рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 1.Теоретико-методологічні основи інформаційних систем і технологій

Тема 1.Теоретико-методологічні основи інформаційних систем і технологій - раздел Информатика, Тема 1.Теоретико-Методологічні Основи Інформаційних Систем І Технолог...

Тема 1.Теоретико-методологічні основи інформаційних систем і технологій

 

1. Сучасне розуміння поняття «інформація».

2. Корисність інформації для користувача інформаційної системи.

3. Інформаційні ресурси.

4. Класифікація інформаційних систем управління.

5. Структура інформаційної системи менеджменту. Підсистеми ІСМ.

6. Етапи розвитку інформаційних технологій.

7. Технологічні процеси автоматизованого оброблення економічної інформації.

 

 

1. Сучасне розуміння поняття «інформація»

Згідно з Державним стандартом України ДСТУ 2938-94 (Системи оброблення інформації. Основні поняття. Терміни та визначення.) інформація (для процесу оброблення даних) – це «будь-які знання про предмети, факти, поняття і т. ін. проблемної сфери, якими обмінюються користувачі системи оброблення даних».

У загальному розумінні інформація це незвичайний ресурс, використання якого не зменшує його кількості та якості. Через те, що вартість інформації, включаючи витрати на збирання, зберігання, пошук і оброблення, значна, величезну перевагу має її колективне використання. Отже однією з головних цілей розроблення інформаційних систем є полегшення колективного використання інформації.

Інформація являє собою сукупність відомостей про факти, об'єкти, події та ідеї, які в даному контексті мають цілком певне значення.

Її можна створювати, передавати, нагромаджувати, зберігати, шукати, приймати, розмножувати, обробляти, знищувати.

Обов'язковими атрибутами інформації є її носій, джерело і приймач інформації та канали зв'язку між ними.

Визначальною особливістю інформації є її корисність для користувачів, зокрема, за розроблення та впровадження організаційно-керуючих рішень. Фактично корисність (релевантність) інформації дає змогу безпосереднім користувачам відрізняти її від даних, які являють собою відомості про різні об'єкти, подані в формалізованому вигляді, придатному для оброблення автоматичними засобами за можливої участі людини.

Згідно зі стандартом ДСТУ 2938-94 дані – це «інформація, подана у формалізованому вигляді, придатному для пересилання, інтерпретування чи оброблення за участю людини або автоматичними засобами».

Інформація невіддільна від процесу інформування користувачів, тому відомості стають інформативними, тобто перетворюються в інформацію, лише у разі їх новизни й достовірності, коли вони зменшують невизначеність того чи іншого питання. На шляху від джерела до користувача інформація зазнає ряд перетворень, за яких змістовні аспекти повідомлень відходять на другий план. Тому на проміжних стадіях перетворень замість поняття «інформація» використовується поняття «дані» (вхідна інформація, вихідна інформація, але база даних, а не база інформації). Інформацією є оброблені або значущі дані. Інформаційні системи якраз і призначені для перетворення даних (на вході) в інформацію (на виході).

Управлінська інформація - це інформація, яка є об'єктом збирання, аналізу, зберігання, передачі, перетворення і використовуються для активного впливу на регулювання основної діяльності підприємства або організації.

 

Корисність інформації для користувача інформаційної системи

В результаті використання ІС користувач має отримувати інформацію, що є корисною для виконання функцій управління і прийняття рішень. Корисність інформації прийнято оцінювати за тим ефектом, який ця інформація здійснює на результати управління.

 

Ознаки корисності інформації для користувача ІС

2. Достатність (Sufficiency). 3. Рівні деталізації та агрегації (Level of detail and aggregation). 4. Зрозумілість (Understandability).

Своєчасність

Своєчасність означає, що інформація має бути доступною для користувача до того моменту, поки вона для нього має значення.

Достатність

Достатність трактують, по-перше, як достатній обсяг вибірки для бажаної точності розв’язання завдань управління, і, по-друге, як достатньо довгий часовий горизонт для правильного оцінювання ефективності прийнятих рішень.

Рівні деталізації і агрегації

Найкращим вважають такий підхід до організації бази або сховища даних, який забезпечує доступ до зовсім незгрупованих даних. Система має забезпечувати зручний механізм вибору способу та рівню групування. Цю вимогу задовольняє технологія OLAP.

Зрозумілість

Для ефективного використання інформація має бути зрозумілою для користувачів. Вирішення цього питання полягає у спрощенні представлення даних в базі даних без втрати їх значення. Одним із аспектів зрозумілості даних є схема їх кодування.

Для забезпечення зрозумілості призначення полів необхідним є включення в систему електронного словника даних. Він має забезпечувати пояснення для всіх полів, а також для найменувань цих полів.

Недопущення викривлення

Дані у базі даних мають бути достатньо повними і репрезентативними, щоб правильно відображати суть економічного процесу.

Викривлення стосовно суті економічного процесу спричиняє проблеми: неможливість подання даних відносно часового горизонту, неможливість зіставлення даних або неможливість здійснення процедури відбору зразків даних.

Наприклад, якщо ІС має підтримувати маркетингові дослідження, то включення до бази даних ІС інформації тільки з одного регіону країни може негативно вплинути на результат.

Релевантність

Якщо дані доступні для користувача, то він може їх використовувати, незважаючи на їх доречність чи недоречність. Наприклад, багато користувачів, застосовуючи методи регресії, вводять у модель кожну змінну, яку вони тільки можуть подати в ній, сподіваючись на доречність цієї змінної в розв’язку задачі. Необхідно захистити користувачів від такого підходу та надавати їм лише ті дані, які можуть бути використані в моделі та дійсно будуть доречними для рішення.

Зіставлюваність

Зіставлюваність означає, що для критеріїв умови порівняння мають бути однаковими. Визначення умов залежить від ситуації, яка розглядається. Наприклад, доречним може бути, щоб дані належали одному часовому періоду або репрезентували одну й ту саму сукупність показників.

Надійність

Оскільки користувачі вважають, що дані є правильними, якщо вони включені до бази даних, то розробникам необхідно гарантувати їх точність та цілісність бази даних.

Надмірність

1) збереження тієї самої інформації у двох базах даних з метою відновлення у разі пошкодження однієї з них. Надмірність також гарантує істинність… 2) задоволення непередбачуваних запитів у разі появи нових потреб… Економічна ефективність (pентабельність)

Прийнятність формату

Останнім визначальним фактором корисності інформації є можливість її відображення в прийнятному стилі. Це стосується способу подання даних, порядку, в якому дані сприймаються користувачем, і кількості та видів графіків, що використовуються в ІС.

 

Нформаційні ресурси

Інформаційні ресурси мають низку характерних особливостей: - на відміну від інших (наприклад, матеріальних) ресурсів вони практично… - з розвитком суспільства і збільшенням обсягу використання знань їх запаси не зменшуються, а навпаки — зростають;

Нформаційні фахівці

Системні аналітики (systems analysts) розробляють нові і вдосконалюють існуючі системи. Аналітики систем на основі аналізу проблемної області… Адміністратори баз даних (database administrators) працюють з користувачами і… Мережеві фахівці (network specialists)працюють з аналітиками систем і користувачами, щоб створити мережі передавання…

Класифікація інформаційних систем управління

Управлінські інформаційні системиявляють собою організаційно-технічні системи, які забезпечують вироблення рішень на основі автоматизації інформаційних процесів у сфері управління. Функції управлінських ІС залежать від рівня управління і рівня кваліфікації персоналу, що їх використовує.

Класифікація інформаційних систем управління

1. Функції та рівні управління: розрізняють корпоративні (інтегровані) й локальні ІС. Корпоративна ІС автоматизує всі функції управління на всіх… 2. Організаційна структура: ІС для департаментів (однієї функціональної… 3. Функціональні сфери: фінансові та бухгалтерські ІС; банківські ІС; ІС маркетингу; виробничі ІС; ІС управління…

Структура інформаційної системи менеджменту. Підсистеми ІСМ

Забезпечувальні підсистеми ІСМ відповідають видам ресурсів, необхідних для функціонування системи і включають технічне, програмне, інформаційне,… Технічне забезпечення об’єднує комплекс технічних засобів, які реалізують… Програмне забезпечення являє собою сукупність програм та програмної документації, призначених для функціонування,…

Етапи розвитку інформаційних технологій

Сутність та етапи розвитку інформаційних технологій

Принципова відмінність інформаційної технології від виробничої (яка являє собою сукупність способів оброблення, виготовлення, зміни стану,… Інформаційні технології виникли разом із виробництвом кілька мільйонів років… 1. До другої половини XIX ст. мала місце «ручна» інформаційна технологія. Весь процес оброблення інформації…

Технологічні процеси автоматизованого оброблення економічної інформації

Організаційно інформаційні технології реалізуються у двох варіантах: централізованого оброблення інформації або розподіленого оброблення інформації.

Розроблення інформаційної технології передбачає виділення у ній технологічних процесів та операцій. Технологічна операція - це комплекс функціонально пов’язаних дій з інформацією та її носіями, які виконуються на одному робочому місці.

Класифікація технологічних операцій

2. За ступенем автоматизації: ручні, машинно-ручні (автоматизовані) та автоматичні операції. 3. За функціонально-часовими характеристиками: операції збирання та реєстрації… Технологічний процес оброблення інформації - це сукупність взаємозв’язаних операцій, що здійснюються над інформацією у…

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, теоретико-методологічні, основи, інформаційних, систем, технологій0.091

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 1.Теоретико-методологічні основи інформаційних систем і технологій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Курсовая работа по дисциплине «Основы менеджмента» на тему: «Роль управления в системе управления предприятием на примере салона красоты «Бабочка»
Филиал ГОУ ВПО Костромской государственный университет им Н А Некрасова в г Кировске Мурманской области... Кафедра Менеджмента... Специальность Менеджмент организации...

Открытие периодического закона дало Менделееву основу для системы классификации химических элементов и созданию Периодической системы
Периодический закон был открыт Менделеевым в г современная формулировка периодического за кона... Свойства элементов а также свойства образуемых ими простых и сложных веществ... Открытие периодического закона дало Менделееву основу для системы классификации химических элементов и созданию...

Тема 1. Предмет курса Система государственного и муниципального управления Цели и задачи изучения темы
Цели и задачи изучения темы... Формирование представления о содержании курса Система государственного и... Вопросы для повторения...

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

Тема № 1. Конституционные основы правовой системы и ее структура
Тема Конституционные основы правовой системы и ее структура... Вопросы...

Тема 19. СИСТЕМА ПРАВА І СИСТЕМА ЗАКОНОДАВСТВА
План... Поняття системи права... Предмет і метод правового регулювання як вихідні критерії поділу системи права на галузі та...

Курсовая работа на тему: «Исследование и анализ процессов реструктуризации бизнес системы на основе комплексного моделирования»
На сайте allrefs.net читайте: "Курсовая работа на тему: «Исследование и анализ процессов реструктуризации бизнес системы на основе комплексного моделирования»"

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

0.041
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам