рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення

Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення - раздел Образование, ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Важливим Елементом Культури Народу Є Державність. Київська Русь Стала Першою ...

Важливим елементом культури народу є державність. Київська Русь стала першою державою східних слов’ян. На розвиток її культури впливали сусідні країни — Хозарський каганат і Візантія. Від них Русь запозичила окремі елементи державної структури, проте спиралася на власні традиції, які привнесли зокрема грецькі міста-держави у Північному Причорномор’ї і Скіфська держава. Також на розвиток давньоруської духовної культури справляла потужний вплив язичницька обрядовість. Хоча стародавнє населення України не було культурно однорідним, чому сприяли постійні міграційні процеси, історична пам’ять і генофонд накопичувалися безперервно.

Найважливішим елементом культури Київської Русі стала писемність, поширення якої передувало офіційному запровадженню християнства. Археологічні джерела дають можливість віднести час оволодіння неупорядкованим письмом до IX ст. Наші предки мали дві азбуки — глаголицю і кирилицю, остання була простою й доступною, тому набула офіційного поширення на Русі (X ст.).

Підтвердженням оволодіння письмом можуть бути договори Русі з греками, один з екземплярів яких призначався для Русі й був написаний слов’янською мовою. Так, договір 911 р. вказує на руський звичай писати заповіти на випадок смерті, а одна зі статей договору 944 р. вимагала, щоб посли або купці, які прибували з Русі до Царгорода, мали при собі спеціальні грамоти, підписані князем. С. Висоцький виявив на стіні Михайлівського вівтаря Софійського собору в Києві «Софійську азбуку», яка складалася з 27 літер і, на думку вченого, віддзеркалює один із перехідних етапів східнослов’янської писемності.

Кирилицею написано всі твори XI ст.: «Остромирове Євангеліє», «Ізборники» 1073 і 1076 рр., «Слово про закон і благодать», «Мстиславове Євангеліє», «Повість временних літ» та ін. Археологічні розкопки виявляють численні вироби з написами. Зміст написів різний, але найчастіше вони засвідчують власника речі: «княжа», «Спасова», «княжо єсть», «Мстиславля корчага», «Давидова чара» — або вказують на вміст посудини — «Ярополче вино», «гороухща»; називають ім’я майстрів — «Максим», «Людота». Про писемність XII—XIII ст. свідчать берестяні грамоти, церковні графіті (написи на стінах культових споруд) XI—XIII ст. Наприклад, численні графіті збереглися в Софійському соборі Києва.

З прийняттям християнства освітою опікувались держава і Церква. За князювання Володимира Святославича в Києві діяла державна школа. Великого значення набули бібліотеки при монастирях і церквах, меценатами яких виступали давньоруські князі. Ярослав Мудрий у 1037 р. заснував бібліотеку Софії Київської; його син Святослав наповнив книгами кліті своїх палат; князь Миколай Святоша витратив на книги всю свою скарбницю і подарував їх Печерському монастирю. Великим книжником літописи називають волинського князя XIII ст. Володимира Васильковича. За підрахунками вчених, книжковий фонд Київської Русі становив щонайменше 130—140 тис. томів. Окрім Києва, центрами переписування книг були Новгород, Галич, Чернігів, Володимир-Волинський, Переяслав, Ростов, інші міста.

Книжки на Русі були дорогі, бо над їхнім створенням працювали переписувачі, палітурники, редактори, перекладачі, художники, майстри, що виготовляли пергамен, ювеліри. Книги прикрашалися коштовними окладами зі срібла, оздоблювалися золотом. Як свідчать візантійські джерела, за одну книгу в XI—XIII ст. можна було купити великий міський будинок або 12 гектарів землі. Так, волинський князь Володимир Василькович купив для побудованої ним у місті Любомлі церкви молитовник за 8 гривень кун. Цих грошей вистачило б для купівлі отари овець із 40 голів.

Очевидно, більшість перекладних книг були церковними. Потреба в них зумовлювалася значним поширенням на Русі християнства. Поряд з церковними існували й інші книги, які містили відомості зі світової історії, географії, астрономії, філософські та юридичні трактати, публіцистичні й розважальні твори. Це Хроніка Георгія Амартола, Хроніка Георгія Сінкелла, «Історія іудейської війни» Йосифа Флавія, «Християнська топографія» Козьми Індикоплова, «Джерело знання» Іоанна Дамаскина, «Повість про Акіра Премудрого» та ін. Серед перекладної літератури помітне місце на Русі посідав збірник «Бджола», перекладений у XI—XIII ст. з грецької на руську.

Імена деяких літописців і літераторів Русі збереглися до наших днів. Це Никон Великий, Іоанн, Нестор, Сільвестр, митрополит Іларіон, єпископ Кирило Туровський, Клим Смолятич, Данило Заточник та ін. Академік XVIII ст. Г. Міллер, вражений широтою літописної інформації та рівнем її систематизації, писав, що Нестор і його наступники створили систему руської історії, яка настільки повна, що жодна нація не може похвалитися таким скарбом. Першою спробою історичного узагальнення півторасотлітньої історії Київської Русі був літописний звід Анастаса Корсунянина, створений у стінах Десятинної церкви.

На початку XII ст. в Києво-Печерському монастирі створюється літописний звід, якому автор — Нестор — дав назву «Повість временних літ». Літописець звертається до Біблії та численних візантійських хронік. Помітний вплив на Нестора справила візантійська хроніка X ст. Георгія Амартола. Нестор довів літопис до 1110 р., після чого в часи Мономаха — Мстислава його двічі редагували: у 1116 р. — ігумен Видубицького монастиря Сільвестр, у 1118 р. — Мстислав Володимирович або його прихильники.

Окрім Києва, літописання велося в Новгороді, Чернігові, Переяславі, Галичі, Холмі, Володимирі-Волинському, Володимирі-на-Клязьмі, Ростові та інших містах Русі. В XII—XIII ст. поряд з традиційними з’являються нові форми історичних творів: сказання, сімейні й родові хроніки, військові повісті, життєписи князів. Характерною особливістю літописання епохи феодальної роздробленості є його вузькоземельна приуроченість. Горизонт удільних літописців зазвичай не сягав за межі князівств. Винятком є київське літописання, яке і в цей час залишалося загальноруським.

Поряд з історичною писемністю на Русі набула неабиякого розвитку оригінальна література: агіографічна, філософсько-публіцистична, художня. Основою її була усна народна творчість: епічні й ліричні пісні, перекази, легенди, замовляння, заклинання. Особливе місце посідали пісні-билини: «Ілля Муромець і Соловей-розбійник», «Ілля Муромець і ідолище», «Добриня і Змій», «Добриня Никитич і Альоша Попович». Серед агіографічних творів можна виділити Нестора: «Читання про життя і загибель Бориса і Гліба» і «Життя Феодосія Печерського», а також — «Повчання дітям Володимира Мономаха», «Послання митрополита-русича Клима Смолятича», проповіді і повчання єпископа Кирила Туровського, «Слово о полку Ігоревім», «Послання Даниїла Заточника» тощо. Видатним публіцистом був великий князь Володимир Мономах, перу якого належить відоме «Повчання» дітям. Основна його ідея — тривога за долю Русі, яку роздирали міжкнязівські чвари, заклик дбати про свою землю і її підданих. Ігумен Даниїл з Чернігівської землі на початку XII ст. відвідав «святі місця» Палестини і все побачене детально описав у творі «Хождения Даниила».

Наприкінці XII ст. було написано «Слово о полку Ігоревім» — перлина давньоруської художньої літератури. Розповідаючи про невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича у 1185 р. на половців, автор поеми вбачає причину трагедії на берегах Каяли в роз’єднаності руських князів, у їхньому сепаратизмі. Заклик до єднання автор вкладає в уста великого київського князя Святослава Всеволодовича як глави держави.

На початку XIII ст. було складено «Києво-Печерський патерик», до якого увійшли повчання братії Феодосія Печерського, житійні твори Нестора, послання суздальського єпископа Симона печерському ченцю Полікарпу, Полікарпа до ігумена Акиндина. В посланнях Полікарпа, викладених у формі переказів, містяться важливі дані про будівництво Успенської церкви Печерського монастиря, про зодчих, малярів, зокрема київського художника Алімпія, котрий пройшов школу царгородських майстрів.

До ілюстрованих книг належить «Остромирове Євангеліє», виготовлене в Києві дияконом Григорієм і його помічниками у 1056—1057 рр. для новгородського посадника Остромира. Книга прикрашена художніми заставками, великими ініціалами, а також трьома прекрасними мініатюрами євангелістів: Іоанна, Луки і Марка. Про високу майстерність книжкового ілюстрування свідчить також «Ізборник» 1073 р., створений для великих київських князів Ізяслава та Святослава Ярославичів. Найближчою аналогією групового портрета сім’ї Святослава є мініатюри з «Трірського псалтиря» (1078—1087), написаного в кінці X ст. для трірського архієпископа Егберга. Чудовою пам’яткою книжного мистецтва є Радзивілівський літопис, прикрашений 618 кольоровими мініатюрами, виготовленими у XV ст. з давньоруських оригіналів кінця XII — початку ХІІІ ст. Оригінальна літературна творчість XI—XIII ст., що дійшла до нас, дає підстави для висновку про високий рівень розвитку літератури в Київській Русі.

Науково-природничі знання в Київській Русі, як і в інших країнах середньовічної Європи, перебували під значним впливом «Шестоднєва» Іоанна, екзарха болгарського, а також трактатів Козьми Індикоплова. В уяві останнього земля була чотирикутником, який омивається з усіх сторін океаном, всередині має моря — Середземне і Каспійське — та дві затоки — Перську й Аравійську. За океаном лежить земля, оточена стіною, що переходить у небосхил.

З географічного опису «Повісті временних літ» можна зробити висновок, що Нестор уявляв землю інакше. Говорячи про спадщину трьох синів легендарного Ноя, він називає майже всі країни Європи, Азії і Північної Африки, їхні моря, ріки, острови. В детальному описі шляху «з варяг у греки» літописець підкреслює, що з Варязького моря можна припливти до Рима, а від Рима — до Понтійського (Чорного) моря, в яке впадає річка Дніпро, котра системою річок і озер пов’язана з тим-таки Варязьким морем.

Широка виробнича діяльність, розвиток ковальського, ювелірного, склоробного, керамічного та інших ремесел зумовили розширення й поглиблення знань про фізичні й хімічні властивості матеріалів. Торгівля, монументальне будівництво, літочислення сприяли розвитку математичних і астрономічних знань. Згідно з дослідженнями Ю. Афанасьєва і Б. Рибакова, на Русі добре знали формулу обчислення площі круга. Медицина базувалася на лікуванні травами. В «Печерському патерику» розповідається про двох київських «лічців»-професіоналів кінця XI—XII ст.: Агапіта і Вірменина. Знали на Русі й хірургічне лікування, про що, можливо, говорять знахідки медичних інструментів, зокрема пінцетів і ножів. З літопису відомо, що київському князю Святославу Ярославичу видаляли пухлину — «різанье желве», щоправда, операція була невдалою.

Важливою частиною давньоруської духовної культури була музика. На Русі поширення набули обрядові танці, пісні, скомороські ігри, гуслярські співи. Відомими співцями були Боян, який жив при дворі Святослава Ярославича і славив подвиги князів, а також галичанин Мітус, згадуваний літописом під 1241 р. Про розвиток музично-театрального мистецтва на Русі можна робити висновок за знаменитими фресками на стінах веж Софії Київської. На одній із цих фресок зображено оркестр із семи виконавців, які грають на флейті, трубі, лютнях, гуслях, органі. Скомороські танці та ігри, які вийшли з глибокої язичницької старовини, мали надзвичайне поширення на Русі, хоч і засуджувалися Руською православною Церквою.

Архітектурний образ міст і сіл Київської Русі формували дерев’яні будівлі. Археологічні розкопки Києва, Новгорода, Старої Ладоги, Пскова, Звенигорода, інших давньоруських міст виявили численні залишки зрубних будівель, а також різні конструктивні деталі — карнизи, личники, гребені дахів, колонки, одвірки тощо. Вони вказують на багатий декор будинків давніх русичів X—XIII ст. Такими, очевидно, були боярські й купецькі «хороми», які мали два і більше поверхів. Із дерева зводились укріплення давньоруських міст — кліті, заборола, башти, — а також церкви. Дерев’яними були, зокрема, перші Софійські собори в Києві та Новгороді, церкви часів Володимира Святославича, які будували на місцях зруйнованих язичницьких капищ.

Знайомство з візантійською культурою і впровадження християнства зумовили появу монументальної кам’яної архітектури, з якою київські князі асоціювали державну могутність країни, власну велич. Перші кам’яні будівлі на Русі зводилися під керівництвом візантійських зодчих. Першим кам’яним храмом стала Десятинна церква (989—996). Після закінчення будівництва, згідно з літописом, її було прикрашено іконами, коштовним посудом, хрестами, які Володимир вивіз із Херсонеса і одержав з Константинополя як посаг за принцесою Анною. Підлоги було викладено майоліковими плитками і мозаїкою, стіни розписано фресками і оздоблено мозаїчними панно. У кінці X — на початку XI ст. в Києві було побудовано два палаци розмірами 45×11 м з поздовжніми фасадними галереями. Шедевром архітектури першої половини XI ст. є Софійський собор (1037). Окрім Києва монументальне будівництво першої половини XI ст. велося в інших містах Київської Русі. У Полоцьку й Новгороді за прикладом Софії Київської зводяться однойменні собори (1045—1050). У Чернігові за наказом брата Ярослава Мудрого Мстислава розгорнулося будівництво єпископського Спаського собору, подібного до Десятинної церкви.

Друга половина XI ст. характеризувалася поширенням культового будівництва в багатьох давньоруських центрах. У цей час масово засновуються монастирі, в яких зводяться нові кам’яні храми. В Києві це були собори Дмитрівського (пізніше — Михайлівського Золотоверхого), Михайлівського Видубицького, Печерського, Кловського монастирів.

Масштабне монументальне будівництво в останні десятиліття XI ст. розгорнулось у Переяславській землі. Близько 1089 р. там споруджено комплекс єпископського двору. Його архітектурною домінантою став Михайлівський храм з церквою св. Федора. Впливи київської архітектури помітні в князівсько-монастирських храмах XII ст. у Суздалі, Новгороді, Чернігові. Особливо будівництво розгорнулося у Новгороді, де було зведено Миколо-Дворищенський храм (1113), церкви Антонієвого (1117) і Юр’ївського (1119) монастирів. У Південній Русі в XII ст. набули значного розвитку київська, чернігівська і переяславська архітектурні школи. Це храми Федорівського монастиря (1131), церква Богородиці Пирогощі (1132) на Подолі, Кирилівська (1146) і Василівська (1183) церкви у Києві, Юр’ївська (1144) у Каневі, Борисоглібський (1128) і Успенський (40-ві роки XII ст.) собори в Чернігові. У цей час з’явилися храми Трьохсвятительський (1189) у Києві, Св. Василія (1190) в Овручі, Апостолів (1197) у Білгороді. Можливо, будівничим, принаймні одним із них, був знаменитий київський архітектор Петро Милоніг, який працював при дворі великого київського князя Рюрика Ростиславича. Високий рівень розвитку монументального живопису Русі засвідчує ансамбль розписів Софії Київської. Мозаїчні зображення прикрашали головний вівтар — Богородиця-Оранта — і купол собору — поясне зображення Христа-Пантократора (Вседержителя) з піднятою десницею.

Галицько-Волинському князівству також належить почесне місце в формуванні української культури, в зміцненні її зв’язків з культурами інших народів. Спостерігається оригінальне поєднання слов’янської спадщини і нових рис, зумовлених контактами з Візантією, Західною і Центральною Європою, країнами Сходу. У XII—XVII ст. Галицько-Волинське князівство мало величні пам’ятки архітектури, декоративної скульптури, фрескового настінного живопису, іконопису, книжкової мініатюри, прикладного та ювелірного мистецтва. У його культурному житті велику роль відігравали церковні установи — монастирі, єпископати, парафії, при яких діяли школи. Освічені люди, знавці іноземних мов працювали в князівських і єпископських канцеляріях. У Галицькій області створено найдавнішу східнослов’янську редакцію тексту Нового Заповіту, відома низка давніх пам’яток: Христинопольський апостол XII ст., Бучацьке євангеліє ХІІ—ХІІІ ст. та інші. Було поширене літописання — «Повість про осліплення Василька», яка ввійшла в «Повість временних літ», життєпис Данила Галицького.

Галицька архітектура ХІІ—ХІІІ ст. є одним з самобутніх явищ у культурі давньої України. Висловлювалися думки про можливість приходу до Галичини майстрів-будівничих з Польщі, інколи цих майстрів ідентифікують як вірмен. Малоймовірно, щоб зодчі прибули з Німеччини. Будували переважно з дерева, кам’яними спершу були тільки храми, наприклад володимирський Успенський собор 1160 р., що повторює план Успенського собору Києво-Печерської лаври. Всередині, в західному притворі, похований у саркофазі його засновник Ярослав Осмомисл.

Серед фортифікаційних дерев’яних споруд слід відзначити «гради». Дерев’яні оборонні стіни «градів» на території Галицько-Волинського князівства споруджувалися у формі частоколів з діаметром колод до 0,3 м; зрубно-стіновими, де конструкція стіни мала ширину до 1 м, а також зрубними. Для захисту від пожежі стіни ззовні обмазувалися глиною завтовшки до 0,2 м (Тустань). Для підмурівка стін з житловими клітями використовувалася специфічна платформа-фундамент, яка отримала назву «кашиці». Така своєрідна дерев’яна конструкція заповнювалася камінням. Система перев’язки колод давала можливість створювати криволінійний профіль стіни — талус. Фортечні стіни — заборола — у Бубнищах і Тустані будувалися безопорними й розміщувалися безпосередньо на краю помосту галереї. Дерев’яні башти, окрім оборонних функцій, використовувались як сторожові. Для цього вони споруджувалися значно вищими, ніж забудова укріплень. На деяких галицьких «градах» з’являються перші вежі-донжони (Вишня, Спас Х—ХІІІ ст.) а також вежі-сторожні. Є достовірні дані про існування в дерев’яних «градах» вхідних хвірток у системі оборонних стін. Вони споруджувалися як вузькі коридори завдовжки 3 м, які захищали при вході й виході окремими дверима. В деяких випадках ворота влаштовувалися як коридори-тунелі завдовжки до 12 м (Вишня) а також на висоті 3 м (Тустань). Також вони захищалися піднімальними мостами, до яких вів дерев’яний поміст-пандус. Оборонні споруди галицьких «градів» зводилися вздовж основних шляхів, які проходили по долинах річок.

У містах Галичини — Перемишлі, Звенигороді, Василеві, Галичі започатковано білокам’яне будівництво церков. Перші відомі кам’яні будівлі на Галицьких землях з’явилися в Перемишлі. Це палац і ротонда кінця X — початку XI ст. У 1119—1124 рр. в Перемишлі побудовано церкву св. Іоанна, яку вважають першим зразком Галицької архітектурної школи. У самому Галичі відомо розташування щонайменше 30 мурованих монументальних споруд, виявлено рештки 15 кам’яних і дерев’яних храмів княжої доби. Першою з відомих галицьких культових будівель є літописна (1152) церква Спаса, яка, можливо, розміщувалась у заміській резиденції Володимира Володаревича в урочищі Карлиця (с. Шевченкове). Всередині, під стіною, виявлено, можливо, його поховання. Проведено розкопки фундаментів чотиристовпного білокам’яного храму в урочищі «Кирилівка» (с. Залуква), умовно названого церквою Кирила і Мефодія. З кінця ХІІ — початку ХІІІ ст. відчуваються впливи католицької Угорщини і в околицях княжого Галича з’являються нові, західні, типи центричних будівель — ротонди й квадрифолії.

Розкопками залишків Воскресевської ротонди (с. Крилос) виявлено, всупереч висновкам попередніх дослідників, що споруда була не кам’яною, а дерев’яною зрубною. Вона поєднувала функції церкви-усипальниці та дзвіниці. В результаті досліджень решток церкви Благовіщення в урочищі «Церквиська» (с. Крилос) визначено будівельно-технічні особливості фундаментів, отримано низку фрагментів архітектурних деталей, зафіксовано частини збереженої підлоги з полив’яних керамічних плиток, яка була складною мозаїчною композицією з поліхромними малюнками. Невідомі пам’ятки галицької архітектурної школи локалізовано і досліджено в урочищі «Царинка» (с. Крилос). Серед них — хрестоподібна двостовпна церква, яка за планувальною структурою схожа на церкву св. Миколая у Львові.

Яскравим виявом майстерності галицьких будівничих була п’ятиповерхова дерев’яна наскельна фортеця ІХ—ХІV ст. Тустань поблизу села Урича в Карпатах. Високий рівень тогочасного будівництва засвідчує архітектура міста Львова. Вперше під час археологічних досліджень міста вдалося відкрити доволі значну ділянку дерев’яної забудови означеного часу зі зрубними двоярусними будівлями, рештками вулиці-бруківки, вимощеними деревом дворами, ремісничими майстернями. Зруби мали доволі значні, як на той час, площу та висоту. Стіни одного з них сягали 5 м. Будівля належала заможному міщанину, бо, окрім звичайних знахідок, у ній виявлено привізні амфори, прикраси з кольорових металів, бронзовий посуд, дерев’яний циркуль, велику кількість цвяхів. Під один кут зрубу покладено своєрідну «будівельну жертву» — уламок двобічної металевої пилки. Можливо, тут у середині — другій половині XIII ст. жив майстер-будівельник. Про торгово-ремісничий характер дослідженої частини княжого Львова свідчать печі для кольорових металів, три кам’яні ливарні форми для виготовлення культових речей та прикрас, привізні амфори, скляні браслети, хрест-енколпіон, виготовлений у Києві напередодні нашестя монголо-татар. Однією з типових для Галицько-Волинського князівства феодальних садиб є Чорнівське городище ХІІ—ХІІІ ст., де було збудовано неприступні рови й вежі.

Визначним явищем у будівельній культурі України є три пам’ятки княжої Волині: Михайлівська, Василівська церкви у Володимирі та каплиця на вежі в Столп’є біля Холма. Вони мають спільні риси: рідкісну для давньоруського будівництва центричну восьмиосьову просторову композицію, застосування кладки з брускової цегли. У 1194 р. було збудовано Василівську церкву, яка мала такі особливості: брускову цеглу (а не плінфу), вапняно-піщаний (а не цем’янковий) розчин у кладці, стрільчату форму арки вхідного порталу, виділення конструктивного каркасу в склепінні та стінах. Відкрита М. Каргером у 1956 р. Михайлівська церква у Володимирі виявилась великою круглою спорудою з внутрішнім кільцем опор і трьома апсидами у товщі муру. Каплицю на вежі у Столп’є ввела в науковий обіг І. Кутиловська. Це невелике, восьмиконхове, обличковане брусковою цеглою приміщення, вписане у прямокутний масив верхнього ярусу оборонної вежі. На стиках конх первісно були лопатки, що переходили в гурти склепіння. Дослідниця вважає, що, разом з вежею, каплицю збудовано у кінці XII ст. згідно з традиціями східнохристиянських святинь. Волинський князь Роман Мстиславович вважається замовником описаних споруд, а європеїзовані нововедення в архітектуру цього етапу — наслідком широких зовнішньополітичних зв’язків князя.

До мистецьких виробів галицьких майстрів слід віднести художнє скло, вироби з кістки, художній метал, дрібну кам’яну пластику, масове ювелірне виробництво. У мистецтві стародавнього Галича розвивалися фресковий живопис, іконопис та книжкова мініатюра. Поширеними були твори художнього мистецтва. Творцями галицького мистецтва були майстри-ремісники. Це талановиті гончарі, ковалі, ткачі, муляри, теслярі, різьбярі по каменю, дереву й кості, зброярі.

Місцевий іконопис розвивався в Галицько-Волинській землі під впливом київського (ікона Богоматері-Одигітрії кінця ХІІІ—ХІV ст. з Покровської церкви м. Луцька). Вплив Києва відчутний і у зброярстві Галицько-Волинського князівства. Знахідки з Дорогобужа свідчать про високий рівень озброєності місцевих воїнів. У їхньому розпорядженні були всі основні види зброї Х—ХІІІ ст., відомі в Київській Русі та південноруських князівствах. Деякі конструктивні особливості та характер орнаментики дорогої зброї свідчать про важливу роль у її виробництві київських зброярів (мечі, бронзові булави) та інших майстерень Середнього Подніпров’я, зокрема Поросся (шоломи). Масові види зброї (стріли, списи, бойові сокири) виготовляли місцеві волинські майстри.

Знайдено меч з кургану «Чорна могила» та меч зі схованки під Десятинною церквою. Меч із Дорогобужа — особливий, виготовлений у XI ст. Прийоми орнаментації руків’я вказують на роботу київських ювелірів. Піхви меча мали трикутний бронзовий наконечник без орнаментації. У комплексах XII — першої половини XІІІ ст. знайдено три вістря списів з пером видовжено-трикутної форми і конічною втулкою та піку з вузьким чотиригранним в перетині пером і лійчастою втулкою. Виготовляли майстри бойові сокири, бронзові булави, луки. Про це свідчать знахідки кістяних накладок на лук, петлі від налуччя та залізні й кістяні вістря до стріл. Серед вістер зі втулкою найпоширеніші — з двома шипами, інші мають ромбічне чи пірамідальне перо.

На археологічних пам’ятках Прикарпаття і Волині виявлено широкий асортимент керамічних виробів Х—ХІІІ ст.: горщики, корчаги, миски, ковші, накривки, світильники, підсвічники, іграшки, плитки. Кожну з цих категорій виробів представлено набором різних форм, серед яких вирізняються такі, котрим не встановлено аналогій в інших регіонах Давньої Русі. Це насамперед стосується корчаг з циліндричною шийкою, глибоких мисок-накривок з профільованим зсередини і ззовні піддонням та з густо насиченою орнаментальною облямівкою по внутрішній поверхні посудини тощо. Особливості місцевих традицій моделювання керамічних виробів породжували оригінальні індивідуально-авторські форми конструювання виробів. Найяскравіше це віддзеркалювалося в морфогенезі верхньої частини горщиків, а саме — у вінцях, репрезентуючи варіанти і підвиди відомих гранчастих, манжетних, валикових, валико-гранчастих, валико-манжетних форм. Індивідуальні естетичні смаки майстрів проявилися також у побудові орнаментальних композицій, на фоні поширених мотивів використовувалися оригінальні декоративні сюжети, в яких поєднувалися різні техніки нанесення візерунків. В цілому для кераміки з галицько-волинських пам’яток зафіксовано відмінності, які надавали середньовічній кераміці Заходу України своєрідності, що динамічно поглиблювалася. Це створювало підґрунття для формування місцевих традицій у виготовленні виробів з глини.

Отже, створене Романом Мстиславичем унаслідок об’єднання Галичини й Волині у 1199 р. велике князівство відіграло значну роль в історії Давньої Русі та взагалі середньовічного світу. Історичною долею воно було поставлене поміж Сходом і Заходом, виникло і розвивалося в різноманітних зв’язках і взаємовпливах з іншими руськими князівствами та державами. Брак сильної особистості серед нащадків Данила й Василька Романовичів, несприятливі умови політичної роздробленості і залежність від Орди не дали великому Галицько-Волинському князівству змоги відновитися і сприяли порівняно легкому завоюванню Галичини й Волині Польщею та Литвою.

Проте державницькі традиції доби Київської Русі й Галицько-Волинського князівства мали велике значення для збереження, зміцнення та формування історичної самосвідомості українського народу. Варто відзначити, що з падінням Київської Русі русько-українська державність не зупинилась, вона функціонувала на Заході, в умовах Галицько-Волинської держави, в складі якої, за твердженням М. Брайчевського, опинилися всі українські землі разом з Києвом, за винятком хіба що сплюндрованого монголами, спустошеного та знелюдненого Лівобережжя. І головне, ця держава була першою державою тільки українського народу, ні від кого не залежного, що засвідчило подальший процес формування нації. У функціонуванні Галицько-Волинської держави чітко простежуються ідеї соборності й самостійності, за які так наполегливо змагалися галичани як у минулому, так і тепер, що є взірцем для наслідування в усій Україні.

У Галицькій державі започатковано ідею колективної безпеки проти іноземного поневолення. Йдеться про організацію протитатарського союзу з Західною Європою, зокрема хрестового походу на чолі з Римом. І хоча цей план не вдалося реалізувати на практиці, Орда все-таки не спустошила Західної Європи. Цьому зашкодив опір ординцям в Україні. Звернення уваги Галицько-Волинської держави на Захід відкрило західноєвропейській культурі шлях на українські землі, що позитивно позначилося на становищі обох культур. Князі Галицько-Волинської держави сприяли виробленню власної національно-політичної і культурної індивідуальності.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЯ 1 ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВОРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ... Стародавня доба на території України... Скіфо сарматська доба...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Культура Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Причини й наслідки занепаду Галицько-Волинського князівства, його історичне значення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Стародавня доба на території України
Початок історії людства пов’язаний з виокремленням людини з тваринного світу. Археологічні знахідки на Африканському континенті дають можливість датувати початок історії людства 2—2,5 млн. років то

Скіфо-сарматська доба
Доба раннього заліза (з ІІ—І тис. до н. е.) характеризується появою нового металу — заліза. Застосування залізних знарядь спричинило прогрес у всіх видах виробництва. Спершу люди використовували рі

Етногенез слов’ян
Проблему походження слов’янського етносу остаточно не вирішено. Однією з теорій є дунайська,автором якої називають Нестора-Літописця, котрий у «Повісті временних літ» писав: «По до

Хронологія
2—2,5 млн. років тому—поява первісних людей на Землі. 1,5 млн. років тому—поява первісних людей на території України. 1,5 млн. — 10 тис.

Праукраїнці у VІІІ—ІХ ст. Теорії походження України-Русі
Розпад первіснообщинних відносин спричинив переміщення, перегрупування певних племен, а потім і об’єднання їх спершу в нестійкі, а пізніше у стабільні союзи. Східні слов’яни досягли своєї державнос

Етапи зміцнення Київської Русі як державного об’єднання
Як вважають деякі дослідники, саме вельможі-язичники, невдоволені прохристиянською політикою Аскольда, здійснили державний переворот 882 р. на Русі. Позбавивши влади династію Кийовичів, язичники пе

Феодальна роздробленість у ХІІ — першій половині ХІІІ ст.
Після смерті Святополка й чергового повстання киян у 1113 р. великокнязівський стіл зайняв Володимир Мономах (1113—1125), який зумів відновити політичну єдність більшої частини руських земель. Він

Суспільна структура Русі
У Київській Русі з поглибленням феодалізації ускладнювалась ієрархічна структура панівного класу держави. На верхівці суспільства у Х—ХІІІ ст. перебували князі, які становили єдину владну династію

Хронологія
VI ст. — велике переселення народів. Антський племінний союз. VIІІ—ІХ ст. — формування держави східних слов’ян у Надніпрянщині. 860 р.

Піднесення Галицького і Волинського князівств. Утворення Галицько-Волинської держави
На заході руських земель традиції Київської Русі продовжило Галицько-Волинське князівство, яке постало з двох князівств Русі. Формування нового державно-політичного організму на південному заході Р

Зовнішньополітичні пріоритети та суспільно-економічний устрій Галицько-Волинського князівства
У Галицько-Волинському князівстві існували такі самі суспільні прошарки, як і в Київській Русі. Оскільки найбільше уваги приділялося будівництву укріплених міст, вільні ремісники виділилися в окрем

Персоналії
Роман Мстиславич (1152—1205) —волинський князь, об’єднувач у 1199 р. Волинської й Галицької земель, що традиційно підтримували тісні економічні й культурні зв’язки. Літописець нази

Боротьба за києворуську спадщину. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського
Під час занепаду та розпаду Галицько-Волинської держави українські землі стали об’єктом зазіхань сусідніх країн, які зміцнювалися або перебували в процесі становлення і повели активну боротьбу за п

Люблінська унія, її політичні та соціально-економічні наслідки для України
Друга половина 1550-х рр. позначилася для Великого Князівства Литовського загостренням стосунків з Московською державою в ході Лівонської війни, яку остання вела за вихід до Балтійського моря та до

Берестейська церковна унія
Із втратою державності руськими землями чи не єдиною об’єднавчою силою української нації, фактично символом українства, залишалася православна Церква. Люблінська унія, сеймові постанови та універса

Хронологія
1352 р.—мирна угода між Великим Князівством Литовським і Польщею, за якою розподілялися землі Галицько-Волинського князівства (Галичина відходила до Польщі; Волинь — до Литви).

Персоналії
Вишенський Іван (близько 1550 — після 1620)—видатний український письменник-полеміст. Здобував освіту в Луцьку, був пов’язаний з Острозьким гуртком. З 1580-х рр. — монах одного з А

Утворення Запорозької Січі
У ХV‑ХVІ ст. в Україні сформувалася нова соціальна верства — козацтво, — яке згодом перетворилося на провідну рушійну силу суспільного та політичного життя України. Цей об’єктивний процес був

Козацькі повстання в кінці ХVІ — на початку ХVІІ ст.
Саме козацтво після проголошення Люблінської та Брестської церковної уній залишилося єдиним виразником волі та захисником інтересів українського народу. Непослідовність польської влади, яка під час

Культура України в ХVI — першій половині ХVІІ ст.
Втративши свою державність, будучи розділеним між різними країнами, український народ не лише зберіг, але й суттєво поповнив надбання матеріальної та духовної культури. Складною була пробл

Хронологія
1240 р.— у «Початковій монгольській хроніці» вперше вживається термін «козак». 1303 р.— термін «козак» міститься у словнику половецької мови.

Персоналії
Баторій Стефан (1533—1586)—король Речі Посполитої з 1576 р., в 1578 р. сформував реєстровий козацький загін для охорони кордонів. Вишневецький (Байда) Дмитро (?—15

Українські землі напередодні Визвольної війни
Українська національна революція є складовою визвольної боротьби низки європейських країн у 40—70-х рр. ХVІІ ст. Так, у 1640—1660 рр. тривала революція в Англії, спалахнуло повстання португальців п

Початок Визвольної війни. Формування Української національної держави
Звістка про втечу Хмельницького на Запорозьку Січ викликала тривогу серед польських владних кіл в Україні. Тоді начальники коронного війська, що стояло на Київщині, між Корсунем і Черкасами, гетьма

Хронологія
Жовтень — листопад 1646 р. — група козаків і Б. Хмельницький розпочали підготовку до повстання проти поляків. 16 травня 1648 р.— вирішальний бій біля р. Ж

Персоналії
Хмельницький Богдан (1595—1657) — перший гетьман Української козацької держави (Війська Запорозького). Народився близько 1595 р. в Чигирині. Походив з покозаченої шляхти. Його бать

Напередодні Руїни: українська держава в останні роки правління Б. Хмельницького
Наслідком підписання Переяславської угоди стало входження Московії у пряме військове зіткнення з Польщею. І вже навесні 1654 р. розпочалася московсько-польська війна. Епіцентр дії царської армії пе

Іноземна експансія та внутрішня боротьба в українських землях у другій половині ХVІІ ст.
Після смерті Богдана Хмельницького загострилася боротьба за владу між наказним гетьманом Г. Лісницьким та Іваном Виговським (вихідець зі шляхетного стану Поділля). 4 вересня 1657 р. в Чигирині відб

Економічний розвиток та соціальне становище
Протягом другої половини XVIІ ст. самодержавство поступово активізувало національно-колоніальну політику на Лівобережжі України. Фактично відразу ж після Переяславського акта 1654 р. розпочалося пі

Культурне життя в Україні другої половини ХVІІ ст.
Руйнація та нестабільність другої половини ХVІІ ст. негативно вплинули на динаміку розвитку культурного життя в Україні, поглибилися і її регіональні відмінності. Цей період характеризується різним

Персоналії
Виговський Іван (?—1663) — гетьман Війська Запорозького. Фактичний наступник Б. Хмельницького. Походив з української шляхти Київського воєводства. Після здобуття освіти в Київськом

Політичний розвиток українських земель за гетьманування Івана Мазепи і його наступників на початку XVIIІ ст.
У Московії Петро І (1672—1725) розгорнув активну (то приховану, то явну) боротьбу за підпорядкування гетьманської влади російському урядові. Він стежив за всіма міжнародними контактами Запорожжя й

Соціально-економічне становище українських земель
Економічне та політичне становище України у першій половині ХVІІІ ст. було тяжким. Через різні політичні чинники, а також народногосподарські умови регіони України були населені нерівномірно. Більш

Адміністративний устрій Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя у першій половині XVIIІ ст.
Царська влада розпочала активно інкорпорувати українські землі до Російської імперії, змінюючи їхній адміністративно-територіальний устрій, знищуючи козацьке управління. Формування абсолютистської

Культура України 90-х рр. XVII — початку XVIIІ ст.
У культурі України кінця ХVІІ — середини ХVІІІ ст. виразно проявляється господарська специфіка регіонів України. Так, Гетьманщина славилася вирощуванням конопель (особливо Чернігівщина) і тютюну. Н

Хронологія
1687 р.— початок гетьманування І. Мазепи. 1700—1721 рр. — Північна війна. 26 вересня 1701 р. — надання Київському колегіуму стат

Персоналії
Мазепа Іван (1639—1709) — гетьман Лівобережної України (1687—1709). Походив з української шляхти Київського воєводства. Народився в с. Мазепенцях під Білою Церквою у 1629 р. (існує

Політико-адміністративне становище українських земель. Закріпачення селянства
Історики цей період називають по-різному: М. Грушевський та І. Крип’якевич — «Історія України в добу Відродження»; О. Субтельний та П. Єфименко — «Історія України під імперською владою Росії та Авс

Українські терени у війнах Російської імперії і доля козацтва. Освоєння Українського Причорномор’я
У другій половині ХVІІІ ст. могутність Російської імперії зросла. Уряд Катерини ІІ, продовжуючи політику Петра І, узявся до остаточної ліквідації Кримського ханства. В цей час відбулося дві російсь

Соціально-економічний розвиток України
Економічний розвиток українських земель у складі Російської імперії відзначався відсталістю сільського господарства: головним у системі землеробства залишалося трипілля, використовувалося рутинне з

Опозиційний рух
Розвиток товарно-грошових відносин призвів до посилення національного та соціального гноблення. Прагнення поміщиків підви­щити товарність господарств за рахунок збільшення грошового та натурального

Культура України наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст.
Українська культура наприкінці XVIII — в першій половині ХІХ ст. розвивалася в досить складних і суперечливих умовах. Територія України входила до складу різних держав: Росії та Австрії, уряди яких

Хронологія
1728—1734 рр. — гетьманування Д. Апостола. 1734—1750 рр.— діяльність Правління гетьманського уряду. 1750—1764 рр.— гетьманування

Персоналії
Калнишевський Петро (1690—1803) —останній кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, дипломат. Народився в с. Пустовійтівці (Сумської обл.), біля узбережжя р. Сули, притоки Дніп

Адміністративно-територіальний устрій
Нова геополітична ситуація, що виникла на рубежі ХVІІІ—ХІХ ст. в Центральній та Східній Європі, спричинила в Україні великі зміни. За результатами першого (1772 р.) та третього (1795 р.) поділів По

Соціально-економічне становище краю
У 70—80-ті рр. ХVІІІ ст. в Австрійській імперії Марія-Терезія та Йосиф ІІ провели низку суттєвих реформ. 1782 р. було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано селянам певні права:

Національне відродження на західноукраїнських землях
У кінці ХVІІІ — першій половині ХІХ ст. ідеї національного відродження поступово утверджуються й на західноукраїнських землях. З часом тут з’являються передові люди, які починають відкрито ставати

Особливості розвитку культури
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершення формування української нації визначило характер напрямів у нац

Хронологія
1772 р.— перший поділ Речі Посполитої. 7 травня 1775 р.— Константинопольська конвенція, за якою Буковина входила до складу Австрії, Хотинська райя з форте

Персоналії
Вагилевич Іван (1811—1866) — громадський діяч, учений, письменник, один з організаторів «Руської трійці» та упорядників альманаху «Русалка Дністрова». Походив з родини священика. З

Соціально-економічна модернізація
Російська імперія в середині ХІХ ст. переживала глибоку кризу, суть якої полягала у невідповідності феодальних структур та відносин до провідних світових тенденцій розвитку, що утверджували нове бу

Й національно-визвольний рух
Важлива риса української історії другої половини ХІХ ст. — подальше національне відродження України. У цей час триває формування національної самосвідомості українців, зростає інтерес до українсько

Становище української культури
Культура України другої половини ХІХ ст. розвивалася в умовах боротьби українського народу за незалежність і державність. У Росії національне гноблення найяскравіше проявилося в циркулярі

Хронологія
1853—1856 рр.— Кримська війна. 1856 р.— масовий рух селян «Похід у Таврію за волею». 1859 р.— утворення першої української грома

Персоналії
Антонович Володимир (1834—1908) — історик, археолог, етнограф, археограф. Народився в містечку Махнівці Бердичівського повіту Київської губернії (нині Житомирської обл.). Закінчив

Еволюція державного устрою Австро-Угорщини
Західноукраїнські землі другої половини ХІХ ст. залишалися в складі Австрійської держави й мали такий політико-адміністративний устрій, як у інших регіонах. Після революційного піднесення народних

Західноукраїнських земель
Після революції 1848 р. Західна Україна залишалася аграрним краєм. На кінець ХІХ ст. в сільському та лісовому господарстві Східної Галичини і Буковини було задіяно 75% усього населення, а в Закарпа

Активізація суспільно-політичного руху, його строкатість і суперечливість. Політизація національного життя
У другій половині ХІХ ст. в Західній Україні активізувався суспільно-політичний рух, хоча він був строкатим і суперечливим. Після придушення революції зміцнилися москвофільські настрої в к

Культурний розвиток
Перебування українських земель у складі Австро-Угорської імперії зумовило регіональні особливості розвитку їхньої культури. Завершенням формування української нації визначився характер напрямів у н

Хронологія
1852—1855 рр.— видання у Львові Д. Зубрицьким «Истории древнего Галицко-Русского княжества». 1854 р. — австрійський уряд видав указ про поділ Галичини на

Персоналії
Вербицький Михайло (1815—1870) — композитор, автор гімну «Ще не вмерла Україна». Народився 4 березня 1815 р. в с. Явірнику Руському на Лемківщині. Навчався у Перемишльській гімназі

Соціально-економічне і політичне становище України на зламі ХІХ—ХХ ст.
Внаслідок буржуазних реформ середини XIX ст. економіка Російської імперії розвивалася швидко. Зростали кількість промислових підприємств, чисельність робітників, обсяг товарно-грошового обміну.Укра

В Україні у ХХ ст.
Погіршення економічної ситуації в країні на початку XX ст. призвело до посилення соціальних рухів. У 1900—1901 рр. відбулося понад 80 селянських виступів, що супроводжувалися потравами поміщицьких

Україна в період революції 1905—1907 рр. та після її поразки
Революційні події 1905—1907 рр. у Російській імперії спричинилися неспроможністю уряду вирішити нагальні економічні, соціальні, військово-політичні питання. Часткові реформи були занадто нерішучими

Аграрна політика Столипіна і українські землі
Реформа, що відбулася в Росії у 1906—1911 рр. за ініціативою міністра внутрішніх справ П. Столипіна, головною метою ставила створення на селі значного прошарку заможних селян, щоб піднести продукти

У 1910—1914 рр.
Робітничий клас залишався майже безправним. Матеріальне становище робітників України напередодні Першої світової війни було скрутним. Робочий день середньостатистичного робітника тривав 12—14,5 год

Культура України на початку ХХ ст.
Початок XX ст. характеризувався загостренням соціальних і національних суперечностей у громадсько-політичному житті України, значним розвитком промисловості й сільськогосподарського виробництва, на

Хронологія
1890 р.— створення Русько-української радикальної партії (РУРП). 1899 р.— створення Української соціал-демократичної партії (УСДП). 29 сі

Персоналії
Бачинський Юліан (1870—1940) — політичний діяч, публіцист. Народився в с. Новосілці (Тернопільська область). Навчався у Львівському (юридичний факультет) та Берлінському університе

Соціально-економічний розвиток
На початку ХХ ст. землі Галичини, Буковини та Закарпаття перебували під гнітом Австро-Угорської імперії. На цій території проживало: в Галичині — 3 млн. осіб, Північній Буковині — 350 тис., Закарпа

Український національний рух
Назахідноукраїнських землях національно-визвольний рух розвивався в сприятливих умовах і мав вагоміші здобутки, ніж у Наддніпрянській Україні. Патріоти називали Східну Галичину українським П’ємонто

Культура й духовне життя
На початку ХХ ст. українська культура утверджується як культура світового рівня. Великі соціальні потрясіння позначилися на культурі, збагативши духовне життя чималим досвідом. З’являється модерніс

Хронологія
1900 р.—виникнення в Галичині (с. Завалля Снятинського повіту) молодіжної організації для фізичного й духовного загартування «Січ». 1900 р.— запровадження

Персоналії
Вітик Семен (1876—1934 або 1937) — український громадсько-політичний і державний діяч. Народився в с. Верхніх Гаях на Галичині. В 1899 р. разом із М. Ганкевичем, В. Охримовичем ста

Українське питання у міжнародній політиці напередодні Першої світової війни
Початок ХХ ст. окреслив перед світовою громадськістю низку суперечностей, які виникли серед найпотужніших європейських держав. Домінантою виступала, в першу чергу, Німеччина. Її потужний економічни

Бойові дії на українських землях у 1914—1917 рр.
Поштовхом до розв’язання Першої світової війни стали події в столиці Боснії — м. Сараєві. Саме там 11 липня 1914 р. було вбито австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда. За короткий термін у розпо

Першої світової війни
Початок Першої світової війни розділив українське суспільство на два табори. Перебуваючи у складі двох ворогуючих імперій (Російської та Австро-Угорської), український народ автоматично опинився по

Хронологія
1 серпня 1914 р.—оголошення Німеччиною війни Росії. Початок Першої світової війни. 2 серпня 1914 р.—створення Головної української ради у Львові.

Персоналії
Брусилов Олексій (1853—1926) — російський військовий діяч, генерал від кавалерії, народився у Тифлісі. Закінчив Пажеський корпус (1872 р.), кавалерійську школу в Санкт-Петербурзі (

Події Лютневої революції і Україна. Утворення і діяльність Центральної Ради
Перша світова війна прискорила політичні зміни в Центральній і Східній Європі. Пригнічені віковим гнітом, народи Російської і Австро-Угорської імперій рішуче заявили про своє право самим визначати

Центральної Ради в цих умовах
10 жовтня 1917 р. на засіданні ЦК РСДРП (б), де виступив В. Ленін, прийнято резолюцію про негайне збройне повстання. 25 жовтня 1917 р. у відозві «До громадян Росії» було оголошено про повалення Тим

Гетьманська держава П. Скоропадського
Поступово складаються передумови для усунення УЦР з політичної арени. Заможні верстви населення вже не підтримували політики УЦР, бо вона оголосила націоналізацію великої земельної власності. Незам

Директорія і її боротьба за українські землі з білогвардійцями, Антантою, Польщею та більшовиками
У ніч на 14 листопада 1918 р. представники Українського національного союзу створили Директорію, призначену для повалення влади гетьмана. Сама ідея Директорії виникла з дуже популярних тоді аналогі

ЗУНР і національно-визвольний рух 1918—1920 рр. у західноукраїнських землях. Культура Радянської України
Зазнавши поразки у Першій світовій війні, Австро-Угорська імперія восени 1918 р. почала розпадатися. Національно-визвольний рух виявлявся в бажанні створити власну державу, але на заваді стали поля

Хронологія
27 лютого 1917 р. — перемога Лютневої революції і повалення самодержавства в Росії. 2—9 березня 1917 р. — виникнення Рад робітничих депутатів у Харкові, К

Персоналії
Винниченко Володимир (1880—1951) — письменник, публіцист, політичний діяч. Народився в Кіровограді. Його батько працював чабаном, чумакував; одружився з вдовою Явдохою Павленко (Ли

УСРР в роки нової економічної політики
Після закінчення громадянської війни більшу частину території України було захоплено більшовиками, які створили формально самостійну українську радянську республіку. Головними завданнями новостворе

Сталінська політика соціалістичної модернізації у СРСР
Незважаючи на те, що промисловий розвиток СРСР у середині 20-х рр. досяг довоєнного рівня, однак країна в цілому перебувала на доіндустріальній стадії розвитку. Щоб остаточно не відстати від розвин

Зміни в культурі, освіті й науці Радянської України у 20—30 рр. XX ст.
Культурні перетворення 20—30-х рр. мали неоднозначний й суперечливий характер, що зумовлювалося тактичними і стратегічними завданнями політики радянської влади. Запланована всебічна модернізація кр

Хронологія
січень— лютий 1921 р.— антибільшовицькі виступи українських селян. Повстання моряків у Кронштадті. 18 березня 1921 р.— укладення

Персоналії
Сталін (Джугашвілі) Йосип Віссаріонович (1879—1953) — радянський партійний і державний діяч. З 1898 р. учасник соціал-демократичного руху. За революційну діяльність зазнав пе­реслі

Входження західноукраїнських земель до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Оформлення їхнього адміністративного статусу в 20—30-ті рр.
Ідеї «возз’єднання» українських земель у 20—30-х рр. ХХ ст. виявилися у воєнному протистоянні Радянської Росії, Радянської України та Польщі. Польща прагнула відновити Річ Посполиту XVIII ст. від Б

Соціально-економічне становище Західної України
Промислове виробництво у 1924—1928 рр. на західноукраїнських землях дедалі більше занепадало. Українські землі розглядалися як ринок збуту товарів, джерело сировини та дешевої робочої сили. Польськ

На західноукраїнських землях
Міцніла тенденція до державної самостійності, що проявилося у діяльності українських політичних партій. Слід звернути увагу на те, що в національно-політичному русі у Західній Україні у 20—30-х рр.

На західноукраїнських землях
Найрадикальніші позиції займала Партія націонал-демократів (ендеків) на чолі з Р. Дмовським і С. Грабським. Вона була особливо популярною серед польського населення Західної України. Ендеки ствердж

Хронологія
18 березня 1921 р. — підписання Ризького мирного договору між РСФРР, УСРР та Польщею. 14 березня 1923 р. — прийняття Радою послів у Парижі рішення про при

Персоналії
Андрієвський Дмитро (1893—1976) — політичний діяч та ідеолог українського націоналізму, публіцист. За фахом — інженер. Народився в с. Будках (нині село Зіньківського р-ну Полтавськ

Та Німеччини напередодні війни
Як й інші етапи людської історії, Друга світова війна має власну періодизацію, що полегшує вивчення цього невеликого, але насиченого найрізноманітнішими особами, рішеннями й подіями, відрізку часу.

Початок німецько-радянської війни. Причини поразок
Червоної Армії (1941—1942 рр.) Напередодні початку війни, СРСР отримував інформацію про підготовку німецької агресії. Радянські розвідники повідомляли навіть точну дату вт

I. Радянський рух опору
Вчення радянської історіографії про радянський організований рух опору з перших днів чи тижнів війни нині спростовано. Оскільки керівництво СРСР вважало, що війна має проходити на «чужій території»

II. Націоналістичний рух опору
Друга світова війна посідає особливе місце в українському національному русі. Водночас цей період його історії викликає непримиримі суперечки й різне бачення подій, що розглядаються. Початок німець

Визволення території України від окупаційних військ
Наприкінці 1941 р. результати заходів, спрямованих на подолання воєнно-політичної кризи, були очевидними. На початку грудня радянські війська перейшли в контрнаступ і до січня 1942 р. відкинули вор

Теоретичні проблеми використання термінів «Велика Вітчизняна» і «німецько-радянська» війна
Жвава дискусія серед громадськості й науковців щодо правильного використання військово-історичної термінології, зокрема тієї, яка характеризує воєнно-політичні події 1941—1945 рр., зумовлює потребу

Хронологія
23 серпня 1939 р. — укладення урядами СРСР і Німеччини «Договору про ненапад». 1 вересня 1939 р.— початок Другої світової війни. 17 верес

Персоналії
Ватутін Микола Федорович (1901—1944) — військовий діяч, генерал армії, Герой Радянського Союзу (посмертно), родом з Бєлгородщини. У Червоній армії з 1920 р. Закінч

Україна на міжнародній арені
Внаслідок перемоги у Великій Вітчизняній війні постало питання про об’єднання українських територій. Воно активно обговорювалося лідерами країн антигітлерівської коаліції на Тегеранській (28 листоп

Відбудова народного господарства
Відразу після звільнення українських територій від німецьких окупаційних військ країна приступила до відбудови народного господарства. Зазнавши суттєвих збитків у результаті бойових дій, трьох рокі

Громадсько-політичне життя
Відновлення радянської влади на визволених від нацистської окупації українських землях викликало нову хвилю терору щодо населення. Як цілком слушно зауважують сучасні нам історики, Й. Сталін розгор

Розвиток культури та духовне життя
Події Великої Вітчизняної війни принесли руйнування й культурних цінностей українського народу. Грабунки та знищення у роки лихоліття призвели до колосальних втрат матеріальних пам’яток української

Хронологія
21 серпня 1943 р.— постанова Раднаркому СРСР про невідкладні заходи з відбудови народного господарства в районах, визволених від німецько-фашистської окупації. 28

Персоналії
Богомолець Олександр Олександрович (1881—1946)—видатний український науковець-біолог. Освіту здобував на юридичному факультеті Київського університету, потім перевівся на медичний

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 1950-Х — СЕРЕДИНІ 1980-Х РР.
1. Особливості процесів десталінізації та лібералізації в Україні у період хрущовської «відлиги». 2. Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної си

Україна в умовах наростання системної кризи радянської тоталітарної системи
Після усунення М. Хрущова на жовтневому (1964 р.) пленумі ЦК КПРС, у радянському керівництві не виникло боротьби за найвищу владу. Оскільки абсолютна повнота влади в країні тепер була в КПРС, парті

Культурне і духовне життя в Україні на початку 1950-х у середині 1980-х рр.
Процеси десталінізації і лібералізації політичного та суспільного иття перш за все проявились у змінах в духовній сфері країни після XX з’їз

Хронологія
19 лютого 1954 р. — введення Кримської області до складу УРСР. 14—25 лютого 1956 р.— XX з’їзд КПРС. Доповідь М. Хрущова про культ особи Й. Сталіна.

Персоналії
Хрущов Микита Сергійович (1894—1971) — державний і пар­тійний діяч. З 1918 — член більшовицької партії. В 1938—1949 рр. — перший секретар ЦК КП(б)У, в 1944—1947 рр. водночас Голова

Політика Перебудови. Особливості її реалізації в Україні
У березні 1985 року після смерті Генерального секретаря ЦК КПРС 74-річного К. Черненко, на засіданні Політбюро новим Генеральним секретарем був обраний представник молодшого покоління — 54-річний М

Економічні трансформації в роки Перебудови. Поглиблення соціально-економічної кризи в Україні
Однією з найголовніших причин Перебудови була нагальна потреба модернізувати економіку країни, вивести її з всеохоплюючої кризи, що все поглиблювалася і вела до стагнації всієї соціалістичної систе

Хронологія
11 березня 1985 р.— позачерговий пленум ЦК КПРС. Обрання М. Горбачова Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок перебудови. Травень 1985 р.— прийняття з

Персоналії
Горбачов Михайло Сергійович (нар. 1931 р.) — партійний і держав­ний діяч СРСР. 1955 р. закінчив МДУ. З 1955 р. по 1970 р. займає різні партійні посади на Ставропіллі. З 1971 р. чле

Суспільно-політичний розвиток Української держави у 1991—2009 рр.
Після проголошення 24 серпня незалежності, в Україні швидко відбувався державотворчий процес. Ще до референдуму, який затвердив Акт про незалежність, Україна почала приймати закони і розбудовувати

Соціально-економічні процеси в Україні в добу незалежності
Політична незалежність України стала передумовою здобуття республікою економічного суверенітету. Першо­черговим завданням було визначено перехід від команд­ної до ринкової економіки. Перші

Утвердження України на міжнародній арені
На першому етапі становлення незалежної Української держави головним її завданням на міжнародній арені було: добитися визнання її незалежності та недоторканості кордонів світовою спільнотою і перш

Зміни в освітньо-культурній сфері України після здобуття нею незалежності
Після проголошення незалежності України, одним із головних напрямів діяльності держави було проголошене відродження національної культури. На початку 1992 р. Верховна Рада схвалила «Основи законода

Хронологія
10 січня 1992 р.— запроваджено купоно-карбованці. 14 січня 1994 р.— підписання Україною, Росією і США договору, що передбачав ліквідацію на території Укра

Персоналії
Кучма Леонід Данилович (нар. 1938). У 1960 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. У 1960—1985 рр. займав інженерні та партійні посади на Південному машинобудівному за

ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК
Абсолютизм 147, 255, 256, 261 автономія 282, 377, 385, 408, 462 Агітація366, 531 аграрна реформа 274, 330 аграрний сектор 513, 514, 516 Агресія 26, 159,

Іменний покажчик
Абалкін Л. 24. Август ІІ Саксонський Авдєєв Д. 490 Авенаріус М. 280 Аккудінов Тимошка Алфьоров І. 489 Амартол Георгій Амосов М. 40.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги