рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Економіка праці та соціально-трудові відносини

Економіка праці та соціально-трудові відносини - раздел Образование, Державна Податкова Служба України ...

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Затверджую

Проректор з навчальної та методичної роботи

_____________ Касяненко

«____» __________ 2012 р.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

з дисципліни «Економіка праці та соціально-трудові відносини» для підготовки фахівців за ОКР бакалавр, галузь знань 0305 «Економіка і підприємництво»,

Зміст

  1. Вступ  
  2. Орієнтовний тематичний план курсу  
  3. Методичні рекомендації до вивчення тем та розділів дисципліни  
  4. Перелік питань курсу  
  5. Список рекомендованих джерел  

 

 


Вступ

Для України XXІ століття відзначилось активізацією процесів формування та розвитку ринкової економіки. За таких умов ринкової трансформації найсуттєвіші перетворення відбуваються в усіх сферах людської діяльності і насамперед у соціально-трудовій, яка зачіпає інтереси мільйонів мешканців нашої держави. Наше суспільство вже не дивують факти безробіття та інфляції, страйків та соціальної напруженості які впливають на життєвий рівень населення, ефективність праці й віддачі виробництва, а значить, й темпи економічного зростання. У зв’язку з цим зростає роль підготовки спеціалістів, які добре орієнтуються в такому суспільстві, розуміють процеси, що відбуваються та можуть приймати відповідні рішення. Саме це визначає актуальність курсу “Економіка праці і соціально-трудові відносини”.

Зміст дисциплінирозкривається в чотирьох розділах.

В першому розділі “Соціально-економічна роль праці і трудові відносини” розглядаються багатоаспектні поняття праці, ринку праці, кількісні та якісні характеристики населення як основи трудових ресурсів для трудової діяльності, проблеми зайнятості населення, а також систему явищ та процесів, що відбуваються в соціально-трудовій сфері. Значна увага приділяється питанню дослідження (моніторингу) ринку праці та загалом соціально-трудової сфери.

Другий розділ “Організація, нормування та ефективність праці” присвячений проблемам забезпечення ефективного використання виробничих навичок і трудових здібностей працівників у процесі трудової діяльності та встановленню науково - обґрунтованих пропозицій у витратах праці в процесі виробництва, також розглядаються наукові основи раціонального використання трудових ресурсів шляхом зростання продуктивності праці, ефективності та якості праці.

У третьому розділі “Політика доходів і оплата праці” розкриваються методологічні та соціально-економічні принципи формування та розподілу доходів, організації заробітної плати як механізму реалізації економічних інтересів в суспільстві та головної умови розвитку людського фактора виробництва. В даному розділі розглядаються поняття: доходи населення, їх структура, види; елементи організації оплати праці; тарифна система оплати праці, форми та системи оплати праці.

У четвертому розділі «Управління в системі соціально-трудових відносин розглядаються такі важливі питання економіки праці як планування та аналіз у сфері праці. План з праці – розділ плану діяльності підприємства, він дозволяє вирішити такі важливі завдання як досягнення економії праці, фонду оплати праці, виявити оптимальні пропорції в чисельності персоналу, забезпечити розрахунки продуктивності праці тощо. Розробці плану з праці передує аналіз трудових показників.

Мета курсу “Економіка праці і соціально-трудові відносини”: формування у студентів сучасних знань по економіці праці та соціально-трудовим відносинам, розкриття глибинної сутності тенденцій та змін, які проходять в системі ринку праці і зайнятості в організації праці, її ефективності, оплаті та регулюванні.

Завдання даного курсу зводиться до реалізації наступних напрямків:

- оволодіння основами праці, розкриття сутності та механізмів формування і регулювання соціально-трудових відносин в галузі трудових ресурсів, ринку праці і зайнятості, які передбачають формування умов ефективного використання трудових ресурсів;

- розкриття економічних аспектів щодо підвищення результативності трудової діяльності (чинники, умови, резерви, критерії), враховуючи особливості перехідного періоду та його вплив на соціально-трудові відносини;

- мотивування та стимулювання передумов для ефективної, плодотворної діяльності трудових ресурсів в умовах формування ринкових відносин;

- розгляд кількісних аспектів та засобів управління трудовими процесами, а також виробництвом, якісним складом і чисельністю працівників і оплатою їхньої праці.

В результаті вивчення даного курсу студенти повинні знати:

- питання сутності праці, її елементи і види, роль в історичному процесі та розвиткові виробництва і суспільства;

- сутність ринку паці, механізм його функціонування, основні проблеми та державну політику у сфері зайнятості і соціального захисту населення, методи регулювання ринку праці;

- проблеми формування і використання робочої сили;

- проблеми трудових ресурсів на макро- і мікрорівнях, процеси відтворення і управління трудовими ресурсами, трудовий потенціал суспільства і підприємства, показники його використання;

- напрямки і резерви підвищення ефективності і продуктивності праці;

- основні явища та процеси, що відбуваються в соціально-трудовій сфері;

- способи формування та ефективного використання ресурсів праці

- конкретні методи і форми поєднання людей із засобами виробництва, поділ і кооперування праці, організацію і обслуговування робочих місць, методи покращення умов праці, впровадження оптимальних прийомів і методів праці тощо.;

- доходи населення, їх структуру і види, елементи організації оплати праці, тарифну систему оплати праці, форми і системи оплати праці які зазвичай застосовуються на підприємствах;

- структуру та основні етапи аналізу та планування трудових процесів на підприємстві.

Оскільки курсом передбачено крім розгляду цілої низки фундаментальних питань ряду практичних аспектів, саме тому студенти повинні вміти:

- аналізувати стан та розвиток ринку праці в цілому та окремих його елементів;

- аналізувати та оцінювати міру ефективності розвитку ринку праці та його складових;

- показувати зміну у розвитку ринку праці і зайнятості, в організації і регулюванні заробітної плати;

- приймати конкретні рішення щодо таких важливих питань як: визначення коштів на оплату праці, визначення заходів щодо підвищення ефективності праці, врегулювання трудових конфліктів тощо.;

- аналізувати та узагальнювати, порівнювати та робити висновки

Даний курс вивчає питання, які знаходяться на межі з іншими науками, серед них “Управління трудовими ресурсами”, “Управління персоналом”, “Ринок праці”, “Економіка підприємства”, “Менеджмент персоналу”, “Економічний аналіз”, “Планування діяльності підприємства”, “Соціологія праці”, “Трудове право” та ін.

 

 

 

 


Орієнтовний тематичний план курсу

  3. Методичні рекомендації до вивчення тем та розділів курсу

ЗМ 1. Соціально-економічна роль праці і трудові відносини

 

Тема 1. Вступ. Об’єкт, предмет і завдання дисципліни

Мета теми: ознайомлення з даним курсом, його основними поняттями і характеристиками, логікою викладення.

1. Загальна характеристика, об’єкт і предмет курсу “Економіка праці та соціально-трудові відносини”. 2. Мета та завдання даного курсу, його структура та логіка викладення. 3. Взаємозв’язок курсу з іншими навчальними курсами.

Ключові слова і терміни

  Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Вивчення даної теми слід розпочати з встановлення сутності дисципліни. «Економіка праці і СТВ» являє собою науку про…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Назвіть об’єкт та предмет даного курсу.

2. Проаналізуйте зв’язок даного курсу з іншими дисциплінами економічного спрямування.

Питання для самоперевірки

Пригадайте методологічні основи курсу «Економіка праці і соціально-трудові відносини.

 

Рекомендована література

Основна [1, 2, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 25, 27, 28, 33]

Тема 2. Праця, як сфера життєдіяльності людини та провідний чинник економічної діяльності

Мета теми: дослідження сутності соціально-економічної категорії «праця», її характеристики, елементи, види в контексті важливої ролі в історичному розвитку виробництва та суспільства.

За даною темою вивчаються наступні питання:

1. Поняття і сутність соціально-економічної категорії “праця” та її роль у життєдіяльності суспільства.

2. Праця як предмет наукового та економічного дослідження.

3. Зміст і характер праці, її основні показники.

4. Функції праці у системі людської життєдіяльності.

5. Процес праці, його складність та багатоаспектність, основні елементи процесу праці.

6. Форми прояву процесу праці та види праці.

7. Основні історичні віхи розвитку науки про працю.

Після вивчення даної теми Ви зможете:

- розкривати сутність ключових понять теми;

- характеризувати сутність категорії “праця” та визначати їїроль у життєдіяльності суспільства;

- характеризувати соціально-економічну роль праці в історичному розвитку виробництва та суспільства;

- визначати функції праці у системі людської життєдіяльності;

- характеризувати процес праці, його основні елементи та форми прояву;

- визначати зміст і характер праці, класифікувати різні види праці на основі цих характеристик.

 

Ключові слова і терміни

Праця, абстрактна праця, конкретна праця, жива праця, уречевлена праця, зміст праці, характер праці, процес праці, засоби праці, предмети праці, організація праці, технологія.

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми

Праця – це цілеспрямована діяльність людей, спрямована на створення матеріальних і культурних цінностей. Праця – це доцільна, свідома, організована діяльність людей, спрямована на… Праця це цілеспрямована діяльність людини, яка спрямована на видозміну та пристосування предметів природи для…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Складіть схему процесу праці.

2. Класифікуйте вивчені види праці.

Питання для самоперевірки

Пригадайте історичні віхи розвитку науки про працю.

Тести для самоконтролю

а. праці; б. предметів праці; в. засобів праці;

Рекомендована література

Основна [1, 2, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 25, 27, 28, 33]

Тема 3. Ринок праці та його регулювання

Мета теми: дослідити сутність, зміст та елементи ринку праці. Визначити загальні риси сучасних моделей ринку праці, та визначити схожі риси з вітчизняним ринком праці.

За даною темою вивчаються наступні питання:

1. Поняття ринку праці, його сутність, зміст та структура.

2. Умови виникнення і ефективного функціонування ринку праці.

3. Елементи ринку праці.

4. Кон’юнктура ринку праці, та її види.

5. Функції і сегментація ринку праці.

6. Стан сучасного ринку праці в Україні.

7. Державне регулювання ринку праці в Україні.

8. Сутність основних моделей ринку праці (Японської, Шведської та Американської), їх переваги та недоліки.

9. Специфічні риси товару “робоча сила”.

10. Інфраструктура ринку праці.

 

Після вивчення даної теми Ви зможете:

Характеризувати поняття ринку праці, його сутність, зміст та структуру.

Пояснити умови виникнення і ефективного функціонування ринку праці.

Характеризувати основні елементи ринку праці, його кон’юнктуру.

Характеризувати інфраструктуру ринку праці.

Визначати функції і сегментацію ринку праці.

Визначати основні інструменти державного регулювання ринку праці в Україні.

Розкрити сутність основних моделей ринку праці (Японської, Шведської та Американської), поясніть їх переваги та недоліки.

Аналізувати сучасний стан ринку праці України.

Ключові слова і терміни

Ринок праці, робоча сила, найм, найманий робітник, роботодавець, ціна на робочу силу, вартість робочої сили, попит на робочу силу, пропозиція робочої сили.

 

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми

Вивчення теми розпочинають із активізації знань у напрямку таких важливих економічних категорій як «ринок» та «праця». На цій основі формують… Ринок — це сукупність економічних відносин з приводу купівлі—продажу товарів,… Ринок праці впливає на розвиток народного госпо­дарства, діє в певних напрямах, проявляється в різно­манітних формах і…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Класифікуйте ринки праці.

2. Проаналізуйте подібність та відмінність сучасних моделей ринків праці з ринком праці України.

Питання для самоперевірки

1. Розкрийте різні точки зору на питання «Що купується та продається на ринку праці?».

2. Як визначається ціна робочої сили на ринку праці?

3. У чому сутність процесу обміну на ринку праці?

 

Тести для самоконтролю

а. робочу силу; б. заробітну плату; в. попит і пропозицію робочої сили;

Рекомендована література

Основна [2, 4, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 30, 31, 32]

Додаткова [2, 4, 13, 18, 20, 23, 24, 27, 28, 33]

Тема 4. Трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства

Мета теми: ознайомлення з трудовими ресурсами як важливою складовою людських ресурсів. Формування уявлення про сутність поняття «трудовий потенціал».

1. Населення як суб’єкт економічних та суспільних явищ і процесів та джерело трудових ресурсів. 2. Відтворення населення, його показники. 3. Соціально-економічна категорія “трудові ресурси”.

Ключові слова і терміни

Населення, відтворення населення, типи відтворення, види відтворення, режими відтворення, трудові ресурси, людські ресурси, економічно активне населення, економічно неактивне населення, відтворення трудових ресурсів, трудовий потенціал.


Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми

Щоб зрозуміти сутність поняття “трудові ресурси”, треба знати, що все населення залежно від віку поділяється на: - осіб молодших працездатного віку (від народження до 16 років включно); - осіб працездатного (робочого) віку (в Україні: жінки — від 16 до 59 років, чоловіки — від 16 до 61 років включно); …

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Назвіть абсолютні та відносні показники відтворення населення.

2. Класифікуйте ринки праці.

3. Проаналізуйте основні риси трудоресурсної ситуації в Україні

Питання для самоперевірки

Порівняйте поняття «трудові ресурси» та «економічно активне населення».

Тести для самоконтролю

а. населення, яке працює за наймом, використовуючи фізичні та розумові здібності; б. працездатну частину населення, яка володіє фізичними та розумовими… в. населення обох статей, яке володіє фізичними та розумовими здібностями;

Рекомендована література

Основна [1, 2, 3,4, 7, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 27, 28, 29, 30, 32]

 

Тема 5. Зайнятість населення та безробіття

Мета теми: ознайомлення з поняттями «зайнятість» та «безробіття» як важливими категоріями ринкової економіки.

1. Зайнятість як соціально-економічна категорія. 2. Концепції зайнятості. 3. Види зайнятості населення.

Ключові слова і терміни

  Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми В Українському законодавстві, Законі України «Про зайнятість населення: Зайнятість – це діяльність громадян, пов’язана…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Охарактеризуйте програми сприяння зайнятості населення в Україні

2. Назвіть основні принципи державної політики та державні гарантії зайнятості.

Питання для самоперевірки

Опишіть структуру служби зайнятості в Україні, її функції та права.

Тести для самоконтролю

а. відношення кількості безробітних до чисельності працездатного населення; б. відношення кількості безробітних до чисельності трудових ресурсів; в. відношення кількості безробітних до чисельності всього населення країни;

Рекомендована література

Основна [1, 2, 3, 4, 5, 6, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [3, 18, 24, 27, 28, 33]

Тема 6. Соціально-трудові відносини як система

Мета теми: дослідження сутності категорії «соціально-трудові відносини», визначення їх структури та дослідження ролі у розвитку ринкової системи країни

За даною темою вивчаються наступні питання:

1. Суть соціально-трудових відносин.

2. Елементи соціально-трудових відносин.

3. Індивідууми і соціальні групи як суб’єкти соціально-трудових відносин.

4. Фактори формування та оцінка соціально-трудових відносин.

5. Соціальна політика держави.

6. Державне регулювання соціально-трудових відносин.

7. Сутність основних моделей соціального партнерства.

8. Колективний договір підприємства та його розділи.

 

Після вивчення даної теми Ви зможете:

- Характеризувати суть поняття соціально-трудових відносин, та їх основні елементи.

- Визначати сутність основних суб’єктів соціально-трудових відносин.

- Визначати принципи та типи соціально-трудових відносин.

- Характеризувати фактори формування та оцінки соціально-трудових відносин.

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Вивчення даної теми розпочинають із встановлення сутності, ролі та значення… Соціально-трудові відносини - це відносини між робітником, роботодавцем та державою в ході використання праці та її…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

Складіть структурну схему трудового договору.

Складіть порівняльну таблицю типів соціально-трудових відносин.

Питання для самоперевірки

1. В яких формах проявляються соціально-трудові відносини?

2. Поясніть в чому полягає парадокс соціально-трудових відносин.

3. Охарактеризуйте інструменти соціальної політики держави: соціальні гарантії, соціальний захист, соціальну підтримку та соціальне забезпечення.

4. Охарактеризуйте механізм регулювання соціально-трудових відносин.

5. Поясніть, які гарантії передбачені вітчизняним законодавством.

Тести для самоконтролю

а. патерналізмом; б. компромісом; в. соціальним партнерством;

Рекомендована література

Основна [1, 2, 3, 4, 6, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [8, 9, 18, 24, 27, 28, 32, 33]

 

Тема 7. Соціальне партнерство

Мета теми: дослідження сутності соціального партнерства та механізму його функціонування в Україні та в закордонній практиці.

За даною темою вивчаються наступні питання

2. Суб’єкти соціального партнерства, їх функції та структура. 3. Система угод, колективних договорів. 4. Механізм функціонування соціального партнерства в Україні

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми На початку слід зазначити, що у світовій практиці сформувалися декілька… 1. Китайська - двосекторна модель, для якої характерна домінуюча роль централізованого адміністративного управління в…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

Назвіть інституційні органи регулювання соціального партнерства в Україні.

Питання для самоперевірки

2. Поясніть, що являє собою соціальне партнерство? 3. Охарактеризуйте основних суб’єктів соціального партнерства. 4. Визначте місце профспілок у системі соціального партнерства.

Тести для самоконтролю

а. 1909 році; б. 1912 році; в. 1919 році.

Рекомендована література

Основна [1, 2, 3, 4, 6, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [8, 9, 18, 24, 27, 28, 32, 33]

Тема 8. Моніторинг ринку праці і методи його проведення

Мета теми: вивчення сутності та змісту моніторингу ринку праці та визначення методів його проведення.

За даною темою вивчаються наступні питання:

1. Сутність методології дослідження ринку праці.

2. Сутність методики дослідження ринку праці.

3. Характеристика етапів дослідження ринку праці.

4. Основні методи збору інформації в дослідженні ринку праці.

5. Сутність соціального моніторингу, його основні функції та задачі.

6. Система статистичних показників соціального моніторингу.

 

Після вивчення даної теми Ви зможете:

- Характеризувати методологію та методику дослідження ринку праці.

- Характеризувати етапи дослідження ринку праці.

- Визначати основні методи збору інформації в дослідженні ринку праці та давати їм характеристику.

- Характеризувати сутність соціального моніторингу, його основні функції та задачі.

- Описувати систему статистичних показників соціального моніторингу.

 

Ключові слова і терміни

Моніторинг, види моніторингу, моніторинг соціально-трудової сфери, моніторинг ринку праці, функції моніторингу, соціологічне дослідження, методи соціологічного дослідження.

 

 

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми

Під моніторингом ринку праці розуміють безперервний процес системного статистичного спосте­реження стану ринку праці та його інститутів. Об'єктами моніторингу ринку праці виступають окремі соціально-демографічні та… Предметом моніторингу ринку праці є явища та процеси, що відбуваються у соціально-трудовій сфері.

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Назвіть основні принципи соціального моніторингу.

2. Проаналізуйте систему статистичних показників з праці.

Питання для самоперевірки

1. У чому полягає сутність моніторингу ринку праці та соціального моніторингу?

2. Які основні функції та задачі моніторингу ринку праці?

3. Які основні етапи проведення моніторингу ринку праці?

4. Поясніть структуру системи статистичних показників соціального моніторингу.

 

Тести для самоконтролю

а. соціологічне дослідження; б. економічне дослідження; в. Вибіркове дослідження

Рекомендована література

Основна [2, 4, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 28, 30, 31, 32]

Додаткова [2, 4, 13, 18, 20, 23, 24, 27, 28, 33]

 

 

ЗМ 2. Організація, нормування та ефективність праці

Тема. 9. Організація праці

Мета теми: вивчення конкретних форм поєднання працівників із засобами виробництва.

1. Поняття, зміст і завдання організації праці. 2. Основні напрямки організації праці, поділ і кооперування праці. 3. Види поділу праці.

Ключові слова і терміни

Організація, організація праці, завдання організації праці, напрямки організації праці, поділ праці, кооперація праці, робоче місце, виробничий процес, організація робочого місця, планування робочого місця, оснащення, обслуговування, розміщення робочого місця, умови праці.


Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми

Організація праці — це спосіб поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва з метою створення сприятливих умов для одержання високих… Економічні завдання передбачають досягнення максимальної економії живої та… Соціально-психологічні завдання передбачають створення таких умов праці, які б забезпечували високий рівень…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Назвіть елементи організації праці та організації робочого місця.

2. Класифікуйте робочі місця.

3. Проаналізуйте структуру паспорта робочого місця.

Питання для самоперевірки

2. Визначте наукові принципи організації праці. 3. Що являє собою наукова організація праці? 4. Визначте основні напрямки і завдання вдосконалення організації праці.

Тести для самоконтролю

а. загальний поділ праці; б. частковий поділ праці; в. одиничний розподіл праці.

Рекомендована література

Основна [2, 4, 6, 7, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 25, 26, 27, 32]

 

Тема. 10. Нормування праці як засіб регулювання робочого часу та міри праці.

Мета теми: вивчення сутності процесу нормування праці, встановлення його ролі та значення.

1. Сутність і значення нормування праці, об’єкти нормування праці. 2. Класифікація витрат робочого часу, структура нормованого і ненормованого… 3. Система нормативів і норм праці.

Ключові слова і терміни

  Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Нормування праці — це вид діяльності з управління виробництвом, пов'язаний з визначенням необхідних затрат праці і п…

Норми часу.

; (2) де . - норма часу, хв.; - основний час, хв.;

Норма виробітку.

(6) де Нч - встановлена норма часу на одиницю продукції, год., хв. 2.2. Розрахунок норми виробітку по нормі штучного часу:

Норма обслуговування.

(11)   де - норма часу обслуговування одиниці обладнання.

Норма чисельності.

(13) або (14)

Коефіцієнт використання робочого часу

(21)

Коефіцієнт завантаження робітника

(22)

Коефіцієнт підвищення продуктивності праці

Кількість моментоспостережень (М) необхідна при вивченні витрат робочого часу: (24) деК – питома вага затрат робочого часу на безпосереднє виконання виробничого завдання (коефіцієнт завантаження…

Приклад розв’язання задачі

Опрацювати дані фотографії робочого дня, проведеної методом безпосередніх замірів (табл. 1). Визначте коефіцієнт можливого ущільнення робочого дня при скороченні всіх втрат на 50%; складіть нормативний баланс робочого часу за умовою, що Тп-з — 5% від Тзм., Тобсл. — 4% від ТОП, Тпр — 5% від ТОП.

Розв’язання

  Таблиця 1 № з/п Що спостерігалось Поточний час …  

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

2. Проаналізуйте структуру фотографії робочого часу. 3. На основі заданої організаційно-технічної структури підприємс­тва… 4. Провести хронометраж друкування тексту обсягом 0,5 д.а. (приготування страви, написання реферату, інше) і визначити…

Питання для самоперевірки

1. Охарактеризуйте основні види бригадної форми організації пра­ці.

2. В чому полягає різниця між нормами і нормативами?

3. Що слід розуміти під мікроелементним нормуванням і для чого воно застосовується?

 

Тести для самоконтролю

а. вид діяльності з управління підприємством; б. комплекс технологічних робіт; в. технологічні прийоми та методи;

Рекомендована література

Основна [2, 4, 6, 7, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [1, 18, 24, 25, 26, 27, 30, 32]

 

Тема. 11. Продуктивність та ефективність праці

Мета теми: оволодіння знаннями у напрямку ефективності та продуктивності праці.

 

За даною темою вивчаються наступні питання:

1. Продуктивність праці як узагальнюючий показник ефективності праці.

2. Показники і методи вимірювання продуктивності праці: виробіток і трудомісткість.

3. Розрахунок виробітку у натуральних, вартісних та трудових одиницях виміру.

4. Види трудомісткості.

5. Фактори підвищення продуктивності праці та їх характеристика.

6. Резерви підвищення продуктивності праці, їх класифікація.

7. Програми управління продуктивністю праці на підприємстві.

8. Значення підвищення продуктивності праці.

9. Характеристика матеріально-технічних, організаційно-економічних і соціально-психологічних факторів.

10. Вплив науково-технічного прогресу на підвищення продуктивності праці.

 

Після вивчення даної теми Ви зможете:

1. Характеризувати продуктивність праці як показник ефективності праці.

2. Визначати показники продуктивності праці: виробіток і трудомісткість продукції та методи їх вимірювання.

3. Пояснювати, як здійснюється розрахунок виробітку у натуральних, вартісних та трудових одиницях виміру.

4. Характеризувати види трудомісткості продукції та методику їх розрахунку.

5. Давати характеристик поняттям “фактори” і “резерви” підвищення продуктивності праці.

6. Давати характеристику матеріально-технічним, організаційно-економічним і соціально-психологічним факторам.

7. Розкривати сутність резервів підвищення продуктивності праці.

8. Наводить класифікацію резервів підвищення продуктивності праці за місцем дії.

9. Характеризувати програми управління продуктивністю праці на підприємстві.

10. Визначати вплив науково-технічного прогресу на підвищення продуктивності праці.

11. Володіти методиками визначення рівня продуктивності праці.

 

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Ефективність праці – це її результативність, тобто співвідношення обсягу… Якщо у розрахунку ефективності результати визначаються обсягом продукції, то ми одержимо показники, які називаються…

Залежно від прямого або оберненого відношення існують два показники: виробіток і трудомісткість.

Він вимірюється відношенням обсягу виробленої продукції до величини робочого часу, затраченого на його виробництво , (27) або:

Недоліки цього методу: має обмежене застосування, не враховує якості продукції, не можна врахувати змін обсягу незавершеного виробництва, яке в деяких галузях має велику частку в загальному обсязі продукції (будівництво, суднобудівництво та ін.). Якщо підприємство (цех, дільниця, бригада) випускає продукцію, котра має одне й те саме призначення, проте вирізняється якоюсь однією ознакою, виробіток можна розрахувати за допомогою умовно-натуральних одиниць.

Трудовий методнайчастіше використовується на робочих місцях, у бригадах, на виробничих дільницях і в цехах, де обсяг виробленої продукції або виконаних робіт визначається в нормо-годинах, після чого його відносять до фактично відпрацьованого часу. За науково обґрунтованих і на певний період незмінних норм цей метод достатньо точно характеризує зміни продуктивності праці, використовується для оцінки рівня продуктивності праці на певних виробництвах, де виготовляється різнорідна продукція та напівфабрикати.

; (31)

де tн – нормативна трудомісткість одиниці продукції, нормо год. На одиницю.

Трудовий метод має обмежене застосування, оскільки він потребує стабільних норм праці, що суперечить необхідності перегляду норм у процесі здійснення організаційно-технічних заходів.

У сучасних умовах універсальним методом вимірювання продуктивності праці є вартісний(грошовий), який ґрунтується на використанні вартісних показників обсягу продукції (валова, товарна продукція, нормативна вартість обробки, чиста, нормативно-чиста й умовночиста продукція, валовий дохід). Продуктивність праці за цим методом розраховується як відношення вартості виробленої продукції до затрат праці на її виробництво або середньооблікової чисельності працівників підприємства чи структурних підрозділів .

Вартісний метод – характеризується тим, що обсяг продукції визначається за формулою:

; (32)

де Цi - ціна відповідного виду продукції;

- продуктивність праці у вартісному вимірюванні, грн../грн..;

Перевага вартісного методу полягає в можливості порівняння різнорідної продукції з витратами на її виготовлення як на окремому підприємстві або в галузі, так і економіки в цілому. У зв'язку з цим вартісний метод застосовується на всіх етапах планування й обліку як на галузевому, так і на територіальному рівнях.

Чинники— це рушійна сила, суттєва причина, обставина, що впливає на певний процес або явище та змінює рівень і динаміку продуктивності.

Зарубіжні економісти розрізняють дві основні групи чинників продуктивності: зовнішні (які не контролюються) і внутрішні (які контролюються).

Зовнішні чинники охоплюють політичні, соціальні й економічні аспекти розвитку суспільства; урядові рішення та інституційні механізми; наявність фінансів, транспорту, комунікацій і сировини. Вони перебувають поза контролем з боку окремого підприємства.

Внутрішні чинники – це ті, які перебувають у зоні контролю окремого підприємства.

Оскільки одні внутрішні чинники легше змінюються, ніж інші, їх поділяють на дві групи [2]:

- “тверді”, стійкі (які важко змінити) – підприємство і обладнання, технологія, матеріали та енергія, якість виробу;

- “м’які”, нестійкі (які легко змінити) – інформація, знання і кваліфікація працівника, управлінський талант, стилі і методи управління, методи праці, динамічність і гнучкість структури підприємства тощо.

Чинники, що впливають на продуктивність праці, дуже різноманітні, і тому на макро- і мікрорівні для прогнозування і планування продуктивності праці їх, у вітчизняній економічній літературі, об'єднують в три групи:

- матеріально-технічні;

- організаційно-економічні, які характеризують ступінь розвитку організації та управління суспільного виробництва;

- соціально-психологічні, що пов'язані з роллю людини в суспільному виробництві і характеризують ступінь використання робочої сили.

За сферою виникнення і дії фактори зростання продуктивності праці поділяються на:

1)внутрішньовиробничі, що виникають і діють безпосередньо на рівні підприємства чи організації;

2)галузеві і міжгалузеві, пов'язані з можливістю поліпшення кооперативних зв'язків, концентрації і комбінування виробництва, освоєння нових технологій і виробництв на рівні галузі або кількох суміжних галузей економіки;

3)регіональні, характерні для даного регіону (наприклад, створення вільної економічної зони);

4) загальнодержавні, які сприяють підвищенню продуктивності праці в усій країні (наприклад, зміцнення здоров'я і підвищення освітнього рівня населення, раціональне використання трудового потенціалу тощо).

Резерви підвищення продуктивності праці — це невикористані можливості економії затрат праці (як живої, так і уречевленої), які виникають унаслідок дії тих чи інших чинників (удосконалення техніки, технології, організації виробництва і праці тощо). Рівень продуктивності праці залежить від ступеня використання резервів.

Резерви можна класифікувати відносно часу їх використання, а також сфери виникнення.

За часом використання розрізняють поточні й перспективні резерви.

Поточні резерви можуть бути використані залежно від реальних можливостей протягом місяця, кварталу чи року.

Використання перспективних резервів передбачається у майбутньому через рік або кілька років згідно з довгостроковими планами підприємства.

За сферами виникнення розрізняють загальнодержавні, регіональні, міжгалузеві, галузеві, внутрішньовиробничі резерви.

Приклад розв’язання задачі

- випуск продукції А за результатами першого півріччя склав -7000 т, а за результатами другого півріччя – на 15% більше, при цих показниках… - випуск продукції Б за результатами першого півріччя склав -9000 т, а за… За умовну одиницю приймається трудомісткість 1т продукції підприємства. Чисельність робітників у другому півріччі 155…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

2. Розв¢яжіть такі задачі: 2.1. Плановий обсяг виробництва основної продукції у ІІ кварталі 2009р. МП… 2.2. За результатами діяльності підприємства ВАТ “Пульс” у 2012 р. обсяг виробництва продукції склав за планом 10 000…

Питання для самоперевірки

1. В чому полягає різниця між поняттями "продуктивність" та "продуктивність праці"?

2. Охарактеризуйте основні види трудомісткості і покажіть залеж­ність між трудомісткістю та продуктивністю праці.

3. Назвіть різновиди вартісного методу вимірювання продуктив­ності праці і в чому полягає специфічність кожного з них?

 

Тести для самоконтролю

а. натуральними. б. вартісними. в. трудовими.

Рекомендована література

Основна [2, 6, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 25, 27, 28, 33]

 

ЗМ 3. Політика доходів і оплата праці

Тема 12. Розподіл доходів та особисте споживання у ринковій економіці

Мета теми: дослідження взаємозв’язку між рівнем доходів та рівнем споживання.

1. Принципи формування доходів у ринковій економіці. 2. Структура доходу співробітника підприємства. 3. Особисте споживання у ринковій економіці.

Ключові слова і терміни

  Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Доходи населення- в ринковій економіці являють собою сукупність надходжень грошових і натуральних засобів за…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

2. На основі статистичних даних проаналізувати рівень доходів і оплати праці працівників різних регіонів. Зробити висновки, побудувати графіки і… 3. Підготувати реферативний матеріал за публікаціями з проблем бідності в… 4. Підготувати есе на тему: "Соціально-економічна політика держа­ви і рівень життя населення: теоретичне…

Питання для самоперевірки

1. Пригадайте сутність понять «доходи» та «споживання».

2. Поясніть взаємозв’язок рівня доходів та рівня споживання в державі.

3. Визначте показники якості життя в державі.

4. Поясніть відмінність понять «вартість робочої сили» та «ціна робочої сили».

 

Тести для самоконтролю

а) квентильний коефіцієнт; б) децильний коефіцієнт; в) коефіцієнт фондів.

Рекомендована література

Основна [2, 6, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [18, 24, 25, 27, 28, 33]

Т 13. Заробітна плата в умовах ринкової економіки та її регулювання

Мета теми: оволодіння сутністю поняття «заробітна плата», встановлення її ролі та значення.

1. Сутність заробітної плати як економічної категорії і елементу ринку праці. 2. Функції заробітної плати у процесі суспільного відтворення. 3. Види заробітної плати (номінальна і реальна заробітна плата).

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Заробітна плата як елемент ринку праці є ціною робочої сили, а також статтею… Як елемент ціни виробництва заробітна плата має визначатися часткою у створеній підприємством вартості. Під час…

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

Складіть таблицю динаміки мінімальної заробітної плати в Україні за, починаючи з 1991 року та до теперішнього часу.

Питання для самоперевірки

2. Розкрийте механізм державного і договірного регулювання за­робітної плати. 3. Проаналізуйте недоліки в організації заробітної плати в Україні, можливі… 4. Розкрийте зміст закону України “Про оплату праці”.

Тести для самоконтролю

а. різна оплата за однакову працю. б. рівна оплата за рівну працю. в. оплата праці з урахуванням кількості та якості праці.

Рекомендована література

Основна [2, 6, 7, 9, 24, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [6, 7, 10, 11, 13, 14, 17, 23, 24, 26, 27, 32, 34]

 

Тема 14. Форми та системи оплати праці

За даною темою вивчаються наступні питання: 1. Сутність і структура тарифної системи оплати праці, її призначення. 2. Зміст і призначення тарифно-кваліфікаційного і кваліфікаційного довідників.

Ключові слова і терміни

  Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми  

Приклад и розв’язання задач

Приклад 1

Розв’язання

ТстІІІ=Т1*КІІІ=1,3*1,33=1,729 грн. 2) Розраховуємо фонд часу відпрацьованого робітником за місяць відповідно… ФчПЛ=N*Тзм=22*7,2=158,4 год.

Відповідь:заробітна плата працівника складає 615,88 грн.

Приклад 2

Необхідно визначити вид та розмір заробітної плати фрезерувальника, якщо він за місяць виготовив 173 вироби при завданні 130. Норма часу на виконання операції складає 1,4 нормо-годин, а годинна тарифна ставка становить 1,8 грн. Процент доплат за виконання плану становить 9%, а процент доплат за кожен процент перевиконання плану складає 1,5%.

Розв’язання

Обчислюємо розцінку за один виріб за формулою (4.3.):

Рв=1,8*1,4=2,52 грн. за виріб

Знайдемо ступінь перевиконання плану виробництва у відсотках:

(173/130*100%)-100%=33%

Використовуючи формулу (4.4.) розраховуємо розмір заробітної плати фрезерувальника за місяць за відрядно-преміальною системою:

Зв.п.= (2,52*130)(1+(9+1,5*33)/100))=519,25 грн.

Відповідь: заробітна плата фрезерувальника за відрядно-преміальною системою складає 519,25 грн.

Приклад 3

Визначити вид оплати праці та розмір зарплати працівника, якщо він за місяць виготовив 220 виробів при завданні 180. Вихідна база для нарахування доплат – 110% виконання плану. Трудомісткість виробництва продукції складає 1,1 нормо-години. Якщо план перевиконано в інтервалі від 1 до 10%, розцінка зростає на 25%, якщо в інтервалі 11-25% - на 50%, якщо в інтервалі 26-40% - на 75%, якщо більше 40% - на 100%. Годинна тарифна ставка згідно з трудовими нормативами складає 3,6 грн.

Розв’язання

Рв=3,6*1,1=3,96 грн. за виріб Обчислюємо коефіцієнт виконання норм виробітку: 220/180=1,22

Відповідь: заробітна плата працівника за відрядно-прогресивню системою оплати праці складає 1034,14 грн.

 

Приклад 4

Необхідно визначити заробітну плату чергового робітника та вид оплати його праці, якщо він обслуговує 20 робітників, зайнятих в основному виробництві. Його годинна тарифна ставка складає 3,3 грн. Фактичне виконання завдання за робочими об’єктами обслуговування складає 18200 виробів. Планова норма виробітку, встановлена для кожного обслуговуваного виробничого об’єкта, складає 8 виробів на годину.

Розв’язання

Обчислюємо непряму відрядну розцінку:

Рнепр=3,3/(20*8)=0,02 грн. за виріб

Обчислюємо заробітну за непрямою системою оплати праці:

Ззаг=18200*0,02=364 грн.

Відповідь: заробітна плата працівника за непрямою відрядною розцінкою складає 364 грн.

1. Підготуватися до дискусії з питань "Основні типи організації заробітної плати: тарифна і безтарифна оплата праці". 2. Складіть таблицю порівняння різних форм та систем оплати праці. 3. Проаналізуйте основні риси безтарифної системи оплати праці.

Питання для самоперевірки

1. Назвіть основні складові тарифної системи.

2. Які різновиди відрядної системи оплати праці Вам відомі?

3. Розгляньте основні види доплат і надбавок до заробітної плати.

 

Тести для самоконтролю

а. результатів роботи підприємства; б. відпрацьованого фонду часу працівником; в. якості виконаних робіт та наданих послуг;

Рекомендована література

Основна [2, 6, 7, 9, 24, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [6, 7, 10, 11, 13, 14, 17, 23, 24, 26, 27, 32, 34]

ЗМ. 4. Управління в системі соціально-трудових відносин

Тема 15. Планування праці

Мета теми: ознайомлення із плануванням на підприємстві, визначення його ролі та значення.

1. Задачі, зміст і показники плану з праці. 2. Планування чисельності і складу кадрів. 3. Планування зростання продуктивності праці.

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми Аналіз та планування показників з праці є двома взаємопов’язаними та… Головними задачами планування трудових показників є:

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

1. Запланувати фонд заробітної плати умовної фірми. Визначити необхідну кількість персоналу цієї фірми.

2. Проаналізуйте та опишіть структуру плану з праці.

Питання для самоперевірки

1. Які основні показники розраховуються при плануванні праці?

2. Розкрийте методи планування фонду заробітної плати.

3. Яка мета проведення аналізу трудових показників.

 

Тести для самоконтролю

а. продуктивність праці. б. кількість виробляємої продукції. в. ціна продукції.

Рекомендована література

Основна [ 2, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [3, 5, 8, 18, 21, 24, 25, 27, 28, 33]

Т 16. Аналіз, звітність та аудит у сфері праці

Мета теми: ознайомлення із аналізом трудових показників на підприємстві, визначення його ролі та значення.

1. Основні задачі аналізу використання трудових ресурсів і витрат на оплату праці. 2. Аналіз забезпеченості підприємства робочою силою і кваліфікаційного складу… 3. Аналіз руху і стабільності робочої сили.

Ключові слова і терміни

Методичні рекомендації до вивчення питань даної теми   Головними задачами аналізу трудових показників є :

Виконайте завдання за опрацьованими питаннями

Заповніть форми звітності з праці умовного підприємства. Проаналізувати їх.

Питання для самоперевірки

1. З якою метою проводять аналіз трудових показників?

2. Що таке аудит у трудовій сфері? В яких аспектах проводиться і для чого?

 

Тести для самоконтролю

а. додаткової заробітної плати; б. сум основної та додаткової заробітної плати; в. заводських витрат;

Рекомендована література

Основна [ 2, 13, 14, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 30, 31, 32]

Додаткова [3, 5, 8, 18, 21, 24, 25, 27, 28, 33]


4.ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ КУРСУ

1. Наведіть поняття і охарактеризуйте сутність категорії “праця”.

2. Розкрийте роль праці у життєдіяльності суспільства та охарактеризуйте працю як предмет наукового та економічного дослідження. Розкрийте основні функції праці у системі людської життєдіяльності.

3. Поясніть складність і багатоаспектність процесу праці.

4. Охарактеризуйте соціально-економічну роль праці в історичному розвитку суспільства.

5. Розкрийте зміст і характер праці.

6. Відобразіть мотиви і стимули людини до праці.

  1. Охарактеризуйте основні елементи процесу праці: предмети праці, засоби праці.
  2. Наведіть поняття ринку праці, розкрийте його сутність, зміст та структуру.
  3. Визначте умови виникнення і ефективного функціонування ринку праці.
  4. Охарактеризуйте основні елементи ринку праці.
  5. Охарактеризуйте попит і пропозицію праці.
  6. Розкрийте сутність кон’юнктури ринку праці, охарактеризуйте її види.
  7. Охарактеризуйте функції і сегментацію ринку праці.
  8. Опишіть стан сучасного ринку праці в Україні.
  9. Охарактеризуйте державне регулювання ринку праці в Україні.
  10. Розкрийте сутність основних моделей ринку праці (Японської, Шведської та Американської), поясніть їх переваги та недоліки. Порівняйте розглянуті моделі з моделлю ринку праці України.
  11. Охарактеризуйте специфічні риси товару “робоча сила”.
  12. Охарактеризуйте інфраструктуру ринку праці.
  13. Опишіть населення як суб’єкт економічних та суспільних явищ і процесів та джерело трудових ресурсів.
  14. Охарактеризуйте процеси відтворення населення, та наведіть їх показники.
  15. Охарактеризуйте соціально-економічну категорію “трудові ресурси”.
  16. Розкрийте структуру населення та трудових ресурсів, опишіть поділ населення країни на економічне активне і економічне неактивне.
  17. Охарактеризуйте основні показники оцінки трудових ресурсів.
  18. Охарактеризуйте процеси відтворення трудових ресурсів, наведіть їх характеристики.
  19. Визначте трудовий потенціал суспільства та охарактеризуйте його як економічну категорію.
  20. Відобразіть трудоресурсну ситуацію в Україні та зазначте її регіональні особливості.
  21. Охарактеризуйте структуру та розміщення населення України.
  22. Охарактеризуйте баланси трудових ресурсів, їх види та методику їх розробки.
  23. Опишіть систему управління трудовими ресурсами.
  24. Охарактеризуйте персонал підприємства як об’єкт управління трудовими ресурсами.
  25. Охарактеризуйте зайнятість як соціально-економічну категорію.
  26. Опишіть основні концепції зайнятості.
  27. Охарактеризуйте види зайнятості населення.
  28. Дайте характеристику основним інструментам державної політики зайнятості населення в Україні.
  29. Охарактеризуйте механізм регулювання зайнятості населення.
  30. Охарактеризуйте безробіття, його види та показники.
  31. Опишіть природний рівень безробіття.
  32. Визначте соціально-економічні наслідки безробіття, соціальний захист безробітних.
  33. Охарактеризуйте сучасні тенденції та перспективи зайнятості населення в Україні.
  34. Охарактеризуйте зміст державних і регіональних програм сприяння зайнятості населення.
  35. Охарактеризуйте систему органів і служб сприяння зайнятості населення.
  36. Опишіть світові структурні зрушення у сфері зайнятості.
  37. Розкрийте методику визначення рівня безробіття.
  38. Визначте природну норму безробіття.
  39. Поясніть сутність закону Оуена.
  40. Розкрийте суть соціально-трудових відносин.
  41. Охарактеризуйте елементи соціально-трудових відносин.
  42. Охарактеризуйте індивідууми і соціальні групи як суб’єкти соціально-трудових відносин.
  43. Опишіть принципи та типи соціально-трудових відносин.
  44. Визначте фактори формування та оцінки соціально-трудових відносин.
  45. Охарактеризуйте інструменти соціальної політика держави.

52. Охарактеризуйте основні напрямки державного регулювання соціально-трудових відносин.

53. Розкрийте сутність соціального партнерства.

54. Опишіть суб’єкти соціального партнерства, їх функції та структуру.

55. Охарактеризуйте систему угод, колективних договорів.

56. Охарактеризуйте механізм функціонування соціального партнерства в Україні.

  1. Опишіть міжнародний досвід регулювання соціально-трудових відносин.
  2. Охарактеризуйте роль міжнародної організації праці (МОП) в регулюванні соціально-трудових відносин.
  3. Опишіть досвід економічно розвинених країн в регулюванні соціально-трудових відносин.
  4. Охарактеризуйте показники, які є соціальними індикаторами.
  5. Розкрийте сутність основних моделей соціального партнерства.
  6. Охарактеризуйте колективний договір підприємства та його розділи.

63. Розкрийте сутність методології та методики дослідження ринку праці.

64. Дайте характеристику основним етапам дослідження ринку праці.

65. Опишіть основні методи збору інформації в дослідженні ринку праці (вибірка, інтерв’ю, анкетне опитування, спостереження та ін.).

66. Розкрийте сутність соціального моніторингу, наведіть його основні функції та завдання.

67. Охарактеризуйте систему статистичних показників соціального моніторингу.

68. Охарактеризуйте моніторинг соціально-трудових відносин як складову соціального моніторингу.

  1. Розкрийте поняття, зміст і завдання організації праці.
  2. Охарактеризуйте основні напрямки організації праці, поділ і кооперування праці.
  3. Охарактеризуйте види поділу праці.
  4. Опишіть форми кооперування праці.
  5. Дайте характеристику робочого місця, наведіть класифікацію робочих місць.
  6. Охарактеризуйте організацію робочого місця, опишіть розміщення, планування, оснащення, обслуговування та атестацію робочих місць.
  7. Визначте умови праці та фактори їх формування.
  8. Охарактеризуйте дисципліну праці як об’єктивно необхідну форму зв’язку між працівниками.
  9. Розкрийте сутність бригадної форми організації праці.
  10. Охарактеризуйте основні групи факторів які впливають на працездатність людини.
  11. Поясніть вплив умов праці та трудової дисципліни на якість трудового процесу на підприємстві.
  12. Поясніть, як здійснюється комплексна оцінка факторів виробничого середовища.
  13. Розкрийте сутність і значення нормування праці.
  14. Опишіть об’єкти нормування праці.
  15. Охарактеризуйте структуру (класифікацію) витрат робочого часу.
  16. Структуруйте нормований і ненормований робочий час.
  17. Охарактеризуйте методи дослідження робочого часу: фотографію робочого часу, хронометраж, та їх різновиди.
  18. Охарактеризуйте систему нормативів і норм праці.
  19. Опишіть методи розрахунку норм праці у різних типах виробництва.
  20. Опишіть методи встановлення норм праці.
  21. Поясніть, як ведеться облік виконання норм окремими робітниками і бригадами.
  22. Розкрийте основні шляхи вдосконалення нормування праці.
  23. Охарактеризуйте основні методи дослідження трудових процесів.
  24. Охарактеризуйте норми робочого часу, що регламентуються Кодексом законів України про працю.
  25. Охарактеризуйте продуктивність праці як узагальнюючий показник ефективності праці. Поясніть значення підвищення продуктивності праці.
  26. Опишіть показники і методи вимірювання продуктивності праці: виробіток і трудомісткість.
  27. Поясніть, як ведеться розрахунок виробітку у натуральних, вартісних та трудових одиницях виміру.
  28. Охарактеризуйте види трудомісткості.
  29. Охарактеризуйте фактори зростання продуктивності праці, наведіть їх класифікацію.
  30. Охарактеризуйте резерви підвищення продуктивності праці, наведіть їх класифікацію.
  31. Охарактеризуйте програми управління продуктивністю праці на підприємстві.
  32. Поясніть вплив науково-технічного прогресу на підвищення продуктивності праці.

101. Розкрийте принципи формування доходів у ринковій економіці.

102. Охарактеризуйте структуру доходу співробітника підприємства.

103. Охарактеризуйте особисте споживання у ринковій економіці.

  1. Охарактеризуйте вартість робочої сили та її структуру.
  2. Охарактеризуйте диференціацію доходів населення.
  3. Опишіть показники рівня життя населення.

107. Розкрийте сутність заробітної плати як економічної категорії і елементу ринку праці.

108. Розкрийте основні функції заробітної плати у процесі суспільного відтворення.

109. Охарактеризуйте види заробітної плати.

110. Охарактеризуйте принципи організації заробітної плати, та її елементи.

111. Опишіть структуру заробітної плати: основну, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні і компенсаційні виплати.

112. Обґрунтуйте необхідність державного регулювання заробітної плати.

  1. Розкрийте сутність державного регулювання заробітної плати.
  2. Поясніть, яким чином здійснюється встановлення мінімальної заробітної плати, норм і гарантій щодо оплати праці, відпусток, оплата часу виконання державних і громадських обов’язків.
  3. Поясніть механізм встановлення розмірів заробітної плати в бюджетних установах і організаціях, керівникам державних підприємств.
  4. Охарактеризуйте договірне регулювання заробітної плати.

117. Відобразіть основні види доплат і надбавок до заробітної плати.

118. Проаналізуйте недоліки в організації заробітної плати в Україні, можливі шляхи її удосконалення.

  1. Розкрийте зміст закону України “Про оплату праці”.

120. Розкрийте сутність і структуру тарифної системи оплати праці, її призначення.

121. Охарактеризуйте зміст і призначення тарифно-кваліфікаційного і кваліфікаційного довідників, опишіть основні розділи кваліфікаційних довідників.

122. Розкрийте сутність тарифної сітки, визначте основні групи тарифних сіток, що використовуються на підприємствах України.

123. Охарактеризуйте сутність єдиної тарифної сітки.

124. Охарактеризуйте тарифні ставки. Поясніть методи встановлення тарифних ставок.

  1. Охарактеризуйте схеми посадових окладів. Опишіть методику їх встановлення.
  2. Охарактеризуйте систему доплат і надбавок. Охарактеризуйте компенсуючі та стимулюючі доплати та надбавки.

127. Дайте загальну характеристику існуючим формам заробітної плати.

128. Розкрийте сутність відрядної форми оплати праці, умови її функціонування.

129. Охарактеризуйте існуючі системи відрядної форми оплати праці.

  1. Опишіть умови застосування відрядно - преміальної системи оплати праці.
  2. Проаналізуйте умови застосування акордної та акордно преміальної системи оплати праці.

132. Визначте методи нарахування заробітку за умов відрядно - прогресивної системи оплати праці.

  1. Дайте характеристику погодинної форми оплати праці, та визначте умови її функціонування.
  2. Охарактеризуйте системи погодинної форми оплати праці.
  3. Проаналізуйте показники та умови преміювання за умов погодинної форми оплати праці.
  4. Розкрийте сутність бригадної форми оплати праці.
  5. Поясніть, як ведеться розрахунок і розподіл бригадного заробітку.
  6. Охарактеризуйте коефіцієнт трудової участі (КТУ), поясніть, яким чином він встановлюється.
  7. Охарактеризуйте зарубіжний досвід оплати праці персоналу. Розгляньте найсуттєвіші складові закордонного досвіду оплати праці персоналу.
  8. Охарактеризуйте основні риси безтарифної системи оплати праці.
  9. Розгляньте методи розрахунку заробітної плати працівникам при безтарифній системі оплати праці.
  10. Охарактеризуйте контрактну систему оплати праці, ефективність її використання.

143. Охарактеризуйте задачі, зміст і показники плану з праці.

144. Охарактеризуйте планування чисельності і складу кадрів.

145. Охарактеризуйте планування зростання продуктивності праці.

146. Охарактеризуйте планування фонду оплати праці.

147. Поясніть основні задачі аналізу використання трудових ресурсів і витрат на оплату праці.

148. Поясніть, яким чином здійснюється аналіз забезпеченості підприємства робочою силою і кваліфікаційного складу робітників.

149. Поясніть сутність проведення аналізу руху і стабільності робочої сили.

150. Охарактеризуйте яким чином здійснюється аналіз використання робочого часу.

151. Охарактеризуйте яким чином здійснюється аналіз продуктивності праці.

152. Поясніть, в чому сутність аналізу використання фонду оплати праці.

153. Охарактеризуйте яким чином проводиться аналіз соціального розвитку підприємства

154. Поясніть сутність аудиту праці.


РекомендованА літературА

Основна

2. Кодекс законів про працю України. –К.: Парламентське вид-во, 2003. 3. Устав международной организации труда и Регламент Международной… 4. Закон України «Про державні социальні стандарти та державні соціальні гарантії» // Урядовий кур’єр. -2000.…

Додаткова

2. Білецький С., Халюк А., Мірошниченко Т. Нові світові тенденції на ринку праці // Україна: аспекти праці. - 2002. 3. Богуцький О. Ефективне використання праці – основа підвищення продуктивних… 4. Васильченко В.С. Ринок праці та зайнятість. - К. 1996.

Періодичні видання

1. Праця і заробітна плата

2. Економіка України

3. Фінанси України

4. Економіка, фінанси, право

5. Урядовий кур’єр

6. Галицькі контракти

7. Україна: аспекти праці


Рецензія

напрям підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка», 6.030504 «Економіка підприємства», 6.030508 «Фінанси і кредит» («Оподаткування»), 6.030509 «Облік… Автори: Митяй С.А., старший викладач кафедри економіки і підприємництва НУДПС… Сидорко Н.Л., старший викладач кафедри економіки і підприємництва НУДПС України

Рецензент Л.М. Гаєвська

К.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки і підприємництва

НУДПС України

– Конец работы –

Используемые теги: Економіка, праці, соціально-трудові, відносини0.056

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Економіка праці та соціально-трудові відносини

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Навчальний посібник з дисципліни Економіка праці та соціально-трудові відносини
ОДЕСЬКИЙ НАЦИОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Навчальний посібник з дисципліни... Економіка праці та соціально трудові відносини...

На тему: Аналіз і шляхи підвищення продуктивності праці КУРСОВА РОБОТА з дисципліни “Економіка праці”
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ВИЩА ШКОЛА ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ...

Трудові відносини на тему: з курсу Економіка праці та соціально
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... ЗАВДАННЯ для виконання індивідуальної роботи з курсу Економіка праці та соціально...

Менеджмент персоналу. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ. до виконання курсової роботи для студентів галузі знань 0305 - “Економіка і підприємництво”, спеціальність 7.030505 „Управління персоналом і економіка праці”
Менеджмент персоналу Методичні вказівки до виконання курсової роботи Укл Кондиріна А Г Чернігів ЧДТУ с... ЗМІСТ...

ЕКОНОМІКА ПРАЦІ
Запорізька державна інженерна академія... М О Ткаченко...

ТЕМА 1 Предмет, метод і завдання дисципліни Об’єкт та предмет дослідження регіональної економіки Методологія регіональної економіки
Об єкт та предмет дослідження регіональної економіки... Сторія розвитку регіональної економіки... Методологія регіональної економіки...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту"Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства" з дисципліни"Економіка підприємства"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проектуЕкономіка виробничо господарської діяльності підприємства...

Основи охорони праці. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
з курсу Основи охорони праці для студентів ф ту Е Кількість годин лекцій...

Економіка праці
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Економіка праці...

0.024
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам