рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Предмет, методологія, категорії та функції політології

Предмет, методологія, категорії та функції політології - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Поняття Предмета Науки Акцентує На Аспектах Її Об’Єкта, На Які Дослідник Спря...

Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології – закономірності та особливості розвитку сфери політики.

Водночас предмет науки пов’язаний з методологією вивчення об’єкта. Методологічну групу політології складають принципи пізнання, підходи до дослідження політичних явищ, методи дослідження.

До загальних принципів наукового пізнання В. Бабкін відносить принципи об’єктивності (вивчення об’єктивних закономірностей розвитку, відповідність фактичного та логічного тощо), історизму (вимагає розгляду політичних явищ у конкретно-історичних обставинах, крізь призму причинно-наслідкових зв’язків) тощо.

Але щодо особливостей їх реалізації у політологічному дослідженні слід зауважити, що нині дослідник не є стороннім спостерігачем, він є складовою реальності, яку вивчає.

Теоретико-методологічні підходи в політології сформувались, по-перше, в ході взаємодії політології з іншими науками, насамперед суспільними. Зокрема, становлення політології пов’язане з розвитком філософії. В її рамках розробляються загальні методи наукового пізнання, теорія мислення, закони функціонування суспільства. Створюючи картину світу, філософія дає поштовх до предметних висновків у науці про політику, які конкретизуються в політичній філософії.

У пізнанні політичного життя істотна роль належить історії. Вона вивчає процеси виникнення, розвитку, занепаду держав, відносини між ними, війни, революції. Складовою політології є й історія політичних вчень.

Аналіз політики неможливий без розуміння сутності економічних процесів. Адже форми власності, господарювання визначають палітру соціальних та, як наслідок, політичних інтересів. З іншого боку, складовою політики є вплив політичних суб’єктів на виробництво, розподіл, обмін та споживання матеріальних благ.

Тісний зв’язок існує між політикою та правом. Адже розвиток правових норм є показником політичного розвитку. Понятійно-категоріальний апарат політології та правознавства близький. Обидві ці науки використовують категорії держави, влади, форми державного правління та державного устрою, партії тощо. Тривалий час в політології домінував формально-юридичний підхід до аналізу політичних явищ та процесів.

В рамках політичної соціології вивчають відносини держави та соціальних груп, взаємодію останніх з приводу доступу до влади тощо. Політологія використовує не лише соціологічні дані щодо основних соціальних груп, а й соціологічні методи збору первинної інформації.

Політична психологія досліджує психологічні компоненти політичної участі індивідів та масової політичної поведінки. Вивчення політичної свідомості, дослідження політичної соціалізації, політичних конфліктів, електоральної поведінки неможливі без використання результатів досліджень в галузі психології. З іншого боку, політологія вивчає механізми суспільного впливу на індивідуальну та групову свідомість.

Політична географія вивчає територіальні аспекти розвитку політичної сфери суспільства.

Серед основних теоретико-методологічних підходів, які поширені в політичній науці, слід виокремити наступні.

Історичний. Полягає у вивченні політичних процесів, явищ з точки зору їх історичного розвитку. Вимагає хронологічної фіксації подій, дозволяє проводити паралелі між минулими та сучасними процесами.

Соціологічний. Передбачає аналіз взаємодії політичної, економічної, соціальної, духовно-ідеологічної сфер розвитку суспільства.

Інституційний (формально-юридичний). Орієнтує на дослідження політичної сфери, зокрема, політичних інститутів, у межах існуючих юридичних норм. Політичні інститути розглядаються не лише як організаційні структури, а й як нормативні моделі поведінки.

Неоінституційний. Згідно з його положеннями, функціонування політичних інститутів визначається індивідами, які діють в їх рамках, а самі інститути є рамковими обмеженнями взаємодії суб’єктів політики.

Системний. Розглядає політику як складну систему, як механізм, що саморегулюється. Забезпечує цілісне її сприйняття, аналіз зв'язків між її елементами. Тривалий час вважався найціннішим підходом до вивчення політики. В останні часи розмивається, враховуючи складність об’єкта.

Структурно-функціональний – полягає у розгляді структури політичної системи з позицій функціонального призначення її елементів (так, це стосується взаємозв’язку між кількістю партій та їх впливом на виборчу систему). Ґрунтується на розумінні суспільства як системи інтегрованих елементів, що прагне стабільності на основі вибору цінностей.

Соціально-психологічний (біхевіоралістський) – орієнтує на вивчення поведінки індивідів, груп, які здійснюють політичні дії, на вивчення суб'єктивних механізмів політичної поведінки. Передбачає застосування методів, які використовуються в природничих науках та соціології.

Нормативний. Орієнтує на розробку ідеалу політичного устрою, шляхів його втілення. Без нормативізму політологія, як будь-яка наука, неможлива, адже вона оперує нормативними поняттями. Але абсолютизація цього підходу в умовах стрімких змін у розвитку суспільства некоректна.

Культурологічний – підхід, в рамках якого головна увага звертається на особливості політичної культури індивідів, груп, суспільства в цілому.

Постбіхевіоралізм – теоретичний підхід, що виник як реакція на неспроможність біхевіоралізму пояснити політичні дії лише як реакції на зовнішні стимули. Постбіхеовіоралісти орієнтовані на вивчення ціннісних та інших нормативних чинників формування політичних дій.

На сучасному етапі політологія пішла шляхом поєднання напрацювань в межах різних теоретико-методологічних підходів.

Деякі дослідники виокремлюють синергетичний підхід. В його рамках увага звертається на принципи самоорганізації систем, зокрема, вивчення їх як відкритих, що знаходяться у процесі обміну з навколишнім середовищем, неврівноважених, на альтернативність, нелінійність розвитку. Дослідження, що були передумовою появи синергетики, проводилися насамперед в сфері природничих наук. Їх результати були поширені, зокрема, на суспільні науки. Але багато політологів вважає, що цей підхід не склався як цілісна система методологічних принципів та понять.

Враховуючи зазначене, ми можемо визначитипредмет політології якзакономірності та особливості розвитку політичного процесу, функціонування політичної системи і влади, сутність форм, методи діяльності суб’єктів політики.

Метод у науці – це спосіб, шлях пізнання, інструмент для дослідження закономірностей і категорій, що становлять її предмет.

Окрему групу методів складають загальнологічні методи, що належать науці в цілому – діалектичний (передбачає розгляд процесів та явищ з урахуванням їх зміни, взаємозв’язку компонентів і внутрішніх суперечностей), методи аналізу та синтезу, індукції та дедукції тощо.

Наступну групу складають методи емпіричних досліджень, отримання та аналізу інформації про політичні явища та процеси, які розроблені в політології або суміжних науках: спостереження; опитування; статистичні (допомагають здійснити систематизоване узагальнення емпіричних результатів, що характеризують різні стани об’єкта); порівняльний (передбачає співставлення однорідних та різнорідних політичних явищ, винайдення ефективних форм політичної організації чи оптимальних шляхів вирішення завдання); моделювання (оцінка передбачуваного розвитку події); історичної ретроспекції тощо.

Зміст об'єкта й предмета політології віддзеркалюється в системі категорій і понять. Категорії – загальні поняття науки. Низка категорій має загальнонауковий характер – суспільство, розвиток тощо. До безпосередніх політологічних категорій належать: політичні інтереси, політичні цінності, політична боротьба, політична влада, політичний режим, демократія, політична свідомість, ідеологія, політична культура, державний лад, політичний інститут, держава, політична система, політична організація, політичні відносини, політична думка, політична діяльність, політичне рішення, політичний процес, політичний конфлікт, політичне лідерство, політична соціалізація тощо. Крім того, в політології широко використовуються поняття і категорії суміжних наукових дисциплін.

До функцій політології зазвичай відносять:

- теоретико-пізнавальну – полягає у розробленні теорій, концепцій, гіпотез, формулюванні закономірностей розвитку політичних явищ;

- методологічну – полягає у розробці теоретичного інструментарію дослідження політичних явищ і процесів;

- прикладну – розробка політичних технологій, рекомендацій щодо здійснення політичних дій, проведення політичних кампаній;

- світоглядну – формування світогляду особи, її політична соціалізація, передача їй знань про політичну сферу суспільного життя, права, свободи та обов'язки громадянина;

- прогностичну – полягає у здатності передбачати перспективи політичних процесів, наслідки прийняття та виконання політичних рішень. Реалізація цієї функції передбачає моделювання політичних відносин, експертизу політичних рішень на предмет очікуваного ефекту.

 

Історія політичної думки

Політична думка Стародавнього Світу. Міфологія була першою формою політичної свідомості. В ній не лише першоджерелом влади, а й самим правителем був Бог. Такі погляди були властиві усім народам. Надалі ускладнення процедур здійснення влади призвело до раціоналізації свідомості. Але міфологія остаточно не була подолана. Вона відроджується у суспільстві кожен раз, коли постає новий лад. Так, напередодні краху СРСР поширені були думки, що досить проголосити незалежність та західні стандарти суспільного життя, як в Україні запанує демократія, право. Лише з часом прийшло розуміння, що реалізація цих цілей вимагає тривалої розбудови інститутів, які можуть і не прижитися.

Перші пам’ятки раціоналізованої політичної свідомості з’явились за 2 тис. років до н.е. У Законах вавилонського царя Хаммурапі (1792-1750 рр. до н.е.), індійських Ведах, в рамкахбуддизму, збірці «Махабхарата», що ґрунтувалася на оновленому брахманізмі, влада та право постали як світські інститути. Однією з давньоіндійських пам’яток була «Артхашастра» («Наука про державний устрій»). Вчені сперечаються щодо її автора, але погоджуються, що це була збірка розвинених політичних технологій.

Значний відбиток в політичній думці залишили китайці. Конфуцій і сьогодні вважається в цій країні найвидатнішим мислителем. Ідеї його та інших політичних філософів Давнього Китаю надані в табл. 2.

 

 

Таблиця 2

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Предмет, методологія, категорії та функції політології

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Міжнародні відносини та зовнішня політика
Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називаю

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги