рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Публіцистика онтологічного оптимізму

Публіцистика онтологічного оптимізму - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Епічне Бачення Світу Українською Та Закордонною Публіцистикою Має Бути Систем...

Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою суспільної свідомості. Назвемо кілька прикладів, щоб принагідно переконатися ще раз: світом рухають ідеї, а не інтереси.

Міркуючи над творчістю Салмана Рушді, Маріам Салганик розвінчує «оргію ненависті», говорить про історичну свідомість, взаємовідносини національних культур, Сходу і Заходу наприкінці XX століття і наводить дуже промовистий витяг з роману Рушді: «Шарам» – ось потрібне слово. Наче маленьке, а значень і відтінків – на цілі томи». Рецензентка додає від себе: «Через спільні індоєвропейські корені «шарам» споріднене зі словом «сором»(Це ще одне підтвердження доведених фактів: у давньоукраїнській мові і в санскриті – 400 спільних базових слів. – Й. Л). Рушді запитує: що залишиться, якщо вилучити з нашого життя сором? І відповідає: залишиться розгнуздана свобода»47.

Газета «Українське слово» свого часу передрукувала статтю Уласа Самчука «Крути» (з газети «Волинь» за 25 січня 1942 року). Відомий письменник звернув увагу на такий мотив, актуальний донині: «Українська молодь, яка дня 28 січня 1918 року з піснями виїхала зі столиці України під станцію «Крути», щоб там умерти, була першою молоддю світу, що одверто, беззастережно і рішуче стала до боротьби з північною навалою... Їх ідеал був – своя державність, своє суверенне життя, своя духовність.., у звуках пісні «Ще не вмерла» звучав також мотив спротиву проти марксизму... Не вина тієї молоді, що світ так злегковажив великим шляхетним поривом Української Держави»48.

Тепер ми маємо можливість залучити до осмислення власної спадщини у європейському контексті доробок учених і публіцистів діаспори. Зокрема, варто було б перевидати маленьку, але дуже змістовну книгу Романа Рахманного «Кров і чорнило». Обов’язок преси, пише знаний журналіст, всебічно висвітлити і подати широкому світові до відома окремі моменти минулих змагань свого народу. Змагань за

47 Салганик М. О благотворности сомнений. Сальман Рушди. – «Стыд» и другие романы // Иностранная литература. – 1989. – Ч. 9. – С. 229.

48 Самчук У. Крути // Українське слово. – 1992. – 6 лют.

елементарні людські вартості: життя і волю. Право на них – незаперечне. Змагання за них – святі. Обов’язок писати про них – невідкличний. Замовчати ці змагання – очевидний злочин. Автор цієї книги, відтворивши кілька епізодів героїчних змагань УПА, наполягає на репрезентації перед світом усіх наших істин, для чого слід створити один політичний центр і осередок інформації за всебічної співпраці усіх українських інтелектуальних сил49.До речі, майже про це саме, тільки з іншого приводу, говорив Юрій Андрухович у передачі Радіо Свобода (українська редакція) 28 серпня 2000 року.

В арсеналі світової журналістики залишиться спеціальний номер американського журналу «Тайм», присвячений чотирьом постатям політичного життя – Іцхака Рабіна, Ясіра Арафата, Фредеріка де Клерка й Нельсона Мандели. Їх визнано «Людьми року». Світлини «творців миру» вміщені на обкладинці, а кілька сторінок відведено для розповіді про їх діяльність на ниві пошуків взаєморозуміння народів50.

Про розчарування в ідеях поступу, різницю між «дикунами» та «цивілізованими» в історії технології, а також про невмирущий спадок третього світу, незахідних цивілізацій у царині мистецтва, релігії, культури, про пошуки й винайдення нового способу суспільного життя міркує французький філософ і есеїст Режі Дебрей51. Наче доповнюючи цього автора, росіянин Сергій Аверинцев говорить про те, що «наша душа, наш дух не повинні догідливо підлаштовуватися до духу часу, до наявного – і проминального – стану світу... Але політичний конформізм – лише одна з можливостей зла; у певні часи і у певних умовах небезпечнішим є конформізм стилю життя, конформізм моди, конформізм духу часу... Радикальний релятивізм і прагматизм... у перспективі феноменології людських типів є значно страшнішим, ніж атеїзм... Західне християнство має право нагадати нам: «Браття! Не будьте дітьми розумом» (1 Кор. 14,20). Ми іноді маємо підстави нагадати нашим західним братам: «Початок мудрості – страх Господній(Пр. 1,7)»52.

49 Рахманний Р. Кров і чорнило. – Пролог, 1960. – 141 с.

50 Time. – 1994. – Ч. 1.

51 Дебрей Р. Західний міф // Кур’єр ЮНЕСКО. – 1994. – Лютий. – С. 9–11.

52 Аверинцев С. Будущее христианства в Европе // Новая Европа. – 1994. – № 4. – С. 27.

Іван Дзюба, досліджуючи проблему спротиву тріумфуючій неправді, на прикладі Дон Кіхота переконливо показує роль великих подвижників людської історії; він наводить малознаний факт: «Дон Кі-хот» був улюбленою книгою Ейнштейна протягом «усього його життя. І у цьому – лейтмотив «самопочування в світі»53. З точки зору інших традицій про визначальні істини говорить Фазіль Іскандер. Зокрема, варто замислитись над такими словами: «Уся літературабезкінечний коментар до Євангелія. І коментареві цьому не буде кінця. Усі псевдоноваторські потуги обійтися без етичного напруження, без розуміння, де верх, а де низ, де добро, а де зло, приречені на провал і забуття, адже справа художника – витягувати волею до добра з хаосу життя ясний сенс, а не додавати до хаосу життя хаос своєї власної душі»54.«Ми не можемо перемогти космос. Одне в наших силах: збагнути й знайти своє місце в космосі, щоб не щезнути, як щезли вже десятки сіл на білоруській землі. Я пишу цю книгу і не відчуваю себе хронікером минулого. Мені здається, я записую майбутнє» – до такого висновку прийшла білоруська публіцистка й письменниця Світлана Алексієвич55. Це – біль, а не катастрофізм.

Такою публіцистикою думання, отже – онтологічного оптимізму, треба витісняти негативізм із мас-медіа, тобто зрівноважувати пам’ять і надію. Про це, до слова, писав одразу ж по Другій світовій війні Михайло Островерха – український есеїст: «Душі людини не можна занадто перехиляти в якийсь бік. Людина при своїй основній ідеї морального існування, при ідеї душевної повноти, мусить мати такі форми зовнішніх умовин, щоб вона в них могла оглянутись довкола себе, побачити всебічно життя й усі його явища, що повинні проходити вільним процесом. Тоді людина не потрапляла б із однієї крайності в іншу: від аскетизму до розгнузданості, психічної й фізичної, моральної й матеріальної, від християнства до поганства, від чортівського мордування людей до дивного, навіть

53 Дзюба І. Більший за самого себе // Сучасність. – 1995. – Липень-серпень. – С. 82-88.

54 Искандер Ф. Искренность покаяния порождает энергию вдохновения // Литературная газета. – 1996. – 7 февр.

55 Алексиевич С. Чернобыльская молитва. Мне кажется, я записываю будущее... // Литературная газета. – 1996. – 24 апр.

нехристиянського потурання злу, від нацизму, совєтизму до якогось сентиментального демократизму»56.

Маємо ще одне підтвердження того, що українська публіцистика завжди йшла у руслі європейських традицій. Співзвучність творчих пошуків, арґументації наших кращих журналістів, крім зазначених моментів, виразно помітно також у спеціальному номері журналу «Кур’єр ЮНЕСКО» – «Помірність – запорука кращого життя?», матеріали якого стимулюють пошуки «золотої середини між найнеобхіднішим та надмірною розкішшю»57; у «Монологах» Вадима Скуратівського, який на прикладі життя японського режисера Куросави пристрасно проголошує ідеалізм й віру в справедливість58; у рецензії на книгу відомого у Європі філософа, есеїста й церковного діяча Юзефа Тішнера, де обґрунтовується ідея зборення «субстанційного зла» проголошенням «слів життя»59; у розмові з англійським філософом Джоном Греєм, який вважає, що немає універсальної моделі капіталізму і демократії й визнає, що «неолібералізм не відрізняється так радикально від здійснюваного раніше марксистського проекту», бо вважає, що «певний тип організації економічного життя повинен бути повсюдно адаптований, незалежно від культурних, релігійних, цивілізаційних розбіжностей»60.

Встановити реальну й гідну шкалу вартостей, щоб не збіднювати людського духу ницістю ціни, не схиляти голови перед злом, щоб дбати про духовний пошук, допоможуть і такі два приклади. Розмірковуючи вголос про попередню епоху, Євген Сверстюк у властивій йому філософічній манері доводить, як змаліла людина «на раціоні матеріалізму, в озброєнні раціоналістичних приписів». Ось чому «найживучішим виявиться в кінці другого тисячоліття Пилат – холодний і байдужий до драми. Він знає правду, але це ні до чого не зобов’язує. Він зневажає юрби, але прислуховується до них. Він виконує чужу волю й умиває

56 Островерха М. Nihil novi. – Штутгарт, 1946. – С. 23.

57 Помірність – запорука кращого життя? // Кур’єр ЮНЕСКО. – 1998. – Березень.

58 Скуратовский В. Ворота Куросавы // Столичные новости. – 1999. – 31 август. – 7 сент.

59 Tischner J. W krainie schorowanej wyobraźni. – Kraków: ZNAK, 1997 – S. 11.

60 Wildstein B. Globalizacja Fałszu (Rozmowa z Johnem Grayem) // Wprost – 2000. – 23 stycznia. – S. 77.

руки. Біля великих трагедій XX століття – аж до чеченської – стоїть Пилат, що «вмиває руки»61. А тематична добірка «Діалог між культурами», вміщена у журналі «Німеччина», усебічно, зіставляючи різні думки, обґрунтовує тезу: «Культурне розмаїття – це основа цивілі-заційного багатства людства, і воно мас особливе значення в епоху глобалізації»62.

У журналістиці, стисло – публіцистиці, найголовнішим є вміння поставити проблему, вловити «пульс часу». Наведені вище приклади (а їх у європейській традиції – дуже багато) повинні увійти в багатотомну історію європейської публіцистики як світоглядної, арґументаційної бази для моделювання й розвитку модерних суспільств і журналістики XXI століття. Відновленню рівноваги у Європі, крім політичних, економічних, культурних контактів, істотно може прислужитися такий проект, як створення у Львові державної радіостанції, яка б кількома мовами, принаймні польською, німецькою, англійською, інформувала Європу про внутрішню й міжнародну політику України, пропагувала українську рацію.

Ми гостро відчуваємо й відсутність кількох щоденних газет, які б на рівні англійської «Таймс», французької «Монд», німецької «Фран-кфуртер альгемайне цайтунг», швейцарської «Нойє цюріхе цайтунг» і т. п. солідно й цілеспрямовано займалися інформаційно-публіцистичною діяльністю – кадри для таких видань готують національні університети в Києві й у Львові. Кардинально бракує ще кількох серйозних (подібних до «Дзеркала тижня», «Українського слова») українських тижневиків загальнополітичного забарвлення, які б на аналітичних і психологічних засадах формували психологічний образ України у світі (ясна річ, вони мали б перекладатися кількома мовами), які б поєднували діахронний (як національно-регенераційний) та синхронний (як національно-модерний) способи мислення, статику й динаміку нашої свідомості, теоретичні й прагматичні аспекти українського суспільства, людського життя, які були б спроможні формувати українську еліту й тло української свідомості в ареальному та внутрішньо-психологічному

61 Сверстюк Є. Добігає час тисячоліття // Українське слово. – 2000. – 6 січ.

62 Діалог між культурами // Дойчланд. – 2000. – Червень-липень. – С. 39–65.

планах водночас. За роки незалежності ми не спромоглися створити ментального українського пресового видання, яке б «з’єднало психологічно всю Україну, було б політиком й дидактиком водночас, відкривало б нас вселюдності, а світ наближало до нас»63. Кристалізація державного й національного мислення відбулася у переважної більшості випускників Інституту журналістики КНУ імені Т.Шевченка і факультету журналістики ЛНУ імені І.Франка, але... вони не мають де прикласти своїх талантів.

Треба почати, решта – справа часу, тобто довгої терпеливої роботи. Журналісти-концептуалісти зобов’язані створювати нові ментальні карти для мінливого світу, щоб у кожного було своє «святая святих».

Ми забуваємо, що реальний світ не є видовищем, тому кожний, хто так розуміє свою професію, фальшує проблеми і служить неправді. Інформувати – означає передавати певний зміст, говорити про щось. Тим часом на жаргоні нинішніх мас-медіа інформація – це тільки біт. Комунікація стала лише контактом, хоча ЗМІ мають насамперед бути засобами порозуміння між людьми й народами.

Запитання для самоконтролю

1. Медіацентрична візія публічного життя.

2. У чому полягає роль «гейт-кіперів»?

3. Актуальність діалогу Платона «Горгій».

4. Зіставте тлумачення тенденцій розвитку світу Євгена Ляховича і Йозефа Тішнера.

5. Геродот про Дніпро.

6. Як відновити екологічну рівновагу?

7. Концепція українських ЗМІ за Ольгою Федик.

8. Вловити «пульс часу»: концепція серця С. Аверинцева.

9. Рівновага у медійній сфері..

63 Федик О. Українська журналістика: «алгоритм» становлення // Українське слово. – 1992. – 25 листоп.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Публіцистика онтологічного оптимізму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги