаційні аспекти. Одним з основних його елементів є політичне функціонування – здійснення й управління діяльністю політичних інститутів, спільними справами, процесами, задоволення потреб суспільства та соціальних груп. Це професійна апаратна діяльність. Вона включає добір та розставлення кадрів, створення механізму прийняття рішень, їх прийняття, контроль за цими процесами.

Політичний процес характеризується низкою показників. По-перше, це його загальний вектор. Мається на увазі напрям розвитку політичної системи. Остання може розвиватися в напрямі реформування політичних інститутів, загострення суперечностей, дестабілізації/стабілізації тощо. Напрям залежить від цілей політичних суб’єктів, їх взаємодії, політичної культури, впливу зовнішнього середовища. Загальний вектор процесу формується з різноманітних векторів, які є результатами дій політичних суб’єктів. Тому він може змінюватися залежно від зміни співвідношення політичних сил внаслідок виборів та інших подій.

Одним з ключових векторів внутрішньополітичного процесу в Україні у другій половині 2000-х рр. був рух політичної системи в напрямі дестабілізації. Підсумки виборів 2010 р. створили передумови для зміни вектору. Метою нова влада оголосила реформування суспільного життя та зміцнення державної влади. Реалізація цих намірів наштовхується на протидію політичних сил. Але наявне на сьогодні співвідношення політичних сил дозволяє зберігати ці вектори.

Оскільки в понятті політичного процесу об’єктивований динамічний характер політики, важливою його характеристикою є політичний час. Це поняття втілюється, коли вживаються вирази «часи змін», «епоха революцій», «період стабільності/нестабільності». Відомий вислів: «Погано жити в епоху змін». Отже, характеристика політичного часу віддзеркалює ставлення до політичного процесу. Тому це поняття допомагає структурувати політичний процес.

Так, одним з елементів політичного часу є виборчі цикли. Цей спосіб структурування політичного процесу важливий у суспільствах, де є багатопартійність і різні сили змінюють одна іншу при владі. Свої цикли існують й у відносинах держави та регіонів. Так, за часи незалежності Україна пройшла етапи хаотичного розвитку цих відносин, жорсткого підпорядкування регіональних влад центральній владі тощо.

Політичний час залежить від швидкості змін політичних відносин. Відтак він може мати різну інтенсивність. Бувають періоди відносної стабільності, які змінюються прискоренням політичного процесу, і навпаки. Наприкінці 2010 р. міжнародна спільнота стала свідком завершення періоду стабільного функціонування режимів в арабському світі.

Ще однією характеристикою політичного процесу є політичний простір. Спочатку він означав територію, обмежену кордонами держави. Характер території визначав особливості політичного процесу, що зумовило теорію географічного детермінізму. Так, В. Потульницький аналізував розбіжності у політичному темпераменті мешканців Наддніпрянщини та Східної Галичини. В ході розгортання наднаціональних процесів на зламі ХІХ-ХХ ст. поняття політичного простору було поширене на міжнародні відносини, що сприяло формуванню геополітичних теорій.

Сьогодні це поняття відійшло від однозначної географічної детермінованості. Нині політичний простір – це не лише території, це простір діяльності суб’єктів – держав, партій, громадських організацій, корпорацій, індивідів. Боротьба за владу точиться на рівні не лише президентів, урядів, парламентів, а й окремих організацій, суспільних інститутів тощо. Нові системи комунікацій розширюють політичний простір. У сучасній політології поширена також інтерпретація політичного простору як символічного поля політики.

Політичне поле залежить від зв’язків між державою та суспільством, між політичними силами. Його можна класифікувати: за сферами політичної діяльності (внутрішньо- та зовнішньополітичне, соціально-економічне, військове, адміністративно-управлінське), суб’єктами (класове, національне, державне, партійне), діяльністю органів (парламентське, адміністративне), формами організації (стихійне, організоване, слабоорганізоване), рівнем здійснення (за місцем проживання, в трудових колективах, на рівні самоврядування, на державному рівні тощо).

Водночас політичний простір не слід розуміти лише як поле для політичних дій. Це й невід’ємна характеристика самих дій. Адже політичний вплив тим вагоміше, чим більший простір він охоплює.

Характеризуючи політичний процес, слід зупинитись ще на одному його аспекті. Тривалий час у науці використовувалися поняття «трансформації», «модернізації». Вони почали вживатися після краху колоніальної системи, демократизації багатьох країн, а особливої популярності набули після краху соціалізму наприкінці 1980-х рр.

Під модернізацією розуміли вдосконалення політичних систем, пристосування їх до завдань розвитку суспільства, викликаних НТР, новими системами комунікації. В. Горбатенко характеристиками модернізації називає: раціоналізацію та забезпечення ефективності влади, диференціацію політичної структури, структурно-змістове перетворення політичної системи, кристалізацію модернізаційних ідеологій, створення системи політичної соціалізації, формування модернізованого поля культури.

Тривалий час поняття модернізації було ідентичним вестернізації. Суттю її є, зокрема, прийняття та освоєння країнами політичних стандартів західної демократії – впровадження політичних прав та свобод, становлення багатопартійної демократії. Відповідно були типологізовані процеси модернізації. Розрізняли модернізацію органічну, викликану соціальними процесами в західних країнах, та навздогінну (неорганічну). Неорганічність означала, що модернізація нав’язана ззовні (Заходом), а навздогінність – що країни, які вступили на її шлях, наздоганяють західні країни.

В рамках цієї парадигми у політології розвивався такий напрям, як транзитологія. Транзитологи багато зробили для вивчення трансформації політичних режимів, інституалізації демократії. Були концептуалізовані сценарії початку трансформації (реформа згори; розпад влади; поступова реформа, узгодження між владою та опозицією), етапи демократизації. Але реальні події не завжди вкладалися в ці схеми. В деяких країнах відбувся відкат від демократії, деякі демонстрували національні її моделі.

Все це змінило наукові концепції. Так, В. Горбатенко поруч з модернізацією вводить концепт постмодернізації, ознаками якої вважає переорієнтацію інфраструктури суспільства індустріального типу в напрямі розвитку інформаційних можливостей та постматеріальних цінностей; формування екологічного суспільства, розширення сфери індивідуальної свободи людини, створення для неї можливостей вибору. Вчений наголошує, що характер реформ тісно пов’язаний з культурною специфікою суспільства. Фактично перестав вживатися у науці популярний 10-15 років тому термін «перехідний період». На думку Ю. Левенця, його неможливо застосовувати, бо невідомо, яким є кінцевий пункт «переходу». Відтак звузилася сфера вживання поняття трансформації.

В цілому характеризуючи сучасний стан політичного процесу, зокрема, й в Україні, слід відзначити невизначеність єдиного вектору його спрямованості, неврівноваженість політичних відносин, поліваріантність розвитку політичної сфери, конфліктну еволюцію політичних відносин.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття політичного процесу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги