рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Принципи визначення професійної придатності

Принципи визначення професійної придатності - раздел Психология, МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ Наукова Розробка І Практична Реалізація Процедури Визначення Про­фесійної При...

Наукова розробка і практична реалізація процедури визначення про­фесійної придатності вимагають урахування і дотримання низки принци­пових положень, які визначають методологію психологічного обстеження й організаційні форми його проведення, а також зв'язок результатів виз­начення придатності з іншими формами забезпечення успішності нав­чання й ефективності професійної діяльності. Деякі принципи було об­ґрунтовано авторами підчас вивчення проблеми професійного психоло­гічного відбору (Бодров В.А., 1969, 1985, 2003; Гуревич K.M., 1966, 1982; Платонов К.К., 1970, 1986).

Досвід роботи у сфері діагностики та прогнозування професійної придатності свідчить про те, що наукове обґрунтування і реалізація си­стеми визначення придатності варто проводити з позицій системного підходу, що відбиває закони взаємозв'язку і взаємозумовленості компо­нентів системи «людина — професія». Системний характер властивості професійної придатності відповідає положенню Б.Ф. Ломова (1975,1989) про «різнопорядковість властивостей людини і про необхідність виді­лення системних властивостей, які відбивають належність індивіда до визначеної системи».

Вивчення професійної придатності з позицій системного підходу вимагає її розгляду в різних планах. «Коли досліджуване явище розгля­дається як деяка система (якісна одиниця), то головне завдання тут по­лягає в тому, щоб виявити «складові» цього явища і спосіб їх організації. Саме в цьому плані проводилися (і проводяться) теоретичні та експери­ментальні дослідження, націлені на вичленовування процесів, з яких «складається» психіка, параметри психічних станів, властивостей осо­бистості тощо» (Ломов Б.Ф., 1981). В аналітичному плані вважається до­цільним розглянути й деякі аспекти професійної придатності людини.

Наукова ідеологія системного підходу обумовлює необхідність вив­чення професійної придатності людини як її системної властивості, що утворюється в зв'язку й у результаті включення людини в діяльність, з'являється й оцінюється в процесі виконання функцій організації, кон­тролю, планування, коригування досягнення заданого результату діяль­ності. Ця властивість забезпечує формування і реалізацію в трудовому процесі таких системних якостей взаємодії людини з предметом діяль­ності, як стабільність і стійкість професійних і функціональних процесів і показників. Системний підхід у вивченні й забезпеченні професійної придатності людини визначає і положення про взаємозв'язок шляхів і методів досягнення необхідного рівня цієї властивості, про комплекс­ний характер зовнішніх факторів і умов, що відбиваються в його визна­ченнях, про розмаїтість рівнів і про механізми психічної регуляції при­датності, можливостях взаємної компенсації і стимуляції різних компо­нентів психологічної системи діяльності при підтримці необхідного рів­ня професійної придатності.

Системоутворююча роль ефективності діяльності людини при включенні її в трудовий процес відбиває особливості тих системних зв'язків, що існують між окремими компонентами конкретної діяльно­сті. Прояви трудової активності людини залежать від сукупного впливу на неї особливостей суб'єкта, змісту, засобів, умов і організації діяльно­сті, їх динаміки в трудовому процесі. Цей вплив виявляється в характе­ристиках професійної придатності людини, у їх зміні залежно від струк­турно-функціональної основи конкретної діяльності.

Діяльнісний підхід у вивченні професійної придатності ґрунтується на положеннях теорії діяльності, запропонованої А.Н. Леонтьєвим (1975, 1983), і концепції регулюючої ролі психічного відображення, роз­робленої Б.Ф. Ломовим (1984). Теорія діяльності дозволяє встановити характер причинно-наслідкових відносин на різних рівнях макрострук­тури трудового процесу і тим самим проникнути в сутність явищ, що визначають особливості формування і прояви професійної придатності людини. Закономірності психічного відображення предметного світу, співвідношення образних конструктів у процесі діяльності, адекватність психічних і фізіологічних ресурсів вимогам діяльності, можливість мобі­лізації функціональних резервів у екстремальних умовах визначають особливості придатності людини в зв'язку з конкретним характером її діяльності.

Положення про особистісний підхід у вивченні професійної придат­ності людини реалізує уявлення про особливості прояву внутрішніх факторів діяльності в регуляції процесів формування і реалізації систем­ної властивості суб'єкта діяльності. Спостерігаються численні експери­ментальні дані, які свідчіть про те, що професійна придатність людини обумовлюється не лише її професійними характеристиками, а й особли­востями мотиваційної, когнітивної, психомоторної, емоційно-вольової, темпераментальної та характерологічної сфер особистості. У більшості робіт розглядається головним чином зв'язок окремих особистісних осо­бливостей із придатністю при рішенні завдань психологічного відбору, тобто, як правило, при одномоментному її визначенні. Менше уваги приділяється вивченню процесів формування особистості професіона­ла, механізмів психічної регуляції професійної придатності, теоретич­них основ взаємодії особистості та діяльності в їх розвитку тощо. У ши­рокому сенсі особистісний підхід вивчення професійної придатності людини передбачає також оцінку впливу на неї таких структурно-дина­мічних характеристик, як особливості стану різних систем і функцій ор­ганізму, що забезпечують енергетичний потенціал суб'єкта діяльності. Таким чином, особистісний підхід при психологічному вивченні та фор­муванні професійної придатності визначає необхідність орієнтації на психічні та фізіологічні ресурси й функціональні резерви людини (Бо- дров В.А., 1969, 2001, 2003; Ломов Б.Ф., 1989; Платонов К.К., 1986; Ма- каренко М.В., 1996; Корольчук М.С., 1985, 1997, 2004).

Психологічні питання професійної придатності людини є одним з аспектів цієї проблеми. Важливе значення в її визначенні й формуванні має також власне професійний фактор, що визначається рівнем профе­сійної підготовленості, тобто обсягом, глибиною, стійкістю необхідних знань, навичок, умінь, а також досвідом роботи в конкретній трудовій сфері. Медичний аспект професійної придатності відбиває взаємний вплив особливостей трудової діяльності та професійне здоров'я, їх при- чинно-наслідкові відносини. Фізіологічний фактор придатності харак­теризує її з погляду адаптаційних можливостей організму та психіки в конкретних умовах діяльності, величини енергетичних ресурсів організ­му і функціональних резервів органів і систем при напруженій психічній діяльності. Перераховані компоненти особистісного фактору, що визна­чають рівень професійної придатності людини, зумовлюють необхід­ність використання комплексного підходу до визначення і формування цієї системної властивості. При даному підході до оцінки суб'єкта діяль­ності слід ураховувати особливості компенсації окремих професійно ва­жливих якостей і функцій, їх взаємозв'язок, мінливість і динамічність — це визначає можливості індивідуального пристосування до конкретної трудової діяльності, під час якої виробляється її індивідуальний стиль.

Принцип комплексного підходу відбиває також положення про те, що для судження про рівень професійної придатності потрібна оцінка сукупності професійно важливих якостей особистості за допомогою набору (комплексу, батареї) валідних і надійних методичних прийомів.

Розробка і використання рекомендацій з визначення професійної придатності повинні бути обґрунтовані з урахуванням низки наукових положень теоретичного і методичного характеру, а також особливостей конкретного виду діяльності (принцип наукової обгрунтованості). Мето­дичні рекомендації з визначення придатності, розроблені для конкрет­ної професії (діяльності), не можуть бути використані для інших, навіть близьких за зовнішніми ознаками професій без спеціальної наукової пе­ревірки й адаптації. Це положення визначається більш-менш істотними психологічними розходженнями в характері різних видів діяльності (в їх змісті, умовах тощо) і, відповідно, в особливостях професійних вимог до особистості, методах оцінки професійно важливих якостей, критеріях придатності тощо.

Надійність результатів діагностики і, особливо, прогнозування рів­ня професійної придатності багато в чому визначається ступенем урах­ування особливостей розвитку особистості в процесі навчання і трудової діяльності (процес становлення особистості професіонала) і можливо­стей зміни професійних вимог до особистості (їх складу і значимості окремих вимог) у зв'язку з появою нових характеристик у змісті трудо­вих завдань, в умовах їх вирішення тощо. Дане положення визначає необхідність урахування принципу динамічності (пролонгованості, етап- ності) визначення професійної придатності, що передбачає раціональну послідовність проведення цієї процедури, що забезпечує не лише нагро­мадження й уточнення інформації про індивідуально-психологічні осо­бливості особистості і, відповідно, підвищення надійності прогнозу придатності, а й можливість диференційованого її прогнозування на етапах професійного шляху. Ця мета досягається шляхом періодичного проведення психологічного обстеження на етапах первинного набору майбутніх фахівців (виявлення найбільш придатних до навчання), перед початком практичного навчання за фахом для уточнення прогнозу освоєння даного курсу, при завершенні навчання для розв'язання зав­дання раціонального розподілу за конкретними спеціальностями реаль­ної діяльності, при необхідності визначення доцільності переорієнтації на новий профіль діяльності, висування на нову посаду, переходу в осо­бливі умови професійної діяльності тощо. Такого роду обстеження мо­жуть мати і позачерговий експертний характер, наприклад, для з'яс­ування причин погіршення професійної діяльності, можливості освоєн­ня фахівцем нових професійних завдань і устаткування тощо.

Періодичність і обсяг подібного психологічного обстеження визна­чаються виходячи з потреб оцінки рівня професійної придатності в кож­ному конкретному професійному випадку.

Професійна ефективність і надійність людини, безпека праці знач­ною мірою визначаються станом її індивідуально-психологічних яко­стей і функцій, ступенем урахування характеристик людини на всіх ста­діях проектування, створення і реалізації трудової діяльності. Істотне місце в цьому процесі посідають заходи щодо визначення (оцінки та прогнозування) професійної придатності. Результати психологічного обстеження використовуються головним чином для вирішення завдан­ня професійного психологічного відбору майбутніх фахівців. Але досвід проведення подібних обстежень свідчить про те, що отримані дані про особливості психологічних характеристик як конкретної людини, так і визначеної сукупності людей (за професійними, віковими, іншими оз­наками) можуть і мають бути використані й при розв'язанні інших зав­дань психологічного забезпечення професійної діяльності (принцип ак­тивності у використанні результатів визначення професійної придатно­сті). Психологічні можливості й обмеження людини є вихідною інфор­мацією для інженерно-психологічного й ергономічного забезпечення процесу створення технічних засобів праці, нових видів діяльності, спо­собів і засобів підготовки фахівців, критеріїв оцінки функціонального стану людини. Дані про індивідуальні особливості психіки служать під­ставою для побудови суб'єктно-орієнтованих рекомендацій з навчання і тренування конкретного фахівця, регламентації його діяльності, індиві­дуальних норм функціонального стану.

Принцип активності у формуванні професійної придатності визна­чає і те положення, що для її підтримки на необхідному рівні потрібне використання всієї сукупності заходів щодо психологічного забезпечен­ня професійної діяльності, що дозволяють розвивати професійно ва­жливі якості та функції людини, підвищувати її резервні можливості, компенсувати ті чи інші обмеження, коригувати функціональні пору­шення тощо. Йдеться про створення адекватних можливостей стосовно до особливостей людини засобів, змісту, умов і організації діяльності, вдосконалення систем відбору і підготовки фахівців, розробки й упрова­дженні процедур і засобів керування психічним станом людини тощо.

Активність заходів щодо визначення професійної придатності по­лягає також і в тому, що їх проведення має обмежуватися констатацією «діагнозу» або «прогнозу», але у випадку негативних висновків результа­ти психологічного обстеження варто використовувати для рекомендації з корекції професійних планів, орієнтації на більш адекватний профе­сійний вибір. Цей принцип надає можливість за результатами обстежен­ня розв'язаних завдань раціонального розподілу фахівців обгрунтувати рекомендації з розвитку недостатньо виражених професійно важливих якостей і індивідуалізувати процес навчальної та трудової діяльності.

Раціональною схемою визначення професійної придатності є побу­дова такої системи її діагностики і прогнозування (методики, показни­ки, критерії), що дозволяє поетапно проводити оцінку придатності до діяльності за групою професій, об'єднаних за принципом спільності ос­новних характеристик діяльності і, відповідно, професійно важливих якостей особистості (наприклад, професії льотного профілю — льотчи­ки, штурмани, бортінженери тощо), потім за окремими професіями і, нарешті, за конкретними спеціальностями (наприклад, льотчик вини­щувальної, транспортної, вертолітної авіації). Така процедура відбиває зміст принципу диференційованого прогнозування. Його реалізація дозволяє зробити систему визначення професійної придатності найбільш еконо­мічно доцільною й оперативною, оскільки вона забезпечує не тільки визначення ступеня відповідності індивідуально-психологічних харак­теристик конкретного кандидата вимогам визначеної професії (спе­ціальності), а й також можливість корекції її вибору на більш ранніх ета­пах прогнозування або на етапі розподілу за окремими спеціальностями.

Процедура визначення професійної придатності має передбачати можливості зміни значень інтегрального показника придатності - прин­цип динамічності (адаптивності, відносності) критеріїв. Потреба у зсуві психологічних критеріїв убік їх підвищення або зниження періодично виникає через мінливу кон'юнктуру набору в навчальні заклади, ступе­ні успішності проходження інших видів професійного відбору, періо­дичні зміни професійних вимог до фахівців у зв'язку з розвитком техні­ки, постановкою нових професійних завдань, зміною умов діяльності тощо. У низці випадків доцільно орієнтувати значення критеріїв придат­ності в більшому ступені на виявлення найбільш здатних до даної діяль­ності або абсолютно непридатних, якщо вона досить складна, відпові­дальна, небезпечна. Іноді допускається їх використання і щодо низьких критеріїв придатності, якщо є методична і тимчасова можливість ком­пенсувати недостатньо високий рівень розвитку професійно важливих якостей за рахунок їх розвитку або компенсації засобами професійної та психологічної підготовки, ергономічного забезпечення діяльності.

Цей принцип реалізується, наприклад, у системі психологічного відбору шляхом визначення трьох груп критеріїв придатності, що дозво­ляють виділити:

♦ безумовно придатних — осіб, що за своїми здібностями, ступенем розвитку професійно важливих якостей повною мірою відповідають ви­могам конкретної діяльності (або видам діяльностей);

♦ умовно придатних - осіб, навчання або трудова діяльність яких буде пов'язана з незначними порушеннями, погрішностями, або вони матимуть потребу в збільшенні термінів навчання, зміни режимів трену­вань тощо;

♦ непридатних - осіб, успішність навчання і роботи яких безумов­но не відповідає запропонованим вимогам.

 

Обґрунтування, розробка і проведення заходів щодо визначення рівня професійної придатності має відповідати вимогам економічної, організаційної та технічної доцільності й прийнятності (принцип прак­тичності).

Таким чином, дотримання основних принципів професійного від­бору: діяльністного й особистісного підходів, науковості, динамічності, активності, диференційованості та практичності сприяє й забезпечує досягнення основної мети профвідбору — прогнозу, навчання та ефек­тивності надійної та безпечної діяльності спеціалістів, задоволення ос­новної потреби в праці.

Науково-практичні проблеми професійного відбору спеціалістів

Давно відомо, що різні види професійної діяльності потребують від людини різних якостей і властивостей, якими не всі володіють однаково. Тим більше важливість професійного відбору зростає в період станов­лення України як самостійної держави, коли змінюється законодавство, пріоритети у молоді, комплектування приватних і державних установ спеціалістами все більше набуває професійного рівня.

Не претендуючи на повне викладання проблеми профвідбору, най­більш актуальними є такі:

♦ розробка загальнодержавної програми з патріотичного виховання молоді України, виховання інтересу до професії;

♦ вироблення єдиної концепції професійної орієнтації та відбору;

♦ визначення організаційних форм, напрямів, етапів профвідбору в законодавстві України;

♦ аналіз особливостей діяльності спеціалістів у нових умовах;

♦ системний аналіз вимог діяльності, які ставляться до людини;

♦ розробка і практична перевірка нових інформативних критеріїв прогнозу професійної діяльності;

♦ оснащення технічними засобами дослідження професійно важли­вих якостей та здоров'я людини.

Основою комплектування профвідбору повинні стати відповідальні та спеціально підготовлені кадри (психофізіологи, психологи) з відпо­відним матеріально-технічним забезпеченням.

Запитання для самоконтролю

1. Історія становлення та розвитку професійного відбору в Україні та за кордоном.

2. Об'єкт, предмет, методи професійного відбору.

3. Сутність і основні категорії професійного відбору, його види, показання і завдання.

4. Опрацювати матеріал за опорним конспектом.

5. У чому полягає методологія професійного відбору?

6. Охарактеризуйте принципи визначення професійної придатності.

Використана і рекомендована література

1. Анастази А.ГТ. Психологическое тестирование. — M.: Просвещение, 1982.

2. Бодров В.А. Практикум по дифференциальной психодиагностике профес­сиональной пригодности. — М.: ПЕРСЭ, 2003. — 768 с.

3. Бодров В.А. Проблемы профессионально-психологического отбора // Психологический журнал. — 1985. — № 2. — С. 85-94.

4. Бодров В.А., Орлов В.Я. Психология и надежность: человек в системе упра­вления техникой. — М.: Ин-т психологии РАН, 1998.

5. Гуревич K.M. Индивидуально-психологические особенности школьников. — М.: Просвещение, 1975.

6. Даниличева H.A. Психология профессионального выбора. — СПб.: СЛП, 1998. - 144 с.

7. Ильин Е.П. Психофизиология физического воспитания. — М.: Наука, 1980. — 224 с.

8. Керівні документа щодо професійного відбору України (Наказ міністер­ства охорони здоров'я України та державного комітету України по нагляду за охороною праці № 263/121 від 23.09.1994 р. Про затвердження переліку робіт, де є потреба у професійному доборі).

9. Климов Е.А. Психология профессионала. Психологи Отечества. — M., Во­ронеж: МОДЭК, 1996. - 360 с.

10. Ковалевский В.Ф. Военная профессиология, проблемы теории и практики. — М.: Воениздат, 1983.

11. Конопкин O.A. Психологические механизмы регуляции деятельности. — М.: Наука, 1980. - 264 с.

12. Кораблін В.О., Хопьорський C.B., Яковенко Т.М. Професійно-психологіч­ний відбір у Збройні сили України: Методичні рекомендації. — К: КВГІ, 1996.- 172 с.

13. Корольчук М.С. Актуальні проблеми психофізіології військової діяльності. — К: МОУ, 1996.

14. Корольчук М.С. Практикум з психофізіології військової діяльності. — К.: КВГІ, 1997.

15. Корольчук М.С. Практикум з психофізіології військової діяльності: Нав- чально-методичний посібник. — К: КВГІ. - 140 с.

16. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів вищ. навч. закладів. - К.: Ельга; Ніка-Центр, 2004. - 400 с.

17. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психологічне забезпечення діяль­ності в звичайних та екстремальних умовах. — К: Ніка-Центр, 2006. — 580 с.

18. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Теорія і практика професійного відбору. — К: Ніка-Центр, 2006. - 536 с.

19. Корольчук М.С., Крайнюк В.М., Косенко А.Ф., Кочергіна Т.І. Психологіч­не забезпечення психічного і фізичного здоров'я: Навчальний посібник / За заг. ред. М.С. Корольчука. - К: ІНКОС, 2002. - 272 с.

20. Корольчук М.С., Крайнюк В.М., Марченко В.М. Основи психології: схеми, опорні конспекти, методики. — К.: Ніка-Центр, 2007. — 324 с.


21. Корольчук Н.С., Пизин В.А. Методическое пособие по профотбору в воен­ное училище. - К.: КВВМУ, 1989.

22. Лебедев В.И. Екстремальная психология. Психическая деятельность в тех­нических и экологически замкнутых системах: Учебник. — М.: ЮНИ- ТИ-ДАНА, 2001.

23. Макаренко Н.В. Теоретические основы и методики профессионального психофизиологического отбора военных специалистов. — К.: МОЙ, 1996.

24. Максименко С.Д., Соловієнко В.О. Загальна психологія. Навч. посібник. — К.: Владос, 2000.

25. Методики психодиагностики в спорте. Учебное пособие для студентов пе­дагогических институтов по специальности 0303 «Физкультура» / Марищук

B. JI. и соавт. — М.: Просвещение, 1990.

26. Петров В.П., Ростунов А.Т. Военно-профессиональная ориентация моло­дежи. — М.: Воениздат, 1988.

27. Профессиональная ориентация учащихся / Под ред. Сазонова А.Д. - М.: Просвещение, 1988.

28. Психологія: Підручник / За ред. Трофімова Ю.Л. — К.: Л ибідь, 1999.

29. Рекомендация по применению методов научного тестирования физическо­го состояния, психических качеств и профессиональной подготовки воен­нослужащих / Под ред. Джагмарова Т.Т. — Ленинград: ГДОИФК им. П.Ф.Лесгафта, 1972.

30. Решетников М.М. Профессиональный отбор в системе образования, про­мышленности и армии США // Психологический журнал. — 1987. — № 3. —

C. 145-153.

31. Романов Е.С. 99 популярных профессий. Психологический анализ и про- фессиограммы. — СПб.: Питер, 2004. — 464 с.

32. Самоукин Н.В. Психология профессиональной деятельности. — СПб.: Пи­тер, 2004. - 224 с.

33. Современная психология: Справочное руководство. — М.: ИНФРА-М, 1999. -688 с.

34. Стрелков Ю.К. Инженерная и профессиональная психология: Учебное по­собие. — М.: Академия; Высшая школа, 2001. — 324 с.

35. Фрумкин A.A. Психологический отбор в профессиональной и образова­тельной деятельности. — СПб.: Речь, 2004. — 210 с.

36. Шадриков В.Д. Психологический анализ деятельности. — Ярославль: Яр- ГУ, 1979.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ... Навчальний посібник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Принципи визначення професійної придатності

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Проблема природи психіки у вітчизняній психології
Вітчизняна психологія формувалася, спираючись як на досягнення світової науки, передової української філософсько-психологічної думки (Ф. Прокопович, Г. Кониський, Г. Сковорода та ін.), так і на здо

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Науковий метод: сутність, структура, застосування
Науку як своєрідний, цілісний і самостійний спосіб пізнання світу визначають два його компоненти: предмет і метод. Якщо предмет - це чітко визначений зміст, якість і закономірність, у яких реальніс

Загальна методика психологічного дослідження
Психологічне дослідження будь-якого явища, що має психологіч­ний зміст, повинно являти собою завершений цикл. Завершеність циклу дослідження зумовлює цілісне пізнання його предмета. Загальна мето­д

Принципи побудови психологічного дослідження
Методологія наукового методу психології виявляє себе також у принципах побудови психологічного дослідження. І хоча кожне кон­кретне дослідження відтворює ту чи іншу методологічну основу тлума­чення

Психіка людини як предмет системного дослідження
Основним об'єктом психологічних досліджень є людина — най­складніша з відомих науці систем, що володіє унікальними характери­стиками, і насамперед здатністю до саморегуляції. Проблема людини вже да

Становлення поняття особистості
Особистість як результат процесу соціо- та індивідогенезу. Особи­стість - найважливіша серед метапсихологічних категорій. У ній вия­вляються інтегровані всі базові категорії: індивід, образ, дія, м

Методологічні основи теорії особистості
Як і будь-яка наукова теорія, теорія особистості має відповідати за­гальним методологічним вимогам — сформувати цілісне уявлення про закономірності й істотні зв'язки визначеної області дійсності (о

Поняття діяльності в психології
Діяльність — динамічна система активної взаємодії суб'єкта із зов­нішнім світом, під час якої суб'єкт активно впливає на об'єкт, за раху­нок чого задовольняє свої потреби; відбувається поява і втіл

Спілкування як базова категорія психології
У вітчизняній психології значного поширення набуло трактування спілкування як діяльності. Але, як зазначає Ломов, на жаль, ні діяль­ність, ні спілкування не мають у психології загальноприйнятих виз

Анатомічна основа рефлексу
Вчення Прохазки підноситься на рубежі XVIII і XIX століть. Його синтетична концепція охоплювала життєдіяльність цілісного організму. Однак природничонаукова опора цієї теоретичної концепції була ву

Сигнальна функція психіки
Справу І.М. Сеченова продовжив І.П. Павлов. У його спробах опо­ри на фізіологічне вчення про нейросубстрат з метою природничонаукового і строго об'єктивного пояснення психіки було кілька напрямів:

Сучасні проблеми психофізіології діяльності
Опанування людиною нових технічних систем на землі, у повітрі та морських просторах — багатообіцяльні справи сучасності, котрі мають велике загальнодержавне і наукове значення. Обслуговува

Поняття психіки і темпераменту
Психіка (від грецького psechikos- душа як щиросердечна власти­вість) — суб'єктивне, сигнальне, соціально обумовлене відображення дійсності в ідеальних образах, на основі яких здійснюється активна в

Класифікація методів соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності
Проблема шляхів і засобів підвищення ефективності та безпечної діяльності хвилює вчених усього світу. В останні десятиріччя суттєвий внесок в її розробку для спеціалістів зробили В.Г. Алтухов, Г.Л.

Поняття психологічного потенціалу військовослужбовців
Виходячи з вимог обраної методологічної основи, ґрунтуючись на традиціях гуманістичної психології, нейролінгвістичного програмував ня, досвіду різних видів забезпечення у воєнній науці, ми пропонує

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Професіографічний опис трудового процесу
Основні розділи: 1. Загальні дані (найменування об'єкта і його призначення; зміст виконаної спеціалістом роботи; основні операції; схема розташування робочих місць; місце спеціаліста в сис

Сторичні аспекти профвідбору
Професійний відбір виник тоді, коли держава почала відчувати мо­ральний і матеріальний збиток від явно непридатних людей до тієї чи ін­шої діяльності. У 1575 р. іспанський лікар Хуан Уарте

Методологія професійного психологічного відбору
Останнім часом все більше визнання одержують методи професій­ного психологічного відбору фахівців, що дозволяють істотно підвищи­ти якість їхнього навчання й підготовки, ефективність діяльності, ви

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА СИСТЕМИ ППВ
    ПРОФЕСІЙНИЙ

Висновок
                      &nbs

МЕТОДОЛОГІЯ
1. ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД (АДЕКВАТ., ¥, f- УМОВИ Д) 2. ОСОБИСТІСНИЙ - ОРІЄНТАЦІЯ НА ¥ І f РЕЗЕРВИ (F) а) РІВЕНЬ ПРОФ. ПІДГОТОВКИ (ЗНУ, ДОСВІД, СТІЙКІСТЬ), ЕФ, БП б) П

ОСОБИСТІСНИЙ ПІДХІД
ППД зумовлю не тільки проф. Х-ками особл. М, когн, псих. М, Е-В, Т Х сферах рівеньППД (ЗНУ) ЕФ Д. та безпека -умов Д і ПРОФ. ЗДОР. -адаптац. -енергет резерви

Сторичні аспекти становлення управлінської думки
Організація праці та кооперація, що властиві лише людині та під­носять її на зовсім інший рівень існування, мають великий і насичений історичний шлях. Про початок життя менеджменту можна стверджува

Особистості
Логіка викладу: поняття психічного здоров'я особистості. Рівні психічно­го здоров'я особистості. Критерії оцінки психічного здоров'я. Психоло­гічний комфорт як умова психічного здоров'я особистості

Методологічні аспекти інженерної психології
Логіка викладу: передумови виникнення інженерної психології. Завдання та напрямки. Методологічні принципи та системний підхід в інженерній психології. Методи інженерної психології. Інженерна психол

Зміст курсу
Тема 1. Психіка людини як предмет наукового пізнання Душа в реаліях і міфах. З історії науки про психічне: психологія ан­тичності (Демокріт, Платон, Аристотель), психологія середньовіччя (

Плани семінарських занять
Тема 1. Психіка людини, як предмет інтересу і наукового пізнання 1. Душа в реаліях та міфах. Психологія античності. 2. Психологія середньовіччя. 3. Психологія нового часу

Основна література
1. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с. 2. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психолог

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Навчальний посібник Коректор І.Букреєва. Оригінал-макет: І.Смальцев. Оформлення палітурки: О.Попова Підписано до друку 26.11.2007. Формат 60x84/16. Папір офсетний. Друк офсетний.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги