рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок - раздел Образование, ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Червоної Армії (1941—1942 Рр.) Напередодні Початку ...

Червоної Армії (1941—1942 рр.)

Напередодні початку війни, СРСР отримував інформацію про підготовку німецької агресії. Радянські розвідники повідомляли навіть точну дату вторгнення. Серед них були Р. Зорге (працівник німецького посольства в Японії), В. Лєман (начальник відділу економічної контррозвідки гестапо), Л. Треппер (резидент радянської нелегальної розвідки), М. Воронцов (військово-морська розвідка), Ф. Голіков (начальник ГРУ ГШ ЗС СРСР), В. Новобранець (начальник військової розвідки КОВО), художник М. Глущенко («Ярема») та інші. Чому Й. Сталін не повірив їм? Мабуть, тому, що розвідники часто змінювали відомості. Та й сам «вождь» був переконаний: доки Німеччина завершить бойові дії на Заході проти Великої Британії, розпочинати війну на Сході не наважиться. У свою чергу, відомий радянський розвідник В. Суворов (Б. Різун) переконує, що в німців іншого виходу просто не було. Вони змушені були завдати превентивного удару, бо агресію проти них готував сам СРСР. Позаяк 22 червня 1941 р., після повітряного удару і масованої артпідготовки, о 04.15 ранку вермахт розпочав сухопутну операцію. Цього самого дня Президія ВР СРСР прийняла указ про загальну мобілізацію.

Радянсько-німецька дискусія: «хто ж винен у початку війни?» — розпочалась з перших її хвилин. Дві ворожі сторони подали власні пояснення подій в урядових нотах. У ноті німецького МЗС уряду СРСР від 21 червня 1941 р. йшлось: «У той час, коли Німеччина була зайнята на Заході, у французькій кампанії, а на Сході залишалася зовсім мала частина німецьких військ, російське командування розпочало систематично перекидати великі військові контингенти на східний кордон Рейху, до того ж особливо великі скупчення було помічено на кордонах Східної Прусії і Генерал-губернаторства, а також у Буковині і Бессарабії проти Румунії. Постійно посилювалися російські гарнізони й на фінському кордоні. Все нові російські дивізії перекидались із Східної Азії та Кавказу у Європейську Росію... Російські війська все ближче просуваються до німецького кордону, хоча німецька сторона не вживала жодних заходів, які могли б виправдати такі дії росіян. Лише така поведінка росіян змусила німецький Вермахт здійснити контрзаходи... Окрім цього, окремі з’єднання російської армії висунуті на передові позиції, а на аеродромах, вздовж німецького кордону, базуються міцні з’єднання ВПС... Це ж саме, за повідомленнями румунського уряду, відбувається у румунських прикордонних областях, Буковині, Молдавії і на Дунаї... За такими діями можуть критись лише агресивні наміри... Результати останніх спостережень засвідчують, що угрупування російських військ, особливо моторизованих і танкових з’єднань, здійснено таким чином, що російське верховне командування може кожної хвилини перейти до агресії на різних ділянках німецького кордону... Радянський уряд зосередив на німецькому кордоні усі свої збройні сили, готові до кидка». 22 червня 1941 р. о 5 год. 30 хв., коли війна вже розпочалась, міністр закордонних справ Німеччини Й. фон Ріббентроп прийняв радянського посла М. Деканозова, якому заявив, що «через антинімецьку політику радянського уряду і небезпеку для кордонів Німеччини, створену великим угрупуванням сил Червоної армії, Німеччина переходить до оборонних дій. Радянські війська підтягувались до німецьких кордонів все ближче і ближче, хоча Німеччина не вживала жодних військових заходів, які могли б виправдати такі дії радянської сторони». Одночасно німецький посол у Москві граф В. Шуленбург повідомив подібне наркому закордонних справ СРСР В. Молотову.

У ноті уряду СРСР від 22 червня 1941 р. заперечувалась німецька позиція. Говорилось, що «цей віроломний напад не має прикладів в історії відносин цивілізованих народів. Вторгнення у нашу країну відбулося, не зважаючи, що між СРСР і Німеччиною було укладено Договір про ненапад, і радянський уряд добросовісно виконував усі його положення».

Німецькі війська наступали трьома групами армій: «Північ» — у напрямку Ленінграда, «Центр» — на московському напрямку і «Південь» — на Київ і Крим. Їм у перші дні війни протистояли Північний фронт (Ленінградський військовий округ), Північно-Західний фронт (Прибалтійський військовий округ), Західний фронт (Західний військовий округ), Південно-Західний фронт (Київський особливий військовий округ), Південно-Західний фронт (Одеський військовий округ). Наркомом оборони тоді був Маршал Радянського Союзу С. Тимошенко, а посаду начальника Генерального штабу обіймав генерал армії Г. Жуков.

У перший день війни німецька авіація захопила ініціативу в повітрі. 22 червня радянські ВПС втратили 1811 літаків, з них у повітряному бою — 332. До 30 червня 1941 р. ВПС ЗС СРСР п’яти фронтів втратили 3463 літаки, у той час «люфтваффен» — 669. 11 липня німецьке військове командування повідомило до Берліна, що в полон узято 320 тис. радянських солдат та офіцерів, захоплено 3600 танків, 3900 гармат. У перші дні війни вермахт просунувся вглиб радянської території на 350—600 км. За перші три тижні війни Червона армія втратила 850 тис. осіб особового складу, близько 3,5 тис. літаків, понад 6 тис. танків, 20 тис. гармат та мінометів, катастрофічної поразки зазнали 100 радянських дивізій. До ворога потрапила половина (близько 200) складів озброєння, розташованих у західних прикордонних округах, зокрема у так званому львівському виступі: 5,4 із 7,6 млн. гвинтівок, 191 із 240 тис. кулеметів; частину матеріальних ресурсів. З 700 вагонів боєприпасів, які зберігалися на складах у Львові, війська Південно-Західного фронту, які відступали, ліквідували 160. Було знищено 1933 вагони боєприпасів, 38047 т палива. Причиною таких втрат було те, і нині це доведено документально, що значна частина радянських військ, озброєння, техніки, спорядження й аеродроми зосередилися безпосередньо на кордоні з Німеччиною й були захоплені в перші дні війни. А також те, що радянським військам (Директива № 3 ГШ ЗС СРСР від 23 червня 1941 р.) було віддано наказ наступати і вибити ворога з території СРСР. В результаті, німці завдавали ударів по флангах радянських військ, які йшли в наступ, брали радянських бійців в оточення, а далі в полон.

Основними причинами масштабних поразок Червоної армії на початковому етапі війни радянська історіографія називала:

— фактор раптовості (нині називають такі риси підготовки СРСР до війни: наступальність, оборонність, превентивність);

— захоплення німцями великої кількості особового складу, озброєння, техніки, аеродромів радянських військ, які розташовувались у прикордонній з Німеччиною смузі (цим підтверджується підготовка СРСР до нападу);

— ліквідацію керівництвом СРСР укріплених районів на старому кордоні;

— кількісну і якісну перевагу німецьких військ в озброєнні (розсекречені наприкінці 1980-х рр. документи навпаки засвідчують, що СРСР переважав в озброєнні Німеччину, Румунію і Велику Британію разом узятих. Але вкрай не вистачало засобів пересування, запчастин, боєприпасів, пального);

— відсутність у радянської армії досвіду ведення бойових дій у сучасних умовах (тепер зауважують, що такий досвід було, зокрема, здобуто в радянсько-японській війні 1939 р., радянсько-фінській війні 1939—1940 рр).

— у 1930-ті рр. було репресовано 40 тисяч радянських офіцерів (але сьогодні вказують, що ними здебільшого були замполіти. Водночас під час війни висунулись такі полководці, як А. Василевський, Г. Жуков, К. Рокосовський, Ф. Толбухін, І. Конєв, К. Мєрєцков, Р. Малиновський, С. Тимошенко, І. Баграмян, І. Черняховський та інші. Наголошують, що країна, яка кадрово непідготовлена до війни, у ній ніколи б не перемогла).

Про готовність СРСР до війни засвідчує чисельність особового складу й озброєння армій СРСР і Німеччини станом на червень 1941 р. Незважаючи на те, що існують кілька варіантів такої статистики, істотних розбіжностей між ними не має.

 

Співвідношення в озброєнні між СРСР і Німеччиною

(на літо 1941 р.)

(за С. Жуковським та І. Жуковським)

 

Види зброї Червона Армія (кількість) Вермахт (кількість)
Танки 22 тис. 5,5 тис.
Літаки 23 тис. 9 тис. (союзники)
Артилерія (гармати, міномети) 115 тис. 88 тис.
особовий склад ≈5,5 млн. 5,5 млн.

 

Співвідношення в озброєнні між СРСР і Німеччиною

(на червень 1941 р.)

(за В. Королем)

 

Види зброї Червона Армія (кількість) Вермахт (кількість)
Танки 18,7 тис. 5639 — німецькі 4930 — трофейні всього: понад 10 тис.
Літаки 20 тис. 10 тис.
Артилерія (гармати, міномети) 67 тис. 61 тис.
особовий склад 5373 тис. 7254 тис.

 

Співвідношення радянсько-німецьких сил у районі КОВО

(з 22 червня 1941 р. Південно-Західний фронт

(СРСР) — «Південний напрямок» (Німеччина))

(за В. Королем)

 

Види зброї Червона Армія (кількість) Вермахт (кількість)
танки 761 — середні і важкі (КВ і Т—34) 3340 — (застарілої конструкції) 570 (легких) 210 (середніх) 0 — (легкі)
літаки 2256 (переважно нових конструкцій)
артилерія (гармати, міномети)
особовий склад (58 дивізій) 730 тис. (36 дивізій)

 

Радянські війська, не очікуючи нападу, не були готові до оборони й у битвах у прикордонній смузі зазнали повної поразки. Німці перш за все сконцентрували танкові сили на вузьких ділянках фронту і проривали нашвидкоруч організовану оборону радянських військ.

Головні події у ці дні розгорталися в районі Луцьк — Рівне — Дубно — Броди 23—27 червня. Саме тут наступало головне ударне німецьке угруповання — перша танкова група Клейста, яка рухалася в напрямку Житомира — Києва. Тут відбулась найбільша танкова битва першого періоду війни. З обох сторін у ній взяло участь 2 тисячі танків. Незважаючи на кількісну та якісну перевагу, радянські війська зазнали повної поразки. А 29 червня 1941 р. німці захопили Львів. Війська Південно-Західного фронту залишилися без оборонних рубежів, без бойової техніки, передусім літаків і танків, в ході жорстоких боїв ледь стримували натиск ворога. Було вирішено відвести війська фронту на рубіж Коростень — Новоград-Волинський — Шепетівка — Старокостянтинів — Проскурів, тобто до старого кордону. Німці наступали і 9 липня зайняли Житомир, виникла реальна загроза захоплення столиці Української РСР, Києва.

У той час основну міць вермахт вклав в удар на центральному напрямку (мінській ділянці) фронту. У Мінському «котлі» радянські війська втратили 300 тис. солдат та офіцерів, понад 3 тис. танків, близько 2 тис. гармат та мінометів. Розпочались бої за м. Смоленськ. Через заборону відійти наприкінці липня 1941 р. було оточено ще одне угрупування радянських військ, втрати яких становили більш ніж 300 тис. осіб, 3 тис. танків, 3 тис. гармат.

У ході стратегічного наступу війська групи армій «Центр» дещо вирвались уперед щодо до групи армій «Південь». Німці вирішили далі тимчасово призупинити наступ на центральному напрямку й різко повернули в південному напрямку, щоб об’єднатися з групою армій «Південь». У ході київської оборонної операції (6 липня — 17 вересня 1941 р.). в районі Умані 2 серпня було оточено 6-у й 12-у радянські армії чисельністю 103 тис.

Через заборону відступати на Лівобережжя, зокрема залишити Київський укріпрайон, м. Київ і р. Дніпро, виникла небезпека оточення військ Південно-Західного фронту. Наказ про відступ зі Ставки Верховного головнокомандування надійшов надто пізно, о 23 год. 40 хв. 17 вересня, коли 5, 37, 26, 21-а армії й частина сил 38-ї армії вже опинились у стратегічному оточенні на захід від української столиці. З 665 тис. солдат та офіцерів з оточення прорвалось 21 тис. осіб під командуванням генерал-майора І. Баграмяна (Командувач КОВО М. Кирпонос 20 вересня загинув). Водночас праве крило групи армій «Південь» рушило на Одесу, яку захопило 16 жовтня.

На початку жовтня німецькі війська знову рушили на Москву. 7 жовтня їм вдалося оточити кілька радянських армій під Вязьмою і Брянськом, чисельністю 663 тис. солдат та офіцерів. Але це була остання поразка радянської армії такого масштабу. В оточенні, між німецькими і фінськими військами, опинився Ленінградський фронт. Ще раніше, 9 жовтня А. Гітлер на нараді політичного і військового керівництва заявив, що Радянський Союз «упав».

Наприкінці 1941 р. від довоєнної кадрової армії СРСР майже нічого не залишилося. Її втрати, за офіційними радянськими даними, досягли 4,5 млн. осіб — убитими, пораненими, тими, що потрапили в полон і зникли безвісти. Зі 170 дивізій, розташованих перед війною в західних військових округах, 124 було розбито повністю, вони втратили боєздатність і були розформовані. Було втрачено майже усе озброєння, накопичене в західних округах, зокрема 67% стрілецької зброї, 91% танків, 90% гармат і мінометів, 90% літаків. В. Суворов наводить детальнішу статистику. Вказує, що у 1941 р. втрати становили 5,3 млн. осіб, 6 млн. 290 тис. одиниць стрілецької зброї, 20500 танків, 10300 літаків, 101100 гармат і мінометів.

До кінця грудня 1941 р. німецькі війська окупували майже всю територію України, всю Білорусь і Прибалтику, захопили територію в 1,5 млн. км2 з населенням 75 млн. осіб. Радянський військово-промисловий комплекс втратив велику кількість підприємств разом з заготовленою для них сировиною, які становили 85% потужностей наркомату боєприпасів. Втратили половину моторних і авіаційних заводів, два з трьох найбільших танкових заводів. На окупованій ворогом території залишилося 60% потужностей вугільної й сталеливарної промисловості, майже вся кольорова металургія, близько 40% найкращих сільськогосподарських угідь країни. Наприкінці 1941 р. Й. Сталін наказав главі радянських спецслужб Л. Берії шукати контакти з керівництвом Німеччини й домовлятися про укладення сепаратного миру. Але А. Гітлер відмовив.

Наприкінці 1941 р. радянським військам все-таки вдалося зупинити ворога по всьому стратегічному фронту, а взимку 1941—1942 рр. під Москвою завдати йому першої поразки з початку війни. Цю перемогу радянське керівництво витлумачило як свідчення великих наступальних можливостей Червоної армії. Що це були за можливості, показали подальші події. Майже всі локальні операції, які провів СРСР навесні 1942 р., закінчилися провалом.

Найбільшої поразки радянські війська зазнали під Харковом, наступ на який розпочався 12 травня 1942 р. Цю операцію, яку ініціювали головком Південно-Західного напрямку С. Тимошенко і особисто Й. Сталін, провели непродумано, особливо неправильно оцінили наступальні можливості Червоної армії та небезпеку флангових ударів ворога. Вибравши зручний момент, німці, які самі готували наступ на південь (командування Червоної армії помилково вважало, що в 1942 р. німці знову наступатимуть на Москву), вдарили по слабкому флангу радянських військ і оточили три армії. Було розбито 6-у і 57-у армії та армійську групу генерала Л. Бобліна. Втрати становили 230 тис. осіб загиблими й пораненими, 775 танків, понад 5 тис. гармат і мінометів.

Не менш серйозною була поразка радянських військ у Криму. Спроба командування Кримського фронту розгорнути наступ з Керченського півострова для визволення всього Криму, незважаючи на перевагу в силах, завершилась катастрофою. 14 травня 1942 р. війська 11-ї армії Е. Манштейна прорвались на околицю Керчі. Війська Керченського фронту з великими втратами відступили через Керченську протоку на Таманський півострів. У ході дванадцятиденного наступу німців Кримський фронт втратив 176566 солдат та офіцерів убитими, 347 танків, 3476 гармат і мінометів, 400 літаків.

Прикметно, що радянські війська зазнали нищівної поразки, хоча мали кількісну перевагу в озброєнні та живій силі. Сталося це через бездарне планування і проведення наступальних операцій. Щоправда, ці значні поразки були останніми й надалі більше не повторювались. Війська Південно-Західного і Південного фронтів з боями відступали з Лівобережжя. Зупинити ворожі армії їм так і не вдалося. Було втрачено промисловий Донбас, Слобожанщину з Харковом, південне чорноморське й азовське узбережжя. Станом на 22 липня 1942 р. всю територію України було окуповано ворогом. Далі основні бойові дії розгорнулися на території РСФРР.

 

4. Окупаційний режим в Україні (19411944 рр.)

Розпочавши 22 червня 1941 р. війну, німці одразу ж заходилися розчленовувати Україну. Закарпаття, з їхнього дозволу, в 1939 р. окупували угорці. Холмщину і Лемківщину після завоювання Польщі було включено до польського генерал-губернаторства з центром у Кракові. Пізніше, 1 серпня 1944 р., як п’ятий дистрикт (округ) «Галичина» з центром у м. Лемберзі (Львові) до нього ввійшли чотири західні області УРСР: Львівська, Дрогобицька, Станіславська і Тернопільська. Окуповані землі поділялися на зони цивільного та військового управління. Для управління іншими окупованими територіями було створено три губернаторства: «Бесарабія», «Буковина» і «Трансністрія». За попередньою домовленістю з А. Гітлером, перші два увійшли до складу Румунії, а останнє румунська адміністрація лише контролювала.

20 серпня 1941 р. А. Гітлер підписав розпорядження про рейхскомісаріат «Україна» з центром у Рівному, який очолив Е. Кох. Київ, що мав притягальну політичну, економічну і духовну силу, очікувало знелюднення і зруйнування. Рейхскомісаріат охопив основну частину українських земель і складався з шести генеральних округів: «Волинь», «Житомир», «Київ», «Миколаїв», «Таврія», «Дніпропетровськ». Територія воєнної зони відокремлювалась. У складі міністерства окупованих східних областей діяв департамент у справах України й Прибалтики.

В основі політики «третього рейху» в Україні лежала расова теорія про верховенство арійців над іншими народами, зокрема слов’янськими. А. Гітлер неодноразово заявляв, що Україна має забезпечити достаток великій Німеччині. При цьому слід позбавитись місцевого населення, колонізувати територію, яку загарбники розглядали лише як «німецький простір» та ще хіба як сферу інтересів румунів і угорців.

19 серпня 1941 р. І. Антонеску (узгодивши з німцями) видав декрет про встановлення румунської адміністрації в «Трансністрії». На відміну від Бессарабії та Північної Буковини, вона формально до складу Румунії не входила. За угодою, укладеною з Німеччиною 30 серпня, румуни отримали німецький мандат на здійснення тимчасової «адміністрації» і економічної експлуатації території між Дністром і Бугом. Окрім окупаційного апарату, на території України номінально існували й органи місцевого самоврядування.

Було налагоджено тісну співпрацю між командуванням вермахту та рейхскомісаром і керівниками СС та поліції. Поліційна охорона окупованих східних областей покладалася на СС, СД і поліцію. При групах армій діяли так звані «айнзацгрупи СС» (оперативні групи) для «виконання особливих завдань безпеки». Безпосередньо на території України діяли айнзацгрупи «С» і «D». Їхнім призначенням було «упокорення» населення шляхом викорінення можливої опозиції. Діяли й розвідвідділи абверу — військової розвідки та контррозвідки.

Розпочавши агресію, нацисти одразу заходилися реалізовувати програму масового геноциду, тобто організованого й послідовного винищення мирних громадян. З осені 1942 р. почали застосовувати спеціальні обладнані машини — автофургони — «душогубки». Ще одним з основних методів масового знищення людей була система заручництва. Робилося це паралельно з досягненням ще однієї мети — запобігання виникненню і поширенню патріотичної боротьби населення. Впевнені в своєму кінцевому успіху, нацисти реалізували план «Ост», за яким передбачалось очистити загарбані землі від українців та інших неарійських народів. Діяло 230 фабрик смерті — концтаборів, інших місць масового знищення мирного населення, військовополонених. На місце українців, інших громадян України мали переселити 25 млн. німців, румунів, угорців.

Окрім українців на окупованих землях потерпіли й інші народності, зокрема євреї та цигани. За расовою теорією вони були ворогами рейху, з чого випливало одне — ліквідація. Так званий «голокост» — тобто масове знищення людей єврейської національності — проводився окупантами після зайняття будь-якої території України. В зловісному Бабиному Яру лише за п’ять днів (з 29 вересня по 3 жовтня 1941 р.) нацисти розстріляли 52 тис. євреїв. Масові вбивства супроводжувалися депортаціями населення.

Внаслідок вивезення до рейху сільськогосподарських продуктів уже восени 1941 р. в Україні почався голод. Смертність людей зростала ще й через пошесті: черевний тиф, дифтерит, туберкульоз тощо. Порушуючи відповідні міжнародні конвенції, німці катували й знищували бранців. Полонених червоноармійців і командирів роздягали до спіднього, їхнє обмундирування та взуття використовували «для потреб німецької армії». Військовополонених залучали до знешкодження мінних полів та інших небезпечних для життя робіт.

В Україні було створено мережу таборів смерті для військовополонених, гетто, таборів для цивільного населення. Найбільшими серед них були Дарницький і Сирецький у Києві, «Цитадель» у Львові, табори в Умані, Полтаві, Мелітополі, Донецьку, Дніпропетровську та ін. Тільки у «Цитаделі» загинуло від голоду й хвороб майже 140 тис. осіб. За німецькими даними, в Україні щодня гинуло в середньому 2,5 тис. осіб.

Складовою злочинної діяльності окупаційного режиму була жорстока політика примусової праці. Людський потенціал використовувався шляхом насильницького залучення до робіт безпосередньо в окупаційних зонах та вивезення населення на примусові роботи до рейху. Місцева робоча сила була дармова. В серпні 1941 р. наказом А. Розенберга в окупованих землях вводилася загальна трудова повинність для осіб віком 18—45 років.

Окупанти здійснювали й злочинну депортацію громадян України для підневільної праці в Німеччині. Організацію масового вивезення було покладено на «Імперське бюро з використання робочої сили» під керівництвом Ф. Заукеля. Тут бюро тісно співпрацювало з органами місцевого самоврядування. За участю поліції організовувались облави, насамперед на базарах і вулицях, у кіно, на фабриках і по селах.

Основним змістом економічної політики окупантів в Україні було широкомасштабне організоване пограбування. Але провал бліцкригу змусив німців переглянути наміри. 23 січня 1942 р. з’явилася директива А. Розенберга, яка містила перелік галузей і підприємств, які слід було негайно запустити для потреб вермахту. Йшлося, зокрема, про використання всієї важкої промисловості.

Розпорядженням рейхскомісаріату «Україна» від 20 травня 1942 р. запроваджувалась «конфіскація збіжжя, олійних і стручкових, змолоченого і немолоченого зерна. В якому стані вони б не були». Щоб найефективніше експлуатувати сільське господарство України, було збережено колгоспи, які назвали громадськими господарствами.

Окупанти зруйнували практично всі підприємства вугільної, гірничорудної, металургійної, машинобудівної промисловості, вивели з ладу 9 залізничних магістралей. В Донецькому вугільному басейні було зруйновано 882 шахти, демонтовано величезну кількість устаткування. Зруйнували 26 підприємств хімічної промисловості. На території України окупанти знищили в колгоспах понад 230 тис. сільськогосподарських споруд, спалили 18 млн. га посівів сільськогосподарських культур, вирубали 144 тис. га садів і виноградників, вивезли до Німеччини 4415 тис. т зерна і борошна, 1310 тис. т картоплі, овочів та фруктів, 458 тис. т сіна.

Величезних збитків було завдано колгоспам і машинно-тракторним станціям. Окупанти забрали або пошкодили 56972 трактори, 24556 комбайнів, 33038 сівалок, 17 тис. молотарок. Реквізували 3,3 млн. коней, 7594 тис. голів великої рогатої худоби, 9333 тис. свиней, 7,3 млн. овець і кіз, 59,3 млн. голів домашньої птиці. Змінився вигляд колись квітучої української землі. В УРСР було зруйновано 419 тис. виробничих споруд і будівель, 18,2 тис. закладів науки і культури, 491 тис. житлових будинків.

Окупаційний режим нищив українську культуру. Величезну кількість унікальних предметів мистецтва було втрачено. По-варварському було сплюндровано центр української науки — Академію наук. Вивезено та знищено значну частину обладнання, книжкові фонди бібліотек, більшість музеїв та колекцій. Пограбували й спалили більшість вищих навчальних закладів. На руїну перетворено 116 навчальних корпусів київських вузів, на ¾ знищено та пограбовано їхні книжкові фонди та лабораторне обладнання. Неймовірно постраждав один з найстаріших вузів України — Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка. У вогні загинули бібліотека з фондом 1300 тис. томів, зоологічний музей, що мав 1 млн. експонатів, 20 лабораторій, 18 кабінетів.

Величезних збитків завдали окупанти народній освіті. Повністю було зруйновано 8104 школи. Відчутних втрат зазнали українські театри та кіномережа. Цілими вагонами вивозили реквізит, декорації, меблі, кінообладнання. Пограбували 151 музей. Колись розгалужена бібліотечна мережа практично перестала існувати. Було спалено та розкрадено понад 50 млн. книг, пограбовано найбільші книгозбірні України — бібліотеку АН УРСР у Києві, Одеську бібліотеку ім. В. Леніна, відому Львівську бібліотеку «Осолленіум», бібліотеку ім. В. Г. Короленка в Харкові та десятки інших. З Києво-Печерської Лаври зникли весь відділ стародавньої зброї (4 тис. зразків), оригінали грамот українських гетьманів, давні рукописи, рідкісні середньовічні книги, нумізматичні колекції.

Без убитих, поранених, військовополонених війни не буває. У таборах головною метою німецьких спецслужб було виявити політпрацівників, комуністів, євреїв. Діяли по-різному. Часто не годували по 4—5 діб, доки полонені самі видавали їх. Частіше вдавалися до послуг «стукачів», яких можна було навербувати за миску баланди. З такої категорії людей формувалася й табірна поліція, яку німці використовували для дотримання порядку серед полонених.

Трагічною була доля військовополонених на землях України. Тільки в Києві діяли десятки стаціонарних і пересувних концтаборів для полонених. Найголовніші з них: Дарницькі табори, Бабин Яр, табори по вул. Керосинній, Інститутській, у Голосієві, на території Києво-Печерської Лаври, на Куренівці, Сирці. Їхніх в’язнів майже не годували, померлих від голоду, холоду, знущань представники окупаційного режиму підраховували приблизно і далеко не всіх. Тому статистичні дані про загиблих є неповними й досі. Лише в Дарницьких (один розташовувався на окраїні лісу, другий — на місці колишнього авторемонтного заводу, було й ще два) таборах загинуло 130 тис. осіб.

Продовжуючи цю складну і болісну тему, слід окремо зупинитися на трагедії Бабиного Яру та долі військовополонених. Бабин Яр — це трагедія єврейського народу, представників якого розстріляно 150 тис. осіб, і трагедія інших народів, бо загальна кількість загиблих — 200 тис. осіб, включаючи військовополонених. Буде помилкою вважати, що радянські військовополонені, зокрема ті, що перебували в спецтаборах на території Києва, покірно чекали смерті, животіючи в нелюдських умовах. Були спроби втеч, організації підпілля, саботажу.

На території України було створено понад 180 таборів військовополонених. Серед них сумновідомі своїми жорстокими умовами були, окрім Дарницького й Сирецького (в Києві), Богунський (під Житомиром), «Цитадель» (у Львові), Володимир-Волинський (Волинська обл.), «Уманська яма» (Черкаська обл.), «Хорольська яма» (на Полтавщині), Рава-Руський (Львівська обл.), «Гросс-лазарет» у Славуті (Хмельницька обл.).

Зима 1941—1942 рр. стала апогеєм масового вимирання військовополонених. Особливо великою була смертність через голод, холод і хвороби. Офіційна радянська історіографія називає на той момент цифру — 2 млн. 50 тис. осіб. Підрахувати точну кількість українців, які загинули в полоні, неможливо, бо німці не вели повного обліку воїнів, що потрапили в полон. В цілому, за підрахунками сучасних істориків, в полон потрапило 6,2 млн. радянських військовослужбовців. З них загинуло понад 4 млн. осіб, зокрема на окупованій українській землі — близько 1,8 млн. осіб.

Використання дармової праці невільників було передбачено загарбницькими планами нацистського керівництва. Вперше у великих масштабах військовополонених було використано на збирання багатого врожаю 1941 р. З полонених комплектували робочі команди для ремонту шосейних доріг, залізничних колій, аеродромів, для підземних робіт у Донбасі, для будівництва танкової дороги «Захід» тощо.

Наприкінці 1941 — початку 1942 рр. було розгорнуто галасливу кампанію, щоб налагодити масовий добровільний виїзд до Німеччини. Жителів міст і сіл закликали взяти участь у «будівництві нової Європи та забезпеченні якнайшвидшого завершення війни». Німецькі агітатори намагалися спокусити людей принадами всіляких благ, котрі начебто очікують їх у Німеччині: високими заробітками, набуттям цінних спеціальностей і кваліфікації, прилученням до «європейської культури». В голови обивателів настирливо втовкмачувалося, що всі, хто поїде до рейху, житиме в кращих умовах; було обіцяно також повернення через півроку додому, гідну винагороду — земельні наділи, матеріальну компенсацію, різні пільги тощо. На певну частину населення це діяло. Річ у тім, що німецька окупація принесла українцям масове безробіття. Скажімо, в Києві на початку 1942 р. з 330 тис. населення працювало лише 40 тис. До того ж міста були без будь-якого продовольчого постачання. Саме на голод і безробіття в українських містах і розраховували вербувальники. Їхні сподівання спершу частково виправдовувалися. За даними окупаційної влади, з Проскурова, Первомайська, Умані 80—90% записаних їхали на роботу добровільно. Правда, так було не скрізь. У Києві та Харкові населення до пропагандистських закликів ставилося стриманіше. Курс на хижацьку експлуатацію «східних робітників» знайшов втілення у декреті А. Гітлера від 21 березня 1942 р. Було створено спеціальну установу «Імперське бюро з використання робочої сили» на чолі з Ф. Заукелем, кредо якого було: «Примусове залучення до трудової повинності в рейху є залізним законом». Передбачалася мобілізація осіб обох статей віком від 15 до 60 років.

На осінь 1942 р. нацистам вдалося загнати на каторгу сотні тисяч українців, переважно молоді. Навесні 1943 р. звірства людоловів сягнули апогею. З рейхскомісаріату «Україна» планувалося депортувати 6 тис. осіб щодня. Війська, жандармерія, поліція з собаками перекривали виходи з міст, оточували вулиці, цілі квартали, базари, вокзали, установи, навіть зупиняли пасажирські поїзди. Хапали всіх без розбору, зокрема й жінок з дітьми, неповнолітніх, хлопчиків і дівчат, людей похилого віку — хто в чому був, ніякі життєві обставини до уваги не бралися, будь-які документи, навіть не розкриваючи, викидали на смітник. У вантажні автомобілі жертв набивали напхом. Дикі сцени можна було спостерігати в Києві, з якого вивезли 100 тис. осіб, а з Київського генерального секретаріату — 450 тис. Безпосередньо відповідальними за це є начальник Київського гарнізону — Магуніа і начальник київського гестапо — Гайдельман.

Прямим продовженням злочинних дій окупантів була примусова евакуація населення міст і сіл під час відступу їхніх військ. Ці заходи були частиною планів, з одного боку, Г. Гіммлера, про перетворення української землі на «випалений простір», з другого — Ф. Заукеля, про поповнення контингенту робочої сили. Проте тотальному вигнанню всього працездатного населення (німецький план передбачав 600 тис. осіб) завадив рішучий наступ Червоної Армії. Загалом з України в її нинішніх межах, тобто включно з Закарпаттям і Кримом, з 1941 до 1944 рр. депортовано 2,4 млн. «східних робітників», або 48% загальної кількості людей, вивезених фашистами з усіх окупованих районів СРСР.

Майже три роки до Німеччини йшли ешелони з українськими невільниками. Їхні побут, умови праці були набагато важчими, ніж, скажімо, у голландців чи французів. Усього в рейху діяло 20 тис. таборів праці, було створено «ринки збуту робочої сили», де легально продавали привезених зі сходу підприємцям і бауерам. Люди ставали товаром з відповідною ціною, робітник коштував, як дешеве пальто, робітниця — як черевики на дерев’яній підошві. Покупці відбирали робітників як худобу — заглядали в зуби, мацали м’язи. Робочий день становив 14—16 годин на добу, без вихідних, відпусток, без елементарної охорони праці. Ставлячись до «східної робочої сили» як до військового трофею, німці відповідно й оплачували її працю. Так, на заводі німецькі робітниці отримували 3,5 марки на день, українки 2—3 марки на місяць. Та й витратити їх не було де: на всі товари в Німеччині було запроваджено карткову систему, а «остарбайтерам» карток не видавали.

Восени 1944 р. радянські війська перенесли бойові дії на територію Німеччини. Омріяне на каторзі визволення з неволі й повернення до рідної домівки ставало дійсністю. Але радість волі незабаром затьмарилася зустріччю з визволителями. Здорових чоловіків одразу мобілізували до армії, а жінок почали відправляти додому. І все-таки рішення про повернення радянських громадян з Німеччини було прийнято урядом СРСР і нарешті вжито необхідних організаційних заходів. Керувати цим процесом мав спеціально створений апарат Уповноваженого Раднаркому СРСР у справах репатріації на чолі з генералом Ф. Голіковим (колишнім начальником ГРУ ГШ Червоної Армії). Приймали та розподіляли репатрійованих у прикордонній зоні. На території України було створено шість збірно-переселенських пунктів (у Львові, Ковелі, Володимир-Волинському, Рава-Руській, Самборі, Коломиї), а також 70 приймально-розподільних пунктів. Усього з 1942 по 1950 рр. на Україну повернулося 850 тис. колишніх «остарбайтерів». Десь 150 тис. чоловіків і жінок з України, скориставшись можливістю, залишилися на Заході. В цілому, з СРСР на роботу до Німеччини було вивезено близько 5 млн. осіб, переважно молодь.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ... Стародавня доба на території України... Скіфо сарматська доба...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Початок німецько-радянської війни. Причини поразок

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Стародавня доба на території України
Початок історії людства пов’язаний з виокремленням людини з тваринного світу. Археологічні знахідки на Африканському континенті дають можливість датувати початок історії людства 2—2,5 млн. років то

Скіфо-сарматська доба
Доба раннього заліза (з ІІ—І тис. до н. е.) характеризується появою нового металу — заліза. Застосування залізних знарядь спричинило прогрес у всіх видах виробництва. Спершу люди використовували рі

Етногенез слов’ян
Проблему походження слов’янського етносу остаточно не вирішено. Однією з теорій є дунайська,автором якої називають Нестора-Літописця, котрий у «Повісті временних літ» писав: «По до

Хронологія
2—2,5 млн. років тому—поява первісних людей на Землі. 1,5 млн. років тому—поява первісних людей на території України. 1,5 млн. — 10 тис.

Праукраїнці у VІІІ—ІХ ст. Теорії походження України-Русі
Розпад первіснообщинних відносин спричинив переміщення, перегрупування певних племен, а потім і об’єднання їх спершу в нестійкі, а пізніше у стабільні союзи. Східні слов’яни досягли своєї державнос

Етапи зміцнення Київської Русі як державного об’єднання
Як вважають деякі дослідники, саме вельможі-язичники, невдоволені прохристиянською політикою Аскольда, здійснили державний переворот 882 р. на Русі. Позбавивши влади династію Кийовичів, язичники пе

Феодальна роздробленість у ХІІ — першій половині ХІІІ ст.
Після смерті Святополка й чергового повстання киян у 1113 р. великокнязівський стіл зайняв Володимир Мономах (1113—1125), який зумів відновити політичну єдність більшої частини руських земель. Він

Суспільна структура Русі
У Київській Русі з поглибленням феодалізації ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу держави. На верхівці суспільства у Х—ХІІІ ст. перебували князі, які становили єдину владну династію

Хронологія
VI ст. — велике переселення народів. Антський племінний союз. VIІІ—ІХ ст. — формування держави східних слов’ян у Надніпрянщині. 860 р.

Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави
На заході руських земель традиції Київської Русі продовжило Галицько-Волинське князівство, яке постало з двох князівств Русі. Формування нового державно-політичного організму на південному заході Р

Зовнішньополітичні пріоритети та суспільно-економічний устрій Галицько-Волинського князівства
У Галицько-Волинському князівстві існували такі самі суспільні прошарки, як і в Київській Русі. Оскільки найбільше уваги приділялося будівництву укріплених міст, вільні ремісники виділилися в окрем

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення
Важливим елементом культури народу є державність. Київська Русь стала першою державою східних слов’ян. На розвиток її культури впливали сусідні країни — Хозарський каганат і Візантія. Від них Русь

Персоналії
Роман Мстиславич (1152—1205) —волинський князь, об’єднувач у 1199 р. Волинської й Галицької земель, що традиційно підтримували тісні економічні й культурні зв’язки. Літописець нази

Боротьба за києворуську спадщину. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського
Під час занепаду та розпаду Галицько-Волинської держави українські землі стали об’єктом зазіхань сусідніх країн, які зміцнювалися або перебували в процесі становлення і повели активну боротьбу за п

Люблінська унія, її політичні та соціально-економічні наслідки для України
Друга половина 1550-х рр. позначилася для Великого Князівства Литовського загостренням стосунків з Московською державою в ході Лівонської війни, яку остання вела за вихід до Балтійського моря та до

Берестейська церковна унія
Із втратою державності руськими землями чи не єдиною об’єднавчою силою української нації, фактично символом українства, залишалася православна Церква. Люблінська унія, сеймові постанови та універса

Хронологія
1352 р.—мирна угода між Великим Князівством Литовським і Польщею, за якою розподілялися землі Галицько-Волинського князівства (Галичина відходила до Польщі; Волинь — до Литви).

Персоналії
Вишенський Іван (близько 1550 — після 1620)—видатний український письменник-полеміст. Здобував освіту в Луцьку, був пов’язаний з Острозьким гуртком. З 1580-х рр. — монах одного з А

Утворення Запорозької Січі
У ХV‑ХVІ ст. в Україні сформувалася нова соціальна верства — козацтво, — яке згодом перетворилося на провідну рушійну силу суспільного та політичного життя України. Цей об’єктивний процес був

Козацькі повстання в кінці ХVІ — на початку ХVІІ ст.
Саме козацтво після проголошення Люблінської та Брестської церковної уній залишилося єдиним виразником волі та захисником інтересів українського народу. Непослідовність польської влади, яка під час

Культура України в ХVI — першій половині ХVІІ ст.
Втративши свою державність, будучи розділеним між різними країнами, український народ не лише зберіг, але й суттєво поповнив надбання матеріальної та духовної культури. Складною була пробл

Хронологія
1240 р.— у «Початковій монгольській хроніці» вперше вживається термін «козак». 1303 р.— термін «козак» міститься у словнику половецької мови.

Персоналії
Баторій Стефан (1533—1586)—король Речі Посполитої з 1576 р., в 1578 р. сформував реєстровий козацький загін для охорони кордонів. Вишневецький (Байда) Дмитро (?—15

Українські землі напередодні Визвольної війни
Українська національна революція є складовою визвольної боротьби низки європейських країн у 40—70-х рр. ХVІІ ст. Так, у 1640—1660 рр. тривала революція в Англії, спалахнуло повстання португальців п

Початок Визвольної війни. Формування Української національної держави
Звістка про втечу Хмельницького на Запорозьку Січ викликала тривогу серед польських владних кіл в Україні. Тоді начальники коронного війська, що стояло на Київщині, між Корсунем і Черкасами, гетьма

Хронологія
Жовтень — листопад 1646 р. — група козаків і Б. Хмельницький розпочали підготовку до повстання проти поляків. 16 травня 1648 р.— вирішальний бій біля р. Ж

Персоналії
Хмельницький Богдан (1595—1657) — перший гетьман Української козацької держави (Війська Запорозького). Народився близько 1595 р. в Чигирині. Походив з покозаченої шляхти. Його бать

Напередодні Руїни: українська держава в останні роки правління Б. Хмельницького
Наслідком підписання Переяславської угоди стало входження Московії у пряме військове зіткнення з Польщею. І вже навесні 1654 р. розпочалася московсько-польська війна. Епіцентр дії царської армії пе

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.
Після смерті Богдана Хмельницького загострилася боротьба за владу між наказним гетьманом Г. Лісницьким та Іваном Виговським (вихідець зі шляхетного стану Поділля). 4 вересня 1657 р. в Чигирині відб

Економічний розвиток та соціальне становище
Протягом другої половини XVIІ ст. самодержавство поступово активізувало національно-колоніальну політику на Лівобережжі України. Фактично відразу ж після Переяславського акта 1654 р. розпочалося пі

Культурне життя в Україні другої половини ХVІІ ст.
Руйнація та нестабільність другої половини ХVІІ ст. негативно вплинули на динаміку розвитку культурного життя в Україні, поглибилися і її регіональні відмінності. Цей період характеризується різним

Персоналії
Виговський Іван (?—1663) — гетьман Війська Запорозького. Фактичний наступник Б. Хмельницького. Походив з української шляхти Київського воєводства. Після здобуття освіти в Київськом

Політичний розвиток українських земель за гетьманування Івана Мазепи і його наступників на початку XVIIІ ст.
У Московії Петро І (1672—1725) розгорнув активну (то приховану, то явну) боротьбу за підпорядкування гетьманської влади російському урядові. Він стежив за всіма міжнародними контактами Запорожжя й

Соціально-економічне становище українських земель
Економічне та політичне становище України у першій половині ХVІІІ ст. було тяжким. Через різні політичні чинники, а також народногосподарські умови регіони України були населені нерівномірно. Більш

Адміністративний устрій Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя у першій половині XVIIІ ст.
Царська влада розпочала активно інкорпорувати українські землі до Російської імперії, змінюючи їхній адміністративно-територіальний устрій, знищуючи козацьке управління. Формування абсолютистської

Культура України 90-х рр. XVII — початку XVIIІ ст.
У культурі України кінця ХVІІ — середини ХVІІІ ст. виразно проявляється господарська специфіка регіонів України. Так, Гетьманщина славилася вирощуванням конопель (особливо Чернігівщина) і тютюну. Н

Хронологія
1687 р.— початок гетьманування І. Мазепи. 1700—1721 рр. — Північна війна. 26 вересня 1701 р. — надання Київському колегіуму стат

Персоналії
Мазепа Іван (1639—1709) — гетьман Лівобережної України (1687—1709). Походив з української шляхти Київського воєводства. Народився в с. Мазепенцях під Білою Церквою у 1629 р. (існує

Політико-адміністративне становище українських земель. Закріпачення селянства
Історики цей період називають по-різному: М. Грушевський та І. Крип’якевич — «Історія України в добу Відродження»; О. Субтельний та П. Єфименко — «Історія України під імперською владою Росії та Авс

Українські терени у війнах Російської імперії і доля козацтва. Освоєння Українського Причорномор’я
У другій половині ХVІІІ ст. могутність Російської імперії зросла. Уряд Катерини ІІ, продовжуючи політику Петра І, узявся до остаточної ліквідації Кримського ханства. В цей час відбулося дві російсь

Соціально-економічний розвиток України
Економічний розвиток українських земель у складі Російської імперії відзначався відсталістю сільського господарства: головним у системі землеробства залишалося трипілля, використовувалося рутинне з

Опозиційний рух
Розвиток товарно-грошових відносин призвів до посилення національного та соціального гноблення. Прагнення поміщиків підви­щити товарність господарств за рахунок збільшення грошового та натурального

Культура України наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст.
Українська культура наприкінці XVIII — в першій половині ХІХ ст. розвивалася в досить складних і суперечливих умовах. Територія України входила до складу різних держав: Росії та Австрії, уряди яких

Хронологія
1728—1734 рр. — гетьманування Д. Апостола. 1734—1750 рр.— діяльність Правління гетьманського уряду. 1750—1764 рр.— гетьманування

Персоналії
Калнишевський Петро (1690—1803) —останній кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, дипломат. Народився в с. Пустовійтівці (Сумської обл.), біля узбережжя р. Сули, притоки Дніп

Адміністративно-територіальний устрій
Нова геополітична ситуація, що виникла на рубежі ХVІІІ—ХІХ ст. в Центральній та Східній Європі, спричинила в Україні великі зміни. За результатами першого (1772 р.) та третього (1795 р.) поділів По

Соціально-економічне становище краю
У 70—80-ті рр. ХVІІІ ст. в Австрійській імперії Марія-Терезія та Йосиф ІІ провели низку суттєвих реформ. 1782 р. було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано селянам певні права:

Національне відродження на західноукраїнських землях
У кінці ХVІІІ — першій половині ХІХ ст. ідеї національного відродження поступово утверджуються й на західноукраїнських землях. З часом тут з’являються передові люди, які починають відкрито ставати

Особливості розвитку культури
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершення формування української нації визначило характер напрямів у нац

Хронологія
1772 р.— перший поділ Речі Посполитої. 7 травня 1775 р.— Константинопольська конвенція, за якою Буковина входила до складу Австрії, Хотинська райя з форте

Персоналії
Вагилевич Іван (1811—1866) — громадський діяч, учений, письменник, один з організаторів «Руської трійці» та упорядників альманаху «Русалка Дністрова». Походив з родини священика. З

Соціально-економічна модернізація
Російська імперія в середині ХІХ ст. переживала глибоку кризу, суть якої полягала у невідповідності феодальних структур та відносин до провідних світових тенденцій розвитку, що утверджували нове бу

Й національно-визвольний рух
Важлива риса української історії другої половини ХІХ ст. — подальше національне відродження України. У цей час триває формування національної самосвідомості українців, зростає інтерес до українсько

Становище української культури
Культура України другої половини ХІХ ст. розвивалася в умовах боротьби українського народу за незалежність і державність. У Росії національне гноблення найяскравіше проявилося в циркулярі

Хронологія
1853—1856 рр.— Кримська війна. 1856 р.— масовий рух селян «Похід у Таврію за волею». 1859 р.— утворення першої української грома

Персоналії
Антонович Володимир (1834—1908) — історик, археолог, етнограф, археограф. Народився в містечку Махнівці Бердичівського повіту Київської губернії (нині Житомирської обл.). Закінчив

Еволюція державного устрою Австро-Угорщини
Західноукраїнські землі другої половини ХІХ ст. залишалися в складі Австрійської держави й мали такий політико-адміністративний устрій, як у інших регіонах. Після революційного піднесення народних

Західноукраїнських земель
Після революції 1848 р. Західна Україна залишалася аграрним краєм. На кінець ХІХ ст. в сільському та лісовому господарстві Східної Галичини і Буковини було задіяно 75% усього населення, а в Закарпа

Активізація суспільно-політичного руху, його строкатість і суперечливість. Політизація національного життя
У другій половині ХІХ ст. в Західній Україні активізувався суспільно-політичний рух, хоча він був строкатим і суперечливим. Після придушення революції зміцнилися москвофільські настрої в к

Культурний розвиток
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершенням формування української нації визначився характер напрямів у н

Хронологія
1852—1855 рр.— видання у Львові Д. Зубрицьким «Истории древнего Галицко-Русского княжества». 1854 р. — австрійський уряд видав указ про поділ Галичини на

Персоналії
Вербицький Михайло (1815—1870) — композитор, автор гімну «Ще не вмерла Україна». Народився 4 березня 1815 р. в с. Явірнику Руському на Лемківщині. Навчався у Перемишльській гімназі

Соціально-економічне і політичне становище України на зламі ХІХ—ХХ ст.
Внаслідок буржуазних реформ середини XIX ст. економіка Російської імперії розвивалася швидко. Зростали кількість промислових підприємств, чисельність робітників, обсяг товарно-грошового обміну.Укра

В Україні у ХХ ст.
Погіршення економічної ситуації в країні на початку XX ст. призвело до посилення соціальних рухів. У 1900—1901 рр. відбулося понад 80 селянських виступів, що супроводжувалися потравами поміщицьких

Україна в період революції 1905—1907 рр. та після її поразки
Революційні події 1905—1907 рр. у Російській імперії спричинилися неспроможністю уряду вирішити нагальні економічні, соціальні, військово-політичні питання. Часткові реформи були занадто нерішучими

Аграрна політика Столипіна і українські землі
Реформа, що відбулася в Росії у 1906—1911 рр. за ініціативою міністра внутрішніх справ П. Столипіна, головною метою ставила створення на селі значного прошарку заможних селян, щоб піднести продукти

У 1910—1914 рр.
Робітничий клас залишався майже безправним. Матеріальне становище робітників України напередодні Першої світової війни було скрутним. Робочий день середньостатистичного робітника тривав 12—14,5 год

Культура України на початку ХХ ст.
Початок XX ст. характеризувався загостренням соціальних і національних суперечностей у громадсько-політичному житті України, значним розвитком промисловості й сільськогосподарського виробництва, на

Хронологія
1890 р.— створення Русько-української радикальної партії (РУРП). 1899 р.— створення Української соціал-демократичної партії (УСДП). 29 сі

Персоналії
Бачинський Юліан (1870—1940) — політичний діяч, публіцист. Народився в с. Новосілці (Тернопільська область). Навчався у Львівському (юридичний факультет) та Берлінському університе

Соціально-економічний розвиток
На початку ХХ ст. землі Галичини, Буковини та Закарпаття перебували під гнітом Австро-Угорської імперії. На цій території проживало: в Галичині — 3 млн. осіб, Північній Буковині — 350 тис., Закарпа

Український національний рух
Назахідноукраїнських землях національно-визвольний рух розвивався в сприятливих умовах і мав вагоміші здобутки, ніж у Наддніпрянській Україні. Патріоти називали Східну Галичину українським П’ємонто

Культура й духовне життя
На початку ХХ ст. українська культура утверджується як культура світового рівня. Великі соціальні потрясіння позначилися на культурі, збагативши духовне життя чималим досвідом. З’являється модерніс

Хронологія
1900 р.—виникнення в Галичині (с. Завалля Снятинського повіту) молодіжної організації для фізичного й духовного загартування «Січ». 1900 р.— запровадження

Персоналії
Вітик Семен (1876—1934 або 1937) — український громадсько-політичний і державний діяч. Народився в с. Верхніх Гаях на Галичині. В 1899 р. разом із М. Ганкевичем, В. Охримовичем ста

Українське питання у міжнародній політиці напередодні Першої світової війни
Початок ХХ ст. окреслив перед світовою громадськістю низку суперечностей, які виникли серед найпотужніших європейських держав. Домінантою виступала, в першу чергу, Німеччина. Її потужний економічни

Бойові дії на українських землях у 1914—1917 рр.
Поштовхом до розв’язання Першої світової війни стали події в столиці Боснії — м. Сараєві. Саме там 11 липня 1914 р. було вбито австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда. За короткий термін у розпо

Першої світової війни
Початок Першої світової війни розділив українське суспільство на два табори. Перебуваючи у складі двох ворогуючих імперій (Російської та Австро-Угорської), український народ автоматично опинився по

Хронологія
1 серпня 1914 р.—оголошення Німеччиною війни Росії. Початок Першої світової війни. 2 серпня 1914 р.—створення Головної української ради у Львові.

Персоналії
Брусилов Олексій (1853—1926) — російський військовий діяч, генерал від кавалерії, народився у Тифлісі. Закінчив Пажеський корпус (1872 р.), кавалерійську школу в Санкт-Петербурзі (

Події Лютневої революції і Україна. Утворення і діяльність Центральної Ради
Перша світова війна прискорила політичні зміни в Центральній і Східній Європі. Пригнічені віковим гнітом, народи Російської і Австро-Угорської імперій рішуче заявили про своє право самим визначати

Центральної Ради в цих умовах
10 жовтня 1917 р. на засіданні ЦК РСДРП (б), де виступив В. Ленін, прийнято резолюцію про негайне збройне повстання. 25 жовтня 1917 р. у відозві «До громадян Росії» було оголошено про повалення Тим

Гетьманська держава П. Скоропадського
Поступово складаються передумови для усунення УЦР з політичної арени. Заможні верстви населення вже не підтримували політики УЦР, бо вона оголосила націоналізацію великої земельної власності. Незам

Директорія і її боротьба за українські землі з білогвардійцями, Антантою, Польщею та більшовиками
У ніч на 14 листопада 1918 р. представники Українського національного союзу створили Директорію, призначену для повалення влади гетьмана. Сама ідея Директорії виникла з дуже популярних тоді аналогі

ЗУНР і національно-визвольний рух 1918—1920 рр. у західноукраїнських землях. Культура Радянської України
Зазнавши поразки у Першій світовій війні, Австро-Угорська імперія восени 1918 р. почала розпадатися. Національно-визвольний рух виявлявся в бажанні створити власну державу, але на заваді стали поля

Хронологія
27 лютого 1917 р. — перемога Лютневої революції і повалення самодержавства в Росії. 2—9 березня 1917 р. — виникнення Рад робітничих депутатів у Харкові, К

Персоналії
Винниченко Володимир (1880—1951) — письменник, публіцист, політичний діяч. Народився в Кіровограді. Його батько працював чабаном, чумакував; одружився з вдовою Явдохою Павленко (Ли

УСРР в роки нової економічної політики
Після закінчення громадянської війни більшу частину території України було захоплено більшовиками, які створили формально самостійну українську радянську республіку. Головними завданнями новостворе

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР
Незважаючи на те, що промисловий розвиток СРСР у середині 20-х рр. досяг довоєнного рівня, однак країна в цілому перебувала на доіндустріальній стадії розвитку. Щоб остаточно не відстати від розвин

Зміни в культурі, освіті й науці Радянської України у 20—30 рр. XX ст.
Культурні перетворення 20—30-х рр. мали неоднозначний й суперечливий характер, що зумовлювалося тактичними і стратегічними завданнями політики радянської влади. Запланована всебічна модернізація кр

Хронологія
січень— лютий 1921 р.— антибільшовицькі виступи українських селян. Повстання моряків у Кронштадті. 18 березня 1921 р.— укладення

Персоналії
Сталін (Джугашвілі) Йосип Віссаріонович (1879—1953) — радянський партійний і державний діяч. З 1898 р. учасник соціал-демократичного руху. За революційну діяльність зазнав пе­реслі

Входження західноукраїнських земель до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Оформлення їхнього адміністративного статусу в 20—30-ті рр.
Ідеї «возз’єднання» українських земель у 20—30-х рр. ХХ ст. виявилися у воєнному протистоянні Радянської Росії, Радянської України та Польщі. Польща прагнула відновити Річ Посполиту XVIII ст. від Б

Соціально-економічне становище Західної України
Промислове виробництво у 1924—1928 рр. на західноукраїнських землях дедалі більше занепадало. Українські землі розглядалися як ринок збуту товарів, джерело сировини та дешевої робочої сили. Польськ

На західноукраїнських землях
Міцніла тенденція до державної самостійності, що проявилося у діяльності українських політичних партій. Слід звернути увагу на те, що в національно-політичному русі у Західній Україні у 20—30-х рр.

На західноукраїнських землях
Найрадикальніші позиції займала Партія націонал-демократів (ендеків) на чолі з Р. Дмовським і С. Грабським. Вона була особливо популярною серед польського населення Західної України. Ендеки ствердж

Хронологія
18 березня 1921 р. — підписання Ризького мирного договору між РСФРР, УСРР та Польщею. 14 березня 1923 р. — прийняття Радою послів у Парижі рішення про при

Персоналії
Андрієвський Дмитро (1893—1976) — політичний діяч та ідеолог українського націоналізму, публіцист. За фахом — інженер. Народився в с. Будках (нині село Зіньківського р-ну Полтавськ

Та Німеччини напередодні війни
Як й інші етапи людської історії, Друга світова війна має власну періодизацію, що полегшує вивчення цього невеликого, але насиченого найрізноманітнішими особами, рішеннями й подіями, відрізку часу.

I. Радянський рух опору
Вчення радянської історіографії про радянський організований рух опору з перших днів чи тижнів війни нині спростовано. Оскільки керівництво СРСР вважало, що війна має проходити на «чужій території»

II. Націоналістичний рух опору
Друга світова війна посідає особливе місце в українському національному русі. Водночас цей період його історії викликає непримиримі суперечки й різне бачення подій, що розглядаються. Початок німець

Визволення території України від окупаційних військ
Наприкінці 1941 р. результати заходів, спрямованих на подолання воєнно-політичної кризи, були очевидними. На початку грудня радянські війська перейшли в контрнаступ і до січня 1942 р. відкинули вор

Теоретичні проблеми використання термінів «Велика Вітчизняна» і «німецько-радянська» війна
Жвава дискусія серед громадськості й науковців щодо правильного використання військово-історичної термінології, зокрема тієї, яка характеризує воєнно-політичні події 1941—1945 рр., зумовлює потребу

Хронологія
23 серпня 1939 р. — укладення урядами СРСР і Німеччини «Договору про ненапад». 1 вересня 1939 р.— початок Другої світової війни. 17 верес

Персоналії
Ватутін Микола Федорович (1901—1944) — військовий діяч, генерал армії, Герой Радянського Союзу (посмертно), родом з Бєлгородщини. У Червоній армії з 1920 р. Закінч

Україна на міжнародній арені
Внаслідок перемоги у Великій Вітчизняній війні постало питання про об’єднання українських територій. Воно активно обговорювалося лідерами країн антигітлерівської коаліції на Тегеранській (28 листоп

Відбудова народного господарства
Відразу після звільнення українських територій від німецьких окупаційних військ країна приступила до відбудови народного господарства. Зазнавши суттєвих збитків у результаті бойових дій, трьох рокі

Громадсько-політичне життя
Відновлення радянської влади на визволених від нацистської окупації українських землях викликало нову хвилю терору щодо населення. Як цілком слушно зауважують сучасні нам історики, Й. Сталін розгор

Розвиток культури та духовне життя
Події Великої Вітчизняної війни принесли руйнування й культурних цінностей українського народу. Грабунки та знищення у роки лихоліття призвели до колосальних втрат матеріальних пам’яток української

Хронологія
21 серпня 1943 р.— постанова Раднаркому СРСР про невідкладні заходи з відбудови народного господарства в районах, визволених від німецько-фашистської окупації. 28

Персоналії
Богомолець Олександр Олександрович (1881—1946)—видатний український науковець-біолог. Освіту здобував на юридичному факультеті Київського університету, потім перевівся на медичний

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 1950-Х — СЕРЕДИНІ 1980-Х РР.
1. Особливості процесів десталінізації та лібералізації в Україні у період хрущовської «відлиги». 2. Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної си

Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної системи
Після усунення М. Хрущова на жовтневому (1964 р.) пленумі ЦК КПРС, у радянському керівництві не виникло боротьби за найвищу владу. Оскільки абсолютна повнота влади в країні тепер була в КПРС, парті

Культурне і духовне життя в Україні на початку 1950-х у середині 1980-х рр.
Процеси десталінізації і лібералізації політичного та суспільного иття перш за все проявились у змінах в духовній сфері країни після XX з’їз

Хронологія
19 лютого 1954 р. — введення Кримської області до складу УРСР. 14—25 лютого 1956 р.— XX з’їзд КПРС. Доповідь М. Хрущова про культ особи Й. Сталіна.

Персоналії
Хрущов Микита Сергійович (1894—1971) — державний і пар­тійний діяч. З 1918 — член більшовицької партії. В 1938—1949 рр. — перший секретар ЦК КП(б)У, в 1944—1947 рр. водночас Голова

Політика Перебудови. Особливості її реалізації в Україні
У березні 1985 року після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС 74-річного К. Черненко, на засіданні Політбюро новим Генеральним секретарем був обраний представник молодшого покоління — 54-річний М

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні
Однією з найголовніших причин Перебудови була нагальна потреба модернізувати економіку країни, вивести її з всеохоплюючої кризи, що все поглиблювалася і вела до стагнації всієї соціалістичної систе

Хронологія
11 березня 1985 р.— позачерговий пленум ЦК КПРС. Обрання М. Горбачова Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок перебудови. Травень 1985 р.— прийняття з

Персоналії
Горбачов Михайло Сергійович (нар. 1931 р.) — партійний і держав­ний діяч СРСР. 1955 р. закінчив МДУ. З 1955 р. по 1970 р. займає різні партійні посади на Ставропіллі. З 1971 р. чле

Суспільно-політичний розвиток Української держави у 1991—2009 рр.
Після проголошення 24 серпня незалежності, в Україні швидко відбувався державотворчий процес. Ще до референдуму, який затвердив Акт про незалежність, Україна почала приймати закони і розбудовувати

Соціально-економічні процеси в Україні в добу незалежності
Політична незалежність України стала передумовою здобуття республікою економічного суверенітету. Першо­черговим завданням було визначено перехід від команд­ної до ринкової економіки. Перші

Утвердження України на міжнародній арені
На першому етапі становлення незалежної Української держави головним її завданням на міжнародній арені було: добитися визнання її незалежності та недоторканості кордонів світовою спільнотою і перш

Зміни в освітньо-культурній сфері України після здобуття нею незалежності
Після проголошення незалежності України, одним із головних напрямів діяльності держави було проголошене відродження національної культури. На початку 1992 р. Верховна Рада схвалила «Основи законода

Хронологія
10 січня 1992 р.— запроваджено купоно-карбованці. 14 січня 1994 р.— підписання Україною, Росією і США договору, що передбачав ліквідацію на території Укра

Персоналії
Кучма Леонід Данилович (нар. 1938). У 1960 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. У 1960—1985 рр. займав інженерні та партійні посади на Південному машинобудівному за

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
Абсолютизм 147, 255, 256, 261 автономія 282, 377, 385, 408, 462 Агітація366, 531 аграрна реформа 274, 330 аграрний сектор 513, 514, 516 Агресія 26, 159,

Іменний покажчик
Абалкін Л. 24. Август ІІ Саксонський Авдєєв Д. 490 Авенаріус М. 280 Аккудінов Тимошка Алфьоров І. 489 Амартол Георгій Амосов М. 40.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги