рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

"Он-лайн"-технології в підготовці вчителя з загально-технічних дисциплін

"Он-лайн"-технології в підготовці вчителя з загально-технічних дисциплін - раздел Компьютеры, Он-Лайн -Технології В Підготовці Вчителя З Загально-Технічних Дисциплін Зміс...

Он-лайн -технології в підготовці вчителя з загально-технічних дисциплін ЗМІСТ Вступ 3 І. Загальні ресурси мережі Інтернет, які використовуються для навчання.Поняття інформаційних ресурсів 1. Необхідність застосування інформаційних ресурсів мережі Інтернет у системі освіти 2. Теоретичні основи інформаційних ресурсів 3. Українські ресурси всесвітньої павутини 13 ІІ. Види ресурсів мережі Інтернет, які використовуються в ON-LINE-навчанні 19 2.1. Он-лайн як режим доступу до мережі 2. Аналіз ресурсів мережі Інтернет для он-лайн навчання 22 2.3. Міжнародний досвід освіти он-лайн 28 ІІІ. Ресурси мережі Інтернет для вчителів загально технічних дисциплін 33 3.1. Складові загально технічної підготовки учнів 2. Компютерні програми для загально-технічної підготовки 35 Висновки 38 Література 41 Додаток 45 Додаток 47 Додаток 49 Додаток 65 Додаток 75 Вступ Світовий процес переходу від індустріального до інформаційного суспільства, а також соціально-економічні зміни, що відбуваються в Україні, вимагають суттєвих змін у багатьох сферах діяльності держави.

В першу чергу це стосується реформування освіти, починаючі з педагогічної діяльності. Освіта як необхідна складова життя людини, умова самореалізації людини, людина та її права як мірило і критерій якості освіти, освіта як зв язок часу - це ті гуманістичні цінності, які повинні стати в центрі педагогічної діяльності. Інформація й теоретичні знання визнані пріоритетним стратегічним ресурсом постіндустріального суспільства та є основою системи інформаційного забезпечення освіти. Але школа чи вищий навчальний заклад не повинні просто давати певну суму знань, а мають навчити молоду людину вміння навчатися, оновлювати свої знання протягом усього життя.

Ще К. Ушинський говорив, що розум - це добре організована система знань, але знань, які постійно оновлюються! Ось чому одна з важливих тенденцій розвитку освіти в країні складається з перебудови самої концепції організації навчально-пізнавальної діяльності, педагогічного керівництва нею, коли інформативна модель освіти втратила свою актуальність. Сьогодні суспільство досягло такого рівня розвитку, коли обсяги теоретичних знань, інформації, рівень її структурованості та складності зумовлюють створення якісно нової інформаційної структури, в якій інформаційні ресурси визначатимуть розвиток країни, сфер суспільства умови життєдіяльності людини в усіх соціальних сферах, інтелектуалізацію праці, вдосконалення соціально-комунікаційних відносин, виробництва й управління усіма соціальними сферами вибір і використання інформаційних систем і технологій різного призначення.

Це вимагає найшвидшого переходу до нової стратегії розвитку освіти на основі широкомасштабного використання знань та інформації як стратегічних ресурсів розвитку, а також перспективних високоефективних технологій як основних інструментів цього розвитку.

Саме такий підхід до освіти був визначений Національною програмою Освіта. Україна ХХІ сторіччя, яка прийнята більш ніж десять років тому і в якій передбачено забезпечення розвитку освіти на основі нових прогресивних концепцій, запровадження у навчально-виховний процес новітніх педагогічних технологій та науково-методичних досягнень, створення нової системи інформаційного забезпечення освіти, входження України у трансконтинентальну систему компютерної інформації. Для реалізації програми великого значення набувають процеси інформатизації, використання комп ютера, інформаційно-комунікаційних технологій ІКТ та інформаційних ресурсів у професійній діяльності працівників освіти. І хоча вже протягом десятиліть комп ютер використовується в процесі навчання, але не досліджені цілком питання, пов язані з оптимальними й ефективними формами і методами застосування комп ютера в навчанні й освіті, не реалізовані потреби комп ютерної підтримки навчальних послуг.

Сучасний етап комп ютерного навчання характеризує великий розрив в якості програмно- педагогічних засобів та ресурсів Інтернет.

Тому вкрай важливим і своєчасним стало прийняття урядом у грудні 2005 року державної програми Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці на 2006-2010 роки, яку було розроблено Міністерством освіти і науки України на виконання указу президента України Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні . Але і в Законі України Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки, прийнятому у січні 2007 року, все ще відмічається, що рівень комп ютерної та інформаційної грамотності населення є недостатнім, впровадження нових методів навчання із застосуванням сучасних ІКТ - повільним.

Ось чому обрана тема курсової роботи Ресурси мережі Інтернет для вчителів загально-технічних дисциплін є актуальною.

Метою курсової роботи є дослідження найбільш поширених ресурсів мережі, які використовуються в освітній діяльності. Завдання курсової роботи передбачають вивчення та освітлення теоретичних основ інформаційних ресурсів, видів ресурсів мережі Інтернет, у тому числі, тих, що використовуються в он-лайн-навчанні, а також - для викладачів загально-технічних дисциплін креслення, трудового навчання. Крім цього, завданням курсової роботи є розгляд проблем та шляхів їх вирішення щодо використання мережевих ресурсів у освітній діяльності. Вивченню цього питання, проблемам використання мережевих ресурсів в освіті приділяється увага багатьох вчених і практикуючих вчителів. Воно постійно розглядається на науково-практичних конференціях та у статтях освітян і взято до уваги розробниками програмних продуктів. Саме ці джерела разом із законодавчими документами використані для написання курсової роботи.

Крім цього, в роботі використані матеріали з досвіду викладання загально-технічних дисциплін, накопичений вчителями шкіл і викладачами вищих навчальних закладів України та Росії, отримані з різноманітних сайтів всесвітній павутини Інтернет. І. Загальні ресурси мережі Інтернет, які використовуються для навчання. Поняття інформаційних ресурсів 1.1. Необхідність застосування інформаційних ресурсів мережі Інтернет у системі освіти Ще в середині позаминулого століття Костянтин Ушинський закликав співвітчизників зрозуміти очевидну для нього річ саме облаштування освіти, а не судова, не земельна реформи є найміцнішим фундаментом суспільства.

Сучасна система освіти зароджувалася, вдосконалювалася у ХХ столітті в період інтенсивного розвитку агропромислового комплексу та індустріалізації країни. Посилена увага до природничих, точних наук, продуктивної праці поєднувалася зі збільшенням кількості навчальних закладів. У наступний період гігантськими кроками освоювалися нові природні ресурси, вибухали екологічні кризи, передові країни ставали на шлях інноваційного розвитку, в усіх сферах утверджувалися інформаційні технології. Все це поставило нові завдання перед освітою і наукою.

Сучасний глобалізований світ став велетенським обмінним пунктом інформації. У 1988 році оптико-волоконний кабель передавав одночасно три тисячі інформаційних імпульсів, 1996 році - півтора мільйона, 2000році - вже десять мільйонів, зараз - понад сто мільйонів. Останніми роками у світі щороку видається в середньому понад вісімсот тисяч книжок різних назв, хоча у середині XV століття у світі налічувалося всього близько тридцяти тисяч книжок 18 . На початку 90-х років у користуванні людства було, щонайменше, двісті пятдесят мільйонів компютерів, у 2005 році ця цифра зросла до мільярда, що, в поєднанні з мережею Інтернет, створює інтелектуальну павутину, яка сукупно володіє приголомшливим потенціалом. На недавньому Всесвітньому саміті з проблем інформаційного суспільства в Тунісі був продемонстрований невеличкий, розміром як книжка, портативний компютер для школярів вартістю 100 доларів, який сконструювали учені Массачусетського технологічного інституту.

Наприкінці ХХ століття розвинені країни світу поставили собі за мету прискорити перехід від постіндустріального до нового етапу розвитку людства - інформаційного суспільства, основними ресурсами якого є знання та інформація. Вже тепер інформаційні та комунікаційні технології ІКТ становлять вагому частку світового виробництва, що веде до глобального перерозподілу як ринку праці, так і ринку освітніх послуг.

Крім того, розбудова єдиного Європейського освітнього простору в рамках Болонського процесу істотно підвищує роль ІКТ в освіті, що зумовлено сучасною світовою тенденцією до створення глобальних відкритих освітніх та наукових систем, які дозволяють, з одного боку, розвивати систему нагромадження і поширення наукових знань, а з другого - надавати доступ до різноманітних інформаційних ресурсів широким верствам населення.

Одне з головних завдань освіти в умовах розвитку інформаційного суспільства - навчити учнів і студентів використовувати сучасні інформаційні та комунікаційні технології. У звязку з цим виникає нагальна потреба у прискоренні підготовки викладачів та фахівців у сфері ІКТ, в оснащенні закладів освіти сучасною компютерною технікою, педагогічними програмними засобами, електронними підручниками тощо. Від вирішення цього завдання визначальною мірою залежатиме розвиток країни. Поки ще оснащення загальноосвітніх навчальних закладів компютерною технікою, за даними 2006 року, в середньому по Україні становить лише 43 , а рівень компютерної грамотності вчителів ще нижчий - лише 22 . Підключення загальноосвітніх навчальних закладів до Інтернету в цілому по Україні становить близько 15 . Відсоток міських шкіл, які підключені до Інтернету близько 19, сільських - 10 18 . За даними того ж джерела, Україна посідає одне з останніх місць за кількістю компютерів у загальноосвітніх навчальних закладах - 1,3 компютера на 100 учнів. Для порівняння Японія - 82, США - 76, Німеччина - 52, Франція - 38, Польща - 14,6, Росія - 10,4. Понад 1 млн. учнів близько 20 відсотків навчаються у школах, де немає жодного сучасного компютера.

За даними організації Світовий економічний форум, на сьогодні за індексом готовності інформаційної інфраструктури серед 104 країн світу Україна посідає 82-ге місце, поряд із Замбією і Танзанією 34 . Ось чому так важливо для нашої країни, щоб прийнята урядом державна програма Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці на 2006-2010 роки 8 , яка розроблена Міносвіти і науки України та схвалена громадською колегією міністерства, була виконана і як найшвидше.

Важливою складовою програми є створення інформаційних ресурсів українського науково-освітнього середовища, яке потребує розбудови інфраструктури національної науково-освітньої телекомунікаційної мережі УРАН, до якої вже сьогодні приєднано понад 80 університетів та наукових установ НАН України. Розбудова інфраструктури мережі дасть можливість приєднати до неї всі інші університети та академічні наукові установи для поглиблення інформаційного обміну та інтеграції між ними. Основним завданням цієї мережі є високо-динамічний пошук та поширення інформації науково-освітнього характеру - організація доступу до світових електронних бібліотек, проведення відео-лекцій та відео-конференцій, забезпечення навчального процесу дистанційної освіти та надання можливостей для пілотної апробації нових телекомунікаційних технологій і підготовки кадрів для впровадження цих технологій в освіту, виробництво та бізнес. Значним фактором виведення нашої освіти на якісно новий рівень і покращання підготовки висококваліфікованих спеціалістів є не тільки компютеризація навчального процесу, а й впровадження інтернет-технологій, створення корпоративних мереж та віртуальних лабораторій, які дозволяють у реальному часі виконувати експериментальні дослідження в процесі аудиторних занять. Програма спрямована на інтеграцію інформаційних ресурсів освіти, науки, а також інших галузей суспільної діяльності. Її виконання дозволить протягом пяти років оснастити компютерною технікою, програмними продуктами понад 13 тис. навчальних закладів, зокрема 1,6тис. позашкільних, 10,5тис. загальноосвітніх, 920 професійно-технічних та 76 інститутів післядипломної освіти, створити 50 програмних засобів, 40 відео фрагментів, 10 енциклопедій навчального призначення, технологічні стандарти для вчителів та студентів 8 . Результатом реалізації програми стане підвищення якості, доступності та конкурентоспроможності національної освіти і науки на світовому ринку праці й освітніх послуг створення нових методів та надання нових можливостей для наукового пошуку і технологічного розвитку підвищення ефективності наукових досліджень, створення умови для ефективного міжнародного наукового співробітництва забезпечення доступу громадян до науково-освітніх ресурсів і створення умов для безперервного навчання протягом усього життя. 1.2. Теоретичні основи інформаційних ресурсів Поняття ресурс походить від французького слова ressourse - джерело, запас чого-небудь, засіб, який використовується у необхідних випадках 15 . Термін інформаційні ресурси, як і багато інших, увійшов у нашу мову з появою та розвитком електронної обчислювальної техніки та створення на її основі інформаційних систем information sysyem, тобто впорядкованих сукупностей документованої інформації за допомогою інформаційних технологій, які забезпечують збір, збереження, обробку, пошук-видачу інформації, що необхідна у процесі розвязку задач будь-якої предметної сфери.

За ДСТУ поняття інформаційної системи - це система, яка організовує память і маніпулювання інформацією щодо проблемної сфери. Під проблемною предметною сферою розуміють усі сутності, що є обертом інтересу, які були, є або можуть бути, наприклад, освітня діяльність 15 Інформаційні ресурси іnformation resources трактуються як обсяг інформації в інформаційній системі, як окремі документи і окремі масиви документів у інформаційних системах бібліотеки, архіви, фонди, банки даних та інші інформаційні системи 29 . Документи і масиви, про які йдеться, у різних формах містять знання, які сформовані за допомогою програмного забезпечення інформаційних систем та інформаційних технологій, інших різноманітних програмних засобів та зафіксовані на матеріальному носії. Серед інформаційних ресурсів відрізняють - інформаційні ресурси спільного користування - сукупність інформаційних ресурсів державних органів науково-технічної інформації, наукових, науково-технічних бібліотек, а також комерційних центрів, фірм, організацій, які займаються науково-технічною діяльністю і з власниками яких укладено договори про їх спільне використання - інформаційні ресурси науково-технічної інформації - систематизоване зібрання науково-технічної літератури і документації книги, брошури, періодичні видання, патентна документація, нормативно-технічна документація, промислові каталоги, конструкторська документація, звітна науково-технічна документація з науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, депоновані рукописи, переклади науково-технічної літератури і документації , зафіксовані на паперових чи інших носіях 29 . Інформаційні ресурси у сьогоденні розглядаються як стратегічні, аналогічні по значимості запасам сировини, енергій тощо, тому що вони сприяють формуванню світового та внутрішньодержавного ринку інформаційних послуг утворенню різноманітних баз даних ресурсів регіонів та держав, до яких можливий порівняно недорогий доступ підвищенню обґрунтованості та оперативності рішень, що приймаються за рахунок своєчасного використання потрібної інформації перетворенню діяльності по наданню інформаційних послуг в глобальну інформаційну діяльність людства, до якої входить і освітня як найважливіша діяльність розвитку суспільства.

Нині весь світ огорнула інформаційна мережа Інтернет.

Вона зв язує десятки мільйонів абонентів у більш як 150 країнах світу. Щомісяця її поширеність зростає на 7-10 . 18 . Це повязане з переведенням всіх соціально-значущих інформаційних ресурсів на електронні носії, зокрема, розміщення їх у всесвітній мережі Інтернет.

Кількість інформаційних ресурсів мережі постійно зростає, у тому числі тих, які мають освітню, суспільно-значущу спрямованість. До них належать електронні посібники, енциклопедії, журнали й газети, відомості про навчальні заклади, молодіжні освітні центри, шкільні та студентські спілки тощо. Теоретично інформаційні ресурси Інтернет являють собою систему гіпертекстових сторінок - WWW, де під сторінкою розуміють найменшу одиницю всесвітньої павутини.

Сторінки містять тексти, картинки, звуки, відео тощо і функціонують, як правило, у межах одного сайту.

Сайт - це група сторінок, яка належить конкретній фірмі, організації або фізичний особі, і містить інформацію, повязану за змістом. Групи сайтів поєднуються у портали. Їх відрізняє наявність необхідних користувачеві послуг інформаційна послуга - послуга, яку одержує користувач чи абонент за індивідуальним замовленням, і полягає у задоволені споживчих чи ділових потреб його на відстані за допомогою телекомунікацій. Доступ до всіх сайтів групи порталу здійснюється за допомогою єдиної для них титульної сторінки. Інформаційні ресурси, які є складовою системи освіти, в мережі Інтернет, представлені, насамперед, сайтами електронних бібліотек сайтами законодавчої бази розділ - освіта та Міністерства освіти та науки, багатьма сайтами навчальних закладів освіти тощо. Вони містять різноманітну інформацію, корисну для вчителів шкіл та викладачів вищих навчальних закладів державні програми освіти програми фахової підготовки і дисциплін електронні посібники з різних дисциплін, програми для підвищення педагогічної майстерності методичні та інструктивні матеріали тощо. Всі ці сайти поєднані в мережі Інтернет такими структурами, як довідники, каталоги, інтерактивні інформаційно-пошукові системи, інформаційні WWW-сервери тощо. Довідники, як інформаційні ресурси Інтернет, містять, подібно книжкам, упорядкований предметний матеріал, в якому наведено узагальнені стислі відомості з певних галузей наук, професій тощо. Для кожного користувача Інтернет створюється файл - довідник користувача, що описує набори даних, пристрої та програмні засоби, які надаються окремому користувачеві. Каталоги є досить корисними ресурсами мережі і до того ж психологічно найбільш відповідають стандартам західного мислення.

В них інформація відсортована за тематикою.

Але вони поступаються мережевим інформаційно-пошуковим системам у плані оперативності та обсягу охоплення ресурсів. І це не випадково - до каталогу інформація заноситься або самим користувачем, або адміністратором каталогу, який об єктивно неспроможний охопити повний обсяг ресурсів, що динамічно збільшується. Інформаційно-пошукові системи орієнтовані на розв язування завдань пошуку інформації. В таких системах відсутня змістова обробка інформації На відміну від каталогів, бази даних інтерактивних інформаційно-пошукових систем заповнюються автоматично, для цього створюються програми сканування мережевих ресурсів так званні, сканери або wanderer s, які переходячи від сервера до сервера, від сторінки до сторінки в просторі Internet, передають певну інформацію адреси URL, дескриптори, ключові слова і т. і в базу даних інформаційно-пошукового сервера.

Прикладів таких серверів та відповідно сканерів в мережі Internet налічується декілька тисяч, але й вони вже неспроможні вичерпно відображати зростаючий потік ресурсів WWW. Перелік і характеристика деяких інформаційно-пошукових систем, каталогів наведено у додатках 1,2. Всі наведені сервери сканують та індексують всю мережу Internet.

Можна тільки догадуватися, які потужності обчислювальної техніки повинні бути залучені та як вони повинні розвиватися подвоєння потужності відбувається кожні 50-60 діб, враховуючи те, що деякі з таких систем інколи сьогодні використовують граничні можливості техніки. Майбутнє таких систем можливе тільки при розподілі простору мережі між окремими каталогами та пошуковими серверами.

На жаль, ще не існує методологія кількісної і якісної оцінки інформаційних ресурсів, а також прогнозування вжитку їх для освіти та суспільства в цілому. Це зменшує ефективність інформації, яка накопичується у вигляді інформаційних ресурсів. 1.3. Українські ресурси всесвітньої павутини Україна за рівнем розвитку інформаційних технологій у 2006 році посіла 75 місце у світі. Такі дані оприлюднила міжнародна громадська організація Всесвітній економічний форум у своїй шостій щорічній доповіді. У попередньому рейтингу Україна займала 76 позицію за розвитком інформаційних технологій IT серед більше ніж 122 країн, які оцінювалися за впливом інформаційних і комунікаційних технологій на їх розвиток і конкурентноздатність 29 . Розвиток мережі Internet сьогодні можна вважати одним з найбільших феноменів кінця ХХ сторіччя в науці та техніці. Україна посідає 12 місце у світі за кількістю користувачів Інтернету, число яких склало 4,5 мільйонів осіб на початок 2006 року. У першу трійку країн за числом інтернет-користувачів увійшли США - близько 200 млн Китай - 111 млн. і Японія - 85,29 млн. людей.

Такі дані приведені в розповсюдженій Доповіді про інформаційну економіку, що складена Конференцією ООН з торгівлі і розвитку повідомлення ІТАР-ТАРС 34 . Згідно з документом, число користувачів Інтернету у світі вперше перевищило 1 млрд. осіб. Зокрема, до початку 2006 року доступом у глобальну мережу володіли 1 млрд.20 млн.610 тис. осіб. У порівнянні з попереднім роком цей показник виріс на 19,5 . Кількість Worl-Wіde Web WWW серверів, які складають головне інформаційне наповнення мережі, подвоюється кожні 50-60 діб. Сьогодні кількість WWW-серверів у світі перевищує вже мільйон.

Загальна кількість українських WWW-серверів, на яких розташована інформація самого різного типу від реклами фірм і товарів до матеріалів самих відомих українських газет, журналів, інформаційних агенцій, наближується до 1000 34 . Масштаби розвитку Internet в Україні, як бачимо з наведених даних, не такі великі, але темпи росту в цілому відповідають світовим.

В Україні існує декілька типів ресурсів мережі WWW-серверів, інформаційно-пошукових систем, каталогів, окремих сторінок. Українські WWW-сервери в залежності від завдань та наповнення можна класифікувати таким чином - іміджні WWW-сервери фірм і установ - це сервери, на яких наведено інформацію про фірму, її діяльність, продукцію, персонал, а також сервери установ в тому числі і освітніх, на яких наведено мету цих установ, адресну інформацію і т. і. Прикладів таких серверів дуже багато, найцікавіші з них http www. іcs-co. kіev. ua, http www. kvazar-mіcro. com тощо - WWW-сервери вузлів мережі Internet - на цих серверах провайдери мережевих послуг розміщують інформацію про себе, свою діяльність і про мережу Internet. Найчастіше на таких серверах забезпечується можливість доступу до новин системи телеконференцій Usenet, містяться посилання на інші сервери, а також колекції файлів самого різного змісту. Традиційно забезпечується високий показник відвідання таких серверів, бо звичайно вони вважаються home-серверами для абонентів вузла.

Як приклади можна навести http www. luky. net, http www. ts. kіev. ua, http www. freenet. kіev. ua - рекламні WWW-сервери, це сервери, на яких розміщується реклама замовників. Для того, щоб досягти ефективної реклами, повинен бути забезпечений високий показник відвідання серверу, для чого він повинен бути наповненим досить великим обсягом якісної інформації, містити цікаві для абонента розділи, наприклад, електронні магазини, виставки, відповіді на питання куди йти навчатися і т. і і, крім того, мати надійний зв язок вузла в мережі Internet, тобто повинні використовуватись якісні телекомунікаційні канали сервери центрів генераторів баз даних та інформаційних агентств, головна задача яких - продаж інформації або забезпечення до неї комерційного доступу.

Найчастіше на таких серверах міститься значний обсяг відкритої інформації, яка забезпечує високий рівень відвідування і популярності серверів - сервери громадсько-політичного та державного напрямку. Це сервери, на яких пропагуються чи рекламуються деякі ідеї політичні, релігійні, економічні, філософські, освітянські тощо. Вони найчастіше не використовуються для комерційної реклами, а існують за рахунок інвестицій або держбюджету.

До цієї категорії можна також віднести сервери благодійних фондів. Приклади таких серверів http www. rada. kіev. ua, http www. ukraіne. org, http www. ugkc. lvіv. ua - персональні WWW-сервери або web-сторінки створюються найчастіше персоналом вузлів Internet, на них міститься різноманітна інформація про мережу, хобі персоналу, графіка, мультимедійна інформація. На таких сторінках містяться цікаві посилання на фахову літературу, а також демонструються технологічні досягнення.

Наприклад, цікаві WWW-сторінки персоналу компаній Global Ukraіne http www. gu. net GURU та Luky Net http www. luky. net staff. shtml. Для охоплення українських ресурсів Internet створено декілька служб каталогів, що постійно поповнюються, наприклад, http www. visti. net ua-inet, http www. pilot. donetsk. ua та інші додаток 3 . Сервер http el. visti. net, розроблений в Інформаційному центрі ЕлВісті , є однією з перших реалізацій інформаційно-пошукової системи по українським ресурсам мережі Internet.

Ще нещодавно ця пошукова служба охоплювала понад 500 серверів в Україні та про Україну, а також понад 5000 web-сторінок розділів серверів. У таблиці 1 подано інформацію про каталоги України, в яких можна знайти інформацію про освіту та відповідні послуги для вчителів, викладачів навчальних закладів різного ступеню акредитації, учнів та студентів, а також та їх адреси у додатку 1 - перелік пошукових серверів для отримання інформації з педагогіки та освіти. Таблиця 1. Каталоги України Назва Адреса Опис Alpha counter Top100 http www. a-counter. kiev. ua Каталог і банерна служба.

Містить близько 4000 документів для вчителів, учнів, студентів ELVisti. Net http win-el. visti. net ua-inet Каталог INFOUkes http www. infoukes. com Каталог Ping http www. topping. od. ua catalog Каталог The List of Ukrainian WWW Servers http weblist. gu. net Каталог сайтів по містах України UAHOO http uahoo. gu. net Каталог UkrMaxFind http www. max. odessa. ua search Каталог Брама http www. brama. com ukr. html Каталог Куда пойти? http www. qp. dp. ua Каталог Пошук http poshuk. dnepr. net Каталог ПУПС pathfinder http www. pups. kiev. ua Каталог Харьков Онлайн http www. kharkiv. com Каталог Шерлок Холмс http holms. ukrnet. net Каталог, в якому містяться електронні адреси ВНЗ України Для отримання документів правового регулювання освіти, напрямків її розвитку тощо корисним є сайт Міністерства освіти і науки України - http www. education. gov. ua. На сайті знаходяться Закони України, підзаконні акти та інші директивно-нормативні документи, що регулюють діяльність установ і загальноосвітніх навчальних закладів України Загальний опис системи освіти в Україні Відомості про інститути післядипломної педагогічної освіти та факультети підвищення кваліфікації в педагогічних університетах та інститутах, а також БД про навчальні заклади ІІІ та IV рівнів державної акредитації, професійно-технічні навчальні заклади України довідник телефонів Міністерства освіти і науки України проекти документів з освітньої політики, що перебувають у стадії обговорення, підписання чи затвердження.

Вчителя, учені, батьки, відвідавши сайт Міністерства освіти і науки України, можуть залишити свої зауваження, пропозиції, задати питання на форумі сайту.

Форум цінний тим, що дає змогу отримати відповіді на важливі для кожного запитання, а також може слугувати трибуною для висловлення особистої думки.

На сайті Академії педагогічних наук України розміщено таки пошукові системи, як дисертаційні дослідження в галузі педагогіки і психології зарубіжна освітньо-педагогічна інформація педагогічні програмні засоби навчальні плани, навчальні програми для навчальних закладів, а також загальна інформація щодо інноваційних проектів, які реалізовані в Україні. Важливу роль в житті Інтернет-центру займає проведення інтернет-чатів. Англійське слово chat перекладається як розмова, бесіда. Чати з представниками Міністерства освіти і науки, Міністерства культури та інших державних установ дали змогу поставити турбуючи освітян питання, окреслити конкретні проблеми, висловити свої пропозиції. Треба зазначити, що Інтернет створювався в США, та й мовою міжнародного спілкування на сьогодні є англійська.

Зовсім мало часу минуло від створення Мережі, а українському її секторові виповнилося лише трохи більше десяти років. І тому не дивно, що всі Інтернет терміни тільки приживаються на українському ґрунті. Тому при роботі з сервісами Інтернету бажано хоч трохи орієнтуватися в англійській мові. Сьогодні мережа Internet не знає кордонів. Деякі закордонні сервери http www. tryzub. com, http www. ukraine. org, http www. utoronto. ca cius і т. і можна вважати значно більше українськими, ніж ті, що знаходяться в містах України. Це відноситься до мови, змісту, напрямку інформації. Крім того, топологія мережі сьогодні така, що інколи закордонні сервери більш доступні для українського користувача, ніж вітчизняні. ІІ. Види ресурсів мережі Інтернет, які використовуються в ON-LINE-навчанні 2.1. Он-лайн як режим доступу до мережі Термін он-лайн on-line має двійне тлумачення з точки зору фахівців по-перше, це - доступ користувача до мережі на весь час запиту, пошуку, обробки та отримання інформації через свій термінал, модем і телефонні лінії звязку по-друге, це - тип звязку між абонентами користувачами інформаційних послуг, при якому зв язок підтримується у режимі реального часу безперервно 29 . Режим реального часу - це один із стандартних режимів роботи електронної обчислювальної машини ЕОМ , де під реальним часом real time розуміють час, що збігається з фактичним часом перебігу фізичного процесу 29 . В цьому режимі обробка інформації ведеться із швидкістю, яка наближена до швидкості процесу у реальному житті, при якому інформація обробляється. Режим реального часу може розглядатись у двох аспектах для організації діалогу людина - ЕОМ та для обробки інформації про стан обєкта, але діалогова обробка інформації повинна бути організована так, щоб діалог відбувався із швидкістю людина - людина. Більш чітко визначення режиму реального часу наведено у ДСТУ 12 - режим оброблення даних, який забезпечує взаємодію обчислювальної системи з зовнішніми по відношенню до неї процесами у темпі, сумірному з швидкістю протікання цих процесів. Для вчителя важливими режимами роботи ЕОМ є також діалоговий та інтерактивний.

У діалоговому режимі людина і ЕОМ обмінюються інформацією у темпі, який можна порівняти з темпом обробки інформації людиною, в інтерактивному - користувач отримує безпосередній доступ до машинних ресурсів і має вплив на процес обробки інформації. В обох режимах, завдяки можливості користувача мати безпосередній доступ до машинних ресурсів, майже не відбувається затримок у видачі результатів. Популярними видами спілкування у режимі он-лайн мережі Інтернет є конференції та чати конференція - група новин, де новини - це спеціальний протокол метод передачі даних для роботи з серверами новин чат - це найдешевший вид спілкування, який зовсім не передбачає зустрічей в реалі, розповсюджений вид текстового спілкування в режимі реального часу 29 . Он-лайнові конференції перестали бути для більшості освітян унікальним, епізодичним та незрозумілим явищем.

Одначе, якісне проведення такої конференції потребує від ініціатора її проведення та учасників певної підготовки, дисциплінованості під час он-лайнової конференції, уваги до виступаючих чи модераторів, логічно побудованого виступу, ремарок, заготовки яких набираються заздалегідь та зберігаються на технічних носіях інформації. Іншою формою спілкування освітян вже давно став форум Вісника шкільних обмінів. Саме форум може стати першим кроком початківців до широкого використання електронних засобів зв язку для розповіді про свої успіхи, плани та ідеї. Через форум можна знайти партнерів для спільного проекту, на форумі можна відкрити рубрику школи чи регіону як це зробили Суми, Херсон, Черкаси, Луганськ, форум може стати місцем для дискусії та конференції. Сьогодні форуми, у тому числі, шкіл, бібліотек також працюють он-лайн. Такий форум може стати місцем для дискусії та конференції. З 14 липня 2006 року у всіх користувачів мережі Інтернет зявилася можливість працювати он-лайн з довідником інтернет-ресурсів України WEB. U - Україна в Мережі. WEB. U - це - перший тематичний двомовний україно-англійський довідник - більше 20 тисяч адрес веб-ресурсів українських підприємств та організацій, а також міжнародних компаній, що працюють в Україні - посилання систематизовані за 35 розділами та 353 рубриками - електронний каталог включає додатково 3 великих розділи - Культура та Мистецтво, Медицина, Наука та Освіта - гіперлінки від Link - посилання тобто посилання в мережі Інтернет виділений елемент гіпертексту, що дозволяє переміщення до іншої частини документу, а також процедура з єднання з комп ютерними системами, що зберігають гіпертекстові документи, на серверах мережі Інтернет, розміщених по всій території земної кулі. Вони працюють після повного завантаження файлу 29 - інформація повністю обновляється раз на 6 місяців. В інформаційному суспільстві важливість отримання останніх новин, інформації про розвиток тих чи інших подій, які надає доступ он-лайн до ресурсів мережі, відіграє вирішальну роль для успіху справи. І це особливо стосується освітньої діяльності. Дослідниками інформаційних процесів нещодавно виявилося, що онлайнові тексти частіше дочитують до кінця, а читач засвоює більше інформації. Таке несподіване відкриття зробили американські дослідники з флоридської школи журналістики Poynter Institute 31 . Дослідження EyeTrack07 дані того ж джерела виявило, що в Інтернеті читач прочитує 77 тексту, вибраного для читання, тоді як у звичайній газеті формату А2 цей показник становить 62 , а в А3 - усього 57 . Результати досить несподівані, адже раніше вважали, що читати текст з екрана важче, ніж з паперу.

Дане дослідження сприйняття тексту стало першим у світі, проведеним у такому масштабі й з такою об єктивністю. Репрезентативна вибірка склала 600 респондентів. Кожен піддослідний міг читати все, що завгодно, а його поведінка відслідковувалася за допомогою мініатюрної відеокамери.

Анкетування користувачів по вмісту текстів також виявило, що інформація на 15-30 краще сприймається, якщо вона викладена в альтернативній манері питання-відповідь, хронологія, список, а не в традиційній оповідальній формі. Он-лайн це не тільки режим доступу, але і сучасна технологія навчання - вид технологій навчання на відстані, при якому навчальний процес забезпечується у мережі Інтернет.

Така технологія використовується у дистанційній освіті і може бути корисною як для вищих навчальних закладів, так і шкіл. На відміну від традиційних форм навчання, дистанційне вигідно відрізняється цілим рядом нових характеристик, серед яких гнучкість, модульність, можливість отримання освіти одночасно із професійною діяльністю, економічність, технологічність, можливість доступу до багатьох джерел інформації, принцип соціальної рівності 19 . У результаті дистанційної освіти запроваджується нова організація освітнього процесу, основою якої є самостійна навчально-пізнавальна діяльність з можливістю спілкування он-лайн. Запровадження он-лайн освіти значно розширює і навіть змінює роль вчителя викладача, який виступає в ролі координатора навчального процесу, що, в свою чергу, зобовязує його постійно вдосконалювати власну методику викладання, підвищувати свій творчий потенціал і кваліфікаційний рівень. 2.2. Аналіз ресурсів мережі Інтернет для он-лайн навчання Взагалі ресурси Інтернет для освіти існують вже протягом десятків літ. До них, насамперед, належать педагогічні програмні засоби для застосування у навчальному процесі. Але на Україні розвиток їх здійснюється повільно. У виступі Міністр освіти і науки України С.М. Ніколаєнко з питання Забезпечення якості вищої освіти - важлива умова інноваційного розвитку держави і суспільства на підсумкової колегії Міністерства освіти і науки, яка відбулась 1-2 березня 2007 року, відмітив, що важливим питанням є розроблення та використання педагогічних програмних засобів з шкільних дисциплін у навчальному процесі. У минулі роки на замовлення Міносвіти і науки України було розроблено 40 програмно-педагогічних засобів, які пройшли апробацію, отримали гриф МОН України, поставлені до 1534 закладів освіти і використовуються у навчальному процесі. У 2006 році завершено розроблення ще 19 програмних педагогічних засобів, робота над якими розпочалася у 2005 році, та створено ще 36 програмних педагогічних засобів. Це, власне, й усі інформаційні ресурси.

Зрозуміло, що їх абсолютно недостатньо, а їх рівень та якість не завжди відповідають сучасним вимогам.

У своєму виступі міністр також наголосів, що наступним кроком, який потрібно зробити, є забезпечення широкого доступу до створених інформаційних ресурсів. Для цього створена перша загальноукраїнська мережа навчальної інформації та освітніх послуг СВІТОСВІТ . ЇЇ застосування надає можливості навчальним закладам вирішувати завдання підвищення якості освіти на системній основі за допомогою найсучасніших технологічних рішень та програмних засобів. Але інформацію весь час потрібно поповнювати та актуалізувати. І кожен заклад освіти, який підключений до мережі Інтернет, повинен мати доступ до освітнього порталу, мати можливість користуватися розміщеними там інформаційними ресурсами безкоштовно.

Крім цього, з метою створення єдиного освітнього порталу та забезпечення інформаційної інтеграції з іншими освітніми порталами Міністерством освіти і науки відкрито портал Острів знань, де на міністерському сервері будуть зосереджені в електронній формі всі підручники, посібники, програми, плани, журнали, довідники тощо. Це сприятиме ліквідуванню так званої цифрової, інформаційної нерівність. З будь-якого невеличкого села можна буде відвідати цей острів, зібрати всю необхідну інформацію. Успішне існування цього інформаційного ресурсу залежить, у першу чергу, від його змістового наповнення.

Проте своєчасна, якісна інформаційна підтримка сайту ще не здійснюється, Острів знань не відповідає сучасним вимогам до інформаційних ресурсів і потребам освітян, учнів, студентів, батьків. Вже на протязі десяти років розбудовується Українська науково-освітня мережа УРАН , головне призначення якої - забезпечення університетів інформаційними послугами на основі інтернет-технологій. Зараз до мережі УРАН підключено декілька десятків вузів та наукових установ України, а сама мережа приєднана до європейської науково-освітньої мережі GEANT-2. Це означає, що користувачі УРАН у мають вільний доступ до електронних інформаційних ресурсів не тільки України, а й усієї Європи.

Компанія Інком в рамках Меморандуму про взаємодію між Міносвіти та компанією Інком за підтримки компанії Датагруп та Асоціації користувачів навчально-освітньої системи Уран реалізувала проект ВікіОсвіта - www. eduwiki. uran. net. ua. Це - безкоштовний ресурс, який підтримує навчальну та дослідницьку діяльність учасників навчально-виховного процесу.

Серед можливостей, що надаються на сайті створення навчальних інтернет-груп, участь у різних проектах у режимі реального часу, доступ до бази першоджерел тощо. За рахунок коштів Національної програми інформатизації створено Український лінгвістичний портал - своєрідний внесок у вирішення мовного питання.

Але основні користувачі цього порталу знаходяться за кордоном, хоча всім освітянам потрібно звернути увагу на цей важливий і необхідний інформаційний ресурс в професійній діяльності кожного з них. Інтегратором інформаційного забезпечення навчального закладу має слугувати сайт навчального закладу. Процес розроблення та підтримки інтернет-ресурсів навчального закладу через інформаційне забезпечення навчальних дисциплін створює реальні умови для реалізації на практиці принципів педагогіки співробітництва, продуктивного навчання, дослідницьких проектних методів навчання.

Таких сайтів є вже багато додаток 4 , але питання створення електронних навчально-методичних комплексів дисциплін з гіпертекстовими звязками знаходиться поки ще на початковому етапі. Майже всі інформаційні ресурси мережі Інтернет, про які йшла мова, володіють для тих, що створюються - повинні володіти засобами функціонування в режимі реального часу. Але, не глядячи на такий стан освітніх інформаційних ресурсів країни, в Інтернет-мережі можна знайти корисну інформацію щодо освітньої діяльності, яка розміщується на сайтах інших країн. Перший ресурс, який заслуговує на увагу вчителів - сайт Вчитель.

Ru . І хоча він належить до російських сайтів, на ньому можна знайти розробки та плани-конспекти як традиційних уроків, так і уроків з використанням інформаційно-обчислювальної техніки. Багато методичної літератури, педагогічних рекомендацій, обмін досвідом - все це пропонує цей російськомовний педагогічний портал.

Найавторитетніша та найпопулярніша світова енциклопедія - Вікіпедія англ. Wikipedia - wikipedia. org 34 містить наукові статі, що будуть у пригоді як вчителям, так і учням з усіх навчальних предметів. Перед користувачами Інтернету відкривається доступ до всіх провідних електронних енциклопедій світу, які на відміну від їх паперових аналогів, постійно оновлюються та редагуються і тому містять новітню інформацію. На сьогодні Вікіпедія вважається однією з кращих енциклопедій з будь- коли створюваних за обсягом відомостей і тематичним охопленням.

За станом на листопад 2006 року в англійському розділі було більше 1,5 мільйонів статей.

Другим за кількістю статей є німецький розділ, у якому у грудні 2006 року було понад 0,5 мільйон статей.

Ще 11 розділів містять понад 100 тисяч статей, в їхнє число входить і Російська Вікіпедія кількість статей у грудні 2006 року склало приблизно 135 тис 29 . Вікіпедія - це й середовище обговорення всіляких тем і спорів у кожній статті енциклопедії є сторінка її обговорення.

Тут кожний може приєднатися до бесіди й висловити свою точку зору із приводу представлених у статті матеріалів. Необхідно зазначити, що інформацію легко знайти, коли відома її електронна адреса, а якщо ні, то на допомогу приходять пошукові сервери, такі як Google перекручене написання англійського слова googol. Google - лідер пошукових машин Інтернету, займає більше 70 світового ринку пошуку інформації в Інтернеті. Google може знаходити інформацію на 101 мові. З 2003 року в Google з явився український варіант сайту - www. google. com. ua, який може виконувати пошук за всіма сайтами в Інтернеті, або тільки за українськими 34 . Глобальний шкільний дім Global SchoolNet Foundation, The Global Schoolhouse http www. globalschoolnet. org index. html - шкільна міжнародна мережа, віртуальне місце зустрічі вчителів, студентів, учнів, батьків та широких верств громадськості, де можна знайти інформацію та налагодити співпрацю через здійснення різноманітних проектів та програм.

Представники різних країн можуть взаємодіяти, розвивати різні напрями діяльності, розповсюджувати нові навчальні матеріали та інформаційні ресурси.

На сайті мережі представлено низку цікавих міжнародних проектів, які розпочали свою діяльність у 2006 р. Одним із найбільш цікавих проектів Міжнародної освітньої та ресурсної мережі, що здійснюються в Україні та Європі - проект мережі I EARN http www. kar. net iearn. За допомогою I EARN учні більше 80-ти країн світу створюють спільні міжнародні та національні телекомунікаційні проекти за різними напрямами.

Мережа активно співпрацює з учителями та учнями з різних країн. В рамках ресурсно-методичного центру АЙОРН активно працює національна програма Координатор I EARN в Україні . В електронному проекті Lets Revolutionize Education - Давайте здійснимо революцію в освіті учні можуть обговорювати цілі та завдання освіти, шукати спільні та пропонувати власні шляхи подолання тих перешкод, з якими вони зустрічаються http www. iearn. org. ua index. html. У мережі інтернет-освіти існують закордонні та міжнародні сайти, що присвячені проблемі електронного підручника.

Завданнями даного проекту є надання інформаційної підтримки учням, студентам, педагогам та всім зацікавленим у нових освітніх ресурсах дзеркальне накопичення інтернет-файлів, інформаційних матеріалів у разі тимчасового припинення діяльності або завершення існування цікавих освітніх веб-сайтів. Існування електронних ресурсів, які надають інформацію щодо підручників, значно полегшує пошук вчителями та учнями сучасної необхідної навчальної літератури.

Наприклад англомовний сайт Революція підручника http www. textbookrevolution. org допомагає знайти у мережі безкоштовні освітні матеріали, зокрема електронні підручники. І, безумовно, в сучасних умовах найголовнішим джерелом інформації і для вчителя, і для учня повинні бути електронні бібліотеки он-лайн. У розробці політики створення національної інформаційної інфраструктури дуже важливе місце приділяється бібліотекам, що є активними генераторами і користувачами інформації. Сучасні великі бібліотеки - могутні традиційні центри збереження, створення і використання інформаційних ресурсів. У їхніх фондах накопичений воістину гігантський за обсягом і безцінний по змісту інформаційний запас, що володіє колосальним потенціалом. Під електронною бібліотекою мається на увазі велика розподілена віртуальна колекція документів в електронній формі, доступна широкій публіці через глобальні мережі передачі даних.

Електронні бібліотеки являють собою сучасні складні інформаційні системи, що дозволяють надійно зберігати й ефективно використовувати різноманітні колекції електронних документів текстовій, образотворчій, звукових, відео й ін, локалізованих у самій системі, чи доступних їй через телекомунікаційні мережі, і представляє їх кінцевому користувачу в зручному для нього виді. Перелік адрес електронних бібліотек - додаток 5, бібліотек он-лайн додаток 6. 2.3. Міжнародний досвід освіти он-лайн За незалежними оцінками різних дослідників у даний час до 50 відсотків інформації, накопиченої людством, розміщено в Інтернет, і цей відсоток неодмінно збільшуватиметься.

Одним із найважливіших завдань освіти є оволодіння технологіями пошуку он-лайн і опрацювання необхідної інформації, забезпечення доступу в Інтернет всіх членів суспільства, передусім учнів, студентів, викладачів, науковців до інформаційних ресурсів людства.

Он-лайн освіта вже більш ніж 20 років охоплює мережу шкіл Сполучених штатів Америки, за даними Національної освітньої асоціації NEA - National Education Association. Третій щорічний 2006 р огляд освітньої політики державного рівня щодо електронного навчання дано в аналітичному дослідженні незалежної організації Evergreen Consulting Associates американськими авторами Джоном Ватсоном і Дженіфер Районн.

У публікації проводиться аналіз ситуації у 38 американських штатах, школи яких працювали за трьома типами моделей 24 штати обрали програми он-лайн, що керуються агенціями освіти штату 26 штатів працювали за програмами за підтримки освітньої політики на державному рівні 12 штатів не запровадили ні державної програми, ні програми штату он-лайн навчання 33 . Моделі он-лайн освіти працюють за програмами, які створені на законодавчій базі державного рівня та рівня штату, а іноді й у комбінації програм обох рівнів. Віртуальна середня школа Іллінойсу, Віртуальна середня школа Кентуки, Підготовчий он-лайн коледж Каліфорнійського Університету - це навчальні заклади, що працюють за комбінованими моделями. Однак є проблема, а саме, працюючі програми місцевого рівня рівня штату, частіше за все, надають освітні послуги тільки тим учням, що навчаються у школі. Та нині можна спостерігати певні процеси зрушення ситуації, і прикладом слугує Віртуальна школа штату Флорида, що почала впровадження навчання он-лайн відповідного до базового навчання full-time equivalent FTE public education на рівні штату і згодом увійшла до програм, які мають фінансування на державному рівні. Дослідження показали, що є штати, де не впроваджуються ні програми штату, ні програми державного рівня, але це не означає, що штат не має он-лайн навчання взагалі. У таких випадках програми знаходяться у стадії розробки або апробації. На рівні штату розроблено різні варіанти розвитку та реалізації он-лайн освіти. У навчальних закладах США можливі декілька варіантів моделей програм, що керуються штатом під керівництвом агентства освіти штату Алабама ACCESS Alabama ACCESS, Цифрову академію навчання Айдахо.

Idaho Digital Learning Academy під відомством державного управління освіти Віртуальна середня школа штату Іллінойс Illinois Virtual High School як незалежні юридичні особи Колорадо он-лайн навчання Colorado Online Learning як окреме місцеве районне агентство освіти або агентство мікрорайону Віртуальна школа штату Флорида Florida Virtual School на базі університету Підготовчий он-лайн коледж Каліфорнійського Університету University of California College Prep Online 33 . З огляду на зібрані дані можна відзначити, що провідна роль у процесі розвитку електронного навчального середовища, інформатизації шкільної освіти та запровадження інформаційно-комунікаційних технологій ІКТ у навчальний процес належить державі та державним установам.

Також важливу роль відіграють недержавні установи та організації, які в тісному співробітництві з урядом, місцевою громадою та партнерами розвивають цей напрямок.

Серед європейських країн, які є авторитетними у формуванні та розвитку світових тенденцій у галузі ІКТ, що проводять власні дослідження на національному рівні, можна також назвати Велику Британію та розглянути її досвід. Дослідження, яке було спрямоване на виявлення рівня, характеру, якості та кількості застосувань ІКТ у шкільній освіті проводилося Національним центром соціологічних досліджень National Centre for Social Research NatCen за підтримки Британського агентства комунікацій і технологій в освіті British Educational Communications and Technology Agency Becta, та є частиною національної програми розвитку змісту освіти он-лайн. Дослідження, яке здійснювалося засобами анкетування проходило у 2005 2006 навчальному році та охоплювало початкові і середні класи загальноосвітніх навчальних закладів. Одне з питань досліджування - засвоєння змісту предметів, що вивчалися он-лайн. Результати дослідження щодо змісту освіти он-лайн показали, що більшість опитаних з предметів 77 початкових шкіл і 80 середніх шкіл були знайомі із змістом он-лайн, однак ці цифри не зросли порівняно з результатами аналогічних моніторингових досліджень, що проводилися у 2003 та 2005 роках простежується зростання кількості відвідувачів веб-сайту серед учнів початкової школи між 2003-2005 роками, хоча рівень засвоєних знань у режимі он-лайн також лишився не змінним. Серед інших досліджуваних груп частота відвідування сайтів не збільшилася. більшість опитаних школярів використовували сайт для того, щоб придбати за гроші навчальні матеріали. Учні початкової ланки, усе ж більш зацікавлені в безкоштовних матеріалах, які можна завантажити з Інтернету, ніж обирати платні продукти он-лайн. Тобто навчальний план он-лайн був використаний як інформаційний ресурс для пошуку і придбання програмного забезпечення 57 - у початковій школі і 71 - у середній школі серед викладачів використання ресурсів ІКТ зросло з 2002 до 2005 року, особливо в початковій школі. Найбільш часто використовувалася інтерактивна дошка, і більш ніж 2 3 опитаних 69 відповіли, що вони використовують цей засіб якнайменше, на половині уроків роль ІКТ у навчанні все більше і більше зростає, за результатами опитаних три чверті вважають, що ІКТ були дуже та достатньо важливі для навчання різних предметів у початковій школі. Респонденти вважали, що використання ІКТ могло б сприяти зростанню навчальних досягнень учнів та розвитку їхніх здібностей. доступ до ІКТ ресурсів і в початковій, й у середній школі значно збільшився з 2002 до 2005 року. Найбільше зростання відзначилося у використанні інтерактивної дошки на уроках.

У початковій школі середня кількість дошок зросла з 2 у 2003 до 6 у 2005 році. У середній школі загальне число дошок з 5 у 2003 році збільшилося до18 у 2005 році. Зібрані дані доводять не тільки факт зростання використання ІКТ в зарубіжній освіті вчителями й учнями, визначають зростання зацікавленості користувачів до он-лайн змісту та посилення його ролі у процесі навчання, а й окреслюють коло проблем, розвязання яких буде сприяти розвитку ІКТ освітньому процесі, зокрема покращення якості навчальних матеріалів он-лайн, нарощення технічної бази навчальних закладів, щоб забезпечило вільність доступу до ІКТ, підготовку вчителів до оволодіння інформаційно-комунікаційною компетентністю тощо. Аналіз та узагальнення зарубіжного досвіду підтверджують корисність створення єдиного інформаційного простору України, розвитку електронних засобів навчання, організації досліджень у галузі ІКТ. ІІІ. Ресурси мережі Інтернет для вчителів загально технічних дисциплін 3.1. Складові загально технічної підготовки учнів Одна з основних складових загально-технічної підготовки школярів - трудове навчання.

Вивчення предмета прочинається з 5-6 класів і здійснюється за програмою з трудового навчання для 12-річної школи.

Особливістю трудового навчання у цих класах є ознайомлення учнів з проектно-технологічною діяльністю з опорою на знання з основ наук на рівні предметно-практичної діяльності, забезпечення послідовного формування в учнів уявлень про зміст та етапи цілісного процесу проектування і виготовлення виробів, їх підготовку до проектно-технологічної діяльності, яка буде відбуватися в наступних класах вибір обєкту технологічної діяльності обґрунтування цього вибору художнє конструювання технічне конструювання підбір конструкційних матеріалів вибір технологічних процесів, інструментів, обладнання виготовлення виробів аналіз і оцінка процесу і результату праці нескладні маркетингові дослідження. Акцент у роботі з учнями 7-11 класів переноситься на розвиток творчого і конструктивного мислення, уміння працювати з інформаційними джерелами, різними видами проектно-технологічної документації формування в учнів навичок проектної діяльності, уміння здійснювати аналіз та оцінку технологічних обєктів, свідомо обирати ті чи інші технологічні процеси, трудові прийоми і технічні засоби.

Таким чином, знання, уміння та навички, якими повинні оволодіти учні, є передумовою для успішного вирішення ними задач проектно-технологічної діяльності. Особливістю сучасного уроку трудового навчання є навчання учнів не лише конкретним трудовим операціям але й підготовка їх до життя, формування таких цінностей особистості, які допоможуть стати успішним у виборі свого життєвого шляху.

Так, проектна діяльність у звязку з цим, дає можливість учителю прилучити учнів до самостійного вибору того або іншого розвязку задачі, розвязувати завдання з декількома правильними рішеннями, проводити пошук інформації, реалізувати набуті знання з основ наук на практиці тощо. З метою створення умов для здійснення професійного самовизначення учнів, розвитку технічної творчості і конструкторських здібностей у трудовому навчанні слід запроваджувати у навчальний процес проектно-технологічний метод трудового навчання школярів. Він сприяє розвитку в учнів критичного мислення, уміння працювати з інформаційними джерелами, різними видами проектно-технологічної документації, вчить здійснювати аналіз та оцінку технологічних обєктів, свідомо обирати ті чи інші технологічні процеси і технічні засоби.

Важливою складовою технологічної підготовки школярів є знання основ графічної грамоти.

Вивчення курсу креслення передбачено в 11 класі технологічного та фізико-математичного напрямів. У перехідних навчальних планах передбачено також можливість вивчення креслення окремо або інтегровано з іншими предметами. Якщо креслення викладається у 8-9 класах як окремий предмет, то на його вивчення використовуються години з варіативної складової навчального плану У 8-11 класах креслення може також вивчатися поглиблено як профіль трудового навчання.

Безумовно, для викладання вказаних предметів є програми, навчально-методичні посібники, які рекомендовані Міносвіти і науки України. Але для успішної реалізації навчальних програм і з трудового навчання, і з креслення потрібно використовувати засоби обчислювальної техніки, які дійсно сприяють розвитку творчих і конструкторських здібностей учнів. 3.2. Компютерні програми для загально-технічної підготовки Почати огляд означеного типу редакторів слід з PaintBrush, який входить у стандартну поставку Windows.

Багато хто починав знайомитися з азами компютерної графіки саме з цієї програми, яка є дуже простою і доступна в освоєнні без особливих навиків. Цей редактор дозволяє створювати найпростіші геометричні фігури, креслити лінії різноманітної ширини, набирати текст.

При цьому всі створені обєкти можна редагувати міняти розміри, повертати, копіювати з одного місця і вставляти в інше, міняти колір. Робота у цьому редакторі дає непогану підготовку для освоєння більш складних професійних пакетів. CORELDRAW Graphics Suite X3 - це новий графічний пакет.

Він достатньо сильно спрощує роботу над проектами будь-яких масштабів, від розробки логотипу, створення професійного маркетингового буклету до яскравого і помітного плаката.

CORELDRAW Graphics Suite X3, на відміну від інших подібних графічних продуктів, поєднує - високу функціональність при рішенні самих різних завдань в області графічного дизайну, високу швидкість, простоту у використанні і доступність. До складу CORELDRAW Graphics Suite X3 входять редактор векторної графіки CORELDRAW X3 редактор растрової графіки PHOTO-PAINT X3 додаток для роботи із зображеннями у форматі Raw Pixmantec RawShooter програма для створення скріншотів Corel CAPTURE X3 електронна книга по роботі з пакетом CORELDRAW Handbook.

CORELDRAW Graphics Suite X3 містить більше сорока нових і покращених опцій. Дод. інформація CORELDRAW Graphics Suite X3 13 SP1 - CORELDRAW Graphics Suite - це збірка професійних графічних редакторів. Включає CORELDRAW - найвідоміший редактор векторної графіки, Corel PHOTO-PAINT - редактор растрової графіки, а також Corel R. A. V. E - програму для створення анімації. Autodesk AutoCAD автокад - графічна програма проектування.

Autodesk autocad призначена для двох - та тримірного проектування.

CAD в назві програми говорить про причетність к CAD-системам computer aided design - системи автоматизованого проектування. Перша версія Autodesk AutoCAD появилась в 1982 році. Програма автокад призначена для роботи на персональних компютерах.

Останні версії програми AutoCAD містять системи проектування, моделювання, нанесення розмірів, візуалізації. Autodesk AutoCAD використовується в машинобудівельному та архітектурному проектуванні, моделюванні різних обєктів, у тому числі, промисловий дизайн и моделювання одягу.

Компанія Autodesk, яка виготовляє програму AutoCAD, основана в 1982 році. Штаб-квартира Autodesk розташована у м. Сан-Рафаель, Каліфорнія. Доходи Autodesk за підсумками 2006 фінансового року склали 1,523 млрд. доларів. Кількість користувачів програми Autodesk в 2006 році нараховує 7 мільйонів. Першим продуктом Autodesk була програма AutoCAD. Сьогодні Autodesk виготовляє велику кількість компютерних програм наприклад, 3ds max, Maya. AutoCAD є базовим продуктом для багатьох програм, які випускає Autodesk.

Після вивчення автокад користувачеві буде легко працювати у таких програмах, як Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Map 3d, Autodesk Inventor та інших. Autodesk AutoCAD - зручна и популярна програма.

Вона є лідером систем автоматизованого проектування. Дизайнерам та іншім фахівцям у галузі компютерної графіки надає фантастичні можливості безсумнівний лідер серед графічних пакетів - Adobe Photoshop, визнаний як професіоналами, так і аматорами.

Спостерігаючи, як з моменту свого народження пакет Adobe Photoshop сьогодні зріс у потужний редактор зображень, можна вразитись з того, що при цьому розробникам вдається зберігати простоту і легкість освоєння програми. У той час, як освоїти інші пікселедробителі від версії до версії стає все важче, навіть випадковий користувач може без практики запустити пакет Photoshop і виконати у ньому прості операції.

Висновки

net kirue 111. kar. Сторінка в Інтернеті - http www. Адреса електронної пошти - pr ukma. Адреса електронної пошти - admin osmu.

– Конец работы –

Используемые теги: Он-лайн, технології, підготовці, вчителя, загально-технічних, дисциплін0.094

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: "Он-лайн"-технології в підготовці вчителя з загально-технічних дисциплін

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

НОРМАТИВНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Методичні вказівки до вивчення нормативної дисципліни дисципліни Безпека життєдіяльності
Національний транспортний університет... Кафедра екології та безпеки життєдіяльності...

Викладач комісії на засіданні предметної комісії електротехнічних дисциплін електротехнічних дисциплін Голова циклової комісії
ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКИЙ ІНДУСТРІАЛЬНИЙ КОЛЕДЖ... ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ... УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ХІМІКО ТЕХНОЛОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

ПРОГРАМА ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ для студентів ІІI курсу напряму підготовки 6.051701 «Харчові технології та інженерія» зі спеціальності 6.05170112 «Технології в ресторанному господарстві»
ДО ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ... СУМИ МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ...

З дисципліни Податкове право України Цивільно-правових дисциплін Міма І.В. До проведення семінарських занять
Національний університет Одеська юридична академія... Криворізький факультет...

На тему: Газифікація с. Комиші Сумської області природним газом двохступеневою системою поліетиленовими газопроводами з розробкою газифікації житлового будинку та технології будівництва поліетиленовими газопроводами з висвітленням технології зварювання по
Пояснювальна записка до дипломного проекту На тему Газифікація с Комиші Сумської області природним газом двохступеневою системою поліетиленовими газопроводами з розробкою газифікації...

КУРС ЛЕКЦІЙ з дисципліни Метою дисципліни Маркетингова цінова політика є формування теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки і реалізації маркетингової цінової політики підприємства. Лекція №1. Тема. КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Кафедра маркетингу...

Методичні рекомендації Контрольні завдання До виконання практичних занять з дисципліни Технологічні розрахунки в хімічній технології
Херсонський національний технічний університет... Кафедра хімічної технології та дизайну... волокнистих матеріалів...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ТЕХНОЛОГІЇ ПОЛІСАХАРИДІВ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ХІМІКО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам