рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СИМПТОМИ РАН

СИМПТОМИ РАН - раздел Науковедение, Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії Кожна Рана Має Три Основних Симптоми: Біль, Зяяння І Кровотеча. Звичайно, Час...

Кожна рана має три основних симптоми: біль, зяяння і кровотеча. Звичайно, часто спостерігається і порушення функції пошкоджених тканин.

Біль(dolor)виникає в момент поранення і зумовлений пошкодженням нервів та їх закінчень, а також здавлюванням їх внаслідок виниклого набряку. З часом його інтенсивність поступово зменшується; за посилення запальних явищ у рані больові відчуття збільшуються, а при їх зниженні – навпаки, зменшуються.

Інтенсивність болю залежить в основному від ступеня іннервації пошкоджених тканин. Особливо чутливі нервові стовбури, ганглії і сплетіння, шкіра мошонки, очеревина, окістя, основа шкіри копит, рогівка. Поранення ж паренхіматозних органів, апоневрозів, стінок синовіальних порожнин не супроводжується сильним болем.

Інтенсивність і тривалість больової реакції залежать від характеру пошкодження, видової реактивності тваринного організму тощо. Наприклад, під час поранення гострим предметом, який швидко розсікає тканини, вона менш виражена, порівняно з травмами, нанесеними тупим предметом.

Велика рогата худоба, птиця менше чутливі до болю, ніж коні; собаки ж, коти, дикі хутрові звірі – навпаки, надто чутливі і можуть загинути від шоку. Важливо також пам’ятати, що статевозрілі тварини більше реагують на біль, ніж молоді.

Клінічно біль проявляється прискоренням серцевих скорочень, розширенням зіниці, інколи місцевим чи загальним потовиділенням (гіпергідроз). Захисні рефлекси (прагнення вкусити, вдарити тощо) різко посилюються при пальпації країв рани. Тварини зализують, а інколи й розгризають пошкоджені місця, пошкоджену кінцівку часто переміщують у просторі (піднімають її чи на деякий час згинають). Іноді спостерігають фібрилярне скорочення пошкоджених м'язів, стогін, скрегіт зубами, сечовиділення.

Больові подразнення впливають на різні реакції організму: крово- і лімфообіг, дихання, загальну та місцеву температуру, секреторну і моторну функції шлунково-кишкового тракту, сечо- та жовчовиділення, різні види обміну речовин. Сильний і тривалий біль негативно відбивається на вказаних функціях і може викликати незворотні патологічні зрушення (шок), якщо своєчасно його не усунути.

Зяяння(hiatus),або розходження країв і стінки рани залежить від особливостей пошкоджених тканин, напрямку, в якому вони розсічені, виду рани, довжини і глибини пошкодження, розміщення її стосовно м’язових чи шкірних еластичних волокон тощо. Воно більш виражене за поранення еластичних тканин, нанесення рани поперек м’яза, особливо при його розсіченні, у місцях великої рухомості тканин (суглоб, холка). Чим товщий пошкоджений м'язовий шар, тим зяяння сильніше. Поперечні рани сухожилків у ділянці сухожилкових піхов завжди супроводжуються розходженням ранових поверхонь, тоді як колоті, навпаки, не зяють. Рани, нанесені гострим предметом, зяють сильніше, ніж роздавлені тупим знаряддям тканини; вони втрачають еластичність і скорочувальну здатність внаслідок травмування на значному протязі, розшарування, порушення провідності нервових стовбурів. Чим менше зяяння рани, тим менше ускладнень розвивається у подальшому і швидше закривається дефект тканин. Тому зменшення зяяння і кількості нежиттєздатних тканин – одне із важливих завдань під час лікування ран.

Кровотеча(haemorragia),що виникає при пораненні, залежно від характеру пошкодження кровоносної судини і виду рани може бути капілярною, артеріальною, венозною, паренхіматозною й змішаною, зовнішньою та внутрішньою, а за часом появи – первинною і вторинною. Крім того, бувають кровотечі арозійні та септичні.

Капілярна кровотеча найчастіше зустрічається за поранення шкіри, м’язів. При цьому кров на поверхні рани виступає краплями, які зливаються між собою. Така кровотеча, як правило, зупиняється самостійно або після нетривалої тампонади рани і лише при зниженні згортання крові буває тривалою.

Венозна кровотеча буває при пошкодженні вен і легко розпізнається за кольором крові (темно-червона), що витікає безперервною цівкою; вона не б'є фонтаном, а пульсує лише тоді, коли перерізана вена прилягає безпосередньо до великої артерії. Пошкодження вен великого діаметра може спричинити смерть тварини; кровотечі з дрібних вен, особливо в периферійних відділах, не являють небезпеки, тому що вони припиняються самостійно. Стискування вени дистально від місця ушкодження припиняє кровотечу, а проксимальне – посилює.

Артеріальна кровотеча характеризується витіканням крові під тиском. Вона пульсує синхронно серцевій діяльності, яскраво-червона внаслідок насичення киснем і витікає фонтаном чи пульсуючою цівкою, проте при інтоксикації деякими отруйними речовинами темнішає і стає схожою на венозну. Пошкодження великих артерій швидко стають загрозливими, бо за несвоєчасної допомоги настає смерть. Так, після перерізання сонної артерії кінь гине через 15–20, стегнової – через 30 хв.

Паренхіматозна кровотеча в основному змішана: кров витікає з великої кількості дрібних артерій і вен ушкодженого органа й нагадує венозну. Виникає при пораненні печінки, селезінки, нирок, печеристих тіл статевого члена, язика, губчастої субстанції кісток тощо. У названих тканинах судини зв'язані із стромою, не стискуються навколишніми тканинами, не скорочуються і не входять у глибину тканин. Тому паренхіматозні кровотечі часто бувають сильними і небезпечними для життя хворого.

Зовнішня, або відкрита кровотеча характеризується виділенням крові з рани в навколишнє середовище; тому вона легко діагностується, на відміну від внутрішньої, або закритої, коли кров накопичується у тканинах (внутрі-шньотканинна) чи анатомічних порожнинах (внутрішньопорожнинна). Кровотечу називають комбінованою, якщо кров виділяється назовні і одночасно в тканини чи якусь природну порожнину.

Залежно від розмірів травмованої судини, анатомічної структури і кількості пухкої клітковини крововиливи бувають різні: екхімози (точкові), петехії (дрібні, різко відмежовані від навколишніх тканин), сугіляції (плоскі з нечіткими межами), суфузії (обширні, що виникли при пораненні капілярів та дрібних артерій) і гематоми. Внутрішньопорожнинні кровотечі отримали відповідні назви: гемартроз (у суглоб), гемоторакс (у грудну порожнину), гемофтальм (у око) тощо.

Загальні ознаки внутрішної кровотечі: анемія видимих слизових оболонок, слабкість, зниження пульсу; кровотечі в порожнинні органи (сечовий міхур, шлунок, кишки) розпізнають за домішками крові у відповідних виділеннях.

За часом виникнення кровотечі поділяються на первинні, які починаються зразу після операції чи травмування судини, і вторинні, що виникають через деякий час після травми. Останні розділяють на ранні й пізні: перші проявляються протягом двох днів після травми, другі – від двох днів до кількох тижнів. Причини вторинних ранніх кровотеч різні: це і підвищення кров’яного тиску, неспокій та збудження тварини, недостатня перев’язка судини в рані, нова травма в зоні пошкоджених судин, груба зміна пов'язки чи тампона в рані та ін.

Вторинні пізні кровотечі зумовлені переважно розвитком ранової інфекції, гнійним розпадом тромбів та стінок кровоносних судин (арозійні кровотечі), злоякісних чи доброякісних новоутворень, актиноміком, ботріоміком, грануляційної тканини в рані.

У патогенезі арозійної кровотечі має значення тромбоз vasa vasorum і розплавлення судинної стінки під дією протеолітичних ферментів клітин та гною, тривалий тиск на судини стороннього тіла (металевий осколок, куля, гострий кістковий осколок, трубчастий дренаж), пошкодження сечового міхура чи уретри, коли сеча роз’їдає судинну стінку. Кров при арозійній кровотечі може виділятися з місця пошкодження судини чи на її протязі одноразово або повторно.

Септична кровотеча виникає під час септичних процесів внаслідок дегенеративних та деструктивних змін у кровоносних судинах і парезу вазоконстрикторів, зниження здатності крові до згортання та її фізико-хімічних змін, зумовлених отруєнням організму бактерійними токсинами і продуктами розпаду тканин. У таких випадках кров може виділятися не тільки з великих, а й з дрібних артерій, тому що внутрішньосудинні тромби швидко руйнуються. Характер і тривалість кровотечі залежать від виду, розмірів судин та їх тонусу. Тому вона часто повторюється, інколи з інтервалом в одну годину і більше. Зупинка такої кровотечі не виключає її повторення, оскільки не припиняє септичного процесу. Септично хворі надто чутливі до втрати крові і тому погано переносять відносно невеликі повторні кровотечі.

Повторні кровотечі, як правило, комбіновані: зовнішній передує внут-рішньотканинна чи внутрішньопорожнинна. За силою і тривалістю вони різноманітні, що залежить від розміру пошкодженої судини, місця поранення, характеру інфекції та умов повторного тромбоутворення.

За повторних кровотеч пов’язка просочується кров’ю після звичайного перев'язування рани, з’являються згустки крові – старі, більш компактні, зв’язані з прилеглою тканиною й розташовані збоку від пошкодженої судини, та нові, більш пухкі, що лежать біля судини.

Наслідки кровотечі залежать від діаметра судини, її тонусу, характеру і величини ушкоджень, функціонального стану системи згортання крові тощо. Сильніша кровотеча спостерігається при пошкодженні артерій, ніж вен такого ж діаметра. Розтин судин гострим інструментом спричиняє сильну, тривалу кровотечу, тоді як при роздавлюванні їх тупим предметом вона здебільшого незначна. Це пояснюється тиском прилеглих до судини травмованих тканин та швидким утворенням тромбу через наявність у ділянці травми значної кількості тромбопластичних речовин. Тривалість кровотечі більша в холодну пору року, а також за зниження інтенсивності згортання крові. Арозійні кровотечі довготривалі і часто повторюються.

Обмежені кровотечі не спричиняють помітних змін в організмі, однак раптові втрати крові для нього загрозливі: швидка втрата 30 % крові призводить до шоку, тоді як повільну втрату 1/2 –1/3 об'єму організм може витримати.

Відомо, що маса крові у коня в середньому становить 9,8 % маси тіла, корови – 8, вівці – 8,1, свині – 4,6, кроля – 5,5, собаки – 6–8 %. У більшості випадків втрата 1/3 її об'єму загрожує життю, 1/2 – смертельна внаслідок розладу гемодинаміки і кисневого голодування.

Порушення функції визначається локалізацією і видом рани. За поверхневих ран рухи тварин дещо порушуються, а при глибоких – різко, що зумовлено травмуванням нервів, що іннервують м’язи.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Зв’язок хірургії з іншими науками. Роль науковців України у розвитку ветеринарної хірургії

Передмова У другому виданні планується опрацювати тактику оперативного і консервативного лікування... ВСТУП...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СИМПТОМИ РАН

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
Вихід у світ другого українського видання підручника “Загальна ветеринарна хірургія” зумовлений низкою факторів. По-перше, останнім часом збільшилася кількість хірургічно хворих тварин, особливо в

Дослідження хірургічно хворої тварини.
Під час дослідження хворої тварини лікар ветеринарної медицини має дотримуватися правил професійної етики і деонтології. Відомо, що успіх у лікуванні хворого на 50% залежить від своєчасної і правил

Післяопераційний догляд за тваринами.
Його завдання: а) попередження ускладнень; б) своєчасне їх виявлення і лікування тварини; в) полегшення післяопераційного перебігу; г) прискорення видужання тварини. Догляд залежить перш з

ТРАВМИ І ТРАВМАТИЗМ ТВАРИН
    У перекладі з грецької мови травма означає пошкодження тканин тварин найрізноманітнішими травмуючими факторами екзо- і рідше ендогенного походження. Залежно від їх о

КЛАСИФІКАЦІЯ ТРАВМАТИЗМУ
У ветеринарії на сьогодні немає загальноприйнятої класифікації травматизму, яка змогла б урахувати всі травмуючі фактори і допомогла лікарю в організації профілактичних заходів. Основними видами тр

ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМАТИЗМУ
Вона зводиться до усунення факторів, що йому сприяють. Тому профілактичні заходи опрацьовуються з урахуванням виду травматизму. Профілактика внутрігосподарського травматизму передбачає прове

ВПЛИВ ТРАВМИ НА ОРГАНІЗМ
  Ступінь ушкоджень залежить від властивостей і механізму впливу пошкоджувального фактора, анатомо-фізіологічних особливостей ушкоджених тканин та органів, видових особливостей органі

Запалення
  Розвиток запального процесу в тканинах є основною формою реакції живого організму на травму. Церозвинута у ході еволюції реакція живих тканинна місцеве пошкодження, яка включає скла

Медіатори запалення
Медіаторами запалення називають біологічно активні речовини, які здебільшого містяться в зоні ураження та впливають на його пато- і морфогенез. Певною мірою вони являють собою агенти ауто- і паракр

Ключові ланцюги запалення
У більшості випадків запалення характеризується такими клінічними ознаками: гіперемія (гubог), припухлість (tumог), гіпертермія (соlог), біль (dolor) та порушення функці

Клінічні форми запалення
Клініко-морфологічні форми запалення зумовлені переважанням у його динаміці ексудації чи проліферації. При систематиці форм запалення враховують: 1) характеристику за терміном перебігу (го

Видові особливості запалення
Урахування клініко-морфологічних проявів видових особливостей запальної реакції у тварин має суттєве практичне значення, оскільки виникає потреба у різних патогенетичних підходах до здійснення ліку

Фізичні методи
Гідротерапія – це використання з лікувальною метою води різної температури, льоду, снігу, жару тощо. Місцеве охолодження звужує судини і зменшує кровотік, внаслідок чого з

Фізіотерапевтичні процедури
УВЧ-терапія. Метод грунтується на використанні змінного електромагнітного поля ультрависокої частоти, яке підводиться до тканин за допомогою конденсаторних пластин. Дія йо

Гальванізація і електрофорез
Організм тварини – це складна електролітична система, в якій постійно відбуваються процеси дисоціації і рекомбінації молекулярних структур, що й зумовлює значну електропровідність тканин. Переміщен

Світлолікування
Частина світла, що падає на тіло тварини, поглинається тканинами і перетворюється в теплову та хімічну енергію, причому промені з більшою довжиною хвилі (інфрачервоні) проникають у глибину тканин (

Медикаментозне лікування
Новокаїнотерапія вважається найбільш фізіологічним методом лікування, оскільки дає змогу максимально використати фізіологічні здатності організму тварин у боротьбі з хворобою. Введ

Імуностимулювальна терапія
Імунотропні лікарські речовини, здатні нормалізувати гуморальну або клітинну імунну систему, включають засоби різної хімічної будови. Їх застосовують при гіпер- чи гіпоергічних запаленнях, септични

ГЕМАТОМА
  Гематома – це крововилив переважно у пухку клітковину з утворенням у ній наповненої кров’ю порожнини, що утворюється при порушенні цілості артерій або вен значного калібру, коли кро

ЛІМФОЕКСТРАВАЗАТ
  Лімфоекстравазат – це накопичення лімфи у новоутвореній порожнині внаслідок травмування лімфатичних судин. Етіологія. Він виникає внаслідок дії сили на діл

КЛАСИФІКАЦІЯ РАН
На сьогодні є декілька класифікацій ран залежно від певних ознак. За походженням всі вони поділяються на операційні та випадкові. Операційні рани наносять з

МЕХАНІЗМИ ЗАГОЮВАННЯ РАН
Рановий процес – це сукупність послідовних змін, що відбуваються в рані і всьому організмі у процесі загоювання. Загоєння рани – це репаративний процес по

ФАЗИ ЗАГОЄННЯ РАН
У динаміці ранового процесу розрізняють дві фази: гідратації (самоочищення) і дегідратаціі (регенерації). Фаза гідратації при первинному і вторинному загоюванні ран проходить

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ЗАГОЄННЯ РАН
На процес загоєння ран у тварин впливає багато факторів, а саме: - вік тварини і його маса; - стан годівлі і утримання; - наявність вторинного інфікування ран; -

Загоювання первинним натягом
При нормальному загоєнні ран регенерація починається уже через кілька годин після поранення та зупинки кровотечі і закінчується через 6–8 днів закриттям дефекту без утворення макроскопічного рубця.

Загоєння вторинним натягом
Загоєння відбуваєтьсяя після вираженого запального процесу наслідком якого є очищення рани від некротизованих тканин і супроводжується розвитком грануляційної тканини, яка поступово виповнює всю ра

Загоювання ран під струпом
Під струпом загоюються поверхневі або колоті рани, особливо у птиці, гризунів, великої рогатої худоби і свиней. Якщо рана не інфікована, не забруднена, містить мало мертвих тканин, то загоєння під

ВИДОВІ ОСОБЛИВОСТІ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ
  Особливо яскраво вони виражені у першій фазі – самоочищення від мертвих тканин і забруднень. Цей процес зумовлений характером запалення у тварин різних видів і має наступних три різ

ЗАГОЄННЯ РАН У ТВАРИН, ХВОРИХ НА ПРОМЕНЕВУ ХВОРОБУ ТА ПРИ ЇХ ЗАБРУДНЕННІ РАДІОНУКЛІДАМИ
  У початковому періоді променевої хвороби перебіг ранового процесу майже не відрізняється від звичайного. За легкого і середнього ступенів відбувається гальмування регенеративних про

МЕТОДИ КОНТРОЛЮ ПЕРЕБІГУ РАНОВОГО ПРОЦЕСУ
Клінічні методи.Під час поранення проводять як загальне, так і місцеве дослідження тварини. Перше дозволяє своєчасно виявити так звану ранову хворобу, ранові ускладнення. Тому споч

Зупинка кровотечі
Кровотеча є обов’язковою ознакою будь-якої рани, тому хірург повинен в найкоротший термін зупинити, або призупинити кровотечу і тим самим усунути загрозу життю тварини, а також відновити в організм

Боротьба з втратою крові
Доведено, що в організмі здорової тварини незначні втрати крові відновлюються без особливої шкоди для нього за кілька днів, значні − протягом 3–4 тижнів. Тому заходи боротьби з наслідками кро

Рановий спокій
Загоювання рани не може бути успішним, якщо в ній зберігається чи ще більше наростає болісність. Усунути або хоч послабити її вдається забезпеченням спокою пораненій тварині. Рух викликає додаткове

Механічна антисептика ран
Доведено, що ніякі препарати не здатні простерилізувати рану до тих пір, поки в ній містяться мертві тканини, гнійний ексудат, сторонні тіла. Тому лікування рани у стадії самоочищення полягає не у

Хірургічна обробка ран
Залежно від строків оперативного втручання, хірургічна обробка ран буває: а) первинна, яка може бути ранньою (у перші 6–12 год після поранення), відстроченою (24–36 год) і пізньою (обробка інфікова

Фізична антисептика ран
Це один із важливих способів лікування гнійних ран і ранових ускладнень. У його основі лежить уявлення про те, що фізичні умови навколишнього середовища (вологість повітря, відсмоктувальні властиво

Хімічна антисептика ран
Крім фізичної, користуються й хімічною антисептикою. Суть її зводиться до використання антисептичних і бактеріостатичних засобів. Звичайно, знищити всю мікрофлору в рані засобами хімічної антисепти

Лікування гнійних ран
Лікування гнійних ран буває місцеве і загальне. Крім того, характер лікування визначається фазою ранового процесу. При місцевому лікуванні у першу фазу ранового процесу хірургу необхідно:

Лікування ран у хворих на променеву хворобу
Із методів загального впливу слід відзначити повноцінну годівлю тварин, особливо вітамінну, а також посилення імунобіологічного захисту організму за рахунок переливання крові, використання тканинни

Хірургічна інфекція
    Це інфекційний процес, що виникає в організмі тварини на місці проникнення мікробів або вірусів і проявляється як загальна чи місцева хвороба, під час лікування якої

Механізми, що попереджують розвиток інфекції
  Для боротьби з інфекцією, що загрожує тваринам зі всіх сторін, їх організм має низки захисних пристосувань фізичного, біохімічного та біологічного характеру. Перш за все це непошкод

Дрімаюча інфекція
  Патогенні мікроби тривалий час можуть залишатися у місці свого початкового проникнення (регіонарних лімфовузлах, м’язовій тканині) у прихованому, дрімаючому стані після видужання тв

Клінічні форми гнійної інфекції
У сільськогосподарських тварин місцева гнійна інфекція найчастіше проявляється у вигляді абсцесу і флегмони. Абсцес (Abscessus) Абсцес (нарив) – це обмежене гн

Анаеробна і гнильна інфекція
Анаеробна хірургічна інфекція виникає здебільшого як ранова. Часто вона розвивається при осколочних, а також випадкових розміжчених і рваних ранах. Може виникнути і при незначних пораненнях шкіри.

Актинобактеріоз
Актинобактеріоз (Аctinobacteriosis) – хронічна інфекційна хвороба, що характеризується утворенням гнійних гранульом в ділянці голови і шиї. Не так давно вона діагносту

Ботріомікоз
Ботріомікоз (botriomycosis) – це хронічна інфекційна хвороба, яка супроводжується розвитком інфекційної гранульоми або так званої ботріомікоми. Вона зустрічається часто у коней

Правець
Правець (tetanus) – це гостра інфекційна хвороба, викликана широко розповсюдженим у природі мікробом СІ. tetani, яка характеризується підвищеним рефлекторним збудженням

Некробактеріоз
Некробактеріоз (necrobacteriosis) – це інфекційна хвороба, що проявляється прогресуючими гангренозно-некротичними процесами у шкірі, підшкірній клітковині, сухожилках, зв’язках

Сторонні тіла
  Сторонні тіла – це предмети неорганічного та органічного походження, що проникають у тканини або утворюються в органах протягом певного часу. Залежно від локалізації їх под

Гангрена
Певним видом некрозу є гангрена в патогенезі якої основним фактором є судинна непрохідність. Причинами гангрени можуть бути як зовнішні, так і внутрішні фактори, які викликають стійкі й тр

ТЕРМІЧНІ ОПІКИ
Нагрівання шкіри і розвиток опіків відбувається по-різному, залежно від джерела тепла. Можливі три способи перенесенння тепла :1) конвекція – під час дії гарячої пари чи газу; 2) прямий контакт з н

ХІМІЧНІ ОПІКИ
Хімічні опіки виникають внаслідок дії на шкіру чи слизові оболонки концентрованих кислот, розчинних солей важких металів, лугів, фосфору, а також речовин шкіронаривної та резорбтивної загальнотокси

ЕЛЕКТРООПІКИ
Це ушкодження електричним струмом або блискавкою. Ушкодження тканин при електротравмі залежить від напруги струму і ступеня опору (чим він вищий, тим більше ушкодження). Найбільший опір має шкіра,

ПРОМЕНЕВІ ОПІКИ
Іонізуюча радіація при зовнішній дії залежно від виду опромінення викликає розвиток променевої хвороби чи ураження шкіри – променеві опіки. Виникнення останніх визначається проникною здатністю пром

Розвиток опорно-рухової системи і функції кісткової тканини
Формування опорно-рухової системи – складний, тривалий і багатостадійний процес. Розпочинається він в ембріональному періоді і закінчується у тварин різних видів із завершенням фізіологічного розви

Дистрофічний остеотендиніт
Хвороба зумовлена первинним ураженням окістя і супроводжується вторинним втягуванням у процес сухожилка, зміною постави кінцівок (Борисевич В.Б.). Етіологія, патогенез і клінічні о

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Під словом «суглоб» розуміють не тільки пасивне зчленування кісток між собою, а й складну систему, що об’єднує в собі кістки, судини, нерви, зв’язки, м’язи, сухожилки, слизові сумки, апоневрози і н

ЗАКРИТІ МЕХАНІЧНІ ПОШКОДЖЕННЯ
Забій суглоба (Contusio articuli) Забій суглоба виникає внаслідок прямої (безпосередньо) чи непрямої механічної травми, головним чином, м’яких його тканин.

ХРОНІЧНІ БЕЗЕКСУДАТИВНІ ПРОЦЕСИ В СУГЛОБІ
  Пері- і параартикулярний фіброзит (Fibrositis peri-paraarticularis) Періартикулярний фіброзит – це хронічне запалення з проліферацією у прилеглій до

Контрактури суглобів
Контрактури характеризуються стійкими змінами положення суглоба і різким обмеженням його рухливості. Вони виникають при ураженні тканин, які прямо чи побічно впливають на функцію суглоба. Тому й ро

Деформівний артрит
Це хронічне продуктивне запалення хряща або кісток суглоба; зустрічається переважно у робочих коней, волів, собак. Етіологія. Запалення, яке супроводжується осифікацією, з

Дисплазія суглобів
Дисплазія суглобів – це вади розвитку, що зумовлюють функціональну недостатність. Хворіють переважно собаки. Різні клінічні форми дисплазій зустрічаються у плечовому, ліктьовому, зап’ястковому, кул

АНАТОМО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДАНІ
Сухожилки сформовані з колагенової тканини, що містить багатожильні фібрили, склеєні в первинні пучки. Останні, з’єднуючись сполучною тканиною, формують вторинні, потім третинні, а інколи й більш с

Розтяг (distorsio) і розрив(ruptura) сухожилка
Розтяг – це закрите механічне пошкодження, що супроводжується розривом фібрил, окремих сухожилкових пучків зі збереженням їх анатомічної цілісності. Розривом же називають повне порушення ана

Гострий асептичний тендиніт
Запалення розвиваються внаслідок посиленого навантаження на кінцівки при забоях, пораненнях. Тому й зустрічаються здебільшого у коней і биків-плідників на племінних об’єднаннях. Сприяють розвитку т

ФУНКЦІЇ, БУДОВА І ВЛАСТИВОСТІ ШКІРИ
Складна анатомічна будова шкіри означає, що тканини, які входять до її складу присутні у всіх найважливіших органах тварин. Тому можна вважати і розглядати шкіру як орган, що виконує в організмі ни

ХВОРОБИ М’ЯЗІВ
  МІОЗИТИ (МIОSІТІS) Зустрічаються у тварин досить часто. За перебігом вони бувають гострими і хронічними. За характером запального процесу 

АТРОФІЯ М’ЯЗІВ
Атрофія − зменшення в об’ємі м’язів внаслідок пошкодження різних органів і тканин організму: суглобів, периферичних нервів та спинного мозку (паралічі), травм, інтоксикацій, злоякісних пухлин

Хвороби кровоносних судин
Артеріїт (Arteriitis) Артеріїт як самостійний запальний процес у стінці артерії не дуже поширений. Він виникає внаслідок переходу запального процесу з прилеглих тка

ХВОРОБИ ЛІМФАТИЧНИХ СУДИН ТА ВУЗЛІВ
Лімфатичні судини виконують важливу для тканин дренажну евакуа-торно-транспортну функцію, її порушення супроводжується глибокими розладами метаболізму паренхіматозних органів та їх сполучнотканинно

Механічні пошкодження периферичних нервів
У ветеринарній хірургії розглядаються в основному хвороби нервів, що проявляються дисфункцією периферичного відділу соматичної нервової системи та трофічними порушеннями в органах і тканинах на фон

Парез і параліч нервів
Це повне (параліч) або часткове (парез) випадання рухової функції органа, зумовлене ураженням центральних або периферичних відділів нервової системи. Оскільки більшість периферичних нервів

ТРАВМИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ
Струси та забої головного мозку часто зустрічаютьсяпри падінні тварин на голову чи спину в результаті нанесення сильних ударів. Клінічні ознаки.Тварини падають і втрачають

Зміщеня у межах черевної порожнини
Зміщення сичуга (Dislocatio abomasi) Зміщення сичуга вліво – це захворювання в основному високопродуктивних корів, яке характеризується здуттям і зміщеням си

Зміщення шлунка у собак
Зміщення шлунка – це заворот його навколо поздовжньої чи поперечної осі з наступним гострим розширенням. Етіологія і патогенез.Сприятливими факторами

Зміщення за межі черевної порожнини
  Стінки внутрішніх порожнин тварин складаються з трьох пластів: зовні – шкіра, потім – м’язово-сполучнотканинний, що містить також кровоносні та лімфатичні судини, нерви, у деяких ді

Виворот із випадінням порожнинних органів
Це різновидність зміщення, інвагінації порожнинних органів, котрі мають вихідні отвори, з виворотом слизової оболонки назовні. Зустрічається випадіння прямої кишки, піхви, матки, препуціального міш

Поширення пухлинних хвороб
Пухлини зустрічаються у тварин різних видів (велика рогата худоба, коні, собаки, коти, птиця, рідше свині) і різного віку; доброякісні – переважно у молодих, а злоякісні – у старших. Розвиток пухли

Етіологія і патогенез новоутворень
Пухлини виникають у різних тканинах організму без видимих причин, переважно в місцях розвитку хронічного патологічного процесу, що, мабуть, зумовлене зміною біологічних властивостей клітин. У виник

Характерні ознаки пухлинного (злоякісного) росту
  Утворившись під впливом тих чи інших канцерогенних факторів шляхом трансформації нормальних клітин організму, пухлинні клітини набувають особливих біологічних властивостей – практич

Класифікація пухлин
У спеціальній літературі зустрічаються такі поняття, як «солідна» (справжня) і «несолідна» (несправжня) пухлини. Справжні пухлини характеризуються поліморфізмом будови та відокремленістю росту. Нес

Доброякісні новоутворення
Папілома– доброякісна епітеліальна пухлина шкіри і слизових оболонок характерної, здебільшого сосочкоподібної форми; містить два тканинних компоненти – епітелій та сполучноткан

Злоякісні новоутворення
Карцинома (сancer – рак) Це злоякісна пухлина, що розвивається із поверхневого або залозистого епітелію внаслідок атипового його росту. Побудована з малодиференційовано

Пухлини нервової тканини і мозкових оболонок
Їх поділяють також на доброякісні і злоякісні, проте і перші, і другі при локалізації в центральній нервовій системі мають злоякісний перебіг. Крім того, вони дають метастази у межах головного і сп

Зміни морфологічного складу крові
Вони залежать від виду пухлин, їх локалізації і стадії пухлинного процесу. У тварин з карциномою різної локалізації реєструється перш за все помірний лейкоцитоз з дегенеративним зрушенням у лейкогр

Хірургічне лікування
Видалення (екстирпація) пухлини є єдиним методом лікування деяких неопластичних захворювань. І навіть при злоякісних новоутвореннях у багатьох випадках радикальне видалення їх на початку виникнення

Патогенетичне лікування
Успіх лікування пухлинної хвороби залежить не тільки від радикального видалення новоутворення, а й одночасного (чи попереднього) терапевтичного впливу на організм, спрямованого на підвищення його з

Хіміотерапія
Основними факторами, які визначають успіх хіміотерапії, є розмір ростучих пухлинних клітин, час подвоєння маси пухлини, гетерогенність пухлинних клітин і резистентність до протипухлинних препаратів

Променева терапія
Використання променевої терапії за онкологічних захворювань грунтується на тому, що в результаті опромінення у клітині пошкоджуються всі її структури, що призводить до гальмування її росту та поділ

Штучна гіпертермія
Гіпертермія – це підвищення температури тканин і тіла. Протипухлинна дія її проявляється у прямому впливові на судинну сітку пухлини, внаслідок чого виникає стаз, тромбоз і ендотеліальна дегенераці

Магнітотерапія
Метод опрацьований порівняно недавно і апробований А.П. Волобуєвим і І.М. Донником при новоутвореннях молочної залози у собак. Основою для вивчення можливостей використання магнітотерапії в онколог

Предметний покажчик
  Абсцес Актиномікоз Аллопластика Аневризма Анестезія Артеріїт Артрит Артроз Аутогемотерапія Бакт

Додаткова
1. Белов А.Д. Беляков И.М, Лукьяновский В.А. Физиотерапия и физиопрофилактика болезней животных, – М.: Колос, 1983. – 207 с. 2. Загальна ветеринарно-медична хірургія / В.Б.Борисевич, Б.В.Б

Закриті механічні пошкодження
Забій Гематома Лімфоекстравазат Відкриті механічні пошкодження (рани) Симптоми ран Класифікація ран Механізми загоювання ран

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги