рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст. - раздел Образование, ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Після Смерті Богдана Хмельницького Загострилася Боротьба За Владу Між Наказни...

Після смерті Богдана Хмельницького загострилася боротьба за владу між наказним гетьманом Г. Лісницьким та Іваном Виговським (вихідець зі шляхетного стану Поділля). 4 вересня 1657 р. в Чигирині відбулася старшинська рада, яка до повноліття Юрія Хмельницького поклала гетьманські обов’язки на генерального писаря І. Виговського; ще через місяць це рішення схвалила велика рада в Корсуні за участю рядових козаків, міщан і духівництва. Присутніми на ній були й посли іноземних держав: Швеції, Семигорода, Австрії, Туреччини, Кримського ханства, Молдови та Волощини, що додавало авторитету регентству Виговського. Тоді ж гетьман-регент (уже від власного імені) продовжив переговори з королем Яном Казимиром, підтвердив «приязнь» ханові та султану й оформив союзний договір зі Швецією, а до російського царя було відряджено посольство з проханням визнати нового гетьмана.

Прихід до влади І. Виговського збігся з загостренням суперечностей. Ще навесні 1657 р., зі звісткою про хворобу Б. Хмельницького, запорозьке «товариство» відкрито заявило про незгоду з новими порядками, погрожуючи «йти на гетьмана, і на писаря, і на полковників». Серед запорозьких козаків ширилося невдоволення через те, що вибори нового гетьмана відбулися не на чорній раді, тобто без участі запорожців. Окрім того, частина козаків і старшини незлюбила І. Виговського за роздавання земель Миргородщини та Полтавщини старшині, яка його обрала гетьманом. Антигетьманські настрої проникли й на Січ, їхніми центрами стали Запорожжя й Полтавський полк. Цим вирішили скористатися кошовий Запорозької Січі Яків Барабаш і полтавський полковник Мартин Пушкар, які створили сильну опозицію й послали цареві донос на І. Виговського про його пропольську політику. Москва цим скористалася, бо в новому гетьмані небезпідставно вбачала прибічника антимосковського курсу, окресленого впродовж останніх місяців життя Б. Хмельницького (цар довго не визнавав Виговського за гетьмана). Тому, декларативно підтримавши Виговського як законного гетьмана, після його звернення про допомогу Москва одночасно запевняє М. Пушкаря в царській милості. Виговський на переговорах з царським посланцем Хитрово погоджується за допомогу. Московії на введення воєвод у міста, виведення козацьких військ з Білорусі, утримання російських ратних людей коштом місцевих податків, але Московська держава не поспішає допомагати. Після облоги Полтави Виговському разом з татарами вдалося розгромити у червні 1658 р. козацько-запорозько-селянське військо М. Пушкаря і Я. Барабаша, Пушкар загинув, Барабаша було спіймано і згодом повішено. Жорстокі розправи з опозицією принесли неочікувані результати: вони ще більше посилили антигетьманські настрої в Лівобережній Україні.

У зовнішній політиці до початку 1658 р. І. Виговський проводив курс, спрямований на захист національних інтересів. Було зроблено кроки до відновлення союзницьких відносин з Кримом та порозуміння з Портою; 16 жовтня того року укладено договір зі Швецією, що передбачав створення військово-політичного союзу й визнання її урядом незалежності України. Наприкінці лютого — на початку березня 1658 р. гетьман уклав договір з Кримом, що передбачав надання І. Виговському військової допомоги в боротьбі з опозицією.

Велика увага приділялася врегулюванню відносин з Річчю Посполитою: в жовтні було домовлено не розпочинати воєнних дій та дотримуватися кордону по річці Горині. Гетьман І. Виговський та його права рука — Юрій Немирич — повернулися до ідеї про ймовірне входження козацької України до Речі Посполитої як суб’єкта рівноправної федерації. Після тривалих переговорів гетьман зібрав 16 вересня 1658 р. під Гадячем козацьку раду, на яку прибули й комісари Речі Посполитої. Рада схвалила Гадяцьку угоду, за якої Річ Посполита перетворювалася на федерацію трьох держав — Польського королівства, Великого Князівства Литовського і Великого Князівства Руського (Київське, Брацлавське і Чернігівське воєводства). Всі три частини федерації мали об’єднуватися особою вибраного короля, спільним сеймом та зобов’язанням погоджених воєнних дій проти зовнішнього ворога. Органом законодавчої влади на території Великого Князівства Руського оголошувалися Національні збори, тобто виборний парламент, а виконавча влада належала б довічно обраному й затвердженому королем гетьманові. Князівство мало б власну скарбницю, свій найвищий судовий орган та підпорядковану гетьману армію у складі 30-тисячного Війська Запорозького й 10-тисячного найманого війська. Православна Церква урівнювалася в правах з римо-католицькою. Обумовлювалося заснування двох університетів: Києво-Могилянської академії, зрівняної у правах з Краківською, та новоствореної вищої школи зі статусом університету; по всій території держави дозволялося без обмежень засновувати колегії та гімназії з викладанням латиною, оголошувалася повна свобода друку (зокрема й щодо питань, дотичних до релігії).

Отже, Гадяцький договір скасовував Переяславську угоду, хоч він і не містив антиросійських мотивів, проте Московія сприйняла його негативно. На початку жовтня 1658 р. російські війська вступають на Гетьманщину. В боях на Лівобережжі козацькі війська змушують російські відступити до Бєлгорода. Навесні 1659 р. князь О. Трубецькой на чолі 100-тисячної російської армії після кількох боїв із козаками Ніжинського та Чернігівського полків відтіснив 5-тисячний козацький загін полковника Г. Гуляницького до Конотопа й узяв його в облогу. І. Виговський зібрав на допомогу 16-тисячне військо, підкріплене майже 30-тисячною татарською кіннотою під проводом хана Мегмед-Ґірея і кількатисячним загоном найманців: поляків, сербів, німців та румунів. Влучним маневром армія Виговського 9 липня 1659 р. завдала царським воєводам поразки. В Москві почалася паніка, але похід Виговського на Москву зірвав Іван Сірко, який напав на Крим.

Тим часом політична ситуація в Україні загострювалася. Сейм Речі Посполитої урізав підписаний на переговорах текст Гадяцької угоди. Зокрема було заперечено право Великого Князівства Руського карбувати власну монету; вибирати гетьмана мали шляхом подання на затвердження короля не однієї, а чотирьох кандидатур; обмежувалася дипломатична самостійність гетьмана, якому заборонялося приймати іноземні посольства; зменшувався реєстр Війська Запорозького. Це викликало невдоволення серед козацтва. Опозиційні сили зосередилися навколо Ю. Хмельницького. І. Виговський прибув до Германівки під Києвом, де був Юрій, і скликав чорну раду. За дорученням І.Виговського П.Верещака та І.Сулима мали ознайомити присутніх зі змістом Гадяцького договору, але козаки не захотіли вислухати їх, і невдовзі Виговський відіслав Хмельниченкові гетьманські клейноди — бунчук та булаву — а сам виїхав до Польщі. На Білоцерківській чорній раді наприкінці вересня 1659 р. гетьманом обрано Ю. Хмельницького. Зміна гетьмана, як аргументовано стверджує сучасна дослідниця періоду Руїни Тетяна Яковлева, не означала тріумфу антипольських настроїв, як досі традиційно вважалося, — навпаки, на згаданій старшинській раді вперше виразно окреслилися цілком самостійницькі позиції Ю. Хмельницького: не бути ні під владою короля, ані під владою царя.

Гетьман Юрій Хмельницький (1641—1685), який не виступав на жодному боці під час громадянської війни і не належав до антимосковського напряму, спробував, як вважав М. Потоцький, налякати короля царем і навпаки — царя королем, щоб зберегти незалежність Гетьманщини. Він виступав за збереження союзу з Кримом, задекларував зверхність Польського королівства, а у відносинах з Москвою спробував балансувати і досягнути порозуміння, виславши посольство до московського воєводи князя Олексія Трубецького. Посли повезли з собою проект так званих «Жеврдівських статей», де пропонувалося, зокрема, щоб московські залоги перебували лише в Києві, війська в Україні підлягали командуванню гетьмана, царський уряд не брав до уваги жодних листів, не засвідчених печаткою гетьмана, а на всіх зовнішніх переговорах, дотичних до інтересів України, були присутні її представники з правом голосу. Це свідчило про неабиякий досвід козацької старшини та її готовність захищати Гетьманщину.

Однак князь О. Трубецькой, вдавшись до військового шантажу, відхилив ці статті й домігся на скликаній 27 жовтня 1659 р. Генеральній раді, оточеній 40-тисячним московським військом, ухвалення нового Переяславського договору, що складався з підроблених московським урядом умов договору 1654 р. (українська сторона їх на той час втратила) та додаткових статей. Відповідно до нього, Україна позбавлялася права без дозволу царя переобирати гетьмана, на обох берегах Дніпра мали перебувати по одному судді, осавулу та писарю. Гетьман втрачав право призначати та звільняти полковників, карати смертю старшин, виступати в похід без царського дозволу. Заборонялися дипломатичні відносини з іншими країнами. Московські воєводи здобули право перебувати разом із залогами у Переяславі, Ніжині, Брацлаві та Умані. Київська митрополія підпорядковувалася Московському патріарху тощо. Отже, Українська держава втрачала самостійність. Це обурило козаків і старшину Правобережжя. Тим більше, що 7 правобережних полковників не були запрошені на раду. 1659 р. уряд Ю. Хмельницького шле до Москви посольство, очолюване П. Дорошенком, для скасування частини обмежень нового Переяславського договору, але цього досягти не вдається. У цей час польський уряд відряджає до гетьмана посольство Беньовського, який пропонує зверхність короля.

А становище України стрімко погіршується. На початку лютого 1660 р. 10-тисячне польське військо на чолі з коронним гетьманом Станіславом Потоцьким намагається захопити Могилів-Подільський. Зазнавши 20 лютого поразки, воно спробувало оволодіти Брацлавом, Ладижином та Уманню, але також безуспішно. Зазнавши великих втрат, С. Потоцький відступив. Уклавши мирний договір зі Швецією (перша половина травня 1660 р.) й заручившись підтримкою кримського хана, польський уряд пішов на зрив переговорів з Москвою і почав підготовку до нового наступу.

Для протидії польсько-татарським військам російську армію під командуванням Василя Шереметьєва було поділено на 2 частини: московське військо та лівобережні полки наказного гетьмана Т. Цицюри виступили проти польської армії, а Ю. Хмельницький з правобережними полками — проти татар. Польське військо 14 вересня 1660 р. оточило російсько-українські полки неподалік Любара, а після їхнього відходу 27 вересня до Чуднова — заблокувало. Тим часом Ю. Хмельницький (на чолі 20—тисячного війська) діяв повільно й нерішуче, що зумовлювалося бажанням частини старшини розпочати переговори з поляками. На початку жовтня українське військо відступило до містечка Слободища на схід від Чуднова, де група старшин (Г. Лісницький, Т. Носач, П. Тетеря та ін.), всупереч настроям основної маси вояків домоглася від гетьмана згоди на переговори з польним гетьманом Юрієм Любомирським. 17 жовтня 1660 р. Ю. Хмельницький уклав так званий Слободищенський трактат («Чуднівський трактат») з Польщею, за яким поновлювалася Гадяцька угода 1658 р. (щоправда, без статті про створення Великого Руського князівства). Після переговорів В. Шереметьєв змушений був капітулювати, погоджуючись на виведення війська з України, велику контрибуцію та відмову від протекції над гетьманом. Згодом козацька рада в Корсуні схвалила Слободищенський трактат, але лівобережні полки на чолі з Яковом Сомком і Василем Золотаренком не погодилися з умовами договору.

Зрив домовленостей розпочався відразу — Москва не визнала жодної угоди, а до неї приєдналася більшість лівобережного козацтва й старшини, яка перестала визнавати владу гетьмана Ю. Хмельницького. На Правобережжі теж швидко зростало невдоволення встановленням польсько-шляхетських порядків, свавіллям жовнірів, знехтуванням Варшавою умов Чуднівського трактату. Зазнавши влітку 1662 р. серйозної поразки під час нового походу на Лівобережну Україну, Ю. Хмельницький склав повноваження гетьмана (був кволим та замолодим, страждав на епілепсію, у критичних ситуаціях губився й панікував) і оголосив, що йде в монастир. У січні 1663 р. київський митрополит Діонісій Балабан особисто постриг екс-гетьмана в ченці під іменем Гедеона.

У першій половині січня 1663 р. на скликаній у Чигирині козацькій раді основна боротьба розгорілася між Григором Гуляницьким і Павлом Тетерею. Завдяки підтримці татар, переміг П. Тетеря (близько 1620—1622 — квітень 1671), який виношував ідею соборності України. Її реалізацію він вбачав у розв’язанні двох завдань: досягнення взаєморозуміння з найвпливовішою старшиною Лівобережжя та віднайдення союзника за межами України для нейтралізації потенційних недругів Української держави. П. Тетеря походив з роду остерських замкових зем’ян Тетер-Моржковських, пов’язаних з козаками, його хрещеним батьком був Богдан Хмельницький, тому припускають, що його батько Іван Тетеря належав до тодішньої старшинської верхівки Війська Запорозького. Напередодні козацької революції П. Тетеря служив канцеляристом у Володимирі, після став писарем Переяславського полку, а пізніше — й полковником цього полку. Аж до смерті Б. Хмельницького залишався його найдовіренішим послом. За гетьманування І. Виговського Тетеря був генеральним писарем (саме він готував текст Гадяцького трактату); пізніше одружився з дочкою Б. Хмельницького Оленою, вдовою молодшого гетьманового брата Данила Виговського. При Юрії Хмельницькому був його головним радником. П. Тетеря спирався на підтримку польського короля Яна Казимира та Кримського хана, намагаючись об’єднати Україну, він разом з польсько-козацьким військом та союзниками-татарами захопив майже все Лівобережжя, але поведінка поляків на українських землях викликала цілу низку народних заворушень. Саме на придушення цих повстань і повернув свої війська П. Тетеря. Долаючи внутрішню анархію, він спирається на козацтво й православну шляхту, але, розбитий одним з ватажків повстанців Дрозденком, зрікається булави та 1665 р. втікає до Польщі. Там приймає католицьку віру й отримує посаду брацлавського, ніжинського та чигиринського старости.

На Лівобережжі у 1662 р. Москва дала згоду на скликання Чорної ради й відправила для організації її проведення князя Д. Велико-Гагіна з 8 тис. ратних людей. На раді 27—28 червня 1663 р. під Ніжином більшість козацтва обрала гетьманом Івана Брюховецького (1623—1668), який мав підтримку Січі та московського воєводи князя Г. Ромодановського, а його опонентів — полковників Якова Сомка та Василя Золотаренка — ув’язнили. Тоді ж було цілком замінено апарат влади: Іван Брюховецький передав посади своїм прибічникам із Січі. Московський уряд був дуже задоволений таким перебігом подій, адже посередником між Москвою та козацькою масою став той, хто не прагнув установити власні порядки на підвладній йому території. Складалася сприятлива ситуація для поділу Української держави між Москвою та Річчю Посполитою. Брюховецький перший із гетьманів їде до Москви, за що отримує титул боярина і дружину з роду Долгоруких, а 1 листопада 1665 р. укладає «Московські статті», за якими передбачалося розмістити воєвод і московські залоги в усіх великих містах України; передати збирання податків московським воєводам; проводити вибори гетьмана лише царському представнику; гетьманові заборонялася зовнішньополітична діяльність тощо. Досягти порозуміння зі старшиною Брюховецькому не вдалося. Влітку 1666 р. починається втілення «Московських статей», а разом з тим розгортаються конфлікти з прибулими воєводами, підняття податків, що посилюється протистоянням з духівництвом через прибуття до Києва московського митрополита. Увірвався терпець навіть запорожцям: у листі з Січі кошовий Іван Рог писав: «Почули ми, що Москва буде на Кодаку, але її нам не треба. Погано робиш, що починаєш з нами сваритися. Хоч ти від Царської Величности дістав пожалування, однак достоїнство своє отримав від Війська Запорозького, Військо ж не знає, що таке боярин, знає тільки гетьмана».

Упродовж літа 1664 — весни 1665 р. правобережна Гетьманщина перетворилася на арену війни, де зійшлися полки І. Брюховецького, загони місцевих повстанців, запорожці, виведені кошовим І. Сірком з Січі, московські ратні люди, полки П. Тетері, підсилені татарами й коронним військом. Навесні 1665 р. польське військо відступило й П. Тетеря зрозумів, що його становище безнадійне, тому зрікся гетьманства й доживав вік на Волині в Колках (нині Волинської обл.) як шляхтич-землевласник.

Новий лідер Правобережжя Петро Дорошенко, реально оцінюючи обстановку, вважав за першочергове завдання домогтися зміцнення своєї влади на правому березі. Т. Шевченко називав його «Сонцем руїни». Дорошенко здобув освіту в Києво-Могилянській колегії й обіймав значні старшинські посади. Скликана на початку березня 1666 р. розширена старшинська рада підтвердила його гетьманські повноваження й ухвалила вирядити до польського короля посольство. П. Дорошенко налагодив добрі стосунки з новим ханом Аділь-Ґіреєм, а в липні — серпні 1666 р., коли на Лівобережжі спалахнуло велике повстання Переяславського полку проти І. Брюховецького, намагався поширити свою владу й на Лівобережжя. Восени 1666 р. гетьман фактично розриває стосунки з Польщею і йде на зближення з Портою, що прискорило укладення 13 січня 1667 р. Андрусівського перемир’я між Московією і Річчю Посполитою, яке передбачало закріплення за Москвою Сіверщини й Лівобережної України та на 2 роки Києва, а за Річчю Посполитою — земель Білорусі й Правобережної України. Запорожжя потрапляло в спільне володіння монархів обох країн.

П. Дорошенко розпочав підготовку до визвольного походу в Західний регіон, щоб прилучити його до Великої України. В травні 1667 р. на допомогу гетьманові підійшли татари, яких він відіслав у західні райони Поділля та на Волинь, але в серпні запорожці атакували Очаків і спустошили Крим. Дізнавшись про це, в середині жовтня 1667 р. Крим-Ґірей пішов на укладання угоди з поляками. П. Дорошенко змушений був також підписати цей договір, що передбачав визнання підданства королю, дозвіл шляхті повертатися до маєтків тощо. Дії запророжців помітно ускладнили відносини гетьмана з ханом, тим більше, що в середині листопада того року І. Сірко на чолі 6 тис. козаків знову напав на Крим. Внаслідок цього посли П. Дорошенка, які в грудні прибули до Аділь-Ґірея, потрапили під арешт. Водночас кримська верхівка прихильно зустріла польське посольство.

Чимало уваги наприкінці 1667 та на початку 1668 рр. Петро Дорошенко приділив переговорам з Москвою. При цьому він підкреслював, що мало відбутися об’єднання не лише Правобережної України з Лівобережною, а й усіх етнічних земель України (в минулому — всієї території княжої Русі, включно з Перемишлем, Ярославом, Львовом, Галичем і Володимиром). Значних зусиль правобережний гетьман докладав до пошуків порозуміння з Запорожжям та І. Брюховецьким. Важливо відзначити, що протягом 1665—1667 рр. у ставці лівобережного гетьмана відбулася еволюція політичних поглядів: з палких прихильників московської орієнтації старшина стала її противниками. Тому вона схвально сприйняла пропозицію П. Дорошенка розпочати підготовку повстання проти московських залог з тим, щоб розірвати Московський договір 1665 р. і прийняти протекцію Порти. В січні 1668 р. в Лівобережній Україні вибухнуло антимосковське повстання. До середини березня більшу частину території Лівобережжя було звільнено з-під влади московського уряду. Тим часом стали рішучішими дії Порти, спрямовані на встановлення протекції над Україною. У березні того самого року великий візир Мустафа-паша попередив уряд Речі Посполитої, що султан бере козаків під свою опіку й не дозволить їх кривдити. У квітні, прийнявши послів І. Брюховецького, уряд Порти погодився взяти під протекцію й Лівобережну Україну, якщо на її території не буде російських залог. У червні 1668 р. гетьмани Дорошенко і Брюховецький зустрілися, в результаті останнього було вбито за неправильно витлумаченим знаком і П. Дорошенко об’єднав Правобережжя і Лівобережжя.

Уряди Москви, Речі Посполитої й Криму рішуче виступили проти возз’єднання Української держави. Довідавшись про вторгнення польських військ на Брацлавщину, 18 липня 1668 р. гетьман залишив Лівобережжя й повернувся на Правобережжя. А на Лівобережну Україну знову посунуло московське військо, і чернігівський полковник Дем’ян Многогрішний та й більшість старшин перейшли на бік Москви. Скликана у березні 1669 р. в Глухові рада обрала гетьманом Д. Многогрішного і схвалила новий договір з Росією, т. зв. «Глухівські статті». Вони були кроком уперед порівняно з «Московськими статтями» І. Брюховецького, але все-таки істотно обмежували права Української держави (в межах Лівобережжя). Умови «Глухівських статей» передбачали залишення в 5 містах московських воєвод, хоч вони й не мали права втручатися в місцеве управління й очолювали тільки залоги; закріплювали збирання податків до російської скарбниці за українською адміністрацією; встановлювали чисельність козацького реєстру в 30 тис.; забороняли гетьманському урядові проводити зовнішню політику тощо.

П. Дорошенко вів запеклу боротьбу з П. Суховієм, котрого підтримували Крим, частина полковників, особливо уманський — М. Ханенко, а також Ю. Хмельницький. Лише 8 листопада 1669 р. гетьман завдав вирішальної поразки своїм противникам. Петро Суховій (Суховієнко, з Полтавщини, свого часу був кошовим отаманом на Запорозькій Січі) та Михайло Ханенко втекли, а Ю. Хмельницький потрапив у полон до білгородських татар і згодом був відісланий до Стамбула, де жив до 1677 р. Коли турецька армія розпочала 1677 р. війну з Річчю Посполитою, султанські радники згадали про «князя Сарматії та України, володаря Війська Запорозького». А коли потреба в гетьмані-маріонетці відпала, Хмельниченка 1681 р. знову повернули до Стамбула. Два останні роки свого життя він провів у Немирові (нині Вінницької обл.), урядуючи з допомогою турецької залоги. Одна з розправ, яку вчинили за його наказом над родиною багатого тутешнього купця-єврея за несплату мита, викликала скаргу до Стамбула, де на суді Юрія, за вироком султанського намісника, публічно задушили мотузком.

П. Дорошенко послідовно захищав національні інтереси України — вів курс на зміцнення гетьманської влади, хоча для надання легітимності своїм рішенням впроваджував їх через ухвали старшинських рад. Він прагнув відновити принцип спадковості влади, клопотався про утвердження в державі козацького типу господарства й перешкоджав поверненню до маєтків панів і урядовців, підтримував ідею створення окремого українського патріархату. Протягом першої половини 1671 р. намагався встановити політичні контакти з бранденбурзьким курфюрстом Фрідріхом Вільгельмом, поліпшити відносини з Москвою і порозумітися з Д. Многогрішним, зокрема пропонував йому укласти «братерську приязнь», щоб разом захищати «суспільне добро і цілісність». Цілком імовірно, що гетьманам вдалося досягти певного взаєморозуміння.

Лівобережний гетьман Многогрішний не втримав гетьманської булави довго. З 1668 р. він висуває вимоги до царя про збереження козацьких прав як це було за Б. Хмельницького, повного виведення російських ратних людей із Правобережної України та амністії учасникам антимосковських повстань. Його гострі висловлювання щодо московського правління, доволі незалежна позиція, а особливо — неприхована симпатія до Дорошенка, за здоров’я якого Д. Многогрішний дозволяв собі привселюдно пити на бенкетах, давали добру поживу для доносів, що незабаром посипалися в Москву. Невдоволені діями Д. Многогрішного старшини змістили його за підтримки московського посла Г. Ромодановського в березні 1672 р. та обрали (в червні) гетьманом Лівобережжя Івана Самойловича. Д. Многогрішного засудили у Москві до страти, яку замінили засланням до Сибіру. Там він створив Забайкальське козацьке військо.

У серпні 1671 р. польський уряд, стурбований зміцненням влади П. Дорошенка, вирішив розпочати воєнні дії, і до кінця жовтня того року Яну Собєському вдалося окупувати Брацлавщину. Цьому сприяв перехід М. Ханенка, І. Сірка, М. Зеленського та інших старшин із частиною козаків на бік коронного гетьмана. П. Дорошенко й татари розпочали бої з польською армією під Ладижином, Уманню, Тростянцем. На початку червня 1671 р. 120-тисячна армія Мегмеда ІV вирушила на підмогу своєму васалові Дорошенку проти «Лехістану», так розпочалася польсько-турецька війна. П. Дорошенко дочекався підходу частини кримської орди і також перейшов у наступ. 1672 р. розгромив 5-тисячне польське військо, здобув Кам’янець-Подільський та Львів. Поразки Речі Посполитої змусили її розпочати переговори з турками в Бучачі (нині — Тернопільська обл.). За укладеним там 18 жовтня 1672 р. договором, Подільське воєводство відходило до Туреччини, передбачалося визнання Польщею «Української держави» у «давніх кордонах», з її території виводилися всі польські залоги. Підписання Бучацького договору знаменувало відмову польського уряду від Правобережної України, але сейм цієї угоди не ратифікував, тому, хоча військові дії вщухли, про кінець війни не могло йтися. Турки ж у відвойованих володіннях частину церков і костьолів обернули на мечеті, коїли безчинства, викликаючи жах у населення. Люди масово мігрували на лівий берег Дніпра та на Слобожанщину, що призвело до знелюднення округ, винуватцем чого вважали Дорошенка, який «запродав Україну в турецьке ярмо».

На початку 1673 р. російський уряд доручив І. Самойловичу розпочати відповідні переговори з П. Дорошенком, який вимагав возз’єднання України на чолі з єдиним гетьманом, збереження всіх прав і вольностей Війська Запорозького (цар мав присягнути), встановлення кордону між Річчю Посполитою та Україною; виведення з Києва залог і спрямування на допомогу українцям для боротьби з турками сильної армії. Оскільки Москва відхилила його пропозиції, переговори припинилися, але на початку 1674 р. війська І. Самойловича та Г. Ромодановського, оволоділи основними містами Правобережжя і 27 березня того року в Переяславі оголосили І. Самойловича гетьманом України «обох сторін Дніпра». П. Дорошенко залишається в Чигирині й кличе татар.

У липні 1674 р. кримська орда перейшла Дністер і спустошила землі між Дністром і Південним Бугом (Брацлавщину). Штурмом було захоплено Вінницю, Стіну, Косницю, інші міста. Г. Ромодановський та І. Самойлович відступили на Лівобережжя. Опір туркам і татарам вчинили мешканці Ладижина та Умані. За Самовидцем, «юже по улицах з дворов билися так, же кров текла ріками, аж усі полегли, а інших по льохах, соломи понаволікавши, турки подушили». Після того як турки пішли, польський король Ян Собєський захопив Брацлавщину. П. Дорошенко висунув вимоги обов’язкового відокремлення України в удільну державно-політичну одиницю; допомоги Україні з боку Польщі в боротьбі з ворогами; підтвердження всіх прав і вольностей Війська Запорозького; заборони державцям і старостам польським прибувати до міст; скасування унії. Оскільки король відмовився схвалити головні з цих вимог, переговори зазнали невдачі й П. Дорошенку довелося у вересні 1676 р. капітулювати перед російськими підрозділами, що підійшли до Чигирина.

У 1676 р. турецька армія переправилася через Дунай і рушила в Україну, плануючи захопити Чигирин, а потім Київ. Проти турецьких і татарських загарбників під Чигирин підійшли російські війська під командуванням Г. Ромодановського та українські козацькі полки (Київський, Чернігівський, Ніжинський, Лубенський, Гадяцький, сердюцький і компанійський) на чолі з гетьманом І.Самойловичем. Заздалегідь було укріплено Чигирин і поповнено його гарнізон. У серпні 1677 р. 110—тисячна турецька армія Ібрагіма-паші з Ю. Хмельницьким підійшла до Чигирина й почала облогу. Протягом чотирьох тижнів захисники міста мужньо оборонялися. Не витримавши натиску російських і козацьких полків, турецькі й татарські війська, що прибули на допомогу своїм загонам до переправи в с. Бужині під Чигирином, відступили від Бужина, а на полі битви залишилось 10 тис. убитих. Поразка під Бужином деморалізувала турецьку армію й кримських татар, вони припинили облогу, залишили обоз і в паніці кинулися втікати. 5 вересня до зруйнованого Чигирина вступили російські ратні люди й українські козаки.

У 1678 р. 200-тисячне військо йде у другий Чигиринський похід. Після боїв, що точилися близько місяця, гарнізон Чигирина залишив місто. У серпні поблизу Бужина відбулася семиденна битва, в результаті якої турецька армія, втративши третину своїх сил, відступила. Втрати турків були більшими, ніж у московитів, але Московія припиняє бойові дії, і гетьманом Правобережжя ненадовго стає Ю. Хмельницький. Між Османською імперією і Московською державою 13 січня 1681 р. було укладено Бахчисарайський мирний договір на 20 років, за яким Південна Київщина, Брацлавщина, Поділля залишалися за Портою, а інші території входили до складу Московії, окрім нейтральної зони між Бугом та Дністром. Починаються змагання між Польщею та Портою за Правобережжя.

На кінець 80-х рр. ХVІІ ст. Лівобережжя та Слобожанщина перебували в складі Московії, Правобережжя належало Речі Посполитій, а його частина перебувала під протекторатом Туреччини. Трактат про «Вічний мир» від 26 квітня 1686 р. між Московією і Польщею підтвердив попереднє рішення про поділ України. Він не лише юридично, а й фактично, остаточно закріпив за Москвою право на володіння Гетьманщиною. Польща відмовилася від протекторату над Запорозькою Січчю. За трактатом, південну межу краю було окреслено по р. Орелі. Південно-західний рубіж володінь Війська Запорозького й Речі Посполитої пройшов від Січі вгору Дніпром та гирлом річки Тясмин, а звідти до Чигирина й далі до Чорного лісу. Нейтральною незаселеною зоною оголошувалися Південна Київщина та Брацлавщина, спустошені польсько-шляхетськими військами та турецько-татарськими нападниками. Західноукраїнські землі, Волинь і Північна Київщина поверталися Речі Посполитій, а Поділля залишалося під протекторатом Туреччини.

Отже, за умовами трактату про «Вічний мир» між Росією і Польщею царський уряд розірвав мирні відносини з Портою. Російська держава приєдналася до антитурецької «Священної ліги», створеної західноєвропейськими країнами — Австрією, Венецією та Польщею, — і зобов’язалася виступити проти Кримського ханства. Російські війська прибули в Україну й дислокувалися в Охтирці, Сумах і Красному Куті. В травні 1687 р. російська армія під командуванням князя Василя Голіцина та 50-тисячне військо українських козаків на чолі з гетьманом І. Самойловичем рушили на південь, але цей похід завершився без битви: татари підпалили степ, армії забракло продовольства, води, фуражу. Російське командування прийняло рішення припинити похід і повернуло військо на Полтавщину. Вдосконаливши озброєння, створивши рухливий обоз із продовольством та боєприпасами у 1688 р., навесні 1689 р. російська армія (112 тис. чол.) під командуванням князя В. Голіцина разом з 40-тисячним козацьким військом на чолі з гетьманом Іваном Мазепою знову рушила на південь. Вигравши битви в урочищі Зелена Долина та біля Каланчака, російські війська й українські козацькі полки підійшли до Перекопа, за яким зосередилися війська кримського хана. Але відірваність армії від баз постачання, потенційна загроза з боку татарських гарнізонів, зосереджених у фортецях на пониззі Дніпра, брак підтримки з боку союзників, знову змусили російське командування прийняти рішення не штурмувати Перекоп і припинити похід.

У 90-х рр. XVII ст. царський уряд запланував здобути турецьку фортецю Азов. Водночас як маневр для відвернення уваги у січні 1695 р. було оголошено про підготовку походу на пониззя Дніпра. Головні сили російської армії рушили на Азов, а інша частина і українські козацькі полки пішли на пониззя Дніпра. В Азово-Дніпровському поході 1695 р. найуспішнішим виявилося здобуття російськими й українськими козацькими полками нижньодніпровських турецько-татарських фортець: Кизикермена, на правому березі Дніпра, Таванської (Мустриткермена), Асламкермена (Арслана, Орслана) і Мубереккермена (Шагінкермена) у гирлі річки Конки. Здобуття цих фортець відкривало водний шлях до Чорного моря. Однак невдачі на головному театрі війни — під Азовом — змусили російське командування припинити воєнні дії й на пониззі Дніпра.

Восени 1695 р. московський уряд розпочав підготовку до другого походу на Азов, де головна роль відводилася морському флоту. У квітні 1696 р. армія і флот під командуванням самого царя Петра І вирушили на Азов (тоді ця фортеця називалася Озів, а колись м. Танаїс, що входило до Тьмутараканського князівства Київської держави, тепер місто називається Азов і входить до Ростовської обл. РФ). На пониззя Дніпра направлялося військо Б. Шереметьєва, на яке покладалося завдання відвернути на себе сили кримських татар і здобути турецьку фортецю Очаків. 19 липня 1696 р. Азов було захоплено, в чому неабияку роль відіграли українські козаки під командуванням наказного гетьмана Якова Лизогуба: Чернігівський, Прилуцький, Гадяцький, Лубенський і два мисливські полки (всього близько 15 тис. чол.). У результаті Азово-Дніпровських походів зросла безпека південних рубежів Московської держави.

Наприкінці XVII ст. Австрія і Річ Посполита погодилися на сепаратний мир з Туреччиною. Враховуючи це, Росія в січні 1699 р. уклала Карловицьке перемир’я з Туреччиною на два роки, а 3 липня 1700 р. — Константинопольський мирний договір. Згідно з умовами договору, Азов переходив до Росії і припинялася виплата данини Кримському ханству. Водночас уряд Петра І на вимогу Туреччини погодився зруйнувати дніпровські фортеці, відбудовані в попередні роки. Територія від Запорозької Січі до Очакова і в районі Азова залишалася незаселеною. Російська держава позбавлялася права на вільне судноплавство Чорним морем.

Таким чином, перші кроки Російської держави в боротьбі за вихід до Чорного й Азовського морів і звільнення Північного Причорномор’я принесли тільки частковий успіх. Здобути вихід до Чорного моря ще не вдалося.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ... Стародавня доба на території України... Скіфо сарматська доба...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Стародавня доба на території України
Початок історії людства пов’язаний з виокремленням людини з тваринного світу. Археологічні знахідки на Африканському континенті дають можливість датувати початок історії людства 2—2,5 млн. років то

Скіфо-сарматська доба
Доба раннього заліза (з ІІ—І тис. до н. е.) характеризується появою нового металу — заліза. Застосування залізних знарядь спричинило прогрес у всіх видах виробництва. Спершу люди використовували рі

Етногенез слов’ян
Проблему походження слов’янського етносу остаточно не вирішено. Однією з теорій є дунайська,автором якої називають Нестора-Літописця, котрий у «Повісті временних літ» писав: «По до

Хронологія
2—2,5 млн. років тому—поява первісних людей на Землі. 1,5 млн. років тому—поява первісних людей на території України. 1,5 млн. — 10 тис.

Праукраїнці у VІІІ—ІХ ст. Теорії походження України-Русі
Розпад первіснообщинних відносин спричинив переміщення, перегрупування певних племен, а потім і об’єднання їх спершу в нестійкі, а пізніше у стабільні союзи. Східні слов’яни досягли своєї державнос

Етапи зміцнення Київської Русі як державного об’єднання
Як вважають деякі дослідники, саме вельможі-язичники, невдоволені прохристиянською політикою Аскольда, здійснили державний переворот 882 р. на Русі. Позбавивши влади династію Кийовичів, язичники пе

Феодальна роздробленість у ХІІ — першій половині ХІІІ ст.
Після смерті Святополка й чергового повстання киян у 1113 р. великокнязівський стіл зайняв Володимир Мономах (1113—1125), який зумів відновити політичну єдність більшої частини руських земель. Він

Суспільна структура Русі
У Київській Русі з поглибленням феодалізації ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу держави. На верхівці суспільства у Х—ХІІІ ст. перебували князі, які становили єдину владну династію

Хронологія
VI ст. — велике переселення народів. Антський племінний союз. VIІІ—ІХ ст. — формування держави східних слов’ян у Надніпрянщині. 860 р.

Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави
На заході руських земель традиції Київської Русі продовжило Галицько-Волинське князівство, яке постало з двох князівств Русі. Формування нового державно-політичного організму на південному заході Р

Зовнішньополітичні пріоритети та суспільно-економічний устрій Галицько-Волинського князівства
У Галицько-Волинському князівстві існували такі самі суспільні прошарки, як і в Київській Русі. Оскільки найбільше уваги приділялося будівництву укріплених міст, вільні ремісники виділилися в окрем

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення
Важливим елементом культури народу є державність. Київська Русь стала першою державою східних слов’ян. На розвиток її культури впливали сусідні країни — Хозарський каганат і Візантія. Від них Русь

Персоналії
Роман Мстиславич (1152—1205) —волинський князь, об’єднувач у 1199 р. Волинської й Галицької земель, що традиційно підтримували тісні економічні й культурні зв’язки. Літописець нази

Боротьба за києворуську спадщину. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського
Під час занепаду та розпаду Галицько-Волинської держави українські землі стали об’єктом зазіхань сусідніх країн, які зміцнювалися або перебували в процесі становлення і повели активну боротьбу за п

Люблінська унія, її політичні та соціально-економічні наслідки для України
Друга половина 1550-х рр. позначилася для Великого Князівства Литовського загостренням стосунків з Московською державою в ході Лівонської війни, яку остання вела за вихід до Балтійського моря та до

Берестейська церковна унія
Із втратою державності руськими землями чи не єдиною об’єднавчою силою української нації, фактично символом українства, залишалася православна Церква. Люблінська унія, сеймові постанови та універса

Хронологія
1352 р.—мирна угода між Великим Князівством Литовським і Польщею, за якою розподілялися землі Галицько-Волинського князівства (Галичина відходила до Польщі; Волинь — до Литви).

Персоналії
Вишенський Іван (близько 1550 — після 1620)—видатний український письменник-полеміст. Здобував освіту в Луцьку, був пов’язаний з Острозьким гуртком. З 1580-х рр. — монах одного з А

Утворення Запорозької Січі
У ХV‑ХVІ ст. в Україні сформувалася нова соціальна верства — козацтво, — яке згодом перетворилося на провідну рушійну силу суспільного та політичного життя України. Цей об’єктивний процес був

Козацькі повстання в кінці ХVІ — на початку ХVІІ ст.
Саме козацтво після проголошення Люблінської та Брестської церковної уній залишилося єдиним виразником волі та захисником інтересів українського народу. Непослідовність польської влади, яка під час

Культура України в ХVI — першій половині ХVІІ ст.
Втративши свою державність, будучи розділеним між різними країнами, український народ не лише зберіг, але й суттєво поповнив надбання матеріальної та духовної культури. Складною була пробл

Хронологія
1240 р.— у «Початковій монгольській хроніці» вперше вживається термін «козак». 1303 р.— термін «козак» міститься у словнику половецької мови.

Персоналії
Баторій Стефан (1533—1586)—король Речі Посполитої з 1576 р., в 1578 р. сформував реєстровий козацький загін для охорони кордонів. Вишневецький (Байда) Дмитро (?—15

Українські землі напередодні Визвольної війни
Українська національна революція є складовою визвольної боротьби низки європейських країн у 40—70-х рр. ХVІІ ст. Так, у 1640—1660 рр. тривала революція в Англії, спалахнуло повстання португальців п

Початок Визвольної війни. Формування Української національної держави
Звістка про втечу Хмельницького на Запорозьку Січ викликала тривогу серед польських владних кіл в Україні. Тоді начальники коронного війська, що стояло на Київщині, між Корсунем і Черкасами, гетьма

Хронологія
Жовтень — листопад 1646 р. — група козаків і Б. Хмельницький розпочали підготовку до повстання проти поляків. 16 травня 1648 р.— вирішальний бій біля р. Ж

Персоналії
Хмельницький Богдан (1595—1657) — перший гетьман Української козацької держави (Війська Запорозького). Народився близько 1595 р. в Чигирині. Походив з покозаченої шляхти. Його бать

Напередодні Руїни: українська держава в останні роки правління Б. Хмельницького
Наслідком підписання Переяславської угоди стало входження Московії у пряме військове зіткнення з Польщею. І вже навесні 1654 р. розпочалася московсько-польська війна. Епіцентр дії царської армії пе

Економічний розвиток та соціальне становище
Протягом другої половини XVIІ ст. самодержавство поступово активізувало національно-колоніальну політику на Лівобережжі України. Фактично відразу ж після Переяславського акта 1654 р. розпочалося пі

Культурне життя в Україні другої половини ХVІІ ст.
Руйнація та нестабільність другої половини ХVІІ ст. негативно вплинули на динаміку розвитку культурного життя в Україні, поглибилися і її регіональні відмінності. Цей період характеризується різним

Персоналії
Виговський Іван (?—1663) — гетьман Війська Запорозького. Фактичний наступник Б. Хмельницького. Походив з української шляхти Київського воєводства. Після здобуття освіти в Київськом

Політичний розвиток українських земель за гетьманування Івана Мазепи і його наступників на початку XVIIІ ст.
У Московії Петро І (1672—1725) розгорнув активну (то приховану, то явну) боротьбу за підпорядкування гетьманської влади російському урядові. Він стежив за всіма міжнародними контактами Запорожжя й

Соціально-економічне становище українських земель
Економічне та політичне становище України у першій половині ХVІІІ ст. було тяжким. Через різні політичні чинники, а також народногосподарські умови регіони України були населені нерівномірно. Більш

Адміністративний устрій Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя у першій половині XVIIІ ст.
Царська влада розпочала активно інкорпорувати українські землі до Російської імперії, змінюючи їхній адміністративно-територіальний устрій, знищуючи козацьке управління. Формування абсолютистської

Культура України 90-х рр. XVII — початку XVIIІ ст.
У культурі України кінця ХVІІ — середини ХVІІІ ст. виразно проявляється господарська специфіка регіонів України. Так, Гетьманщина славилася вирощуванням конопель (особливо Чернігівщина) і тютюну. Н

Хронологія
1687 р.— початок гетьманування І. Мазепи. 1700—1721 рр. — Північна війна. 26 вересня 1701 р. — надання Київському колегіуму стат

Персоналії
Мазепа Іван (1639—1709) — гетьман Лівобережної України (1687—1709). Походив з української шляхти Київського воєводства. Народився в с. Мазепенцях під Білою Церквою у 1629 р. (існує

Політико-адміністративне становище українських земель. Закріпачення селянства
Історики цей період називають по-різному: М. Грушевський та І. Крип’якевич — «Історія України в добу Відродження»; О. Субтельний та П. Єфименко — «Історія України під імперською владою Росії та Авс

Українські терени у війнах Російської імперії і доля козацтва. Освоєння Українського Причорномор’я
У другій половині ХVІІІ ст. могутність Російської імперії зросла. Уряд Катерини ІІ, продовжуючи політику Петра І, узявся до остаточної ліквідації Кримського ханства. В цей час відбулося дві російсь

Соціально-економічний розвиток України
Економічний розвиток українських земель у складі Російської імперії відзначався відсталістю сільського господарства: головним у системі землеробства залишалося трипілля, використовувалося рутинне з

Опозиційний рух
Розвиток товарно-грошових відносин призвів до посилення національного та соціального гноблення. Прагнення поміщиків підви­щити товарність господарств за рахунок збільшення грошового та натурального

Культура України наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст.
Українська культура наприкінці XVIII — в першій половині ХІХ ст. розвивалася в досить складних і суперечливих умовах. Територія України входила до складу різних держав: Росії та Австрії, уряди яких

Хронологія
1728—1734 рр. — гетьманування Д. Апостола. 1734—1750 рр.— діяльність Правління гетьманського уряду. 1750—1764 рр.— гетьманування

Персоналії
Калнишевський Петро (1690—1803) —останній кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, дипломат. Народився в с. Пустовійтівці (Сумської обл.), біля узбережжя р. Сули, притоки Дніп

Адміністративно-територіальний устрій
Нова геополітична ситуація, що виникла на рубежі ХVІІІ—ХІХ ст. в Центральній та Східній Європі, спричинила в Україні великі зміни. За результатами першого (1772 р.) та третього (1795 р.) поділів По

Соціально-економічне становище краю
У 70—80-ті рр. ХVІІІ ст. в Австрійській імперії Марія-Терезія та Йосиф ІІ провели низку суттєвих реформ. 1782 р. було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано селянам певні права:

Національне відродження на західноукраїнських землях
У кінці ХVІІІ — першій половині ХІХ ст. ідеї національного відродження поступово утверджуються й на західноукраїнських землях. З часом тут з’являються передові люди, які починають відкрито ставати

Особливості розвитку культури
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершення формування української нації визначило характер напрямів у нац

Хронологія
1772 р.— перший поділ Речі Посполитої. 7 травня 1775 р.— Константинопольська конвенція, за якою Буковина входила до складу Австрії, Хотинська райя з форте

Персоналії
Вагилевич Іван (1811—1866) — громадський діяч, учений, письменник, один з організаторів «Руської трійці» та упорядників альманаху «Русалка Дністрова». Походив з родини священика. З

Соціально-економічна модернізація
Російська імперія в середині ХІХ ст. переживала глибоку кризу, суть якої полягала у невідповідності феодальних структур та відносин до провідних світових тенденцій розвитку, що утверджували нове бу

Й національно-визвольний рух
Важлива риса української історії другої половини ХІХ ст. — подальше національне відродження України. У цей час триває формування національної самосвідомості українців, зростає інтерес до українсько

Становище української культури
Культура України другої половини ХІХ ст. розвивалася в умовах боротьби українського народу за незалежність і державність. У Росії національне гноблення найяскравіше проявилося в циркулярі

Хронологія
1853—1856 рр.— Кримська війна. 1856 р.— масовий рух селян «Похід у Таврію за волею». 1859 р.— утворення першої української грома

Персоналії
Антонович Володимир (1834—1908) — історик, археолог, етнограф, археограф. Народився в містечку Махнівці Бердичівського повіту Київської губернії (нині Житомирської обл.). Закінчив

Еволюція державного устрою Австро-Угорщини
Західноукраїнські землі другої половини ХІХ ст. залишалися в складі Австрійської держави й мали такий політико-адміністративний устрій, як у інших регіонах. Після революційного піднесення народних

Західноукраїнських земель
Після революції 1848 р. Західна Україна залишалася аграрним краєм. На кінець ХІХ ст. в сільському та лісовому господарстві Східної Галичини і Буковини було задіяно 75% усього населення, а в Закарпа

Активізація суспільно-політичного руху, його строкатість і суперечливість. Політизація національного життя
У другій половині ХІХ ст. в Західній Україні активізувався суспільно-політичний рух, хоча він був строкатим і суперечливим. Після придушення революції зміцнилися москвофільські настрої в к

Культурний розвиток
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершенням формування української нації визначився характер напрямів у н

Хронологія
1852—1855 рр.— видання у Львові Д. Зубрицьким «Истории древнего Галицко-Русского княжества». 1854 р. — австрійський уряд видав указ про поділ Галичини на

Персоналії
Вербицький Михайло (1815—1870) — композитор, автор гімну «Ще не вмерла Україна». Народився 4 березня 1815 р. в с. Явірнику Руському на Лемківщині. Навчався у Перемишльській гімназі

Соціально-економічне і політичне становище України на зламі ХІХ—ХХ ст.
Внаслідок буржуазних реформ середини XIX ст. економіка Російської імперії розвивалася швидко. Зростали кількість промислових підприємств, чисельність робітників, обсяг товарно-грошового обміну.Укра

В Україні у ХХ ст.
Погіршення економічної ситуації в країні на початку XX ст. призвело до посилення соціальних рухів. У 1900—1901 рр. відбулося понад 80 селянських виступів, що супроводжувалися потравами поміщицьких

Україна в період революції 1905—1907 рр. та після її поразки
Революційні події 1905—1907 рр. у Російській імперії спричинилися неспроможністю уряду вирішити нагальні економічні, соціальні, військово-політичні питання. Часткові реформи були занадто нерішучими

Аграрна політика Столипіна і українські землі
Реформа, що відбулася в Росії у 1906—1911 рр. за ініціативою міністра внутрішніх справ П. Столипіна, головною метою ставила створення на селі значного прошарку заможних селян, щоб піднести продукти

У 1910—1914 рр.
Робітничий клас залишався майже безправним. Матеріальне становище робітників України напередодні Першої світової війни було скрутним. Робочий день середньостатистичного робітника тривав 12—14,5 год

Культура України на початку ХХ ст.
Початок XX ст. характеризувався загостренням соціальних і національних суперечностей у громадсько-політичному житті України, значним розвитком промисловості й сільськогосподарського виробництва, на

Хронологія
1890 р.— створення Русько-української радикальної партії (РУРП). 1899 р.— створення Української соціал-демократичної партії (УСДП). 29 сі

Персоналії
Бачинський Юліан (1870—1940) — політичний діяч, публіцист. Народився в с. Новосілці (Тернопільська область). Навчався у Львівському (юридичний факультет) та Берлінському університе

Соціально-економічний розвиток
На початку ХХ ст. землі Галичини, Буковини та Закарпаття перебували під гнітом Австро-Угорської імперії. На цій території проживало: в Галичині — 3 млн. осіб, Північній Буковині — 350 тис., Закарпа

Український національний рух
Назахідноукраїнських землях національно-визвольний рух розвивався в сприятливих умовах і мав вагоміші здобутки, ніж у Наддніпрянській Україні. Патріоти називали Східну Галичину українським П’ємонто

Культура й духовне життя
На початку ХХ ст. українська культура утверджується як культура світового рівня. Великі соціальні потрясіння позначилися на культурі, збагативши духовне життя чималим досвідом. З’являється модерніс

Хронологія
1900 р.—виникнення в Галичині (с. Завалля Снятинського повіту) молодіжної організації для фізичного й духовного загартування «Січ». 1900 р.— запровадження

Персоналії
Вітик Семен (1876—1934 або 1937) — український громадсько-політичний і державний діяч. Народився в с. Верхніх Гаях на Галичині. В 1899 р. разом із М. Ганкевичем, В. Охримовичем ста

Українське питання у міжнародній політиці напередодні Першої світової війни
Початок ХХ ст. окреслив перед світовою громадськістю низку суперечностей, які виникли серед найпотужніших європейських держав. Домінантою виступала, в першу чергу, Німеччина. Її потужний економічни

Бойові дії на українських землях у 1914—1917 рр.
Поштовхом до розв’язання Першої світової війни стали події в столиці Боснії — м. Сараєві. Саме там 11 липня 1914 р. було вбито австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда. За короткий термін у розпо

Першої світової війни
Початок Першої світової війни розділив українське суспільство на два табори. Перебуваючи у складі двох ворогуючих імперій (Російської та Австро-Угорської), український народ автоматично опинився по

Хронологія
1 серпня 1914 р.—оголошення Німеччиною війни Росії. Початок Першої світової війни. 2 серпня 1914 р.—створення Головної української ради у Львові.

Персоналії
Брусилов Олексій (1853—1926) — російський військовий діяч, генерал від кавалерії, народився у Тифлісі. Закінчив Пажеський корпус (1872 р.), кавалерійську школу в Санкт-Петербурзі (

Події Лютневої революції і Україна. Утворення і діяльність Центральної Ради
Перша світова війна прискорила політичні зміни в Центральній і Східній Європі. Пригнічені віковим гнітом, народи Російської і Австро-Угорської імперій рішуче заявили про своє право самим визначати

Центральної Ради в цих умовах
10 жовтня 1917 р. на засіданні ЦК РСДРП (б), де виступив В. Ленін, прийнято резолюцію про негайне збройне повстання. 25 жовтня 1917 р. у відозві «До громадян Росії» було оголошено про повалення Тим

Гетьманська держава П. Скоропадського
Поступово складаються передумови для усунення УЦР з політичної арени. Заможні верстви населення вже не підтримували політики УЦР, бо вона оголосила націоналізацію великої земельної власності. Незам

Директорія і її боротьба за українські землі з білогвардійцями, Антантою, Польщею та більшовиками
У ніч на 14 листопада 1918 р. представники Українського національного союзу створили Директорію, призначену для повалення влади гетьмана. Сама ідея Директорії виникла з дуже популярних тоді аналогі

ЗУНР і національно-визвольний рух 1918—1920 рр. у західноукраїнських землях. Культура Радянської України
Зазнавши поразки у Першій світовій війні, Австро-Угорська імперія восени 1918 р. почала розпадатися. Національно-визвольний рух виявлявся в бажанні створити власну державу, але на заваді стали поля

Хронологія
27 лютого 1917 р. — перемога Лютневої революції і повалення самодержавства в Росії. 2—9 березня 1917 р. — виникнення Рад робітничих депутатів у Харкові, К

Персоналії
Винниченко Володимир (1880—1951) — письменник, публіцист, політичний діяч. Народився в Кіровограді. Його батько працював чабаном, чумакував; одружився з вдовою Явдохою Павленко (Ли

УСРР в роки нової економічної політики
Після закінчення громадянської війни більшу частину території України було захоплено більшовиками, які створили формально самостійну українську радянську республіку. Головними завданнями новостворе

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР
Незважаючи на те, що промисловий розвиток СРСР у середині 20-х рр. досяг довоєнного рівня, однак країна в цілому перебувала на доіндустріальній стадії розвитку. Щоб остаточно не відстати від розвин

Зміни в культурі, освіті й науці Радянської України у 20—30 рр. XX ст.
Культурні перетворення 20—30-х рр. мали неоднозначний й суперечливий характер, що зумовлювалося тактичними і стратегічними завданнями політики радянської влади. Запланована всебічна модернізація кр

Хронологія
січень— лютий 1921 р.— антибільшовицькі виступи українських селян. Повстання моряків у Кронштадті. 18 березня 1921 р.— укладення

Персоналії
Сталін (Джугашвілі) Йосип Віссаріонович (1879—1953) — радянський партійний і державний діяч. З 1898 р. учасник соціал-демократичного руху. За революційну діяльність зазнав пе­реслі

Входження західноукраїнських земель до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Оформлення їхнього адміністративного статусу в 20—30-ті рр.
Ідеї «возз’єднання» українських земель у 20—30-х рр. ХХ ст. виявилися у воєнному протистоянні Радянської Росії, Радянської України та Польщі. Польща прагнула відновити Річ Посполиту XVIII ст. від Б

Соціально-економічне становище Західної України
Промислове виробництво у 1924—1928 рр. на західноукраїнських землях дедалі більше занепадало. Українські землі розглядалися як ринок збуту товарів, джерело сировини та дешевої робочої сили. Польськ

На західноукраїнських землях
Міцніла тенденція до державної самостійності, що проявилося у діяльності українських політичних партій. Слід звернути увагу на те, що в національно-політичному русі у Західній Україні у 20—30-х рр.

На західноукраїнських землях
Найрадикальніші позиції займала Партія націонал-демократів (ендеків) на чолі з Р. Дмовським і С. Грабським. Вона була особливо популярною серед польського населення Західної України. Ендеки ствердж

Хронологія
18 березня 1921 р. — підписання Ризького мирного договору між РСФРР, УСРР та Польщею. 14 березня 1923 р. — прийняття Радою послів у Парижі рішення про при

Персоналії
Андрієвський Дмитро (1893—1976) — політичний діяч та ідеолог українського націоналізму, публіцист. За фахом — інженер. Народився в с. Будках (нині село Зіньківського р-ну Полтавськ

Та Німеччини напередодні війни
Як й інші етапи людської історії, Друга світова війна має власну періодизацію, що полегшує вивчення цього невеликого, але насиченого найрізноманітнішими особами, рішеннями й подіями, відрізку часу.

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок
Червоної Армії (1941—1942 рр.) Напередодні початку війни, СРСР отримував інформацію про підготовку німецької агресії. Радянські розвідники повідомляли навіть точну дату вт

I. Радянський рух опору
Вчення радянської історіографії про радянський організований рух опору з перших днів чи тижнів війни нині спростовано. Оскільки керівництво СРСР вважало, що війна має проходити на «чужій території»

II. Націоналістичний рух опору
Друга світова війна посідає особливе місце в українському національному русі. Водночас цей період його історії викликає непримиримі суперечки й різне бачення подій, що розглядаються. Початок німець

Визволення території України від окупаційних військ
Наприкінці 1941 р. результати заходів, спрямованих на подолання воєнно-політичної кризи, були очевидними. На початку грудня радянські війська перейшли в контрнаступ і до січня 1942 р. відкинули вор

Теоретичні проблеми використання термінів «Велика Вітчизняна» і «німецько-радянська» війна
Жвава дискусія серед громадськості й науковців щодо правильного використання військово-історичної термінології, зокрема тієї, яка характеризує воєнно-політичні події 1941—1945 рр., зумовлює потребу

Хронологія
23 серпня 1939 р. — укладення урядами СРСР і Німеччини «Договору про ненапад». 1 вересня 1939 р.— початок Другої світової війни. 17 верес

Персоналії
Ватутін Микола Федорович (1901—1944) — військовий діяч, генерал армії, Герой Радянського Союзу (посмертно), родом з Бєлгородщини. У Червоній армії з 1920 р. Закінч

Україна на міжнародній арені
Внаслідок перемоги у Великій Вітчизняній війні постало питання про об’єднання українських територій. Воно активно обговорювалося лідерами країн антигітлерівської коаліції на Тегеранській (28 листоп

Відбудова народного господарства
Відразу після звільнення українських територій від німецьких окупаційних військ країна приступила до відбудови народного господарства. Зазнавши суттєвих збитків у результаті бойових дій, трьох рокі

Громадсько-політичне життя
Відновлення радянської влади на визволених від нацистської окупації українських землях викликало нову хвилю терору щодо населення. Як цілком слушно зауважують сучасні нам історики, Й. Сталін розгор

Розвиток культури та духовне життя
Події Великої Вітчизняної війни принесли руйнування й культурних цінностей українського народу. Грабунки та знищення у роки лихоліття призвели до колосальних втрат матеріальних пам’яток української

Хронологія
21 серпня 1943 р.— постанова Раднаркому СРСР про невідкладні заходи з відбудови народного господарства в районах, визволених від німецько-фашистської окупації. 28

Персоналії
Богомолець Олександр Олександрович (1881—1946)—видатний український науковець-біолог. Освіту здобував на юридичному факультеті Київського університету, потім перевівся на медичний

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 1950-Х — СЕРЕДИНІ 1980-Х РР.
1. Особливості процесів десталінізації та лібералізації в Україні у період хрущовської «відлиги». 2. Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної си

Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної системи
Після усунення М. Хрущова на жовтневому (1964 р.) пленумі ЦК КПРС, у радянському керівництві не виникло боротьби за найвищу владу. Оскільки абсолютна повнота влади в країні тепер була в КПРС, парті

Культурне і духовне життя в Україні на початку 1950-х у середині 1980-х рр.
Процеси десталінізації і лібералізації політичного та суспільного иття перш за все проявились у змінах в духовній сфері країни після XX з’їз

Хронологія
19 лютого 1954 р. — введення Кримської області до складу УРСР. 14—25 лютого 1956 р.— XX з’їзд КПРС. Доповідь М. Хрущова про культ особи Й. Сталіна.

Персоналії
Хрущов Микита Сергійович (1894—1971) — державний і пар­тійний діяч. З 1918 — член більшовицької партії. В 1938—1949 рр. — перший секретар ЦК КП(б)У, в 1944—1947 рр. водночас Голова

Політика Перебудови. Особливості її реалізації в Україні
У березні 1985 року після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС 74-річного К. Черненко, на засіданні Політбюро новим Генеральним секретарем був обраний представник молодшого покоління — 54-річний М

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні
Однією з найголовніших причин Перебудови була нагальна потреба модернізувати економіку країни, вивести її з всеохоплюючої кризи, що все поглиблювалася і вела до стагнації всієї соціалістичної систе

Хронологія
11 березня 1985 р.— позачерговий пленум ЦК КПРС. Обрання М. Горбачова Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок перебудови. Травень 1985 р.— прийняття з

Персоналії
Горбачов Михайло Сергійович (нар. 1931 р.) — партійний і держав­ний діяч СРСР. 1955 р. закінчив МДУ. З 1955 р. по 1970 р. займає різні партійні посади на Ставропіллі. З 1971 р. чле

Суспільно-політичний розвиток Української держави у 1991—2009 рр.
Після проголошення 24 серпня незалежності, в Україні швидко відбувався державотворчий процес. Ще до референдуму, який затвердив Акт про незалежність, Україна почала приймати закони і розбудовувати

Соціально-економічні процеси в Україні в добу незалежності
Політична незалежність України стала передумовою здобуття республікою економічного суверенітету. Першо­черговим завданням було визначено перехід від команд­ної до ринкової економіки. Перші

Утвердження України на міжнародній арені
На першому етапі становлення незалежної Української держави головним її завданням на міжнародній арені було: добитися визнання її незалежності та недоторканості кордонів світовою спільнотою і перш

Зміни в освітньо-культурній сфері України після здобуття нею незалежності
Після проголошення незалежності України, одним із головних напрямів діяльності держави було проголошене відродження національної культури. На початку 1992 р. Верховна Рада схвалила «Основи законода

Хронологія
10 січня 1992 р.— запроваджено купоно-карбованці. 14 січня 1994 р.— підписання Україною, Росією і США договору, що передбачав ліквідацію на території Укра

Персоналії
Кучма Леонід Данилович (нар. 1938). У 1960 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. У 1960—1985 рр. займав інженерні та партійні посади на Південному машинобудівному за

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
Абсолютизм 147, 255, 256, 261 автономія 282, 377, 385, 408, 462 Агітація366, 531 аграрна реформа 274, 330 аграрний сектор 513, 514, 516 Агресія 26, 159,

Іменний покажчик
Абалкін Л. 24. Август ІІ Саксонський Авдєєв Д. 490 Авенаріус М. 280 Аккудінов Тимошка Алфьоров І. 489 Амартол Георгій Амосов М. 40.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги