рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Соціальна педагогіка

Соціальна педагогіка - раздел Образование, О. В. Безпалько ...

О. В. Безпалько

Соціальна педагогіка

в схемах і таблицях

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України

як навчальний посібник для студентів

вищих навчальних закладів

Зміст Передмова............................................................................................................ 5

Тема 1. Соціальна педагогіка як наука і сфера практичної

Діяльності 7

1.1.Соціальна педагогіка як наука........................................................................ 1.2. Зв'язок соціальної педагогіки з іншими науками та сферами суспільного 10… 1.3. Структура соціально-педагогічної діяльності............................................. 14

Тема 6. Соціально-педагогічна робота з дітьми, які залишилися без 69

6.1. Традиційні форми опіки дітей-сиріт та дітей, що залишилися без 70 батьківського… 6.2. Державні заклади опіки дітей в… 6.3. Інноваційні форми опіки дітей-сиріт в Україні................................................76

Тема 8. Соціальна підтримка дітей та молоді з обмеженими 85

функціональними можливостями.....................................................................

8.1. Характеристика інвалідності як причини обмеженої дієздатності 86 особистості.............................................................................................................

8.2. Моделі соціальної підтримки людей з обмеженими функціональними 90 можливостями.........................................................................................................

Тема 9. Девіантна поведінка дітей та молоді як прояв соціальної 93

9.1. Поняття девіантної поведінки.........................................................................96 9.2. Теорії… 9.3. Характеристики девіантної поведінки............................................................ 100

ПЕРЕДМОВА

В пропонованому посібнику зроблено спробу запропонувати нові підходи до теоретичної підготовки соціальних педагогів з урахуванням сучасних тенденцій… Концептуальною основою побудови посібника є психолого-педагогічні засади… Навчальний посібник адресовано в першу чергу студентам педагогічних університетів, які оволодівають професією…

Соціальна педагогіка як наука і сфера практичної діяльності

Пояснення

Соціальна педагогіка відмовляється від домінуючого до останніх років погляду на виховання як на формування особистості у відносно замкнутих… Теоретико-пізнавальна функціясоціальної педагогіки полягає в аналізі… Прикладна функціясоціальної педагогіки пов'язана з розробкою різноманітних способів вдосконалення…

Пояснення

Педагогікає базовою дисципліною, яка дозволяє соціальній педагогіці вивчати особливості виховання, освіти та навчання особистості на різних етапах… Психологіядозволяє більш точно зрозуміти психологічні особливості особистості… Соціологіярозкриває особливості становлення, функціонування та розвитку соціальних спільнот, соціальних груп та…

Пояснення

Соціально-педагогічна діяльність є різновидом багаточисленних видів професійної діяльності. Кожна професійна діяльність характеризується наявністю… Подальша конкретизація цієї мети відбувається у завданнях.Серед пріоритетних… - збереження та зміцнення фізичного, психічного, соціального здоров'я особистості;

Пояснення

Недержавні організації(об'єднання громадян) - добровільні громадянські формування, утворені на основі єдності інтересів громадян з метою спільної… Благодійний громадський фонд- різновид некомерційного фонду, метою якого є… Соціальний педагог- спеціаліст, який організовує соціально-педагогічну діяльність з дітьми, молоддю та дорослими в…

Пояснення

Зважаючи на те, що кожна людина в певний період свого життя потребує більш повного задоволення своїх потреб та інтересів, стикається з окремими… Разом з поняттям "об'єкт" в теорії та практиці… Так, наприклад, коли соціальний педагог проводить бесіду про переваги здорового способу життя, учні класу є об'єктами…

Основні поняття соціальної педагогіки

Пояснення

Розрізняють кілька видів соціалізації. Стихійна соціалізаціялюдини відбувається внаслідок впливу на особистість різноманітних спеціально не… Соціалізація відбувається у взаємодії особистості з величезною кількістю… На думку багатьох вчених існують універсальні механізми соціалізацації, які обумовлюють особливості цього процесу у…

Пояснення

На характері розвитку соціальної адаптації позначаються індивідуальні психічні ознаки особистості (мислення, увага, пам'ять, почуття);… Процес соціальної адаптації є безперервним, зважаючи на те, що в навколишньому… Важливим компонентом соціальної адаптації є узгодженість оцінок, особистих можливостей і домагань індивіда з цілями,…

Пояснення

В сучасній практиці розрізняють первинну, вторинну та третинну профілактику. Первиннапрофілактика в більшій мірі носить інформаційний характер,… Вторинна профілактикамає на меті обмеження поширення окремих негативних явищ,… Крім цих видів профілактики, розрізняють ще загальну та спеціальну профілактики. Загальнапрофілактика полягає у…

Пояснення

Об'єктами соціальної реабілітації є сім'ї, що опинилися в кризовій ситуації; діти- інваліди та їх батьки; діти-сироти; жінки та діти, що зазнали… Основними принципами соціальної реабілітації є: > здійснення реабілітаційних заходів на початку виникнення проблеми;

Ее; . S

Пояснення

Соціальнадопомога - вид соціальної діяльності, спрямований на підтримку осіб та соціальних груп, що знаходяться в кризовій ситуації. Розрізняють… > матеріальна допомога (матеріальне забезпечення у разі тимчасової чи… > медико-соціальна допомога (реалізація різних форм медичного обслуговування, гарантованих державою; благодійна…

Принципи та методи соціально-педагогічної діяльності

3.1. Принципи соціально-педагогічної діяльності

Принципи соціально-педагогічної діяльності- основні вимоги до її змісту, організації та здійснення.

Оскільки соціально-педагогічна діяльність тісно взаємопов'язана з різними соціальними інститутами виховання та сферами суспільного життя, вона функціонує як розгалужена сукупність зв'язків та відносин в соціальній сфері. Тому її принципи представляють собою певну систему.

Пояснення

Оскільки соціальна педагогіка тісно взаємопов'язана з різними науками, вона використовує для вирішення соціально-педагогічних завдань різноманітні… Педагогічні методи,які найчастіше використовуються в соціально-педагогічній… Методи організації діяльності- це способи закріплення, формування позитивного досвіду поведінки, відносин, дій та…

Кваліфікаційна характеристика соціального педагога

Пояснення

Соціальний педагог- спеціаліст, зайнятий у сфері соціально-педагогічної роботи або освітньо-виховної діяльності. Він організовує взаємодію освітніх… Соціальний педагог у відповідності з посадовими обов'язками: вивчає… Придатність спеціаліста до виконання перерахованих посадових обов'язків визначається рівнем сформованості в нього…

Пояснення

Соціальний педагог може бути посередникомпід час розв'язання проблемних ситуацій між дитиною та групою однолітків, дитиною та батьками чи іншими… Реапізуючи охоронно-захисну функцію професійної діяльності, захищаючи… В ролі помічникасоціальний педагог допомагає клієнтам розширити свою компетентність у певному питанні, розвинути…

Сім'я як об'єкт соціально-педагогічної роботи

Пояснення

Сім'я також визначається як соціальний інститут, що характеризується спільною формою взаємовідносин між людьми, в межах якого здійснюється основна… Протягом усього життєвого шляху особистості сім'я є тим найближчим… Сім'я є першоосновою духовного, економічного та соціального розвитку суспільства. В процесі свого розвитку сім'я…

Пояснення

Необхідність сильної державної сімейної політики зумовлена суспільними потребами: сім'я є спільником суспільства у розв'язанні його головних… Сьогодні в Україні реалізуються такі напрями сімейної політики: стабілізація… Зміст та форми соціально-педагогічної роботи з сім'єю обумовлюються групою наступних чинників: типом сім'ї;…

Соціально-педагогічна робота з дітьми, які залишилися без опіки батьків

Пояснення

Згідно з Конституцією України "утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу"… Сирота- дитина, що тимчасово чи постійно перебуває поза сімейним оточенням… Усиновлення (удочеріння)- є оформлене спеціальним юридичним актом прийняття в сім'ю неповнолітньої дитини на правах…

Пояснення

Дитячий будинок- державний виховний заклад для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Існує три типи дитячих будинків:… Школа-інтернат для дітей-сиріт- державний навчально-виховний заклад для… Переважна більшість дітей, які знаходяться в інтернатних закладах, зазнають різних видів депривацГї,тобто позбавлення…

Пояснення

Соціальні сироти- це особлива група дітей, які внаслідок соціальних, економічних та морально-психологічних причин лишилися сиротами при живих… На сьогоднішній день в Україні не існує усталеного визначення щодо цієї… Причинамисоціального сирітства в Україні є: низький матеріальний рівень життя багатьох сімей, безробіття обох чи…

Молодь як об'єкт соціально-педагогічної роботи

Пояснення

Вікові межі молоді, пов'язані з ними соціальний статус та соціально-психологічні особливості молоді, мають соціально-історичну природу і залежать… Соціалізація молоді відбувається в нестабільний період соціально-економічних… Основними соціалізуючими чинниками молоді в Україні є: сім'я; групи ровесників; навчальні заклади різного типу; засоби…

Пояснення

Соціальні служби молоді були створені в Україні на виконання ст.6 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в… Соціальна робота в мережі соціальних служб для молоді має чітко визначену… Діяльність центрів соціальних служб молоді передбачає виконання низки завдань: надання соціально-медичної,…

Використана та рекомендована література

1.Вайнола Р.Х., Пінчук І.М., Толстоухова С.В. Соціальна робота з підлітками та молоддю: Інформ.-аналіт. звіт за 2000 р. / За заг. ред. С.В.Толстоухової. - К.,2001.

2. Головатий Н.Ф. Социология молодежи. Курс лекций. - К.,1999.

3. Діяльність центрів соціальних служб для молоді України: сучасний стан і перспективи розвитку /Кер. авт. кол.: С.В.Толстоухова. - К.,1999.

4. Зверева І.Д. Соціально-педагол'чна робота з дітьми та молоддю в Україні: теорія і практика. - К.,1998.

5. Капська А.Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю. - К.,2001.

6. Капська А.Й., Безпалько О.В., Вайнола Р.Х. Актуальні проблеми соціально-педагогічної роботи (модульний курс дистанційного навчання). - К.,2002.

7. Лактионова Г.М. Социально-педагогическая работа с молодежью в крупном городе: теоретико-методические основы. - К.,1998.

8. Молодь України у дзеркалі соціології / Заг. ред. О.Балакірєвої і О.Яременка. - К.,2001

9. Омельченко Е. Молодежные культуры и субкультуры. - М., 2000. Ю.Павловский В.В. Ювентология: проект интегративной науки о

молодежи. - М., 2001.

11. Социальная работа: теория и практика: Учеб. пособие / Отв. ред. Е.И.Холостова. - М.,2001.

12. Соціальна педагогіка. Навчальний посібник / За ред. А.Й.Капської. -К. ,2000.

13.Социология молодежи: Учебное пособие/ под ред. Ю.Г.Волкова. -

Ростов- на-Дону, 2001. 14.Щепанская Т.Б. Символика молодежной субкультуры. - Спб.,1993.

Соціальна підтримка дітей та молоді з обмеженими функціональними можливостями

Пояснення

До сьогодні в Україні немає єдиного терміну стосовно осіб, що мають фізичні та психічні відхилення у здоров'ї. Так, в засобах масової інформації,… Існує багато класифікацій відхилень в здоров'ї та розвитку. Однією з найбільш… анатомічної структури, що утруднює певну дільяність; обмежена дієздатність- втарата здатності (внаслідок наявності…

К . ' ...

- підтримувати і заохочувати и до пізнання нового;

- стимулювати до дії через гру;

- більше розмовляти з дитиною, слухати її;

- надавати дитині можливості вибору: в їжі, одязі, іграшках, засобах масової інформації тощо;

- не піддаватися всім примхам і вимогам дитини;

- не вимагати від неї того, чого вона не здатна зробити;

- не боятися кожну хвилину за життя дитини.

Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю обмежених функціональних можливостей є реалізацією різних видів соціальної реабілітації. В кожному конкретному випадку вона обумовлюється особливостями фізичного та психічного стану клієнтів, кваліфікацією суб'єктів соціально-педагогічної діяльності, а також тими різновидами соціального обслуговування, яке здійснює конкретна державна чи громадська організація.

Можна виокремити такі загальні напрями соціально-педагогічної роботиз дітьми та молоддю обмежених функціональних можливостей:

- вивчення соціально-психологічного стану осіб з обмеженою дієздатністю;

- проведення соціально-педагогічних досліджень особливостей соціалізації дітей-інвалідів з різними типами захворювань;

- побутова реабілітація дітей-іквалідів (навчання елементам самообслуговування та норм елементарної поведінки в різних мікросоціумах);

- проведення психологічного консультування дітей-інвалідів з особистісних проблем;

- здійснення психолого-педагогічної корекційної роботи;

- організація консультпунктів для родичів молодих інвалідів з юридичних, правових, психолого-педагогічних питань;

- розвиток потенційних творчих можливостей дітей-інвалідів;

- формування якостей особистісної самодіяльності засобами спеціально розроблених психотренінгів та психотренуючих ігор;

- організація культурно-дозвіллєвої діяльності дітей-інвалідів через проектування та впровадження різноманітних програм та форм роботи соціальних служб;

- здійснення профорієнтаційної роботи серед молодих інвалідів;

- вихід з конкретними пропозиціями щодо поліпшення життя молодих інвалідів в суспільстві;

- координація роботи з різними соціальними інститутами, що опікуються проблемами дітей-інвалідів у суспільстві.

Пояснення

У другій половині XX ст. починається новий етап формування ставлення до людей з функціональними обмеженнями. Такі люди розглядаються незалежно від… В останні роки сформувалася політико-правова модель.Зміст цієї моделі визначає… В програмних документах громадських рухів за права інвалідів виокремлюється також модель культурного плюралізму,яка…

Використана та рекомендована література

1. ВернерД. Реабилитация детей-инвалидов. - М.,1995.

2. Виховання дітей з особливими потребами в сім'ї. - К.,1998.

3. Довідник матері особливої дитини: правова інформація. - К., 1999.

4. Залучення дітей з особливими потребами до системи загальноосвітніх класів. - Львів, 2000.

5. Іванова І.Б.Соціально-психологічні проблеми дітей-інвалідів. - К.,2000.

6. Кравченко Р.І. Соціальна робота з розумово відсталими людьми: Навч. посібник. -К.,2001.

7. Овчарова Р.В. Справочная книга социального педагога. - М.,2001.

8. Прийомні сім'ї для дітей-сиріт з функціональними обмеженнями /О.О.Яременко, Н.М. Комарова, Р.Я. Левін та ін. - К., 2001.

9. Социальная педагогика: Курс лекций / Под общей ред. МАГалагузовой. - М.,2000.

10. Социальная педагогика: учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений / Под ред. В.А.Никитина. - М.,2000.

11.Социальная работа / Под ред. В.И.Курбатова. - Ростов н/Дону, 1999. 12. Социальная работа: теория и практика: Учеб. пособие /Отв. ред.

Е.И.Холостова. - М.,2001. 13.Социальная реабилитация детей с ограниченными возможностями:

психолого-педагогические аспекты. - М., 2000. 14.Соціальна педагогіка. Навчальний посібник / За ред. А.Й.Капської. -

К.,2000. 15.Социальная работа с инвалидами / Под ред. Е.И.Холостовой. -

М.,1996.

16. Соціальна підтримка дітей з обмеженими функціональними можливостями. Методичні рекомендації /Авт.-упор. Безпалько О.В., Губарева Т.Г. - К.,2002.

17. Соціальна робота з людьми з особливими потребами: Методичні матеріали для тренера /Автори-упорядники О.В.Безпалько, І.В.Братусь, ТЛ.Лях. Під заг. ред.І.Д.Звєрєвої. - К.,2002.

18.Холостова Е.И., Дементьева Н.Ф. Социальная реабилитация: Учеб. пособие. - М.,2002.

Девіантна поведінка дітей та молоді як прояв соціальної дезадаптації

Пояснення

Серед вітчизняних та зарубіжних дослідників не існує єдиної точки зору на термін "девіантна поведінка". Одні вважають, що мова має йти про… Девіантна поведінка завжди пов'язана з певною невідповідністю людських… Кожне суспільство має свою певну систему норм (цінностей), які містять вимоги до поведінки та обов'язків членів цього…

Пояснення

До протиправних дій відносять проступки (провини), правопорушення та злочини. Серед типових проступківнеповнолітніх виокремлюють лихослів'я,… Передумовою делінквентної поведінки є важковиховуваність. Термін "важкий… Психологи виокремлюють такі групи депінквентних осіб: 1) індивіди, які здійснюють правопорушення під впливом певних…

Пояснення

В програмах інформаційного підходу були використані такі концептуальні моделі профілактики: модель аморальної поведінки,яка базується на твердженні… Головне завдання інформаційних профілактичних програм полягало в тому, щоб… Інформаційний період розвитку профілактичних програм сприяв уточненню багатьох спірних моментів. Місце колишньої мети…

Соціально-педагогічна робота в загальноосвітніх закладах

Пояснення

В першу чергу, необхідно зазначити, що в загальноосвітні заклади дитина приходить як особистість, яка розвивається і формування якої вже почалося в… Досить часто процес соціалізації особистості в умовах загальноосвітніх… Функціональні обов'язки соціального педагога окреслені в листі MHO України від 02.08.2001 р. "Про особливості…

. . . . ..

• кількість учнів, яких виховують опікуни чи прийомні батьки;

• число учнів, що проживають з алкозалежними батьками;

• число учнів, які проживають з наркозалежними батьками ;

• число учнів з матеріально забезпечених сімей;

• кількість учнів з малозабезпечених сімей;

• число учнів з багатодітних родин.

У запропонованому варіанті соціального паспорту класу помітне місце належить характеристиці родин учнів. Це не випадково, оскільки сім'я є важливим інститутом соціального виховання підростаючого покоління. Вона є персональним середовищем життя та розвитку дітей. Якість цього середовища залежить від освітнього рівня батьків та їхньої участі в житті суспільства, від майнового стану та зайнятості на роботі, від умов проживання та структури родини. Водночас сучасна сім'я переживає період глибоких змін. Взаємини дітей та батьків стають все більш емоційно психологічними, на зміну батьківській владі приходить авторитет особистості батьків. Часто діти мають вищий рівень освіти, проводять більшість вільного часу поза родиною. Характер занять та місце проведення часу з однолітками, як водиться, не задовільняє батьків. А контролювати, дозволяти чи забороняти батьки не завжди вміють і можуть. Взаємини між батьками та дітьми часто загострюються, стають драматичними. На жаль, класний керівник чи інші вчителі не завжди можуть надати кваліфіковану допомогу батькам. Тому саме робота соціального педагога з сім'ями вихованців сприяє створенню педагогічно доцільних стосунків у сім'ї. Батьків більше за все хвилюють труднощі в поведінці, спілкуванні, навчанні дитини, конфліфкти з вчителями, тяжка сімейна атмосфера, бездуховність, гіперактивність, неврози, суїцидальні спроби, проблеми, пов'язані з сексуальною поведінкою та статевим вихованням дітей. Робота шкільного соціального педагога з сім'єю проводиться в кілька етапів: інформаційно-теоретичний ( лекції, семінари для батьків ); тренінговий; консультативний.

Варто зазначити, що саме останні два етапи роботи соціального педагога з батьками відносно недавно увійшли в соціально-педагогічну практику школи. Однією із ефективних інноваційних форм роботи соціального педагога можна вважати тренінги, в яких разом з батьками беруть участь і діти. Сумісне виконання різноманітних вправ, програвання та розбір певних ситуацій допомагають їм краще зрозуміти потреби, почуття та причини емоційних реакцій одне одного. Ставлення батьків до дитини під час тренінгу як до рівноправної особистості дозволяє останній показати своє бачення життя та суспільно значущих норм.

Ще одним із надзвичайно важливих напрямів роботи соціального педагога в загальноосвітніх закладах сьогодні є популяризація серед учнів переваг здорового способу життя. Досить тривожним є той факт, що з року в рік збільшується число неповнолітніх з різними видами наркогенної залежності. Широкомасштабна профілактична робота з підлітками, яка проводиться в Україні останнім часом, на жаль, не принесла відчутних результатів. Однією із причин цього є те, що в більшості випадків ця робота систематично не ведеться в загальноосвітніх закладах і, в основному, носить епізодичний характер. В останні роки в Україні почали впроваджуватися профілактичні програми за методом "рівний-рівному", ефективність яких перевірена в інших країнах. Реалізація їх в умовах школи, безперечно, не може відбутися без активної роботи в цьому напрямі соціального педагога, оскільки інформація, отримана в процесі соціальної діагонстики дасть йому можливість відібрати та підготувати потрібних для підлітків інструкторів-однолітків. Спільно з соціальним педагогом вони зможуть сформувати позитивне ставлення ровесників до здорового способу життя.

Використана та рекомендована література

1. Безпалько О.В. Зміст та напрями професійної діяльності соціального педагога в загальноосвітніх закладах //Проблеми педагогічних технологій. Випуск 2. - Луцьк, 2002.

2. Василькова Ю.В., Василькова Т.А. Социальная педагогика. Курс лекций. -М.,1999.

3. Капська А.Й., Безпалько О.В., Вайнола Р.Х. Актуальні проблеми соціально-педагогічної роботи (модульний курс дистанційного навчання). - К.,2002.

4. Мустаева Ф.А. Основы социальной педагогики: Учебник для студентов высших педагогических заведений. - М.,2002.

5. Овчарова Р.В. Справочная книга социального педагога. - М.,2001.

6. Социальная педагогика: Курс лекций / Под общей ред. М.А.Галагузовой. - М.,2000.

7. Социальная работа: теория и практика: Учеб. пособие / Отв. ред. Е.И.Холостова. - М.,2001.

8. Фирсов М.В., Студенова Е.Г. Теория социальной работы: Учеб. пособие для студ. высших учебных заведений. - М.,2001.

9. Шептенко П.А., Воронина Г.А. Методика и технология работы социального педагога: Учеб.лособие для студ. высш. лед. учеб. заведений / Под ред. В.А.Сластенина. - М.,2000.

ДОДАТКИ

ПРОГРАМА КУРСУ "СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА"

Пояснювальна записка

У зв'язку з цим постає питання про розвиток соціальної педагогіки як перспективного напряму педагогічної науки, що досліджує провідні шляхи, умови… З огляду на це особливе значення має розробка теоретичних основ соціальної… Програма курсу "Соціальна педагогіка" складається з двох розділів: "Теоретичні основи соціальної…

Розділ І. Теоретичні основи соціальної педагогіки

- '

Тема 1. Предмет та завдання соціальної педагогіки

Сутність соціальної педагогіки як науки. Завдання соціальної педагогіки. Поняття соціально-педагогічної діяльності, її структура. Характеристика суб'єктів та об'єктів соціально-педагогічної роботи. Зв'язок соціальної педагогіки з іншими науками тагалузями суспільної практики. Соціальна педагогіка та соціальна робота. Література:4,16, 18,32, 33, 34, 37, 52.

Тема 2. Кваліфікаційна характеристика соціального педагога

Посадові обов'язки соціального педагога. Професійні знання та вміння спеціаліста соціально-педагогічної роботи. Функції соціально-педагогічної діяльності, їх характеристика. Психологічні характеристики, морально-етичні та педагогічні якості соціального педагога. Сфери діяльності соціального педагога.

Література: 16, 28, 43, 46, 48, 50.

-

Тема 3. Виникнення та становлення соціально-педагогічної практики

Традиції соціальної підтримки за часів козацтва. Соціально-благодійна діяльність українських братств. Сільська громада як осередок соціального… Особливості соціальної підтримки населення в Україні в кінці XIX на початку XX… Соціально-педагогічна діяльність у 20-30 роки XX ст.. Досвід ресоціалізації неповнолітніх в педагогічній діяльності…

Тема 4. Основні поняття соціальної педагогіки

Поняття тезаурусу соціальної педагогіки. Соціалізація - провідна дефініція соціальної педагогіки. Характеристика соціального виховання. Соціальне середовища як необхідна умова соціалізації особистості. Соціальна адаптація, її види. Зміст та види соціальної профілактики. Сутність соціальної реабілітації. Характеристика ресоціалізації. Соціальна допомога та соціальні послуги в структурі соціального обслуговування. Література:16, 23, 44,45,52.

Тема 5. Принципи та методи соціально-педагогічної діяльності

Поняття принципів соціально-педагогічної діяльності, їх класифікація. Соціально-політичні принципи. Характеристика групи психологічних принципів. Роль організаційних принципів. Специфічні принципи соціально-педагогічної діяльності.

Поняття методів соціальної педагогіки. Характеристика педагогічних, психологічних, соціологічних методів, які використовуються в соціально-педагогічній діяльності. Власне методи соціальної педагогіки: аналіз соціуму, робота у вуличному просторі, робота в громаді. Література:16, 18, ЗО, 46,52.

Тема 6. Ресурси соціально-педагогічної роботи

Ресурси як умова забезпечення діяльності. Класифікація ресурсів соціально-педагогічної роботи. Характеристика внутрішніх та зовнішніх ресурсів. Сім'я як ресурс соціально-педагогічної роботи. Використання міжсекторної взаємодії" в ресурсному забезпеченні соціально-педагогічної діяльності. Література: 16,48.

Розділ II. Соціальна педагогіка як сфера практичної діяльності

Тема 7. Сім'я як провідний фактор соціалізації особистості

Сім'я як мала група та соціальний інститут. Соціалізуючі функції сім'ї. Параметри сім'ї. Функції сім'ї як соціального інституту. Типологія сімей. Характеристика партнерської та домінаторної сімей. Поняття батьківства та батьківської позиції. Стилі виховання в сім'ї: авторитарний, ліберальний, авторитетний. Принципи батьківства. Зміст та форми соціально-педагогічної роботи з сім'єю.

Література: 1,16, 52, 58, 59, 60, 63, 64, 65, 69.

>,.■ .v.....'■..-'..:

Тема 8. Соціально-педагогічна діяльність з дітьми, що залишилися без піклування батьків

Поняття сирітства. Форми опікування дітей сиріт в Україні: усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім'я, дитячі будинки сімейного типу. їх характеристика. Види закладів державної системи виховання дітей, позбавлених батьківського піклування. Поняття госпіталізму, його характеристики.

Особливості соціалізації дітей в закладах інтернатного типу. Соціальне сирітство. Причини соціального сирітства в Україні. Групи неповнолітніх, що відносяться до "дітей вулиці". Література:2, 9, 16, 35, 38, 56.

Тема 9. Особливості соціальної підтримки дітей та молоді з обмеженими функціональними можливостями

Поняття інвалідності. Характеристика видів відхилень у здоров'ї. Типологія інвалідності. Причини відхилень у здоров'ї. Характеристика сегрегаційного та інтеграційного підходів щодо вирішення проблем людей з обмеженими функціональними можливостями. Моделі соціальної підтримки неповносправних. Правила реабілітації дітей з обмеженою дієздатністю. Зміст соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю обмежених функціональних можливостей. Література: 9, 13, 20, 47, 49, 52, 53, 54.

Тема 10. Соціально-педагогічна робота з молоддю

Молодь як особлива соціально-демографічна група. Провідні соціалізуючі чинники молоді. Роль груп однолітків установленні молодої людини. їх характеристика. Особливості молодіжної субкультури. Соціально-психологічні проблеми впливу сучасного масового мистецтва на спосіб життя молодих людей. Типові проблеми сучасної молоді. Сутність поняття "молодіжна політика". Провідні напрями державної молодіжної політики в Україні та шляхи її реалізації. Література:11,15, 16,21,42,51,62,67.

Тема 11. Девіантна поведінка дітей та молоді як форма соціальної дезадаптації

Поняття девіантної поведінки. Теорії девіації. Характеристики девіантної поведінки. Види девіантної поведінки. Фактори ризику девіантної поведінки дітей та молоді. Характеристика профілактичних програм попередження негативних явищ в молодіжному середовищі. Форми соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю, схильними до девіантної поведінки. Література: 12, 16, 17, 29, 40.

Тема 12. Характеристика різних форм девіації неповнолітніх

Характеристика делінквентної поведінки. Особливості адиктивної поведінки неповнолітніх. Поняття наркотиків та наркогенних речовин. Наркоманія, токсикоманія, алкоголізм як різновиди хімічної залежності. Ознаки узалежненої поведінки. Стадії наркотичної залежності. Підліткова проституція: її причини, особливості, види. Характеристика суїцидальної поведінки. Мотиви та стадії суїцидальної поведінки неповнолітніх, шляхи її попередження. Література: 8, 12, 14, 17, 22 , 26, 27, 36, 41, 46, 52.

Тема 13. Соціально-педагогічна діяльність в загальноосвітніх закладах

Функціональні обов'язки соціального педагога в загальноосвітніх закладах. Зміст соціально-педагогічної діяльності в школі. Структура соціального паспорту класу. Форми роботи соціального педагога в загальноосвітніх закладах. Література: 3, 34, 35, 47.

МПКіЙ

Практична частина

Семінарські заняття

Професійна соціально-педагогічна діяльність у системі соціальних інститутів

1. Типологія соціальних проблем індивідів та суспільних груп.

2. Особистість як об'єкт соціально-педагогічного впливу.

3. Структура та функції органів соціальної підтримки населення.

4. Професійна соціально-педагогічна діяльність в системі органів народної освіти.

Література: 16, 24, 33, 40, 50.

Волонтерський рух в Україні

1. Причини появи та розвитку волонтерства на сучасному етапі розвитку суспільства.

2. Характеристика основних груп волонтерів.

3. Особливості мотивації волонтерів до соціально-педагогічної діяльності.

4. Напрями соціально-педагогічної роботи, що потребують волонтерства. Література: 7, 39, 57.

-

Історичний досвід соціально-педагогічної діяльності в Україні

2. Роль церкви в розвитку благодійництва в Київській Русі.

3. Роль діяльності українських братств у соціальній підтримці населення.

4. Теорія та практика соціального виховання С.Т. Шацького.

5. Особливості соціально-педагогічної діяльності А.С. Макаренка.

6. Основні тенденції соціально-педагогічної роботи в 90-і роки XX ст. Література: 4, 24, ЗО, 46, 61.

Сім'я як провідний фактор соціалізації особистості

1. Суспільні погляди на роль сімейного виховання на різних етапах розвитку суспільства.

2. Характеритика основних функцій сім'ї.

3. Особливості соціалізації дитини в різних типах сімей.

4. Форми соціально-педагогічної роботи з сім'єю. Література: 1, 16, 58, 69, 60, 63, 64.

Соціально-педагогічна підтримка дітей з обмеженими функціональними можливостями.

1. Аналіз сегрегаційного та інтеграційного підходів до вирішення проблем дітей з обмеженими можливостями.

2. Корекційно-освітня діяльність соціального педагога з розвитку, виховання та навчання дітей - інвалідів.

3. Зміст діяльності соціального педагога в системі закладів соціальної підтримки осіб з обмеженою дієздатністю.

Література: 5, 16, 20, 49, 53, 54.

Соціальне становлення молоді в Україні

1. Соціально-психологічний портрет сучасної молодої людини.

2. Ціннісні орієнтації молодих людей.

3. Аналіз негативних тенденцій у молодіжному середовищі.

4. Роль молодіжної субкультури в соціалізації молоді. Література: 11, 15, 21,41, 42, 51, 62, 67.

Соціальні служби молоді як інститути реалізації молодіжної політики

1. Історія розвитку соціальних служб для молоді в Україні.

2. Структура системи соціальних служб для молоді.

3. Характеристика об'єктів соціально-педагогічної діяльності молодіжних служб.

4. Провідні напрями, зміст та форми роботи соціальних служб для молоді. Література:10,52.

Quot;Телефон довіри" як форма дистанційної соціальної допомоги

1. Історія розвитку та становлення "телефонів довіри".

2. Мета та завдання "телефону довіри" як форми соціальної допомоги.

3. Характеристика типових звертань клієнтів до "телефону довіри". Література: 31, 52.

Девіація неповнолітніх як соціально-педагогічна проблема

1. Психологічні передумови ризикованої поведінки підлітків.

2. Характеристика відповідальної поведінки як умови запобігання негативним явищам в молодіжному середовищі.

3. Аналіз ефективності профілактичних програм державних та громадських організацій в Україні.

Література: 16, 27, 29, 40, 41, 46.

Практичні заняття

Практичні заняття проводяться у наступних формах:

- самостійна робота;

- перегляд відеофрагментів з наступним обговоренням;

- міні-тренінги;

- дискусії;

- написання есе.

Орієнтовні теми для есе

1. Соціальна педагогіка, соціальна робота: сестри, антиподи чи подруги.

2. Взаємозв'язок соціальної педагогіки з іншими науками та галузями суспільної практики.

3. Роль сімейного виховання в соціалізації особистості.

4. Формування толерантного ставлення до людей з особливими потребами.

5. Поняття норми в людинознавчих дисциплінах.

6. Соціальні протиріччя процесу особистісного становлення молоді в сучасних умовах.

7. Характеристика соціалізації дітей-сиріт в закладах інтернатного типу.

8. Роль громадських організацій у вирішенні соціально-педагогічних проблем.

9. Роль самодопомоги у вирішенні проблем клієнта.

10. Професійна і волонтерська соціально-педагогічна робота: спільне та відмінне.

Література

1. Антонов В. В., Медков В. М. Социология семьи. - М., 1996.

2. Бевз Г. М., Пєша І. Д. Дитина в прийомній сім'ї: нотатки психолога. - К., 2001.

3. Безпалько О. В. Зміст та напрями професійної діяльності соціального педагога в загальноосвітніх закладах //Проблеми педагогічних технологій. Випуск 2. -2002. - С 74-80.

4. Василькова Ю. В., Василькова Т. А. Социальная педагогика: Курс лекций. - М., 1999.

5. Вернер Д. Реабилитация детей - инвалидов. - М., 1995.

6. Вихованці інтернатів про себе і своє життя /О.М. Балакірєва та ін. - К., 2000.

7. Волонтерський рух в Україні: тенденції розвитку. - К., 1999.

8. Говорун Т., Кікінеджі О. Стать та сексуальність: психологічний ракурс. -Тернопіль, 1999.

9. Діти вулиці. Методичні рекомендації. /Упоряд. А.Г. Зінченко. - К., 1999.

10. Діяльність центрів соціальних служб для молоді. - К., 1999.

11.Зверева І. Д. Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю в Україні: теорія і практика. - К.,1998.

12.Иванова Ж. Е. Социология девиантного поведения . - М., 1998.

13. Іванова І. Б. Соціально-психологічні проблеми дітей-інвалідів. - К., 2000.

14.К. Лукас, Г. Сейден Молчаливое горе: жизнь в тени самоубийства. - М., 2001.

15.Капська А. Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю. -К., 2001.

Іб.Капська А. Й., Безпалько О. В., Вайнола Р. Г. Актуальні проблеми соціально-педагогічної роботи (модульний курс дистанційного навчання) - К., 2002.

17.Клейберг Ю. А.Психология девиантного поведения: Учебное пособие для вузов.-М.,2001.

18. Коваль Л. Г., Зверева I. Д., Хлєбік С. Р. Соціальна педагогіка. Навчальний посібник. - К., 1997.

19. Кондратьев М. Ю. Подросток в замкнутом круге общения. - М.,1997.

20. Кравченко P. І. Соціальна робота з розумово відсталими людьми: Навч. посібник. -К., 2001.

21. Лактионова Г. М. Социально-педагогическая работа с молодежью в крупном городе: теоретико-методические основы. - К., 1998.

22-Личко А. Е., Битинский В. Л. Подростковая наркология. - М., 1991.

23. Лукашевич М. П. Соціалізація: виховні механізми і технології. - К., 1998.

24.Лукашевич М. П., Мигович і. І., Пінчук І. М. Соціальна робота в Україні:

теоретико-методичні засади. - К., 2001. 25.Макаренко А. С. Педагогічна поема. - К., 1986. 26. Максимова Н. Ю. Воспитательная работа с социально-дезадаптированными

школьниками. - К. 1997.

27. Максимова Н. Ю., Толстоухова С. В. Соціально-психологічні аспекти профілактики адиктивної поведінки підлітків та молоді. - К., 2000.

28. Медведева Г. П. Этика социальной работы. - М., 1999.

29. Менделевич В. Д. Психология девиантного поведения. - М., 2001.

30. Мигович 1.1. Соціальна робота / Вступ до спеціальності. - Ужгород, 1997.

31. Моховиков А. Н. Телефонное консультирование. - М., 1999.

32. Мудрик А. В. Социальная педагогика: Учеб. пособие для студ. пед. вузов /Под ред. В. А. Сластенина. - М., 1999.

33. Мустаева Ф. А. Основы социальной педагогики: Учебник для студентов высших педагогических заведений. - М., 2002.

34. Никитин В. А. Начала социальной педагогики: Учебное пособие. - М., 1998.

35. Овчарова Р. В. Справочная книга социального педагога. - М., 2001.

36. Оржехівська В. М. Профілактика правопорушень серед неповнолітніх. - К., 1996.

37. Основы социальной работы / Под. ред. П. Д. Павленок. - М., 1997.

38. Пєша І. В. Соціальний захист дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. - К., 2000.

39. Підготовка волонтерів та їх роль у реалізації соціальних проектів / Під ред. І.Звєревої, Г. Лактіонової. - К., 2001.

40. Платонова С. П. Социальная педагогика. - Спб, 1998.

41. Понтон Линн Сексуальная жизнь подростков. - М., 2001.

42. Роль засобів масової інформації та інших джерел у формуванні здорового способу життя молоді /О.Яременко, О.Балакірєва, Н.Бутенко та ін. - К., 2000.

43. Сидоров В. Н. Деятельность социального педагога: роли, функции, умения. -М., 2000.

44. Словарь-справочник по социальной работе /Под ред. Е. И. Холостовой. - М., 1997.

45. Словник-довідник для соціальних педагогів та працівників /За заг. ред. А. Й. Капської. - К., 2000.

46. Социальная педагогика: Курс лекций /Под общей ред. М. А. Галагузовой. - М., 2000.

47. Социальная педагогика: учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений /Под ред. В. А. Никитина. - М., 2000.

48. Социальная работа /Под ред. В. И. Курбатова. - Ростов-на-Дону, 1999.

49. Социальная работа с инвалидами /Под ред. Е. И. Холостовой. - М., 1996.

50. Социальная работа; теория и практика: Учеб. пособие /отв. ред. Е.И. Холостова. - М., 2001.

51. Социология молодежи: Учебное пособие /под ред. Ю. Г. Волкова. - Ростов-на-Дону, 2001.

52. Соціальна педагогіка. Навчальний посібник/За ред. А. Й. Капської. - К., 2000.

53. Соціальна підтримка дітей з обмеженими функціональними можливостями. Методичні рекомендації /Авт.-упорядники Безпалько О.В., Губарева Т. Г. - К., 2002.

54. Соціальна робота з дітьми з особливими потребами: Методичні матеріали для тренера /Під заг. ред. І.Д.Звєрєвої. - К., 2002.

55. Соціальна робота: Хрестоматія - К., 2001.

56. Соціальне сирітство в Україні: експертна оцінка та аналіз існуючої в Україні системи утримання та виховання /Авт. кол. Л. С. Волинець, Н. М. Комарова та ін.-К., 1998.

57. Технологізація волонтерської роботи в сучасних умовах / За ред. А. Й. Капської. -К., 2001.

58. Трубавіна І. М. Зміст та форми просвітницької роботи з батьками. - К., 2000.

59. Трубавіна І. М., Бугаєць Н. А. Методи вивчення сім'ї. - К., 2001.

60. Трубавіна І.М. Соціально-педагогічна робота з неблагополучною сім'єю. - К., 2002.

61. Фирсов М. В. История социальной работы в России. - М., 1999.

62. Формування здорового способу життя: Навч. посіб. для слухачів курсів підвищення кваліфікації державних службовців / О. Яременко, О. Вакуленко та ін. - К., 2000.

63. Формування навичок усвідомленого батьківства та ранній розвиток дитини: Методичні матеріали для тренера / За заг. ред. Г. М. Лактіонової. - К., 2002.

64. Холман А. М. Методы оценки семьи. Инструментарий для понимания и интервенций. Перевод с англ. /Под общ. Ред. Л. Романенковой - Запорожье, 2000.

65. Хоменаускас Г. Т. Семья глазами ребенка. - М., 1993.

66. Хрестоматия по суицидологии. - К., 1995.

67. Щепанская Т. Б. Символика молодежной субкультуры. - Спб, 1993.

68. Эдвин С. Шнейдман Душа самоубийцы /пер. с англ. - М., 2001.

69. Якубова Ю. М., Антонова-Турченко О. Г. Проблемні сім'ї: діти і батьки. - К., 1998.

Завдання для

Варіант 1 1. Обґрунтуйте чому соціальне середовище є необхідною умовою соціалізації… 2. Основними сферами діяльності соціального педагога з дітьми є:

Безпалько Ольга Володимирівна

Соціальна педагогіка

в схемах і таблицях Навчальний посібник

 

Комп'ютерна верстка - Безпалько Дмитро Володимирович

Редагування - Безпалько Ольга Володимирівна

Дизайн обкладинки - Борисов Борис

Керівник видавничих проектів - Сладкевич Богдан

Підп. до друку 25.09.03. Формат 60X84 1/16.

Папір офсетний.Гарнітура Times. Друк офсетний.

Ум. друк. арк. 8,0. Наклад 1000 прим.

-

Видавництво "Центр навчальної літератури"

вул. Електриків, 23 м. Київ, 04176

т.ф. 416-01-34, тел. 416-04-47, 416-20-63

E-mail: office@ uabook.com. meteor® uabook.com

www.cul.com.ua

– Конец работы –

Используемые теги: СОЦІАЛЬНА, педагогіка0.052

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Соціальна педагогіка

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

Конспект лекцій Змістовий модуль 1. Психологія і педагогіка як наука про людину, її світ і діяльність. Лекція 1 Тема І. Теоретичні основи психології та педагогіки
Змістовий модуль Психологія і педагогіка як наука про людину її світ і діяльність... Лекція...

Книга "Соціальна робота в Україні: перші кроки"
ШКОЛА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ КИЄВО МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ... Під редакцією Володимира Полтавця...

ПРАКТИКУМ З ПЕДАГОГІКИ
ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ІВАНА ФРАНКА... ПРАКТИКУМ З ПЕДАГОГІКИ...

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА Тема НАСЕЛЕННЯ АФРИКИ формування сучасної демографічної ситуації у... ПИТАННЯ ДЛЯ СПІВБЕСІДИ... Поясніть причини демографічної революції що відбулася в Африці у другій половині XX ст...

Тема 2. УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ ЯК СОЦІАЛЬНА
Витрати праці на виконання роботи відповідно до... Кваліфікації... Квик кв...

Дошкільна педагогіка
Дошкільна педагогіка У навчальному... Загальні засади дошкільної педагогіки...

СОЦІАЛЬНА МЕДИЦИНА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ
МЕТОДИ ОЦІНКИ ВІРОГІДНОСТІ РЕЗУЛЬТАТІВ СТАТИСТИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ... НЕПАРАМЕТРИЧНІ МЕТОДИ ОЦІНКИ ВІРОГІДНОСТИ... ДИНАМІЧНІ РЯДИ І ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОД...

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Соціальна та екологічна безпека»
ХЕРСОНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра переробки стандартизації і сертифікації сировини... Реєстр...

Конспект конкурсного уроку на обласний етап олімпіади з педагогіки та психології
Загальноосвітня школа І ІІІ ступенів природничо математичний ліцей... Центр позашкільного виховання Ліра... Кіровоградської міської ради Кіровоградської області...

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам