рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Почнімо З Усталених Дефініцій. Новий Тлумачний Словник Української Мови Так В...

Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробництва матеріальних і духовних благ; громадянство, громада, загал, спільнота, суспільність; певний економічний лад, а також відповідна надбудова; усі жителі певного краю, міста і т. ін.; товариство, оточення»1. Той же словник подає дефініцію публіцистики: «Рід літератури, що висвітлює актуальні проблеми сучасності; сукупність літературних творів цього роду; відбиття актуальних проблем сучасності у творах інших родів літератури»2.

Як видно, ця сфера фундаментальних понять передовсім оперує позитивістським і марксистським підходом, що є одним проектом, оскільки детермінує життя економікою і політикою. Тисячі статей і сотні книжок закликають чи орієнтують посткомуністичні країни формувати

1 Новий тлумачний словник української мови. – Київ: Аконіт, 1999. – Т. 4. – С. 461.

2 Там само. – Т. 3. – С. 842-843.

громадянське суспільство. Тобто асоціацію вільних громадян, яка обмежує і контролює дії держави, забезпечує рівність усіх громадян перед законом за допомогою механізму поділу влади і пріоритету права. Утім досвід і гараздовитих, і бідних країн неспростовно доводить: аналізів, що ґрунтуються тільки на матеріальних або політичних елементах людського життя, недостатньо. Занедбаність сфери думки призвела до того, що «людина говорить сама з собою, рухаючись серед слів, як у непрохідних хащах, або пробиваючи тунелі, які ведуть в нікуди. Людина нікому не переказує ні моральних засад, ні концепції світу, ні оцінок подій, які відбуваються ніби поза людським світом»3. Культурне безсилля – наслідок предметної свідомості, вилучення людини з трансцендентності, ігнорування того, що людська історія твориться під упливом духу, що світом рухають ідеї, а не тільки інтереси.

Так само донині спрощено тлумачимо публіцистику, хоча принаймні наша українська традиція дає переконливий матеріал ширше й автентичніше глянути на цю сферу творчості, яка є «об’єктивним розумом народу», «віднаходить вічне у швидкоплинному».Світоглядна (філософічна) публіцистика, за влучним висловом філософа, публіциста, редактора, політолога, літературного критика Миколи Шлемкевича, є авангардом духу, оскільки «шукає нових обріїв, нових світів,., живе пафосом інтелектуального неспокою»4.Публіцистика – одна з ца-рин духовної культури, споріднена з наукою, мистецтвом, релігією. Її найдавніші форми: промова, послання (апостол Павло). Це стосується й знаменитих античних ораторів Демосфена та Цицерона. Водночас до публіцистики належать актуальні праці політично-ідеологічного, критично-естетичного, світоглядного змісту. «Обмежувати поняття публіцистики тільки до політичних, економічних і громадських проблем так само несправедливо, як, наприклад, журналістом називати тільки того, хто пише політичні чи економічні статті, але виключати літературного рецензента і автора мистецьких оглядів»5.М. Шлемкевич вважає публіцистикою найвпливовіші твори М. Дра-

3 Фросар А. Світ Івана Павла II. – Львів: Місіонер, 2001. – С. 114.

4 Шлемкевич М. Глибинна верства світогляду Шевченка // Верхи життя і творчості. – Нью-Йорк; Торонто, 1958. – С. 107.

5 Шлемкевич М. Новочасна потуга (ідеї до філософії публіцистики...). – Нью-Йорк; Торонто, 1958. – С. 112.

гоманова, політичну критику М. Грушевського, книжки Д. Донцова, Ю. Липи, В. Липинського, памфлети М. Хвильового. Це межові речі між науковою історією, філософією і публіцистикою, мішані твори, але саме вони у нас і в світовій літературі мають іноді найбільшу вагу.

У цьому місці перервімо виклад й аналіз суджень М. Шлемкевича, щоб підкріпити його висновки світовим досвідом (фрагментарно). Скажімо, два з половиною тисячоліття тому через діалогічну форму мислення Конфуцій якраз і сформулював чільні ідеологеми організації суспільства на засадах раціональної етики, соціального регламенту – нині щочетверта людина на земній кулі живе за цими ж правилами, в основі яких – поняття сорому. Пріоритет моралі над політикою, антимеркантилізм, самообмеження – найхарактерніші ознаки благородного мужа. Конфуцій довів, що суспільство має бути єдиним. Його ідеальна модель – сім’я, члени держави-сім’ї об’єднані не формальними узами закону, а спорідненими почуттями, спільними цілями, вірою, гуманністю. Панморалізм характерний і для ансамблю ведизму-індуїзму, Сократа, Сенеки, Марка Аврелія, Плутарха, багатьох публіцистів пізніших часів.

Однією з найкращих книжок XIX сторіччя фахівці вважають працю «Давній порядок і Революція» Алексиса де Токвіля. «Французька революція,– підсумував відомий учений, політик, він же публіцист, – буде нерозгадуваною загадкою для тих, хто зупиниться на ній самій; пролити на неї світло може лишень вивчення попередніх епох. Не маючи виразного уявлення про старе суспільство – про закони, його вади, передсуди, злигодні та велич, – ніколи не можна буде зрозуміти того, що зробили французи впродовж наступних після його падіння 60 років; але й цієї картини буде замало, якщо не проникнути в саму природу нашої нації»6.

Фундатор консерватизму Едмунд Берк, досліджуючи суспільні відносини, розвиток західного світу, наголосив на існуванні моральних уявлень вищого порядку, ніж простий витвір людського розуму, на повазі до «мудрості наших предків». Понад двісті років тому, вмотивовано критикуючи вождів цієї революції, «які заповнили грою весь життєвий простір»,заснували державу на експлуатації та владі «грошових

6 Токвіль А. Давній порядок і Революція. – Київ: ЮНІВЕРС, 2000. – С. 180.

ділків»,прийняли «геометричну політику»,обґрунтував «якісну ідею свободи»,тезу про те, що «релігіяє основою громадянського суспільства», освятив державу як субстанцію.Йому належать гостроактуальні донині міркування про те, що «обмеження, як ісвободи людей, слід віднести до їхніх прав... Люди не мають права на те, що є нерозумним, що не слугує їхньому благу»7.Суспільство, на думку консерваторів, треба розглядати як деяку цілісність, у якій всі частини взаємопов’язані, передовсім духовними, а не тільки біологічними та економічними зв’язками. Природні установи органічного суспільства (сім’я, церква, профспілки, університети, громадські організації) виконують важливу функцію у посередництві між громадянином та державою. Співвідношення між свободою і порядком у консерватизмі утворюють динамічну рівновагу. Людські соціуми не можна розуміти механістично, існує трансцендентний моральний порядок, що його треба підтримувати в суспільних справах.

У XX сторіччі найвищі зразки світоглядної публіцистики продемонстрував Махатма Ганді, визначивши метод здобуття свободи – «не-насильство». Це етичні принципи, система норм, якими керуються борці у виявленні своєї непокори. Як глибокорелігійна людина, наділена фундаментальними теологічними знаннями, ознайомлена з метафізичними вченнями, зі своїм баченням суті релігії, він використовував невеликі газетні статті, обсяг яких не перевищував десяти друкованих сторінок у часописах «Opinion», «Young India», «Harijan»8. До речі, Ганді був добре ознайомлений з ідеалами національно-визвольного руху українського народу. Українці, казав він, повинні творити власне й сильне господарство, оскільки не мають іншої зброї. Розбудовуючи кооперацію – «свій до свого по своє» – ми творили силу духу, національного опору, перед якими заломилася найсильніша зброя ворогів.

Практично кожна нація репрезентує подібні емблематичні постаті, які своїм словом демонстрували почуття етично творчої відповідальності за істину, створювали авторитет плодотворним ідеям. Цілком закономірно, що Микола Шлемкевич порівнює сучасну йому

7 Консерватизм. Антологія. – Київ: Смолоскип, 1998. – СС. XX, 144, 283, 285, 444, 445.

8 Докладно про світогляд і творчу діяльність М. Ганді див.: Гальтунґ Ю., Несс А. Політична етика Ганді. – Львів: Місіонер, 2001.

публіцистику з міфом. «Її місце в духовній культурі виглядало б так: вона – це розтоплена і незрізничкована ще лава життя, в якій вже застигли ясні криштали наукових стверджень, мистецьких оформлень, релігійних символів. Звідси в публіцистиці стільки неясного, нечистого, незрілого, але одночасно стільки живого і скерованого в будучину. Публіцистика – це зачатки нових кристалізацій духу і дійсності, їх передбачення і передчуття, вкладені в слово. Публіцистика – це дрімуча філософія, а філософія – це свідома своїх далекосяжних цілей і своїх методичних засад публіцистика»9. М. Шлемкевич радить боротися з противником «яскравішим, правдивішим, гострішим поглядом»,щоб у зіставленні різних поглядів, критичного аналізу, естетичних студій формувати «смак суспільства і разом з тим усвідомлювати стиль доби».Відтак через акумулювання думок різноманітність життя підкорюється якійсь одній ідеї, одному задумові, в рамках одного порядку.

Логічний і такий висновок М. Шлемкевича: «Якби Сковорода жив сьогодні, він був би правдоподібно проповідником і публіцистом»10.Говорячи про вирішальний вплив публіцистики в житті українців, М. Шлемкевич вживає таке визначення: «Своєрідна неминучість нашого духу,.. прагнення поєднати мислення і діяння, прагнення до постійної близини духа і життя»11.Якщо й надалі осердям українського мислення є прагнення справедливого, водночас гарного життя, потреба у світоглядній публіцистиці буде зростати. Щодо кризи цієї сфери творчості, то М. Шлемкевич називає такі причини: послаблення пафосу правди, звідси софістика 30-х років XX ст., скептицизм, ірраціоналізм, відречення від пошуків спільної мудрості – отже, переконування поступилося місцем перекрикуванню, перекривлюванню думок і слів, всьому вишуканому духовному теророві, аморальність самих публіцистів, комерціалізація преси, яка знизила рівень і гідність видань та їхніх працівників. Знову ж таки це спричинило продажність духу. М. Шлемкевич водночас засудив безхребетний скептицизм західної ліберальної публіцистики.

9 Шлемкевич М. Новочасна потуга (ідеї до філософії публіцистики...). – Нью-Йорк; Торонто, 1958. – С. 114–115.

10 Там само. – С. 128.

11Там само. – С. 130.

Цілком сучасно звучать такі висновки цього теоретика світоглядної публіцистики: «Боротьба за існування і за зрівняння з розбагатілим довкіллям займає весь час і, на жаль, часто всю душу людини. Вона вдихає в себе такий простий і легко зрозумілий матеріалістичний світогляд і його мораль, що ними при всіх ідеалістичних і релігійних декораціях фактично керується довкілля»12.У тому світогляді й у тій моралі найвищою цінністю і мірою цінності людини є достаток, заробіток. Тож на пресі лежить майже вся відповідальність за духовне обличчя суспільства. «Куди ж веде його преса: до культури, чи до підкультури? І одна, і друга мають свої критерії. У культурі ними є цінності правди, краси, добра, справедливості, об’єктивовані в науці, мистецтві, релігії, моралі, порядку життя, а живим знаком їх є освіченість і шляхетність людини. У підкультурі місце освіти займає грамотність, місце шляхетності – пожадливість і сильні лікті, а місце ідей та цінностей – фрази, загальники, гасла, якими півінтеліґент без вагання і сумнівів, самовпевнено рішає всі проблеми світу й життя. В культурі розвиток суспільства спрямований знизу вгору. Підкультура тримається рівнянням вниз. Куди ж скеровує преса наше суспільство? Чи вгору, до пізнання світу, до критичного передумування проблем і розвиткових тенденцій; вгору вище описаним шляхом від окремих переживань через їх просвітлення аж до їх порядку і системи в світогляді й філософії; вгору шляхом, що означає справжню свободу духу і свободу преси? Чи вниз, шляхом підлещування пристрастям і смакові маси і шляхом приподобання її речникам; униз шляхом, на якому голосно підкреслювана свобода стає також тільки порожнім звуком, що прикриває неволю духу і фактично залежність преси? Це питання совісти кожного поважного публіциста-журналіста...»13.

Рівень преси, отже, й рівень суспільства, на думку М. Шлемке-вича, піднісся б, якби у вищій школі розробляли підставові поняття, за допомогою яких журналісти упорядковували б хаос фактів і подій, оцінювали б їх. Інтелектуальною короткозорістю слід вважати невміння бачити нюанси життя. XX сторіччя, крім інших непривабливих епітетів, назвали також «добою приниження слова». Треба «допомогти повернути

12 Шлемкевич М. Новочасна потуга (ідеї до філософії публіцистики...). – Нью-Йорк; Торонто, 1958. – С. 141–142.

13 Там само. – С. 140–142. 124

слову його достойність, достойність шляхетного матеріалу, в якому об’являється правда, а не матеріалу, з якого тчуть завіси туману для людської думки»14.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги