рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вища школа – кузня світоглядних думок

Вища школа – кузня світоглядних думок - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Щораз Більше Теоретиків І Практиків Журналістики Переконуються У Потребі Фунд...

Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищий рівень навчання. Щодо журналістики, то, крім навичок суто професійного характеру (методика організації матеріалу, зразки підготовки матеріалів різних жанрів, моделювання теле- і радіосю-

9 Прутцков Г.В. Введение в мировую журналистику. – Москва, 2003. – Т. І. – 415 с, Т.П. – 453 с.

жетів, номерів газет й журналів, володіння технологією, оргтехнікою та інше), на перший план має виходити підготовка професіоналів для високоякісної журналістики, без якої ми не отримаємо потужного автентичного демократичного суспільства.

Аксіологічний аспект тут є визначальним. Коли ми ставимо питання, що повинен журналіст знати, вміти і робити, то саме досвід світової публіцистики може дати нам продуктивну відповідь: знатисвіт і людину, вмітипояснювати і прояснювати явища, факти, події, нарешті – пробуджувати Богоподібне в людині.Вирішальний – світоглядний– чинник має базуватися переважно на власній ментальній, культурній, звичаєвій, суспільно-політичній, духовній основі, традиціях власної освіти. А це неминуче висуває на перший план виховний ідеал, що його обґрунтував Г. Ващенко.

Один з батьків-засновників модерної Італії, публіцист найвищої проби Джузеппе Мацціні, відчуваючи потребу осягнути ідею, котра б зробила людину кращою і врятувала націю як невигубний вічний дух, ще у XIX сторіччі знайшов, на нашу думку, переконливі напрямки, за яких оптимістичні мотиви набувають предметного звучання. Ось ці слова-поради: «Досліджуйте загальнолюдську традицію з усією старанністю, з усією неупередженістю, з усім розумом, даним вам від Бога: кожного разу, коли ви виявите одностайне і незмінне вираження думки людства, що збігається з голосом, який іде з глибини вашої свідомості, знайте, що у вас в руках – частка абсолютної істини. З такою ж увагою досліджуйте традицію своєї епохи, своєї нації, її ідеї, прагнення, що тепліє в ній: там, де ваша внутрішня свідомість збігається з колективними прагненнями, можете бути певні, що володієте часткою відносної істини. Ви повинні втілити обидві ці істини у своєму житті, виразити і подати їх іншим у міру Вашого розуміння і Ваших сил... Ви повинні прийти до кінця свого життя так, щоб сумління не докоряло Вам: «Ти знав частку істини, ти міг допомогти її здійсненню, але не зробив цього». Таке для мене найзагальніше вираження обов’язку»10.

Від самого початку випуску тижневика «Молода Італія» (1831) аж до активної участі в якісних англійських виданнях наприкінці століття,

10 Маццини Дж. Эстетика и критика. Избранные статьи. – М, 1976. – С. 395–396.

незважаючи на енергійну стилістику, чітко бачимо виховний мотив у концепціях Мацціні. Типовий приклад: «Якщо, пропагуючи наші принципи, ми не постараємося поліпшити людей, об’єднати їх, вирвати їх з-під влади безтямного егоїзму, котрий їх пожирає, – то все надаремно. Чи буде одна форма правління, чи інша – незмінними залишаться ті ж труднощі, та ж нерівність, ті ж злидні»11.

Зразок властивого розуміння суспільства («моральна Італія моєї душі»), ролі творчої особистості якраз і залишив ідеолог італійського Рисорджименто Д. Мацціні. Щоб «готувати людей до прийняття істини», потрібно, на його думку, досліджувати плодотворні традиції минулого і своєї епохи, своєї нації. Його світоглядна публіцистика – золотий фонд світової журналістики. Ось ще деякі його міркування: «Вселяй життя в бездушні серця, просвіщай, пам’ятай, що потрясіння зайве, якщо воно не служить розкриттю глибокої істини, що картина не має жодної користі, якщо з її глибини не видно променю надії»; «Слово має бути глибокоморальне, оскільки воно є тінь істини... Не можемо зупинятися на матеріалізмі фактів»; «Є правда історична (істина фактів) і правда моральна (істина принципів)», перша спрацьовує постфактум, друга застерігає від хибних кроків у майбутньому; «Щоб історія народу була повною, її не можна відділяти від літератури, поезії, мистецтва... Матеріалізм, який розчленовує життя і який дістав назву аналізу, вбиває, а не виявляє суть життя... Відродимо віру, виженемо матеріалізм, обмежимо всюдисущий аналіз межами відведеного йому завдання, тобто підтвердження того чи того синтезу»12.

Саме публіцистика Мацціні, розбудивши не одне покоління революціонерів і демократів, у тому числі в Україні, допомогла вимоделюва-ти справдешню Європу на базі християнських і національних вартостей. Але нині, на жаль, Захід зрікається свого пасіонарного минулого.

Вже тоді, в середині XIX століття, у середовищі народів з’явилися подібні публіцисти (скажімо, Томас Карлейль, Ральф Емерсон, Гавлічек Боровський, Олександр Герцен), вони ж – письменники, політики, культурологи, громадські діячі, філософи, які втілювали найшляхет-ніші ідеали.

11 Цит. за: Кирова К.З. Жизнь Джузеппе Мадзини. – М., 1982. – С. 52.

12 Докладніше див.: Маццини Дж. Эстетика и критика. Избранные статьи. – М., 1975.

Продуктивний – у сенсі ушляхетнення мотивації мислення й дій людини – курс освітнього процесу доконечно виелімінує невігластво і неправильне використання знань. Маємо на увазі застосування здобутих знань для різноликого зла: утвердження ненависті як норми життя, мамонізму як домінуючого життєвого орієнтиру. Пам’ятаймо, як зловживали знаннями більшовики й нацисти, а нині – демоліберали, які гримуються під гуманістів і речників загальнолюдських цінностей, хоч насправді удосконалили усі мислимі й немислимі канони фарисейства. Давно доведено, що первісні цілі освіти – стимулювати здатність людини мислити, творити і взаємодіяти з іншими. Єдине, що залишалося на маргінесі розмислень, освітніх формул, канонів, методологічних і методичних правил, – потреба постійної мобілізації сумління.Якщо ж це стане стрижнем виховного процесу, триєдине завдання освіти матиме досконалу мотивацію, отже, й результат. Нагадаємо ці завдання: перше – збагнути й передати цінності минулого (принагідно зішлемося на мудрість Першої книги Вед: «Нехай прийдуть благородні думки до нас з усіх сторін»), друге – втілити плодотворні завоювання сучасного, звісно – в усіх царинах знань, третє – підготувати людину до плідного сприйняття майбутнього. Не перечимо, що освіта полягає в оснащенні людини певним набором фактажу протягом певного часу. Так само очевидним виявився орієнтир на безперервний – тривалістю у життя – процес, який включає формування внутрішнього світу особистості – інтелектуального, морального, духовного.

Розширити поняття освіти з етапу до процесуможна лише за умови надання освіті пріоритету з боку держави й суспільства. Школи, тим паче університети – кузні світоглядних думок, тут виростають паростки майбутнього. На нашу думку, схему підготовки фахівців в університеті можна подати у такому вигляді (див. на наступній сторінці).

Щоб сформувати ефективне суспільство, слід водночас змінювати і мислення, і структури. Освічене суспільство несумісне ні з наживою, безтямним споживанням, ні з технократією, яка веде до монополізації знань певною групою (космополітичною елітою чи навіть «золотим мільярдом»), ні з бюрократією, яка схильна до затуманювання усього, що стосується сфери управління.


інформація знання розуміння мотивація дія
оперативна, знання світу і з’ясування шляхетність відповідаль-
точна, усебіч- людини; ціліс- генези явища, мотивації ність за сло-
на – з кожної ний погляд на мотивів творчості – в во – проблема
проблеми; речі; докладне діючих ім’я найвищих моральна;
збалансова- знання пробле- осіб історії; вартостей; забезпечення
на, (у часі й ми; мож- історичне тло бути дзерка- найголовнішо-
просторі); ливість прий- події; сполу- лом життєвих го призначення
суспільно мати на основі чення фактів глибин і вия- журналіс-
значима якість, інформації з принципами вом таємниць та – служити
що перехо- компетент- (правда істо- душі людини; правді й спра-
дить у знання; ні рішення; рична і правда пошук істини, ведливості;
демократична знання – меч, моральна); а не тільки прояснення
приступність а мудрість – соціальний творча само- явищ, фактів,
до ЗМІ, джерел щит, вони прогноз; реалізація; подій; творча
інформації; пробуджують публіцисти- досягнення ініціатива і
відповідність Божий талант; ка думання, порозуміння компетен-
міжнарод- пізнання розмислення, між людьми й тність як
ним засадам правди, що формування народами на найважливі-
професійної визволяє світогляду засадах ближ- ший капітал у
етики     ній з ближнім «суспільстві знань»

Освіта завжди передбачає потребу передавання від старшого покоління молодшому структурно організовану, відповідальну картину суспільно-історичного і культурного розвитку. Молоде покоління мусить здобувати освіту високої якості, яка б стимулювала творчу особистість до активної участі у навчальному процесі, розширювала б коло знань про навколишній світ і прищеплювала б духовні цінності, що можуть змінити життя на краще. Коли у навчальному процесі є кілька основних циклів – суспільно-політичні дисципліни, філологічні й дисципліни спеціалізації – освітня програма має наголошувати на високих моральних нормах фахівця. І нічого тут не змінює принципове реструктурування, яке відзначається насамперед двома процесами: глобалізацією та інформаційно-технічною революцією. Певна річ, людина повинна розвивати у собі здатності, які б дозволили їй швидко пристосуватися до зміни ситуації й нових вимог. Поряд із знаннями, тут ідеться в основному про так звані «soft skills», тобто гнучкість, здатність працювати в колективі, самостійність, уміння ставити, розв’язувати проблеми, мобільність, культурну чи інтелектуальну компетентність. Свого часу міністр освіти ФРН Едельгард Бульман заявила, що «випуск-

ники навчальних закладів потребують різних видів знань: необхідно мати так звані інтелектуальні знання, які є результатом самостійного і критичного осмислення фактів та інформації й можуть розширюватися, але також і прикладні знання, що допомагатимуть вирішувати проблеми у світі праці й у суспільстві. Щоби цього досягнути, молодим людям треба навчитися вчитися»13.

Однак, щоб не спричинити деформацію духовного світу «гомо інформатикуса», мусимо навчити молоду людину адекватно сприймати національну культурну спадщину, втілену в літературі, мистецтві, інших сферах осягнення істини. Люди перестають мислити, коли перестають читати. Володимир Бурбан на сторінках «Дзеркала тижня» ставить питання однозначно: «Отож, педагогіка. Чи потрібна вона при-хватизованому, варваризованому, комп’ютерно-«макдольтизованому» суспільству? Чи потрібні йому «старі корогви» вічних донкіхотів – Яна Амоса Коменського, Жан-Жака Руссо, Йогана Генріха Песталоцці, Адольфа Дістервега, Григорія Сковороди, Януша Корчака, Антона Макаренка, Григорія Ващенка, Василя Сухомлинського і, власне, Костянтина Ушинського?»14. Відтворюючи й коментуючи чільні думки з праць Костянтина Ушинського «Рідне слово», «Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології» (перша перевидавалася 150 разів!), публіцист закликає не бути легковажними забудьками: «Ми є тими, що ми пам’ятаємо».

Навчання – нескінченний процес, спосіб життя. Варто ґрунтовно застановитися і над досвідом чотирьох історичних моделей університетів – наполеонівської (потужний важіль для обстоювання єдиної національної ідентичності), гумбольдтівської (джерело «дослідницького університету», орієнтованого на «посування вперед кордонів знань»), ринково орієнтованої (США: «корисне знання»), інституційно автономної (Велика Британія: увага до розвитку персонально кожного студента разом зі своїми інтелектуальними чеснотами), і над спадком високогуманної освіти в Україні ще з княжих часів. Нагадаймо бодай Мономахове повчання – не лютувати словом.І тоді ми виелімінуємо

13 Справа майбуття. Освіта. – Розмова з міністром освіти Едельгард Бульман // Deutschland. – 2001. – Лютий-березень. – С. 53-54.

14 Бурбан В. Якби нас вчили так, як треба... // Дзеркало тижня. – 2006. – 4 лют. – С. 13.

фатальний вид невігластва – поверховість, еклектизм, пристосуванство, а також допоможемо утвердитися ідеалові як джерелу енергії, відкриємо нові горизонти соціального розвитку, коригуючи тим самим хід історії. Вона тому й багата, що людина шукає правди в «інших», неіснуючих світах, що їх неможливо уявити собі з допомогою екстраполяції реальних умов. Рівно ж – випрацюємо стійкий імунітет проти страху, корупції, демагогії.

Підкреслимо, що навчати– означає бути посередником між знаннями та особистістю. За законами психоаналізу, освіта здійснюється через процес передачі. Не маємо права допустити профанації великих слів, великих ідей та емблематичних постатей народів. Гарантією збереження плодотворного спадку попередніх поколінь є пізнання духовності як повітря, в якому живе добро, світить краса і дихає дух істини. Знайомлячись з історією світової журналістики, її теоретичними засадами й практичними осягами, усвідомлюємо доконечну потребу збереження феномену культурного й цивілізаційного багатства планети.

Вища школа на те й покликана, щоб журналіст/публіцист мав добротні знання з рідної мови(духовний адекват дійсності), історії(історична свідомість є найвищою етичною й духовною вартістю людини), філософії(Ортега-і-Гасет справедливо наголошував: жити – означає філософствувати, звідси й термін Миколи Шлемкевича «світоглядна публіцистика»), культури(символи, герої, звичаї, вартості), літератури(саме література, зокрема поезія, розкрила найбільше істин), психології(у книгах В. Роменця «Психологія творчості», «Історія світової психології» акцент зроблено на культурологічному підході до психології людини замість орієнтації на вульгарну соціологізацію; маємо виходити на глибоке тлумачення проблем психологічної творчості, залучаючи в коло оцінок великі прозові і поетичні твори, шедеври образотворчого мистецтва, архітектури і т.д., адже історико-психологічний контекст творчості дає потужний згусток пізнавальної енергії), релігії(мова про інтелектуальне, художнє та літературне багатство релігійної спадщини; інтелектуал має допомагати споживачам інформації відродити в сьогоденні цінності, нагромаджені протягом віків), іноземних мов(народи потребують одні одних, пізнати, чим багаті інші народи – значить самому збагатитися; першоджерела тут незамінні), політики(у тлумаченні Т. Масарика: «Політика – найвищий творчий вияв культури»), економіки(пізнання

культури й механізмів ринкових відносин, у тому числі у системі ЗМІ), права(йдеться не тільки про функціонування демократії, правової держави, громадянського суспільства, а йпро місце журналістики як «четвертої влади», радше – влади правди), етики творчості(домінування етики фундаментальних засад, а не ситуативної етики, деонтологічна свідомість журналіста), менеджменту (вироблення уміння керівництва творчим процесом, взаємовідносин з інституціями держави, суспільства, споживачама інформації, опанування найновішими технологіями та ін.), зі суто журналістських дисциплін(історія, теорія преси, методика організації матеріалу, жанри, моделювання видань, теле- і радіопередач, організація роботи редакцій, соціологія мас-медіа і т. д.).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вища школа – кузня світоглядних думок

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги