рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Культура України

Культура України - раздел Образование, Сторія України: Навчальний посібник   Після Здобуття Україною Незалежності Розпочався Новий Етап Ро...

 

Після здобуття Україною незалежності розпочався новий етап розвитку українського суспільства, а відповідно і національної культури. Відбувається остаточний перехід від догм «соціалістичного реалізму», ідеологічної реґламентації культурного життя, притаманних тоталітарній системі, до плюралізму, орієнтації на загальновизнані цінності світової культури. В органах державної влади, засобах масової інформації, установах культури, освіти поступово впроваджується українська мова, яка, згідно з Конституцією України, отримала статус державної.

Головним документом державної культурної полiтики цього часу стали прийнятi Верховною Радою в лютому 1992 р. «Основи законодавства України про культуру». Основними прiоритетами в галузi культури закон визначає «вiдродження й розвиток культури української нацiї» та «утвердження гуманiстичних iдей, високих моральних засад у суспiльному життi».

Широкі можливості для задоволення своїх культурних запитів отримали національні меншини України. Зокрема, виникли національні культурні товариства, відкрилися школи з кримськотатарською, польською, румунською, угорською, іншими мовами викладання.

  Освіта  

Розвиток України як суверенної, демократичної держави неможливо уявити без повноцінного розвитку освіти – потенційної основи науково-технічного і соціального проґресу, економічного зростання, добробуту й безпеки суспільства. Тим більше, що нова, постіндустріальна (інформаційна) епоха, в яку вступає сучасний світ, – це епоха інформації, знання, інтелекту, отже, і роль освіти сьогодні кардинально зростає. Закономірно в цьому зв’язку, що зі здобуттям Україною незалежності було взято курс на докорінне реформування системи освіти, яка включала більше 48 тис. закладів та установ, де навчалося близько 15 млн учнів та студентів, працювало понад 2 млн фахівців.

Першим кроком на шляху перебудовиосвітньої галузі став прийнятий Верховною Радою України ще в 1991 р. Закон «Про освіту», який визначив школу як основу духовного та соціально-економічного розвитку держави. Згідно з законом, а також внесеними до нього змінами і доповненнями, освіта мала бути доступною, гуманною, незалежною від політичних партій, громадських і релігійних організацій, забезпечувати рівні можливості для всіх людей, зв’язок з національною культурою і традиціями, відповідати світовому рівневі. Закон установив освітні (початкова загальна освіта, базова загальна середня освіта, професійно-технічна освіта, базова вища освіта, повна вища освіта) та освітньо-кваліфікаційні (кваліфікований робітник, молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, маґістр) рівні.

У листопаді 1993 р. Кабінет Міністрів України затвердив національну програму«Освіта» («Україна ХХІ століття»). Її концепція передбачала децентралізацію та демократизацію управління освітою, диференціацію, гуманізацію, індивідуалізацію навчально-виховного процесу, безперервність освіти та багатоваріантність навчальних планів і програм, переорієнтацію всієї сфери освіти на пріоритетний розвиток особистості та створення для цього відповідних умов у суспільстві.

Перші здобутки демократизації освіти в нових умовах закріпила Конституція України 1996 р. Право на освіту кожному громадянину ґарантується, зокрема, обов’язковістю загальної середньої освіти і наданням державних стипендій та пільг учням і студентам. Відповідно до Конституції, держава створює систему доступної та безоплатної дошкільної, повної загальної, професійно-технічної та вищої освіти, а також систему підвищення кваліфікації та перепідготовки.

Вагомим кроком на шляху реформування освітньої галузі став Закон України «Про загальну середню освіту» (1999), який передбачив курс на її подальшу демократизацію і гуманізацію, визначив правові, організаційні та фінансові засади функціонування й розвитку системи загальної середньої освіти. Згідно з законом, в Україні встановлено такі типи загальноосвітніх навчальних закладів: середня загальноосвітня школа, спеціалізовані школи, гімназії, ліцеї, колеґіуми; загальноосвітня школа-інтернат; спеціальна загальноосвітня школа; загальноосвітня санаторна школа; школа соціальної реабілітації; вечірня (змінна) школа. Запроваджено поступовий перехід до 12-річного терміну навчання, введено 12-бальну шкалу оцінювання знань учнів. Навчальний процес поділено на 3 ступені: І – початкова школа (1–4 класи), ІІ – базова школа (5–9 класи), ІІІ – старша школа (10–12 класи).

З 2003/04 н. р. розпочався перехід старшої школи на профільне навчання. У загальноосвітніх навчальних закладах відкриваються класи різних профілів: універсального, суспільно-гуманітарного, природничо-математичного, технологічного, спортивного та інших. Із 2004 р. започатковано експеримент по впровадженню зовнішнього стандартизованого тестування, що дозволить надати рівні можливості для здобуття випускниками шкіл вищої освіти.

Підвищенню ефективності навчально-виховного процесу також сприяють Національна доктрина розвитку освіти (2001), яка визначає мету й основні напрямки розвитку освіти в Україні, враховуючи досвід реформування освіти європейських країн, та Державний стандарт основної і старшої школи, прийнятий у січні 2004 р. Продовжується реалізація програм «Вчитель» на 2003–2012 рр., «Шкільний автобус», інформатизації та комп’ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів, державної підтримки обдарованих дітей тощо.

Серед позитивних тенденцій, що характеризують стан українського шкільництва, варто назвати й деідеологізацію, демократизацію та гуманізацію навчального процесу, надання більшої уваги національній історії, вивчення якої значно розширилося, культурі, традиціям, зникла одноманітність навчальних закладів. Зокрема з’явилися авторські школи, гімназії, ліцеї тощо, де враховуються не лише інтереси і нахили підростаючого покоління, а й реальні потреби суспільства. Поступово розширюється сфера вживання української мови – якщо в 1990/91 н. р. кількість тих, хто навчався в школах із українською мовою навчання становила 49,3%, то в 2002/03 н. р. – понад 70%. Покращується становище з реалізацією освітніх потреб рідною мовою національних меншин. Так, у 1998/99 н. р. їх забезпечували 2,7 тис. шкіл з російською мовою викладання, 108 – румунською, 68 – угорською, 6 – кримськотатарською, 2,5тис. шкіл вели навчання кількома мовами. На початок 2000-х років в Україні функціонувало більше 22 тис. шкіл, ліцеїв, гімназій, де навчалося понад 6601 тис. учнів.

Активно реформується система вищої освіти, яку громадяни України мають право безоплатно здобувати на конкурсній основі в державних і комунальних вищих навчальних закладах таких типів, як технікуми, коледжі, інститути, академії, університети тощо. Згідно Закону України «Про вищу освіту» ( 2002), вона ґрунтується на таких принципах: доступності та конкурсності здобуття вищої освіти кожним громадянином України; незалежності здобуття вищої освіти від впливу політичних партій, громадських і релігійних організацій; інтеґрації системи вищої освіти України у світову систему вищої освіти при збереженні і розвитку досягнень та традицій української вищої школи; наступності процесу здобуття вищої освіти; державної підтримки підготовки фахівців для пріоритетних напрямів фундаментальних і прикладних наукових досліджень; гласності при формуванні структури та обсягів освітньої та професійної підготовки фахівців.

Виходячи з того, що процеси європейської інтеґрації охоплюють дедалі більше сфер життєдіяльності, в т. ч. і освіту, особливо вищу, Україна чітко визначила орієнтир на входження в освітній простір Європи, здійснює модернізацію освітньої діяльності в контексті європейських вимог, дедалі наполегливіше працює над практичним приєднанням до т. зв. Болонського процесу. Його суть полягає у формуванні на перспективу загальноєвропейської системи вищої освіти, названої Зоною європейської вищої освіти, яка ґрунтується на спільності фундаментальних принципів функціонування. Суттєвим кроком до Болонського процесу, підвищення якості освіти та рівня конкурентоспроможності випускників українських ВНЗ на європейському ринку праці є впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Продовжується скорочення підготовки фахівців на вечірній та заочній формах навчання.

З метю підвищення якості освітньої діяльності вузів Міністерство освіти і науки України запровадило реґулярне проведення їх ліцензування й акредитації. Ліцензувавння – це процедура визнання спроможності вищого навчального закладу певного типу розпочати освітню діяльність, а акредитація – процедура надання вищому навчальному закладу певного типу права провадити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення. Існує 4 рівні акредитації, найвищим з яких є четвертий. Найкращі з навчальних закладів отримують статус національних. Наприклад, Київський національний університет ім. Т.Шевченка, Львівський національний університет ім. І.Франка, Тернопільський національний економічний університет тощо.

Успіхом у галузі вищої освіти стало відкриття приватних вузів, зокрема такого потужного, як Національний університет «Києво-Могилянська академія» в Києві. Внаслідок цього кількість різного роду інститутів, академій, університетів зросла майже вдвічі. Загалом на початок 2000-х років в Україні діяло понад тисячу вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації, в яких навчалося 2109 тис. студентів.

Серед проблем освітянської галузі – передусім невідповідність матеріально-технічної бази освіти оптимальним нормативам і потребам суспільства. Як наслідок, скорочувалася мережа шкіл, дошкільного та позашкільного виховання, у той же час зростала кількість закладів освіти, що проводили заняття в 2–3 зміни. Погіршилася ситуація із забезпеченням підручниками, методичними посібниками, технічними засобами навчання тощо. Падав соціальний престиж праці педагога, зарплата якого не лише мізерна, але й тривалий час виплачувалася вкрай нереґулярно. Скорочувалися професорсько-викладацький корпус та науковий потенціал вузів, зросло навантаження на одного викладача без відповідного матеріального заохочення. Неґативним фактором, який вів до зростання кількості безробітних з вищою освітою, стало перевищення випуску над потребою спеціалістів низки професій, зокрема економічних та юридичних; фактично відсутній плановий розподіл випускників державної форми власності. Незважаючи на введення у вузах обов’язкового вступного іспиту з української мови, створення кафедр історії України та українознавства, там подекуди все ще гальмується процес запровадження української мови, особливо у південних і східних реґіонах країни.

  Наука  

Україна має солідний науковий потенціал. Визнаними в світі центрами науки є Київ, Харків, Донецьк, Львів, Дніпропетровськ, Одеса.Провідним науковим і координаційним центром країни залишається Академія наук України, яка у 1994 р. отримала статус національної (НАНУ). Було засновано низку галузевих академій. Наукові дослідження провадяться у сфері матеріалознавства, математики, кібернетики, фізики, астрономії, фізіології, біології, гуманітарних наук. У 2001 р. науковий комплекс України включав 1479 наукових організацій. Науково-технічні роботи виконували 113,3 тис. спеціалістів.

Установи НАНУ, які розташовані по всій території держави, мають тісні зв’язки з провідними науковими центрами і університетами всього світу. Наприклад, завдяки науковим розробкам Національного космічного аґентства України з дослідження космічного простору, Україна бере участь у таких міжнародних програмах, як розвиток ракетно-космічного комплексу морського базування «Морський старт», «Ґлобалстар», «Спектр», «Марс-96», «Шатл-97», «Океан», «Природа» та ін. У листопаді-грудні 1997 р. український космонавт-дослідник Л.Каденюк здійснив політ у космос на кораблі «Коламбія». Завдяки співпраці з британськими вченими запрацювала національна українська станція в Антарктиді.

Плідно працюють конструкторські бюро заводів ім. О.Антонова (Київ), ім. Малишева (Харків), «Південмаш» (Дніпропетровськ), «Мотор-Січ» (Запоріжжя) та ін., які створюють сучасну цивільну й військову техніку. Значною мірою завдяки їм Україна сьогодні володіє значним банком унікальних технологій та наукових розробок, реалізація яких відкриє резерв нових можливостей для власного і світового прогресу, є виробником низки конкурентноспроможних на міжнародному ринку товарів, як супутник Землі «Січ», запуск якого ввів Україну до клубу космічних держав, літаки «Мрія», «Ан», інші вироби заводу ім. О.Антонова, електронні мікроскопи, різних типів і класів кораблі, найпотужніші в світі преси, турбіни, дизельні двигуни, великокласні тепловози, автомобілі багатьох класів і різного призначення тощо.

Розширюються контакти українських науковців із державними та науковими установами США в галузі академічної та прикладної космічної науки, здійснюються спільні розробки космічних кораблів. Підписано угоду між Інститутом електрозварювання ім. Є.Патона і НАСА про розробку технології космічного зварювання.

Справжнім корифеєм сучасної ядерної фізики став Г.Шарпак, який народився в українській родині на Рівненщині, а на початку 1930-х років разом із сім’єю опинився у Франції. В 1992 р. його відзначено Нобелівською премією з фізики «за винахід пристрою, що відбраковує субатомні частинки в субатомному прискорювачі». Нині вчений, який, до речі, з великою теплотою висловлюється про свою Вітчизну – Україну розробляє новий тип детектора, за допомогою якого можна досліджувати структуру ДНК і проводити вивчення поведінки ракових пухлин. Аналоги його приладу вже проходять випробовування у відомому Пастерівському інституті в Парижі та в Женевському шпиталі.

Чимало уваги українські вчені приділяють розвиткові таких перспективних галузей, як генна інженерія і біотехнології, біокібернетика, штучний інтелект, мембранні технології, монокристали і штучні алмази, дослідження в галузі матеріалознавства, зокрема і радіаційного, в галузях надтвердих матеріалів та технологій зварювання, в т. ч. й космічного, фундаментальні дослідження в математиці, теоретичній фізиці, біології, хімії, тощо. Все це ставить Україну до ряду передових високорозвинутих країн із значним науково-технічним потенціалом.

Значних успіхів у розв’язанні проблем трансплантації внутрішніх органів, зокрема серця, здобув колектив українських кардіологів Інституту ім. М.Амосова АМНУ. Академік О.Шалімов розробив нові методи хірургічних операцій, написав понад 800 наукових праць.

Істотні зрушення сталися у сфері гуманітарних наук. Видано низку важливих наукових праць, відкрито нові суспільствознавчі інститути – української археографії ім. М.Грушевського, сходознавства ім. А.Кримського, української мови, народознавства, українознавства тощо. Налагоджено зв’язки з такими науковими закладами української діаспори, як Український вільний університет у Мюнхені, Український інститут при Ґарвардському університеті (США), Канадський інститут українських студій та ін.

Широку видавничу діяльність розгорнуло Наукове товариство ім. Т.Шевченка у Львові. Зокрема, його силами вперше в Україні перевидано знамениту «Енциклопедію українознавства», підготовлену представниками української діаспори.

Щоб прискорити повернення в Україну незаконно переміщених культурних цінностей, зокрема, бібліотек, архівів, скіфського золота, ікон, картин, національних клейнодів, які з різних причин опинилися за кордоном, було створено Національну комісію. Значною мірою її зусиллями в Україну повернуто особисті архіви поетів О.Олеся, О.Ольжича, Б.І.Антонича, багатолітнього голови НТШ академіка А.Жуковського, вченого і дослідника В.Січинського, частину історико-культурних документів О.Довженка, що знаходилися в Москві, архівні матеріали уряду УНР в екзилі. Велику зацікавленість науковців викликають передані в Україну копії документів Державного архіву Швеції, що висвітлюють зв’язки України і Швеції у XVIII ст. 1994 р. Німеччина віддала колекцію з 82 предметів мідного, трипільського та скіфського періодів.

Поряд зі значними досягненнями, у науковій сфері спостерігається чимало проблем. Украй недостатнім залишалося фінансування наукових досліджень, через що низка наукових установ практично призупинили їх. Якщо на початку 80-х років для потреб науки держава виділяла 4,6–4,8% національного доходу, то в 1994 р. асиґнування на науку становили менше 1%, а в наступні роки – лише 0,5%. У результаті різко скоротилася кількість учених у наукових установах країни. Одні виїхали з України в пошуках роботи за кордоном, інші перейшли до комерційних структур. Особливо відчутні втрати серед генетиків, фізіологів, біохіміків, фізиків-теоретиків, програмістів. Все це веде до втрати провідних позицій з ряду фундаментальних досліджень, відставання від Заходу в рівні наукових розробок, може мати катастрофічні наслідки для української науки та майбутнього країни.

  Література  

Не обминула економічна криза і літературну сферу. В декілька разів скоротилися тиражі періодичних видань. До критичного рівня знизився випуск українських книжок. Якщо в 1991 р. в Україні на душу населення друкувалося 3,6 книги на рік, то наприкінці 90-х років – лише 0,99 (оптимальним показником вважається, коли на душу населення друкується 12–14 книг на рік). До того ж українські видання почали активно витіснятися книгами з Росії, які внаслідок кращих умов, створених там для книговидавничої справи, мали нижчу ціну і буквально заполонили книжковий ринок України.

І все ж українська література вижила. За роки державної незалежності значно розширився її діапазон, урізноманітнилися стильові форми, в небуття відійшла ідеологічна цензура. У зв’язку з високою політизацією суспільства в цей час бурхливого розвитку набула художня публіцистика. Зокрема, високим громадянським змістом наповнена творчість О.Гончара, І.Дзюби, І.Драча, Р.Лубківського, П.Мовчана, О.Мусієнка, Д.Павличка, С.Плачинди, О.Сизоненка, Ю.Щербака, В.Яворівського та ін.

У літератору ввійшло нове покоління, серед якого Ю.Андрухович, О.Забужко, В.Медвідь, К.Москалець, О.Пахльовська, Є.Пашковський, О.Ульяненко, В.Цибулько та ін. Воно намагається по-новому вирішувати літературні проблеми, йти в ногу зі світовим літературним процесом.

Новими творами збагатився жанр історичної романістики. Передусім його розвивають такі відомі письменники, як П.Загребельний, Р.Іваничук, Р.Іванченко, Ю.Мушкетик, Р.Федорів та ін.

Значним явищем у літературному житті держави стало видання раніше заборонених творів В.Винниченка, М.Куліша, М.Хвильового, М.Зерова, О.Олеся, Є.Маланчука, Г.Косинки, Є.Плужника, В.Рубана, М.Руденка, В.Стуса, І.Світличного, Є.Сверстюка, подружжя Калинців та ін. У широкий вжиток увійшли праці П.Куліша, М.Грушевського, Д.Яворницького, Д.Дорошенка та ін.

Повертаються в Україну раніше недоступні українському читачеві твори українських письменників-еміґрантів – В.Барки, І.Багряного, С.Гординського, Ю.Липи, Є.Маланюка, Л. Мосендза, О.Ольжича, У.Самчука, Ю.Тарнавського та ін. До речі, один із них – І.Багряний свого часу пророчо писав: «Я повернуся до своєї Вітчизни... коли тоталітарна кривава більшовицька система буде знесена так, як гітлерівська. Коли НКВД піде вслід за ґестапо, коли червоний російський нацизм щезне так, як щез нацизм німецький. Коли нам – Українському Народові – буде повернено право на свободу і незалежність в ім’я християнства і справедливості».

Відновлено випуск таких раніше відомих журналів, як «Київська старовина», «Літературно-науковий вісник», «Світло і тінь», з 1992 р. в Україну перенесено видання щомісячного часопису незалежної думки «Сучасність». З’явилися нові періодичні видання журналів, як-от «Тернопіль» у Тернополі, «Поріг» у Кіровограді, «Борисфен» у Дніпропетровську, «Хортиця» у Запоріжжі, «Чумацький шлях» у Харкові, друкований орган Міністерства оборони України «Військо України» та ін. Практично в кожному обласному центрі України з’явилися нові видавництва, в т. ч. й ті, що працюють на комерційних засадах. Серед них «Знання» та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» в Києві, «Червона калина» у Львові, «Джура» в Тернополі та ін.

Музичне, театральне, кіно- та образотворче мистецтво, спорт

Головним набутком мистецького життя за роки незалежності стали обнадійливі, процеси оновлення, коли дедалі активніше долався монополізм «соціалістичного реалізму», що тривалий час сковував творчість митців, замість однотипного заідеологізованого художнього відображення дійсності впевнено утверджувався плюралізм. Зокрема, в музицівсе частіше лунали твори різних жанрів і стилів, дзвінко зазвучала українська пісня. Плідно працювали композитори О.Білаш (ораторія «Вишневий вітер»), А.Горчинський («Росте черешня в мами на городі»), Л.Дичко («Літургія №1»), І.Карабиць (концерт для оркестру №3), Є.Станкович («Реквієм жертвам Голодомору») та ін.

Широкої популярності набули такі музичні фестивалі, як «Червона рута», «Зірки світового балету», «Таврійські ігри», «Пісенний вернісаж», «Берегиня», «Оберіг», «Тарас Бульба», «Золоті ворота» тощо. Великого авторитету набувають у світі міжнародні конкурси ім. Ґоровіца в Києві, ім. С.Людкевича у Львові, ім. Д.Січинського в Івано-Франківську та ін. В українську культуру повернулося ім’я видатного танцюриста, хореографа і теоретика класичного балету з діаспори С.Лифаря. З 1994 р. в України провадиться міжнародний фестиваль його імені.

Далеко за межами України стали відомі імена вітчизняних оперних співаків В.Гришка, А.Кочерги, В.Лук’янець, В.Степової та ін. Їхні голоси звучать на сценах Метрополітен опера, Віденській та Женевських операх.

Значних успіхів за роки незалежності досягла українська естрада. Великою популяністю користуються у молоді і людей старшого покоління пісні О.Білозір, В.Зінкевича, А.Кудлай, А.Лорак, Т.Петрененка, О.Пономарьова, Т.Повалій, І.Поповича, С.Ротару, Руслани, яка в 2004 р. перемогла на пісенному конкурсі «Євробачення», Н.Яремчука, гуртів «ВВ», «Океан Ельзи», «Пікардійська терція» та ін.

Розвиток театрального мистецтва в Україні пов’язаний з новаторськими пошуками таких режисерів, як І.Борис, С.Донченко, А.Жолдак, С.Мойсеєв, В.Петров, Б.Шарварко та ін. Світове визнання отримав Р.Віктюк, який розпочинав свою творчість у Львові, а згодом створив власний театр у Москві. Він, на думку найавторитетніших діячів театру та його дослідників, нині є одним із тих, хто визначає театральну естетику. Серед акторів виділяються такі майстри, як Б.Ступка, А.Роговцева, сестри Н. і О. Сумські, А.Хостікоєв, Б.Бенюк, Л.Задніпровський та ін.

Розширилися можливості гастрольної діяльності українських театрів. Зокрема, успішно виступали в Німеччині, Великобританії, Італії, Іспанії, Франції, інших країнах Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка, Львівський академічний театр ім. М.Заньковецької, чимало інших театрів із Києва, Донецька, Дніпропетровська, Одеси, Львова, Харкова. Водночас чимало театрів та творчих колективів через скорочення державного фінансування опинилися у складній ситуації.

Через економічні труднощі, засилля американських і російських кінострічок потерпав і вітчизнянийкінематограф, значно зменшилося виробництво власних фільмів. Проте, і в таких умовах яскравим явищем стали кінокартини за творами української літератури: «Сад Гетсиманський» за мотивами творів І.Багряного, «Пастка» – І.Франка, «Царівна» – О.Кобилянської, «Чорна рада» – П.Куліша; схвально зустріли глядачі фільми «Роксолана», «Атентат» та ін. Певних успіхів українські кіномитці досягли і на міжнародних кінофорумах. Зокрема, на фестивалі в Сан-Ремо (Італія) фільм «Ізгой», створений за мотивами повісті А.Димарова режисерами В.Савельєвим і А.Браунером, отримав Ґран-прі. На кінофестивалі в угорському місті Дьєрдь у 1994 р., де було представлено понад 100 фільмів із різних країн, із 10 призів 4 отримали українці: С.Лисенко («Кордон на замку»), Й.Дулевська («Хроніка повстання у Варшавському ґетто»), С.Бусовський («Портрет, пейзаж, натюрморт»), О.Столяров («Спілка одноногих»). Значний резонанс на кінофестивалях у Каннах, Роттердамі, Берліні мали фільми «Фучжоу» Ю.Ільєнка, «Астенічний синдром» К.Муратової, «Голос трави» Н.Мотузко, «Приятель небіжчика» В.Криштофовича.

Українське образотворче мистецтво останніми роками збагатилося картинами А.Антонюка («На Голгофу», «Хорали Максима Березовського», «Вчителю, хто ми?»), В.Зарецького («Чорний струмок»), І.Марчука (цикли картин «Шевченкіана», «Голос моєї душі») та ін. Широке визнання отримала також творчість одного з засновників нового напрямку в монументальному живописі («українська національна колористична школа») Г.Синиці, яка протягом кількох десятиліть замовчувалась.

Плідно працюють українські скульптори, зусиллями яких споруджено пам’ятники Т.Шевченку у Львові, Чернігові, Луцьку, Б.Хмельницькому в Черкасах, Суботові, княгині Ользі в Луцьку, Ярославу Мудрому в Києві, Д.Галицькому у Львові і Тернополі, героям Берестецької битви у Берестечку тощо.

Останнім часом відреставровано або наново відбудовано такі визначні архітектурні споруди, як Національний палац культури «Україна», Національна філармонія України, історико-архітектурні пам’ятки в Чигирині, ансамбль Михайлівського Золотоверхого собору, Успенського собору Києво-Печерської лаври тощо.

Значних успіхів досягли українські спортсмени, які гідно продовжують традиції таких своїх прославлених попередників, як В.Борзов, О.Голубничий, Л.Жаботинський, С.Бєлоглазов, О.Блохін, Л.Турищева, І.Дерюгіна, С.Бубка та багатьох інших. Першу олімпійську золоту медаль у скарбницю незалежної України завоювала на зимових Олімпійських іграх в норвезькому місті Ліллехаммері (1994) фігуристка О.Баюл. Згодом її почин підтримали гімнастки Л.Підкопаєва, К.Серебрянська, борець В.Олійник, важкоатлет Т.Таймазов, легкоатлетка І.Кравець, плавчиха Я.Клочкова та ін. У всьому світі сьогодні відомі імена професійних боксерів братів Кличків, які є чемпіонами світу в різних версіях, футболіста А.Шевченка, фехтувальника С.Голубицького, борців Е.Тедеєва і Р.Гонтюка, плавців Д.Силантьєва і О.Лисогора, важкоатлета В.Вірастюка та ін.

  Церква  

Відродження духовності українського народу неможливе без відродження релігії і церкви. Сьогодні відносини держави і релігійних конфесій принципово змінилися, набувши партнерського характеру. Зокрема, віруючим повертають націоналізовані в минулому храми, предмети культового і церковного вжитку. Відновлено такі величні пам’ятки української храмової архітектури, як Михайлівський Золотоверхий собор і Успенський собор Києво-Печерської лаври. Конституція України, ґарантуючи громадянам свободу совісті і віросповідання та зберігаючи відокремлення церкви від держави і школи від церкви, проголошує, що «жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова». На території України діє понад 28 тис. релігійних громад, які входять до майже 100 конфесій, течій і напрямів. Серед них три найбільших православних конфесії: Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ-КП), Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ-МП) і Українська автокефальна православна церква (УАПЦ), а також Українська греко-католицька церква (УГКЦ), Римо-католицька церква (РКЦ), протестантські громади (баптисти, адвентисти сьомого дня, ієговісти тощо), общини іудеїв, мусульман, нетрадиційні культи (кришнаїти, буддисти, мормони) тощо.

Деструктивним фактором релігійного життя в Україні залишається розкол у православній церкві. Спроби митрополита Київського і Галицького Філарета (у миру – Денисенко) розпочати в 1991 р. утворення Української помісної церкви наразилися на аґресивний демарш Московського патріархату, який, прагнучи зберегти свої впливи в Україні, не лише відмовився надавати українцям автокефалію (церковну незалежність), але й позбавив сану її ініціатора. Новим очільником контрольованої Москвою церкви, яка в межах України отримала назву «Українська православна церква Московського патріархату», став керуючий справами Московської патріархії митрополит Володимир (В.Сабодан). Тим часом прихильники Філарета в червні 1992 р. об’єдналися з Українською автокефальною православною церквою, утворивши Українську православну церкву Київського патріархату. Патріархом об’єднаної Церкви став глава УАПЦ Мстислав (Скрипник), а його заступником – Філарет. Однак, єдиною УПЦ-КП протрималася недовго – через внутрішні протиріччя з її лона знову виділилася УАПЦ. Після смерті патріарха Мстислава в 1993 р. її главою став відомий діяч автокефалії В.Ярема, що прийняв ім’я Димитрій, а УПЦ-КП очолив колишній в’язень сумління, український правозахисник митрополит Володимир (В.Романюк), його заступником залишився Філарет.

Промовистим свідченням гострого міжконфесійного напруження в українському православ’ї став т. зв. чорний вівторок – похорон патріарха УПЦ-КП Володимира в липні 1995 р., який переріс у криваве побоїще. Прагнучи не допустити його поховання в одній із двох головних українських християнських святинь – соборі Софії Київської чи Києво-Печерській лаврі, як це прийнято священи­ку такого сану, влада на чолі з Президентом Л.Кучмою, фактично ставши на бік однієї з православних конфесій – УПЦ-МП, кинула проти похоронної процесії міліцію. В результаті, тіло померлого патріарха було поховано на тротуарі біля входу до головної брами Софійського собору. Невдовзі новим патріархом УПЦ-КП на соборі в Києві обрали Філарета.

Взаємне поборювання традиційних українських церков веде до зростання впливів різноманітних сект, чужоземних місіонерів, угруповань сатанинського напряму тощо. Дійшло до того, що восени 1993 р. секта «Білого братства», більшість членів якого прибула з Росії, навіть спробувала захопити одну з національних святинь – собор Софії Київської. Ідея створення єдиної Української помісної церкви стає все нагальнішою. За її реалізацію сьогодні виступають УПЦ-КП, УАПЦ і навіть динамічно зростаюча УГКЦ, однак на перешкоді об’єднавчого процесу стоїть УПЦ-МП, за плечима якої бовваніє Москва. Добившись підкупом від Константинопольського пат­ріарха Діонісія неканонічного приєднання у 1686 р. Київської митрополії, Московська патріархія сьогодні докладає всіх зусиль, щоб не випустити Україну зі своїх тенет. Проте натхнення в справі об’єднання православних і греко-католиків в єдиному патріархаті додають заяви, які все частіше лунають від представників Константинопольського патріархату. Зокрема, на початку 2005 р. його делеґація зустрілася з Президентом України В.Ющенком, під час якої глава делеґації архієпископ В.Скопельський заявив: «Матір-Церква, Константинопольський патріархат, вважає, що її дочка – Московський патріархат – має ту канонічну територію, яка існувала в цій Церкві до 1686 року (тобто до включення Київської церкви до складу Московської. – Авт.). Підпорядкував Київську митрополію Московській церкві патріарх Діонісій (Вселенський) без згоди і затвердження Святого і Священного Синоду Великої Церкви Христової».

Таким чином, розвиток культури України в період незалежності носить суперечливий характер. З одного боку, відбувається ліквідація будь-яких цензурних перешкод у культурному житті, стали доступними раніше заборонені духовні надбання світової цивілізації, спостерігається становлення нових високих культурних тенденцій тощо. З іншого – в умовах переходу до ринку українська культура зіткнулася з низкою складних проблем і труднощів, передусім у бюджетному фінансуванні, яке і далі здійснювалося за залишковим принципом. Практично припинилося будiвництво в культурнiй iнфраструктурi, відбулося перепрофілювання або закриття багатьох культосвітніх установ, скоротилася кількість зайнятих у цiй сферi. Чимало талановитих митцiв змушені були виїхати працювати за кордон. Загрозливих форм для української духовності набуло неконтрольоване поширення всеохоплюючої комерціалізації та низькопробної іноземної, особливо американської та російської поп-культури з її розгулом насильства, сексу та аморальності.

Ще одною проблемою української культури є той факт, що її розвиток, за словами дослідника О.Шокала, здійснюється двома паралельними течіями: одна – в Україні, друга – за кордоном, які донедавна були розділені ще й політико-ідеологічними бар’єрами. Така ситуація передусім викликана тим, що частина українських етнічних земель опинилися в складі інших держав (Білорусі, Молдови, Польщі, Росії, Румунії, Словаччини та ін.) та українським переселенським рухом за кордон, у якому можна виділити чотири еміґраційних хвилі:

1) з початку 70-х років ХІХ ст. до початку Першої світової війни ХІХ ст. (економічна);

2) період між двома світовими війнами (1917–1939 рр.) (економічно-політична);

3) роки Другої світової війни та повоєнний період (політична);

4) з середини 1990-х років триває трудова міґрація, яка переростає в новітню еміґрацію.

Без належної підтримки, в т. ч. і фінансової, захисту українців діаспори з боку України як держави, комплексного вивчення їхніх культурних надбань українська культура залишатиметься неповною.

В умовах різкого скорочення бюджетного фінансування розвитку культури важливе значення мали iнiцiативи громадськостi та мiсцевого самоврядування, завдяки яким у цей час продовжували вiдкриватися новi музеї, театри-студiї, мистецькi ґалереї, приватнi видавництва. З кожним роком зростає роль благодійних фондів, які беруть участь в організації різноманітних культурних програм. Серед них – українсько-американський фонд «Відродження», головним співзасновником якого є відомий бізнесмен і меценат Д.Сорос, Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000», благодійний фонд «Літературна скарбниця» при Спілці письменників України, діють фонди М.Грушевського, Український фонд підтримки культури тощо. Чимало для культурного відродження України зробили такі меценати з діаспори, як Є.Гоцуляк, Ю.Ємець, П.Яцик з Канади, В.Баранецький, О.Віскобійник, А.Лисий зі США, М.Гоян з Австралії та ін.

Отже, проголошення 24 серпня 1991 р. Акта про незалежність України стало вінцем тривалих національно-визвольних змагань українського народу, усієї його історії. На багатовіковому шляху було чимало злетів і падінь, перемог і поразок, досягнень і прикрих помилок, але українці вистояли. Їх прагнення до національної державності стало містком, що пов’язав минуле і сьогодення. Яким буде майбутнє, залежить тільки від нас…

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Сторія України: Навчальний посібник

На сайте allrefs.net читайте: Сторія України: Навчальний посібник. IСТОРIЯ УКРАїНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Культура України

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
  Чи потрібна Україні історія? А патріоти? Дивні запитання, – звичайно, потрібні. Тим більше, що ці поняття взаємозалежні між собою, без них будь-який народ приречений на небуття. «То

Становлення і розвиток людського суспільства
  У розвитку первісного суспільства, залежно від матеріалу та технології виготовлення знарядь праці, можна виокремити декілька значних періодів, які за традицією називають віками: кам

Формування державотворчих традицій
  Початок раннього залізного віку на території України був пов’язаний з виникненням найдавніших великих племінних союзів та рабовласницьких держав, появою писемних відомостей про півд

Походження слов’ян та їх розселення на території України
  Сучаснi українцi є однiєю з гiлок iсторичного слов’янства, походження і етногенез якого на сьогодні остаточно не з’ясовано. Про нього можна говорити лише в загальних рисах, використ

Становлення централізованої держави на чолі з Києвом
  Проблема походження Київської Русі – одна з найактуальнiших у вiтчизнянiй iсторiографiї. Навколо неї тривалий час велася гостра полемiка мiж двома таборами науковцiв – «норманiстами

Піднесення та розквіт Київської Русі
  Після смерті князя Святослава в Києві почав правити його старший син Ярополк (972–980). Та вже невдовзі між ним і його братами Олегом і Володимиром почалася кривава

Русь-Україна у період політичної роздробленості
  Київська Русь була найбільшою державою середньовічної Європи. Вона простягалася майже на 800 тис. кв. км, де проживали, за різними підрахунками, від 3 до 12 млн осіб. Це була

Об’єднання українських земель у складі Галицько-Волинського князівства
  Наприкінці ХІІ – першій половині ХІІІ ст. Давньоруська держава занепадає. Внаслідок цього в iсторичнiй науцi тривалий час панувала думка, що на її руїнах виникло – як наступник Київ

Королівство Русі» Данила Галицького
  Смерть князя Романа Мстиславича була трагедією не тільки для його сім’ї, а й для України, яка на кілька десятиліть стала ареною кривавих міжусобиць та збройних нападів зовнішніх вор

Галицько-Волинська держава в останній третині ХІІІ – першій половині ХІV ст.
  По смерті Данила Романовича Галицько-Волинська держава, незважаючи на деяку внутрішню децентралізацію в останній третині ХІІІ ст., залишалася єдиною ще майже століття.

Культура Русі-України княжої доби
(ІХ – перша половина ХІV ст.)   Успіхи слов’ян у розвитку господарства, їх об’єднання в єдиній державі, героїчна боротьба за незалежність сприяли розвиткові

Литовсько-Руська держава
  У ХІV ст. історичні події розвивалися у вкрай несприятливому для Русі-України напрямі: вона була ослаблена золотоординським ігом; припинилася галицько-волинська князівська династія;

Польська експансія на українські землі в другій половині ХІV – середині ХVІІ ст.
  Як відомо, ще в середині ХІV ст. Польща захопила Галичину та Холмщину, збільшивши свою територію майже в 1,5 разу. Однак для поляків опанування українських земель не було таким легк

Національно-культурний та релігійний рух в Україні
  Захоплюючи українські землі й посилюючи кріпосницький гніт, поляки намагалися також змусити український народ зректися рідної мови, культури та церкви, ставили за мету повністю його

Першої половини XVII ст.
  У ХІV–ХVІ ст. українські маґнати поступово ополячилися. Селянство, потрапивши в кріпацьку неволю, було неспроможним захистити національну культуру. Єдиним станом, який тоді вів нері

Формування козаччини на українських землях
  Центральним явищем історії України ХVІ–ХVІІІ ст. було козацтво, яке втілило в собі кращі національні риси українського народу. Воно виступало оборонцем рідного краю від зовнішніх во

Запорiзька Сiч – вiльна козацька республiка
  Поява козацтва і, особливо, його кількісне зростання за рахунок масових втеч залежного населення з панських маєтків викликали активну протидію маґнатів та шляхти. Вони не могли змир

Боротьба з турецько-татарською експансією
  Однією з головних причин зародження козацтва, як уже зазначалося, була турецько-татарська експансія, що ставила під загрозу саме існування українців як нації. Ситуація ускладнювалас

Козацько-селянські повстання кінця ХVІ – першої половини ХVІІ ст.
  Посилення кріпосницького та національно-релігійного гніту, експансія польської й литовської знаті на південні землі, які почали колонізувати «уходники» й запорожці, утиски козацької

Причини та передумови нацiонально- визвольних змагань українцiв
  Різке загострення соціально-економічних суперечностей в Україні наприкінці 40-х років XVII ст. привело до великого повстання 1648 р., яке невдовзі переросло в Національно-визвольну

Перші перемоги
  Прибувши на Запоріжжя, Б.Хмельницький, зважаючи на перебування польської залоги у Січі (Микитин Ріг), зупинився на о.Томаківка, де відразу ж розпочав формування збройних сил і встан

Воєнні дії між Україною та Польщею в 1649–1653 рр.
  На початку літа 1649 р. війна розгорілася заново. 25-тисячна польська армія на чолі з королем Яном Казимиром йшла з Волині, а через Галичину рухалося 15-тисячне військо під командув

Українсько-московський договір та його реалізація в 1654–1657 рр.
  Богдан Хмельницький, частина інтеліґенції та духовенства ще з 1648 р. зверталися до Московської держави з проханням допомогти Україні в боротьбі з польською шляхтою. Український гет

Загострення кризи української державності у 1657–1663 рр.
  Завершальний етап Національно-визвольної революції (серпень 1657 – вересень 1676) визначався двома основними тенденціями: з одного боку, різким загостренням соціально-політичної бор

Розчленування України на Лівобережну та Правобережну
Окупована польськими та московськими військами, розірвана на шматки соціальними конфліктами і чварами між політичними групами, Українська держава на початку 1660-х років розділилася на дві окремі ч

Української держави
У середині 1660-х років Українська держава внаслідок міжстаршинських усобиць опинилася перед повною катастрофою. Її фатальний розкол на дві окремі частини дедалі поглиблювався. Характеризуючи тодіш

Становлення Гетьманщини. Iван Мазепа та Пилип Орлик
Після занепаду Правобережної України все більшого значення набирає новий політичний центр, що зорганізувався на Лівобережжі й увійшов у наукову літературу під назвою Гетьманщина. Я

Же през шаблі маєм права!
  Відносини з Москвою Однiєю з головних засад полiтики гетьмана Мазепи було намагання пiдтримувати добрі вiдносини з

Посилення наступу російського царизму на автономний устрій України, його остаточна лiквiдацiя
Після перемоги над шведами Петро І значно зміцнив своє становище. Якщо раніше у зарубіжних джерелах та на мапах північно-східні землі здебільшого називали Московщиною або Московським царством, то т

Суспiльно-полiтичне становище Слобідської, Південної, Правобережної та Захiдної України
Упродовж свого існування Гетьманщина охоплювала фактично тільки частину України – Лівобережжя. Поруч з нею жили своїм життям Слобідська, Південна, Правобережна та Західна Україна.

Культура України у другій половині ХVІI–ХVІІІ ст.
  Український народ створив і виплекав високу й розмаїту духовну культуру, яку розвивали і збагачували багато поколінь.   Освіта  

Суспільно-політичне та економічне становище наприкінці ХVІІІ – першій половині ХІХ ст.
  У результаті антиукраїнської політики правлячих кіл Росії наприкінці XVIII ст. було остаточно впроваджено та зміцнено царську владу на Лівобережжі та Слобожанщині. Нові зміни політи

Початки національного відродження
  Колонізаторська політика російського царату не змогла вбити живу душу українського народу – його національну свідомість. Українство з жалем згадувало колишню козацьку славу, автоном

Україна в умовах російських реформ другої половини ХІХ ст.
  Поразка у Кримській війні 1853–1856 рр. засвідчила значну економічну та військову відсталість Російської імперії і змусила її керівництво розпочати соціально-економічні реформи. Най

Український національний рух у 1860–1890-ті роки
  Важке економічне становище, політичне безправ’я, національне гноблення викликали посилення національно-визвольного руху в Україні. До нього прилучилася переважно інтеліґенція, націо

Розвиток західноукраїнських земель наприкінці ХVІІІ – першій половині XIX ст.
  Як відомо, наприкінці XVIII ст. відбувся черговий перерозподіл України. Внаслідок першого поділу Польщі 1772 р. Галичина увійшла до складу Австрійської монархії. У 1774 р. імперія Г

Революція 1848–1849 рр. та її вплив на розвиток краю
  На початку 1848 р. в ряді європейських країн почалися буржуазно-демократичні революції. Їх невiд’ємною складовою стали визвольнi рухи багатьох нацiонально-поневолених народiв Схiдно

Українська культура XIX ст.
  Незважаючи на колонізаторську політику російського царизму й Австро-Угорської монархії, продовжувала, хоч і повільними темпами, розвиватись українська культура. Її стан перебував у

Зростання організованості українського руху в Наддніпрянщині
  На початку XX ст. Україна залишалася поділеною між двома імперіями – Російською, до якої входили землі на схід від Збруча (Східна Україна) та Австро-Угорською, у межах якої перебува

Радикалізація національної боротьби на західноукраїнських землях.
  В Австро-Угорській монархії проживало понад 4,6 млн українців, у т. ч. Східній Галичині – 3 850 тис., на Буковині – 305,1 тис., в Закарпатті – 505,3 тис. Східна Галичина, де прожива

Україна в Першій світовій війні
  Того дня, коли у Львові відбувся парад січово-сокільських, пластунських та стрілецьких організацій краю, у столиці Боснії Сараєві було вбито австрійського престолонаслідника ерцгерц

Центральна Рада: становлення національної державності
  Одним із наслідків Першої світової війни стала перемогав РосіїЛютневої демократичної революції 1917 р., яка поклала край багатовіковому монархічному режимові династ

Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського
Усунення з історичної арени Центральної Ради не означало припинення української державності. Вона продовжила своє існування у Гетьманаті – періоді, який тривав в Україні трохи більше як півроку.

Нацiонально-визвольна боротьба на захiдноукраїнських землях
Революційні події 1917–1918 рр. на Наддніпрянщині мали великий вплив на населення Галичини, Буковини та Закарпаття, незважаючи на кордони, які їх розділяли. Озброєні багатими традиціями визвольних

Встановлення влади Директорiї: відродження та занепад УНР
Після перемоги збройного повстання Директорія фактично перетворилася в уряд нововідродженої Української Народної Республіки. В той час вона переживала мить тріумфу, свого найвищого злету.

Культура України початку ХХ ст.
Активізація визвольних змагань українського народу, великі соціальні потрясіння, якими ознаменувався початок XX ст., вплинули і на духовне життя, збагатили його чималим досвідом, новими знаннями, п

Українські землі в умовах насадження комунiстичного режиму та втягнення до складу СРСР
  Після поразки визвольних змагань 1917–1921 рр. Україна на тривалий час втратила свою національну державність, знову потрапивши в задушливі обійми Росії, на цей раз «червоної». Почав

Нацiональна полiтика бiльшовикiв в Україні
  Надзвичайно цікавим явищем в історії України було українське відродження середини 1920-х – початку 1930-х років. Безсумнівно, що його коріння знаходилося в періоді недовготривалої у

Трагедія соціалістичної модернізації
  У середині 1920-х років, просуваючись рейками непу, економіка України завдяки величезній енерґії та працьовитості народу наближалася до показників 1913 р. Відбудова зруйнованого в р

Національна політика Польщі на окупованих територіях
  Західноукраїнське населення виявилося єдиною великою спiльнотою колишньої Австро-Угорської імперії, що пiсля Першої свiтової вiйни не зберегла незалежностi. Зазнавши поразки у нацiо

Український визвольний рух
Польща, незважаючи на домінування серед її певних політичних кіл відверто шовіністичних настроїв, усе ж залишалася державою європейською, заснованою на конституцiйних засадах. Тому українці тут, по

Становище українців Буковини, Бессарабії та Закарпаття
Окрім Польщі, значну частину західноукраїнських земель після розвалу Австро-Угорщини захопили Румунiя, яка зосередила у своїх руках Північну Буковину, закарпатську Сигітщину та Бессарабію (Хотин

У міжвоєнний період
  Зазнавши поразки в національно-визвольних змаганнях 1917–1921 рр. Україна знову втратила свою державність, а її землі на кілька десятиліть ввійшли до складу різних держав: СРСР, Пол

УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ ТА ПІСЛЯВОЄННОЇ ВІДБУДОВИ
(1939 – початок 1950-х років)     1. Українські землі на першому етапі війни (вересень 1939 – червень 1941 р.) &

Встановлення нацистського окупаційного режиму та народний опір йому
18 грудня 1940 р. Генеральний штаб Збройних сил Німеччини завершив розробку плану «Барбаросса», що передбачав напад на Радянський Союз. Україна

Битва за Україну
Перемога під Сталінградом у лютому 1943 р., розгром німецьких військ у Курській битві в серпні 1943 р., а також самовіддана праця мільйонів людей в тилу під гаслом «Все – для фронту, все – для пере

Труднощі післявоєнної відбудови
Відбудова та розвиток господарства України у повоєнні роки відбувалися в умовах, коли переважна більшість українських земель опинилися у межах однієї держави. Переживши страхіття війни, заплативши

Культурне життя
Друга світова війна вкрай неґативно відбилася на становищі української культури, ще раніше знекровленої комуністичним режимом. Всі її сфери зазнали величезних людських і матеріальних втрат. Під час

Десятиліття контрольованого лібералізму
Смерть Й.Сталіна, що сталася 5 березня 1953 р., породила серед пригноблених народів Радянського Союзу, в т. ч. й українського, сподівання на суттєве покращення їхнього становища. До певної міри ці

Дисидентський рух
Термiн «дисиденти» був занесений iз Заходу i вживався для визначення iнакодумцiв, якi в тiй чи iншiй формi вiдкрито висловлювали свої погляди, що не збiгалися з офiцiйною полiтикою. Дисидентський р

Орбачовська «перебудова» в українському контексті
Після смерті 76-річного Л.Брежнєва (1982), а за ним і двох його наступників: 70-річного Ю.Андропова (1982–1984) та 74-річного К.Черненка (1984–1985) до влади в СРСР нарешті прийшов представник моло

Зростання національної свідомості
«Перебудова», як і кожна «революція згори», була доволі обмеженою і непослідовною. Але головне її значення полягало в тому, що вона спрчинилася до різкого зростання політичної активності широких на

Українська культура другої половини XX ст.
Розвиток української культури в другій половині XX ст. відбувався зиґзаґоподібно. Спочатку, після смерті Сталіна, настає хронологічно короткий період відносної лібералізації, коли було реабiлiтован

Перші здобутки і перші втрати: Президент Леонід Кравчук
Вражаючі результати Всеукраїнського референдуму на пiдтвердження Акта проголошення незалежностi України викликали позитивний резонанс у світі. Вже на другий день після голосування про визнання ново

Реформи та ілюзії: Президент Леонід Кучма
Отже, влітку 1994 р. новим Президентом України було обрано Леоніда Кучму, на якого покладалися великі надії. Він спирався на підтримку промислового директорату, частини державної номенклатури та лі

Основні орієнтири зовнішньої політики
Україна, незважаючи на свій, по суті, колоніальний статус у складі СРСР, певною мірою була причетною до міжнародної політики. Передусім це було пов’язано з визнанням її у 1945 р. членом-фундатором

НАЙВАЖЛИВІШІ ДАТИ, ПОДІЇ
  à Близько 1 млн років тому – Поява найдавнішої людини на території України. à 1 млн – 9 тис. років до Н. Х. – Палеоліт. à ІХ– VІ тисячоліття д

ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ІСПИТІВ
З КУРСУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ»   1. Предмет, завдання та історіографія курсу «Історія України». 2. Становлення і розвиток людського суспільства на терито

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
з курсу «Історія України»   1. Аджубей А. Крушение илюзий. – Москва, 1991. 2. Андрухів І. Сталінські репресії на території Східної Галичини в 1929–1

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги