рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методологія професійного психологічного відбору

Методологія професійного психологічного відбору - раздел Психология, МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ Останнім Часом Все Більше Визнання Одержують Методи Професій­ного Психологічн...

Останнім часом все більше визнання одержують методи професій­ного психологічного відбору фахівців, що дозволяють істотно підвищи­ти якість їхнього навчання й підготовки, ефективність діяльності, вирі­шити низку інших питань підвищення надійності та ефективності діяль­ності. Відомо, що в основі професійного психологічного відбору лежить вивчення індивідуально-психологічних особливостей майбутніх фахівців з метою встановлення ступеня їхньої відповідності вимогам конкретної спеціальності або групи подібних спеціальностей (Платонов К.Н., 1970; Лєбєдєв В.І., 2001; Сапов I.A., Солодков О.С., 1985; Шостак В.І., 1999; Макаренко М.В., 1996; Божура В.А., 2001; Трофімов Ю.Л., 2002; Ко­рольчук М.С., 2004).

Професійний психологічний відбір - складова частина професій­ного відбору — включає комплекс заходів, які сприяють раціональному розподілу кандидатів за певними спеціальностями, комплектуванню навчальних закладів з відповідними психологічними якостями, що за­безпечують адекватність властивостей особистості фахівців вимогам професійної діяльності. У проблемі психологічного відбору можуть бути виділені два основних аспекти: з одного боку — особистість, індивідуаль­ність людини, з іншого боку - нормативно зумовлені умови й особливо­сті професійної діяльності (Бажура В.А., 2001 ; Трофімов Ю.Л., 2002; Ко- рольчук М.С., 1997, 2004).

Прогнозування професійної придатності засновано на системній, комплексній оцінці людини як біосоціальної істоти. Очевидна необхід­ність узагальнюючих уявлень про сукупність властивостей індивідуаль­ності, які мають служити орієнтиром при оцінці окремих індивідуаль­них особливостей. Будь-які спроби подібної систематизації не можуть обійти проблему соціального та біологічного в людині, тобто співвідно­шення властивостей, у детермінації яких переважають соціальні або біо­логічні фактори. При рішенні цієї проблеми слід опиратися на дося­гнення сучасної психології, психофізіології, всього комплексу наук про людину (Бодров C.B., 2001, 2003; Корольчук М.С., 2004).

Під час психологічного відбору оцінюються психологічні та психо­фізіологічні властивості особистості: особливості мотиваційної сфери, характеру, інтелектуальної та сенсорної організації, психомоторики, властивості нервової системи, темперамент.

Професійний психологічний відбір має проводитися спільними зу­силлями психологів і лікарів-психофізіологів, які здійснюють соціаль- но-психологічне вивчення, психологічне та психофізіологічне обсте­ження кандидатів для підготовки за певною спеціальністю. Соціально- психологічне вивчення передбачає оцінку моральних якостей особисто­сті, суспільної та трудової активності, професійної спрямованості, умов виховання та розвитку, особливостей спілкування, стосунків і поведін­ки в колективі. Психологічне та психофізіологічне обстеження включає вивчення пізнавальних психічних процесів (інтелектуальних особливо­стей), психомоторики, емоційно-вольових якостей і рівня нервово-пси- хічної нестійкості.

Основним принципом, що визначає правильний шлях рішення тео­ретичних і практичних проблем психодіагностики, має бути діяльніс- ний підхід до психіки, що дозволяє об'єднати в межах єдиної теоретич­ної концепції поєднання властивостей індивідуальності й визначення критеріїв успішності професійної діяльності (Зінченко В.П., 1974; Леон- тьєв О.Н., 1975, Бурлачук Л.Ф., 1989; Максименко С.Д., 1998; Трофі­мов Ю.Л., 1999; Корольчук М.С., 2004).

Будь-яке уявлення про властивості як сталих індивідуально-психо- логічних особливостей людини має бути пов'язане з елементами діяль­ності. Тому індивідуально-психологічні особливості варто розглядати як відносно стійкий рівень результативності, стилю, динаміки, джерела мотивації до певної діяльності або окремих дій та операцій, ефектив­ність програм їх реалізації. Ймовірно, деякі властивості пов'язані з фор­мальними аспектами програмування дій та операцій: запуск програми, переключення з одного елемента на інший, контроль послідовності реа­лізації, тимчасових характеристик операцій (Медведєв В.І., 1981; Шос­так В.І., 1999). Властивість може відбивати також стійкі особливості вну­трішньої моделі навколишнього середовища, що включається людиною в прогнозування ходу подій та їх інтерпретацію.

При визначенні професійної придатності часто оперують поняттям «здібність». Шадриков В.Д. (1982), Бодров В.А. (2001, 2003) аналізуючи проблему професійних здібностей, розглядають її як індивідуально- психологічні особливості, що формуються в діяльності на основі задат­ків, що відрізняють одну людину від іншої, від яких залежить можли­вість успіху в діяльності. Таким чином, здібність — це інтегральне понят­тя, що відбиває характеристики системи психічних властивостей та яко­стей суб'єкта в їх співвідношенні з успішністю діяльності, що виража­ється продуктивністю праці, якістю продукції, безпомилковістю дій, швидкістю оволодіння новими знаннями, навичками тощо.

Здібності іноді розуміють як усю сукупність індивідуально-психо- логічних особливостей. Однак такий підхід розмиває контури проблеми здібностей, утруднює її продуктивний науковий аналіз. Доцільно відне­сти до числа здібностей індивідуальні особливості пізнавальних психіч­них процесів і психомоторики. В основі дій та операцій, що становлять діяльність, лежить формування функціональних систем. Особливості функціональних систем, що реалізують діяльність, становлять сутність концепції здібностей. У зв'язку з цим більшість учених визначають здіб­ності як характеристики продуктивності функціональних систем, що ре­алізують той чи інший психічний процес (сприйняття, пам'яті, мислен­ня тощо). Здібності мають складну структуру, що аж ніяк не є простою сумою властивостей. Останні створюють систему, в якій окремі індиві- дуально-психологічні особливості взаємозалежні, визначаючи кінцевий результат діяльності. Це виражається, зокрема, у феномені компенсації й утворення індивідуального стилю діяльності (Мерлін У.З., 1981; Шос­так В.І., 1999; Бодров В.А., 2001, 2003; Трофімов Ю.Л., 1999; Король- чук М.С., 2004; Клеменко В.В., 2004; Максименко О.Д., 2004).

Задатки визначають як можливість, швидкість і легкість формуван­ня здібностей. Сутність задатків може бути зведена до анатомо-фізіоло- гічних особливостей зон кори мозку й підкіркових утворень, які включа­ються у функціональну систему діяльності. На основі тих самих задатків можуть формуватися різні здібності. Задатки обмежують максимально досяжний рівень здібностей.

У роботах В.І. Медвєдєва (1973, 1981), І.В. Захарова (1980), В.А. Пу­хова (1981), І.Д. Кудрінатаспівавт. (1983), В.А. Бодрова (1984, 2001, 2003), М.В. Макаренка (1996), М.С. Корольчука (2004) сформульовані основні принципи обґрунтування й розробки методів професійного психологіч­ного відбору. Наукове обґрунтування методик відбору передбачає рі­шення системи питань, що має здійснюватися в певній послідовності (Кулагін Б.В., 1984; Макаренко М.В., 1996; Бодров В.А., 2003). У цьому зв'язку варто звернути увагу на особливу значимість професіографічно- го аналізу діяльності, у процесі якого виявляються складові операції, дії й характер їх регуляції. Це необхідно для визначення вимог до індивіду­ально-психологічних якостей фахівців.

Нині здійснюється поступовий перехід від практики відбору на окремі спеціальності до системи раціонального розподілу трудових ре­сурсів за групами подібних спеціальностей. При проведенні раціональ­ного розподілу на відміну від заходів власне профвідбору прогнозується придатність кандидата не за однією будь-якою спеціальністю, оцінюєть­ся його відповідність вимогам кількох основних груп спеціальностей. Це дозволяє знайти для кожного кандидата й фахівця ту діяльність, у якій він може працювати найбільш ефективно.

В сучасному світі є понад три тисячі спеціальностей. Зрозуміло, що створити для кожної з них свої методи відбору неможливо. Тому прово­дяться дослідження, спрямовані на розробку психологічної класифікації спеціальностей з виділенням основних груп професій, утворених за кри­терієм подібності психологічних і психофізіологічних вимог, запропо­нованих до кандидатів. Дослідження з вивчення й класифікації спе­ціальностей можуть проводитись у таких напрямах: об'єктивне вивчен­ня діяльності фахівців з використанням усього спектра професіографіч- них методів; аналіз експертних оцінок значимості професійно важливих якостей; оцінка подібності спеціальностей за допомогою порівняльного аналізу валідності тестів. У результаті досліджень із використанням ме­тоду експертних оцінок, значимості професійно важливих якостей скла­дена психологічна класифікація спеціальностей, що у цей час зістав­ляється з результатами, отриманими за допомогою інших методів аналізу (Дияконов І.Ф., 1985; Бодров В.А., 2001, 2003; Трофімов Ю.Л., 1999, 2002; Самоукін Н.В., 2004).

Таким чином, розв'язання проблеми раціонального розподілу кан­дидатів і фахівців припускає також розробку набору тестів для прогнозу­вання придатності до основних груп спеціальностей. На відміну від цьо­го набори тестів, які застосовано з метою профвідбору, як правило, прогнозують придатність тільки до одного виду професійної діяльності. У цьому випадку завжди утвориться група так званих «непридатних», професійне призначення яких залишається невизначеним. Методики, які використовуються з метою відбору, найчастіше спрямовані на оцін­ку відповідності індивідуальних особливостей кандидата специфічним професійним вимогам. У наборі методик для раціонального розподілу обстежуваних осіб необхідно створювати батареї тестів, що дає змогу виявити загальні й спеціальні здібності, властивості особистості й нер­вово-психічної нестійкості. Маємо прагнути до того, щоб методики як­найменше дублювали одна одну, мали мінімальну кореляцію. Поділ ме­тодик на слабокорелюючі групи досягається в результаті факторного аналізу їх інтеркореляцій (Бодров В.А., 2001).

Рішення проблеми раціонального розподілу неможливе без розроб­ки алгоритмів диференційного прогнозування професійної придатності за різними видами професійної діяльності, програм для ЕОМ, стандар­тизації прийомів і методів первинної обробки результатів обстеження кандидатів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ... Навчальний посібник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методологія професійного психологічного відбору

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Проблема природи психіки у вітчизняній психології
Вітчизняна психологія формувалася, спираючись як на досягнення світової науки, передової української філософсько-психологічної думки (Ф. Прокопович, Г. Кониський, Г. Сковорода та ін.), так і на здо

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Науковий метод: сутність, структура, застосування
Науку як своєрідний, цілісний і самостійний спосіб пізнання світу визначають два його компоненти: предмет і метод. Якщо предмет - це чітко визначений зміст, якість і закономірність, у яких реальніс

Загальна методика психологічного дослідження
Психологічне дослідження будь-якого явища, що має психологіч­ний зміст, повинно являти собою завершений цикл. Завершеність циклу дослідження зумовлює цілісне пізнання його предмета. Загальна мето­д

Принципи побудови психологічного дослідження
Методологія наукового методу психології виявляє себе також у принципах побудови психологічного дослідження. І хоча кожне кон­кретне дослідження відтворює ту чи іншу методологічну основу тлума­чення

Психіка людини як предмет системного дослідження
Основним об'єктом психологічних досліджень є людина — най­складніша з відомих науці систем, що володіє унікальними характери­стиками, і насамперед здатністю до саморегуляції. Проблема людини вже да

Становлення поняття особистості
Особистість як результат процесу соціо- та індивідогенезу. Особи­стість - найважливіша серед метапсихологічних категорій. У ній вия­вляються інтегровані всі базові категорії: індивід, образ, дія, м

Методологічні основи теорії особистості
Як і будь-яка наукова теорія, теорія особистості має відповідати за­гальним методологічним вимогам — сформувати цілісне уявлення про закономірності й істотні зв'язки визначеної області дійсності (о

Поняття діяльності в психології
Діяльність — динамічна система активної взаємодії суб'єкта із зов­нішнім світом, під час якої суб'єкт активно впливає на об'єкт, за раху­нок чого задовольняє свої потреби; відбувається поява і втіл

Спілкування як базова категорія психології
У вітчизняній психології значного поширення набуло трактування спілкування як діяльності. Але, як зазначає Ломов, на жаль, ні діяль­ність, ні спілкування не мають у психології загальноприйнятих виз

Анатомічна основа рефлексу
Вчення Прохазки підноситься на рубежі XVIII і XIX століть. Його синтетична концепція охоплювала життєдіяльність цілісного організму. Однак природничонаукова опора цієї теоретичної концепції була ву

Сигнальна функція психіки
Справу І.М. Сеченова продовжив І.П. Павлов. У його спробах опо­ри на фізіологічне вчення про нейросубстрат з метою природничонаукового і строго об'єктивного пояснення психіки було кілька напрямів:

Сучасні проблеми психофізіології діяльності
Опанування людиною нових технічних систем на землі, у повітрі та морських просторах — багатообіцяльні справи сучасності, котрі мають велике загальнодержавне і наукове значення. Обслуговува

Поняття психіки і темпераменту
Психіка (від грецького psechikos- душа як щиросердечна власти­вість) — суб'єктивне, сигнальне, соціально обумовлене відображення дійсності в ідеальних образах, на основі яких здійснюється активна в

Класифікація методів соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності
Проблема шляхів і засобів підвищення ефективності та безпечної діяльності хвилює вчених усього світу. В останні десятиріччя суттєвий внесок в її розробку для спеціалістів зробили В.Г. Алтухов, Г.Л.

Поняття психологічного потенціалу військовослужбовців
Виходячи з вимог обраної методологічної основи, ґрунтуючись на традиціях гуманістичної психології, нейролінгвістичного програмував ня, досвіду різних видів забезпечення у воєнній науці, ми пропонує

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Професіографічний опис трудового процесу
Основні розділи: 1. Загальні дані (найменування об'єкта і його призначення; зміст виконаної спеціалістом роботи; основні операції; схема розташування робочих місць; місце спеціаліста в сис

Сторичні аспекти профвідбору
Професійний відбір виник тоді, коли держава почала відчувати мо­ральний і матеріальний збиток від явно непридатних людей до тієї чи ін­шої діяльності. У 1575 р. іспанський лікар Хуан Уарте

Принципи визначення професійної придатності
Наукова розробка і практична реалізація процедури визначення про­фесійної придатності вимагають урахування і дотримання низки принци­пових положень, які визначають методологію психологічного обстеж

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА СИСТЕМИ ППВ
    ПРОФЕСІЙНИЙ

Висновок
                      &nbs

МЕТОДОЛОГІЯ
1. ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД (АДЕКВАТ., ¥, f- УМОВИ Д) 2. ОСОБИСТІСНИЙ - ОРІЄНТАЦІЯ НА ¥ І f РЕЗЕРВИ (F) а) РІВЕНЬ ПРОФ. ПІДГОТОВКИ (ЗНУ, ДОСВІД, СТІЙКІСТЬ), ЕФ, БП б) П

ОСОБИСТІСНИЙ ПІДХІД
ППД зумовлю не тільки проф. Х-ками особл. М, когн, псих. М, Е-В, Т Х сферах рівеньППД (ЗНУ) ЕФ Д. та безпека -умов Д і ПРОФ. ЗДОР. -адаптац. -енергет резерви

Сторичні аспекти становлення управлінської думки
Організація праці та кооперація, що властиві лише людині та під­носять її на зовсім інший рівень існування, мають великий і насичений історичний шлях. Про початок життя менеджменту можна стверджува

Особистості
Логіка викладу: поняття психічного здоров'я особистості. Рівні психічно­го здоров'я особистості. Критерії оцінки психічного здоров'я. Психоло­гічний комфорт як умова психічного здоров'я особистості

Методологічні аспекти інженерної психології
Логіка викладу: передумови виникнення інженерної психології. Завдання та напрямки. Методологічні принципи та системний підхід в інженерній психології. Методи інженерної психології. Інженерна психол

Зміст курсу
Тема 1. Психіка людини як предмет наукового пізнання Душа в реаліях і міфах. З історії науки про психічне: психологія ан­тичності (Демокріт, Платон, Аристотель), психологія середньовіччя (

Плани семінарських занять
Тема 1. Психіка людини, як предмет інтересу і наукового пізнання 1. Душа в реаліях та міфах. Психологія античності. 2. Психологія середньовіччя. 3. Психологія нового часу

Основна література
1. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с. 2. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психолог

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Навчальний посібник Коректор І.Букреєва. Оригінал-макет: І.Смальцев. Оформлення палітурки: О.Попова Підписано до друку 26.11.2007. Формат 60x84/16. Папір офсетний. Друк офсетний.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги