рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Ідеологеми Жана-Поля Сартра

Ідеологеми Жана-Поля Сартра - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Публіцистика «Думання» Давно Звернула Увагу На Те, Що, Незважаючи На Перемогу...

Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна

демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих потрясінь спричинилися до удосконалення людини, соціумів, модерних цивілізацій. Паче того, висновки Олександра Герцена (Росія), Ауробіндо (Індія), Ортеги-і-Гасета (Іспанія) про те, що міщанство погубить Захід, дістали нове підтвердження. Але якщо послідовники вказаних публіцистів, учених, політичних діячів, демонструючи стурбованість існуючим станом речей, шукають шляхів виходу з «патової» ситуації, то «борці» з міщанством, які репрезентують натуралістичний нігілізм, поглиблюють деструкцію у соціумах, у відносинах між народами, цивілізаціями. Яскравий приклад – виступи Жана-Поля Сартра (Франція), публіцистичні кампанії багатьох видань світу з метою пропаганди його ідеологем. Хрещений батько «лівої» культури у своїх філософських працях, повістях, п’єсах, оповіданнях, зокрема в есеїстиці на сторінках опінієтворчого журналу «Les Temps Modernes», не лише з погордою споглядав літературний світ, але й істотно впливав на суспільно-політичну дійсність тогочасної Франції та інших країн Європи. Як виявилося, цей вплив переважно був деструктивним, згубним. Зішлемося на концептуальну статтю Роджера Скрітона «Пророк деструкції», що була вміщена у газеті «The Spectator» 25 червня 2005 року.

Сартр винайшов антигероя тогочасної літератури, який закривається у власному его і зі зневагою ставиться до реальностей зовнішнього світу. Його екзистенціоналізм, на відміну від Ясперса, є наскрізь атеїстичним, нігілістичним. Власне «бачення», його «автентичність», на думку Сартра, стоять значно вище від будь-яких етичних кодексів, конвенцій, звичаїв, оскільки вони є творчістю «інших». Сартр апологе-тизував злочини як форму «моральної чистоти». Наслідуючи Маркса, він вказав на нового класового ворога, підбурюючи цілі покоління молодих людей до життя в опозиції до «міщанства» – суспільного класу, який начебто зрікся свободи на користь «злої віри» в системі правової держави, суспільних інституцій і народних звичаїв. Ігноруючи очевидні факти злочинів комунізму, Сартр переконував, що комунізм слід оцінювати за інтенціями, мотивацією, а не за діями. Ретельний аналіз словесної еквілібристики Сартра і його підбурювальних дій неспростовно доводять апологетизацію ним масових злочинів і зневолення.

Якщо критика міщанства Герценом, Ортегою-і-Гасетом, Іваном Франком та іншими речниками народів мала метою застерегти модерні

суспільства від вульгарного релятивізму, матеріалізму, дрібничковості і дилетанства, то риторика Сартра була спрямована на розбурхування пристрастей, насамперед серед молоді, з метою втілення у повсякденне життя концепції «перманентної революції» Льва Троцького. Англійський журналіст наводить конкретний приклад: один з учнів Сартра – Пол Пот, повернувшись до рідної Камбоджі, застосував на практиці тоталітарну доктрину руйнації, опрацьовану Сартром в його статтях, політичних трактатах і наукових працях. У злочинному шаленстві Пол Пота неважко побачити погорду до тих, хто керується у житті вартостями, зберігає народні традиції і прагне до солідаризму. Сартр справді, як і Мефістофель, був духом, який безперестанку перечить. Його пиха, тотальний егоцентризм спричинили до окреслення образу екзистенційної ситуації, в якій наша самосвідомість живе у світі – poursoi (буття для себе) проти en-soi (буття у собі). У релігійному світогляді самосвідомість є джерелом радості, доказом нашого особливого зв’язку з Богом і остаточного звільнення, оскільки здобуваємо життя вічне. Натомість для Сартра самосвідомість є надпотужною ницістю, джерелом неспокою – назагал. Це доказ нашого відампутування, але також нашого усамітнення, яке не веде до спасіння, бо ж усі двері зачинені.

Сартр і його «товаришка» життя, феміністка Сімона де Бовуар, демонстративно вели аморальне життя і стверджували, що буття для себе ніколи не може поєднатися з буттям у собі. Тобто навіть особисте життя, навіть міжлюдські відносини базувалися у нього на конфлікті. Сартр був атеїстом, який вважав екзистенціоналізм як єдину властиву відповідь на смерть Бога. Якщо Блаженний Августин вважав, що знайшов шлях до свободи, Сартр ніколи не мав такої надії. Він вибрав для себе поставу антихриста: тілесність потрактував не як кондицію, яку вибрав для нас Бог, щоб нас врятувати, але як кондицію – неможливу до спокутування вини. Сартр усуває Бога і на його місце ставить буття для себе.

Ігноруючи поточну дійсність, Сартр виявив негацію усіх форм патріотизму. Він ненавидів не тільки німців, а й французів. Будь-яка лояльність з його боку до країни і народу була неможливою. Натомість він завзято захищав радянських, китайських, в’єтнамських, кубинських, камбоджійських революціонерів. За його прикладом більшість французьких інтелектуалістів підтримувала комуністичну партію. Ті, які

випали з цієї моделі, наприклад, Альбер Камю і Раймонд Арон, були піддані розвінчувальній кампанії на сторінках «Les Temps Modernes». Послідовники Сартра змели з поверхні землі все, що залишилося після католицького минулого Франції і отруїли свідомість майбутніх поколінь європейської молоді. Зокрема, суцільний негативізм і деконструктивізм пропагувала газета «Tel Quel».

Англійський журналіст вважає, що французи, зокрема інтелектуальний істеблішмент, ніколи не позбудуться ідеологем, що їх нав’язав Сартр. Він підважив дві чільні засади: християнство і державність. Його творчість витворила таку політичну еліту, для якої немає нічого стабільного, святого, яка перекреслила національну ідею. Саме ця еліта прагне побудувати Європейський Союз на антихристиянських і антинаціональних засадах. Водночас ця еліта спричинила масову імміграцію мусульманських фундаменталістів. Оптика сучасних інтелектуалів залишилася незмінною, її найголовнішою метою є вседозволеність.

Певна річ, не всі підтримали цей курс. Філософи Ален Безансон і Люк Фері, есеїсти Андре Глюксман і Ален Фінкелькрат захищають спадщину французького народу. Однак американські і британські інтелектуалісти ігнорують переконливі свідчення морального банкрутства ідеалів 1968 року і продовжують далі свою руйнівну інтелектуальну роботу.

Вирафінована негація не може бути спрямовуючим фактором у житті людини. Треба додати, що так само, як Робесп’єр використовував філософію Жан-Жака Руссо для обґрунтування винищення людей, рівно ж Сартр узаконив тоталітарні режими. Сучасна публіцистика зобов’язана позбутися руйнівного впливу ідеологем Сартра та його послідовників.

Загравання зі злом, естетизація пороків неминуче призводять до антикатарсису – забруднення душі. Нав’язування вигідної космополітичній еліті системи цінностей спотворює органічні, природні поривання душі й тіла людини. Як результат, відчуження, «сублімоване рабство» вона починає сприймати як бажаний, єдино можливий спосіб існування. Від моменту народження людина інтегрується в «систему», НИНІ – В СИСТЕМУ ЗМІ, відтак насамперед в молодого покоління формується спотворене бачення світу. Витворюється порочне коло: ненормальна соціокультурна одномірність формує одномірне мислення, яке відповідно зміцнює ненормальність соціальної дійсності. Цю схему можна умовно відтворити таким чином: лозунг Відродження – «Роби,

що хочеш», підсилений орієнтиром Просвітництва – «Усе дозволено», логічно привів до ситуації – «Усе можливе». Неолібералізм, який послідовно витісняє за історичний горизонт християнське і національне сумління, привів до того, що найсильнішим переживанням наших днів є передчуття пітьми, що насувається.

Найперший крок у боротьбі проти підривників свідомості, тотального інформаційного насильства – не уподібнюватися до них. Важливо, однак, просигналити і пояснити українській суспільності (це стосується також ширшого європейського та світового контексту), що, скажімо, ворожість, нетерпимість, несприйняття всього українського кореспонденткою «Комсомольской правды» Ольгою Мусафіровою, заклики богослова і журналіста з Єрусалиму Дмитра Радишевського створити у боротьбі з ісламом «священний союз східного християнства (Росія), західного християнства (США) і кореня цих галузок – Ізраїлю, що прозвучали зі сторінок «Столичных новостей»45, категорична декларація Михайла Бродського про те, що «в Одесі є тільки одна національність – одесит»46, афішування Моніки Левінські (велика світлина з текстом), яка «заробила на секс-скандалі з Клінтоном понад 5 мільйонів доларів», на сторінках газети «Факты»47, знущальний тон автора програми Радіо Свобода «Поверх барьеров» Олександра Гені-са при обговоренні фільму М. Гібсона «Страсті Христові» – слова «скандал», «опус» й подібні переплітаються з підрахунками, мовляв, Гібсон заробив вже 200 мільйонів доларів; дивовижні паралелі, що їх відтворюємо повністю – «Тут кажется уместным задаться интересным вопросом: что Гибсон будет делать с этой громадной суммой? Человек он не бедный. Скажем, за роль в фильме «Патриот» Гибсон получил гонорар в 25 миллионов. Резонно было бы предположить, что автор «Страстей» последует примеру Спилберга, отдавшего всю прибыль от «Списка Шиндлера» на гуманитарные цели. Такой шаг очень бы

45 Радышевский Д. С точки зрения богослова // Столичные новости. – 2002. – 8-14 окт.

46 Бродский М. Как получилось, что защитники расистских публикаций находятся в лагере оппозиции // Столичные новости. – 2004. – 2-8 марта. – С. 4.

47 Джеджула А. Левински, заработавшая на секс-скандале с Клинтоном более 5 миллионов долларов, возглавила список самых известных стерв // Столичные новости. – 2004. – 23-29 апр. – С. 3.

помог репутации режиссера, который находится под ураганным огнем критиков» (20.03.2004), – десятки подібних матеріалів мають виклично-рекламний – щодо «своїх» і знущальний, несприйнятливий характер – щодо «чужих». «Свої» – винятково талановиті, «фантастично толерантні», їх поважає «весь світ», вони є авангардом людства, у них «прекрасний характер, розкуті манери, оригінальний одеський гумор». «Чужі» – цілковита протилежність, вони дрімучі провінціали, маргінали, націоналісти, фашисти, шакали, тупуваті, неосвічені, відсталі та ін.

Замість моноідеології марксизму-лєнінізму-сталінізму нав’язується нова матриця символів: ідеали – анахронізм, культура, національна ідентифікація – трайбалізм, орієнтир – найбагатша людина Гейтс, а не, скажімо, письменник Маркес.

Зарозумілість таких комісарів від журналістики набирає карикатурного характеру. Замість того, щоб отямити політиків, переконати суспільство, що нинішня вселенська криза – не матеріальна, а духовна, щоб усмирити зарозумілу людину, вказати їй, що все повинно бути духовне, що тільки істина дає впевненість, бо ж наше серце має бути наповнене вірою, інакше воно постійно сумніватиметься, що вирішальною повинна бути не якість життя, а його святість, сучасні медіа наче змагаються у тому, щоб вичавити усе людське в людині. А бездуховний інтелект – джерело зла. Своїм духовним хаосом сповідники «прав людини» розхитують надправовий, надемпіричний фундамент суспільств, розтринькують золотий фонд вічних вартостей, успадкованих народами. Справа стосується магістрального курсу сьогоднішньої культури, заплідненої ворожим релігії духом часу. Досить зіслатися на так зване Євангеліє від Іуди, що його рекламують мамоністи й глобалісти. Злорадне торжество безвір’я і ненависті до святинь, зазначає Іван Дзюба, «потужно тиражується та експортується, забруднюючи півсвіту»48.

Підривники свідомості епохи, звісно, давно не дбають про гідність критичної, пошукової думки. Марксистська ідеологія не зуміла остаточно розкласти людську душу. Нині ж учорашні її речники, морально-етичні дезінформатори, могильники правди стали спочатку «солов’ями перебудови», а тепер найагресивнішими поборниками

48 Дзюба І. Порнократія на марші // Дзеркало тижня. – 2006. – 11 берез. – С. 20.

демократії. Такі публіцисти, як В. Коротич, В. Малінкович, В. Познер та багато інших узурпували право на оцінку, атестацію самої правди. Вкрай цинічні, хоч інтелектуально й оснащені, виступи Володимира Малінковича про доконечну потребу надати російській мові статус другої державної мають метою не тільки підтримувати температуру підозрілості між регіонами України, а й не дати можливості українцям і росіянам порозумітися – адже причин для конфлікту немає. Залишається дивуватися, як солідні видання, наше телебачення рекламують політолога й політичного журналіста як «видатного експерта», забуваючи його підбурювальні матеріали, наприклад, такі, як «Союз чотирьох плюс... Росія, Україна, Білорусія, Казахстан у сумі можуть дати щось нове», де буквально нав’язується така сентенція: «Якщо «Союз чотирьох плюс...» стане «Євразійським союзом», побудованим на демократичних принципах рівноправності людей, релігій, народів, то він допоможе перетворити пограниччя Європи і Азії із зони постійних конфліктів в зону конвергенції світових цінностей. В інтересах усіх народів»49. В. Малінкович виступає, як бачимо, від імені української еліти.

Починаючи з жовтня 2006 року, «відомий правозахисник і політолог» веде у газеті «Столичные новости» розділ «Спросите у Малинко-вича». Його «кваліфікований і об’єктивний аналіз політичних подій» (у лапках – характеристики редакції. – Й. Л) вже у першій подачі нав’язує фатальну для українців перспективу – позбутися своєї кореневості, державоутворюючого ядра, етнокультурності з орієнтацією на український етнос й стати «мультикультурной гражданской нацией»; зрозуміло, і держава має стати мультикультурною. Потужний конфронтаційний заряд міститься також у різкому протиставленні «націоналістичної» України «русскоязычному населению востока и юга страны»50.

Цю ж фронтальну атаку проти справдешнього українства веде В. Малінкович і в інтерв’ю газеті «Кіевскій телеграфъ». Виступаючи проти «широкої коаліції», за нейтралітет України, її багатовекторну політику «громадянин світу» наполягає (цитуємо мовою оригіналу): «Нельзя утвердить как единственно правильную оуновскую идеологию, как нельзя насаждать и идеологию имперскую, промосковскую. Надо всегда помнить, что Украина – государство многоцветное, что тут

49 Литературная газета. – 1996. – 20 март. – С. 11.

50 Столичные новости. – 2006. – 10-16 октября. – С. 10.

были и белые, и красные, и желто-блакитные, и либералы. Все это надо иметь в виду и правильно представлять детям. Они должны чувствовать себя частью украинской нации, но никак не этнонационалистами. Мы должны строить свое государство как мультикультурное, что, кстати, и рекомендует Совет Европы. Сегодня, как вы знаете, СЕ предлагает всем отказаться от формирования этнокультурной и даже от чисто политической нации и строить мультикультурную гражданскую нацию. Это и был бы европейский выбор Украины...»51.

Це інтерв’ю – яскравий приклад пропаганди, що розділяє речників «загальнолюдських цінностей», які самі зреклися рідної матері і орієнтують на це всіх інших; рівно ж – це інструкція, як не дати порозумітися українцям.

А ось «відомий російський тележурналіст» Володимир Познер взяв на себе роль найвищого судді й арбітра щодо оцінки тенденцій розвитку світу. Газета «Факты» в розділі «Погляд» вмістила розмову з цим (само)розрекламованим журналістом під претензійною назвою: «Володимир Познер: «В 1801 році Джордж Буш-молодший не став би навіть писарем п’ятого помічника десятого секретаря президента США». Раніше В. Познер упевнено рекламував американську демократію. Нині ж він гостро й дошкульно критикує «американську мову з її сленгом», низький інтелектуальний рівень американських президентів, крім Рузвельта, втручання властей в журналістику, ставить під сумнів інші аспекти американської цивілізації. Як це пояснити? Можливо, дещо нам підказує «врізка» до інтерв’ю: «Здається, Володимир Познер і сам точно не знає, хто він – російський американець чи американський росіянин? А може, і взагалі француз? Усе-таки народився у Парижі, жив там, поки сім’я, рятуючись від Другої світової війни, не емігрувала у Штати». А ще дещо нам скаже визнання самого В. Познера, який «у журналістику потрапив випадково», однак в Агентстві преси «Новини» одержав посаду старшого редактора з великою зарплатою. «У Головній редакції політичних публікацій ми писали статті, які друкувалися в азійських, африканських і латиноамериканських виданнях під прізвищами місцевих журналістів. Це була своєрідна ідеологічна диверсія Радянського Союзу, а наша редакція – кагебешною лавочкою»52.

51 Кіевскій телеграфъ. – 2006. – 11-17 августа. – С. 3.

52 Факты. – 2002. – 20 июн. – С. 5.

Апологети деструкції репрезентують певний гатунок фанатизму. Його природу досліджували філософи, культурологи, політологи, психологи, соціологи, рівно ж – теоретики масової комунікації. Переважно зазначається одвічна боротьба між фанатизмом і прагматизмом, фанатизмом і плюралізмом, фанатизмом і толерантністю. Певна річ, фанатизм є старшим, ніж юдаїзм, християнство, іслам, ніж будь-яка держава, уряд чи політична система, будь-яка ідеологія чи віра. Вважається аксіомою, що фанатизм є всюдисущим елементом людської природи, геном зла.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Ідеологеми Жана-Поля Сартра

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги