рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Філософія факту

Філософія факту - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Відколи Утвердилася Могутність Журналістики/публіцистики, Людина Сягала До Га...

Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти, сформулювати думку про світ. Тому преса містила широкий діапазон

23 Ареопагитика. Речь о свободе печати. – Казань, 1905. – С. 37.

24 Консерватизм. Антологія. – К., 1998. – С. 144.

25 Там само. – С. 152.

26 Див.: Гюго В. Мистецтво і народ. – К., 1985. – С. 189; Мелещенко O.K. Публіцистика Віктора Гюго. Навчально-методичний комплекс. – К., 2003.

знань. Це випливало з прийняття нею відповідальності за функціональну рівновагу суспільства, держави, рівень свідомості громадян. Характеризуючи публіцистичну діяльність Михайла Грушевського, Сергій Єфремов (сам блискучий публіцист) свої міркування назвав гранично виразно: «На варті національної гідності».І обґрунтував величезну самостійну роль публіцистики. Нагадаємо стисло ці думки, які, як побачимо, кореспондують з позицією Мацціні, Гонсалеза, Капус-цінського, Гавела, інших емблематичних постатей народів. Понад сто років тому визначилися два типи письменників/публіцистів на суспільні теми. Одні обговорювали явища дійсності, не заглиблюючись у їх суть, стежачи день у день за суспільним життям, «на льоту відображаючи його настрої, виходячи з факту і вертаючись до нього, не підводячи під свої побудови широкого теоретичного фундаменту»27. Єфремов слушно вважав, що це публіцисти-фотографи, які не претендують на синтез, який завжди є результатом певної спроможності до узагальнень, до підведення часткових, розрізнених фактів під спільні начала. Їхня турбота розповсюджується лише на задоволення потреб моменту.

В іншому становищі – публіцистика другого роду, яка представляє не тільки відгуки на сучасне життя й миттєві пояснення. Тут має місце і побудова, у зв’язку з тими чи іншими подіями, спільного фундаменту для них, створення цілих суспільних програм, встановлення широких принципів, що охоплюють усі явища даного порядку. Така публіцистика також відштовхується від фактів, злободенних подій, але ставлення до них вже інше, мета має інший вимір. На першому місці тут – не ці часто розрізнені та ізольовані факти, а загальне їх тлумачення, вибудування певної системи, підведення під них теоретичної бази суспільної науки, розкриття їх чільних причин і більш-менш глибоке висвітлення можливих наслідків.

Такого публіциста Єфремов називає художником, який переробляє і освоює злободенні питання життя з точки зору загальних начал. Він завжди має на увазі дещо більше, ніж пряме й безпосереднє тлумачення даного факту чи групи фактів, тому завжди приходить до висновків й узагальнень, у яких факти є лише ланкою у загальному ланцюзі побудови, лише ілюстрацією до певних вищих начал суспільного

27 К характеристике публицистической деятельности проф. М. С. Грушевского // Украинская жизнь. – 1916. – № 12. – С. 62.

життя. Для нього важливий не тільки факт чи подія як такі, скільки їх філософія, висновки, підведення під явища життя широкої й міцної бази суспільної науки. Схильність до узагальнення і використання наукових методів дозволяє такому письменнику на суспільні темичасто передбачати тенденції майбутнього, на основі всебічного аналізу теперішнього формулювати ясно й категорично те, що носиться ще тільки у тьмяних обрисах викристалізованих настроїв, вгадувати скриті можливості за видимими формами подій. Усе це дає можливість глибше проникнути у сенс того, що відбувається і яскравіше проявити свою участь у тому процесі суспільного будівництва, яке є головною метою публіцистики.

Якщо публіцисти першого типу заготовляють матеріал для суспільного будівництва, виготовляючи цеглини для будови, то пуб-ліцист-соціолог зводить вже саму будову, керує суспільною думкою, спрямовуючи її в русло тих чи тих програмних побудов. Він є справжнім тлумачем життя, володарем дум сучасності, і його твори, незважаючи на їх злободенність, переживають цю злобу дня,часто переживають і самого автора, подаючи для даного часу документи воістину історичні, тобто тісно пов’язані з внутрішнім життям суспільства на даний момент. Отже, не випадкові і часткові, а загальні й органічні прояви життя є показником того, куди суспільство прагне в особі своїх найвидатніших представників.

Михайло Грушевський став видатним представником української політичної думки. Справжній темперамент борця, уміння тверезо оцінити події, побачити в них можливість реалізації шляхетних ідеалів державництва – ці якості сприяли появі авторитетного голосу, визнаного вождя українського руху. Невипадково вороги зробили його головною мішенню злісних нападок. Як історик Грушевський вперше розкрив багате минуле українського народу, як публіцист – закту-алізував теперішнє на шляхах до майбутнього. Публіцистичні праці М.Грушевського на той час були зібрані у трьох книгах: «З біжучої хвилі» (1907), «Наша політика» (1911) і «Освобождение России и украинский вопрос» (1907). У доступній рідній формі, з акцентом розрахунку лише на власні сили та ініціативу, на ідею всеукраїнствавін переробив потенційну енергію етнографічного існування у динаміку національного розвитку.

ЦЕ І МАЄ СТАТИ БАЗОЮ НАЦІОНАЛЬНО-ЦІННІСНОГО СОЛІДАРИЗМУ ПІД СУЧАСНУ ПОРУ.

М. Грушевський постійно підкреслював: слід розвивати у масах українців почуття єдності, солідарності, близькості, а не мусувати різниці, оскільки це приведе до розмежування. «Україна свого досягне», – цей бадьорий висновок є лейтмотивом усіх статей Грушевського на суспільні теми.Бачимо тут не тільки плід віри, а передовсім – результат знання дійсності, правильної її оцінки, а найістотніше – глибоку переконаність у правоті української справи. Єфремов наводить слова Грушевського: «Ми повинні пам’ятати, що представляємо великий народ і зобов’язані представляти його з гідністю».

Моделюючи сьогодні національну журналістику в умовах відновленої державності, мусимо взяти до уваги такі висновки Сергія Єфремова. 1. У журналістику Грушевський прийшов цілком готовим у всеозброєнні величезної наукової освіти, всебічно випрацюваного світогляду, великого практичного досвіду й знань у сфері не тільки українського і російського, а й європейського життя; 2. Він мав фундаментальну теоретичну підготовку для вирішення найскладніших проблем сучасності, з випробуваними у науковій царині методами оцінки подій; 3. Грушевський виявив невичерпне джерело кипучої енергії, організаторських здібностей і тієї робочої дисципліни, які приходять з роками наполегливої праці; 4. Що найважливіше – він найвищою мірою виявив чутливість до кличів життя, невтомну спроможність шукати з тими, хто шукає, йти вперед з крокуючими, вчитися самому і захоплювати за собою інших, діючи то строго логічно, чисто науковими аргументами, то різким, безкомпромісним формулюванням, то дотепним слівцем, то яскравою картиною з минулого чи вдало підібраною ілюстрацією із сучасного життя, то гострою критикою чи ліричними відступами. Стиль публіциста – гнучкий, блискучий, багатобарвний. Людина хронологічно іншого покоління, він став вождем нашого часу – робить висновок С. Єфремов28.

Таку ж напруженість думки, абсолютну відсутність фальші, благородну заанґажованість демонструвало й демонструє багато українських публіцистів. Візьмімо Олену Телігу. Її програмна стаття «Партачі

28 К характеристике публицистической деятельности проф. М. С. Грушевского // Украинская жизнь. – 1916. – № 12. – С. 46–62.

життя» повністю прикладається до реалій нашого часу. Йдеться про гідне протистояння «переважній» більшості, нагадування про обов’язок порядності, гідності і совісливості. Говорити про мужність – це певною мірою інспірувати мужність, розробляти тему і показувати поле її дії, відсувати далі смугу духовного лінивства і занепаду, смугу споживацького матеріалізму, хащі дрібного егоїзму – відсувати і запалювати свічі. Це робили завжди просвітлені духом піонери, ідеалісти і романтики, нащадки Дон Кіхота.

Ми використовуємо характеристики одного з найвидатніших есеїстів сучасної України Євгена Сверстюка з очевидної причини: він стоїть в ряду найвидатніших публіцистів українства, оскільки не тільки зборює тимчасове, але й «обґрунтовує вічне»,як висловився Микола Гоголь29. Газета «Українське слово» повністю передрукувала названу статтю Олеги Теліги. Нагадаємо, що вона була вірною послідовницею Лесі Українки. Олену Телігу – українську поетесу, публіцистку, громадського діяча розстріляли нацисти у Бабиному Яру 1942 року. Її дуже тривожило питання, кинуте в глибину нашої історії: де ж були ті, які могли запалювати тисячі свічок від великого вогню, біля якого вони стояли, і освітлювати цими свічками усі закутки? Ведучи мову про відвагу і мужність, Олена Теліга закликає творити культ героїзму, беручи приклад з Тараса Шевченка, який протягом усього свого життя боровся проти московщини своїми динамічними творами. «Чим вищий п’єдестал побудуємо для тих, що стали символом наших визвольних змагань, тим далі падатиме роз’яснююче світло від цього символу, тим ширші маси будуть бачити яскравий дороговказ для свого життя і для своєї боротьби».Цей заклик публіцистка підкріплює судженнями Томаса Карлейля з його нарисів «Герої і героїчне в історії». Наведено також приклади цивільної відваги Миколи Міхновського, Олени Пчілки, Дмитра Донцова, Василя Стефаника, Миколи Хвильового. Як антипод їхній державницькій і людській шляхетній мотивації вона подає приклад «Великого Партача, незрівняного деструктивного таланту Володимира Винниченка»30.

29 Див.: Чижевський Д. Нариси з історії філософії на Україні. – Нью-Йорк, 1991. – С. 88-89.

30 Цит. за: Українське слово. – 2006. – 9-15 серп. – С. 11–12; 2006. – 16-22 серп. – С. 11–12.

Наведемо витяг зі статті з промовистою назвою «Розсипаються мури»: «Будемо самими собою з усіма своїми поглядами, перед обличчям людей своєї нації і хай в протилежність до забріханої більшовицької пропаганди кожне наше слово буде непідробною правдою, незалежно від того, чи ця правда буде усім подобатися. Ми ж не йдемо накидати згори якусь нову ідею чужому середовищу, лише зливаємося зі своїм народом, щоб спільними силами, великим вогнем любові розлити знов ці почування, які ніколи не згасали – почуття національної спільноти і гострої окремішності»31.

Інший приклад високої мислі, метафорики слова, заанґажованос-ті у буття, стурбованості станом речей і вміння скріпити вірою у перемогу правди-справедливості: «і, коли загальна праця здармувалася й комашиньо змаліла в ядерних льодниках, ти на їхніх терплячих, неозлілих прикладах зрозумів просту й вічно спраглу повторення істину: про неможливість витруїти богоподібне з людини, якщо навіть така людоїдська влада, докладаючи надзусиль до перетворення біомаси на подобизну самої себе, безсила була зробити з господаря розбійника, з душі, розтопленої на похвалу свічок, на великодній віск – велетенську тремтливу ропуху, що з прочинених сутінкових дверей зненацька вплигує на поріг хати; коли ж заявились цивілізатори, принісши такі звуки, як «людство», «права», «свободи», звуки, вигадані, аби приховувати попередні злочинства, виправдовувати попередній скотинізм, ти зрозумів дещо з того, як підозріло усунулись людоїдські порядки і, замість поновлення справедливого, основ співіснування, світ заґелґотів щось неримське, мов щойно підгодований гергол, і ти остаточно переконався в різнознаковості досвідів: для нас виболіле, для них смішне, для нас насущніше хліба, для них знехтуване навіки, для нас щиріше од сповіді, для них відразливіше блюзнірства – то ж кому кого рятувати?» запитував ти, співіснуючи серед своїх, що працювали в святій доброзичливості до себе й на вічного злодія; ти запідозрив, що прифургонені сюди гасла, піддемокративши попередньо закатований ґрунт, здатні плодоносити незгірше притарахтареної сюди в кайзерівських вагонах комунії, – приходь і збирай, все обрушене, все лежаче, немов покинуті

31 Цит. за: Червак Б. Воїн української революції – до 100-річчя від дня народження Олени Теліги // День. – 2006. – 29 лип. – С. 7.

райські сади, забур’янені вище пояса; коли вже нікого ніщо не обходило і вибрані носилися з собою, як вдоволені ідіоти з нічними горщиками, ти, маючи певну природню пам’ятливість, вирішив сам пригадати дещо і дещо зіставитиз огляду на небувалість реалій, таких скупих та каяття, мов наново сфабриковані вироки: подеколи, правда, ти збиваєшся з розповіді – чорнобильське літочислення так ущільнило час, що слово записується за півліта, доба налічує по триста шістдесят п’ять годин...»32.

Ці продуманіслова Євгена Пашковського, лавреата Шевченківської премії, звернені, як і у Тараса Шевченка, до живих, мертвих і ненароджених земляків. Він постійно нагадує, що треба відкрити людям втрачений зір, допомогти людському серцю витерпіти безчасся, стати мужнішим, відданішим, наголошує на консолідуючій місії літератури й публіцистики, тим паче, коли «інформаційний простір, зациклений на гузноголовій, осердюченій «развлєкухе», карликовіє й деградує, зневіра глибшає, а дешеве пацюччя приватизаторів мультимедійної порожнечі тішить свою анемічність «мерседесами», мобільниками, людожерськими фуршетами... І ще мають нахабство пасталакати скрізь від імені України... Таких мерзенних людців ця земля ще не бачила».

Етична вага слова Пашковського очищає від затруття людської думки. Це і є духовне провідництво журналіста, письменника, віщуна вічних людських правд, обновлюваних, осучаснюваних, активізованих сьогодні. Отже, моделюючи національну журналістику і науку про неї, виходьмо з того, що професія – це внутрішнє покликання людини, а не виключно зовнішня праця із засвоєння «прийомів і методів», часто – просто карикатурних. Роман-есей «Щоденний жезл» відтворює модель одухотвореного буття героя-наратора, намагання осягнути причини трагедії української нації сьогодні, вирішити найважливіші проблеми людського духу, осягнути актуальність змін і перетворень, до яких повинна дійти людина постчорнобильської епохи (До слова: подібний мислительний ресурс бачимо у публіцистиці білоруски Світлани Алексієвич, Ліни Костенко). Книга Євгена Пашковського молить людство схаменутись. В. Базилевський справедливо відзначив, що «...це книга-сповідь, книга-епістола, книга-інвектива, книга-філосо-

32 Пашковський Є. Щоденний жезл: Роман-есей. – Київ, 1999. – С. 23.

фема, книга-виклик, книга-вирок, книга-памфлет, книга-порахунок, книга-волання, книга-протест, книга-надрив, книга-відчай, книга-крик. Але й книга-поема. Але й книга-віра»33.

В Євгена Пашковського, як і назагал у репрезентативній українській публіцистиці, думка, з одного боку, відшукує певність, позитивну мотивацію – це метафорично окреслена раціоналістична етика, речниками якої були Сократ, Паскаль, Сковорода, з другого боку – це явище незрівняно вищого порядку, ніж плаский, науковоподібний соціологізм.

Ми вже засвоїли, що західна аргументація прагматичніша. Нагромаджено величезну кількість фактів, але більшість з них – незначні й безплідні. Вони, як правило, не можуть дати нам жодної нової теорії чи навіть важливої гіпотези, ані продуктивних у чомусь висновків. Це – радше пасив, а не актив, оскільки людина загубилася у фактологічному лабіринті, не знає, котрі факти варті довіри, а котрі – ні. Крім того, вони заслонюють нам перспективу і не дають можливості добре бачити. На це звернув увагу ще у XIX сторіччі Джузеппе Мацціні, який радив не зупинятися на матеріалізмі фактів, а поєднувати їх з принципами. Якраз це якнайкраще характеризує літературну і публіцистичну творчість Євгена Пашковського, який визнає лише одну залежність, що її Олесь Гончар назвав синівською любов’ю до рідної землі, відданістю гуманістичним ідеалам людства. Додамо лише – не абстрактним гуманістичним ідеалам, а християнським. Біль за «суспільне дичавіння», заклик до «консолідуючої місії», глибоке усвідомлення того, що «духовне життя – постійне подвижництво, внутрішній джихад», бачення великого блага у тому, що «українська поезія має потужну енергетику», що «інших форм плекання душі, окрім слова», нема, переконливі аргументи про «еталонність мови та її чистоту», про об’єднання країни з допомогою мови, «творення живосильної мови, яка б, описуючи духовні явища, вивищувала дух людський над тимчасовим і помарнотненим» – ось лейтмотив практично усіх інтерв’ю лавреата Шевченківської премії34.

33 Базилевський В. Вижити і написати. Про «Щоденний жезл» Євгена Пашковського // Літературна Україна. – 2001. – 26 черв.

34 Див.: «Апофатика від Пашковського», «Література – це звільнення від страху», «Час довбневчень закінчився: люди сприймають серцем і не переносять на дух лицемірства!» // Українське слово. – 1999. – 1 лип. – С. 15; Україна молода. – 2003. – 24 липня. – С. 11; Україна молода. – 2006. – 2 черв. – С. 18–19.

І тут доречно знову зіслатися на Миколу Шлемкевича, який створював науково-публіцистичнийінститут. Професор риторики Галина Сагач, спираючись на багату наукову спадщину українства, доводить: «Наше слово елітарне: поетичне, риторичне, гомілетичне (гомілетика – богословське красномовство); воно для тих, хто мріє пізнати протягненість слова від Землі до Неба, бо слово – наш інструмент у боротьбі за Віру, Надію, Любов. Наше слово усолоджуюче»35.Євген Пашковський в одному з названих вище інтерв’ю говорить про «значеннєву літературу». Це можемо й віднести до публіцистики. Первинною має бути любов до світу. Коли іронія та сарказм – самоціль, а елементи любові – вторинні, народжується література пекла. Вона нині саме й вивищується. Є. Пашковський наводить студентам приклад зі Святим Августином, що не можна іронізувати над його текстом, бо він на сто відсотків справжній.

Наша журналістика репрезентує блискучі зразки концептуальної публіцистики. На найвищому рівні аргументації написані, наприклад, статті Дмитра Чижевського – «В’ячеслав Липинський як філософ історії»36, Євгена Сверстюка – «Добігає час тисячоліття»37, Оксани Пахльовської – «Гея: смерть і воскресіння»38, Івана Дзюби – «Україна перед Сфінксом майбутнього» (брошура видана у Києві у 2001 p.), Сергія Кримського «У сучасному глобалізованому світі Україна має всі можливості для того, щоб зіграти роль цивілізаційного центру»39. Цікаво зіставити роздуми Оксани Пахльовської про книжку «Смерть землі. Великий Голод в Україні 1932–1933 pp.», яка вийшла друком в Італії уримському видавництві Viella, в яких зазначено, що «найменш вивченими є етична та психологічна площини цієї безмірної для України трагедії», з міркуваннями відомого філософа й есеїста Сергія Кримського, який переконливо стверджує: «Сучасні процеси глобалізації не стосуються антропологічних основ всесвітньої історії та культури;

35 Див.: Інтерв’ю Рупняк Л. «Так много важить слово» // Шлях перемоги. – 2006. – 1 лют. – С. 10.

36 Український державник. Альманах на 1943 рік. – Берлін. – 1943. – С. 49–61.

37 Українське слово. – 2000. – 6 січ. – С. 7.

38 Україна молода. – 2005. – 26 листоп. – С. 6-7.

39 День. – 2006. – 4 серп. – С. 5.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Філософія факту

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги