рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР - раздел Образование, ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Незважаючи На Те, Що Промисловий Розвиток Срср У Середині 20-Х Рр. Досяг Дово...

Незважаючи на те, що промисловий розвиток СРСР у середині 20-х рр. досяг довоєнного рівня, однак країна в цілому перебувала на доіндустріальній стадії розвитку. Щоб остаточно не відстати від розвинутих капіталістичних держав і забезпечити свій економічний та оборонний суверенітет, країна потребувала швидкої модернізації. Тому в грудні 1925 р. на своєму XIV з’їзді партія влади, яка почала називатися всесоюзною — ВКП(б), взяла курс на індустріалізацію.

Однак вирішення питання індустріалізації зіштовхнулося з низкою об’єктивних і суб’єктивних проблем. Нерозвинутість інфраструктури на території країни, дефіцит не лише кваліфікованих кадрів, але й потрібної кількості вільних і дешевих робочих рук, брак потрібного устаткування, складність управління виробничими процесами в умовах величезної території країни та стихійного ринку становили серйозні труднощі й могли перешкодити та загальмувати модернізацію. Проте головною проблемою була нестача капіталів, потрібних для успішного проведення індустріалізації.

У керівництві держави й комуністичній партії розгорнулася широка дискусія між прибічниками різних шляхів вирішення питання модернізації, яка збігалася з боротьбою різних більшовицьких угруповань за владу. Ліве крило партії, представлене видатними діячами революції Л. Троцьким, Г. Зінов’євим, Л. Каменєвим обстоювало курс на інтенсивніше перекачування коштів із села в місто за рахунок підвищення податків і цін на промтовари. Проте хлібозаготівельні кризи другої половини 20-х рр. засвідчили безперспективність таких заходів, і цю ідею було засуджена на XV з’їзді ВКП(б) у грудні 1927 р.

Праве крило партії, представлене такими відомими більшовицькими діячами як М. Бухарін, О. Риков, М. Томський, виступало за поглиблення непу й розширення застосування в економіці ринкових механізмів. Однак це означало б, фактично, визнання провалу комуністичного експерименту; посилення соціальної напруги в суспільстві; зміцнення приватного сектору і відповідно — посилення його політичного впливу. Крім того, по перше: абсолютна більшість комуністів, які ще недавно боролися з експлуататорами за суспільство соціальної справедливості, не могла сприйняти подальшої зради «світлих ідеалів» і стерпіти підняття нових суспільних конкурентів. По друге: закономірні, на даному етапі еволюції тоталітарної системи процеси «консолідації» режиму навколо єдиного вождя, не лише не допускали можливості виникнення якогось (навіть економічного) плюралізму в суспільстві, але й диктували викорінення інакодумства навіть у самій більшовицькій партії.

До того ж в СРСР на той час не було багатого приватного капіталу, який би міг профінансувати індустріалізацію. Проте навіть якби він і був, підприємцям, за свого нестабільного становища в радянській державі, було б не дуже вигідно вкладати великі кошти на свій страх і ризик у будівництво великих заводів, які не могли дати швидкого прибутку. Окрім того, нерозвинута інфраструктура країни, великі відстані, холодний клімат, неможливість у СРСР за безцінь експлуатувати робітників визначали високу собівартість майбутньої продукції. Що робило її неконкурентною під час продажу за кордоном.

А всередині країни, навіть за умов захисту вітчизняного виробника владою від дешевих іноземних товарів, низька купівельна спроможність населення країни Рад, як і бідність самої держави, знову таки робили невигідним для приватних підприємців розвиток важких секторів промисловості. Загалом такий варіант був би можливий, якби сама держава значною мірою своїми спеціальними замовленнями стимулювала розбудову та розвиток приватних індустріальних гігантів. Проте для цього було потрібно, щоб і держава, і бізнесмени мали великі кошти, чого не було. В будь-якому разі такий шлях не лише зводив нанівець можливості швидкої модернізації, утруднював керування цими процесами, але й не вирішував проблем нестачі фінансів, потрібних для розбудови важкої індустрії.

Радянський Союз не мав заморських колоній, за рахунок яких міг би профінансувати індустріалізацію. СРСР, внаслідок свого слабкого експортного потенціалу і в ситуації, коли світові ринки вже було захоплено розвинутими державами, не міг розраховувати й на серйозні прибутки від міжнародної торгівлі. Чекати відчутних закордонних інвестицій також було нічого, оскільки, по перше: після революційної націоналізації майна іноземних компаній, іноземні бізнесмени резонно побоювались таких рецидивів від більшовиків у майбутньому. По друге: холодний клімат, великі відстані, слабко розвинута інфраструктура, а також та обставина, що навряд чи комуністична влада з політичних міркувань дозволила б безрозмірно експлуатувати місцевих робітників за безцінь, визначали надто невисокі прибутки від таких капіталовкладень, що навряд чи привабило б потенційних інвесторів. Брати іноземні позики для індустріального ривка СРСР не міг, оскільки, з одного боку, не хотів залазити в економічну кабалу, а з іншого — ніхто з капіталістичних країн не став би фінансувати майбутнього економічного конкурента, політично ворожу державу. І крім того, відмовившись повертати царські борги, СРСР викликав серйозні сумніви в західних партнерів у гарантіях повернення своїх нових боргів.

За таких обставин країна Рад могла покладатися лише на внутрішні фінансові ресурси. Однак їх фактично не було. Держава ледве оклигала від наслідків виснажливих імперіалістичної і громадянської війн, двох революцій та результатів більшовицької політики воєнного комунізму. Отримати ж кошти від економічної експлуатації національних окраїн СРСР у рамках комуністичної доктрини, що передбачала інтернаціоналізм та рівність народів, було неможливо. В цих умовах сталінське керівництво обрало простий, безжалісний і ефективний для зміцнення своєї влади та швидкої індустріалізації країни шлях — провело модернізацію за рахунок селянства.

XV з’їзд ВКП(б) у грудні 1927 р. схвалив директиви першого п’ятирічного плану на 1928/29—1932/33 рр., за яким середньорічні темпи приросту промислової про­дукції підвищувалися на 16%. Розробляючи п’яти­річку, Держплан СРСР посилив темпи індустріалізації ще на 20%. У листопаді 1929 р. в «Правді» з’являється стат­тя Сталіна «Рік великого перелому», в якій виголошу­ється курс на стрімке форсування індустріалізації.

Неп було згорнуто, ринкові механізми виключалися з економіки. Основною ланкою управління тепер оголошувалися не трести, а підприємства. Велику промисловість передали в підпорядкування загальносоюзним наркоматам. Таким чином було взято курс на розбудову централізованої командно-адміністративної системи управління, повністю залежної від Москви. Проте незважаючи на свої недоліки і витрати, ця система в таких умовах давала змогу досить оперативно керувати модернізаційними процесами, ефективно мобілізовувати, концентрувати і перекидати потрібні кадри, фінанси та ресурси для вирішення нагальних завдань.

Держава фінансувала індустріалі­зацію за рахунок збільшення вивозу за кордон сировини: золота, нафти, деревини, хутра, хліба та інших видів сировинної та продовольчої продукції; конфіскації грошових накопичень у непманів; продажу в великих кількостях за кордон унікальних витворів мистецтва з музеїв, реквізованих церковних цінностей. Влада максимально розширила виробництво і продаж горілки в країні. Окрім того, з 1927 р. вводилась політика економії коштів у республіці, за рахунок скорочення адміністративно-управлінських витрат (лише за два з полови­ною роки було заощаджено майже 65 млн. крб.). Джерелами фінансування також слугували перекачування коштів з легкої та харчової до важкої промисловісті; випуск паперових грошей, не забезпечених золотом; добровільно-примусові внутрішні позики (так, лише протягом 1927—1929 рр. населення України підписалося на суму понад 325 млн. крб.). До того ж зросли ціни і податки з народу (а для села додатковим податком було пос­тійне зростання цін на промислові товари).

Сталінське керівництво для розв’язання фінансових проблем і вирішення трудових завдань, особливо в північних регіонах країни, у широких масштабах використовувало працю міль­йонів в’язнів ГУЛАГу. Однак головним джерелом фінансування було безпрецедентне пограбування селянства й фактичне його закріпачення в державних колективних господарствах (колгоспах), де селяни за безцінь виробляли сільгосппродукцію.

Оскільки модернізація індустрії потребувала реконструкції і переоснащення старих заводів та розбудови нових на сучасній промисловій базі, велика частина коштів ішла на купівлю найновіших зразків технологічного устаткування та наймання іноземних спеціалістів. Так, лише в 1931 р. радянські закупівлі становили 30% світового експорту машин і обладнання, а вже у 1932 р. — майже 50%. Країна володіла необхідними для модернізації сировинними ресурсами, а проблему дешевої робочої сили було вирішено переважно знову за рахунок села. Десятки тисяч селян, рятуючись від колективізації, наймалися на новобудови.

Методами проведення модернізації були: державний примус населення, страх працівників перед репресіями, а також моральне стимулювання трудового ентузіазму народу через організацію масових виробничих змагань, які назвали соціалістичними.

Результати індустріалізації республіки були досить успішними. З найбільших і найголовніших 35 промислових об’єктів, споруджених в СРСР, на кожний з яких було витрачено понад 100 млн. карбованців, в Україні розміщувалося 12. З них до ново­будов належали три металургійних заводи (Запоріжсталь, Криворіжсталь, Азовсталь), Дніпрогес, Дніпроалюмінійбуд, Краммашбуд і Харківський тракторний завод (ХТЗ). Гігантами серед реконструйованих об’єктів були Луганський паровозобудівний завод і чотири металургій­них заводи: у Макіївці, Дніпродзержинську, Дніпропет­ровську й Комунарську (Алчевську).

Потрібно відзначити, що в умовах обмеженості коштів і часу на індустріалізацію, країна нагально потребувала багато нових машин як для розвитку мирного виробництва, так і для забезпечення обороноздатності. Тому керівництво СРСР економно й далекоглядно будувало багато підприємств «подвійного призначення», які швидко могли перейти від виробництва мирної до випуску воєнної продукції (приміром, з тракторів на танки).

В Україні також було побудовано сотні інших, менших за роз­мірами, підприємств з усіх галузей промисловості. З пуском у 1932 р. заводу «Дніпроспецсталь», у республіці виникла електрометалургія. Після введення в дію у 1930 р. Костянтинівського цинкового і у 1933 р. Дніпропетровського алюмінієвого заводів в УСРР з’явилася також кольорова металургія. Українська промисловість освоїла нові складні види продукції. Наприклад Харківський завод «Серп і молот» почав випускати складні молотарки. Збудовані в Горлівці й Дніпродзержинську азотнотукові заводи освоїли виробництво хімічних добрив за новітньою технологією. Запорізький завод «Комунар» став найбільшим у світі підприємством комбайнобудування. Луганський завод вугільного машинобудування і Горлівський завод гірничого устаткування забезпечили технічну реконструкцію вугільного Донбасу. У відновленій легкій та харчовій про­мисловості також з’явилися нові галузі. Зокрема в харчовій: молочна, маслопереробна, маргаринова, хлібопекарська, комбікормова.

Таким чином, хоча жодну з перших довоєнних п’ятирічок не було виконано в повному обсязі, всетаки інду­стріалізація вивела Україну на якісно новий рівень про­мислового розвитку. УСРР з відсталої аграрної республіки перетворилась на індустріально розвинуту державу Європи. Дрібну промисловість було витіснено вели­кою індустрією. Україна посіла 2-ге місце в Європі (після Німеччини) за виплавкою чавуну, 3-тє місце за виробництвом сталі (після Німеччини та Англії), 4-те місце у світі за видобутком вугілля.

Поряд з позитивними наслідками індустріалізації, модернізаційні процеси в республіці супроводжувались і негативними тенденціями. Промисловий потенціал України формувався диспро­порційно: динамічно розвивалися традиційно індустріальні райони — Донбас та Наддніпрянщина, а про­мисловість досить густо заселеного Правобережжя поміт­но відставала в темпах розвитку (відновлювати старі промислові центри було дешевше, простіше і швидше, ніж розбудовувати нові на голому місці). Загалом модернізація промисловості республіки характеризувалася певною нерівномірністю розвитку (так, якщо в першій п’ятирічці з 1500 всесоюзних промислових підприємств 400 будувалося в УСРР, то вже у третій — лише 600 з 3 тис. заводів). Багато капіталовкладень було заморожено в незавершених об’єктах. Це пояснювалося як недоліками командно-адміністративної системи, яка продукувала необґрунтовано завищені плани, так і тими обставинами, що в умовах зростання воєнної загрози керівництво СРСР посилює розбудову резервних промислових потужностей на Уралі.

Неухильно монополізувалося Москвою і управління промисловістю республіки. Вже 1927—1928 рр. важка промисловість України (група «А») на 89% була в загальносоюзному підпорядкуванні, а група «Б» — на 50%. Окрім того, оскільки Уряд, в інтересах зміцнення економічної автаркії та оборони, головні зусилля концентрував на розбудові важкої індустрії, легка і харчова промисловість суттєво відставали у розвитку. Тому матеріальний добробут населення був низьким і підвищувався надзвичайно повільно.

Невід’ємною складовою запланованої компартією модернізації було проведення колективізації сільського господарства. Індустріалізація країни, та ще й у стислі терміни, потребувала перш за все чималих коштів, вільних і дешевих трудових рук, а також — великих резервів продовольства. Збереження непу в обмеженому варіанті ставило державу в продовольчу залежність від селянства, а намагання влади шляхом політики «ножиці цін» отримати додаткові кошти призводило до хлібозаготівельних криз і незаінтересованості селян у підвищенні продуктивності праці. Межі зростання продуктивності невеличких та небагатих селянських господарств були невисокими і не могли задовольнити продовольчих потреб населення міст, яке зростало та потенційних трудових індустріальних армій. До того ж консервативне селянство, маючи свої власні невеличкі господарства, не мало серйозних стимулів поповнювати лави робітничого класу, а це створювало проблему нестачі дешевих трудових рук для індустріалізації.

Підвищити продуктивність сільського господарства, можна було лише на базі великих господарств, які вкладали б кошти в модернізацію свого сільського виробництва. Але створення великих капіталістичних господарств потребувало фундаментального поглиблення ринкових відносин, потребувало тривалого часу, породжувало б соціальні й політичні проблеми. А головне — обмежена в коштах держава не лише не змогла б купити задешево потрібну кількість зерна, але й потрапляла б у продовольчу залежність від великих незалежних виробників. Можливість швидкого отримання якихось додаткових коштів з села на індустріалізацію, звичайно, відпадала.

Таким чином, оскільки держава не могла розраховувати на зовнішні прибутки, позики чи інвестиції, а вільних внутрішніх фінансових і продовольчих ресурсів для проведення швидкої модернізації не було, більшовицьке керівництво на чолі з Й. Сталіним вирішило взяти гроші, продовольство та трудові руки шляхом розорення і фактичного закріпачення селянства в великих державних сільських господарствах. Офіційне проголошення безпосереднього переходу до суцільної колективізації відбулося у 1929 р. на листопадовому пленумі ЦК ВКПІ(б). А в січні 1930 р. вийшла постанова ЦКС ВКП (б) «Про темп колективізації та за­ходи допомоги держави колгоспному будівництву».За цією постановою, Україна зараховувалася до групи регіо­нів, де суцільна колективізація мала завершитися восени 1931 р. або навесні 1932 р.

Планувалася ліквідація дрібних, незалежних та малоефективних селянських господарств і створення великих державних колективних сільськогосподарських об’єднань шляхом примусового залучення туди селян, їхньої землі, худоби та реманенту. Ці колективні господарства з великими площами землі передбачалось наситити новою технікою, добривами, кваліфікованими кадрами агроспеціалістів і, таким чином, у майбутньому підвищити продуктивність сільського виробництва. Проте головні і негайні вигоди влада отримувала від безроздільної експлуатації майже безкоштовної праці закріпачених селян-колгоспників. Держава сама визначала, скільки виробленої продукції треба залишити на задоволення потреб колгоспників, а скільки — вилучити в централізований фонд.

Колективізацію влада проводила, спираючись на партійно-комсомольський апарат, військово-міліційні структури, люмпенізовані та збіднілі прошарки селянства, таким чином розколюючи село за соціальною ознакою.

З 1929 р. селян почали масово насильно заганяти до колгоспів. Ця практика зустріла відчайдушний опір селянських мас. Влада кваліфікувала це як куркульський саботаж. Учасників антирадянських виступів чекали в’язниця або концтабір. Пасивніший спротив призводив до виселення разом із сім’єю до віддалених північних регіонів СРСР.

Перша хвиля розкуркулен­ня прокотилася республікою з другої половини січня до початку березня 1930 р. Станом на 10 березня під розкуркулення потрапило 61887 госпо­дарств, тобто 2,5%. У відповідь селянство чинило відчайдушний опір сталінській політиці. Лише з січня до червня 1930 р. в Україні зареєстровано 1500 терористичних актів, а кількість учасни­ків селянських повстань того року перевищила 40 тис. осіб.

Політична ситуація різко загострилася. Й. Сталін 2 березня 1930 р. у «Правді» опублікував статтю «За­паморочення від успіхів», у якій у «перегинах» колективізації звинуватив місцеву владу. Відтепер місцевим партійним організаціям заборонялося стимулю­вати колгоспний рух силовими засобами. В результаті почався масовий вихід селян з колгоспів. Восени 1930 р. у колгоспах залишилося менше, ніж тре­тина селянських дворів. Однак влада не відмовилась від своїх намірів, а лише частково змінила тактику і методи для досягнення потрібної мети. Селян, що виходили з колгоспів і повертались до індивіду­ального господарювання, чекали підвищені податки, їм відводилися гірші землі, не поверталися худоба і рема­нент.

З іншого боку, держава гарантувала пільги та кре­дити колгоспникам, а також тепер їм надавалися присадибні ділянки та худоба для власних потреб. До того ж влада не залишила використання жорстоких силових методів. Розкуркулення пішло ще швидше. Протягом 1930 р. з України було депор­товано майже 75 тис. селянських родин, а з кінця року й до червня 1931 р. — ще 23,5 тис. Всього за роки суцільної колек­тивізації було експропрійовано понад 200 тис. селянських господарств. Всі ці обставини змушували селян вступати до колгоспів, або, поки було можливо, кидати господарства й тікати у міста чи їхати на новобудови.

Таким чином, влада репресивно-силовими і економічними заходами, а також частково йдучи на поступки селянам (надавши їм присадибні ділянки і худобу) до кінця 1932 об’єднала в колгоспи майже 70% селянських господарств і 80% посівних площ республіки. Введенням у грудні 1932 р. «внутрішнього паспорту», який не давав мож­ливості селянину без дозволу місцевої влади переїхати до міста, колгоспники фактично закріпачувались. Остаточно колективізацію було завершено у 1937 р. На цей час в УРСР налічувалося 27,3 тис. колгоспів, що об’єднували 96,1% селянських дво­рів і обробляли 99,7% посівних площ.

Загнані фактично силоміць до колгоспів, працюючи не на власній, а на державній землі, до того ж не одержуючи майже нічого за роботу, селяни не прагнули інтенсивно трудитися. Окрім того, перехід на нову, неапробовану, форму господарювання (до того ж таку неефективну) та ще й насильницькими методами в стислі терміни, не лише спричинив закономірний спад виробництва, але й призвів до повного хаосу в сільському господарстві. Незважаючи на ці фактори, а також розцінюючи небажання селян за безцінь працювати на державу як куркульський саботаж, більшовицьке керівництво і його лідер Й. Сталін вирішили отримати з України все заплановане зерно і водночас назавжди зламати спротив українського селянства радянському режиму.

З червня по жовтень 1932 р. у колгоспників та одноосібників вдалося вилучити 132 млн. пудів хліба, тобто менше ніж половину скороченого порівняно з попереднім роком плану. Й. Ста­лін відрядив до України надзвичайну хлібозаготівельну ко­місію на чолі з головою радянського уряду В. Молотовим. Комісія конфіскувала в селян взагалі весь хліб у раху­нок хлібозаготівель, але всетаки не виконала плану. Тоді для по­карання «селян-боржників» у них забирали все продовольство, яке знаходили під час обшуку. У результаті, в першій половині 1932 р. у багатьох районах України поширився справжній голод з випадками кані­балізму і загибеллю десятків тисяч людей. У 1933 р. внаслідокконфіскації всіх продовольчих запасів смертність у сільській місцевості України набула масштабів голодомору.

За найменшу дещицю зерна, взятого з колгоспного поля, голодних селян чекали табори. Щоб селяни не могли перейти до інших областей чи міст, станції і дороги було блоковано військами. За даними дослідника С. Кульчицького, голодною смертю в Україні загинуло близько 3,5 млн. осіб. Ситуація ускладнювалась і тим, що під час голоду радянське керівництво не лише не зверталося по допомогу до світового співтовариства, але усіляко заперечувало й сам факт голоду, натомість українське зерно експортувалося за кордон.

Отже, голод в Україні був наслідком як безрозмірних економічних вимог влади до дезорганізованого сільського господарства, так і ефективним методом знищення опору українського селянства новоутвореному колгоспному ладу.

У 1933 р. Й. Сталін, намагаючись уникнути економічної катастрофи, відмовився від прискорених темпів індустрі­алізації і від безрозмірної продрозкладки. 19 січня 1933 р. РНК СРСР і ЦК ВКП(б) прийняли постанову «Про обов’язкову поставку зерна дер­жаві колгоспами та одноосібними господарствами». Держава встановлювала для колгоспів фіксовані норми здавання продукції. Вироблену понад норму продукцію колгоспи мали право реалізовувати в колгоспній торгівлі. Це сприяло матеріальній заінтересованості колгоспів, а отже — розши­ренню посівних площ, підвищенню врожайності.

Щоб подолати безгосподарність, підвищити ефективність праці й матеріально стимулювати трудівників, у колгоспах почали створюватися постійні бригади, а потім і ланки, за якими закріплювалися ділян­ки на весь період вирощування врожаю. Було організовано 592 машинно-тракторні станції, які обслуго­вували половину колгоспів. Окрім матеріальних, особливо широко використовувались моральні стимули підвищення продуктивності праці колгоспників. Так, у 1935 р. бри­гадир Старобешевської МТС на Донеччині П. Ангеліна стала ініціатором всесоюзного змагання тракторних бригад, а ланкова колгоспу в с. Старосіллі М. Демченко взя­ла зобов’язання виростити по 500 ц. цукрових буряків з гектара. У країні розпочалося змагання п’ятисотенниць. Поступово колгоспи почали виходити з кризи і до кінця 30-х рр. сільське господарство України вийшло на рівень продуктивності, який був до почат­ку суцільної колективізації.

Отже темпи і результати індустріального стрибка, зробленого країною, вражали. Це відзначалося багатьма західними експертами і мало контрастніший вигляд на тлі великої економічної депресії, що вразила західний капіталістичний світ на рубежі 20—30-х рр. Було створено потужний промисловий потенціал, забезпечено економічну незалежність і обороноздатність держави. Україна перетворилась на могутню промислову республіку. Однак ці здобутки було оплачено непомірними стражданнями народу, його жахливою експлуатацією, зниженням життєвого рівня та обмеженням громадянських свобод населення, закріпаченням селянства і знищенням мільйонів людей.

Повністю узурпувавши владу в державі й убезпечивши себе від будь-якої політичної конкуренції, більшовицька партія, таким чином, заклала основи розвитку тоталітарної системи в країні. За цих обставин, щоб утримати владу в державі і забезпечити собі потрібне зростання соціальної підтримки в умовах масштабних економічних і політичних завдань, режим потребував посилення тотального контролю над суспільством у всіх сферах життя.

З ліквідацією непу і створенням командно-адміністративної системи керування економікою, держава повністю взяла під контроль економічне життя громадян. У політичній сфері в Україні, вже на початок 20-х рр. окрім українського філіалу РКП(б) — КП(б)У, всі інші, навіть союзницькі політичні партії комуністичного і соціалістичного спрямування, було ліквідовано. В Конституції 1936 р. керівна і спрямувальна роль комуністичної партії в політичній системі закріплювалася законодавчо.

Всі засоби масової інформації (преса, радіо та інші) були під повним контролем радянської влади через органи цензури, альтернативних джерел не допускалося. Така сама ситуація була і в культурно-освітній та видавничій сферах. Намагаючись нейтралізувати всіх ідеологічних конкурентів і забезпечити собі повну ідеологічну монополію, влада повела масований наступ на релігію. Священики й церковнослужителі переслідувалися. Масового масштабу набуло явище закриття і знесення храмів. У 1930 р. було поставлено поза законом Українську автокефальну церкву.

Поза державним контролем не могли діяти абсолютно ніякі громадянські організації, товариства чи навіть гуртки. Це було оформлено 7 жовтня 1924 р., коли ВЦВК і РНК України ухвалили «По­ложення про порядок реєстрації спілок і товариств», за яким усі товариства переводилися під юрис­дикцію НКВС. До того ж держава через партійні, профспілкові організації і комсомол повністю контролювала будь-які професійні чи вікові групи населення.

Таким чином, розвиток тоталітарної системи призвів до відкритої і тотальної монополізації комуністичною партією всієї пов­ноти влади в країні у всіх сферах суспільного життя, що фактично й було проголошено офіційно у червні 1930 р. на XVI з’їзді ВКП(б).

З кінця 20-х рр. проявами утвореної тоталітарної системи з єдиним беззаперечним вождем стає здійснення в країні періодичних масових репресій. Репресії викликані самою логікою розвитку системи і були її невід’ємними методами вирішення державних завдань. Для проведення більшовицької колективізації та індустріалізації у стислі терміни потрібно було зламати суспільство, зробити його слухняним і змусити виконувати непосильні завдання. Досягти цього планувалося позаекономічними стимулами, забезпечивши шляхом терору і ідеологічної обробки повну покору владі. Репресії пояснювалися населенню як боротьба зі шкідниками, саботажниками, зрадниками — прихованими ворогами народу і представниками ворожих класів, які спеціально зривають виконання соціалістичних завдань.

Перша хвиля масових репресій почалася в 1928 р. проти представників старої технічної інтелігенції в промисловості («шахтинська справа»). Вже влітку 1928 р. на лаві підсудних опинилися й керівники промисловості України, яких звинувачено у створенні так званого «Харківського центру» для ке­рівництва «шкідництвом». У 1929—1933 рр. на селі під час проведення колективізації відбувалися розкуркулення й депортації, а також терор голодом українського селянства.

Забезпечивши за допомогою репресій «ефективне вирішення» нагальних господарських завдань на селі та в промисловості, влада водночас поширила практику терору на представників української національної інтелігенції. Так, наприклад, в інспірованій справі «Спілки визволення України» було репресовано видатних представників української науки: С. Єфремова, В. Чехівського, Й. Гермайзе, М. Слабченка. В Акаде­мії наук України було репресова­но близько 250 осіб. Було знищено найяскравіших представників українського національного відродження — М. Бойчука, М. Зерова, М. Хвильового, Л. Курбаса, М. Куліша, В. Підмогильного, М. Воро­ного, М. Ірчана, В. Поліщука, О. Слісаренка, П. Филиповича, Г. Епіка. З нар­комату освіти УСРР було «вичищено» май­же 200 «націоналістів і ворожих елементів». В обласних управліннях народної освіти через політичні мотиви за­мінили 100% керівництва, у районних — 90%. Репресії наростали. Загалом до війни пильні органи безпеки в республіці «викрило» понад 100 різних «ворожих організацій».

Таким чином, режим не просто викорчовував можливу опозицію, а перш за все намагався створити абсолютно слухняний, ідеально пристосований до потреб системи культурно-освітній та інформаційно-ідеологічний апарат для керування і мобілізації суспільства.

Не уникнув репресій і радянський державний апарат. В Україні, відповідно до рі­шень XVI конференції ВКП(б) і II Всеукраїнської конфе­ренції КП(б)У, протягом 1929—1930 рр. було проведено «чистку» в установах радянського дер­жавного апарату. З 338 тис. осіб звільнили майже 40 тис. (11%). Періодичні репресії в державних установах були покликані позбавити їх від невідповідних новим завданням кадрів, стимулювати якнайповнішу віддачу в роботі, звести до мінімуму зловживання, завадити утворенню бюрократичних кланів, а головне —створити повністю віддані владі структури, забезпечивши беззаперечну слухняність чиновників і виконання ними будь-яких державних наказів будь-якою ціною.

На початку 30-х рр. масові репресії зачепили й саму більшовицьку партію. Логіка розвитку тоталітарної системи, потреби ефективного утримання і зміцнення радянської влади в умовах ворожого внутрішнього та зовнішнього оточення, вирішення величезних господарських завдань все це потребувало високого ступеню дисципліни і централізації влади в правлячій партії. Окрім того, еволюція самої партії, побудованої на принципах централізму, позбавленої політичної конкуренції і громадського контролю, її зрощення з держапаратом —усе це також невідворотно призводило до ліквідації внутрішньопартійної демократії та утвердження на вершині партії одноосібного вождя.

Будь-який більшовицький лідер, що став би вождем партії, вимушений би був проводити певні репресивні акції. Це диктувалось інтересами утримання власної влади, влади більшовиків у країні, вирішенням стратегічних державних завдань, потребами нормальної роботи самої партії (котра в умовах колотнечі не змогла б навіть просто утримати владу в державі). Однак саме маніакальні риси особистості нового вождя Й. Сталіна, а також його бажання будь-якими засобами, незважаючи на жертви, в короткий час збудувати індустріальний соціалізм, зумовили величезний масштаб і тотальну жорстокість репресій.

Застосовуючи інтриги, спираючись на бюрократичний апарат і на велику кількість нових малоосвічених партійних висуванців, Й. Сталін переміг своїх політичних суперників і використав загадкове вбивство С. Кірова, що сталося 1 грудня 1934 р., для розгортання масового терору в партії. Практично всю стару ленінську гвардію в ході сфабрикованих процесів було знищено. В ході репресій співробітникам НКВС офіційно дозволялося застосовувати тортури, використовувати тиск і шантаж. Партійним організаціям спускались плани викриття потрібної кількості «ворогів народу». Функціонери, намагаючись вислужитись і врятувати своє життя самі збільшували число викритих «ворогів народу». Найбільш «урожайним» був 1937 р. Людей заарештовували за найабсурднішими звинуваченнями. В суспільстві було створено жахливу атмосферу страху, взаємних підозр, масових доносів.

В Україні «чистки» КП(б)У з 1933 до 1938 р. призвели до її зменшення майже наполовину («вичищено понад 266 тис осіб»). З 11 членів Політбюро ЦК, обраних на пленумі після XIII з’їзду КП(б)У 1937 р., загинуло 10 осіб, а з 5 кандидатів у члени Політбюро — 4. Із 102 членів і кандидатів у чле­ни ЦК, 9 членів Ревізійної комісії, що їх обрав цей самий з’’їзд, репресовано 100 осіб. До червня 1938 р. було заарештовано 17 членів українського радянського уряду.

Намагаючись знищити прояви будь-якого опору в партії, перетворити її на повністю покірний інструмент своєї абсолютної влади, Й. Сталін практично вивищив владу підпорядкованих собі силових структур над комуністичною партією. Водночас, намагаючись запобігти можливому виходу з-під його контролю силових установ і для «пояснення» народу «помилок репресій», він постійно «чистив» і їх, періодично знищуючи керівників силових органів.

Зміцнюючи своє владне становище в країні, Й. Сталін, звичайно, не міг залишити поза увагою армію. Бажаючи перетворити її на повністю безпечну й покірливу для своєї влади структуру, він розправився з майже всім вищим і середнім командним складом червоної армії. В Україні в результаті репресій 1937—1938 рр. загинули комен­данти всіх Укріплених районів. У Київ­ському та Харківському округах лише за півтора року було репресовано понад 45 командирів стрілецьких з’єд­нань. Страшні репресії фактично обезголовили армію.

Таким чином, на кінець 30-х рр. у країні остаточно склався мобілізаційний тип комуністичної тоталітарної системи, на чолі з партією влади і одноосібним вождем, що за допомогою силових органів шляхом постійного терору над суспільством утвердив свою абсолютну владу в державі, провів необхідні соціально-економічні перетворення і готувався до подальшої експансії.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ... Стародавня доба на території України... Скіфо сарматська доба...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Стародавня доба на території України
Початок історії людства пов’язаний з виокремленням людини з тваринного світу. Археологічні знахідки на Африканському континенті дають можливість датувати початок історії людства 2—2,5 млн. років то

Скіфо-сарматська доба
Доба раннього заліза (з ІІ—І тис. до н. е.) характеризується появою нового металу — заліза. Застосування залізних знарядь спричинило прогрес у всіх видах виробництва. Спершу люди використовували рі

Етногенез слов’ян
Проблему походження слов’янського етносу остаточно не вирішено. Однією з теорій є дунайська,автором якої називають Нестора-Літописця, котрий у «Повісті временних літ» писав: «По до

Хронологія
2—2,5 млн. років тому—поява первісних людей на Землі. 1,5 млн. років тому—поява первісних людей на території України. 1,5 млн. — 10 тис.

Праукраїнці у VІІІ—ІХ ст. Теорії походження України-Русі
Розпад первіснообщинних відносин спричинив переміщення, перегрупування певних племен, а потім і об’єднання їх спершу в нестійкі, а пізніше у стабільні союзи. Східні слов’яни досягли своєї державнос

Етапи зміцнення Київської Русі як державного об’єднання
Як вважають деякі дослідники, саме вельможі-язичники, невдоволені прохристиянською політикою Аскольда, здійснили державний переворот 882 р. на Русі. Позбавивши влади династію Кийовичів, язичники пе

Феодальна роздробленість у ХІІ — першій половині ХІІІ ст.
Після смерті Святополка й чергового повстання киян у 1113 р. великокнязівський стіл зайняв Володимир Мономах (1113—1125), який зумів відновити політичну єдність більшої частини руських земель. Він

Суспільна структура Русі
У Київській Русі з поглибленням феодалізації ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу держави. На верхівці суспільства у Х—ХІІІ ст. перебували князі, які становили єдину владну династію

Хронологія
VI ст. — велике переселення народів. Антський племінний союз. VIІІ—ІХ ст. — формування держави східних слов’ян у Надніпрянщині. 860 р.

Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави
На заході руських земель традиції Київської Русі продовжило Галицько-Волинське князівство, яке постало з двох князівств Русі. Формування нового державно-політичного організму на південному заході Р

Зовнішньополітичні пріоритети та суспільно-економічний устрій Галицько-Волинського князівства
У Галицько-Волинському князівстві існували такі самі суспільні прошарки, як і в Київській Русі. Оскільки найбільше уваги приділялося будівництву укріплених міст, вільні ремісники виділилися в окрем

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення
Важливим елементом культури народу є державність. Київська Русь стала першою державою східних слов’ян. На розвиток її культури впливали сусідні країни — Хозарський каганат і Візантія. Від них Русь

Персоналії
Роман Мстиславич (1152—1205) —волинський князь, об’єднувач у 1199 р. Волинської й Галицької земель, що традиційно підтримували тісні економічні й культурні зв’язки. Літописець нази

Боротьба за києворуську спадщину. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського
Під час занепаду та розпаду Галицько-Волинської держави українські землі стали об’єктом зазіхань сусідніх країн, які зміцнювалися або перебували в процесі становлення і повели активну боротьбу за п

Люблінська унія, її політичні та соціально-економічні наслідки для України
Друга половина 1550-х рр. позначилася для Великого Князівства Литовського загостренням стосунків з Московською державою в ході Лівонської війни, яку остання вела за вихід до Балтійського моря та до

Берестейська церковна унія
Із втратою державності руськими землями чи не єдиною об’єднавчою силою української нації, фактично символом українства, залишалася православна Церква. Люблінська унія, сеймові постанови та універса

Хронологія
1352 р.—мирна угода між Великим Князівством Литовським і Польщею, за якою розподілялися землі Галицько-Волинського князівства (Галичина відходила до Польщі; Волинь — до Литви).

Персоналії
Вишенський Іван (близько 1550 — після 1620)—видатний український письменник-полеміст. Здобував освіту в Луцьку, був пов’язаний з Острозьким гуртком. З 1580-х рр. — монах одного з А

Утворення Запорозької Січі
У ХV‑ХVІ ст. в Україні сформувалася нова соціальна верства — козацтво, — яке згодом перетворилося на провідну рушійну силу суспільного та політичного життя України. Цей об’єктивний процес був

Козацькі повстання в кінці ХVІ — на початку ХVІІ ст.
Саме козацтво після проголошення Люблінської та Брестської церковної уній залишилося єдиним виразником волі та захисником інтересів українського народу. Непослідовність польської влади, яка під час

Культура України в ХVI — першій половині ХVІІ ст.
Втративши свою державність, будучи розділеним між різними країнами, український народ не лише зберіг, але й суттєво поповнив надбання матеріальної та духовної культури. Складною була пробл

Хронологія
1240 р.— у «Початковій монгольській хроніці» вперше вживається термін «козак». 1303 р.— термін «козак» міститься у словнику половецької мови.

Персоналії
Баторій Стефан (1533—1586)—король Речі Посполитої з 1576 р., в 1578 р. сформував реєстровий козацький загін для охорони кордонів. Вишневецький (Байда) Дмитро (?—15

Українські землі напередодні Визвольної війни
Українська національна революція є складовою визвольної боротьби низки європейських країн у 40—70-х рр. ХVІІ ст. Так, у 1640—1660 рр. тривала революція в Англії, спалахнуло повстання португальців п

Початок Визвольної війни. Формування Української національної держави
Звістка про втечу Хмельницького на Запорозьку Січ викликала тривогу серед польських владних кіл в Україні. Тоді начальники коронного війська, що стояло на Київщині, між Корсунем і Черкасами, гетьма

Хронологія
Жовтень — листопад 1646 р. — група козаків і Б. Хмельницький розпочали підготовку до повстання проти поляків. 16 травня 1648 р.— вирішальний бій біля р. Ж

Персоналії
Хмельницький Богдан (1595—1657) — перший гетьман Української козацької держави (Війська Запорозького). Народився близько 1595 р. в Чигирині. Походив з покозаченої шляхти. Його бать

Напередодні Руїни: українська держава в останні роки правління Б. Хмельницького
Наслідком підписання Переяславської угоди стало входження Московії у пряме військове зіткнення з Польщею. І вже навесні 1654 р. розпочалася московсько-польська війна. Епіцентр дії царської армії пе

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.
Після смерті Богдана Хмельницького загострилася боротьба за владу між наказним гетьманом Г. Лісницьким та Іваном Виговським (вихідець зі шляхетного стану Поділля). 4 вересня 1657 р. в Чигирині відб

Економічний розвиток та соціальне становище
Протягом другої половини XVIІ ст. самодержавство поступово активізувало національно-колоніальну політику на Лівобережжі України. Фактично відразу ж після Переяславського акта 1654 р. розпочалося пі

Культурне життя в Україні другої половини ХVІІ ст.
Руйнація та нестабільність другої половини ХVІІ ст. негативно вплинули на динаміку розвитку культурного життя в Україні, поглибилися і її регіональні відмінності. Цей період характеризується різним

Персоналії
Виговський Іван (?—1663) — гетьман Війська Запорозького. Фактичний наступник Б. Хмельницького. Походив з української шляхти Київського воєводства. Після здобуття освіти в Київськом

Політичний розвиток українських земель за гетьманування Івана Мазепи і його наступників на початку XVIIІ ст.
У Московії Петро І (1672—1725) розгорнув активну (то приховану, то явну) боротьбу за підпорядкування гетьманської влади російському урядові. Він стежив за всіма міжнародними контактами Запорожжя й

Соціально-економічне становище українських земель
Економічне та політичне становище України у першій половині ХVІІІ ст. було тяжким. Через різні політичні чинники, а також народногосподарські умови регіони України були населені нерівномірно. Більш

Адміністративний устрій Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя у першій половині XVIIІ ст.
Царська влада розпочала активно інкорпорувати українські землі до Російської імперії, змінюючи їхній адміністративно-територіальний устрій, знищуючи козацьке управління. Формування абсолютистської

Культура України 90-х рр. XVII — початку XVIIІ ст.
У культурі України кінця ХVІІ — середини ХVІІІ ст. виразно проявляється господарська специфіка регіонів України. Так, Гетьманщина славилася вирощуванням конопель (особливо Чернігівщина) і тютюну. Н

Хронологія
1687 р.— початок гетьманування І. Мазепи. 1700—1721 рр. — Північна війна. 26 вересня 1701 р. — надання Київському колегіуму стат

Персоналії
Мазепа Іван (1639—1709) — гетьман Лівобережної України (1687—1709). Походив з української шляхти Київського воєводства. Народився в с. Мазепенцях під Білою Церквою у 1629 р. (існує

Політико-адміністративне становище українських земель. Закріпачення селянства
Історики цей період називають по-різному: М. Грушевський та І. Крип’якевич — «Історія України в добу Відродження»; О. Субтельний та П. Єфименко — «Історія України під імперською владою Росії та Авс

Українські терени у війнах Російської імперії і доля козацтва. Освоєння Українського Причорномор’я
У другій половині ХVІІІ ст. могутність Російської імперії зросла. Уряд Катерини ІІ, продовжуючи політику Петра І, узявся до остаточної ліквідації Кримського ханства. В цей час відбулося дві російсь

Соціально-економічний розвиток України
Економічний розвиток українських земель у складі Російської імперії відзначався відсталістю сільського господарства: головним у системі землеробства залишалося трипілля, використовувалося рутинне з

Опозиційний рух
Розвиток товарно-грошових відносин призвів до посилення національного та соціального гноблення. Прагнення поміщиків підви­щити товарність господарств за рахунок збільшення грошового та натурального

Культура України наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст.
Українська культура наприкінці XVIII — в першій половині ХІХ ст. розвивалася в досить складних і суперечливих умовах. Територія України входила до складу різних держав: Росії та Австрії, уряди яких

Хронологія
1728—1734 рр. — гетьманування Д. Апостола. 1734—1750 рр.— діяльність Правління гетьманського уряду. 1750—1764 рр.— гетьманування

Персоналії
Калнишевський Петро (1690—1803) —останній кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, дипломат. Народився в с. Пустовійтівці (Сумської обл.), біля узбережжя р. Сули, притоки Дніп

Адміністративно-територіальний устрій
Нова геополітична ситуація, що виникла на рубежі ХVІІІ—ХІХ ст. в Центральній та Східній Європі, спричинила в Україні великі зміни. За результатами першого (1772 р.) та третього (1795 р.) поділів По

Соціально-економічне становище краю
У 70—80-ті рр. ХVІІІ ст. в Австрійській імперії Марія-Терезія та Йосиф ІІ провели низку суттєвих реформ. 1782 р. було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано селянам певні права:

Національне відродження на західноукраїнських землях
У кінці ХVІІІ — першій половині ХІХ ст. ідеї національного відродження поступово утверджуються й на західноукраїнських землях. З часом тут з’являються передові люди, які починають відкрито ставати

Особливості розвитку культури
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершення формування української нації визначило характер напрямів у нац

Хронологія
1772 р.— перший поділ Речі Посполитої. 7 травня 1775 р.— Константинопольська конвенція, за якою Буковина входила до складу Австрії, Хотинська райя з форте

Персоналії
Вагилевич Іван (1811—1866) — громадський діяч, учений, письменник, один з організаторів «Руської трійці» та упорядників альманаху «Русалка Дністрова». Походив з родини священика. З

Соціально-економічна модернізація
Російська імперія в середині ХІХ ст. переживала глибоку кризу, суть якої полягала у невідповідності феодальних структур та відносин до провідних світових тенденцій розвитку, що утверджували нове бу

Й національно-визвольний рух
Важлива риса української історії другої половини ХІХ ст. — подальше національне відродження України. У цей час триває формування національної самосвідомості українців, зростає інтерес до українсько

Становище української культури
Культура України другої половини ХІХ ст. розвивалася в умовах боротьби українського народу за незалежність і державність. У Росії національне гноблення найяскравіше проявилося в циркулярі

Хронологія
1853—1856 рр.— Кримська війна. 1856 р.— масовий рух селян «Похід у Таврію за волею». 1859 р.— утворення першої української грома

Персоналії
Антонович Володимир (1834—1908) — історик, археолог, етнограф, археограф. Народився в містечку Махнівці Бердичівського повіту Київської губернії (нині Житомирської обл.). Закінчив

Еволюція державного устрою Австро-Угорщини
Західноукраїнські землі другої половини ХІХ ст. залишалися в складі Австрійської держави й мали такий політико-адміністративний устрій, як у інших регіонах. Після революційного піднесення народних

Західноукраїнських земель
Після революції 1848 р. Західна Україна залишалася аграрним краєм. На кінець ХІХ ст. в сільському та лісовому господарстві Східної Галичини і Буковини було задіяно 75% усього населення, а в Закарпа

Активізація суспільно-політичного руху, його строкатість і суперечливість. Політизація національного життя
У другій половині ХІХ ст. в Західній Україні активізувався суспільно-політичний рух, хоча він був строкатим і суперечливим. Після придушення революції зміцнилися москвофільські настрої в к

Культурний розвиток
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершенням формування української нації визначився характер напрямів у н

Хронологія
1852—1855 рр.— видання у Львові Д. Зубрицьким «Истории древнего Галицко-Русского княжества». 1854 р. — австрійський уряд видав указ про поділ Галичини на

Персоналії
Вербицький Михайло (1815—1870) — композитор, автор гімну «Ще не вмерла Україна». Народився 4 березня 1815 р. в с. Явірнику Руському на Лемківщині. Навчався у Перемишльській гімназі

Соціально-економічне і політичне становище України на зламі ХІХ—ХХ ст.
Внаслідок буржуазних реформ середини XIX ст. економіка Російської імперії розвивалася швидко. Зростали кількість промислових підприємств, чисельність робітників, обсяг товарно-грошового обміну.Укра

В Україні у ХХ ст.
Погіршення економічної ситуації в країні на початку XX ст. призвело до посилення соціальних рухів. У 1900—1901 рр. відбулося понад 80 селянських виступів, що супроводжувалися потравами поміщицьких

Україна в період революції 1905—1907 рр. та після її поразки
Революційні події 1905—1907 рр. у Російській імперії спричинилися неспроможністю уряду вирішити нагальні економічні, соціальні, військово-політичні питання. Часткові реформи були занадто нерішучими

Аграрна політика Столипіна і українські землі
Реформа, що відбулася в Росії у 1906—1911 рр. за ініціативою міністра внутрішніх справ П. Столипіна, головною метою ставила створення на селі значного прошарку заможних селян, щоб піднести продукти

У 1910—1914 рр.
Робітничий клас залишався майже безправним. Матеріальне становище робітників України напередодні Першої світової війни було скрутним. Робочий день середньостатистичного робітника тривав 12—14,5 год

Культура України на початку ХХ ст.
Початок XX ст. характеризувався загостренням соціальних і національних суперечностей у громадсько-політичному житті України, значним розвитком промисловості й сільськогосподарського виробництва, на

Хронологія
1890 р.— створення Русько-української радикальної партії (РУРП). 1899 р.— створення Української соціал-демократичної партії (УСДП). 29 сі

Персоналії
Бачинський Юліан (1870—1940) — політичний діяч, публіцист. Народився в с. Новосілці (Тернопільська область). Навчався у Львівському (юридичний факультет) та Берлінському університе

Соціально-економічний розвиток
На початку ХХ ст. землі Галичини, Буковини та Закарпаття перебували під гнітом Австро-Угорської імперії. На цій території проживало: в Галичині — 3 млн. осіб, Північній Буковині — 350 тис., Закарпа

Український національний рух
Назахідноукраїнських землях національно-визвольний рух розвивався в сприятливих умовах і мав вагоміші здобутки, ніж у Наддніпрянській Україні. Патріоти називали Східну Галичину українським П’ємонто

Культура й духовне життя
На початку ХХ ст. українська культура утверджується як культура світового рівня. Великі соціальні потрясіння позначилися на культурі, збагативши духовне життя чималим досвідом. З’являється модерніс

Хронологія
1900 р.—виникнення в Галичині (с. Завалля Снятинського повіту) молодіжної організації для фізичного й духовного загартування «Січ». 1900 р.— запровадження

Персоналії
Вітик Семен (1876—1934 або 1937) — український громадсько-політичний і державний діяч. Народився в с. Верхніх Гаях на Галичині. В 1899 р. разом із М. Ганкевичем, В. Охримовичем ста

Українське питання у міжнародній політиці напередодні Першої світової війни
Початок ХХ ст. окреслив перед світовою громадськістю низку суперечностей, які виникли серед найпотужніших європейських держав. Домінантою виступала, в першу чергу, Німеччина. Її потужний економічни

Бойові дії на українських землях у 1914—1917 рр.
Поштовхом до розв’язання Першої світової війни стали події в столиці Боснії — м. Сараєві. Саме там 11 липня 1914 р. було вбито австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда. За короткий термін у розпо

Першої світової війни
Початок Першої світової війни розділив українське суспільство на два табори. Перебуваючи у складі двох ворогуючих імперій (Російської та Австро-Угорської), український народ автоматично опинився по

Хронологія
1 серпня 1914 р.—оголошення Німеччиною війни Росії. Початок Першої світової війни. 2 серпня 1914 р.—створення Головної української ради у Львові.

Персоналії
Брусилов Олексій (1853—1926) — російський військовий діяч, генерал від кавалерії, народився у Тифлісі. Закінчив Пажеський корпус (1872 р.), кавалерійську школу в Санкт-Петербурзі (

Події Лютневої революції і Україна. Утворення і діяльність Центральної Ради
Перша світова війна прискорила політичні зміни в Центральній і Східній Європі. Пригнічені віковим гнітом, народи Російської і Австро-Угорської імперій рішуче заявили про своє право самим визначати

Центральної Ради в цих умовах
10 жовтня 1917 р. на засіданні ЦК РСДРП (б), де виступив В. Ленін, прийнято резолюцію про негайне збройне повстання. 25 жовтня 1917 р. у відозві «До громадян Росії» було оголошено про повалення Тим

Гетьманська держава П. Скоропадського
Поступово складаються передумови для усунення УЦР з політичної арени. Заможні верстви населення вже не підтримували політики УЦР, бо вона оголосила націоналізацію великої земельної власності. Незам

Директорія і її боротьба за українські землі з білогвардійцями, Антантою, Польщею та більшовиками
У ніч на 14 листопада 1918 р. представники Українського національного союзу створили Директорію, призначену для повалення влади гетьмана. Сама ідея Директорії виникла з дуже популярних тоді аналогі

ЗУНР і національно-визвольний рух 1918—1920 рр. у західноукраїнських землях. Культура Радянської України
Зазнавши поразки у Першій світовій війні, Австро-Угорська імперія восени 1918 р. почала розпадатися. Національно-визвольний рух виявлявся в бажанні створити власну державу, але на заваді стали поля

Хронологія
27 лютого 1917 р. — перемога Лютневої революції і повалення самодержавства в Росії. 2—9 березня 1917 р. — виникнення Рад робітничих депутатів у Харкові, К

Персоналії
Винниченко Володимир (1880—1951) — письменник, публіцист, політичний діяч. Народився в Кіровограді. Його батько працював чабаном, чумакував; одружився з вдовою Явдохою Павленко (Ли

УСРР в роки нової економічної політики
Після закінчення громадянської війни більшу частину території України було захоплено більшовиками, які створили формально самостійну українську радянську республіку. Головними завданнями новостворе

Зміни в культурі, освіті й науці Радянської України у 20—30 рр. XX ст.
Культурні перетворення 20—30-х рр. мали неоднозначний й суперечливий характер, що зумовлювалося тактичними і стратегічними завданнями політики радянської влади. Запланована всебічна модернізація кр

Хронологія
січень— лютий 1921 р.— антибільшовицькі виступи українських селян. Повстання моряків у Кронштадті. 18 березня 1921 р.— укладення

Персоналії
Сталін (Джугашвілі) Йосип Віссаріонович (1879—1953) — радянський партійний і державний діяч. З 1898 р. учасник соціал-демократичного руху. За революційну діяльність зазнав пе­реслі

Входження західноукраїнських земель до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Оформлення їхнього адміністративного статусу в 20—30-ті рр.
Ідеї «возз’єднання» українських земель у 20—30-х рр. ХХ ст. виявилися у воєнному протистоянні Радянської Росії, Радянської України та Польщі. Польща прагнула відновити Річ Посполиту XVIII ст. від Б

Соціально-економічне становище Західної України
Промислове виробництво у 1924—1928 рр. на західноукраїнських землях дедалі більше занепадало. Українські землі розглядалися як ринок збуту товарів, джерело сировини та дешевої робочої сили. Польськ

На західноукраїнських землях
Міцніла тенденція до державної самостійності, що проявилося у діяльності українських політичних партій. Слід звернути увагу на те, що в національно-політичному русі у Західній Україні у 20—30-х рр.

На західноукраїнських землях
Найрадикальніші позиції займала Партія націонал-демократів (ендеків) на чолі з Р. Дмовським і С. Грабським. Вона була особливо популярною серед польського населення Західної України. Ендеки ствердж

Хронологія
18 березня 1921 р. — підписання Ризького мирного договору між РСФРР, УСРР та Польщею. 14 березня 1923 р. — прийняття Радою послів у Парижі рішення про при

Персоналії
Андрієвський Дмитро (1893—1976) — політичний діяч та ідеолог українського націоналізму, публіцист. За фахом — інженер. Народився в с. Будках (нині село Зіньківського р-ну Полтавськ

Та Німеччини напередодні війни
Як й інші етапи людської історії, Друга світова війна має власну періодизацію, що полегшує вивчення цього невеликого, але насиченого найрізноманітнішими особами, рішеннями й подіями, відрізку часу.

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок
Червоної Армії (1941—1942 рр.) Напередодні початку війни, СРСР отримував інформацію про підготовку німецької агресії. Радянські розвідники повідомляли навіть точну дату вт

I. Радянський рух опору
Вчення радянської історіографії про радянський організований рух опору з перших днів чи тижнів війни нині спростовано. Оскільки керівництво СРСР вважало, що війна має проходити на «чужій території»

II. Націоналістичний рух опору
Друга світова війна посідає особливе місце в українському національному русі. Водночас цей період його історії викликає непримиримі суперечки й різне бачення подій, що розглядаються. Початок німець

Визволення території України від окупаційних військ
Наприкінці 1941 р. результати заходів, спрямованих на подолання воєнно-політичної кризи, були очевидними. На початку грудня радянські війська перейшли в контрнаступ і до січня 1942 р. відкинули вор

Теоретичні проблеми використання термінів «Велика Вітчизняна» і «німецько-радянська» війна
Жвава дискусія серед громадськості й науковців щодо правильного використання військово-історичної термінології, зокрема тієї, яка характеризує воєнно-політичні події 1941—1945 рр., зумовлює потребу

Хронологія
23 серпня 1939 р. — укладення урядами СРСР і Німеччини «Договору про ненапад». 1 вересня 1939 р.— початок Другої світової війни. 17 верес

Персоналії
Ватутін Микола Федорович (1901—1944) — військовий діяч, генерал армії, Герой Радянського Союзу (посмертно), родом з Бєлгородщини. У Червоній армії з 1920 р. Закінч

Україна на міжнародній арені
Внаслідок перемоги у Великій Вітчизняній війні постало питання про об’єднання українських територій. Воно активно обговорювалося лідерами країн антигітлерівської коаліції на Тегеранській (28 листоп

Відбудова народного господарства
Відразу після звільнення українських територій від німецьких окупаційних військ країна приступила до відбудови народного господарства. Зазнавши суттєвих збитків у результаті бойових дій, трьох рокі

Громадсько-політичне життя
Відновлення радянської влади на визволених від нацистської окупації українських землях викликало нову хвилю терору щодо населення. Як цілком слушно зауважують сучасні нам історики, Й. Сталін розгор

Розвиток культури та духовне життя
Події Великої Вітчизняної війни принесли руйнування й культурних цінностей українського народу. Грабунки та знищення у роки лихоліття призвели до колосальних втрат матеріальних пам’яток української

Хронологія
21 серпня 1943 р.— постанова Раднаркому СРСР про невідкладні заходи з відбудови народного господарства в районах, визволених від німецько-фашистської окупації. 28

Персоналії
Богомолець Олександр Олександрович (1881—1946)—видатний український науковець-біолог. Освіту здобував на юридичному факультеті Київського університету, потім перевівся на медичний

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 1950-Х — СЕРЕДИНІ 1980-Х РР.
1. Особливості процесів десталінізації та лібералізації в Україні у період хрущовської «відлиги». 2. Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної си

Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної системи
Після усунення М. Хрущова на жовтневому (1964 р.) пленумі ЦК КПРС, у радянському керівництві не виникло боротьби за найвищу владу. Оскільки абсолютна повнота влади в країні тепер була в КПРС, парті

Культурне і духовне життя в Україні на початку 1950-х у середині 1980-х рр.
Процеси десталінізації і лібералізації політичного та суспільного иття перш за все проявились у змінах в духовній сфері країни після XX з’їз

Хронологія
19 лютого 1954 р. — введення Кримської області до складу УРСР. 14—25 лютого 1956 р.— XX з’їзд КПРС. Доповідь М. Хрущова про культ особи Й. Сталіна.

Персоналії
Хрущов Микита Сергійович (1894—1971) — державний і пар­тійний діяч. З 1918 — член більшовицької партії. В 1938—1949 рр. — перший секретар ЦК КП(б)У, в 1944—1947 рр. водночас Голова

Політика Перебудови. Особливості її реалізації в Україні
У березні 1985 року після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС 74-річного К. Черненко, на засіданні Політбюро новим Генеральним секретарем був обраний представник молодшого покоління — 54-річний М

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні
Однією з найголовніших причин Перебудови була нагальна потреба модернізувати економіку країни, вивести її з всеохоплюючої кризи, що все поглиблювалася і вела до стагнації всієї соціалістичної систе

Хронологія
11 березня 1985 р.— позачерговий пленум ЦК КПРС. Обрання М. Горбачова Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок перебудови. Травень 1985 р.— прийняття з

Персоналії
Горбачов Михайло Сергійович (нар. 1931 р.) — партійний і держав­ний діяч СРСР. 1955 р. закінчив МДУ. З 1955 р. по 1970 р. займає різні партійні посади на Ставропіллі. З 1971 р. чле

Суспільно-політичний розвиток Української держави у 1991—2009 рр.
Після проголошення 24 серпня незалежності, в Україні швидко відбувався державотворчий процес. Ще до референдуму, який затвердив Акт про незалежність, Україна почала приймати закони і розбудовувати

Соціально-економічні процеси в Україні в добу незалежності
Політична незалежність України стала передумовою здобуття республікою економічного суверенітету. Першо­черговим завданням було визначено перехід від команд­ної до ринкової економіки. Перші

Утвердження України на міжнародній арені
На першому етапі становлення незалежної Української держави головним її завданням на міжнародній арені було: добитися визнання її незалежності та недоторканості кордонів світовою спільнотою і перш

Зміни в освітньо-культурній сфері України після здобуття нею незалежності
Після проголошення незалежності України, одним із головних напрямів діяльності держави було проголошене відродження національної культури. На початку 1992 р. Верховна Рада схвалила «Основи законода

Хронологія
10 січня 1992 р.— запроваджено купоно-карбованці. 14 січня 1994 р.— підписання Україною, Росією і США договору, що передбачав ліквідацію на території Укра

Персоналії
Кучма Леонід Данилович (нар. 1938). У 1960 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. У 1960—1985 рр. займав інженерні та партійні посади на Південному машинобудівному за

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
Абсолютизм 147, 255, 256, 261 автономія 282, 377, 385, 408, 462 Агітація366, 531 аграрна реформа 274, 330 аграрний сектор 513, 514, 516 Агресія 26, 159,

Іменний покажчик
Абалкін Л. 24. Август ІІ Саксонський Авдєєв Д. 490 Авенаріус М. 280 Аккудінов Тимошка Алфьоров І. 489 Амартол Георгій Амосов М. 40.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги