рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Міжнародні відносини та зовнішня політика

Міжнародні відносини та зовнішня політика - раздел Образование, ПОЛІТОЛОГІЯ Сукупність Політичних, Економічних, Соціальних, Правових, Дипломатичних, В...

Сукупність політичних, економічних, соціальних, правових, дипломатичних, військових, гуманітарних, ідеологічних, культурних та інших зв'язків між суб'єктами, які діють на світовій арені, називають міжнародними відносинами. Цими суб'єктами є окремі індивіди, держави, органи державної влади, міждержавні об'єднання, неурядові організації – національні, регіональні, глобальні. Значну роль у міжнародних відносинах сьогодні відіграють транснаціональні корпорації.

Сукупність подій, які розгортаються в політичній сфері міжнародних відносин, утворюють світовий політичний процес.

Попри стрімке збільшення кола суб’єктів міжнародної політики, найважливішим її суб’єктом залишається держава. На неї припадає левова частка міжнародних договорів. Саме держави є суб’єктами створення більшості міжнародних організацій. Діяльність держави на міжнародній арені, яка регулює її відносини з іншими суб’єктами міжнародних відносин, називається зовнішньою політикою. Вона включає цілі, які переслідує держава (зовнішньополітичний курс), та безпосередні дії.

В сучасних державах функціонує система органів влади, відповідальних за розробку та реалізацію зовнішньої політики. Як правило, базові її засади формулюються парламентами або главами держав (президентами, монархами). Розробка плану дій на зовнішньополітичній арені є прерогативою уряду або апарату глави держави. В структурі уряду є спеціальний орган, відповідальний за розробку та реалізацію дій в сфері зовнішньої політики. Як правило, це Міністерство закордонних справ.

В сфері своєї компетенції здійснювати дії на зовнішньополітичній арені зобов’язані інші центральні органи державної влади. Так, міністерства економіки ведуть переговори та укладають угоди щодо економічної взаємодії з іншими суб’єктами міжнародних відносин, міністерства фінансів здійснюють запозичення на світових ринках тощо. Те саме стосується й регіональних органів влади. Вони укладають угоди щодо міжрегіонального економічного, культурного співробітництва тощо.

Важливу роль у формуванні та реалізації зовнішньої політики відіграють парламентські органи. В структурі парламентів діють комітети (комісії), відповідальні за сфери зовнішньої політики, національної безпеки тощо. Вони не лише розробляють закони, а й здійснюють контроль за діями органів виконавчої влади. Крім того, парламенти в цілому та його робочі органи вступають у відносини з парламентами інших держав.

Вплив на формування та реалізацію зовнішньої політики здійснюють політичні партії, громадські організації, фінансово-промислові групи тощо.

Положення держав в системі міжнародних відносин, їх здатність впливати на світовий політичний процес визначає низка чинників. До політичних ресурсів зовнішньополітичної діяльності держави відносять насамперед дипломатію – офіційну діяльність держави в особі спеціальних інститутів і за допомогою спеціальних заходів, прийомів, методів, припустимих з позицій міжнародного права. Дипломатія здійснюється у вигляді візитів, переговорів, конференцій, підготовки і підписання угод, дипломатичного листування, участі в міжнародних організаціях.

В сукупності зовнішньополітичних ресурсів держави значне місце посідає військовий потенціал, що включає збройні сили, їх чисельність, технічне оснащення, морально-психологічний стан, досвід бойових дій, наявність військових баз, володіння зброєю масового знищення. Військова потужність використовується як засіб прямого та непрямого впливу.

До цієї групи ресурсів слід також віднести географічне положення країни. Так, одним з чинників перетворення США на світового лідера в Першу світову війну була не лише військова могутність, а й знаходження осторонь театру воєнних дій. Поразка Німеччини в обох світових війнах була зумовлена, зокрема, необхідністю воювати на два фронти.

У політичній науці виникла ціла школа, яка досліджує вплив на міжнародну політику географічного положення. Це школа геополітики. Автором терміну «геополітика» є Р. Челлен (1846-1922), його послідовниками – А. Мехен, Г. Маккіндер, Н. Спайкмен, К. Хаусхофер. Центральне місце в детермінації міжнародних відносин, в які вступає держава, геополітика відводить географічному положенню. В сучасній геополітиці головними факторами визнаються не стільки територія у вузькому значенні, скільки простір – не лише місце розташування держави, клімат, топографія, наявність природних ресурсів, доступ до морів та океанів, а й, як наслідок, соціокультурні особливості. Еволюція поняття простору в геополітиці є проявом прагнення подолати головний недолік цієї моделі міжнародних відносин – абсолютизацію одного з компонентів світової політики.

Важливим ресурсом зовнішньої політики держави є ставлення до неї еліт та населення країни. Високий рівень підтримки зовнішньополітичного курсу сприяє його реалізації і навпаки. У 2005-2009 рр. державне керівництво України виявилось неспроможним реалізувати курс на входження до НАТО, що було викликане розколом в еліті з цього питання та низьким рівнем підтримки ідеї вступу до НАТО в суспільстві (20-25%).

Важливим фактором досягнення зовнішньополітичних цілей є економічний потенціал. Економічні переваги країни, що застосовуються у зовнішній політиці, чисельні. Це не лише загальні обсяги виробництва та зовнішньої торгівлі, технологічна оснащеність. Такі переваги можуть забезпечувати низька собівартість (як це відбувається з продукцією Китаю), природні ресурси («газова» експансія Росії), спеціалізація на певних ринках. Отже, однією з передумов використання економічного потенціалу є обіймання країною певної ніші в міжнародному поділі праці.

Інформаційні ресурси країни включають арсенал засобів масової інформації, пропаганди та агітації. За їх допомогою формується позитивний образ держави, а в разі необхідності – негативний образ противників. Інформтехнології є одним з найважливіших чинників діяльності не лише держави, а й соціальних груп, які за їх допомогою артикулюють інтереси, впливають на рішення урядів та міжнародних інституцій. Інформресурси можуть нівелювати переваги, які надають інші ресурси зовнішньої політики. Досить згадати ситуацію у вересні 2001 р., коли фанатично налаштована організація за допомогою ЗМІ контролювала певний час світові політичні процеси. Прикладом цього стала й діяльність інформресурсу Wikileaks, яка нівелювала багаторічні зусилля дипломатії багатьох країн.

Досягнення в сфері науки, культури і спорту завжди були предметом гордості народів, викликали симпатії з боку світової громадськості. Тому вони також належать до важливих ресурсів зовнішньої політики.

Вплив особистостей політичних лідерів, їх особистого спілкування на прийняття політичних рішень величезний. Цим зумовлена увага до самітів керівників провідних країн. Роль особистості політика зростає на тлі зростання впливу в цілому окремого індивіда на міжнародну політику.

Останніми десятиліттями сфера зовнішньої політики відчуває на собі суттєвий вплив внутрішньополітичних процесів, зміни самої сутності держави. Тривалий час вважалося, що цілі зовнішньої політики визначаються необхідністю створення сприятливих умов для внутрішньополітичного, економічного, соціального тощо розвитку країни.

Віддзеркаленням цього стала поява методологічних підходів до аналізу зовнішньої та міжнародної політики, насамперед марксистського та теорії політичного реалізму. Марксистська концепція базується на класовому підході до аналізу світових проблем, вивченні зовнішньої політики як продовження внутрішньої, розгляді міжнародних відносин в кожну епоху згідно з закономірностями розвитку суспільно-економічних формацій.

Автором теорії політичного реалізму, яка й сьогодні є популярною у вітчизняній науці, був Г. Моргентау. Міжнародну політику «реалісти» розуміли як боротьбу держав за владу. Реалісти вважали, що в міжнародній політиці виражаються національні інтереси, останні є потребою поступального розвитку держави, яка відображена в діяльності суб'єктів. Українські дослідники визначають національні інтереси як систему відносин, яка поєднує потреби функціонування та розвитку нації як єдиного організму (М. Головатий). Національні інтереси, вважають «реалісти», включають «інтереси національної безпеки», «національні економічні інтереси», «інтереси підтримки світового порядку». Боротьба за їх реалізацію дозволяє державі зайняти становище, що відповідає її силі.

Події другої половини ХХ ст. змушують піддати сумніву теорію політичного реалізму. Розглянемо це на конкретному прикладі. В ході останньої війни США в Іраку підряди на розробку нафтових родовищ Іраку отримала компанія Hulliburton, одним з очільників якої до обрання віце-президентом США був Р. Чейні. Інтереси компанії полягали в отриманні прибутків від видобутку і не мали безпосереднього зв’язку з тим, що розуміли під національними інтересами США (наприклад, з нафтозабезпеченням США або контролем над ціною на нафту на світовому ринку – в цьому контексті не було різниці, розроблятимуть родовища Hulliburton чи інша компанія). Відтак, зовнішня політика США в Іраку перетворюється на інструмент реалізації інтересів транснаціональної корпорації.

Можна навести аналогічні приклади щодо інших держав, але наведеного досить, щоб зробити висновки щодо еволюції сфери зовнішньої політики. В умовах, коли за державну владу борються угруповання, які мають інтереси не лише в політичній, а й економічній, соціальній, духовній та інших сферах, і ці інтереси не обмежуються кордонами держав, а поширюються на інші регіони світу, зовнішня політика стає інструментом цих угруповань. Вона не пов’язана зі створенням сприятливих зовнішньополітичних умов для внутрішнього розвитку країни, а спрямована на задоволення інтересів цих угруповань, зокрема, й на міжнародній арені. При цьому поняття національні інтереси зазнає трансформації, стає наслідком нав’язування корпоративних інтересів органам державної влади. А оскільки в сучасних державах на органи влади, відповідальні за зовнішню політику, впливають різні політичні угруповання, то національні інтереси в певному співвідношенні акумулюють їх інтереси.

Ці політичні реалії віддзеркалюються в модерністських концепціях міжнародної політики, які виникли на противагу теорії реалізму. Якщо реалісти розглядають держави як цілісні одиниці, що визначають свій курс на основі національних інтересів, то модерністи – як системи, схильні до зовнішніх та внутрішніх впливів. Дж. Розенау називає такі чинники зовнішньої політики: індивідуальні (якості, таланти, досвід політичних діячів); рольові (поведінка державних діячів, зумовлена виконанням політичної ролі, що не залежить від особових характеристик); урядові; неурядові аспекти спілкування (цінності суспільства, його згуртованість, рівень економічного розвитку тощо); зовнішні (географічна реальність, стабільність в країнах, які є об'єктами зовнішньої політики даної держави тощо). На думку Дж. Розенау, головним завданням зовнішньої політики є політичне (на рівні державної влади) посилення можливостей національного суспільства з підтримки постійного контролю над його зовнішнім оточенням. Якщо з традиційної точки зору загроза силою вважається найефективнішим засобом зовнішньої політики, то модерністи акцентують увагу на стимулюванні/перешкоджанні розвиткові співпраці.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ... ПОЛІТОЛОГІЯ Рекомендовано Міністерством освіти і науки молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Міжнародні відносини та зовнішня політика

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Політика як соціальне явище
Об’єктом політології у найширшому смислі є сфера політики. Але що є сутністю політики? Сам термін походить від давньогрецького polis (місто-держава). Спочатку під політикою розуміли мистецтво управ

Структура політики
Політичний інтерес - першопричина, усвідомлене джерело політичної поведінки Політичні відносини - взаємодія суб’єктів пол

Предмет, методологія, категорії та функції політології
Поняття предмета науки акцентує на аспектах її об’єкта, на які дослідник спрямовує увагу. В широкому розумінні це структура об’єкта, закономірності та особливості його розвитку. Предмет політології

Політична філософія Давнього Китаю
Напрям Період Основні ідеї Конфуціанство (Конфуцій) VI-V ст. до н.е. Влада має божественне по

Класифікація форм правління за Арістотелем
Форми Править один Правлять декілька Правлять усі Правильні монархія аристократія

Поняття влади
Наявність влади – властивість будь-яких соціальних організмів. Де хоча б два індивіди вступають у відносини, останні набувають, зокрема, характеру влади та підкорення. Інша справа, що володарювання

Структура і типологія влади
Елементами владних відносин є суб’єкт влади, її об’єкт та ресурси. Суб’єктом влади є той, хто здійснює вплив на управління, регулювання соціально-політичних процесів.

Легітимність
Однією з важливих характеристик політичної влади є її легітимність (legitime). Цей термін виник в ХІХ ст. у Франції і спочатку ототожнювався з legalite (законність). Але легітимність не має чіткого

Механізми здійснення влади
До механізмів здійснення влади зазвичай відносять: панування (підкорення індивідів); керівництво (визначення основних цілей суспільного розвитку, шляхів їх досягнення); управління (використання пов

Демократія як форма влади та демократизація
Демократія є формою політичної влади, за якої народ визнається її джерелом та носієм. Виборами демократія як форма влади не обмежується. У. Черчілль у Фултонській промові (1946 р.) відзначив три ск

Поняття політичної системи суспільства
Розглядаючи поняття політики, влади, ми могли переконатись, що політичні явища взаємопов'язані. Цю їх властивість фіксує поняття «політична система суспільства». Вперше теорія політичних систем бул

Центральні органи державної влади
В сучасних державах існують такі органи державної влади. 1. Глава держави. Найчастіше це монарх (король, імператор, цар, султан тощо), влада якого успадковується, або през

Нормативно-правова система
Нормативно-правова система включає законодавчі акти, які ухвалюють органи влади, інші акти, що регулюють політичну систему (статути партій та громадських організацій, неписані норми тощо).

Форми державного правління та устрою
Форми держави об’єктивуються в поняттях форми державного правління та форми державного устрою. У формі державного правліннявіддзеркалюється формальне джерело влади. Це поняття відпо

Державна політика та державне управління
Найважливіша складова функціонування політичної системи – державне управління. Його визначення залежить від відповіді на питання, як співвідносяться державна політика, державне управління та адміні

Пенсійний вік в різних країнах
Україна

До попереднього року
  січ.-бер.’11   Україна -48,2

Політичні еліти
Пробудження інтересу до проблеми політичних еліт стався на зламі ХІХ-ХХ ст. внаслідок демократизації політики. Якщо раніше політичне керівництво формувалося з економічно пануючого класу, то тепер м

Таблиця 6
Системи рекрутування політичних еліт Показники Антрепренерська Система гільдій

Політичне лідерство
Невід’ємний елемент політики – політичне лідерство. Політичний лідер (англ. to lead – вести) – особа, яка здійснює вплив на учасників політичного процесу, організо

Групи у політиці
Соціальні групи завжди мали вплив на політику. Досить згадати повстання рабів у Римі, селянські війни, інші рухи минулого. Капіталізм вніс корективи в участь груп у політиці. Це було зумовлене вклю

Громадянське суспільство
Однією з важливих у політології є концепція громадянського суспільства. В багатьох наукових працях громадянське суспільство визначають як сукупність суспільних відносин,

Політичні партії – структура, функції, типологія
Важливим елементом політичної системи є партії. Слово партія походить від лат. pars – частка. Тобто партія – це частина суспільства. Перші партії виникли в стародавньому світі. В Середньовіччі та у

Партійні системи країн світу
Механізм відносин партій в контексті формування державної влади та державної політики називається партійною системою. Вона значною мірою визначає політичний режим. З іншого

Становлення партійної системи України
Наприкінці 1980-х рр. в Україні існувала однопартійність. Створення партій, крім КПРС, заборонялось. Але фактично вже виникли нові партії. У 1990 р. було ухвалено закон про реєстрацію партій і, крі

Етноси та етнічні групи, особливості етногенезу
В сучасному світі політична суб’єктність етносів та націй стала поза сумнівом. Породжені цими спільнотами процеси є потужним чинником регіональних та глобальних змін, криз. ХХ-XXI ст. засвідчили сп

Нації – поняття, теорії, типологія
Поняття нації походить від лат. natio, що означає рід, плем’я. У Римі так називали чужинців. В пізнє Середньовіччя та Новий час це поняття ототожнювали з групами (буржуазія тощо), які не входили до

Етнічна та національна ідентичність та свідомість
Під ідентичністю розуміють приналежність індивіда до етнічної групи чи нації, яка ґрунтується на маркерах, за якими виокремлюють ці групи та нації і які були описані

Етнонаціональні відносини та етнополітика
Етнонаціональні відносини – це відносини між суб’єктами етнонаціонального розвитку (етносами, етнічними групами, націями, державними утвореннями). Сучасному розвиткові е

Особливості етнополітичного розвитку України
За даними перепису 2001 р., в Україні живуть представники 130 національностей та народностей. Титульним є один з найчисельніших етносів Європи – українці. На 5 грудня 2001 р. їх кількість становила

Політична свідомість
Аналіз політичного життя неможливий без дослідження свідомості його учасників. Політична свідомість – це одна з форм суспільної свідомості, специфічний спосіб опанування політичної дійсності.

Політична ідеологія
Політична ідеологія – логічно впорядкована, систематизована політична свідомість і самосвідомість соціальних груп, через яку вони усвідомлюють та формулюють свої політичні і

Політична культура
Термін «політична культура» вперше з’явився у XVIII ст. у працях німецького філософа І. Гердера, а наукова теорія політичної культури почала розроблятись на зламі 1950-1960-х рр. Це було пов’язано

Політичні комунікації: сутність та особливості
Політика неможлива без опосередкованого спілкування. Це зумовлено її природою як спеціалізованої форми спілкування для реалізації групових інтересів. Груповий характер цілей передбачає їх усвідомле

Масові політичні комунікації
Першочергове значення у політиці мають масові інформаційно-комунікативні процеси та системи. На цьому рівні організації інформаційних відносин діють агенти, завданням яких є взаємодія з громадською

Поняття політичного процесу
Політика – динамічне явище. Змінюються правителі, лідери партій, виникають та відходять у минуле держави, громадські організації, періоди сталого розвитку змінюються революційними подіями та навпак

Політичні конфлікти та кризи
Конфлікт слід відрізняти від суперечності. Суперечності є передумовою конфлікту, але необов’язково призводять до нього. На відміну від суперечностей, конфлікт означає безпосередню взаємодію сторін.

Класифікація політичних конфліктів
Критерій класифікації Види конфліктів Причини конфлікту Конфлікти цінностей, ресурсів, інтересів, ідентифікацій*

Виборчий процес та виборчі системи
Вибори (elections) органів влади – одна з ознак демократії. Але нині не лише демократії вживають цей механізм формування влади. Вибори проводяться й у недемократичних державах – колишніх СРСР, Італ

Та партійних систем
Виборча система Партійна система Пропорційна Багатопартійна; партії мають жорстку структуру і незалежні

Глобалізація
Для визначення сутності міжнародних відносин вживається поняття глобалізації. Концепція глобалізації виникла у ХХ ст. та з часом перетворилася на метатеорію. Серед нових концепцій В.М. Бебик виокре

Міжнародні організації
Чисельність міжнародних організацій постійно зростає. Ця тенденція пов’язана, по-перше, зі зростанням глобальних проблем, по-друге, з вдосконаленням технологій комунікації. Міжнародні організації о

Україна в системі міжнародних відносин
Проголошення незалежності України та розвиток її зовнішньої політики відбувались в умовах краху біполярної системи міжнародних відносин, становлення багатополюсного світу, швидкого зростання нестаб

Війна– збройне зіткнення між державами або певними групами населення якоїсь країни.
Влада – вплив однієї частини суспільства (індивіда, групи, організації тощо) на поведінку іншої у бажаному для першої напрямі. Внутрішня політика – сукупн

Гільдійна система – система рекрутування політичної еліти, джерелом якого виступає сама еліта.
Гімн– музичний символ держави (партії, регіону). Глобалізація – становлення єдиної системи фінансово-економічних, суспільно-політичних і культурних зв’язк

Економічна політика– складова внутрішньої політики, спрямована на функціонування господарського механізму.
Екстремізм– політична стратегія і тактика, основний елемент яких – використання радикальних, часто незаконних та насильницьких заходів. Електорат – сукупн

Регіони дотаційні– регіони, які отримують з державного бюджету більше коштів, ніж спрямовують до нього.
Республіка– форма державного правління, за якої вищі органи влади обираються. Ресурси влади – засоби здійснення влади. Поділяються на нормативні, адмініст

Трансферт– передача коштів з місцевого до державного бюджету або навпаки.
Унітарна держава– форма державного устрою, якій властиві єдині правова система, громадянство, система вищих органів влади. Управління конфліктом – здійсне

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
Августин Аврелій 14 Алмонд Г. 23, 46, 47, 50, 145, 146, 147 Андерсон Б. 23, 28, 122, 125 Андрєєва Н. 175 Антіфонт 12 Антонович В. 26 Антонюк О. 122 Арато Е.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги