рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України Харківський Національний Економі...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання

 

 

Укладачі: Маляревський Ю.Д.

Шушлякова О.В.

 

Відповідальний за випуск Пилипенко А.А.

 

Харків, ХНЕУ, 2010

Затверджено на засіданні кафедри бухгалтерського обліку

 

Протокол № 11 від 06.07.2010 р.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання / Укл. Маляревський Ю.Д., Шушлякова О.В. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2010. – с. ( Укр. мов.)

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» за темою «Облік нематеріальних активів» у вигляді практичних завдань для виконання студентами мають за мету поглиблення теоретичних знань та здобуття конкретних навичок організації та ведення фінансового обліку нематеріальних активів.

Рекомендовано для студентів напряму підготовки «Облік і аудит»

 

 

© Харківський національний

економічний університет

 

© Маляревський Ю.Д.

© Шушлякова О.В.

ВСТУП

 

Методичні вказівки до самостійної роботи розроблені у відповідності до теми «Облік нематеріальних активів». Дана тема входить до загального переліку тем дисципліни «Фінансовий облік 1», яка, в свою чергу, викладається студентам як фахова нормативна згідно з освітньою професійною програмою підготовки бакалаврів з обліку і аудиту.

З підвищенням рівня розвитку суспільства стає дедалі більш очевидним, що матеріальні активи не є єдиним чинником забезпечення рентабельності підприємств, існують інші види активів, які не мають речового втілення, але відіграють важливу роль у процесі одержання підприємством прибутку. До таких і належать нематеріальні активи.

В даний час інтелектуальна власність є однією з найбільш важливих складових частин активів підприємства. Достатньо часто зустрічаються випадки, коли вартість інтелектуальної власності підприємства перевершує вартість всіх її матеріальних активів.

Це особливо справедливо для підприємств, що мають стійку ділову репутацію на ринку, які володіють відомими товарними знаками або працюють на ринку наукоємної продукції.

Загальні принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи підприємства та її розкриття в фінансової звітності згідно із законодавством України встановлює П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

Мета запропонованих методичних рекомендацій – допомогти студентам набути певного обсягу навичок організації та ведення фінансового обліку нематеріальних активів, засвоїти методику рішення задач.

Завдання, наведені у методичних рекомендаціях, охоплюють питання складу і класифікації, визнання і оцінки нематеріальних активів, синтетичного і аналітичного обліку надходження, вибуття, амортизації, інвентаризації нематеріальних активів, заповнення первинної документації з обліку нематеріальних активів тощо.

Методичні рекомендації складаються з локальних завдань, розбитих на чотири підрозділи, в першому наводиться вправа з практики визнання, класифікації нематеріальних активів, вона має стереотипний характер, другий, третій, четвертий підрозділ присвячено діючій практиці обліку нематеріальних активів на підприємствах України з відображенням господарських операцій в первинних документах, мають діагностичний та евристичний характер.

Завдання для самостійної роботи сприяють розвитку навичок самостійного творчого мислення, підвищують практичну підготовку студентів. Контрольні питання для самодіагностики дозволять студентам самостійно перевірити рівень отриманих знань.

В процесі опрацювання завдань студент може оволодіти наступними компетенціями:

контрольна – контроль за віднесенням активів до складу нематеріальних активів, контроль за правильністю оцінки нематеріальних активів, контроль за відображенням в обліку руху нематеріальних активів, контроль за відображенням в обліку наявності нематеріальних активів, контроль за відображенням в обліку нарахування амортизації нематеріальних активів та амортизаційних відрахувань, контроль за складанням первинних документів з обліку нематеріальних активів;

аналітична – виконання групування нематеріальних активів, знання особливостей оцінки нематеріальних активів і виконання їх оцінювання, аналіз нематеріальних активів та визначення їх впливу на ефективність діяльності підприємства, аналіз та оцінювання впливу обраного методу нарахування амортизації нематеріальних активів на фінансові результати діяльності підприємства, оцінювання фінансового результату від реалізації або списання нематеріальних активів;

організаційна – організація бухобліку та документообігу нематеріальних активів, організація та проведення інвентаризації нематеріальних активів, вчасне підготовлення і якісна перевірка джерел для розкриття інформації про нематеріальні активи у фінансовій звітності підприємства;

технологічна – знання складу нематеріальних активів на підприємстві, облік надходження і вибуття нематеріальних активів, складання первинної та зведеної документації з обліку нематеріальних активів, знання методів нарахування амортизації нематеріальних активів, їх порівняння та вміння відображати їх в обліку, облік переоцінки нематеріальних активів, зменшення їх корисності, ведення аналітичного та синтетичного обліку нематеріальних активів, проведення інвентаризації нематеріальних активів, її облік та складання облікових документів з інвентаризації;

мотиваційна – визначення, оцінка нематеріальних активів на підприємстві з позиції мотивації, стимулювання і особистої відповідальності економічного та облікового персоналу.

Методичні рекомендації з визначення понять та видів нематеріальних активів в бухгалтерському обліку

Тобто можна виділити два критерія визначення: немонетарний актив та відсутність матеріальної форми. Відповідно до п. 4 П(С)БО 19 [20] «немонетарні… Термін корисного використання нематеріального активу встановлюється… Якщо підприємство не визначає обмеження терміну в течію, якої очікується збільшення грошових коштів (або їх…

Завдання 1.1.

  Таблица 2  

Методичні рекомендації з обліку надходження нематеріальних активів

Критерії формування первісної й балансової вартості представлені в табл. 3. Первинна вартість безкоштовно отриманих нематеріальних активів рівна…  

Завдання 2.1

Додаткові відомості: для приймання комп’ютерної програми на підставі наказу керівника № 116 від 17.09.20 ___ р. призначена комісія в складі: голова комісії – директор Возненко Н.М. члени комісії – зам. директора з економічних питань Пивовар І.Л., головний бухгалтер Кожевнікова В.А.

Завдання 2.2.

 

Завдання 2.3.

Підприємство ТОВ «Магнолія» за договором обміну передає підприємству ТОВ «Лютик» патент на право оренди будівлі А в обмін на патент на право оренди будівлі В. Первісна вартість патенту на право оренди будівлі А складає 60000 грн., знос 10000 грн., справедлива вартість 39000 грн., в т.ч. ПДВ. Необхідно скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Магнолія».

 

Завдання 2.4.

Підприємство ТОВ «Верес» здійснило обмін промислового зразка первісною вартістю 30000 грн., зносом 12000 грн., справедливою вартістю 20000 грн., в т.ч. ПДВ, на програму з обліку виробничих запасів у ТОВ «Георгін» первісною вартістю 15000 грн., зносом 5000 грн., справедливою вартістю 9000 грн., в т.ч. ПДВ, з доплатою 11000 грн. Необхідно скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Верес» і ТОВ «Георгін».

 

Завдання 2.5.

 

Завдання 2.6.

В якості внеску в статутний капітал підприємства ТОВ «Айстра» одним із засновників було надано програмне забезпечення для ведення складського обліку, справедлива вартість якого склала 7800 грн. Розмір статутного капіталу складає 30000 грн. Підприємство очікує використовувати НМА 4 роки. Необхідно визначити щомісячну суму амортизації, використовуючи прямолінійний метод, та скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Айстра».

 

Методичні рекомендації з обліку експлуатації нематеріальних активів

Амортизації нематеріальних активів в бухгалтерському обліку здійснюється щомісячно протягом терміну їх корисного використання. Термін використання… Метод амортизації нематеріального активу вибирається підприємством самостійно,… Амортизація здійснюється до досягнення нульової вартості активу, окрім випадків: коли існує безвідмовне зобов'язання…

Завдання 3.1.

Завдання 3.2.

ТОВ «Піон» придбало авторські права на використання програмного комплексу для Інтернет-магазину за 3600 грн., в т.ч. ПДВ. Передбачуваний строк використання – 2 роки. Метод нарахування амортизації – прямолінійний. Необхідно визначити щомісячну суму амортизації та скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Піон».

Завдання 3.3.

ТОВ «Тюльпан» з попередньою оплатою придбало промисловий зразок вартістю 12000 грн., що планується використовувати у випуску 3000 од. продукції. Фактично в першому місяці вироблено 50 од.

Необхідно, використовуючи виробничий метод нарахування амортизації, визначити щорічну суму амортизаційних відрахувань, скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Тюльпан».

 

Завдання 3.4.

на виробництво продукції терміном на 3 років за 6000 грн.; на здійснення роздрібної торгівлі цієї продукції терміном на 1 рік за 2500… Необхідно визначити щомісячну суму амортизації, використовуючи прямолінійний метод, та скласти кореспонденцію рахунків…

Завдання 3.5.

Методичні рекомендації з обліку вибуття нематеріальних активів

Продаж об'єктів нематеріальних активів здійснюється відповідно до П(С)БО 27 [20]. Необоротні активи, визнані для продажу, припиняють визнаватися у… Фінансовий результат від вибуття нематеріального активу визначається як… Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-3)…

Завдання 4.1.

голова комісії – директор Возненко Н.М. члени комісії – зам. директора з економічних питань Пивовар І.Л., головний бухгалтер Кожевнікова В.А. Висновок комісії: програма Логістик-Склад морально застаріла, від використання… Первісна вартість програми Логістик-Склад складає 8700 грн. Сума накопиченої амортизації 6100 грн. Бухгалтером…

Завдання 4.2.

Підприємство ТОВ «Конвалія» реалізувало комп’ютерну програму для обліку необоротних активів на умовах наступної оплати, первісна вартість якої 3000 грн., накопичена амортизація – 500 грн., договірна (справедлива вартість) склала 3600 грн., в т.ч. ПДВ. Необхідно відобразити господарські операції з реалізації програми на рахунках бухгалтерського обліку.

 

Завдання 4.3.

ТОВ «Гладіолус» на умовах попередньої оплати реалізувало торговий знак за 1800 грн., в т.ч. ПДВ. На дату реалізації сума нарахованого зносу складала 1100 грн., а первісна вартість – 2500 грн. Необхідно відобразити господарські операції з реалізації торгового знаку на рахунках бухгалтерського обліку.

 

Завдання 4.4.

Підприємство ТОВ «Васильок» передає безоплатно комп’ютерну програму для розрахунку заробітної плати первісною вартістю 9000 грн., накопиченою амортизацією – 750 грн., справедливою вартістю 8520 грн., в т.ч. ПДВ. Необхідно скласти кореспонденцію рахунків із зазначенням змісту проведених операцій в обліку ТОВ «Васильок».

 

Завдання 4.5.

  КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОДІАГНОСТИКИ  

ДОДАТКИ

Kомісія, яка створена на підставі наказу (розпорядження) від _15.09.09_________ № __58______________, розглянула документи, які підтверджують… … (повна назва об’єкта права інтелектуальної власності)

Зворотний бік акта введення в господарський оборот об’єкта

Права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів

Вартість придбання ___1512,00__ гривень Документ, який підтверджує вартість об’єкта права інтелектуальної власності… Об’єкт права інтелектуальної власності придатний/непридатний для реалізації або…

Зворотний бік акта введення в господарський оборот об’єкта

Права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів

Вартість придбання ________ гривень Документ, який підтверджує вартість об’єкта права інтелектуальної власності… Об’єкт права інтелектуальної власності придатний/непридатний для реалізації або…

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання

 

 

Укладачі: Маляревський Ю.Д.

Шушлякова О.В.

  Відповідальний за випуск Пилипенко А.А.  

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Ізюмська О.М. Методичні вказівки та завдання для практичних занять і самостійної роботи з дисципліни "Облік ЗЕД" для студентів спеціальності "Облік і аудит"
ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра бухгалтерського обліку...

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ З виконання, оформлення та захисту дипломної роботи для студентів денної та заочної форми навчання зі спеціальності “ПРАВОЗНАВСТВО”
КИЇВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ВОДНОГО ТРАНСПОРТУ... ім гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного... ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ...

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ З ДИСЦИПЛІНИ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
ЧЕРКАСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту з дисципліни Автомобілі для студентів спеціальності 8.090258 Автомобілі та автомобільне господарство усіх форм навчання.
Міністерство освіти і науки України... Черкаський державний технологічний університет...

Зюмська О.М., ПанченкоЛ.О. Завдання для самостійної роботи з курсу Облік ЗЕД для студентів спеціальності Облік і аудит. –Луганськ, -2010
Кафедра бухгалтерського обліку...

Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни „Історія України”
Міністерство освіти і науки молоді та спорту України... Полтавський національний технічний університет... Мені Юрія Кондратюка...

З навчальної дисципліни Комп’ютерні мережі та телекомунікації усіх форм навчання
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ з навчальної дисципліни Комп ютерні мережі та телекомунікації...

САМОСТІЙНА РОБОТА, ІНДИВІДУАЛЬНІ НАУКОВО-ДОСЛІДНІ ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО НИХ З навчальної дисципліни АДВОКАТУРА УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ... ЛУГАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ВНУТРІШНІХ СПРАВ ІМЕНІ Е О ДІДОРЕНКА...

Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії»
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЮРИДИЧНИЙ КОЛЕДЖ... Цикл кримінально правових дисциплін... Навчальна дисципліна Теорія пенітенціарії...

0.026
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам