рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основи філософії науки і філософії техніки Навчальний посібник

Основи філософії науки і філософії техніки Навчальний посібник - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України Вінницький Нац...

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Вінницький національний технічний університет

В. С. Ратніков

Основи філософії науки і філософії техніки

Навчальний посібник

 

Вінниця ВНТУ 2012


УДК 167.7 + 168

ББК 74.266.3

Р25

 

 

Рекомендовано до друку Вченою радою Вінницького національного технічного університету Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (протокол № 10 від 26.05.2011 р.)

Рецензенти:

І. С. Добронравова, доктор філософських наук, професор

С. В. Черкасов, доктор філософських наук, професор

О. І. Хома, доктор філософських наук, професор

Ратніков, В. С.

 

Р25 Основи філософії науки і філософії техніки : навчальний посібник / В. С. Ратніков – Вінниця : ВНТУ, 2012. – 291 с.

В навчальному посібнику розглядаються основи філософії науки і філософії техніки. Важливе місце займають епістемологічні питання науки – про критерії науковості, особливості наукової діяльності, про природу наукової раціональності. Особлива увага приділяється методологічним етичним проблемам сучасної науки і техніки. Розглядаються статус науки в динаміці культури і системі соціальних цінностей, структура і динаміка науки, а також форми і методи наукового пізнання, міждисциплінарні стратегії і перспективи науки в контексті процесів глобалізації.

Посібник призначений для магістрантів, аспірантів, студентів, що займаються науковою працею, викладачів вищих навчальних закладів, науковців. Даний по-сібник буде корисним аспірантам і здобувачам, що готуються до кандидатського іспиту з філософії.

УДК 167.7 + 168

ББК 74.266.3

З М І С Т ОСНОВИ ФІЛОСОФІЇ НАУКИ……….…………………………. 9 Тема 1. Філософія – наука – філософія науки…………………….....10

П Е Р Е Д М О В А

формування і розвиток у магістрантів та аспірантів осмисленої потреби не тільки опановувати методи наукової та педагогічної творчості, ефективно вирішувати актуальні науково-дослідні завдання, але й… інтегрують інструментально-технологічні та соціокультурні пара-

Тема 2. Природа науки

2.2. Наука як особливий тип знання. Мова науки. 2.3. Особливості наукової діяльності (наукового пізнання) 2.4. Соціокультурна сутність науки.

Наука як особливий тип знання

виробництво становить основну цінність, мету і призначення науки. Всі її соціальні функції базуються на цьому призначенні, аж до перетворення науки… Досить тривалий досвід рефлексій філософії над наукою дозволяє виділити,… 2.2.1 Атрибутивні характеристики наукового знання

Мова науки

Початкові форми наукового пізнання виникли в надрах і на основі повсякденного пізнання, а потім відокремилися від нього. З розвитком науки й… Насамперед, наука має справу з особливим набором об’єктів реальності, що не… Вироблення наукою спеціальної мови, придатної для опису нею об’єктів, незвичайних з точки зору здорового глузду, є…

Поняття наукового методу

Під прийомамимислення і наукового пізнання розуміються загальнологічні і загальногносеологічні операції, що використовуються людським мисленням у… Методами називають більш складні й більш визначені пізнавальні процедури, які,… Метод(грец. – спосіб пізнання) – шлях до чого-небудь, спосіб діяльності суб'єкта в будь-якій її формі, і притому не…

Тема 3. Структура наукового знання

3.2. Загальнонаукові та загальнологічні форми наукового знання. 3.3. Емпіричні форми наукового знання. 3.4. Теоретичні форми наукового пізнання.

Наукове поняття

Важливо відрізняти поняття від уявлення(або образа), яке може виникнути у свідомості людини при міркуванні про щось або при сприйнятті мови.… З логічної точки зору поняття – це форма мислення, що включає в себе… Іншими словами, якщо ми маємо поняття про який-небудь предмет, то тим самим ми маємо інформацію про деякі властивості…

Науковий закон

властивостей, також об'єктивність (інтерсуб’єктивність) і відтворюваність (тобто цей зв'язок можна повторити, наприклад, у якому-небудь… Науковий закон – найважливіша складова наукового знання; він репрезентує… Однак не слід зводити мету наукової діяльності взагалі лише до встановлення наукових законів, тому що є й такі…

Наукова модель

У повсякденному житті з моделлю іноді асоціюється матеріальний (речовинний) об'єкт, який подібний доіншого об'єкта і замінюєйого в певних ситуаціях.… Однак ми тут і далі будемо мати на увазі інші моделі – головним чином… Загалом кажучи, моделювати (тобто будувати моделі чого-небудь) можна майже будь-які сфери буття: фрагменти…

Теоретичний закон

У попередньому підрозділі ми навели приклад емпіричного закону Бойля – Маріотта. Було також відзначено, що статус теоретичного закону він знайшов… Вперше сформулював цей закон відомий швейцарський фізик Даніїл Бернуллі(1700 –… До ідеального газу, що перебуває в ідеальній посудині під тиском, Бернуллі застосував закони ньютонівської механіки і…

Наукова проблема

Видатний німецький фізик-теоретик В. Гейзенберг відзначав, що «часто правильно поставлене питання означає більше, ніж наполовину проблеми» [21]. При… Як вважає К. Поппер, наука починає не зі спостережень, а саме з проблем, і її… Тим самим наукова проблема виражається в наявності суперечливої ситуації (що виступає у вигляді протилежних позицій),…

Наукове спостереження

предметів і явищ зовнішнього світу. Спостереження – це цілеспрямоване вивчення предметів, яке опирається в основному на такі чуттєві здатності людини, як відчуття, сприйняття, уявлення; в ході спостереження ми

Науковий експеримент

У загальній структурі наукового дослідження експеримент займає особливе місце. З одного боку, саме експеримент може виступати з'єднувальною ланкою… Експериментально орієнтовані вчені навіть стверджують часом, що розумно… Експеримент містить в собі інші методи емпіричного дослідження (спостереження і вимірювання). У той же час він має…

Уявний експеримент

Уявний експеримент – це побудова уявної моделі (ідеалізованого “квазіоб’єкта”) та ідеалізованих умов, які впливають на модель, планомірна зміна цих… Зберігаючи подібність до реального експерименту, уявний експеримент у той же… Наукова діяльність Г. Галілея, І. Ньютона, Д. Максвелла, С. Карно, А. Ейнштейна та інших вчених, які заклали основи…

Математичне моделювання

Під моделюванням зазвичай розуміють спосіб (процедуру) створення і функціонування моделей. У підрозділах 3.2.3. і 3.4.2. ми вже розглядали моделі –… розповсюджені форминаукового дослідження у фактуальних науках. Що ж стосується… Основна мета моделювання – дослідити об’єкти і передбачити результати майбутніх спостережень. Однак, моделювання – це…

Абстрагування

Залежно від мети дослідження виділяються різні види абстрагування. Так, якщо потрібно утворити загальне поняття про клас предметів, використовується… Абстрагування здійснюється в тісному зв'язку з узагальненням. Коли абстрагують… Операція узагальнення здійснюється як перехід від часткового або менш загального поняття або судження до більш…

Р(а), Q(a), К(а)

Р(b), Q(b).

Це дозволяє зробити умовивід за аналогією, припустивши, що і світло є хвильовим процесом, хвилею, що символічно виглядає так:

Р(а), Q(a), К(а)

Р(b), Q(b)

Наступні фізичні дослідження показали справедливість цього умовиводу (зробленого припущення), “перетворивши”, тим самим, можливість на дійсність. … Аналогія як пізнавальний метод тісно пов'язана з узагальненням. Узагальнюючі… Необхідно враховувати межі застосування методу аналогій. Так само, як індукція, цей метод дає ймовірне знання;…

Моделювання

Як вказувалося раніше, при розгляді того або іншого модельного контексту в гносеологічному плані (або простіше – при аналізі моделювання як методу),… Форми моделювання досить різноманітні й залежать від використовуваних моделей… (предметного) моделювання конкретного об'єкта його вивчення заміняється дослідженням деякої моделі, що має ту ж (або…

Поняття наукового прогресу

Проте незважаючи на очевидну переконливість подібних міркувань, у філософії науки середини XX століття з'явилися концепції, що по-іншому трактують… Однак спочатку – про саме поняття “науковий прогрес”. Відмітимо одразу, що… Основні ускладнення в розробленні цього поняття пов'язані з подоланням “порочного кола”, прихованого в більшості його…

Там само.

Философия техники в ФРГ. М., 1989. С. 282.

6. Цит. по: Степин В. С., Горохов В. Г.,Розов М. А. Цит. праця, С. 317. Література до теми 8 Стёпин В. С. , Горохов В. Г. , Розов М. А. Философия науки и техники. – М.,1996, глава 11.

Там само, С. 41.

Там само, С. 50.

Там само, С. 52.

5. Эллюль Ж. Другая революция // Новая технократическая волна на Западе. М., 1986. – С. 147.

Там само, С. 152.

7. Бердяев Н. А. Смысл истории. М., 1992. – Гл. 8.

Там само, С. 168.

9. Там само, С.168 – 169.

10. Бердяев Н. А. Царство духа и царство кесаря. М., 1995. – С. 301.

Там само, С. 303.

Там само.

13. Медоуз Д. Пределы роста. М., 1991. – С. 8.

14. Кинг А., Шнайдер Б. Первая глобальная революция: Доклад Римского клуба. М., 1991.

15. Цит. Философия техники в ФРГ М., 1989. – С. 377.

16. Философия техники в ФРГ М., 1989. – С. 372.

Там само, С. 406.

18. Митчем К. Что такое философия техники? М., 1995. С. 120 – 121.

19. Философия техники в ФРГ М., 1989. – С. 76.

Там само, С. 243.

Новая технократическая волна на Западе. – М., 1986. Бердяев Н. А. Человек и машина // Вопросы философии. – 1989. – №2. Еллюль Ж. Техніка, або виклик століття // Сучасна зарубіжна соціальна філософія. Хрестоматія. – К., 1996, С. 25 –…

Там само, С. 5.

11. Степин B. C. Философия науки. Общие проблемы / Степин В. С. – М. : Гардарики, 2008, С. 9 – 11. 12. Штайнлехнер М. Психотерапия на пути к науке // Психотерапия - новая наука… 13. Див, наприклад: Тулмин С. Человеческое понимание / Тулмин С. – М. : Прогресс, 1984. – С. 49.

А) знання (див. знання наукове);

в) соціальних форм її організації (див. наукове товариство). Наукова дисципліна (scientific discipline) – галузь наукового знання, яка має… Наукова картина світу (scientific picture of world) – форма наукового знання, що являє собою історично конкретну…

Предметний покажчик

Абдукція 59, 128

Абстрагування 129

– науки 39 – 41 аксіологія науки 39 аксіоматичний метод 117 – 118

Еспланандум 58

екстенсивний та інтенсивний розвиток науки 148 – 150 екстерналізм 148 емпіричний закон 75 – 77

Закон 67

– емпіричний 75 – 77

– науковий 67 – 70

– теоретичний 80 – 81

Знак 34

знакові системи 32, 35, 122, 134 – 135

Знання поза наукове 30

– гуманітарне 100

– природничо-наукове 99

– міфологічне 27

– наукове 24 – 35

– повсякденне 28

– окультне 28

– релігійне 30

– теоретичне 61 – 64

– технічне 192, 208 – 216

– емпіричне 31

Значення 35

ідеографічна дисципліна 99 – 101, 106 ідеографічний метод 106 імперативні (нормативні) твердження 40 – 42

Метаматематика 16

метанаукове дослідження 15

Метод 37

– гіпотез 123 – його аксіологічний аспект 39 – його операціональний аспект 38

Методи 108

– загально логічні 129 – 137 – теоретичні 114 – 129 мислення інструментальне 44

Наука

– її визначення 10 – 12

– її розвиток 147

– її структура 61 – 101

– її функції 56 – 59

– її мова 32 – 35

– та міф 27

– та мораль 42 – 56

– та ненаука 23 – 24

– як особлива діяльність 35 – 42

– як особливе знання 24 – 35

– як соціокультурний феномен 41–56

науки природничі 69

– соціогуманітарні 210

– технічні 210

наукова гіпотеза 82 – 85

– дисципліна 84

– діяльність 83

– дослідження 85

– картина світу 85

– проблема 81

– раціональність 137 – 144

– революція 171

– теорія 86 – 94

– її структура 87 – 93

наукове мислення 11 – 12, 18, 35, 37, 63, 66, 86, 138 – 140, 154, 156, 158, 167, 172, 211, 218, 235, 245, 249

– пояснення 57 – 59

– його дедуктивно-номологічна модель 58 – 59

– поняття 64 – 67

– співтовариство 172

науковий закон 67 – 70

– метод 37, 104

– прогрес 147

– факт 62, 74 – 75

– експеримент 112 – 114

науковість 23 – 59

– психоаналізу 26

науково-дослідницька програма 168

Наукознавство 20

невизначеності співвідношення (Гейзенберга) 117 нелінійність 245 неопозитивізм 150

Опис науковий 29, 32, 34, 36, 58

оцінка науково-дослідницьких проектів 170

Пантеоретизм 183

Парадигма наукова 172

Парадокс теоретизування 157

паранаука 30 – 31

передбачувальна функція науки 58 – 59

повсякденне знання 28 – 30

поняття наукове 64 – 67

порівняння 130

постмодерн 236, 249 – 250

Пояснення 41

– наукове 41 – його дедуктивно-номологічна модель 58 – телеологічне 41

Прогрес науковий 147

– науково-технічний 147

проліферація 181

Протоколи спостережень 74

Псевдонаука 31

психологія наукової творчості 20 Раціональна реконструкція 141 “раціональна реконструкція” І. Лакатоса 169

Римський клуб 227

Розвиток науки 179

– внутрішні фактори 148 – 150

– зовнішні фактори 148 – 150

– тенденції 247

розуміння 114 – 129

Сенс 49

Синергетика 238

синергетична епістемологія 246

синтез 130 – 131

системність наукового знання 25

системотехніка 212

складність 88

– теорії 88-91

соціологія науки 20

соціально-гуманітарні науки 247

спостереження 108 – 111

спроб і помилок метод 166, 168, 171

Стиль наукового мислення 85

структура науки 61 – 101

– дисциплінарна 94

структурно-функціонального аналізу метод 130

суб’єкт наукової діяльності 173

суб’єктивність 167

Теоретична (математична) модель 78 – 80

Теоретичне знання 61

Теоретичний закон 80

теоретичні форми наукового знання 77 – 86 теорія 86 – і модель 86

Технократичне мислення 224

технологічне знання 213 – 216

технологія 200, 213 – 216

Технонаука 203

Уявний експеримент 116 – 117

Факт

– науковий 62, 74 – 75

– його теоретична завантаженість 74

фальсифікації концепція 163

– принцип 164

фальсифікаціонізм 164

фальсифікація 163

філософія і наука 13 – 15

– науки, її предмет і задачі 18 – 21

– її зв’язок з іншими дисциплінами 19 – 20

– і історія науки 6, 18

– техніка 189 – 231

– її перспективи 230

філософських проблем науки 21

Фоллібілізм 164

Форма наукового знання 25

формалізація 117, 119 – 121

фундаментальні і прикладні дослідження 144 – 145

Ціннісна нейтральність науки 43 – 44, 55

цінність

– науки 24 – 25, 100, 249 – 250

Іменний покажчик

Агассі Д. 168

Агацці Е. 11, 21, 60

Алексєєв І. С. 21

Ампер А. 86, 114

Апель К. О. 44

Аристотель 18, 147, 172, 180, 183, 192, 196, 198, 239

Архімед 147

Ачинстайн П. 160

Баженов Л. Б. 103, 187

Бальцер В. 160, 187

Бекон Ф. 37, 95, 202, 217

Белл Д. 225

Бердяєв М. А. 189, 221 – 224

Берка К. 147

Бернайс П. 16

Бернал Дж. 10, 21, 22, 148

Бернуллі Д. 80

Бжезинський З. 224

Білоус Т. Н. 8, 161, 187, 188

Білоусов Б. П. 239, 141

Біо Ж. Б. 114

Боголюбов А. М. 195

Бойль Р. 75, 76, 80

Больцман Л. 80, 243

Бор Н. 15, 71, 78 – 80, 108, 124, 145, 147, 172, 185

Борн М. 127

Браге Т. 129

Брейтвейт Р. 152

Де Бройль Л. 84

Бруно Дж. 23, 228

Будко В. В. 8, 161, 188

Бунге М. 73, 102, 160, 191, 213, 214

Бурбакі Н. 118, 145

Бургін М. С. 102, 103

Вавілов С. І. 126, 145

Варелла Ф. 239

Вартофський М. 101, 103, 208

Вебер В. 86

Вебер М. 140

Веблен Т. 224

Вернадський В. І. 13, 22

Віндельбанд В. 99, 103

да Вінчі Л. 10

Вітгенштейн Л. 16, 140

Вольтер Ф. 228

Гайденко П. П. 22, 77, 102, 146

Галілей Г. 10, 56, 57, 89, 110, 116, 117, 174, 180, 198, 217

Гастєв Ю. А. 102

Гегель Г. 10, 13, 21, 37, 95

Гейзенберг В. 66, 81, 102, 110, 117, 127

Гелбрейт Д. 224

Гемпель К. 58, 141, 152, 159

Герлак Г. 149

Герц Г. 85, 102

Гершенфельд Н. 207

Гіббс Дж. 80

Гільберт В. 198

Гільберт Д. 16, 251

Горохов В. Г. 22, 60, 102, 146, 195, 207, 216

Грязнов Б. С. 140, 146,

Гудмен Н. 69

Гумбольдт В. 35, 228

Гуссерль Е. 37, 60, 106,145

Гьодель К. 16

Дайсон Ф. 188

Дальтон Д. 66

Дарвін Ч. 57, 82, 241, 245

Декарт Р. 27, 37, 198, 250

Дессауер Ф. 189

Джеймс У. 155

Джеммер М. 14, 22

Дільтей В. 99

Дірак П. 152, 187

Добронравова І. С. 8, 146, 161, 187, 188, 253

Дрекслер Е. 205, 207

Дьюї Д. 155

Дюбуа-Реймон А. 189

Евдокс 94

Евклід 12, 117, 147

Едісон Т. 197

Ейлер Л. 86

Ейнштейн А. 14, 81, 93, 102, 110, 115, 117, 123, 125, 145 – 147, 153, 166, 172, 181, 183, 228, 239

Еллюль Ж. 189, 200, 220

Енгельмейєр П. 190, 191

Енгельс Ф. 96, 101, 103

Ерстед Х. 20, 114

Жаботинський А. М. 239, 141

Займан Дж. 59, 60

Іванов Б. І. 208, 216

Ільєнков Е. В. 236, 252

Ільїн В. В. 60

Інфельд Л. 81, 102

Йонас X. 189

Калінніков Т. А. 60

Канке В. А. 161, 188,

Кант І. 10, 19, 137, 139

Капіца С. П. 61

Капп Е. 190, 191

Карнап Р. 102, 152, 187, 189

Карно С. 78, 116

Касавін І. Т. 102, 147

Кассирер Е. 65, 101

Кедров Б. М. 103

Кеннон У. 240

Кеплер І. 110, 128, 129

Кляйн Г. 52

Князєва О. Н. 253

Койре А. 20, 198

Комар Е. В. 8, 161, 187, 188

Конт О. 18, 96

Копернік М. 94, 128, 129

Косарева Л. М. 60

Кравченко О. М. 146, 208

Крейг В. 157

Кримський С. Б. 61

Крукс У. 131

Куайн В. 159

Кузнєцов Б. Г. 146

Кузнєцов В. І. 102, 103

Кузнєцов І. В. 126, 187

Кун Т. 17, 19, 20, 43, 60, 159, 168, 170 – 179, 188, 189

Купцов В. І. 22

Курдюмов С. П. 253

Кьюральто Р. 211

К’єркегор С. 15

Лакатос І. 20, 168 – 171, 188, 189

Лаплас П. 85, 102

Лауе М. 228

Левін А. Є. 21

Левін Г. Д. 21

Ледд Дж. 52

Лейбніц Г. 93

Лейтон Е. 60

Ленк Х. 52, 195

Летов О. В. 208

Лефевр В. А. 101

Лешкевич Т. Г. 60

Ліннус Ф. 75 – 76

Лоренц Е. 242

Лук’янець В. С. 146, 208

Луман Н. 248, 253

Макаров З. Ю. 8, 22, 61

Максвелл Д. 78, 87, 88, 93, 116, 172, 214

Маліновський Б. 136

Мальцев А. І. 102

Мамардашвілі М. К. 70, 101

Мандельброт Б. 239

Мандельштам Л. І. 152, 187

Марков М. О. 102

Маркова Л. А. 188

Маркс К. 101, 103, 106

Масуда Й. 232

Матурана У. 239

Мелков Ю. А. 103

Мельвіль Ю. К. 103, 187

Мемфорд Л. 189, 217, 218, 232

Менделєєв Д. І. 82, 102

Меркулов І. П. 147

Мертон Р. 20, 136

Мігдал А. Б. 15, 22

Мікулинський С. Р. 188

Мілль Д. 18, 164

Мітчем К. 195, 232

Моїсєєв М. М. 53, 139, 146

Монж Г. 212

Нагаока Х. 71, 78 – 80

Нагель Е. 155

Надточаєв А. С. 22

Нейрат О. 16

Неуймін Я. Г. 103

Нідем Дж. 13

Нікіфоров О. Л. 22, 146, 188, 189, 216

Ньютон І. 86, 116, 119, 133, 153, 172, 180, 181, 183, 187, 235

Ньютон-Сміт В. 141

Озадовська Л. В. 146, 208

Оппенгейм П. 58

Ортега-і-Гассет Х. 189, 218, 232

Оствальд В. 205

Павлов І. П. 113, 145

Пайєрлс Р. 102

Парсонс Т. 136

Перікл 12

Пікашова Т. Д. 195, 208

Пірс Ч. 15, 22, 59, 164

Піфагор 12

Планк М. 80, 82, 116, 124

Платон 10, 192

Плюснін Ю. М. 60

Попович М. В. 73, 101

Поппер К. 20, 26, 58, 81, 125, 127, 141, 145, 159, 161 – 171, 174 – 176, 179 –181, 185 – 189

Порус В. Н. 22, 146, 253

Пригожин І. 192, 194, 239, 241 –243

Птолемей К. 78

Радкліфф-Браун А. 136

Ракітов А. І. 103

Рамсей Ф. 157

Рапп Ф. 211, 230

Рассел Б. 16

Ратніков В. С. 8, 22, 61, 195, 208, 216

Резерфорд Е. 71, 78 – 80, 113, 174

Рейхенбах Г. 155

Ренувьє Ш. 15

Рожанський І. Д. 101

Розін В. М. 195

Розов М. А. 22, 60, 102, 146, 195, 207, 216

Розов Н. С. 19, 22

Рузавін Г. І. 68, 103, 146

Руткевіч А. М. 59

Савар Ф. 114

Самардак М. М. 8

Самарський А. А. 101

Саппес П. 160

Сачков Ю. В. 146

Сендс М. 60

Сен-Сімон К. 96

Сколімовські Х. 190, 213

Сміт А. 240

Смоллі Р. 207

Снід Д. 160, 187

Соколов Л. А. 26, 246

Сокулер З. А. 102, 147

Спенсер Г. 22, 61

Спіноза Б. 228

Стенгерс І. 192, 194

Стьопін В. С. 22, 60, 103, 195, 207, 208, 216, 253

Тарський А. 16

Том Р. 60, 147

Томпсон П. 52

Томсон (лорд Кельвин) В. 67

Торричеллі Е. 198

Тулмін Ст. 20, 140, 146, 159, 253

Уайтхед А. 20, 83, 102

Уатт Дж. 197

Уйомов А. І. 73, 102

Умов Н. А. 72, 101

Уевелл У. 18, 20,24

Фарадей М. 14

Фейгль Г. 159

Фейєрабенд П. 20, 159, 179 – 186, 249

Фейнман Р. 14, 22, 26, 60, 205

Фігуровська В. М. 216

Фреге Г. 16

Фрейд З. 27, 60

Хайдеггер М. 40, 191, 194, 219, 232

Хакслі О. 225

Хейєрдал Тур 207

Хінтікка Я. 187

Холтон Д. 20, 141

Хунінг А. 228

Цехмістро І. З. 8, 161, 187

Чернікова І. В. 252

Чешев В. В. 208, 216

Чіммер Е. 189

Шаров А. А. 102

Шашкова Л. А. 195, 208

Швирьов В. С. 103, 139, 143, 146

Шеллінг Ф. 14, 95

Шеррінгтон Ч. 238

Шлік М. 16, 189

Шрейдер Ю. А. 102

Шредінгер Е. 126, 242

Штайнлехнер М. 249, 253

Штанько В. І. 6, 8

Штегмюллер В. 160

Штерне К. 101

Юм Д. 40, 42, 43

Ясперс К. 189, 191, 193, 194, 251, 253

Навчальне видання

Ратніков Володимир Сазонович

Основи філософії науки і філософії техніки

Навчальний посібник

Редактор О. Скалоцька

Оригінал-макет підготовлено В. Ратніковим

Підписано до друку 22.22.2222 р.

Формат 29,7.42 .. Папір офсетний.

Гарнітура Times New Roman.

Друк різографічний. Ум. друк. арк. 22222

Наклад прим. Зам № ьтьбтьбтьтьбть

Вінницький національний технічний університет,

навчально-методичний відділ ВНТУ.

21021, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 95,

ВНТУ, ГНК, к. 2201.

Тел. (0432) 59-87-36.

Свідоцтво Держкомінформу України

серія ДК № 3516 від 01.07.2009 р.

Віддруковано у Вінницькому національному технічному університеті

в комп’ютерному інформаційно-видавничому центрі.

21021, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 95,

ВНТУ, ГНК, к. 114.

Тел. (0432) 59-87-38.

Свідоцтво Держкомінформу України

серія ДК № 3516 від 01.07.2009 р.

__

 

 

– Конец работы –

Используемые теги: основи, філософії, науки, філософії, техніки, Навчальний, посібник0.103

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основи філософії науки і філософії техніки Навчальний посібник

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ОСНОВИ Філософії НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ україни... Одеський державний економічний університет...

ПОНЯТИЕ, ПРЕДМЕТ, МЕТОДОЛОГИЯ И ИСТОЧНИКИ НАУКИ КОНСТИТУЦИОННОГО ПРАВА. КОНСТИТУЦИОННОЕ ПРАВО КАК УЧЕБНАЯ ДИСЦИПЛИНА КП ® юридические науки ® общественные науки
ПРИМЕРЫ СОБЫТИЙ И ДЕЙСТВИЙ... Событие смерть Президента РФ новые выборы... Правомерное действие принятие законопроекта в м чтении ГД передачу его на рассмотрение СФ...

Основи правознавства. Навчальний посібник
Навчальний посібник... для студентів технікумів залізничного транспорту... Кременчук...

Основи римського приватного права: Навчальний посібник - Львів
Тищик Борис Йосипович... Основи римського приватного права Навчальний посібник Львів Ред вид... ПЕРЕДМОВА...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Рабінович П. М. Основи загальної теорії права та держави. Видання 5-те, зі змінами. Навчальний посібник
ЗМІСТ... ЧАСТИНА ПЕРША ПРАВА ЛЮДИНИ І ПРАВОВА ДЕРЖАВА ТЕОРЕТИКО МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ Тема Основні права людини як загальносоціальне явище...

Истоки и теоретические основы паблик рилейшнз. Истоки и теоретические основы паблик рилейшнз (ПР)
Смоленский государственный университет... Н Н Розанова ПАБЛИК РИЛЕЙШНЗ Пособие к семинарским занятиям...

Академия наук СССР ПАМЯТНИКИ ИСТОРИИ НАУКИ
На сайте allrefs.net читайте: "Академия наук СССР ПАМЯТНИКИ ИСТОРИИ НАУКИ"

Научные основы экологии, разделы общей фундаментальной и частной экологии. Понятие экологической медицины и её место в системе экологических наук
Классификации общей экологии... По размерам объектов изучения в общей экологии выделяются...

Глава 1. Статистика финансов как наука. Финансовая информация как основа статистических исследований в статистике финансов
Высшая школа бизнеса... Факультет банковского дела...

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам