рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ Основи стандартизації та сертифікації

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ Основи стандартизації та сертифікації - раздел Философия, Конспект Лекцій З Предмету ...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ

Основи стандартизації та сертифікації

Зміст і завдання сертифікації продукції, систем якості, послуг

Стандартизація— це діяльність, направлена на розробку і встановлення вимог, норм, правив, характеристик як обов'язкових для виконання, так і таких, що рекомендуються, що забезпечує право споживача на придбання товарів належної якості за прийнятну ціну, а також право на безпеку і комфортність праці. Мета стандартизації — досягнення оптимального ступеня впорядкування в тій або іншій області за допомогою широкого і багатократного використання встановлених положень, вимог, норм для вирішення реально існуючих, планованих або потенційних завдань. Основними результатами діяльності по стандартизації повинні бути підвищення ступеня відповідності продукту (послуги), процесів їх функціональному призначенню, усунення технічних бар'єрів в міжнародному товарообміні, сприяння науково-технічному прогресу і співпраці в різних областях.

Мети стандартизації можна підрозділити на загальних і вужчих, таких, що стосуються забезпечення відповідності. Загальні цілі витікають перш за все із змісту поняття. Конкретизація загальних цілей для російської стандартизації пов'язана з виконанням тих вимог стандартів, які є обов'язковими. До них відносяться розробка норм, вимог, правив, що забезпечують: безпека продукції, робіт, послуг для життя і здоров'я людей, навколишнього середовища і майна; сумісність і взаємозамінюваність виробів; якість продукції, робіт і послуг відповідно до рівня розвитку науково-технічного прогресу; єдність вимірювань; економія всіх видів ресурсів; безпека господарських об'єктів, пов'язана з можливістю виникнення різних катастроф (природного і техногенного характеру) і надзвичайних ситуацій; обороноздатність і мобілізаційна готовність країни. Це визначено Законом РФ "Про стандартизацію", прийнятим в 1993 р.

Конкретні цілі стандартизації відносяться до певної області діяльності, галузі виробництва товарів і послуг, того або іншого виду продукції, підприємству і тому подібне

Стандартизація пов'язана з такими поняттями, як об'єкт стандартизації і область стандартизації.

Об'єктом (предметом) стандартизаціїзазвичай називають продукцію, процес або послугу, для яких розробляють ті або інші вимоги, характеристики, параметри, правила і тому подібне Стандартизація може стосуватися або об'єкту в цілому, або його окремих складових (характеристик). Областю стандартизації називають сукупність взаємозв'язаних об'єктів стандартизації. Наприклад, машинобудування є областю стандартизації, а об'єктами стандартизації в машинобудуванні можуть бути технологічні процеси, типи двигунів, безпека і екологічність машин і так далі

Стандартизація здійснюється на різних рівнях. Рівень стандартизації розрізняється залежно від того, учасники якого географічного, економічного, політичного регіону миру приймають стандарт. Так, якщо участь в стандартизації відкрито для відповідних органів будь-якої країни, то це міжнародна стандартизація.

Регіональна стандартизація — діяльність, відкрита тільки для відповідних органів держав одного географічного, політичного або економічного регіону миру. Регіональна і міжнародна стандартизація здійснюється фахівцями країн, представлених у відповідних регіональних і міжнародних організаціях, завдання яких будуть розглянуті нижче.

Національна стандартизація — стандартизація в одній конкретній державі. При цьому національна стандартизація також може здійснюватися на різних рівнях: на державному, галузевому рівні, в тому або іншому секторі економіки (наприклад, на рівні міністерств), на рівні асоціацій, виробничих фірм, підприємств (фабрик, заводів) і установ.

Стандартизацію, яка проводиться в адміністративно-територіальній одиниці (провінції, краю і тому подібне), прийнято називати адміністративно-територіальною стандартизацією.

Результати стандартизації знаходять відображення у спеціальній нормативно-технічній документації. Основними її видами є стандарти і технічні умови – документи, що містять обов’язкові для продуцентів норми якості виробу і засоби їх досягнення (набір показників якості, рівень кожного з них, методи і засоби вимірювання, випробувань, маркування, упаковки, транспортування і зберігання продукції). Застосовувана на підприємствах нормативно-технічна документація охоплює певні категорії стандартів, які відрізняються ступенем жорстокості вимог до виробів і сукупністю об’єктів стандартизації (рис.1).

Найбільш жорсткі вимоги щодо якості містяться у міжнародних стандартах, які розроблюються Міжнародною організацією стандартизації – ІСО і використовуються для сертифікації виробів, що експортуються у інші країни і реалізуються на світовому ринку. Нині існують міжнародні стандарти ІСО серії 9000.

Державні стандарти України установлюються на: 1) вироби загально машинобудівного застосування (підшипники, інструменти, деталі кріплення тощо); 2) продукцію міжгалузевого призначення; 3) продукцію для населення і народного господарства; 4) організаційно-методчні та загальнотехнічні об’єкти (науково-технічна термінологія, класифікація та кодування техніко-економічної та соціальної інформації, організація робіт по стандартизації і метрології, довідкові дані щодо властивостей матеріалів і речовин); 5) елементи народногосподарських об’єктів державного значення (транспорт, зв’язок, енергосистема, оборона, оточуюче природне середовище, банківсько-фінансова система тощо); 6) методи випробувань. Вони містять обов’язкові вимоги, котрі забезпечують безпеку продукції для життя, здоров’я та майна громадян, її сумісність і взаємозамінність, охорону.

Рис.1 Сукупність нормативно-технічної документації для проектування і виготовлення продукції.

 

Галузеві стандарти розробляють на ту продукцію, на яку відсутні державні стандарти України, або у випадку необхідності установлення вимог, що доповнюють чи перевищують останні в державних стандартах, а стандарти науково-технічних та інженерних товариств – на випадок потреби розповсюдження результатів фундаментальних і прикладних досліджень, одержаних в окремих галузях знань чи сферах професійних інтересів. Остання категорія нормативних документів може використовуватись на засадах добровільної згоди відповідних суб’єктів діяльності. Технічні вимоги містять вимоги, що регулюють відносини між постачальником (розробником, виготовлювачем) і споживачем (замовником) продукції. Вони регламентують норми і вимоги щодо якості тих видів продукції, для яких державні або галузеві стандарти не розробляються та які виготовляються на замовлення окремих підприємств, а також нових видів виробів на період їх освоєння виробництвом.

Стандарти підприємств виокремлюють у самостійну категорію умовно (без правової основи). Вони розробляються підприємствами за власною ініціативою з метою конкретизації вимог до продукції і самого виробництва, що містяться звичайно у інших видах нормативно-технічної документації. Об’єктами стандартизації на підприємствах можуть бути окремі деталі, вузли, складальні одиниці, оснащення і інструмент власного виготовлення, певні норми у галузі проектування і продукування виробів, організації та управління виробництвом тощо. Такі стандарти використовуються для створення внутрішньої системи управління якістю праці і продукції.

Стандарти і технічні умови – це документи динамічного характеру. Вони повинні періодично переглядатись і уточнюватись з урахуванням інноваційних процесів і нових вимог споживачів до вироблювальної або проектованої продукції. Сучасні напрямки удосконалення стандартизації зводяться до розробки державних і міжнародних стандартів не на кожний конкретний виріб, а групи однорідної продукції, а також включення до них обмеженої кількості показників, що характеризують найбільш суттєві якісні характеристики. Це дасть можливість істотно зменшити кількість одночасно функціонуючих стандартів, спростити їх зміст і здешевити весь процес стандартизації.


Сертифікація продукції

В Україні прийнято розрізняти обов’язкову і добровільну сертифікацію. Обов’язкова сертифікація здійснюється виключно в межах державної системи… Господарюючі суб’єкти (виготовлювачі, постачальники, виконавці та продавці… - у встановлених терміні і порядку проводити сертифікацію відповідних об’єктів;

Стандарти та їх застосування

Порядок розроблення і прийняття, перевірки, внесення змін та перегляду стандартів Залежно від рівня суб'єкта стандартизації, який приймає чи схвалює стандарти,… національні стандарти, кодекси усталеної практики та класифікатори, прийняті чи схвалені центральним органом…

Порядок застосування стандартів

Стандарти застосовуються на добровільних засадах, якщо інше не встановлене законодавством. Стандарти застосовуються безпосередньо чи посиланням на них в інших… Застосування стандартів чи їх окремих положень стає обов'язковим:

Застосування стандартів у технічних регламентах та інших нормативно-правових актах

Технічні регламенти та інші нормативно-правові акти встановлюють обов'язкові вимоги щодо: - захисту життя, здоров'я та майна людини; - захисту тварин, рослин;

Знак відповідності національним стандартам

 

Центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації має право встановлювати знак відповідності продукції національним стандартом.

Національний знак відповідності продукції національним стандартам - знак, який засвідчує відповідність позначеної ним продукції всім вимогам стандартів, які поширюються на цю продукцію.

Опис та правила застосування національного знака відповідності продукції національним стандартам встановлюються центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації.

Відповідність продукції національним стандартам добровільно підтверджується у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації.

 

Види стандартів

Відповідно до специфіки об'єкта стандартизації, складу та змісту вимог, встановлених до нього, згідно з ДСТУ 1.1-2001 розробляють стандарти таких… 1) основоположні стандарти; 2) термінологічні стандарти;

Порядок впровадження стандартів і державний нагляд за їх додержанням

Порядок впровадження стандартів

За погодженням з основним споживачем (замовником), допускається дострокове впровадження стандарту в дію. Впровадження стандарту здійснюється відповідно до плану основних… - перегляд, внесення змін або відміну чинних і розробку нових нормативно-технічннх документів, що пов'язані зі…

Техніко-економічна ефективність стандартизації

Економічна ефективність є наслідком економії грошових, матеріальних, людських та інших ресурсів, яка відбувається за рахунок впровадження нових або… - привести показники якості продукції у відповідність з досягненнями науки і… - комплексно ув'язати властивості сировини, матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції;

Міжнародні організації стандартизації

 

Організації ISO і IEC, об'єднаний технічний комітет JTCІ

Діяльність ISO пов'язана із стандартизацією великого спектру товарів, технологій і послуг різних областей, включаючи: текстильну промисловість,… Спочатку повноваження ISO в міжнародній стандартизації були обмежені… Офіційна назва ISO це - International Organization for Standardization. "ISO" не є абревіатурою офіційної…

Організація ITU

У 1947 р. ITU отримала статус спеціалізованого агенства Організації Об'єднаних Націй (ООН). Центральний офіс ITU розташований в Женеві (Швейцарія).… ITU - стара міжнародна професійна організація. Вона була заснована в 1865 р.… Своя перша назва організація зберігала до 1932 р., коли на мадридській міжнародній конференції з телекомунікацій було…

Параметричні ряди

 

Переважні числа і їх закономірності

Теоретичною базою сучасної стандартизації є система переважних чисел. Переважними називаються числа, які рекомендується вибирати переважно перед… У науці і техніці широко застосовуються ряди переважних чисел, на основі яких… · для ряду R5 (1,00; 1,60; 2,50; 4,00 .)

Промислова продукція – об'єкт дії механізму забезпечення взаємозамінюваності

Під промисловою продукцією розуміється матеріалізований результат процесу трудової діяльності, що володіє корисними властивостями і призначений для… 1.Продукція, яка витрачається при використанні. 2.Продукція, яка витрачає свій ресурс.

Взаємозамінюваність

Взаємозамінюваність має величезне народногосподарське значення і забезпечується єдністю науково-технічних, економічних і організаційних заходів. Вона є одній з найважливіших передумов організації серійного і масового виробництва, сприяє широкій кооперації виробництв, заснованих на виготовленні численних комплектуючих елементів виробів машинобудування на різних спеціалізованих підприємствах. Взаємозамінюваність дозволяє не тільки краще організувати виробництво виробів, але і скоротити терміни і підвищити якість їх ремонту в процесі експлуатації. Забезпечення взаємозамінюваності в заводському виготовленні дешевше, ніж при монтажі в польових умовах, в експлуатації буває дешевшим замінити, чим ремонтувати.

Взаємозамінюваність – один із засобів досягнення остаточного результату в підвищенні якості виробів. Вона припускає з більшою вартістю виготовлення деталей досягти найменшої вартості збірки і монтажу, знижуючи загальні витрати на виробництво виробу.

Взаємозамінюваність як властивість сукупності виробів.

Взаємозамінюваність – це властивість елементу (деталі складальної одиниці), що забезпечує можливість його застосування замість іншого з однаковими параметрами без додаткової обробки із збереженням заданої якості виробу, до складу якого воно входить.

Взаємозамінюваність є основною властивістю сукупності виробів, що визначає якість продукції, і характеризується інтенсивністю, наявністю відносин між елементами виробів з урахуванням спільності і специфічності, зовнішнім і внутрішнім проявами. Сумісність властивості взаємозамінюваності указує на зв'язок її з іншими якісними властивостями – точністю, надійністю, однорідністю.

Точність

Точністю виготовлення називають ступінь наближення дійсних значень геометричних і інших параметрів деталей і виробів до їх заданих значень, вказаних… Точність має три різновиди-конструкторську, технологічну і експлуатаційну. Конструкторська точність розглядається в період проектних робіт і визначається погрішністю, закладеною в робочому…

Взаємозамінюваність при проектуванні

2. Дуже важливо забезпечувати однорідність початкової сировини, матеріалів, заготовок і напівфабрикатів по хімічному складу і структурі, рівний… 3. Функціональну взаємозамінюваність забезпечують на стадії проектування… 4. При конструюванні необхідно виявити функціональні параметри, від яких головним чином залежать значення і діапазон…

Взаємозамінюваність на виробництві

1. Для дотримання взаємозамінюваності необхідно при виготовленні деталей і збірці виробів строго витримувати нормовану точність функціональних параметрів.

2. Для створення більшого запасу працездатності машин для відповідальних функціональних параметрів доцільно забезпечити виконання умови

 

Тf>тr

де Тf — допуск параметра, встановлюваний виходячи з експлуатаційних вимог; Tr — технологічний допуск, що забезпечується при прийнятому… 3. Велике значення для здійснення взаємозамінюваності і досягнення високої… 4. Для відповідальних деталей необхідно забезпечити оптимальну якість поверхні.

Комплексна стандартизація

Комплексна стандартизація — це стандартизація, при якій здійснюється цілеспрямоване і планомірне встановлення і застосування системи… · регламентація норм і вимог до взаємозв'язаних об'єктів і елементів цих… · регламентація взаємозв'язаних норм і вимог до загальнотехнічних і галузевих комплексів нематеріальних об'єктів…

Випереджаюча стандартизація

У міру розвитку науки і техніки стандарти старіють і потрібний їх перегляд з урахуванням довгострокового прогнозу і випередження темпів…  

Кваліметрія

Якість, як характеристика суті об'єктів і їх властивостей, завжди мала і має для людства велике практичне значення. Тому питання оцінки якості… Перші відомі випадки оцінки якості продукції відносяться до 15 століття до… Розвиток міжнародної торгівлі вимагав класифікації продукції по якісних категоріях, а для цього треба було вимірювати…

Об'єкт, предмет і структура кваліметрії

Кваліметрія– це наука про вимірювання і кількісної оцінки якості різноманітних предметів і процесів, тобто об'єктів реального життя. Кваліметрія є… Об'єктом кваліметріїможе бути все, що є чимось цілісним, що може вичленувати… Предметом кваліметріїє оцінка якості в кількісному виразі.

Початкові поняття і терміни оцінки якості

Якість є основною і найбільш загальним поняттям в системі початкових понять кваліметрії – науки про методи кількісної оцінки якостей різних… Найбільш поширена думка про те, що якість є «сукупність характеристик… Якщо вважати, що якість є сукупність характеристик, то вона повинна оцінюватися певними характеристиками. Але якщо…

Методологія визначення і оцінювання якостей

Оскільки якість об'єкту виявляється в першу чергу через його властивості, тобто через об'єктивні особливості об'єкту, то вважається, що для оцінки… На етапі метрологічного вимірювання властивостей (швидкості, ваги і так далі)… Виходячи з сучасних уявлень про якість як про єдність внутрішньої або зовнішньої визначеності об'єкту, витікає, що при…

Управління якістю

В умовах ринкових відносин якість забезпечується і гарантується підприємством. А якщо її не забезпечено і не гарантовано - підприємство гине:… У 60-70-ті роки вважали, що для успіху виробника достатньо, щоб продукції було… У 1982 р. в США була видана книга Едварда Демінга "Якість, продуктивність, конкурентоспроможність", в якій…

Виконання функцій оперативного управління (коригувальних та запобіжних дій) у системі якості

Особливо важливим є здійснення коригувальних дій процесів виробництва для забезпечення виробництва продукції необхідної якості. Необхідно проводити… Якщо аналіз процесу виробництва, який дає дефектний вихід, виконується… - альтернативний спосіб виготовлення;

Виконання функцій стратегічного управління у системі якості. Розроблення, організація та контроль виконання стратегічних планів та програм якості

Розроблення та виробництво нової та оновленої (модернізованої) продукції передбачає підготовку програм якості, які пов'язані з вимогами системи якості підприємства (постачальника).

Програми якості повинні визначати:

- завдання у сфері якості;

- заходи, які забезпечують реалізацію завдань;

- конкретний розподіл прав та обов'язків;

- застосування спеціальних методик, методів і робочих конструкцій;

- відповідні програми випробувань, контролю та перевірки на відповідних етапах (наприклад, проектування, розроблення);

- методи коригування програм якості під час їх реалізації.

Організація та контроль внутрішньої регламентації робіт із забезпечення якості

У системі якості повинні бути розроблені детальні інструкції з підготовки, аналізу, зміни і затвердження документів. Усі виконавці повинні бути поінформовані про наявність і можливість отримання… Контроль за документацією починається з моменту створення документа і продовжується до моменту його знищення. Всі…

Організація роботи з навчання персоналу методам забезпечення та поліпшення якості

Увесь керівний персонал повинен мати чітке уявлення про систему якості, її функціонування і перевірку та критерії оцінювання її ефективності. Для… Технічний персонал, зайнятий у функціональних сферах, які впливають на якість,… Основні елементи роботи в основних галузях виконують робітники. їх професійні навички та компетентність має вирішальне…

Збір та систематизація інформації у сфері забезпечення якості

Існує дві основні категорії даних про якість: - дані про якість виробу; - дані про функціонування системи якості.

Системи управління якістю

 

Принципи управління якістю

а) Орієнтація на замовника. Організації залежать від своїх замовників і тому повинні розуміти поточні та… б) Лідерство.

Вимоги до систем управління якістю і вимоги до продукції

У стандартах ДСТУ ISO 9001 встановлено вимоги до систем управління якістю. Вони загальні і застосовні до організації усіх галузей промисловості чи… Вимоги до продукції можуть бути встановлені замовниками, або організацією з… Підхід до систем управління якістю

Процесний підхід

Будь-яку діяльність або комплекс видів діяльності, як було показано в 1.4, для яких використовують ресурси для перетворення входів на виходи, можна розглядати як процес.

Для ефективного функціонування організації повинні визначити численні взаємопов'язані та взаємодійні процеси і управляти ними. Часто вихід одного процесу безпосередньо є входом наступного процесу. Систематичне визначення процесів та їх взаємодій в організації, а також управління ними називають "процесним підходом".

Рис. 3.3 ілюструє систему управління якістю, що базується на процесах, описану в стандартах серії ДСТУ ISO 9000. Він показує, що зацікавлені сторони відіграють суттєву роль у забезпеченні вхідних елементів для організації. Моніторинг задоволеності зацікавлених сторін вимагає оцінювання інформації щодо сприйняття цими сторонами ступеня задоволеності їхніх потреб та очікувань. Модель, зображена на рис. 3.3., не Деталізує процеси.


Управління якістю за державними стандартами ДСТУ ISO 9001 -2001 ТА ДСТУ ISO 9004-2001

Управління системами та процесами

Для того, щоб створити організацію, орієнтовану на замовника, найвище керівництво повинно: а) визначити системи та процеси, які були б зрозумілі та уможливлювали б… б) забезпечити результативне та ефективне функціонування процесів та управління ними, вимірюваннями та даними, які…

Виконання функцій забезпечення якості на етапі "Виробництво" Управління процесами виробництва

- планування та організації робіт з технічного контролю і випробувань продукції, контролю технології виробництва, технічної діагностики стану… - метрологічного забезпечення виробництва та якості продукції; - контролю, випробувань на різних стадіях виробництва продукції;

Метрологія

Основні поняття і визначення

Метрологія– наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення потрібної, точність. Теоретична метрологія займається питаннями фундаментальних досліджень,… Прикладна (практична) метрологія займається питаннями практичного застосування в різних сферах діяльності результатів…

Історія розвитку метрології в Російській імперії

Найменування одиниць вимірювання і їх розміри з'являлися у давнину найчастіше відповідно до можливості застосування одиниць і їх розмір рів без… Для підтримки єдності встановлених мерів ще в стародавні часи створювалися… У міру розвитку промислового виробництва підвищувалися вимоги до застосування і зберігання мерів, посилювалося…

Фізична величина і її розмірність

Фізична величина (коротка форма терміну – "величина") застосовується для опису матеріальних систем і об'єктів (явищ, процесів і тому… Вимірювані величини мають якісну і кількісну характеристики. Формалізованим віддзеркаленням якісного. відмінності вимірюваних величин є їх розмірність. Згідно міжнародному…

Шкали, їх види і особливості

Простий спосіб отримання інформації, який дозволяє скласти деяке уявлена про розмір вимірюваної величини, полягає в порівнянні його з іншим за… Досконаліша в цьому відношенні шкала інтервалів. Прикладом її може служити… Найбільш досконалою є шкала відносин. Прикладом її може служити температурна шкала Кельвіна. У ній за початок відліку…

Класифікація вимірювань

1. По характеристиці точності: · рівноточні – ряд вимірювань якої-небудь величини, виконаних однаковими по… · нерівноточні – ряд вимірювань якої-небудь величини, виконаних декількома різними по точності СІ і (або) в декількох…

Суб’єкти метрології

· Метрологічні служби федеральних органів виконавчій владі і юридичних осіб (МС). · Міжнародні метрологічні організації. Державна метрологічна служба знаходиться у веденні Держспоживстандарту і включає:

Поняття про методи вимірювань

Методи вимірювань класифікують по декількох ознаках. По загальних прийомах отримання результатів вимірювань розрізняють: · прямий метод вимірювань;

Лекція по сертифікації

Сертифікація - це дія, яка підтверджує за допомогою знаку або сертифіката відповідність виробу вимогам, визначеним стандартом або технічними… З погляду технології виробництва видача сертифіката має підтверджувати, що… Як метрологічне забезпечення сертифікат є свідоцтвом того, що всі вимірювальні прилади і засоби за всіма своїми…

Системи сертифікації

Системи сертифікації можуть діяти на національному, регіональному чи міжнародному рівнях. Є державні (урядові) і недержавні (неурядові) системи… Сертифікацію продукції може проводити і окреме підприємство… При національній сертифікації, підприємства визначеної галузі промисловості випускають продукцію відповідно до вимог…

Сертифікація продукції

Загальні положення

Випробувань в акредитованій в Системі лабораторії зразків продукції, відібраних у порядку та в кількості, встановленими органом з сертифікації та… - обстеження виробництва, технічного нагляду та контрольних випробувань… - атестації виробництва та подальшого технічного нагляду за виробництвом сертифікованої продукції, який здійснюється…

Загальні вимоги до нормативних документів на продукцію, яку сертифікують

Добровільна сертифікація проводиться на відповідність до вимог нормативних документів, які узгоджені з постачальником і споживачем. У нормативних документах на продукцію, які застосовуються під час обов'язкової… Вступна частина нормативного документа або розділ "Галузь використання" мають містити вказівку щодо…

Загальні правила та порядок проведення робіт з сертифікації

Подання та розгляд заявки

Інформація про акредитовані в Системі органи з сертифікації продукції міститься в довідкових матеріалах, що складаються за даними Реєстру Системи та… Заявки на сертифікацію продукції іноземного виробництва за схемами з… У разі відсутності на час подання заявки акредитованого в Системі органу з сертифікації продукції заявка подається до…

Аналіз документації

- наявність нормативних документів на продукцію (за необхідності); - наявність документа, що підтверджує походження продукції; - наявність документа виробника про гарантії та відповідність продукції чинним вимогам;

Обстеження виробництва

Під час обстеження виробництва проводиться експертиза нормативної, технічної та технологічної документації, яка передбачає: - перевірку відповідності показників і характеристик продукції, встановлених… - оцінку достатності контрольних операцій і випробувань, передбачених технологічною документацією, для забезпечення…

Атестація виробництва

Атестація виробництва проводиться з метою оцінки технічних можливостей підприємства-виробника забезпечити стабільний випуск продукції, що відповідає вимогам нормативних документів, та видачі рекомендацій щодо періодичності випробувань, кількості зразків (проб), що випробовуються під час сертифікації, способів та правил їх відбирання.

Атестація виробництва проводиться органом із сертифікації продукції і виконується за ініціативою заявника або за рішенням органу з сертифікації продукції. Порядок проведення цих робіт встановлено в ДСТУ 3414.

Результати атестації оформляються атестатом виробництва, який направляється заявнику.

Сертифікація системи якості

Сертифікація системи якості щодо виробництва продукції, яка сертифікується, проводиться з метою забезпечення впевненості органу з сертифікації продукції в тому, що продукція, яка випускається підприємством, відповідає обов'язковим вимогам нормативних документів, всі технічні, адміністративні та людські чинники, що впливають на якість продукції, перебувають під контролем, продукція незадовільної якості своєчасно виявляється, а підприємство вживає заходів щодо запобігання постійному виготовленню такої продукції.

Результати сертифікації системи якості оформлюються сертифікатом на систему якості, який направляється заявнику та в копії - органу з сертифікації продукції.

Проведення випробувань з метою сертифікації

Заявник надає зразки (проби) продукції для випробувань та технічну документацію на них. Склад технічної документації встановлюється органом з… Кількість зразків для випробувань та правила їх відбору встановлюються органом… Випробування продукції, що імпортується, проводяться випробувальними лабораторіями (центрами), які акредитовані в…

Видача сертифіката відповідності

За наявності протоколів з позитивними результатами випробувань, сертифіката на систему якості або атестата виробництва, залежно від прийнятої схеми… Форми сертифікатів відповідності наведені в додатку 14. Вибір форми сертифіката відповідності залежить від ступеня підтвердження вимог нормативних документів:

Технічний нагляд за стабільністю показників сертифікованої продукції під час її виробництва

До участі у проведенні технічного нагляду можна залучати фахівців Держнагляд-охоронпраці, Держсаннагляду тощо для забезпечення вірогідності… Загальний порядок проведення технічного нагляду викладений в Додатку 15. Обсяг, порядок та періодичність нагляду встановлюються органом із сертифікації продукції під час проведення…

Атестація виробництв. Порядок здійснення

Загальні положення

Допускається за дорученням органу з сертифікації продукції або організації, що виконує його функції, здійснення атестації виробництва продукції… Атестація виробництва проводиться за ініціативою підприємства, що виготовляє… Атестація виробництва здійснюється з метою оцінки технічних можливостей підприємства, що виготовляє продукцію (далі -…

Загальні вимоги до документації виробництва, що атестується

- організації контролю якості; - організації контролю за випуском продукції; - структури відповідальності виробничого персоналу перед вищим рівнем керівництва за якість виготовлення продукції та…

Загальні вимоги до атестованого виробництва та організації контролю за виготовленням та випуском продукції

Головний контролер повинен гарантувати, що вимоги, які висунуті органом сертифікації продукції, розуміються правильно і виконуються в разі… Головний контролер повинен підтверджувати представникам органу, що здійснює… Головний контролер повинен мати достатні повноваження та матеріальне забезпечення для виконання ефективного контролю…

Порядок здійснення робіт з атестації виробництва

Порядок здійснення робіт з атестації виробництва в загальному випадку передбачає виконання таких етапів:

- подання заявки (якщо атестація запроваджується за ініціативою підприємства);

- попереднє оцінювання;

- складання програми та методики атестації;

- перевірка виробництва і атестація його технічних можливостей;

- технічний нагляд за атестованим виробництвом.

Подання заявки

У випадку, коли атестація виробництва запроваджується за ініціативою підприємства, то складають заявку за формою, наведеною в додатку 16, яку направляє до органу з сертифікації продукції разом з двома примірниками інструкції з атестації технічних можливостей та відомостями про виробництво відповідно до додатка 17. Якщо атестація виробництва запроваджується за вимогою органу з сертифікації продукції, то два примірники інструкції з атестації технічних можливостей та відомостей про виробництво надаються органу сертифікації на його запит.

Попередня оцінка

Попередня оцінка містить: - експертизу вихідних матеріалів, наданих підприємством; - складання висновку щодо готовності підприємства до запровадження атестації виробництва.

Сертифікація систем якості. Порядок проведення

Загальні положення

Вимоги до органу з сертифікації систем якості встановлені в ДСТУ 3420-96 "Система сертифікації УкрСЕПРО. Вимоги до органів з сертифікації… Сертифікація систем якості проводиться за ініціативою виробника продукції або… Сертифікація систем якості щодо виробника певної продукції проводиться з метою засвідчення відповідності системи…

Порядок проведення сертифікації систем якості

Коли є декілька органів з сертифікації систем якості, виробник подає заявку в будь-який з них, якщо інше не зазначено органом з сертифікації… Орган з сертифікації систем якості розглядає заявку і надсилає… - опитувальну анкету для проведення попереднього обстеження системи якості підприємства-заявника (приблизний зміст…

Попередня (заочна) оцінка системи якості

Попередня (заочна) оцінка систем якості здійснюється з метою визначення доцільності продовження робіт з сертифікації системи якості підприємства, і, в разі встановлення такої доцільності, розробки програми перевірки.

Попередня оцінка здійснюється комісією органу з сертифікації проведенням аналізу документів та вихідних матеріалів, одержаних від підприємства як наведено вище. До складу цієї комісії має бути включений принаймні один аудитор, атестований в Системі.

Орган з сертифікації призначає головного аудитора, який формує комісію з компетентних спеціалістів для проведення аналізу одержаних матеріалів і підготовки попередніх висновків. Головний аудитор призначається навіть тоді, коли аналіз проводиться однією особою.

До складу комісії не включають співробітників підприємства-заявника, а також представників інших підприємств, зацікавлених в результатах сертифікації системи якості підприємства-заявника.

Склад комісії затверджує керівник органу з сертифікації.

Комісія здійснює аналіз усіх матеріалів, одержаних від підприємства для попередньої (заочної) оцінки його готовності до сертифікації систем якості.

У разі необхідності головний аудитор може направити свого представника для неофіційного відвідування підприємства з метою проведення робіт з попередньої оцінки системи якості підприємства безпосередньо на місці або затребувати в підприємства додаткові відомості і матеріали для проведення оцінки.

Паралельно з аналізом матеріалів, одержаних від підприємства-заявника, комісія організує збір та аналіз додаткових відомостей про якість продукції, стосовно якої проводяться роботи з сертифікації системи якості, від незалежних джерел (дані територіальних органів Держстандарту України, товариств споживачів, відомості від окремих споживачів тощо).

Попередня (заочна) оцінка системи якості завершується підготовкою письмового висновку щодо доцільності (недоцільності) проведення остаточної перевірки і оцінки системи якості.

Висновок готується у двох примірниках: один лишається в органі з сертифікації, другий передається підприємству-заявнику.

У разі позитивного рішення орган з сертифікації направляє заявнику висновок і проект господарського договору на проведення остаточної перевірки і оцінки системи якості.

У разі негативного рішення за результатами оцінки у висновку наводять причини такого рішення та усі значні невідповідності системи якості, що перевіряється, до вимог відповідних нормативних документів.

Усі невідповідності потрібно усунути до відвідання виробника комісією. Після врахування усіх зауважень комісії підприємство може подавати свою систему якості на повторну попередню оцінку.

Повторну попередню оцінку підприємство оплачує окремо.

Остаточна перевірка і оцінка системи якості

До складу комісії обов'язково включають експерта з розробки та (або) технології виробництва відповідної продукції. Склад комісії затверджується керівником органу з сертифікації, з ним також… Виробник може відхилити запропонований склад комісії, якщо він вважає, що здійснення перевірки цим складом може…

Оформлення результатів перевірки

- система повністю відповідає нормативним документам на системи якості, на відповідність яким здійснювалась перевірка (варіант 1); - система загалом відповідає нормативним документам на системи якості, на… - система має серйозні невідповідності, які можна усунути лише внаслідок доробки протягом досить тривалого часу…

Продовження терміну дії сертифіката на систему якості

Виробник, який має чинний сертифікат на свою систему якості, може звернутися до органу з сертифікації з проханням про продовження терміну його дії.

Порядок продовження терміну дії сертифіката на систему якості визначає орган з сертифікації в кожному конкретному випадку.

Орган з сертифікації на свій розсуд приймає рішення про можливість проведення переоцінки або про необхідність подання виробником нової заявки.

Визнання сертифікатів на системи якості, що видані органами з сертифікації інших держав (міжнародних систем)

Рішення про визнання сертифікатів, виданих органами з сертифікації інших держав (міжнародних систем), на системи якості щодо продукції, яка виготовлена в Україні чи імпортується в Україну, приймає орган з сертифікації систем якості згідно з положенням ДСТУ 3417-96.

Технічний нагляд за сертифікованими системами якості

За пропозицією органу з сертифікації до технічного нагляду на підставі відповідних угод мають залучатись територіальні центри стандартизації та… Обсяг, порядок та періодичність нагляду встановлюється органом з сертифікації… За результатами технічного нагляду орган з сертифікації може припинити або скасувати дію сертифіката у випадках:

Внесення змін до системи якості та до правил і порядку оцінки системи

- оперативно інформувати орган з сертифікації про будь-які передбачені зміни системи якості або про інші зміни, які можуть негативно вплинути на її… - погодитися з рішенням органу з сертифікації про необхідність переоцінити… Після одержання повідомлення про внесення змін до системи якості орган з сертифікації має оперативно прийняти рішення…

Апеляції та коригувальні дії

Апеляція розглядається апеляційною комісією органу з сертифікації не пізніше місяця після її одержання. Апеляційна комісія для розгляду апеляції повинна мати такі документи: 1.апеляцію заявника;

– Конец работы –

Используемые теги: Конспект, лекцій, предмету, основи, стандартизації, сертифікації0.096

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ Основи стандартизації та сертифікації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ Основи стандартизації та сертифікації
ЦЕНТР АГРОІНТЕХ... К т н Сиротенко Володимир Васильович... КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З ПРЕДМЕТУ...

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

Опорний конспект лекцій Опорний конспект лекцій Філософія
Дніпропетровський державний фінансово економічний інститут... Л М Табінська...

Конспект Лекцій З предмету Основи композиції
Одеський технічний коледж ОНАХТ... Затверджую заст директора з НР В І Уманська...

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

Конспект лекцій Змістовий модуль 1. Психологія і педагогіка як наука про людину, її світ і діяльність. Лекція 1 Тема І. Теоретичні основи психології та педагогіки
Змістовий модуль Психологія і педагогіка як наука про людину її світ і діяльність... Лекція...

З курсу Моделювання та прогнозування як конспект лекцій з дисципліни Конспект лекцій
Сумський державний університет... Конспект лекцій з курсу Моделювання та прогнозування...

Конспект лекцій як конспект лекцій з курсу Експлуатація та обслуговування машин
СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ МАШИН...

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам