рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Слово як лікувальний фактор. Сутність та місце психотерапії в сучасній медицині.

Слово як лікувальний фактор. Сутність та місце психотерапії в сучасній медицині. - раздел Философия, ФІЛОСОФІЯ Діалогічний Характери Свідомості, Детермінація Останньої Соціальними Чинникам...

Діалогічний характери свідомості, детермінація останньої соціальними чинниками ставить перед медициною проблему можливості впливу на свідомість людини з боку іншої свідомості. Оскільки свідомість носить знаково-інформаційний характер, основним засобом такого впливу виступає слово. В період поширення психосоматичного (докладніше про це див. тему 14.) та синергетичного підходу, в який людина розглядається як складна самоорганізована система із взаємопов’язаними сферами (передусім, фізіологічною та психічною), проблема впливу на свідомість за допомогою слова стає особливо актуальною. Адже тілесна хвороба часто породжує негативні психологічні та соціальні процеси дезадаптації, відчуження, фрустрації тощо. Як саморегульована психосоматична структура людина функціонує на рівні саморегуляції «несвідоме-свідоме-самосвідоме», тобто, в комплексі. А, оскільки психічне, що формується через оволодіння мовою, визначає тілесні стани, саме слово є елементом психосоматичної регуляції організму людини.

Саме необхідністю комплексного підходу до пацієнта і пояснюється широке застосування в медичній практиці психотерапії.

Складність предмету психотерапії, її можливостей та сфери застосування пояснюється складністю об’єкту, до якого вона застосовується – людини як особистості, як складної психосоматичної єдності. Через це навіть визначення психотерапії стає проблематичним (на сьогодні існує декілька їх сотень). Скористаємось визначенням чеського психотерапевта Станіслава Кратохвіла: психотерапія – цілеспрямоване, впорядкування діяльності організму психологічними засобами.

Як наукова дисципліна психотерапія передусім розуміється як метод лікування, що знаходиться на стикові двох галузей – психології та медицини. Від психології психотерапія бере методи лікування, від медицини – напрям впливу – передусім психіка, душевний стан пацієнта, через покращення якого досягається і покрашення стану тілесного.

Виділяють три психотерапевтичні теорії: психодинамічну, поведінкову, гуманістичну. В рамках першого підходу в якості визначального фактору розвитку особистості виступають несвідомі психічні процеси; психологічні відхилення та проблеми розуміють як конфлікт між несвідомим та свідомим (наприклад, в психоаналізі). В такому випадку психотерапія рухається в напрямку досягнення усвідомлення цього конфлікту.

Другий підхід акцентує увагу на поведінці як єдиній психологічній реальності, даній нам у відчуттях, яку можна вивчити та дослідити науково. Поведінковий підхід базується на поняття норми – адаптивній поведінці, а відхилення, відповідно, сприймається як дезадаптація, що викликана не конфліктами між різними рівнями психіки, а неправильним навчанням та порушеннями процесу соціалізації. Психологічним базисом даного підходу є біхевіоризм – напрям сучасної психології, головним предметом вивчення якого є поведінка – сукупність зафіксованих в результаті навчання реакцій на певний стимул (навколишнє середовище).

Гуманістичний підхід виходить з визнання унікальності людини, її «ситуації» в світі, і порушення психологічної рівноваги розглядає передусім з точки зору незадоволеності потреб в самореалізації та самоактуалізації (А. Маслоу).

Не зважаючи на диференціацію підходів, спільним методологічним місцем психотерапії є особистісний підхід – підхід до хворого як до цілісної особистості з урахуванням усіх її індивідуальних особливостей. Суть даного підходу розкривається в трьох аспектах: вивчення особистості хворого; врахування специфіки особистості при використанні психотерапевтичних методів; орієнтація психотерапевтичного процесу на особистісні зміни.

Специфіка психотерапевтичного лікування вимагає певних додаткових зауважень та показань щодо її застосування. Найбільш суттєвим тут виступає місце та роль психологічного фактору в виникненні та розвитку хвороби: чим він більший, тим актуальнішим стає психотерапевтичне лікування.

Окрім місця психологічного фактору у процесі виникнення та розвитку хвороби, важливим є і показання в контексті можливих наслідків захворювання. Вони можуть бути пов’язані як з клінічними, так і з психологічними та соціально-психологічними проблемами. Так, захворювання може виступити причиною невротичної травматизації; реакція хворого на хворобу може як сприяти процесу лікування, так і гальмувати його. Щодо, соціальних аспектів, то важка хвороба та її наслідки можуть повністю змінити соціальний статус пацієнта, обмежити його в звичних діях та потребах; також можлива динамічна зміна якостей особистості внаслідок перебігу хвороби та її наслідків.

Така складність використання психотерапії породила велику кількість напрямків психотерапевтичного гілкування, що тісно пов’язані з психотерапевтичними методами. Одним з основних методів психотерапії є гіпноз.

Гіпноз сьогодні визнаний загальноприйнятним методом психотерапії, і досягається багатьма способами: методом фасцинації (гіпнотичний стан досягається довгим невідривним поглядом лікаря в очі пацієнту); словесним методом, методом Месмера (фіксацією погляду пацієнта та металічній кульці, спіралевидний колах, що сходять та розходяться тощо), методом обертонів (гіпнотичний стан досягається шляхом високо- або низькочастотних звукових коливань на зразок метроному) та ін.

Гіпнотичний стан поділяється на три фази:

1. Сонливість. Пацієнт відчуває легку дрімоту, його м’язи розслаблюються, він відчуває їх потепління, ці відчуття приносять йому задоволення. В даній фазі пацієнт ще не відчуває себе під дією гіпнозу.

2. Гіпотаксія (стадія мазевої та внутрішньої релаксації). Поглиблення попереднього стану; пацієнт не бажає змінювати позу, відчуває слабкість у всьому тулубі, не може відкрити повіки.

3. Сомнамбулізм. Пацієнт повністю у владі лікаря, не реагує на жодні подразники (зорові, слухові), навіть найсильніші. В цій фазі легко навіюються зорові та слухові галюцинації.

Варто зазначити, що існують більш глибокі стадії гіпнозу, які досягають в так званих змінених станах свідомості (медитативні стани, транс, усвідомлені сновидіння, стани, викликані вживанням психоделіків – грибів, дурману, марихуани). В лікувальних цілях зазвичай обмежуються вказаними трьома фазами. Коло терапевтичного застосування гіпнозу досить широке – від психосоматичних хвороб та сексуальних розладів до хвороби Альцгеймера (різновиду старечого слабоумства).

Коротко охарактеризуємо основні напрямки психотерапії:

Емоційно-стресова психотерапія. Спрямована передусім на хворих, що страждають хронічним алкоголізмом; також використовується для лікування неврозів (які включають в себе фобії), психопатій, токсикоманії та наркоманії. Даний вид психотерапії має декілька цілей:

· корекція переживань пацієнта шляхом впливу на емоцій сферу. При цьому нагнітають та навіюють не лише позитивні, але й негативні емоції (страх);

· «вмикання» психологічного захисту пацієнта при пресингу з боку психотерапевта; вплив на стереотипи поведінки хворого, в якій закріплений фактор, що травмує психіку (наприклад, при фобіях, лікар моделює психотравмуючу ситуацію).

Психоаналіз. Базується або ж на ідеях класичного пансексуального підходу Фрейда (виявлення сексуальної детермінації психологічних травм), або ж на соціально-психологічних (Е. Фромм, А. Адлер) чи вербальних аспектах (структурний психоаналіз Лакана). Головна мета – прорив до несвідомого, можливість дати йому говорити відкрито, викриваючи основи конфліктів у психіці, чого немає в психотравмуючих ситуаціях. Це досягається методом аналізу сновидінь, методом вільних асоціацій тощо. Важлива роль тут належить процесу сублімації – позитивному переключення енергії лібідо (сексуальної енергії) на інші сфери діяльності – передусім, мистецтво (звідси терапевтичний ефект мистецької практики, з якого з’явився ще один напрямок психотерапії – арт-терапія). Сублімація протиставляється витісненню – блокуванням причини психологічних конфліктів, що і є причиною неврозів.

Екзистенційний аналіз. Базується на філософії екзистенціалізм К.Ясперса, М.Гайдеггера. На відміну від психоаналізу, психодинамічні процеси, екзистенційний аналіз трактує не як конфлікт глибинного шару психіки – несвідомого із свідомим, а як конфлікт індивіда з певними невід’ємними факторами, що складають сутність його існування. На думку представника екзистеційного аналізу, американського психотерапевта І. Ялома, таких кінцевих факторів в структурі буття індивіда є чотири: смерть (найочевидніша даність; конфлікт зароджується з прагненням продовження життя та усвідомленням факту неминучості смерті), свобода (тут конфлікт визначається через потребу в певній сталості, підґрунті, в той час як свобода показує відсутність такої статичної застиглості, пустоту «під ногами»), екзистенційна ізоляція (ізоляція від світу, від себе, від інших – ми народжуємось в самотності та в самотності помираємо; конфлікт тут зароджується між усвідомленням ізоляції та потребою в комунікації, захисті, належності до певного великого цілого), беззмістовність (неминучість смерті, самотність та ізоляція, необхідність створювати своє буття та світ навколо себе породжує сумнів у наявності змісту та мети нашого існування; конфлікт тут зароджується перед беззмістовним світом та необхідністю творити в ньому смисли). Терапія екзистенціального аналізу спрямована на усвідомлення неминучості цих даностей, напруги між протилежностями, що викликають конфлікт та неможливості усунути дну з них. Для цього часто використовуються методи змінених станів свідомості, східні тілесно-духовні практики – наприклад, йога.

Важливим для екзистеційного аналізу є подолання прірви між лікарем – носієм владної впевненості, якого не зачіпає хвороба та проблеми, та пацієнтом – залежною закинутою в світ істотою, життя якої перебуває у владі лікаря. Тут важливе значення має контакт з пацієнтом, не як з підконтрольним об’єктом а як з рівноправним партнером комунікації. Психотерапевт повинен сам пережити проблеми пацієнта, лише так він зможе йому допомогти.

Психоделічна психотерапія. Застосовується до пацієнтів в граничних ситуаціях – при термінальних стадіях смертельних хвороб, або ж до близьких пацієнту людей. Важлива мета психоделічної психотерапії – полегшити (емоційно та фізіологічно) процес вмирання. Для цього часто використовуються психоактивні речовини та психоделіки – наприклад, ЛСД (напівсинтетична психоактивна речовина, що не здійснює негативного впливу на фізичне здоров’я людини та не викликає фізичної залежності; в багатьох країнах вважається наркотиком) та інші галюциногени (дослідження показали, що їх вживання полегшують емоційні та фізичні страждання пацієнтів, що помирають від смертельних хвороб). В середині століття ЛСД було позитивно оцінене як речовина, що трансформує ставлення до дійсності та до власного тіла і психіки – так, американський професор Е. Каст виявив, що деякі пацієнти після вживання ЛСД демонстрували неймовірну байдужість до свого важкого стану, знижувався страх смерті, різко знижувалась біль, покращувався сон, понижувалась тривожність з приводу хвороби. Найкраще піддаються психоделічній терапії симптоми депресії, ізольованості та тривожності.

Небезпечність даного виду терапії в тому, що спрогнозувати точно дію психоделічної речовини на свідомість людини важко, а часте вживання їх призводить до психічної залежності та до ряду психічних побічних ефектів.

Трансперсональна психотерапія. Даний напрямок психотерапії виходить з декількох базових філософських постулатів: органічної єдності світу (принцип «все у всьому»); визнання індивідуального як вторинної функції абсолютного; постулювання свідомості як єдиної реальності, що «розлита» у світі, а відтак, не є властивістю виключно людини, а всього живого; принцип акаузальної (непричинної) синхронії – поняття, введене К.Г. Юнгом, яке позначає непричинний тип зв’язку між явищами фізичної та психічної реальності, можливість впливати на фізичну реальність психічними засобами (думками, спогадами, переживаннями тощо).

Трансперсональна психотерапія виходить з ідеї, що індивідуальні переживання людини складають лише поверховий незначний шар її свідомості; на глибинному рівні вона пов’язана з усім світом, і проблеми виникають саме тоді, коли вона абсолютизує принцип індивідуації та нищить зв’язки з глибинними структурами своєї психіки. Завдання трансперсонального психотерапевта – поновити ці зв’язки. Так, одним з основних глибинних переживань, які викликають у пацієнта, є так звані перинатальні переживання – переживання добіографічні, пов’язані з внутрішньоутробним життям індивіда, а також пов’язані з переживанням народження. Останнє трансперсональною психологією трактується як фундаментальна для формування психіки індивіда травма, тому в своєму житті він намагається зберегти зв'язок з перинатальним періодом. Спираючись на концепцію архетипів К.Г. Юнга (див. пит. 7.1.), трансперсональна психологія знаходить такі зв’язки у міфах та фольклорі. Наприклад, досвід єдності плода з матір’ю виражений у міфові про «золотий вік», де люди жили в єдності з матір’ю-природою; народження виражене у біблійній оповіді про вигнання з раю, про пекло; момент проходження плоду по родовим каналам – уявлення про війни, революції, жертвопринесення Христа, міф про птаху Фенікс; стадія безпосередньої появи на світ – в уявленнях про спасіння та спокуту гріхів, очищення від скверни тощо.

Окрім перинатальних переживань, трансперсональна психотерапія викликає інші подібні переживання: переживання єдності з усім живим (тваринами, рослинами, іншими людьми, Всесвітом); вихід за рамки традиційних переживань простору та часу тощо. Синтезуючи наукові досягнення Заходу ХХ століття зі східною мудрістю, трансперсональна психотерапія має на озброєнні ряд унікальних методик виклику вказаних станів. Це як традиційні східні методи (медитація, йога), так і розроблені представниками даного напрямку (ЛСД-терапія, холотропне дихання, ребефінг). Так, методика ребефінга досить проста – пацієнт лягає на спину та на протязі години виконує глибокі вдихання ротом, щоб наситити організм киснем. В результаті наступає ефект гіпервентиляції, що дозволяє розвинутись гальмування кори головного мозку і активізувати підкору, викликаючи витіснені із свідомості переживання. При цьому активно використовується музика.

Основне завдання трансперсональної психотерапії – допомога в досягненні пацієнтом тотальної єдності зі світом, ліквідація меж між індивідуальним та абсолютним, які і є причиною проблем пацієнта.

Отже, психотерапія – невід’ємна частина сучасної медицини, яка дозволяє сформувати новий погляд на пацієнта (не як на сукупність симптомів, що можна вилікувати виключно впливаючи на тілесний стан, а як на унікальну особистість, психосоматичну самоорганізовану систему), на процес лікування (ряд комплексних заходів на фізіологічному, психологічному та соціальному рівні, де лікар – вже не беззаперечний авторитет, а пацієнт слухняно виконує усі його вказівки; з відносин підкорення акцент зміщується на відносини партнерської комунікації), та на саму хворобу. Крізь призму медицини в психотерапії переломлюється класична філософська ситуація діалогу, в якому і досягається не лише істина, а й справжня єдність людей. Психотерапія показує дієвість психологічного впливу на особистість, однак вимагає контрольованого підходу до психотерапевтичного лікування, адже на кону стоїть найголовніше для людини – її життя та свобода.

 

 


 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ФІЛОСОФІЯ

Зміст... Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Слово як лікувальний фактор. Сутність та місце психотерапії в сучасній медицині.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ФІЛОСОФІЯ
Автор: Воронюк О. Л., кандидат філософських наук, голова циклової методичної комісії соціально-економічних дисциплін Житомирського базового фармацевт

Передмова
  Гуманізація науки та інтеграція гуманітарного знання в умовах глобалізації та фундаментальної нестабільності суспільно-історичних процесів ставить перед дисциплінами гуманітарного ц

Світогляд, його структура та історичні типи.
  Людина є соціоприродною істотою, єдністю біологічного та духовного начал. Тому вона вкорінена в життя не лише тілом, а й духом. Людина не просто біологічно функціонує («виживає») у

Філософія як специфічний тип світогляду.
  Сам термін «філософія» має давньогрецьке коріння і походить від двох слів – «філео» - «любов» та «софія» – «мудрість», тобто, «філософія» означає «любов до мудрості». Вперше цей тер

Філософія та медицина.
  Будучи загальним полем будь-якого знання, філософія виступає основою теоретичної медицини. Вона ставить перед собою ряд фундаментальних для наук про людину проблем: · що є

Філософія Стародавньої Індії.
  Наприкінці ІІ – на початку І тисячоліття нашої ери провідною філософсько-релігійною течією стародавньої Індії був брахманізм – світогляд арійських племен, що був викладений у

Філософія Стародавнього Китаю.
  Поява та розвиток філософських вчень Китаю датується VІ – ІІІ ст. до н.е. У цей період відбувався процес об’єднання дрібних царств в одну могутню державу, тому філософська думка тог

Загальні особливості філософії Середньовіччя.
  Філософія Середньовіччя, зберігши деякі елементи античної філософії, по-новому розгорнула коло проблем, спираючись на християнський світогляд, що утверджувався в тогочасній Європі.

Середньовічні патристика та схоластика.
  Філософія отців церкви, або патристика сформувалась разом із становленням християнства у Західній та Східній Європі. Держави, що утворились на території зруйнованої Римської

Філософія епохи Відродження.
  Епоха Відродження знаменується розвитком промисловості, торгівлі, мореплавання, військової справи, тобто розвитком матеріального виробництва, а отже, розвитком техніки, природознавс

Загальні особливості філософії Нового Часу. Становлення модерну.
  Епоха Нового Часу (кінець ХV ст. – сер. ХХ ст) – це епоха утвердження капіталістичного способу виробництва в економіці. В сфері знання – це період торжества інструментального розуму

Емпіризм та раціоналізм. Проблема методу.
  Першим філософом Нового часу вважається англійський філософ Френсіс Бекон (1561 – 1626) “Новий Органон”, “Про гідність і примноження наук”. За Беконом, головне покликання філ

Просвітництво як базова стратегія філософії Нового Часу.
  Епоха модерну, зародившись з доби Відродження, свого філософського апогею досягла в Просвітництві, з яким модерн часто ототожнюють. Саме Просвітництво стало тим проектом переходу ві

Французький матеріалізм ХVІІІ століття.
  Безпосередньо з Просвітництва та сцієнтистської орієнтації модерну виріс французький матеріалізм, який вперше чітко висунув та обґрунтував фундаментальну для європейської філософії

Філософія як антропологія: Людвіг Фейєрбах.
Німецька класична філософія є апогеєм філософії модерну, її вершиною та її завершенням. Саме представники цього історичного етапу розвитку філософії радикалізували та довели до межі те коло проблем

Теорія пізнання та етика Іммануїла Канта.
Іммануїл Кант (1724 – 1804) – найвидатніший філософ XVIII ст., родоначальник німецької класичної філософії. Філософія І. Канта є своєрідною системою “критик”, у яких досліджуються головні зд

Науковчення» Йогана Готліба Фіхте.
Йоганн Готліб Фіхте (1762 – 1814). Автор праць “Про поняття науковчення, або так званої філософії”, “Основи загального науковчення”, «Про призначення людини». Філософію Фіхте можна охарактер

Об’єктивний ідеалізм Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля.
  Філософія Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля («Феноменологія духу», «Філософія природи», «Енциклопедія філософських наук») (1770-1831) знаменує собою поворот в історії філософ

Філософія як антропологія: Людвіг Фейєрбах.
Філософія Людвіга Андреаса Фейєрбаха (1804-1872) («До критики філософії Гегеля», «Сутність християнства») – це закінчення класичної німецької філософії та окреслення проблематики некласичної

Криза раціоналізму. Становлення ірраціоналістичної філософії. Волюнтаризм А.Шопенгауера.
  Початок ХІХ століття у філософському плані характеризується панування системи об’єктивного ідеалізму Г.Гегеля, згідно якого в основі світу – саморозвиток Абсолютної ідеї. У цій діал

Екзистенціальна філософія С. К’єркегора.
Не менш радикальним противником гегелівського ідеалізму був датський теолог Сьорен К’єркегор (1813-1855) («Страх і трепет», «Або-Або», «Хвороба до смерті»). Головний аргумент, що протиставля

Філософія марксизму.
Філософія марксизму формується у 30-40 і рр. ХІХ століття і пов’язується з іменами К.Маркса та Ф.Енгельса. Маючи своїм джерелом німецьку класичну філософію (зокрема, філософію та діалектику Гегеля,

Фрідріх Ніцше та кінець модерну.
Філософія Фрідріха Ніцше (1844-1900) («По той бік добра і зла», «Так казав Заратустра», «Антихристиянин») є знаковою з точки зору процесу завершення модерну. Для Ніцше філософія, починаючи з платон

Становлення та розвиток психоаналізу.
З. Фрейд – засновник психоаналізу. Психоаналіз є одним із варіантів посткласичної філософії, в якій знайшла відображення криза філософії модерну. Мова йде, передусім,

Екзистенціалізм: загальна характеристика.
Екзистенціалізм, або філософія існування - одна з найпопулярніших і впливовіших течій сучасної думки. Екзистенціалізм сформувався в першій половині XX століття і, як і психоаналіз, відобразив трагі

Філософська антропологія ХХ століття.
Як особливий напрям досліджень, що цілеспрямовано вивчають проблему суті і структури суті людини, філософська антропологія виникла в 20-х роках ХХ століття. Це було обумовлено пильним інтересом філ

Філософська герменевтика.
Герменевтика – дисципліна, що займається проблемами інтерпретації та розуміння. Сама назва походить від імені давньогрецького бога Гермеса, який розтлумачував смертним волю богів. Філософськ

Структуралізм.
Загальна характеристика. Структуралізм як філософський напрям бере свій початок від 30-х років ХХ століття, коли він починає оформлюватись у мовознавстві. В цей час великої популярності набу

Постмодернізм як стан сучасного філософського знання.
  Сам термін «постмодерн» з'явився ще у 60-ті роки для позначення новацій у архітектурі, літературі й мистецтві, а також у технологічній, соціально-економічній, політичній сферах.

Поняття онтології. Проблема субстанції.
Однією з основних галузей філософського знання виступає онтологія (з гр. «онтос» - суще, «логос» - слово, закон, вчення). Тобто, онтологія – галузь філософського знання, що досліджує найз

Буття як філософська категорія. Основні форми буття.
Категорія буття є найзагальнішою категорією філософії і охоплює собою суще у всіх його проявах, властивостях і можливостях. В цьому контексті перед онтологією стоїть завдання виявити та описати осн

Рух як атрибут буття. Рух та розвиток.
Проблема співіснування єдиного та множинного виводить на два важливих поняття онтології – руху та розвитку. Філософія здавна запитувала про характер буття – органи чуття говорять нам про його плинн

Проблема детермінізму в філософії.
  Загальність руху та розвитку виводить на ще одну проблему онтології – проблему причинності. Якщо все знаходить в русі та безперервній зміні, чи значить це, що світ знаходиться у від

Простір і час як форми буття.
Формою, в якій нам даний світ, наше «Я» та «Я» інших людей, виступає простір та час. Без них онтологічна проблематика не могла б навіть бути поставлена. У філософії та науці існували різно

Поняття, основні категорії гносеології.
Поруч із одвічним філософським питанням – що є буття? – існує й інше – що є істина? Невипадково ці питання пов’язані між собою, адже пізнання навколишнього світу, як і самопізнання – основне завдан

Основні форми пізнання.
Процес пізнання відбувається на двох основних рівнях, на кожному з яких присутні певні форми пізнання – чуттєве та раціональне пізнання. Чуттєве пізнання – це пізнання на основі органів чу

Поняття, ознаки, види істини. Критерії істини.
Проблема істини складає серцевину гносеологічної проблематики. Суперечливість та складність даної проблеми робить неможливим дати єдино вірне визначення істини та її критеріїв. В класичній

Наука як основна форма пізнання.
В процесі пізнання людство виробило специфічну сферу духовно-практичної діяльності, яка за мету ставить отримання істинного знання. Це наука. З філософської точки зору наука розглядається в трьох а

Специфіка медичного пізнання.
  Специфіка медичного пізнання проявляється передусім в широкому колі проблем, які ставить перед собою медицина. Широта її пізнавальних запитів поширюється від молекулярного рівня мор

Поняття та основні принципи діалектики.
Однією з основних функцій філософії є методологічна функція – філософія виступає як загальна методологія окремих наук; філософія постачає їх найзагальнішими методами пізнання, які конкретизуються в

Основні закони діалектики та їх застосування в медицині.
Ядро матеріалістичної діалектики – закони, адже саме виявлення законів (сталих, повторюваних зав’язків між предметами, явищами та подіями дійсності) і є завданням науки. Закони діалектики дають від

Характеристика основних категорій діалектики.
  Категорії діалектики – найзагальніші поняття, що відображають в своєму змісті закономірності розвитку дійсності. Окрім цього, в них знаходить відображення стан розвитку знання про с

Основні підходи до вирішення проблеми свідомості у філософії.
Однією з найбільших проблем філософії та науки на протязі усієї її історії є проблема свідомості, її походження, статусу, специфіки, природи. Цю проблематику зумовила якісна відмінність від інших я

Роль процесу відображення у процесі формування свідомості.
  Згідно концепції відображення, свідомість є властивістю високоорганізованої матерії - головного мозку людини. Виникнувши в результаті тривалої еволюції живого, мозок людини є вінцем

Основні властивості свідомості. Проблема ідеальності свідомості. Свідомість і мова.
  Спираючись на розгляд основних концепцій свідомості та на основні положення концепції відображення, можна дати таке визначення свідомості. Свідомість є пов'язана з діяль

Структура свідомості та її функції.
  Будучи складним інтегральним феноменом, свідомість можна структурувати за різноманітними ознаками. 1. За носієм: індивідуальна та колективна. Відношення між ними суп

Людина як предмет філософського осмислення. Особливості медичної антропології.
  Головним питанням філософії, яке сумує усі існуючі та водночас розгортає їх в полі філософського запитування, зрештою є питання: «Що таке людина?» Сама філософія як феномен культури

Людина як біосоціальна істота. Поняття та типи особистості.
  Однією з вирішальних дихотомій, що характеризують людину, є дихотомія біологічне/соціальне. Як тіло, як біологічний механізм людина вкорінена в природу, однак в повному смислі вона

Проблема сенсу життя, смерті та безсмертя людини в контексті медицини та філософії.
  Людина – єдина істота, яка усвідомлює, що помре. Чим же виступає смерть в контексті філософствування про людину? Передусім, смерть співвідноситься з життям. З біологічної т

Суспільство як предмет філософського осмислення.
Найвищою формою організації живого, складною суперсистемою із багатоманіттям типів зв’язків виступає суспільство. Багатогранність та складність даного феномена підтверджується тим, що суспільство є

Типи суспільств.
  Розглядаючи суспільство в контексті історичного розвитку, сьогодні доцільно говорити про три типи суспільств – традиційне, індустріальне (модерн), постіндустріальне (постмодерн). Та

Суспільне виробництво.
Суспільне виробництво – форма взаємодії суспільства і природи, що спрямована на перетворення предметів природи і створення матеріальних і духовних продуктів відповідно до інтересів та потреб люд

Філософське осмислення історії. Моделі історичного процесу.
  Хронологічне розгортання часу та зміна структурних елементів суспільства ставить перед філософією проблему історії. Дана проблематика, як і в інших галузях філософського знання, кон

Проблема суб’єкта суспільно-історичного процесу.
  У соціальній філософії та філософії історії одним із основних питань є питання суб’єкта суспільно-історичного розвитку. Простіше кажучи: хто творить історію реально? Такими суб’єкта

Проблема здоров’я та хвороби у філософії та медицині.
  Як базова категорія медицини, здоров’я завжди було в центрі медичного дискурсу усіх епох. Антична епоха розглядала здоров’я в контексті найвищого блага античного світорозуміння – кр

Філософські аспекти сучасної медицини. Соціально-біологічний та психосоматичний підходи.
  Актуальність поняття здоров’я, його збереження та розвитку знаходиться сьогодні в центрі не лише медичних дисциплін, що підтверджує важливість даного феномена, не лише в індивідуаль

Медична етика, її принципи. Біоетика.
  Під етикою у філософії розуміють дисципліну, предметом вивчення якої є мораль. Враховуючи специфічний статус та роль медика в суспільстві, етичні принципи його діяльності стають нар

Евтаназія як головна проблема сучасної біоетики.
  Швидкий розвиток реаніматології та анестезіології призвів до розмивання понять «життя» та «смерть», і, поєднавшись із гуманізацією медицини, зростання ролі пацієнта та його прав у м

Медицина Стародавньої Індії та Китаю.
Основним джерелом індійської медицини виступає ведична література, в якій загалом знаходяться дані з 27 наук. Найважливішими письмовими джерелами, що стосуються медицини, були Аюрведа і Самх

Становлення та розвиток античної медицини.
  Загалом, антична медицина, як і філософія, відрізняється від східної, більшою схильністю до науковості, споглядальності, вилученні з медицини надприродних явищ, проблем та сутностей

Медицина доби Середньовіччя та Відродження.
  Розвиток медицини в Середньовіччі позначений боротьбою двох суперечливих тенденцій – тенденцією до накопичення емпіричних (досвідних знань), а, відповідно, відходом від умоглядних о

Медицина в епоху Нового Часу.
  Раціоналізація та сцієнтизація знання, що виступає як один з фундаментів техногенної цивілізації, в епоху Нового Часу стали провідною тенденцією в розвитку науки, в тому числі й у м

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги