рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні - раздел Образование, ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Однією З Найголовніших Причин Перебудови Була Нагальна Потреба Модернізувати ...

Однією з найголовніших причин Перебудови була нагальна потреба модернізувати економіку країни, вивести її з всеохоплюючої кризи, що все поглиблювалася і вела до стагнації всієї соціалістичної системи. Тому спочатку Перебудова планувалася і стосувалася лише управлінсько-економічної сфери життя.

Однак в перші роки Перебудови керівництво держави намагалося покращити соціально-економічні показники системи екстенсивними дисциплінарними «андроповськими» методами. Так з травня 1985 р. розпочалася «антиалкогольна кампанія». Ціни на горілку підвищили, її кількість і час продажу обмежувалися. Число магазинів з продажу алкогольних напоїв за цей рік було скорочено в країні на 55%. Сітка підприємств громадського харчування в яких відбувалася реалізація алкогольних напоїв скоротилася на 71%. Вирубалися безцінні виноградники у Криму, Закарпатті, Молдавії, Кавказі. За найменші випадки випивки на робочому місці, працівників звільняли з роботи і партії, незважаючи на заслуги. Це принесло певний економічний ефект — так тільки за перший рік продуктивність праці в економіці зросла майже на 13%.

Однак зменшення продажу державою горілки призвело до важкого удару по бюджету (за три роки його втрати становили до 100 млрд. крб.). Сильно зросло незадоволення народу, підвищилася соціальна напруга в суспільстві. Населення почало масово гнати самогон. В торгівлі почалися перебої з цукром та дріжджами (оскільки вони були складовими самогоноваріння). Крім того, це сприяло зміцненню «тіньової економіки», становленню організованої злочинності і створенню мафії, які перебрали на себе цей сектор ринку та накопичили свої перші великі капітали.

В контексті цієї політики, намагаючись посилити дисципліну, подолати корупцію, безгосподарність, масштабне крадійство і придавити зростаючу в умовах соціально-економічної кризи «тіньову економіку», а згодом і для контролю над кооператорами, держава з 1986 р. посилила боротьбу з нетрудовими доходами. Особлива увага адміністративно-силових структур спрямовувалася на вико­рінення приватної ініціативи в усіх її формах. Обмежувалася діяльність шабашників, кустарів, хазяїв присадибних ділянок, дачників, збільшувалася до 5 років з конфіскацією майна кримінальна відповідальність громадян за заняття приватнопідприємницькою діяльністю. Проте це не дало відчутних результатів і викликало лише сильне незадоволення населення, оскільки держава в умовах наростання економічної кризи і перманентного дефіциту споживчих товарів не могла вирішити економічні проблеми і водночас не давала громадянам ніяких можливостей самим покращити своє матеріальне становище.

Намагаючись добитися підвищення якості товарів дисциплінарно-адміністративними методами, уряд з 1987 р. вводить на всіх підприємствах спеціальні структури для контролю за якістю випущеної продукції — Державну приймальну комісію (Держприйомку). Однак якщо такі методи давали високі результати при запровадженні їх в окремих секторах і галузях (приміром у космічній та оборонній), то поширення такої практики на все виробництво не принесло ефекту при використанні у масштабах всієї країни. Система не мала можливостей і ресурсів для повсюдного ефективного контролю.

Проте головною складовою нової державної політики у 1985—1987 рр., було так зване «прискорення» розвитку економіки, для виведення її на якісно новий технологічний рівень, шляхом інтенсифікації впровадження в промисловості і сільському господарстві новітніх досягнень науково-технічної революції (НТР). Один з головних акцентів в цій політиці робився на розвитку машинобудування. Досягти цього М. Горбачов і керівництво держави намагалися з одного боку директивними методами, а з іншого — стимулюванням ініціативності самих господарюючих суб’єктів, за рахунок їх внутрішніх ресурсів. Проте по перше: екстенсивні методи і ресурси системи були вичерпані, а для директивної технологічної реорганізації економіки не вистачало з одного боку державних коштів, з іншого — контролюючо-силові можливості системи були і ослаблені і малоефективні, в умовах потреби саме масового високотехнологічного переоснащення економіки.

По друге і головне: одержавлені, бюрократизовані, пов’язані державними планами та жорстким контролем з боку адміністративного апарату і партії, позбавлені конкуренції, матеріальної зацікавленості і зв’язку з ринком промисловість і сільське господарство СРСР не мали можливостей і внутрішніх стимулів розвитку. За цих обставин заклики до ініціативності підприємств, а з 1986 р. у контексті проголошеної політики демократизації і гласності, зменшення директивно-бюрократичних методів управління, надання трудовому колективу прав обговорення виробничих проблем і виборів знизу своїх низових керівників, мали незначний ефект і крім того дестабілізовували всю планово-командну систему економіки.

Таким чином у 1985—1987 рр. використанням директивно-дисциплінарних методів та громадсько-адміністративих послаблень, уряд не отримав значних результатів в економіці, оскільки вони не зачіпали основи управлінсько-економічного укладу системи. Політика «прискорення» зазнала невдачі. Відтак намагаючись пожвавити економіку, наситити споживчий ринок, підвищити рівень сфери послуг, зменшити соціальну напругу в суспільстві шляхом надання людям і господарюючим суб’єктам дозованих соціально-економічних свобод, керівництво країни вже з 1986 р. вирішує збільшити в економіці застосування стимулів матеріальної зацікавленості та розширити економічні можливості самореалізації населення.

Під тиском рефор­маторів Верховною Радою СРСР було видано низку законів «Про індивідуальну трудову діяльність», «Про кооперацію», «Про державне підприємство» та інші. В червні 1987 р. на пленумі ЦК КПРС було проголошено програму реформи управ­ління економікою. Розширювалися права підприємств, по­чалося запровадження орендних та акціонерних форм господарювання, створення кооперативів у торгівлі та промисловості, сі­мейного підряду у сільському господарстві, малих підпри­ємств, спільних підприємств з іноземними фірмами.

Людям, які об’єднувалися у кооперативи, дозво­лялася підприємницька діяльність головним чином у сфері послуг і громадського харчування. Кооперативний сектор поширював­ся на три десятки видів виробництва товарів і послуг. Наприкінці 80-х рр. у республіці в кооперативах працювало близь­ко 700 тис. чоловік (у малих містечках і селах Україні функціонувало понад 8 тис. кооперативів, де було зайнято близько 140 тис. чол.), які виробляли товари або надавали послуги на суму до 5 млрд. крб. на рік. Дві третини коо­перативного обороту спрямовувалося на обслуговування потреб населення, третина — державних підприємств. Май­же 60% кооперативів створювались у мережі громадського харчу­вання.

Проте діяльність кооператорів якісно не поліпшила економічну ситуацію в державі. Так, у 1991 р. в Україні орендні підприємства в промисловості давали лише 13% продукції, а субсидії нерентабельним підприємствам складали до 45% державних витрат. Взагалі лише незначна кількість людей зайнялась справді виробничою діяльністю і розвитком сфери послуг. До того ж цей сектор кооперативної діяльності потерпав від тиску і поборів адміністрації (податки становили 65%, а число контролюючих інстанцій сягало 30) та рекету бандитів. Більшість кооперативів зайнялись спекулятивно-посередницькою формою діяльності, що при монопольно низьких цінах на продукцію державних підприємств та хронічному дефіциті споживчих товарів давало змогу швидко наживатися, не покращуючи асортимент і якість товарів. Це призводило до підвищення цін та породжувало неприязнь народу до кооператорів.

Проте найгіршим наслідком кооперації було те, що кооперативи використовувалися для фактично узаконеної крадіжки державних коштів. Начальство підприємств і кооперативи заключали договори про виконання певних робіт (нерідко фіктивних, або вже виконаних самим державним підприємством) на величезні суми державних грошей — ділячи потім ці суми між собою. Крім того після закону 1988 р., кооперативи масово використовувалися для вивозу за низькими цінами продукції підприємств за кордон, що спустошувало споживчий ринок країни. Через приватний сектор фактично «відмивалися» і капітали тіньо­вої економіки.

Таким чином в результаті того, що реформатори законодавчо чітко не врегулювали взаємовідносини між державою і кооперативами, не визначили прав і можливостей їх діяльності, не створили адекватних новим соціально-економічним реаліям судових і адміністративних положень та інститутів, а головне з допомогою силових та адміністративно-податкових важелів не спрямували діяльність кооперативів у виробничо-корисне русло кооперативний рух мав в основному деструктивний для економіки характер.

За­коном «Про державне підприємство» від 30 червня 1987 р., в якому були втілені основні ідеї червневого (1987 р.) пле­нуму ЦК КПРС, підприємствам надавалось право укладати контрак­ти зі своїми постачальниками і споживачами, встанов­лювати прямі, без посередництва Держплану, зв’язки з іншими господарюючими суб’єктами. Передбачалося надання їм більшої самостійності, самоуправління (колективи навіть директора могли вибирати), перехід їх на самофінансування і госпрозрахунок. Проте підприємства залишалися державними. Нова реформаторська ідея радянського керівництва полягала в поєднанні централізованого директивного планування з наданням підприємствам певної свободи.

Подібна половинчатість реформ, поряд з не розробленістю правових положень взаємообов’язків держави і підприємств, та ослабленням державних контролюючих можливостей системи мала катастрофічні наслідки. По перше: внаслідок автономних дій і господарської самостійності підприємств, що переслідували тимчасові тактичні вигоди, розвалювалася вся планова система управління економіки і міжгосподарські зв’язки. Це вело до розвалу всієї економіки країни в цілому. Водночас відсутність на той час вільного ринку цін, товарів, робочої сили і грошей практично не давало підприємствам змоги використовувати свої нові можливості для ефективної господарської діяльності.

А головне, оскільки підприємства залишались державними, то їх начальство так і не ставши повноцінним власником, і водночас втративши жорсткий адміністративний контроль та відповідальність перед державою, не було в основному зацікавлене у довготривалому та ефективному розвитку своїх підприємств. Керівники та їх оточення, стали просто наживатись будь-якими способами, навіть за рахунок повного розвалу своїх підприємств. Так, підприємства перекачувати кошти зі своїх інвестиційних фондів у фонди споживання, переводили безготівкові гроші у готівку з метою споживання чи елементарної крадіжки, при підприємствах виникла маса напівкримінальних і шахрайських структур. Отже непослідовні намагання радянського керівництва створити в СРСР щось на зразок «централізованого ринку», виявилися провальними.

У сільському господарстві також відбулися зміни. У березні 1988 р. було прийняте нове положення про колгоспи, що допускало існування орендних відносин. Окремим сім’ям надава­лося право брати землю в оренду на тривалий термін (до 50 років) і розпоряджатися виробленою продукцією на свій розсуд. Однак се­ред колгоспників знайшлося небагато тих, хто зважився на самостійне господарювання (на 1991 р. в республіці налічу­валося лише 2 тис. фермерських господарств, на яких пра­цювало 5 тис. осіб). Адже для цього треба було мати сільськогосподарську техніку, можливість надавати вирощеній продукції товарного вигляду і реалізувати її споживачеві. Ані таких можливостей, ані дешевих кредитів селяни не мали. Крім того, місцева адміністрація та керівники колгоспів і радгоспів сприймали появу орендарів-фермерів як виклик своїй владі над селом. Більшість селян підтри­мувала своє керівництво у саботуванні фермерських гос­подарств. Відтак значних позитивних змін у сільському господарстві в цей період не відбулося.

Не маючи чіткої мети і плану реформування виробництва, незважаючи на все більшу втрату контролю над соціально-економічною ситуацією, керівництво СРСР все ж продовжувало хаотичну і непослідовну лібералізацію економіки. Це зумовлювалося по перше — впливом зовнішньополітичних та внутрішньополітичних чинників (тиском «демократизованого» радянського суспільства та потребам радянського керівництва відповідати своєму новому світовому іміджу). По друге: вичерпанням екстенсивних економічних ресурсів командно-планової системи, відсутністю іншої економічної альтернативи, ослабленню силових та ідеологічних ресурсів влади, розколу і суперництві у радянському керівництві — відтак шляху назад не було. По третє: все більша частина партійної еліти розуміла, що зберегти владу та ще й отримати власність та багатство за даних умов, можна лише очоливши процес ліберально-ринкових перетворень.

Тому вже з 1987 р. керівництво СРСР почало згортати планову систему розподілу ресурсів: з’явилася постанова ЦК КПРС і РМ СРСР про скорочення номенклатури запланованих видів продукції, які Держплан доводив до підприємств у формі держзамовлення. Натомість замість запланованих поставок почалося створення сітки товарних та товарно-сировинних бірж. В березні 1989 р. спеціалізовані банки (Промбудбанк, Агропромбанк та ін.) були переведені на госпрозрахунок, а з 1990 р. стали перетворюватися на комерційні. Причому будинки, обладнання, персонал, а за часту і керівництво залишалися колишніми. Тобто право займатися над прибутковою банківською діяльністю було в цей час привілеєм номенклатури. В серпні 1990 р. була організована Загальносоюзна валютна біржа. В СРСР почався продаж грошей. З 1 січня 1991 р. було дозволено вільні валютні операції, продаж і купівля іноземних валют та карбованця приватним особам та організаціям за ринковим курсом. Насамкінець у 1991 р. був ліквідований Держснаб СРСР. У травні 1991 р. був представлений проект закону «Про роздержавлення і приватизацію промислових підприємств». Готувався він у закритому порядку, спроби його обговорення в пресі і навіть в керівних органах були блоковані. Закон про приватизацію по суті ліквідовував не лише радянську господарську систему, але і в цілому соціалістичний суспільний устрій.

В рамках боротьби з бюрократією, переходу до «економічних методів управління» і повного госпрозрахунку підприємств у 1987—1988 рр. було проведено радикальну зміну структури управління. За один рік в галузях було повністю ліквідовано середню ланку управління з переходом на дволанкову систему «міністерство — завод». На 40% скорочено структурні підрозділи центрального апарату. В Україні було скасовано 103 республіканські органи управління. Управлінський апарат низової ланки скоротили майже на 80 тис. чол. Прямим результатом цього став розвал інформаційної системи народного господарства. Оскільки комп’ютерної системи накопичення, збереження і розповсюдження інформації тоді ще не було, то звільнення досвідчених кадрів та знищення їх документації, картотек призвело до хаосу і дезорганізації управління господарством і порушенні зв’язків між господарюючими суб’єктами. Країна впала в становище «без плану і без ринку».

За таких умов глобальний спад виробництва став практично невідворотним. Повний обвал почався у 1990 р. На 1991 р. темпи скорочення ВНП порівняно з попереднім роком утроїлись. В Україні у 1990 р. національний доход скоротився на 4%, а у 1991-му — ще на 13%. Погіршення економічного становища людей, посилення соціальної диференціації населення, вплив політичних чинників сприяли появі шахтарських страйків в Україні, це ще більше дестабілізовувало ситуацію.

Проте головним чинником краху радянської економіки в цей період, став розвал фінансової системи країни. В радянській економіці діяла особлива фінансова система із двох «контурів». У виробництві оберталися безготівкові «фіктивні» гроші, кількість яких визначалася міжгалузевим балансом і які погашалися взаємозаліками підприємств і організацій. По суті справи в СРСР був відсутній фінансовий капітал та судний процент (гроші не продавались). А на споживчому ринку товарів обертались нормальні гроші, які населення отримувало у формі зарплат, пенсій і т.д. Кількість цих грошей регулювалась відповідно з наявною масою товарів і послуг. Це давало можливість директивно тримати низькі ціни і не допускати серйозної інфляції (однак все ж прихована інфляція відбувалася і за умов фіксованих цін мала вигляд дефіциту багатьох високоякісних товарів). Така схема могла діяти лише при жорсткій забороні переводу безготівкових грошей у готівкові.

Однак уже в 1987 р. згідно «Закону про державне підприємство», підприємствам надавалося право перераховувати частину безготівкового прибутку в готівку (в фонд матеріального стимулювання трудящих). Це був перший крок до приватизації банківської системи СРСР. Значною мірою цим займалися комсомольські діячі, які таким чином збивали собі перші великі капітали. Створені тоді «центри науково-технічної творчості молоді», що курирувалися ЦК ВЛКСМ отримали ексклюзивні права на переведення безготівкових грошей у готівку. Однак безготівкові гроші ніколи не забезпечувалися споживчими товарами, і коли ця грошова маса хлинула на товарний ринок, то при фіксованих цінах утворився колосальний дефіцит.

Іншою важливою особливістю радянської фінансової системи була принципова не конвертованість карбованця. Масштаб цін в СРСР був зовсім інший ніж на світовому ринку і карбованець міг циркулювати лише всередині країни (це була своєрідна «квитанція», за якою кожний громадянин отримував свої дивіденди від загальнонародної власності — у формі низьких цін). Тому контур готівкових грошей був суворо закритий по відношенню до світового ринку державною монополією зовнішньої торгівлі. Лише держава могла торгувати на світовому ринку. За цих умов лібералізація фінансової системи і ринка СРСР з найменшими втратами для більшості громадян, могла бути проведена лише після приведення масштабів цін і зарплат країни у відповідність зі світовими.

Однак в умовах бездумної лібералізації та децентралізації економіки фінансову систему просто розвалили (щоправда не забувши отримати з цього чималі дивіденди). Паралельно з нищівним ударом по ній (у формі дозволу підприємствам переводити безготівкові гроші у готівку), була відмінена і державна монополія зовнішньої торгівлі. З 1 січня 1987 р. право безпосередньо проводити експортно-імпортні операції було надано 20 міністерствам і 70 великим підприємствам. Через рік були ліквідовані Міністерство зовнішньої торгівлі і ДКЕЗ (державний комітет із зовнішньоекономічних зв’язків). Натомість було створено Міністерство зовнішньоекономічних зв’язків СРСР, яке тепер лише «реєструвало підприємства, кооперативи та інші організації, що вели експортно-імпортні операції». А законом 1990 р. право зовнішньої торгівлі було надано і місцевим Радам.

Згідно з «Законом про кооперативи» та «Законом про спільні підприємства» при державних підприємствах і місцевих Радах швидко виникла сітка кооперативів і спільних підприємств, зайнятих вивозом радянських товарів і капіталу за кордон (згодом, з 1990 р. цим зайнялися і прості громадяни — «човники»). Багато товарів при спекуляції давали виручку до 50 доларів на 1 карбованець затрат і купувалися у підприємств «на корені». Ввіз до країни іноземних товарів (в основному низькоякісних) був невідповідний вивезеній за кордон кількості радянської споживчої продукції. Так за оцінками експертів, у 1990 р. з СРСР було вивезено до третини споживчих товарів. Все це вимітало споживчий ринок країни і вело до тотального дефіциту. Водночас ши­рокого розмаху набув «чорний ринок».

В той же час підвищення державою грошових доходів громадян в цей період (які з 1988—1990 рр. зросли до 66,7 млрд.крб., а за першу половину 1991 р. взагалі аж на 95 млрд.крб), не відповідало зросту виробництва збільшуючи не отоварену грошову масу (об’єм грошової маси лише за півроку 1991 р. зріс на 44%). Після 1987 р. союзний уряд прийняв 11 постанов, якими передбачалося значне підвищення заробітної плати. Такий зріст доходів при одночасному зменшенні товарних запасів в торгівлі, призвів до остаточного краху споживчого ринку («товари здуло з полиць»).

Намагаючись врятувати економічне становище уряд з другої половини 80-х рр. різко збільшує імпорт закордонних товарів за рахунок зростання дефіциту державного бюджету, збільшення внутрішнього і зовнішнього боргу, продажу валютних запасів. Однак при колосальному збільшенні грошової маси у населення це не полегшило ситуацію на споживчому ринку, крім того, за умов ліквідації державної монополії на зовнішню торгівлю та утримуванні урядом фіксованих низьких цін в країні, більшість товарів притримувалися або реекспортувалися торговою мафією за кордон і не доходили до людей. А от наслідки для фінансово-економічної сфери держави були жахливими. На 1990 р. СРСР вже мав мінусове торгове сальдо в 10 млрд. крб. (хоча до 1988 експорт переважав над імпортом). У 1991 р. дефіцит державного бюджету досяг 109 млрд. крб. (хоча на 1985 дефіцит був всього 13,9 млрд. крб.). Внутрішній борг який у 1985 р. був 142 млрд. крб. (18,2% ВНП) у 1990 р. сягнув 566 млрд. крб. (56,6% ВНП), а за 9 місяців 1991 р. склав вже 890 млрд. крб. Золотий запас держави, що на початок «Перебудови» становив 2 тис. тон, у 1991 впав до 200 т. А зовнішній борг в 1991 р. складав вже близько 120 млрд. дол.

Зростання зовнішнього боргу змусило державу скоротити товарно-продуктовий імпорт і на 48% зменшити закупки обладнання за кордоном. Споживчий ринок спустів, економіка починала стагнувати. Соціальна напруга посилювалась. За цих умов, підвищення соціальних гарантій і заробітної плати працівникам партійного апарату викликали обурен­ня в суспільстві, й так роздратованого привілеями номенклатури та викритими злочинами комуністів.

Лише влітку 1989 р. керівництво держави ініціювало створення хоч якоїсь комплексної економічної програми переходу до ринку (програма Л. Абалкіна). Однак у 1990 р. з політико-економічних мотивів вона була відхилена Вер­ховною Радою СРСР. У 1991 р. після доопрацювання академіком С. Шаталіним і Г. Явлінським її було названо «500 днів», саме такий час передбачався для реформування економіки, однак й ця програма фактично не була втілена в життя.

У січні 1991 р. слабіюча держава робить останню спробу придавити мафію, нейтралізувати нелегальні гроші тіньового криміналу і хоч трохи стабілізувати фінансову систему зменшивши об’єм грошової маси в країні. 22 січня президент СРСР М. Горбачов за ініціативою міністра фінансів В. Павлова видав указ про вилучення з обороту і обміні в трьохденний строк всіх 50- і 100-карбованцевих купюр зразка 1961 р. та обмеженні видачі готівкових грошей з вкладів громадян у ощадкасах. Однак це не покращило економічне становище і лише підірвало останню довіру людей до уряду. А під­вищення з 2 квітня 1991 р. в 2—4 рази роздрібних цін знецінило накопичен­ня людей, фактично залишивши їх пограбованими.

Тим часом економічна ситуація ставала катастрофічною і зрештою сприяла остаточному розвалу соціалістичної системи в країні. У серпні 1990 р. ВР України прийняла закон про економіч­ну самостійність республіки, у червні 1991 р. вона вирішила встановити свою юрисдик­цію над усіма підприємствами України. У листопаді 1990 р. Верховна Рада України видала постанову «Про проекти концепції та програми переходу Української РСР до ринкової економіки», що однак не мала ніякого практичного втілення на той час. Щоб хоч якось врятувати споживчий ринок і мінімально забезпечити населення продуктами, з 1 листопада 1990 р. в Україні було запроваджено продаж продовольчих і промислових то­варів лише за картками споживача з купонами. Намагаючись стабілізувати становище ВР України в липні 1991 р. прийняла «Програму надзвичайних заходів, для стабілізації економіки та вихо­ду її з кризового стану», яка однак виявилась неефективною.

Отже, спроби радянського керівництва у перші роки Перебудови модернізувати кризову економіку країни директивно-дисциплінарними методами виявились невдалими. Це обумовлювалося як вичерпанням екстенсивних можливостей радянської економіки, так і ослабленням та неефективністю мобілізуючо-ідеологічних і контролюючо-силових можливостей системи, особливо за потреб переведення економіки на якісно новий, високотехнологічний рівень розвитку. А головне, подібні поверхові заходи не могли усунути системні дефекти соціалістичної економіки, які саме і були основними чинниками масштабної економічної кризи.

Необхідність реанімації економіки, після вичерпання екстенсивних ресурсів і провалу заходів безперспективного «директивного прискорення", диктували радянському керівництву проведення кроків з лібералізації економічного життя. Однак проведення економічної лібералізації відбувалося непослідовно і хаотично, без жорсткого контролю держави і чіткої стратегічної професійної програми змін в соціально-економічної та адміністративно-правовій сферах. Все це закономірно призвело до економічної катастрофи і розвалу радянської системи.

Ряд дозованих та обмежених ліберальних заходів, спрямованих на пожвавлення і «покращення» соціалістичної економіки, які у 1986—1987 рр. застосувало радянське керівництво, через свою половинчатість та непродуманість лише дезорганізували і дестабілізували економіку, порушивши планові механізми і не створивши нових ринкових. Подальша радикалізація (з 1988 р.) ліберальних реформ в економіці, відбувалася ще більш безконтрольно і бездумно, під перемінним впливом внутрішньополітичних та зовнішньополітичних чинників (тиском на Уряд «демократизованого» суспільства, боротьбою за популярність і владу конкуруючих лідерів та груп у «верхах», впливом «Заходу»).

Отже, за умов «політичної свободи» та розвалу адміністративно-управлінського апарату (особливо після усунення монопольного становища партії в управлінні країною), слабкість центрального керівництва країни фактично пускала реформи на самоплив, визначаючи не розробленість адекватних правових положень та безпомічність контролюючо-силових структур. В результаті відбувалося фактично розграбування країни, оскільки за цих обставин, найбільш економічно вигідним було просто розтягувати і вивозити державні капітали та продукцію за кордон. Погіршення економічної ситуації в країні відбувалося і через величезні витрати держави на ліквідацію техногенних і природних катастроф, кількість яких збільшилась у ці роки (значною мірою через розвал технологічної та суспільної дисципліни).

За відсутності чіткого законодавства і державного контролю, що регулювали б хід реформ і нові соціально-економічні відносини, в країні негайно виріс злочинний світ та мафіозні структури. В цій ситуації, все більша частина партійної еліти, відчуваючи тиск та настрої радикалізованого суспільства, очолює «ліберально-демократичні ринкові процеси» і використовує своє владне становище, відсутність адекватної судової і законодавчо-правової системи, щоб конвертувати свою владу у власність та багатство і таким чином зберегти в майбутньому свої владні позиції у суспільстві.

3. Україна на шляху до незалежності.

У березні 1990 р. в обстановці гострої політичної боротьби відбулися вибори до Верховної Ради УРСР та місцевих Рад. КПРС перемогла в усіх областях, за винятком Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської. У Верховній Раді України утворилися консервативна парламентська більшість («група 239») на чолі з О. Морозом. Їй протистояла демократична парламентська опозиція — Народна рада (125 депутатів) на чолі з І. Юхновським. Першим головою українсько­го парламенту консерватори провели першого секретаря ЦК КПУ В. Івашка. Однак представники опозиції очолили 7 з 23 постійних комісій.

Попри свою меншість, за умов погіршення соціально-економічного становища і відповідно зростаючого незадоволення комуністичним правлінням більшості населення, в очах якого соціалістичний режим був дискредитований і безперспективний, опозиція користувалася все більшою підтримкою активної частини суспільства. Роботу Верховної Ради весь час супроводжували мітинги, демонстрації і страйки різних професійних та соціальних груп населення (шахтарів, студентів та ін.).

Користуючись цією обставиною, а також тим, що комуністична більшість була деморалізована відсутністю підтримки «центру», все більшим падінням авторитету серед суспільства, «дезертирством» В. Івашка (поміняв посаду голови ВР України на пост заступника генерального секретаря ЦК КПРС), проголошенням Росією 12 червня Декларації про свій державний суверенітет Верховна Рада України з ініціативи Демократичного блоку та підтримки народу 16 липня проголосила Декларацію про державний суверенітет України. 2 серпня Верховною Радою був прийнятий закон «Про економічну самостійність України». Намагаючись закріпити ці здобутки, до кінця року Україна підписала двосторонні міждержавні угоди з Литвою, Латвією, Естонією, Росією, Білорусією, Узбекистаном, Казахстаном.

Незважаючи на це, влада комуністичної консервативної більшості в Україні, ставала все менш адекватною потребам і вимогам суспільства, що швидко радикалізувалося. Так з 2 по 17 жовтня 1990 р. в Києві проходило студентське голодування (158 учасників), які вимагали відмови від підписання нового союзного договору, відставки уряду, перевиборів ВР, націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ, проходження військової служби лише на території республіки. Хоча під тиском суспільства парламент нібито змушений був піти на поступки, але реально було задоволена лише вимога відставки голови Ради Міністрів (замість В. Масола було обрано В. Фокіна).

Намагаючись зберегти Союз (і свій вплив та владу в державі), радянське керівництво М. Горбачова спробувало легімітизувати ідею нового союзного договору заручившись підтримкою населення країни. Відтак союзною владою було ініційовано проведення загальносоюзного референдуму у березні 1991 р. Питання референдуму про майбутню долю країни було винесено у формулюваннях, що не мали юридичного змісту: «Чи вважаєте Ви за необхідне збе­реження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, у якій повною мірою гарантуватимуться права і свободи людини будь-якої національності?». Позитивні результати такого референдуму певною мірою «нейтралізовували» республіканські декларації про державний суверенітет і блокували процес подальшої «суверенізації» республік.

Знаючи настрої населення республіки, український парламент, завдяки співпаданню інтересів демократичної Народної ради та прагматиків з числа партійної еліти на чолі з головою ВР Л. Кравчуком, вніс до бюлетенів до­даткове питання: «Чи згодні Ви з тим, що Україна має бути в складі Союзу радянських суверенних держав на засадах Декларації про державний суверенітет України?» На перше питання «так» відповіли 70,2%, на друге — 80,2% громадян, що взяли участь у референдумі. Таким чином, не вступаючи в пряму конфронтацію з союзним центром, парламент України здобув переконливу підтримку народу Декларації про державний суверенітет. Загалом же можна констатувати, що більшість населення України в цей період не виступало проти «федеративного» Союзу, але висловлювалось за високий ступінь самостійності України.

Провівши референдум М. Горбачов не досяг своєї мети. Ряд республік (Естонія, Латвія, Литва, Вірменія, Грузія, Молдова) взагалі бойкотували його проведення, а в інших — попри нібито позитивні результати, населення не збиралося якось активно підтримувати союзну владу. Це значною мірою обумовлювалося тим, що в очах народу союзна влада асоціювалася з тиском та економічними негараздами дискредитованого комуністичного режиму, котрий всім набрид. Тоді М. Горбачов взяв курс на здобуття підтримки республіканського керівництва, розраховуючи на співпаданні інтересів центру та колишньої партійної еліти республік у питаннях політичної та економічної взаємопідтримки. Було ініційовано Новоогарьовський процес — переговори, які велися у Ново-Огарьово під Москвою, з керівниками 9 республік (у тому числі і України), про зміст нового союзного договору на федеративних засадах. Попереднє його підписання планувалося 20 серпня.

Однак 19 серпня 1991 р. в Москві почався так званий «путч». Справа в тому, що в Росії протягом Перебудови із суспільства та компартії виділилося опозиційне радикальне реформаторське крило, котре рвалося до влади і виступало з набагато більш революційних позицій ніж М.Горбачов, який був обмежений рамками системи і уособлював союзну комуністичну владу, а тому був у зарані програшній позиції. А реформаторам-демократам ніщо не заважало нищівно критикувати владну систему. Їх підтримка з боку російського суспільства, що все більш радикалізувалося і все більше було незадоволене комуністичною системою, зростала. 12 червня 1991 лідер демократів «борець з привілеями парт номенклатури» колишній комуніст і вищий партфункціонер Б.Єльцин став президентом Росії.

М. Горбачов втрачав підтримку не лише в народі, але і в комуністичній партії, яка також розколювалася. 2 липня відбувся формальний розкол КПРС — в ній було створено групу «Рух демократичних реформ» на чолі з А. Яковлєвим і Е. Шеварднадзе. Поряд з цим, в союзному уряді більшість державних керівників бачили, що країна іде до розвалу і вирішили адміністративно-силовими заходами зупинити цей процес, розраховуючи в цьому на підтримку суспільства та республіканських компартійних апаратів. М. Горбачов зайняв вичікувальну позицію, свідомо усунувшись від подій. Вранці 19 серпня радіо оголосило, що М. Горбачов, котрий був у відпустці в Криму, за станом здоров’я не може виконувати обов’язки президента, і згідно зі статтею 127(3) Конституції СРСР владу в країні тимчасово буде здійснювати Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС). У склад ДКНС входили: віце-президент Г. Янаєв, прем’єр-міністр В. Павлов, голова КДБ В. Крючков, міністр оборони Д. Язов та міністр внутрішніх справ Б. Пуго. До Москви «для охорони громадського порядку» були введені війська і бронетехніка.

Не маючи ніякої позитивної програми, не роблячи фактично ніяких рішучих адміністративних кроків, боячись застосувати силу, а головне не отримавши підтримки суспільства вже 21 серпня «змовники» фактично визнали поразку. Найбільші владні дивіденди отримали демократи і президент Росії Б. Єльцин, котрі рішуче виступили «на захист Конституції».

На відміну від вищого республіканського керівництва та голови українського парламенту Л. Кравчука, що зайняв вичікувальну позицію, а також КПУ, яка фактично підтримала ДКНС, Народна рада рішуче виступила на підтримку російської демократії. Події серпня 1991 р. надзвичайно посилили відцентрові тенденції в СРСР. Населення республік злякалося реставрації жорсткого комуністичного режиму, а республіканські компартійні еліти боялися «чисток» з «путчистського» центру і не хотіли втрачати здобутих владних повноважень в своїх республіках. Крім того, навіть після поразки «путчистів», українське компартійне республіканське керівництво не могло розраховувати на серйозну підтримку з боку ослаблого союзного уряду М. Горбачова і невдовзі забороненої компартії (реальну владу перебрав російський республіканський уряд Б. Єльцина, який почав перепорядковувати собі державні структури, підприємства союзного підпорядкування в республіках, а сам Б. Єльцин навіть вже визнав незалежність прибалтійських країн).

В той же час при пасивній і незадоволеній комуністичним правлінням більшості українського населення радикалізована частина суспільства готова була повністю змести владу консервативних партократів в Україні. Тому вони пішли на все, щоб уникнути такої долі і спробували «осідлати процес незалежності». За цих умов прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. Акта про незалежність було цілком закономірним. Зважаючи на обставини, президія Верхов­ної Ради за короткий час прийняла принципово важливі постанови: про департизацію державних органів, установ та організацій; про власність Компартії України та КПРС на території України; про припинення діяльності КПУ; утворення власних збройних сил; недійсність тих союзних законів, які були суперечні новим реаліям і державним актам суверенної України; передачу підприємств союзного підпорядкування під контроль республіки; введення в найкоротший термін власної грошової одиниці.

Бажаючи легімітизувати рішення про незалежність України, консолідувати націю, здобути визнання незалежності з боку міжнародної спільноти, Верховна Рада України ініціювала проведення 1 грудня 1991 р. всеукраїнського референдуму стосовно народного підтвердження Акту незалежності України. У референдумі взяли участь 84,2% виборців, з них 90,32% проголосувало за «Акт проголошення незалежності України». Одночасно з референдумом відбулися і вибори Президента України. Внаслідок роз’єднаності і конкуренції кандидатів від національно-демократичного табору, їхніх занадто радикальних заяв (до яких більшість громадськості не була готова), при підтримці всієї адміністративної системи переміг представник прагматичної «демократизованої» партійно-республіканської еліти Л. Кравчук, який видавався суспільству більш дипломатичною і компромісною фігурою, підходящою для перехідного періоду.

Потрібно сказати, що М. Горбачов і вище державне керівництво намагаючись врятувати Союз (і свою владу), реанімували підготовку до створення нового Союзного договору (процес Ново-Огарьово II), щоправда тепер лише на засадах економічного співробітництва і конфедерації. Однак в грудні це вже було неможливо для «народного» президента Л. Кравчука, а тим паче заважало Б. Єльцину отримати всю повноту влади в Росії. Загалом республіканські еліти отримавши всю повноту влади і власності, не збиралися ризикувати своїм становищем.

Відтак 8 грудня 1991 р. на таємній зустрічі в Біловезькій пущі Президент України Л. Кравчук, Голова Верховної Ради Республіки Біло­русь С. Шушкевич і Президент Росії Б. Єльцин констатували факт розпаду Радянського Союзу і підписали угоду про утво­рення Співдружності Незалежних Держав (СНД). Першим про це вони повідомили президента США Дж. Буша. 10 грудня Верховні Ради України і Білорусі, а 12 грудня і парламент Росії ратифікували цей акт. 21 грудня в Алма-Аті декларацію про утворення СНД підписали керів­ники Азербайджану, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану й України. 25 грудня М. Горбачов заявив про свою відставку з поста президента СРСР. Радянський Союз юридично припинив своє існування.

Слід відзначити, що подальше силове утримування республік в Союзі, його б не зберегло і могло спричинити вже кривавий сценарій розвалу СРСР. Однак непідготовлений, поспішний і корисливий демонтаж Радянського Союзу республіканськими лідерами та елітами, які керувалися зручним моментом для захоплення і ствердження власної влади, завдав великих проблем і збитків молодим державам та їх народам. Зокрема, економічний егоїзм республік і різке порушення господарських зв’язків — посилило обвал в соціально-економічній сфері. Відсутність взаємних гарантій в національно-правовій площині, мало наслідком незахищеність основних людських прав та власності національних меншин в багатьох нових країнах. Брак детальних домовленостей і зобов’язань в адміністративно-територіальній сфері, неврахування умовності та відносності колишніх радянських адміністративних кордонів всередині СРСР, що не відповідали історико-етнічним реаліям проживання народів, вело до виникнення непорозумінь, територіальних претензій і навіть збройних конфліктів.

Загалом розвал Радянського Союзу став закономірним явищем і був спричинений дією ряду чинників: перш за все руйнуванням радянської системи та соціалістичного суспільного устрою (що були «обручем» СРСР); боротьбою в цей час російських демократів з «комуністичним імперським центром» (уособленням якого була союзна влада); потребою партійної еліти республік зберегти своє владне становище, в умовах втрати страху та підтримки з боку союзного центру, і загрози знесення своєї влади з боку радикалізованої частини суспільства та національно-демократичної опозиції; а також бажанням цієї республіканської еліти здобути собі абсолютну владу і власність повністю не залежну від Москви.

Каталізували процеси дезинтеграції СРСР і національно-визвольні рухи народів республік за власну державність, при пасивній більшості їх населення, що асоціювало дискредитований комуністичний режим з союзною владою і тому не збиралася активно захищати СРСР; наляканість народів та еліт республік можливими реакційно-каральними рецидивами з боку центру (путч ДКНС); проімперсь­кі дії нової Росії, що проголошувала пре­тензії на союзну власність і політичну роль лідера в регіоні.

Крім того, розпаду СРСР сприяло: суперництво за владу в Росії Б. Єльцина і М. Горбачова; прагнення республік звільнитися від «національних утисків та економічної експлуатації з боку Москви»; і водночас поширені ілюзії серед населення республік на швидке економічне процвітання і підвищення рівня свого життя за умов самостійності і припинення відрахувань до загальносоюзного бюджету та високого економічного потенціалу власних економік (потужності яких в реальності мали досить відносний характер); домінування в цей період серед російського суспільства та істеблішменту, настроїв позбавитись від політико-економічного тягаря в особі «відсталих» республік; небажання росіян бути «цементом» для утримування імперії; втратою населення Союзу потреби в імперській воєнній силі СРСР за умов закінчення холодної війни; розпадом «світового соціалістичного табору»; діями західного капіталістичного блоку країн.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ... Стародавня доба на території України... Скіфо сарматська доба...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Стародавня доба на території України
Початок історії людства пов’язаний з виокремленням людини з тваринного світу. Археологічні знахідки на Африканському континенті дають можливість датувати початок історії людства 2—2,5 млн. років то

Скіфо-сарматська доба
Доба раннього заліза (з ІІ—І тис. до н. е.) характеризується появою нового металу — заліза. Застосування залізних знарядь спричинило прогрес у всіх видах виробництва. Спершу люди використовували рі

Етногенез слов’ян
Проблему походження слов’янського етносу остаточно не вирішено. Однією з теорій є дунайська,автором якої називають Нестора-Літописця, котрий у «Повісті временних літ» писав: «По до

Хронологія
2—2,5 млн. років тому—поява первісних людей на Землі. 1,5 млн. років тому—поява первісних людей на території України. 1,5 млн. — 10 тис.

Праукраїнці у VІІІ—ІХ ст. Теорії походження України-Русі
Розпад первіснообщинних відносин спричинив переміщення, перегрупування певних племен, а потім і об’єднання їх спершу в нестійкі, а пізніше у стабільні союзи. Східні слов’яни досягли своєї державнос

Етапи зміцнення Київської Русі як державного об’єднання
Як вважають деякі дослідники, саме вельможі-язичники, невдоволені прохристиянською політикою Аскольда, здійснили державний переворот 882 р. на Русі. Позбавивши влади династію Кийовичів, язичники пе

Феодальна роздробленість у ХІІ — першій половині ХІІІ ст.
Після смерті Святополка й чергового повстання киян у 1113 р. великокнязівський стіл зайняв Володимир Мономах (1113—1125), який зумів відновити політичну єдність більшої частини руських земель. Він

Суспільна структура Русі
У Київській Русі з поглибленням феодалізації ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу держави. На верхівці суспільства у Х—ХІІІ ст. перебували князі, які становили єдину владну династію

Хронологія
VI ст. — велике переселення народів. Антський племінний союз. VIІІ—ІХ ст. — формування держави східних слов’ян у Надніпрянщині. 860 р.

Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави
На заході руських земель традиції Київської Русі продовжило Галицько-Волинське князівство, яке постало з двох князівств Русі. Формування нового державно-політичного організму на південному заході Р

Зовнішньополітичні пріоритети та суспільно-економічний устрій Галицько-Волинського князівства
У Галицько-Волинському князівстві існували такі самі суспільні прошарки, як і в Київській Русі. Оскільки найбільше уваги приділялося будівництву укріплених міст, вільні ремісники виділилися в окрем

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення
Важливим елементом культури народу є державність. Київська Русь стала першою державою східних слов’ян. На розвиток її культури впливали сусідні країни — Хозарський каганат і Візантія. Від них Русь

Персоналії
Роман Мстиславич (1152—1205) —волинський князь, об’єднувач у 1199 р. Волинської й Галицької земель, що традиційно підтримували тісні економічні й культурні зв’язки. Літописець нази

Боротьба за києворуську спадщину. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського
Під час занепаду та розпаду Галицько-Волинської держави українські землі стали об’єктом зазіхань сусідніх країн, які зміцнювалися або перебували в процесі становлення і повели активну боротьбу за п

Люблінська унія, її політичні та соціально-економічні наслідки для України
Друга половина 1550-х рр. позначилася для Великого Князівства Литовського загостренням стосунків з Московською державою в ході Лівонської війни, яку остання вела за вихід до Балтійського моря та до

Берестейська церковна унія
Із втратою державності руськими землями чи не єдиною об’єднавчою силою української нації, фактично символом українства, залишалася православна Церква. Люблінська унія, сеймові постанови та універса

Хронологія
1352 р.—мирна угода між Великим Князівством Литовським і Польщею, за якою розподілялися землі Галицько-Волинського князівства (Галичина відходила до Польщі; Волинь — до Литви).

Персоналії
Вишенський Іван (близько 1550 — після 1620)—видатний український письменник-полеміст. Здобував освіту в Луцьку, був пов’язаний з Острозьким гуртком. З 1580-х рр. — монах одного з А

Утворення Запорозької Січі
У ХV‑ХVІ ст. в Україні сформувалася нова соціальна верства — козацтво, — яке згодом перетворилося на провідну рушійну силу суспільного та політичного життя України. Цей об’єктивний процес був

Козацькі повстання в кінці ХVІ — на початку ХVІІ ст.
Саме козацтво після проголошення Люблінської та Брестської церковної уній залишилося єдиним виразником волі та захисником інтересів українського народу. Непослідовність польської влади, яка під час

Культура України в ХVI — першій половині ХVІІ ст.
Втративши свою державність, будучи розділеним між різними країнами, український народ не лише зберіг, але й суттєво поповнив надбання матеріальної та духовної культури. Складною була пробл

Хронологія
1240 р.— у «Початковій монгольській хроніці» вперше вживається термін «козак». 1303 р.— термін «козак» міститься у словнику половецької мови.

Персоналії
Баторій Стефан (1533—1586)—король Речі Посполитої з 1576 р., в 1578 р. сформував реєстровий козацький загін для охорони кордонів. Вишневецький (Байда) Дмитро (?—15

Українські землі напередодні Визвольної війни
Українська національна революція є складовою визвольної боротьби низки європейських країн у 40—70-х рр. ХVІІ ст. Так, у 1640—1660 рр. тривала революція в Англії, спалахнуло повстання португальців п

Початок Визвольної війни. Формування Української національної держави
Звістка про втечу Хмельницького на Запорозьку Січ викликала тривогу серед польських владних кіл в Україні. Тоді начальники коронного війська, що стояло на Київщині, між Корсунем і Черкасами, гетьма

Хронологія
Жовтень — листопад 1646 р. — група козаків і Б. Хмельницький розпочали підготовку до повстання проти поляків. 16 травня 1648 р.— вирішальний бій біля р. Ж

Персоналії
Хмельницький Богдан (1595—1657) — перший гетьман Української козацької держави (Війська Запорозького). Народився близько 1595 р. в Чигирині. Походив з покозаченої шляхти. Його бать

Напередодні Руїни: українська держава в останні роки правління Б. Хмельницького
Наслідком підписання Переяславської угоди стало входження Московії у пряме військове зіткнення з Польщею. І вже навесні 1654 р. розпочалася московсько-польська війна. Епіцентр дії царської армії пе

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.
Після смерті Богдана Хмельницького загострилася боротьба за владу між наказним гетьманом Г. Лісницьким та Іваном Виговським (вихідець зі шляхетного стану Поділля). 4 вересня 1657 р. в Чигирині відб

Економічний розвиток та соціальне становище
Протягом другої половини XVIІ ст. самодержавство поступово активізувало національно-колоніальну політику на Лівобережжі України. Фактично відразу ж після Переяславського акта 1654 р. розпочалося пі

Культурне життя в Україні другої половини ХVІІ ст.
Руйнація та нестабільність другої половини ХVІІ ст. негативно вплинули на динаміку розвитку культурного життя в Україні, поглибилися і її регіональні відмінності. Цей період характеризується різним

Персоналії
Виговський Іван (?—1663) — гетьман Війська Запорозького. Фактичний наступник Б. Хмельницького. Походив з української шляхти Київського воєводства. Після здобуття освіти в Київськом

Політичний розвиток українських земель за гетьманування Івана Мазепи і його наступників на початку XVIIІ ст.
У Московії Петро І (1672—1725) розгорнув активну (то приховану, то явну) боротьбу за підпорядкування гетьманської влади російському урядові. Він стежив за всіма міжнародними контактами Запорожжя й

Соціально-економічне становище українських земель
Економічне та політичне становище України у першій половині ХVІІІ ст. було тяжким. Через різні політичні чинники, а також народногосподарські умови регіони України були населені нерівномірно. Більш

Адміністративний устрій Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя у першій половині XVIIІ ст.
Царська влада розпочала активно інкорпорувати українські землі до Російської імперії, змінюючи їхній адміністративно-територіальний устрій, знищуючи козацьке управління. Формування абсолютистської

Культура України 90-х рр. XVII — початку XVIIІ ст.
У культурі України кінця ХVІІ — середини ХVІІІ ст. виразно проявляється господарська специфіка регіонів України. Так, Гетьманщина славилася вирощуванням конопель (особливо Чернігівщина) і тютюну. Н

Хронологія
1687 р.— початок гетьманування І. Мазепи. 1700—1721 рр. — Північна війна. 26 вересня 1701 р. — надання Київському колегіуму стат

Персоналії
Мазепа Іван (1639—1709) — гетьман Лівобережної України (1687—1709). Походив з української шляхти Київського воєводства. Народився в с. Мазепенцях під Білою Церквою у 1629 р. (існує

Політико-адміністративне становище українських земель. Закріпачення селянства
Історики цей період називають по-різному: М. Грушевський та І. Крип’якевич — «Історія України в добу Відродження»; О. Субтельний та П. Єфименко — «Історія України під імперською владою Росії та Авс

Українські терени у війнах Російської імперії і доля козацтва. Освоєння Українського Причорномор’я
У другій половині ХVІІІ ст. могутність Російської імперії зросла. Уряд Катерини ІІ, продовжуючи політику Петра І, узявся до остаточної ліквідації Кримського ханства. В цей час відбулося дві російсь

Соціально-економічний розвиток України
Економічний розвиток українських земель у складі Російської імперії відзначався відсталістю сільського господарства: головним у системі землеробства залишалося трипілля, використовувалося рутинне з

Опозиційний рух
Розвиток товарно-грошових відносин призвів до посилення національного та соціального гноблення. Прагнення поміщиків підви­щити товарність господарств за рахунок збільшення грошового та натурального

Культура України наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст.
Українська культура наприкінці XVIII — в першій половині ХІХ ст. розвивалася в досить складних і суперечливих умовах. Територія України входила до складу різних держав: Росії та Австрії, уряди яких

Хронологія
1728—1734 рр. — гетьманування Д. Апостола. 1734—1750 рр.— діяльність Правління гетьманського уряду. 1750—1764 рр.— гетьманування

Персоналії
Калнишевський Петро (1690—1803) —останній кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, дипломат. Народився в с. Пустовійтівці (Сумської обл.), біля узбережжя р. Сули, притоки Дніп

Адміністративно-територіальний устрій
Нова геополітична ситуація, що виникла на рубежі ХVІІІ—ХІХ ст. в Центральній та Східній Європі, спричинила в Україні великі зміни. За результатами першого (1772 р.) та третього (1795 р.) поділів По

Соціально-економічне становище краю
У 70—80-ті рр. ХVІІІ ст. в Австрійській імперії Марія-Терезія та Йосиф ІІ провели низку суттєвих реформ. 1782 р. було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано селянам певні права:

Національне відродження на західноукраїнських землях
У кінці ХVІІІ — першій половині ХІХ ст. ідеї національного відродження поступово утверджуються й на західноукраїнських землях. З часом тут з’являються передові люди, які починають відкрито ставати

Особливості розвитку культури
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершення формування української нації визначило характер напрямів у нац

Хронологія
1772 р.— перший поділ Речі Посполитої. 7 травня 1775 р.— Константинопольська конвенція, за якою Буковина входила до складу Австрії, Хотинська райя з форте

Персоналії
Вагилевич Іван (1811—1866) — громадський діяч, учений, письменник, один з організаторів «Руської трійці» та упорядників альманаху «Русалка Дністрова». Походив з родини священика. З

Соціально-економічна модернізація
Російська імперія в середині ХІХ ст. переживала глибоку кризу, суть якої полягала у невідповідності феодальних структур та відносин до провідних світових тенденцій розвитку, що утверджували нове бу

Й національно-визвольний рух
Важлива риса української історії другої половини ХІХ ст. — подальше національне відродження України. У цей час триває формування національної самосвідомості українців, зростає інтерес до українсько

Становище української культури
Культура України другої половини ХІХ ст. розвивалася в умовах боротьби українського народу за незалежність і державність. У Росії національне гноблення найяскравіше проявилося в циркулярі

Хронологія
1853—1856 рр.— Кримська війна. 1856 р.— масовий рух селян «Похід у Таврію за волею». 1859 р.— утворення першої української грома

Персоналії
Антонович Володимир (1834—1908) — історик, археолог, етнограф, археограф. Народився в містечку Махнівці Бердичівського повіту Київської губернії (нині Житомирської обл.). Закінчив

Еволюція державного устрою Австро-Угорщини
Західноукраїнські землі другої половини ХІХ ст. залишалися в складі Австрійської держави й мали такий політико-адміністративний устрій, як у інших регіонах. Після революційного піднесення народних

Західноукраїнських земель
Після революції 1848 р. Західна Україна залишалася аграрним краєм. На кінець ХІХ ст. в сільському та лісовому господарстві Східної Галичини і Буковини було задіяно 75% усього населення, а в Закарпа

Активізація суспільно-політичного руху, його строкатість і суперечливість. Політизація національного життя
У другій половині ХІХ ст. в Західній Україні активізувався суспільно-політичний рух, хоча він був строкатим і суперечливим. Після придушення революції зміцнилися москвофільські настрої в к

Культурний розвиток
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершенням формування української нації визначився характер напрямів у н

Хронологія
1852—1855 рр.— видання у Львові Д. Зубрицьким «Истории древнего Галицко-Русского княжества». 1854 р. — австрійський уряд видав указ про поділ Галичини на

Персоналії
Вербицький Михайло (1815—1870) — композитор, автор гімну «Ще не вмерла Україна». Народився 4 березня 1815 р. в с. Явірнику Руському на Лемківщині. Навчався у Перемишльській гімназі

Соціально-економічне і політичне становище України на зламі ХІХ—ХХ ст.
Внаслідок буржуазних реформ середини XIX ст. економіка Російської імперії розвивалася швидко. Зростали кількість промислових підприємств, чисельність робітників, обсяг товарно-грошового обміну.Укра

В Україні у ХХ ст.
Погіршення економічної ситуації в країні на початку XX ст. призвело до посилення соціальних рухів. У 1900—1901 рр. відбулося понад 80 селянських виступів, що супроводжувалися потравами поміщицьких

Україна в період революції 1905—1907 рр. та після її поразки
Революційні події 1905—1907 рр. у Російській імперії спричинилися неспроможністю уряду вирішити нагальні економічні, соціальні, військово-політичні питання. Часткові реформи були занадто нерішучими

Аграрна політика Столипіна і українські землі
Реформа, що відбулася в Росії у 1906—1911 рр. за ініціативою міністра внутрішніх справ П. Столипіна, головною метою ставила створення на селі значного прошарку заможних селян, щоб піднести продукти

У 1910—1914 рр.
Робітничий клас залишався майже безправним. Матеріальне становище робітників України напередодні Першої світової війни було скрутним. Робочий день середньостатистичного робітника тривав 12—14,5 год

Культура України на початку ХХ ст.
Початок XX ст. характеризувався загостренням соціальних і національних суперечностей у громадсько-політичному житті України, значним розвитком промисловості й сільськогосподарського виробництва, на

Хронологія
1890 р.— створення Русько-української радикальної партії (РУРП). 1899 р.— створення Української соціал-демократичної партії (УСДП). 29 сі

Персоналії
Бачинський Юліан (1870—1940) — політичний діяч, публіцист. Народився в с. Новосілці (Тернопільська область). Навчався у Львівському (юридичний факультет) та Берлінському університе

Соціально-економічний розвиток
На початку ХХ ст. землі Галичини, Буковини та Закарпаття перебували під гнітом Австро-Угорської імперії. На цій території проживало: в Галичині — 3 млн. осіб, Північній Буковині — 350 тис., Закарпа

Український національний рух
Назахідноукраїнських землях національно-визвольний рух розвивався в сприятливих умовах і мав вагоміші здобутки, ніж у Наддніпрянській Україні. Патріоти називали Східну Галичину українським П’ємонто

Культура й духовне життя
На початку ХХ ст. українська культура утверджується як культура світового рівня. Великі соціальні потрясіння позначилися на культурі, збагативши духовне життя чималим досвідом. З’являється модерніс

Хронологія
1900 р.—виникнення в Галичині (с. Завалля Снятинського повіту) молодіжної організації для фізичного й духовного загартування «Січ». 1900 р.— запровадження

Персоналії
Вітик Семен (1876—1934 або 1937) — український громадсько-політичний і державний діяч. Народився в с. Верхніх Гаях на Галичині. В 1899 р. разом із М. Ганкевичем, В. Охримовичем ста

Українське питання у міжнародній політиці напередодні Першої світової війни
Початок ХХ ст. окреслив перед світовою громадськістю низку суперечностей, які виникли серед найпотужніших європейських держав. Домінантою виступала, в першу чергу, Німеччина. Її потужний економічни

Бойові дії на українських землях у 1914—1917 рр.
Поштовхом до розв’язання Першої світової війни стали події в столиці Боснії — м. Сараєві. Саме там 11 липня 1914 р. було вбито австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда. За короткий термін у розпо

Першої світової війни
Початок Першої світової війни розділив українське суспільство на два табори. Перебуваючи у складі двох ворогуючих імперій (Російської та Австро-Угорської), український народ автоматично опинився по

Хронологія
1 серпня 1914 р.—оголошення Німеччиною війни Росії. Початок Першої світової війни. 2 серпня 1914 р.—створення Головної української ради у Львові.

Персоналії
Брусилов Олексій (1853—1926) — російський військовий діяч, генерал від кавалерії, народився у Тифлісі. Закінчив Пажеський корпус (1872 р.), кавалерійську школу в Санкт-Петербурзі (

Події Лютневої революції і Україна. Утворення і діяльність Центральної Ради
Перша світова війна прискорила політичні зміни в Центральній і Східній Європі. Пригнічені віковим гнітом, народи Російської і Австро-Угорської імперій рішуче заявили про своє право самим визначати

Центральної Ради в цих умовах
10 жовтня 1917 р. на засіданні ЦК РСДРП (б), де виступив В. Ленін, прийнято резолюцію про негайне збройне повстання. 25 жовтня 1917 р. у відозві «До громадян Росії» було оголошено про повалення Тим

Гетьманська держава П. Скоропадського
Поступово складаються передумови для усунення УЦР з політичної арени. Заможні верстви населення вже не підтримували політики УЦР, бо вона оголосила націоналізацію великої земельної власності. Незам

Директорія і її боротьба за українські землі з білогвардійцями, Антантою, Польщею та більшовиками
У ніч на 14 листопада 1918 р. представники Українського національного союзу створили Директорію, призначену для повалення влади гетьмана. Сама ідея Директорії виникла з дуже популярних тоді аналогі

ЗУНР і національно-визвольний рух 1918—1920 рр. у західноукраїнських землях. Культура Радянської України
Зазнавши поразки у Першій світовій війні, Австро-Угорська імперія восени 1918 р. почала розпадатися. Національно-визвольний рух виявлявся в бажанні створити власну державу, але на заваді стали поля

Хронологія
27 лютого 1917 р. — перемога Лютневої революції і повалення самодержавства в Росії. 2—9 березня 1917 р. — виникнення Рад робітничих депутатів у Харкові, К

Персоналії
Винниченко Володимир (1880—1951) — письменник, публіцист, політичний діяч. Народився в Кіровограді. Його батько працював чабаном, чумакував; одружився з вдовою Явдохою Павленко (Ли

УСРР в роки нової економічної політики
Після закінчення громадянської війни більшу частину території України було захоплено більшовиками, які створили формально самостійну українську радянську республіку. Головними завданнями новостворе

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР
Незважаючи на те, що промисловий розвиток СРСР у середині 20-х рр. досяг довоєнного рівня, однак країна в цілому перебувала на доіндустріальній стадії розвитку. Щоб остаточно не відстати від розвин

Зміни в культурі, освіті й науці Радянської України у 20—30 рр. XX ст.
Культурні перетворення 20—30-х рр. мали неоднозначний й суперечливий характер, що зумовлювалося тактичними і стратегічними завданнями політики радянської влади. Запланована всебічна модернізація кр

Хронологія
січень— лютий 1921 р.— антибільшовицькі виступи українських селян. Повстання моряків у Кронштадті. 18 березня 1921 р.— укладення

Персоналії
Сталін (Джугашвілі) Йосип Віссаріонович (1879—1953) — радянський партійний і державний діяч. З 1898 р. учасник соціал-демократичного руху. За революційну діяльність зазнав пе­реслі

Входження західноукраїнських земель до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Оформлення їхнього адміністративного статусу в 20—30-ті рр.
Ідеї «возз’єднання» українських земель у 20—30-х рр. ХХ ст. виявилися у воєнному протистоянні Радянської Росії, Радянської України та Польщі. Польща прагнула відновити Річ Посполиту XVIII ст. від Б

Соціально-економічне становище Західної України
Промислове виробництво у 1924—1928 рр. на західноукраїнських землях дедалі більше занепадало. Українські землі розглядалися як ринок збуту товарів, джерело сировини та дешевої робочої сили. Польськ

На західноукраїнських землях
Міцніла тенденція до державної самостійності, що проявилося у діяльності українських політичних партій. Слід звернути увагу на те, що в національно-політичному русі у Західній Україні у 20—30-х рр.

На західноукраїнських землях
Найрадикальніші позиції займала Партія націонал-демократів (ендеків) на чолі з Р. Дмовським і С. Грабським. Вона була особливо популярною серед польського населення Західної України. Ендеки ствердж

Хронологія
18 березня 1921 р. — підписання Ризького мирного договору між РСФРР, УСРР та Польщею. 14 березня 1923 р. — прийняття Радою послів у Парижі рішення про при

Персоналії
Андрієвський Дмитро (1893—1976) — політичний діяч та ідеолог українського націоналізму, публіцист. За фахом — інженер. Народився в с. Будках (нині село Зіньківського р-ну Полтавськ

Та Німеччини напередодні війни
Як й інші етапи людської історії, Друга світова війна має власну періодизацію, що полегшує вивчення цього невеликого, але насиченого найрізноманітнішими особами, рішеннями й подіями, відрізку часу.

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок
Червоної Армії (1941—1942 рр.) Напередодні початку війни, СРСР отримував інформацію про підготовку німецької агресії. Радянські розвідники повідомляли навіть точну дату вт

I. Радянський рух опору
Вчення радянської історіографії про радянський організований рух опору з перших днів чи тижнів війни нині спростовано. Оскільки керівництво СРСР вважало, що війна має проходити на «чужій території»

II. Націоналістичний рух опору
Друга світова війна посідає особливе місце в українському національному русі. Водночас цей період його історії викликає непримиримі суперечки й різне бачення подій, що розглядаються. Початок німець

Визволення території України від окупаційних військ
Наприкінці 1941 р. результати заходів, спрямованих на подолання воєнно-політичної кризи, були очевидними. На початку грудня радянські війська перейшли в контрнаступ і до січня 1942 р. відкинули вор

Теоретичні проблеми використання термінів «Велика Вітчизняна» і «німецько-радянська» війна
Жвава дискусія серед громадськості й науковців щодо правильного використання військово-історичної термінології, зокрема тієї, яка характеризує воєнно-політичні події 1941—1945 рр., зумовлює потребу

Хронологія
23 серпня 1939 р. — укладення урядами СРСР і Німеччини «Договору про ненапад». 1 вересня 1939 р.— початок Другої світової війни. 17 верес

Персоналії
Ватутін Микола Федорович (1901—1944) — військовий діяч, генерал армії, Герой Радянського Союзу (посмертно), родом з Бєлгородщини. У Червоній армії з 1920 р. Закінч

Україна на міжнародній арені
Внаслідок перемоги у Великій Вітчизняній війні постало питання про об’єднання українських територій. Воно активно обговорювалося лідерами країн антигітлерівської коаліції на Тегеранській (28 листоп

Відбудова народного господарства
Відразу після звільнення українських територій від німецьких окупаційних військ країна приступила до відбудови народного господарства. Зазнавши суттєвих збитків у результаті бойових дій, трьох рокі

Громадсько-політичне життя
Відновлення радянської влади на визволених від нацистської окупації українських землях викликало нову хвилю терору щодо населення. Як цілком слушно зауважують сучасні нам історики, Й. Сталін розгор

Розвиток культури та духовне життя
Події Великої Вітчизняної війни принесли руйнування й культурних цінностей українського народу. Грабунки та знищення у роки лихоліття призвели до колосальних втрат матеріальних пам’яток української

Хронологія
21 серпня 1943 р.— постанова Раднаркому СРСР про невідкладні заходи з відбудови народного господарства в районах, визволених від німецько-фашистської окупації. 28

Персоналії
Богомолець Олександр Олександрович (1881—1946)—видатний український науковець-біолог. Освіту здобував на юридичному факультеті Київського університету, потім перевівся на медичний

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 1950-Х — СЕРЕДИНІ 1980-Х РР.
1. Особливості процесів десталінізації та лібералізації в Україні у період хрущовської «відлиги». 2. Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної си

Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної системи
Після усунення М. Хрущова на жовтневому (1964 р.) пленумі ЦК КПРС, у радянському керівництві не виникло боротьби за найвищу владу. Оскільки абсолютна повнота влади в країні тепер була в КПРС, парті

Культурне і духовне життя в Україні на початку 1950-х у середині 1980-х рр.
Процеси десталінізації і лібералізації політичного та суспільного иття перш за все проявились у змінах в духовній сфері країни після XX з’їз

Хронологія
19 лютого 1954 р. — введення Кримської області до складу УРСР. 14—25 лютого 1956 р.— XX з’їзд КПРС. Доповідь М. Хрущова про культ особи Й. Сталіна.

Персоналії
Хрущов Микита Сергійович (1894—1971) — державний і пар­тійний діяч. З 1918 — член більшовицької партії. В 1938—1949 рр. — перший секретар ЦК КП(б)У, в 1944—1947 рр. водночас Голова

Політика Перебудови. Особливості її реалізації в Україні
У березні 1985 року після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС 74-річного К. Черненко, на засіданні Політбюро новим Генеральним секретарем був обраний представник молодшого покоління — 54-річний М

Хронологія
11 березня 1985 р.— позачерговий пленум ЦК КПРС. Обрання М. Горбачова Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок перебудови. Травень 1985 р.— прийняття з

Персоналії
Горбачов Михайло Сергійович (нар. 1931 р.) — партійний і держав­ний діяч СРСР. 1955 р. закінчив МДУ. З 1955 р. по 1970 р. займає різні партійні посади на Ставропіллі. З 1971 р. чле

Суспільно-політичний розвиток Української держави у 1991—2009 рр.
Після проголошення 24 серпня незалежності, в Україні швидко відбувався державотворчий процес. Ще до референдуму, який затвердив Акт про незалежність, Україна почала приймати закони і розбудовувати

Соціально-економічні процеси в Україні в добу незалежності
Політична незалежність України стала передумовою здобуття республікою економічного суверенітету. Першо­черговим завданням було визначено перехід від команд­ної до ринкової економіки. Перші

Утвердження України на міжнародній арені
На першому етапі становлення незалежної Української держави головним її завданням на міжнародній арені було: добитися визнання її незалежності та недоторканості кордонів світовою спільнотою і перш

Зміни в освітньо-культурній сфері України після здобуття нею незалежності
Після проголошення незалежності України, одним із головних напрямів діяльності держави було проголошене відродження національної культури. На початку 1992 р. Верховна Рада схвалила «Основи законода

Хронологія
10 січня 1992 р.— запроваджено купоно-карбованці. 14 січня 1994 р.— підписання Україною, Росією і США договору, що передбачав ліквідацію на території Укра

Персоналії
Кучма Леонід Данилович (нар. 1938). У 1960 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. У 1960—1985 рр. займав інженерні та партійні посади на Південному машинобудівному за

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
Абсолютизм 147, 255, 256, 261 автономія 282, 377, 385, 408, 462 Агітація366, 531 аграрна реформа 274, 330 аграрний сектор 513, 514, 516 Агресія 26, 159,

Іменний покажчик
Абалкін Л. 24. Август ІІ Саксонський Авдєєв Д. 490 Авенаріус М. 280 Аккудінов Тимошка Алфьоров І. 489 Амартол Георгій Амосов М. 40.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги