рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ

ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ - раздел Философия, ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ Українська Філософія, Існування Якої Налічує Більше Тисячі Років, Лише В Наші...

Українська філософія, існування якої налічує більше тисячі років, лише в наші дні набула статусу національної філософії. Адже протягом сторіч українська духовна культура та її здобутки привласнювалися ін­шими народами, особливо тоді, коли історія їхня виявлялася значно коро­тшою. «Коли французький лицар, пише Ю. Липа, - здобув іспанський за­мок, він полонив власника замку, але зоставив старі замкові папери в по­рядку. Коли московський чи інший подібний завойовник здобув українсь­кий замок, він або спалив старі замкові папери, або, що частіше, підроб­ляв там підписи і дати»1.

Ці привласненні багатства знову вертаються до скарбниці українсь­кого народу. Досить тяжким є цей процес в національній філософії і це пов'язано не тільки з відсутністю державно-національної самостійності, але й з тим, що саме розуміння національної специфіки формується до­сить пізно. Так, якщо Геґель нерозривно пов'язував національні особли­вості переважно з мовою 2, то автор першої праці з української філософії Д. Чижевський розширює розуміння цього питання - «стремління до про­стоти і прозорості у англійців, стремління до симетрії і схематизму у фра­нцузькій філософії, стремління до відкриття діалектичних моментів про­тиріч і «руху» думки між ними - німецької» .

Інший український філософ О. Кульчицький, аналізуючи структуру філософського знання, стверджує, що філософська антропологія, яка інте­грує здобутки таких складників філософського знання, як онтологія, гно­сеологія та аксіологія, разом з тим не може обмежуватися роздумами над сферою загальнолюдського, що на ділі є тільки ідеальною абстракцією. Адже загальнолюдське існує насправді у конкретних постатях національ­них чи епохальних типів, формування яких зумовлене національними чи епохальними («історично-часовими») психічними структурами 4. Ці пси-

1 Липа Ю. Призначення України. - Львів, 1992. - С. 228.

2«.. .Коли думка виражена власною мовою народу.. .свідомість безпосередньо упевнюється, що ці поняття не чужою, а своєю власністю» - Гегель Г. В. Ф. Лекции по истории философии // Соч.:В14т.-Л., 1935.-Т. 11.-С. 360-361.

3 Чижевський Д. Нариси з історії філософії на Україні. - Мюнхен, 1983. - С. 12.

4 Кульчицький О. Основи філософії і філософічних наук. - Мюнхен. - Львів, 1995. - С. 27.


Частина VIII. Історія української філософії

хічні структури включають в себе всю духовну культуру народу, в тому числі і світоглядно-філософські орієнтації його.

В характеристиці української національної філософії можна виді­лити певні етапи розвитку. У першу чергу слід відзначити так званий до-класичний та класичний періоди розвитку української філософії.

У докласичному, який охоплює ХІ-ХУИ ст., у свою чергу можна виділити такі етапи:

- міфопоетична свідомість давнього слов'янства;

- філософія Києворуської доби;

- філософія ХІУ-ХУІ ст.;

- Острозький культурно-освітній центр та Києво-Могилянський колегіум.

Класичний період (починаючи з творчості Григорія Сковороди) можна поділити на:

- Г. Сковорода - родоначальник української класичної філософії;

- Університетська філософія в Україні;

- українська філософія другої половини XIX ст.;

- новітня українська філософія.

Зрозуміти суть національної філософії неможливо без виділення її основних засад - етнонаціональних характеристик її. У зв'язку з цим необ­хідно згадати про порівняно нове у сфері гуманітарного знання поняття, яке великою мірою полегшує вивчення етнонаціональних характеристик суспі­льного буття, особливо його культурно-духовних аспектів. Йдеться про поняття «менгалітет» (від лат. тепз - розум), введене до наукового обігу на початку XX ст. групою французьких істориків. Ця група формується навко­ло створеного у 1929 р. часопису «Аннали економічної і соціальної історії», звідки і пішла назва цього об'єднання істориків - «школа «Анналів»». Мен­талітет (або ментальність) - це певного роду «канон інтерпретацій», «пси­хологічний інструментарій («оий11а§е тепіаіе», як кажуть учасники школи «Анналів»), який синтезує (здебільшого на дораціональному, емоційно-латентному рівні свідомості) традиції, вірування, звичаї певної, зокрема етнонаціональної спільноти у їх «реальному» та «уявному» вимірах - мар­новірства, фантазії, міфи, символи, ритуали, фобії та інше.

Менталітет, таким чином, інтегрує хаотичний і різнорідний потік на-півусвідомлених сприйнять і вражень, характерний не для окремих індиві­дів, а саме для людських спільнот («німотної більшості») в упорядковану картину світу - світогляд, тобто таку невидиму «культурну сферу», яка ви­значає і основні спрямування національної філософії. Ці спрямування, або основні ментальні особливості, можна виділити як «поліфонізм» (багатого­лосся різних культур - трипільської, іраномовної - скіфи та сармати, тюрк-


Історія філософії

ської - половці та печенеги, германської - готи, грецької, римської, пра-слав'янської), «антеїзм» - домінування жіночого начала в світосприйманні русичів та українців, «кордоцентризм» - світоглядна орієнтація на внутрі­шній світ людини («серце»). Як зазначає О. Кульчицький - «Зрештою укра­їнська культура запозичує і повністю стверджує окцидентальний персона­лізм, але надає йому дещо іншого напряму... напряму розбудови особи вглибину, замість експансії в ширину. У своєму світосприйманні українська культура, як сила, що формує національну психіку, здійснює, таким чином, «орієнтацію на Європу» . Говорячи про ці особливості світоглядно-філо­софської ментальності, ми наголошуємо звичайно, лише на її провідних домінантах, характерних рисах, виразних тенденціях, якими визначається специфічність, унікальність і неповторність цієї ментальності. Проте це зовсім не означає відсутності в українській філософії інших, відмінних і навіть альтернативних щодо названих аспектів та моментів, хоча ці останні (скажімо, натуралістично-реалістичні, раціоналістичні, моністично-моноло­гічні тощо) існують як «доповнюючі анклави» в антеїстично-екзистенцій-но-кордоцентричному контексті, утворюючи з останнім неповторну діало­гічно-гармонійну цілісність - Українську філософську думку.

Першим етапом її формування є міфопоетичний світоглядний прос­тір, відображений в усній народній культурі, в билинному епосі, в свід­ченнях стародавніх греків та арабів, у вітчизняних хроніках та літописах і, нарешті, в знайденій у 1919 р. А. Ізенбеком та дослідженій Ю. Миролю-бовим, М. Скрипником, Б. Рабіндером і В. Яценком так званій «Велесовій книзі». Донедавна її текст кваліфікувався (головним чином з ідеологічно-політичних міркувань) як «фальшивка» (варто згадати долю «Слова о полку Ігоревім», яке не визнавалося історичним документом до того часу, поки його зміст не був розтлумачений вихованцями Києво-Могилянської академії). Зміст «Велесової книги» формувався у ІУ-У ст. і був «записа­ний» дощечках у XX ст. (до нас потрапив не сам оригінал, а копія XVII ст., що й стало формальною «підставою» для сумнівів в історичній досте-менності документа).

Ментальні особливості, зафіксовані цими пам'ятками, визначили особливості формування національної української філософії, яка народжу­ється в Києворуську добу (у 1051 р. з'явилася перша філософська праця київського митрополита Іларіона «Слово про закон і благодать». Тим то XXI ст. завершує перше тисячоліття української філософії та відкриває їй шлях у друге тисячоліття.

1 Кульчицький О. Основи філософії і філософічних наук. - С. 155. 746


Частина VIII. Історія української філософії

Сучасні українські історики початок ет-Філософія Києворуської добиногенезу східнослов'янських народів -

українців, білорусів, росіян відносять до «докиєворуської доби» (V ст.). Як свід­чать новітні дані археології, історії, ет­нолінгвістики та інших наук, праукраїн-ський етнос виникає наприкінці V - на початку VI ст., прабілоруський і пра-новгородський - у VIII ст., прамосковський (праросійський) - у ХІ-ХП ст.1

До X ст. завершується процес об'єднання слов'янських племен у єдину державу, де мешканці її розрізняли власне «Малу Русь» (по аналогії з грецьким розумінням «Малої Греції», як автохтонних територій, а «Великої - як колонізованих земель) - метрополію і решту києворуських земель 2. Наймогутніша держава Західної Європи створює могутню культуру, втому числі і оригінальну філософію. Зміст її висловлений в цитаті візантійського філософа УН-УШ ст. Іоанна Дамаскіна з його «Діалектиці», наведеній в одному з перших перекладених з болгарської мови «Ізборників Святослава» (1073): «Філософія є пізнанням сущого, оскільки воно суще, тобто пізнання природи сущого. І ще: філософія є пізнанням речей божественних і людсь­ких, тобто видимих і невидимих. Далі, філософія є помисленням про смерть як довільну так і природну... Далі філософія є уподібненням богові... Фі­лософія є мистецтвом мистецтв і наукою наук, оскільки філософія є почат­ком усякого мистецтва... Далі, філософія є любов'ю до мудрості: істинна ж мудрість є бог. А тому любов до бога є істинна філософія»3.

Домінуючим у подальшому становленні києворуської філософської думки стає платонівський (за походженням) мотив філософії як «любо-мудрія», тобто «софійне» розуміння філософського знання. У платонічно-християнській традиції «софія» (мудрість) тлумачиться не як абстрактно-монологічне, а як особистісно-плюралістичне (із зображенням внутрі­шньої автономії особистісно-неповторних моментів) знання.

Саме особистісність «софійного» знання дає можливість розглядати києворуську (українську) ментальність як екзистенційну, а християнство в Києворуській духовності сприймати «під знаком Софії». Недаремно саме

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

Філософський факультет кафедра історії філософії... ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ... Підручник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЧАСТИНА І. ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ
Розділ і. Філософія в Стародавній Індії та Стародавньому Китаї Становлення індійської філософії „ .. „ Індійська філософія - одна з унікальні- Специфіка сприйнятт

Розділ 3. Антична філософія
г, . .. Даний розділ є продовженням вивчення Загальні риси античної^ .. г Ф .... ... антично

Середня класика
_ .. Софісти як явище античної філософії * (У-ІУ ст. до н.е.) цікаве і суперечливе. З одного боку, з ними пов'язують добу грецького просвітництва, називаючи їх «вчителями мудрості

Філософія високої класики. Платон
У походженні Платона (427-347 рр. до н.е.) поєднались дві видатні і дуже поважні гілки античної аристократії: рід батька сягає останніх ца­рів Аттіки - Кодридів; рід матері пишався видатним

Розділ і. Раннє Середньовіччя
Патристика (від лат. раїег - отець) - філософія і теологія Отців цер­кви, тобто духовно-релігійних керманичів християнства - охоплює період до VIII ст. За змістом у межах цих семи століть ро

Латинська патристика
ристика представлена низкою видатних діячів, серед яких особливе місце за­ймає постать Авґустина. Його творчість - то вершина латинської патристики, проте, поява такої визначної особистост

Розділ 2. Середнє Середньовіччя. Від патристики до схоластики
Кінець п'ятого століття для Західної Європи ознаменувався падінням Римської імперії під натиском остготів. Історично - це час остаточного за­непаду античності, життєві сили якої вже були підірвані.

Розділ 3. Пізнє Середньовіччя. Філософія схоластики
Схоластика (від лат. зспоіа - школа) - шкільна наука, шкільний рух у період західнохристиянського середньовіччя; релігійно-філософські вчен­ня, що на противагу містиці, вбачали шлях осягненн

Середня схоластика
Свідчення про століття, що розпочалось з понтифікату папи Іноке-нтія III (1198-1216 рр.) досить суперечливі, як, певно й сам історичний час. З одного боку, XIII сторіччя було ознаменоване тріумфом

Розділ 4. Філософія доби Відродження
¥ . та. Здається, важко знайти таку історичну Історичне місце Відродження_ .. _ _ . ■> г ■' . „

ЧАСТИНА III. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ ХУІ-ХУПІ СТ.
т .. , Філософія Нового Часу є терміном, який Історико-філософське * є •- г т Т. широко застосовується в наближеній нам означення

СТаВЛеННЯ ДО ДІЙСНОСТІ л ~ тлл гг и,с
^ Ф. Бекона є дослідження Ю. П. Михале- нко (Бзкон и его учение. - М., 1975), ос­новні тези та порядок висвітлення про­блеми якого ми покладемо в основу з'ясування зазначеного питання.

Рацюналізм Декарта
г ленням до визначення істини: вона му- сить бути абсолютною, повною, вічною і незмінною. їй властивий всезагальний і обов'язковий характер. Тому ідеаль­ним для подібного знання

Філософія оказіоналізму. А. Гейлінкс та Н. Мальбранш
. _ „ . Засновником оказіоналізму, досить по- Арнольд Геилшкс,. , •' тужного філософського напрямку у XVII ст., є Арнольд Гейлінкс. Він вин

Теорія історичного пізнання Д. Віко
Джамбаттпіста Шко народився в Неаполі 13 червня 1668 р. у сім'ї бібліотекаря. Після закінчення школи він розпочинає вивчення філософії. Проте, втративши інтерес до класичного для університет

Феномен Німецького Просвітництва та його основні риси
„ й . Історично епоха Просвітництва для Ні- Культурна обумовленістьу „_ гттт ^ . 7, _ : .... _•». меччини це XVIII

М0ЖЛИВ1 СВІТИ
кавим, оскільки в ньому переплітаються практично всі щойно розглянуті пробле­ми щодо субстанції, пізнання, необхід­ності, можливості і т. д. Для того аби розпочати цю тему, варто згадати

Постать X. Вольфа у розвитку Німецького Просвітництва
Кажучи про початковий етап Німецького Просвітництва у філосо­фії, крім імені Ляйбніца слід обов'язково згадати ще постать Християна Вольфа (1679-1754). Проте, як не дивно в радянських підруч

Філософія І. Канта
З постаті Канта не лише розпочинається один з найважливіших пері­одів у розвиткові історії філософії - німецька класична філософія, - але й формується новий стиль філософського мислення. Так само я

Розділ 2. Німецький ідеалізм
Філософія Й. Г. Фіхте Приступаючи до розгляду філософії Йоганна Готпліба Фіхте, ми маємо відзначити, що у вітчизняній традиції історії філософії це, мабуть, одна з найменш досліджен

Становлення китайської філософії
т- . . Намагаючись зазирнути у таємниці ки- Культурно-соціальш „ „ .. ^ . *ґ таиської найвищої мудрості, ми не по- передумови ,_ ^ г

Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха
Безумовна сила та завершеність форми, яку надав філософії Геґель породила в Німеччині ЗО-40-х років XIX століття надзвичайно специфіч­ну ситуацію, коли велика кількість адептів філософії, здійснююч

Криза новочасної філософської парадигми
Розділ і. Позитивізм Позитивізм О. Конта ™ . . Огюст Конт народився 19 січня 1798 р. Життя і творчість., г . у Монпельє; навча

Розділ 2. Другий позитивізм
Друга історична форма позитивізму, відповідно позитивної філосо­фії, що прагнула здійснити перетворення філософії у науку шляхом мак­симального зближення її з конкретними науками, була представлена

Емпіріокритицизм Р. Авенаріуса
ю„„„ „ . Поняття «емпіріокритицизм» було вве- ОЧЄННЯ Про «ЧИСТИЙ ДОСВІД» г. л • /г ~ дено Р. Авенаріусом, буквальний смисл - «критика досвіду». Авенарі

Розділ 3. Неокантіанство
Неокантіанство, або неокритицизм, виникає і формується у другій половині XIX ст. Основна його мета - розвиток і перетворення трансцен­дентальної філософії Канта. Неокантіанський рух розпоч

Баденська школа. Філософія В. Віндельбанда
Представники Баденської школи неокантіантсва - то славетні німе­цькі філософи: Вільгельм Віндельбанд (1848-1915), засновник цієї школи, Генріх Ріккерт (1863-1936), найталановитіший уч

Історія філософи
г т т зку важливих теоретико-методолопчних проблем історико-філософського пізнан­ня, зокрема: предмет, характер, смисл, призначення історії філософії, факт

Розділ 4. Неогеґельянство
Зародження неогеґельянства в Англії відноситься до 60-х років XIX ст., коли була опублікована книжка Дж. X. Стірлінга «Секрет Гегеля» у 1865 р., який перший ознайомив англійців із гегелівською філо

ЖИТТЯ 1 ТВОРЧІСТЬ і£оо ті / -1г ч
1788 р. у Данцигу (нині Гданськ) у сім і комерсанта. Навчався у гімназії Вайма-ра, де вивчав класичну філологію - гре­цьку мову, латину, античну літературу. У 1809 р. А. Шопенгауер вступає до Ґетгі

ФІЛОСОФІЇ
Парадигма сучасної філософії, що прийшла на зміну філософській парадигмі Нового часу, починає формуватись у 30-40-ві роки XIX ст. Криза моністичного матеріалізму і моністичного ідеалізму, які були

Розділ і. Неопозитивізм
Основи філософії позитивізму, як відомо, були закладені у 30-ті роки XIX ст. французьким філософом О. Контом та його молодшими сучасни­ками Дж. Ст. Міллем та Г. Спенсером. Всупереч всій попередній

Розділ 2. Постпозитивізм та аналітична філософія
,-,. . Карп Раймунд Потер (1902-1994) - Філософська доктрина _ ^ і ,. , .« ¥. _ британський філософ австрійського по- Карла Поппера г

Розділ 3. Прагматизм
Основні ідеї прагматизму були сформульовані американським мис­лителем Ч. С. Пірсом (1839-1914) у доповіді, прочитаній на засіданні «Метафізичного клубу» у 1872 р. у Кембриджі, пізніше опублі

Розділ 4. Філософія марксизму
., . . .. Засновник марксизму - Карл Маркс Марксів різновид сучасної/1010 100,ч ^ ] к ■ ,.

Маркс К. Критики Готської програми. - С. 19.
4 Там само. Історія філософії долана приватна власність, і тому робітники у ньому вже «раціонально регулюють свій обмін речовин з природою», ставл

Розділ 5. Філософія тоталітаризму
_,. Наприкінці XIX ст. на шлях активної Більшовизм діяльності стає В. І. Ленін (1870-1924). У 1895 р. він об'єднує робітничі марксист­ські гуртки Петербурга в «Союз бороть­

Ленін В. І. Матеріалізм і емпіріокритицизм // Повне зібр. творів. - Т. 18. - С. 351.
Частина VI. Розвиток сучасної світової філософи певний (прогресивний або реакційний) суспільний клас зі своєю політич­ною програмою та політичними інтересами. Ленін відв

Розділ 6. Екзистенційна філософія
Тоталітарна свідомість XX ст. була своєрідною «бічною гілкою» (то­чніше - навіть патологічною аберацією) новочасного раціоналістичного абсолютизму, переломленого крізь призму російського орієнтальн

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

Особливості філософи
поняття ніж «постмодернізм», яке ви- постмодерну_ . . * ' кликало б таку велику кількість тракту- вань, інтерпретацій та оцінок. Як ствер­джує відомий

Розділ і. Докласичний розвиток російської філософії
т Вихідною формою людської суспільнос- Історичне передпостання . . ^ ґ ... ... , ч •« » ті на світанку людської історії є племінна («пролог»)

Розділ 2. Класичний період російської філософії
Починаючи з Володимира Соловйова російська філософія вступає в новий етап, який має всі ознаки розквіту. Він продовжується з кінця XIX до середини XX століття і пов'язаний з низкою імен, які за рад

КОСМ13М тл • — . .„ . .
телями. Всі вони в тій чи іншій мірі до­давали їй неповторного колориту. Зок­рема, непоказний бібліотекар Микола Федорович Федоров (1829-1903), майже нічого не друкуючи при житті,

Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622.
Історія філософії Софії-Мудрості в Київській Русі було присвячено три її головні собори: в Києві, Новгороді та Полоцьку, а хрещення Русі змальовується одним із перших ки

Могилянськии колегіум
•' новленню освітньо-культурного проце- су сприяє і той факт, що в ХУ-ХУІ ст. українське юнацтво отримувало освіту в західно-європейських, у першу чергу італійських університетах. -

КуЛЬТурНО-фіЛОСОфСЬКе -. .. /1тт іпіоч -г є с
■ ,„ * . України (1917-1918) було багато зроб- піднесення 20-х років г \ ' ■' . .. г , . . ч лено для відродження

ЗАТ"ВШОЛ",ДК№15 03151, Київ-151, вул. Волинська, 60.
Пропонуємо сучасні філософські видання вітчизняних авторів 1. Горський В. С. Філософія в українській культурі. — К.: "Центр практичної філософії", 2001. — 240

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги