рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622.

Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622. - раздел Философия, ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ Історія Філософії Софії-Мудрості В Київській Русі...


Історія філософії

Софії-Мудрості в Київській Русі було присвячено три її головні собори: в Києві, Новгороді та Полоцьку, а хрещення Русі змальовується одним із перших київських любомудрів Іларіоном як прихід «премудрості Божої» -Софії. Тому мудрість є не просто «віданням» (знання). Вона є знанням не речей самих по собі, а їхньої суті, сенсу, який є не що інше, як «божест­венний задум» їх творення. Отже, філософське знання спрямоване не на зовнішній світ як кінцеву мету пізнання, а на оволодіння через світ божес­твенною істиною, яка і є таємницею людського буття. Тому що істина має надприродний характер, то вона, тобто істина, з'являється для людини як певний знак, який вимагає спеціального тлумачення (екзегези). Києвору-ський мислитель Клііментп Смолятич (середина XII ст.) виділяє два шляхи пізнання істини - приточний (через міркування над книгами - «прит­чами») та благодатний («осяяння» божественним світлом, в якому істина може виступати не тільки озвученим словом, а й мовчанням). Пошуки істини, тобто вищої мудрості-філософії набувають суб'єктивного харак­теру і спрямоване на розгадування сенсу власного «Я».

Цей своєрідний антропоцентризм Києворуського світогляду досить виразно змальовує ще один мислитель Кирило Туровськмй (1130-1182). У своєму «Слові до розслабленого» філософ, звертаючись до «розслабленого» (людини) стверджує рівноцінність макрокосму (природи), та мікрокосму (людини), поскільки вони є творінням Божим. Екзистенційно-софійне спря­мування києворуського «любомудрія», що формувалося у творчому діалозі візантійського християнства та слов'яно-української міфопоетики, виразно виявило ще одну тенденцію. Органом розуміння (просвіщання) як способу осягнення істини тут виступає серце. У людині, що є точкою перетину світу благодаті та світу гріха, центром цих протидіючих сил є серце, яке зводить воєдино думку, волю та віру. Такий кордоцентризм ми спостерігаємо в праці митрополита Іларіона «Слово про закон і благодать» (XI ст.), коли він пише про те, що князь Володимир, задумавши ввести християнство, тим самим прилучився до вищої мудрості - у нього в серці «засяяв розум».

В процесі діалогу з візантійством східнослов'янська міфопоетика наполегливо шукає «посередника» між трансцендентним та природнім. Це знайшло відображення в «Повчанні» Володимира Мономаха, в куль­турі Діви Марії (образ Марії на апсиді Софіївського собору в Києві з мо­литовно піднесеними руками явно ініційований міфологічними зображен­нями Берегині, Великої богині). Функцію «посередників» виконують ан­гели, насамперед архангел Михаїл, беручи на себе роль давньоруських міфологічних оберегів. На відміну від панівних у західноєвропейському середньовіччі уявлень про абсолютну відчуженість душі від тіла (тіло -«темниця душі») києворуські мислителі, зокрема Кирило Туровський,


Частина VIII. Історія української філософії

наголошують на органічній єдності плоті й душі в тілі. Тіло при цьому розглядається як те, що може протистояти духові, але не душі.

Визначаючи особливість розвитку духовної культури східнослов'ян­ського варіанту середньовічної філософської парадигми (тим більше, що саме ця парадигма стає єдиним варіантом, починаючи з XV ст.), слід звернути ува­гу на етноментальну неоднорідність (принаймні з V ст.) східних слов'ян, що і приводить до внутрішніх відцентрових процесів, починаючи з XII ст. і зовні­шнім завершенням яких виявилася татаро-монгольська навала XIII ст.

Після політичних акцій, спрямованих на піднесення Володимиро-Суздальського князівства шляхом розгрому Києва, проведених Юрієм Долгоруким та його сином Андрієм Боголюбським, відбувається відокре­млення північно-східних земель від Русі. «Російський радянський історик В. А. Кучкін, з посиланням на А. А. Шахматова, пише: «Звичайно під «Пів-нічно-Східною Руссю» розуміють територію Волго-Окського міжріччя. Та­ке розуміння правильне для найдавнішого періоду, але тоді щодо цього району не вживалося поняття Русь (курсив наш - А. та І. Бичко). Остан­нє ввійшло в ужиток тільки після монголо-татарського завоювання» .

Тож не дивно, що сепаратизм північно-східних земель у сфері полі­тики супроводжувався сепаратизмом духовно-ментальним, вірніше, не су­проводжувався, а спирався на вже існуючий, відмінний від «поляно-руського» (українського) «володимиро-суздалький» (пізніше «московський») менталітет північно-східного периферії Київської Русі, який набагато пізні­ше стали називати «російським» або «великоруським». Протягом XV, XVI і першої половини XVII століття культура Західної Русі й Русі Мос­ковської, - читаємо ми у М. С. Трубецького, - розвивалась настільки різ­ними шляхами, що до половини XVII століття різниця між цими двома культурами стала надзвичайно глибокою»2.

Філософія ХІУ-ХУІ ст.: Аюгивний Розвиток РУСІ ^ пеРеРв
Т. .. „ татаро-монгольською навалою (1240-

агюграфія, український ,.^£ ч Ґ

г т . г . 1320 рр.), яка хоч і була недовготрива-

неоплатошзм, полемісти гг' ' „ .

лою, все ж викликала руйнацію, здир­ства і що особливо трагічно - це те, що всі торговельні артерії повернулися на Схід і Україна опинилася за їх ме­жею, втративши роль одного з центрів світової європейської культури. З утворенням Кримського ханства в 1449 р. на кордонах з'являється новий агресивний сусід все це відображається в народному епосі - думах, герої

1 Кучкин В. А. Формирование государственной территории Северо-Восточной Руси в Х-ХІУ вв.
-М, 1984.-С.З.

2 Трубецкой Н. С. К украинской проблеме // Трубецкой Н. С. История. Культура. Язмк. - С. 362.


Частина І. Історія Стародавньої філософії

ньої міфології розглядали «псіхе» - душу в значенні свідомої себе душі, незалежної від тіла (М. С, С. 550). Душа є безсмертною, оскільки вона мандрівна. Однак це мандрування вічної душі неможливе без обов'язко­вого втілення, вона мусить перейти по смерті людини в тіло новона­родженої істоти. Що це за тіло істоти, - нижчого чи вищого рівня, - зале­жить від праведності попереднього життя. Відтак, піфагорійці визнавали не лише мандрівний характер душі, але й спроможність до вдосконален­ня. «Душа переходить різні ступені через життя в рослинах, тваринах, людях і може дійти до божого ступеня. Найвищий стан - перехід у зорю, бо піфагорійці вірили в споріднення душі з чистою субстанцією зір; інко­ли говорили про субстанцію вогню» (М. С, С. 546).

Ксенофан та Елейська школа*»»*"« (бл- 565^^ традиційно
.. ,... вважають попередником творчості елеи-

* * ців (Парменід, Зенон, Мелісс із Самосу)

і, зокрема, попередником філософії Па­рменіда. Хоча цей зв'язок тематично умовний, оскільки хронологія мотивів творчості Ксенофана та Парменіда свідчать про зміну провідного і похідного значення взаємин. Існує думка, що Ксенофан підготував появу основних ідей філософії Парменіда, а зго­дом застосовував вже для власної творчості наробки останнього. Це сто­сується, зокрема, і вчення про єдине божество. Стратегія мислення обох філософів практично однакова. Якщо ж зважити на тривалість життя Ксе­нофана - 92 роки, ця думка цілком заслуговує на увагу.

Найбільшого визнання серед сучасників Ксенофан здобув завдяки новітнім поглядам на природу божества, тобто в царині теології. Його супротивниками стали авторитети Гомера та Гесіода в міфологічному напрямку з'ясування істоти богів. Ксенофан виступив з критикою припи­сування богам людських вчинків, які мають неетичний характер: «Все те Гомер, а також Гесіод богам причепили, Що між людьми і ганьбою усюди і соромом зветься: Красти, перелюб чинити, обманювать мішма взаємно» (М. С, С. 556).

За Ксенофаном, саме люди створили образи богів за власною подо­бою, тобто уклали антропоморфні уяви про богів: «От якби руки так мали корови, чи коні, чи леви, Або руками писали і твори творили, як люди, Коні тоді богів малювали б подібних до коней, І до корів теж корови й тіла їм такі надавали б, Той самий вигляд усі геть докладно, що кожне з них має» (М. С, С. 556).

З критики антропоморфних уявлень людей про богів Ксенофан ви­сновує і твердження щодо існування не багатьох богів (люди приписують


Історія філософії

яких, орієнтовані на боротьбу за рідну землю та народ, подібні до билин­них богатирів, хоча вже реальні люди - козак Голота, Байда.

Ситуація, проте, мала й більш загальний морально-етичний філософ­ський аспект: перед лицем «тлінності» земного буття виникає постать «ге­роя духу», який рішуче протистоїть примарним принадам «світу цього». Цим настроям цілком відповідали герої так званої агіографічної літератури (від грец. «агіос» - святий) - «житія святих», розповідь про яких склала цілі збірники - патерики (один із найвідоміших - «Києво-Печерський патерик» ХІН ст.) У 1489 р. було створено так звану «Четью» - житійний збірник-календар, у якому вказувалися дні вшанування кожного святого. Героєм житія є святий - борець за праведне життя, який не словом, а власним при­кладом, подвигом - виборює добро і праведність будь-якою ціною. А це вимагає здебільшого зречення всього земного, чужість, «іншість» (несхо­жість на звичайну людину) у ставленні до світу. Для досягнення святості необхідно від початку обрати беззастережно Бога, а не світ. Святість, що досягається «іншістю» («шочеством»), є найвищим рівнем одухотвореності й має своєю альтернативою бездуховність. Моральною протилежністю свя­тості постає гріх. В агіографічний літературі знаходить свій вияв одна з провідних рис української світоглядної ментальності - екзистенційна зоріє-нтованість на внутрішнє, духовне життя людини. Ця ж риса виразно вияв­ляється й у надзвичайно поширених в Україні XIV - XVI ст. ідеях неопла­тонізму, представлених вченням ісихазму (від грец. «ісихія» - спокій, німо­тність) та ареопагітизму (твори Псевдо-Діонісія Ареопагіта були перекла­дені на давньоукраїнську мову ще у 1371 р. афонським ченцем Ісайєю). В основі ісихазму лежить ідея безпосереднього єднання людини з Богом, що досягається самозаглибленням людини у свій внутрішній світ, наслідком якого є стан «просвітлення». Він досягається «очищенням» розуму («інтелі­генції») від будь-яких раціональних понять, яке є суто екзистенційним (а не формально-дискурсивним) актом.

Ареопагітичні твори з їх містично-апофатичною діалектикою ши­роко використовувалися у творчості українських полемістів ХУІ-Х\Ш ст., що була тісно пов'язана з діяльністю так званих братств, які виникали в багатьох містах України та Білорусі.

Одним із перших полемічних творів був «Ключ царства небесного» (1619-1621) та «Книга про правдиву єдність православних християн» (1623) Захарія Копистенського (пом. 1627), «Катехізис» (1627) Лаврентія Зизанія (пом. після 1633) та ін. Полемісти захищали позицію українського православ'я, апелюючи до ірраціоналістично-екзистенційної аргументації в дусі ареопагітизму. Найвідомішим серед полемістів був Іван Вишенсь-кий (бл. 1550 - бл. 1620). У центрі його уваги - людина, але людина «ду-


Частина VIII. Історія української філософії

ховна», яка не може охопити божественне буття розумом (розум здатний охопити лише негативні визначення Бога - те, чим Бог не є). Справжня визначеність Бога охоплюється лише містичним, ірраціональним осягнен­ням душі. Філософським грунтом для ідей, висловлених українськими полемістами є концепції ісихатичного і особливо ареопагітичного неопла­тонізму, тому цілком обгрунтовано можна говорити про вітчизняний варі­ант неоплатонічної філософії - український неоплатонізм X УІ-ХУІІ ст.

~ „ Полемістів підтримували і представни-

Острозькии культурно-.. . „

. .„ тл ки нової могутньої суспільної сили, що

освітній центр. Києво-... ■'..■' „

.. 5 . її становило українське козацтво. Ста-

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ

Філософський факультет кафедра історії філософії... ІСТОРІЯ ФІЛОСОФІЇ... Підручник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Антология мировой философии: В 6 т. - М., 1969. - Т. 1. - С. 622.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЧАСТИНА І. ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ
Розділ і. Філософія в Стародавній Індії та Стародавньому Китаї Становлення індійської філософії „ .. „ Індійська філософія - одна з унікальні- Специфіка сприйнятт

Розділ 3. Антична філософія
г, . .. Даний розділ є продовженням вивчення Загальні риси античної^ .. г Ф .... ... антично

Середня класика
_ .. Софісти як явище античної філософії * (У-ІУ ст. до н.е.) цікаве і суперечливе. З одного боку, з ними пов'язують добу грецького просвітництва, називаючи їх «вчителями мудрості

Філософія високої класики. Платон
У походженні Платона (427-347 рр. до н.е.) поєднались дві видатні і дуже поважні гілки античної аристократії: рід батька сягає останніх ца­рів Аттіки - Кодридів; рід матері пишався видатним

Розділ і. Раннє Середньовіччя
Патристика (від лат. раїег - отець) - філософія і теологія Отців цер­кви, тобто духовно-релігійних керманичів християнства - охоплює період до VIII ст. За змістом у межах цих семи століть ро

Латинська патристика
ристика представлена низкою видатних діячів, серед яких особливе місце за­ймає постать Авґустина. Його творчість - то вершина латинської патристики, проте, поява такої визначної особистост

Розділ 2. Середнє Середньовіччя. Від патристики до схоластики
Кінець п'ятого століття для Західної Європи ознаменувався падінням Римської імперії під натиском остготів. Історично - це час остаточного за­непаду античності, життєві сили якої вже були підірвані.

Розділ 3. Пізнє Середньовіччя. Філософія схоластики
Схоластика (від лат. зспоіа - школа) - шкільна наука, шкільний рух у період західнохристиянського середньовіччя; релігійно-філософські вчен­ня, що на противагу містиці, вбачали шлях осягненн

Середня схоластика
Свідчення про століття, що розпочалось з понтифікату папи Іноке-нтія III (1198-1216 рр.) досить суперечливі, як, певно й сам історичний час. З одного боку, XIII сторіччя було ознаменоване тріумфом

Розділ 4. Філософія доби Відродження
¥ . та. Здається, важко знайти таку історичну Історичне місце Відродження_ .. _ _ . ■> г ■' . „

ЧАСТИНА III. ФІЛОСОФІЯ НОВОГО ЧАСУ ХУІ-ХУПІ СТ.
т .. , Філософія Нового Часу є терміном, який Історико-філософське * є •- г т Т. широко застосовується в наближеній нам означення

СТаВЛеННЯ ДО ДІЙСНОСТІ л ~ тлл гг и,с
^ Ф. Бекона є дослідження Ю. П. Михале- нко (Бзкон и его учение. - М., 1975), ос­новні тези та порядок висвітлення про­блеми якого ми покладемо в основу з'ясування зазначеного питання.

Рацюналізм Декарта
г ленням до визначення істини: вона му- сить бути абсолютною, повною, вічною і незмінною. їй властивий всезагальний і обов'язковий характер. Тому ідеаль­ним для подібного знання

Філософія оказіоналізму. А. Гейлінкс та Н. Мальбранш
. _ „ . Засновником оказіоналізму, досить по- Арнольд Геилшкс,. , •' тужного філософського напрямку у XVII ст., є Арнольд Гейлінкс. Він вин

Теорія історичного пізнання Д. Віко
Джамбаттпіста Шко народився в Неаполі 13 червня 1668 р. у сім'ї бібліотекаря. Після закінчення школи він розпочинає вивчення філософії. Проте, втративши інтерес до класичного для університет

Феномен Німецького Просвітництва та його основні риси
„ й . Історично епоха Просвітництва для Ні- Культурна обумовленістьу „_ гттт ^ . 7, _ : .... _•». меччини це XVIII

М0ЖЛИВ1 СВІТИ
кавим, оскільки в ньому переплітаються практично всі щойно розглянуті пробле­ми щодо субстанції, пізнання, необхід­ності, можливості і т. д. Для того аби розпочати цю тему, варто згадати

Постать X. Вольфа у розвитку Німецького Просвітництва
Кажучи про початковий етап Німецького Просвітництва у філосо­фії, крім імені Ляйбніца слід обов'язково згадати ще постать Християна Вольфа (1679-1754). Проте, як не дивно в радянських підруч

Філософія І. Канта
З постаті Канта не лише розпочинається один з найважливіших пері­одів у розвиткові історії філософії - німецька класична філософія, - але й формується новий стиль філософського мислення. Так само я

Розділ 2. Німецький ідеалізм
Філософія Й. Г. Фіхте Приступаючи до розгляду філософії Йоганна Готпліба Фіхте, ми маємо відзначити, що у вітчизняній традиції історії філософії це, мабуть, одна з найменш досліджен

Становлення китайської філософії
т- . . Намагаючись зазирнути у таємниці ки- Культурно-соціальш „ „ .. ^ . *ґ таиської найвищої мудрості, ми не по- передумови ,_ ^ г

Розділ 3. Антропологічна філософія Л. А. Фоєрбаха
Безумовна сила та завершеність форми, яку надав філософії Геґель породила в Німеччині ЗО-40-х років XIX століття надзвичайно специфіч­ну ситуацію, коли велика кількість адептів філософії, здійснююч

Криза новочасної філософської парадигми
Розділ і. Позитивізм Позитивізм О. Конта ™ . . Огюст Конт народився 19 січня 1798 р. Життя і творчість., г . у Монпельє; навча

Розділ 2. Другий позитивізм
Друга історична форма позитивізму, відповідно позитивної філосо­фії, що прагнула здійснити перетворення філософії у науку шляхом мак­симального зближення її з конкретними науками, була представлена

Емпіріокритицизм Р. Авенаріуса
ю„„„ „ . Поняття «емпіріокритицизм» було вве- ОЧЄННЯ Про «ЧИСТИЙ ДОСВІД» г. л • /г ~ дено Р. Авенаріусом, буквальний смисл - «критика досвіду». Авенарі

Розділ 3. Неокантіанство
Неокантіанство, або неокритицизм, виникає і формується у другій половині XIX ст. Основна його мета - розвиток і перетворення трансцен­дентальної філософії Канта. Неокантіанський рух розпоч

Баденська школа. Філософія В. Віндельбанда
Представники Баденської школи неокантіантсва - то славетні німе­цькі філософи: Вільгельм Віндельбанд (1848-1915), засновник цієї школи, Генріх Ріккерт (1863-1936), найталановитіший уч

Історія філософи
г т т зку важливих теоретико-методолопчних проблем історико-філософського пізнан­ня, зокрема: предмет, характер, смисл, призначення історії філософії, факт

Розділ 4. Неогеґельянство
Зародження неогеґельянства в Англії відноситься до 60-х років XIX ст., коли була опублікована книжка Дж. X. Стірлінга «Секрет Гегеля» у 1865 р., який перший ознайомив англійців із гегелівською філо

ЖИТТЯ 1 ТВОРЧІСТЬ і£оо ті / -1г ч
1788 р. у Данцигу (нині Гданськ) у сім і комерсанта. Навчався у гімназії Вайма-ра, де вивчав класичну філологію - гре­цьку мову, латину, античну літературу. У 1809 р. А. Шопенгауер вступає до Ґетгі

ФІЛОСОФІЇ
Парадигма сучасної філософії, що прийшла на зміну філософській парадигмі Нового часу, починає формуватись у 30-40-ві роки XIX ст. Криза моністичного матеріалізму і моністичного ідеалізму, які були

Розділ і. Неопозитивізм
Основи філософії позитивізму, як відомо, були закладені у 30-ті роки XIX ст. французьким філософом О. Контом та його молодшими сучасни­ками Дж. Ст. Міллем та Г. Спенсером. Всупереч всій попередній

Розділ 2. Постпозитивізм та аналітична філософія
,-,. . Карп Раймунд Потер (1902-1994) - Філософська доктрина _ ^ і ,. , .« ¥. _ британський філософ австрійського по- Карла Поппера г

Розділ 3. Прагматизм
Основні ідеї прагматизму були сформульовані американським мис­лителем Ч. С. Пірсом (1839-1914) у доповіді, прочитаній на засіданні «Метафізичного клубу» у 1872 р. у Кембриджі, пізніше опублі

Розділ 4. Філософія марксизму
., . . .. Засновник марксизму - Карл Маркс Марксів різновид сучасної/1010 100,ч ^ ] к ■ ,.

Маркс К. Критики Готської програми. - С. 19.
4 Там само. Історія філософії долана приватна власність, і тому робітники у ньому вже «раціонально регулюють свій обмін речовин з природою», ставл

Розділ 5. Філософія тоталітаризму
_,. Наприкінці XIX ст. на шлях активної Більшовизм діяльності стає В. І. Ленін (1870-1924). У 1895 р. він об'єднує робітничі марксист­ські гуртки Петербурга в «Союз бороть­

Ленін В. І. Матеріалізм і емпіріокритицизм // Повне зібр. творів. - Т. 18. - С. 351.
Частина VI. Розвиток сучасної світової філософи певний (прогресивний або реакційний) суспільний клас зі своєю політич­ною програмою та політичними інтересами. Ленін відв

Розділ 6. Екзистенційна філософія
Тоталітарна свідомість XX ст. була своєрідною «бічною гілкою» (то­чніше - навіть патологічною аберацією) новочасного раціоналістичного абсолютизму, переломленого крізь призму російського орієнтальн

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

ІЬМ.8. 132.
__________ Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії________ Екзистенція свободна, власне вона і є сама свобода. Але це - транс­цендентальна свобода, тобто абсолю

Особливості філософи
поняття ніж «постмодернізм», яке ви- постмодерну_ . . * ' кликало б таку велику кількість тракту- вань, інтерпретацій та оцінок. Як ствер­джує відомий

Розділ і. Докласичний розвиток російської філософії
т Вихідною формою людської суспільнос- Історичне передпостання . . ^ ґ ... ... , ч •« » ті на світанку людської історії є племінна («пролог»)

Розділ 2. Класичний період російської філософії
Починаючи з Володимира Соловйова російська філософія вступає в новий етап, який має всі ознаки розквіту. Він продовжується з кінця XIX до середини XX століття і пов'язаний з низкою імен, які за рад

КОСМ13М тл • — . .„ . .
телями. Всі вони в тій чи іншій мірі до­давали їй неповторного колориту. Зок­рема, непоказний бібліотекар Микола Федорович Федоров (1829-1903), майже нічого не друкуючи при житті,

ЧАСТИНА VIII. ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ
Українська філософія, існування якої налічує більше тисячі років, лише в наші дні набула статусу національної філософії. Адже протягом сторіч українська духовна культура та її здобутки привласнювал

Могилянськии колегіум
•' новленню освітньо-культурного проце- су сприяє і той факт, що в ХУ-ХУІ ст. українське юнацтво отримувало освіту в західно-європейських, у першу чергу італійських університетах. -

КуЛЬТурНО-фіЛОСОфСЬКе -. .. /1тт іпіоч -г є с
■ ,„ * . України (1917-1918) було багато зроб- піднесення 20-х років г \ ' ■' . .. г , . . ч лено для відродження

ЗАТ"ВШОЛ",ДК№15 03151, Київ-151, вул. Волинська, 60.
Пропонуємо сучасні філософські видання вітчизняних авторів 1. Горський В. С. Філософія в українській культурі. — К.: "Центр практичної філософії", 2001. — 240

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги