рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ   1. Японія ...

 

1. Японія 7. США
2. Швейцарія 8. Канада
3. Великобританія 9. Франція
4. Німеччина 10. Польща
5. Нідерланди 11. Італія
6. Австрія 12. Індія

Професор Міхаель Галлєр коментує цю та інші таблиці, вміщені у журналі «Німеччина»: «Чи настає кінець преси? Та навряд! Щоправда, у неї існує низка структурних проблем. Преса постійно під тиском конкуренції, витрати на видання суттєво вищі, ніж у медіа online. Од-

54 Cronkite W. A Reporter’s Life. – New York, 1996. – 384 p. 44

нак, такою самою мірою, наскільки нас затоплює інформаційна повінь з Інтернету, зростає попит на компетентну журналістику, яка вміє відібрати найважливіше, критикувати і контролювати, а водночас ще й інформувати громадськість»55. Випробуваним засобом проти засилля інформації є достовірність газет високого рівня. Недаремно «Франкфур-тер альгемайне цайтунг» і «Зюддойче цайтунг» з часу комерціалізації Інтернету у 1993 році завоювали ще 200 тисяч нових читачів, і ця тенденція утримується. Так само читачі журналу «Шпігель» полюбляють радше консервативний напрямок, а не «журналістику нашвидкуруч», за яку критикують «Фокус» та інші видання. Солідні друковані органи масової інформації проводять детальні та точні дослідження, прагнуть високого рівня журналізму, тому критично-емансипаційний аспект не зводиться ні до репресивної критики, ні до емансипації «без керма і вітрил».

Голова Німецького об’єднання журналістів Германн Майн, відповідаючи на запитання Петера Гінтередера та Міхаеля Ціпфа, гостро скритикував «чековий» журналізм, занедбування принципу «Be first, but first be right» («Бути першим, але спершу мати рацію») в ім’я пріоритетності актуальності. Осмислюючи закордонний досвід, варто звернути увагу на такий факт, підкреслений Г. Майном: у 70-80-х роках XX століття багато журналістів вважали себе місіонерами у політичній сфері. Вони боролися за ідею, тоді – за східну політику примирення зі сусідами, що її проводив Віллі Брандт, до речі, журналіст за професією. Нині ж політично-місіонерська свідомість журналістів послабилася, більшість з них вважає себе просто посередниками. Вимирає покоління видавців, які мирилися з мільйонними збитками, щоб утверджувати вищі вартості, справді поважно трактували роль публіциста. Зараз витворюються олігопольні структури, усім керує обчислювальна машина. Публіцистичне розмаїття зникає. Ще одна обставина: хоч у законах про пресу записано право на «контрвідображення» (за умови перекручення фактів), ним пересічний громадянин не може скористатися через величезні судові затрати56.

55 Printmedien in Deutschland. Друковані медіа у Німеччині // Deutschland. – 1999, – № 2 (квітень-травень). – С. 30.

56 Боротьба за щоденні заголовки: засилля інформації? // Deutschland. – 2000. – № 1 (лютий-березень).

Джерело: BDZV

Історичні традиції зобов’язують. Виявляється, що замало наголошувати на «чіткій межі між новинами і коментарем»57 здійсненні «моніторингу за діяльністю органів влади»58, на обов’язку «дотримуватися в роботі високих професійних і етичних стандартів»59, хоч ритуально згадуються й пошук правди і служіння суспільству. Правила ринку несумісні навіть з цими деклараціями – адже інтереси витісняють вартості, змагальність – солідаризм, домінування – милосердя. Оскільки людина повинна розвиватися, дослідження й оцінка варіантів розвитку світу не знімається з порядку денного. Саме щоденна преса, журнали, спеціальні видання найбільше зберігають прогностичний потенціал, продукують (журналісти й експерти) нові ідеї на міждисциплінарних перехрестях, забезпечують на макрорівні, разом з іншими інституціями, пошук закономірностей самоорганізації суспільства. Людинотворчий етап, в який вже вступило людство, на перший план висуває творче мислення. Комп’ютери виконуватимуть рутинну роботу.

Пасіонарна, позитивна, мобілізуюча енергетика текстів майстрів слова якраз і спроможна поступово виелімінувати із журналістики фальш і цинізм, деконструкцію найпростіших слів не тільки в мисленні, а й у дії. Українка Олена Теліга вчить нас віднаходити правдиві глибини і висоти духовності; грузин Чабуа Аміреджибі – розуміти аромат і силу простих істин, нагромаджувати добро як особливий вид енергії; аргентинець Ернесто Сабато радить не інформувати, а формувати, пам’ятаючи, що слово «виховувати» за етимологією означає розвивати те, що приховане в зародку, що криється в ньому як потенціал, тому Дон Кіхот – реальний, бо він означає тривалість, вічність; росіянин Сергій Аверінцев нагадує, що релігійні традиції – найміцніші, їхня здатність виживати в екстремальних умовах надзвичайна, тому їх треба плекати, не піддаватися сумнівному секуляризмові; колумбієць

57 Общество профессиональных журналистов США. Кодекс этики // Фонд защиты гласности. Профессиональная этика журналистов. Т. 1. – Документы и справочные материалы. – М., 1999. – С. 34.

58 Софийская декларация 1997 г. // Фонд защиты гласности. Профессиональная этика журналистов. Т.1. – Документы и справочные материалы. – М., 1999. – С. 290.

59 Великобритания. Кодекс поведения // Фонд защиты гласности. Профессиональная этика журналистов. Т. 1. – Документы и справочные материалы. – М., 1999. – С. 107.

Габріель Гарсія Маркес, який не розділяє своєї літературної творчості з публіцистичними виступами у пресі, відтак шеститомник його репортажів читається як захоплюючий роман, – орієнтує на доконечну потребу заглиблюватися у щоденне життя, бути в найгарячіших точках планети, усе побачити власними очима; англієць Грем Грін вчить, що кодекс честі – не порожні слова для журналіста, застерігає від рефлексу брехні; південноафриканський письменник і публіцист Андре Брінк наполягає, що творча людина насамперед повинна бути віддана своїй свідомості, щоб уберегти віру в щось прекрасне, щось значуще в цьому жахливому світі, щоб спонукати людський розум шукати й здобувати знання; американець Ральф Емерсон упевнено задекларував, що найбільше багатство – діяльна душа, а француз Антуан де Сент-Екзюпері – так само вселяє упевненість, що бути людиною якраз і означає відповідати за все. Висновки:

1. Журналістика, яка народжується в координатах системи антропологічної експансії: тоталітаризму ідей ненависті, панування чи зиску, споживання, а загалом – розтринькування ресурсів людини і природи (лат. consumere саме й означає розтринькувати), завжди блукатиме між добром і злом, прислуговуватиме гендлярам і міняйлам, забуватиме бачене раніше, зневажатиме непорочний ідеалізм розуму й поривання шляхетного серця як «анахронізм», зіштовхуватиме людей, народи, цивілізації. Плекаючи й підживлюючи зарозумілість, з якої й вилупилося зло, засоби масової інформації неминуче мусили перетворитися на знаряддя засобів масової дезінформації, на маніпулятивного монстра – ГУЛАГ мас-медіа, який сприяв (через увертюру слів) появі усіх концентраційних таборів або комфортабельних ґетто, що в обидвох випадках означає пониження людини.

2. Нинішня інформація без контексту, до того ж – переважно негативістська, нагадує вавилонське стовпотворіння, яке лише заплутує не тільки людину, а й цілі спільноти, паралізує суспільства, оскільки для загалу окремі дані, озвучені фрази, кадри більше не творять (логічно) єдиного цілого. Впоратися з цим герменевтичним завданням сучасна людина, як правило, неспроможна. Метафізика багатьох передових статей, словесної еквілібристики колумністів, а назагал – мультимедійного галасливого чи візуального ескалаційного насичення, витворила,

з одного боку, відсторонено-скептичне ставлення до світу, культивування якого стає однією з характерних ознак західної цивілізації, з іншого – акустичний каталізатор такої мови, яка вже не містить жодного сенсу; тобто голос втрачає свою комунікативну функцію, а слова перетворюються у дуже виразні шумові ефекти.

Тоталітаризм обидвох варіантів матеріалістичного нігілізму, таким чином, довів, що зруйнувати можна все, включно із сутністю людини.

3. Щоб зупинити тенденцію духовної дезінтеграції, плеонексії (несамовитої пристрасті до могутності й максимальної вигоди під маскою ідеалу справедливості й моралі), а також мегаломанічне прагнення до створення нової дійсності розумом «інтелектуалів» – для окупації свідомості «мас» сучасним варіантом ідеалу «хліба і видовищ» – необхідно повернути елемент стійкості в сучасне мислення. Переплетення моралі, права і політики мало б розблокувати це мислення, але це неможливо здійснити магічним заклинанням про «природне право», чим, принагідно, маскувалися колоніальний імперіалізм, більшовизм, фашизм, націонал-соціалізм, тобто негативний універсалізм. Відколи мас-медіа наділили прерогативами хірургічного втручання у структури дійсності, зміщено центри мислення, зігноровано міжкультурний діалог, дискурсивне знайомство з поглядами усіх учасників світового процесу. За допомогою терору модних слів, фрагментарного підходу, ситуативної моралі нам щоденно нав’язують стереотипи втрати шансів на виживання автономних партикуляризмів, тимчасом зникнення бодай однієї мови, традицій багатьох з 14 тисяч народів рівнозначні катастрофі усього людства.

Зазначений вище елемент стійкості в мисленні можна відновити за умови повернення «на круги своя», коли співвідношення між технологією, культурою і релігією набере властивої пропорції. Людина – істота релігійна. Релігію – діахронічно й синхронічно – слід трактувати як універсальний феномен. Журналістський аналіз не має права залишати поза увагою релігійний аспект людини, адже це – вирішальний чинник.

4. Оскільки нинішня гротескна комунікація, технології завтрашнього дня – мікроелектроніки, комунікаційної та інформаційної техніки, генотехнології, як виявилося, не можуть бути чинними поза

межами людської культури, самої історії людини, зокрема історії її душі, – журналістика як сфера духу не повинна бути комерційною та догматичною. Новітній централізм (американська модель) слід замінити інтеркультурним та інтеррелігійним діалогом. Ми повинні максимально чітко з’ясувати, які права людини мають розглядатися як центральний елемент у системі цінностей XXI сторіччя, чи (а якщо ні, то чому) швидка світова комунікація через слово та образ сприяє зростанню взаєморозуміння між культурами, які мають різні традиції, яким чином повернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос, апостольство, щоб не керуватися законами конкуренції заради сумнівних осягів (наклади, рейтинги, прибутки), а допомогти людям прозріти, зайнятися ґрунтовним дослідженням та роз’ясненням, які б сприяли збереженню життя на планеті.

5. Цільова шляхетно мотиваційна журналістика мусить повернути собі панівне місце у царині впливу на масову свідомість. «Бог довірив нам слово спасіння, якого спрагло чекає кожне людське серце. Євангеліє – наче коштовна перлина, яку ми всі шукаємо» (пор. Мт 13, 45-46). Щоб повернути усе найсвятіше, вигнане зі світу, першим логічним кроком до депатологізації одержимих мамонізмом людей, соціальних груп, ширших спільнот має стати безоглядна відданість кожного журналіста правді й доброті. У цю утопію треба повірити! Сповідуючи нездоланну силу духу, творча особистість зобов’язана бути поборником правди-справедливості й любові, служити універсальному суспільному благові, утверджувати «якісну ідею свободи», привчаючи суспільство керуватися не інстинктами, а вартостями.

Той, хто долучає своє творче зусилля до організованого зла середовища деморалізаторів, у якому зобов’язує синдром сутенера, хто толерує усе, що розпаношує інстинкти, – абсолютно не розуміє суті професії журналіста. Нічого спільного з журналістикою класичного взірця не має така діяльність, яка, образно кажучи, відчиняє вікно для морального хаосу, інакше – толерує наркоманію, фашизм тіла, порнографію, злочинність на вулицях міст, цинічну політику, тобто видає своєрідну перепустку злу.

6. Термін «незалежні ЗМІ» посутньо є щонайменше непорозумінням. Засоби масової інформації автоматично ставлять себе у позицію повної залежності:

– від ідеї служіння спільноті, навіть у позитивістському варіанті: інформувати, допомагати суспільству здійснювати самоуправління, пильно стежити за діями властей;

– «контактність» влади і ЗМІ неминуче створює спіраль взаємозалежності. Згадаймо слова Христа: «Віддайте кесареве кесареві, а Боже – Богові» (Мт. 22:22). Держава як порядкуючий чинник суспільства зацікавлена у підтримці мас-медіа, щоб якомога ширше й швидше розповсюдити програму, політику, результати діяльності влади, натомість мас-медіа черпають від неї матеріал для інформування громадськості, коментування дій владних структур, коригування своєї інформаційно-публіцистичної діяльності; критерії оцінок закономірно бувають різними, але це вже інша проблема;

– від споживача інформації, якими б намірами він не керувався; саме цю обставину максимально експлуатує бульварна журналістика, яка орієнтується на постулат «попит породжує пропозицію», хоч співвідношення має бути протилежним – усе починається з пропозиції;

– автентична журналістика – «аванґард духу», за М. Шлемке-вичем, неминуче залежна від плідних, шляхетних потреб епохи, від ідеї служіння «святій правді» (Т. Шевченко, І. Франко), справедливості;

– від доконечної потреби зборювати зло, пропонувати ліки від нього, від вимоги тримати громадську розважливість насторожі, аби не припуститися цілковитого безглуздя, тобто, щоб не позбутися притаманної буттю органічності;

– від усієї інфраструктури суспільства (чинник технології, матеріальної бази, розповсюдження, фінансових механізмів та ін.).

Наділена часткою божественного розуму істота, тим паче така, яка обрала журналістику за покликанням, зобов’язана керуватися принципом «Не можу мовчати!». Орієнтир у цьому випадку однозначний на всі часи – проповідувати Слово, яке було спочатку, повернути шляхетне слово-критерій суспільному життю, аби воістину душа оволоділа пізнанням, знанням і мудрістю. Навіть медіапрацівники (media-worker) мають бути узалежнені від пошуку істини – через суто відображальну журналістику, матеріалізм фактів.

7. Авторитет Слова, його трансцендентність можуть забезпечити такі особистості, які мотивують своє життя пізнанням зерна сенсу, розумінням того, що людина потребує Абсолюту. Відтак, вони виробляють

у собі й допомагають іншим випрацювати імунітет проти неправди, корупції, цинізму, страху. Володіючи трибуною, якої, до речі, немає в абсолютної більшості громадян, журналіст може висувати нові ідеї, відстоювати принциповий погляд, виступати з критикою. За таких умов маргіналізація творчої сфери є професійною капітуляцією перед злом. Упродовж усієї історії людства світоглядна публіцистика/журналістика була співтворцем духовної культури, совістю нації, об’єктивним розумом народів. Журналісти гостро відчували свій обов’язок розкривати причини усього, що приховане від зору, бути дзеркалом життєвих глибин і виявом таємниць душі людини. Вони будили, отямлювали людей, критично оцінювали суспільний, політичний і культурний простір, але ця критика не була репресивною, паче того – справжні професіонали ніколи не вилучали себе з-під критичного погляду опонентів і знаходили засоби виправлення ситуації. Судження, оперті на міцні засади, неодмінно спонукатимуть ступати в напрямку репрезентованого ними ідеалу досконалості, моральної довершеності. Наше покликання полягає у виявленні зв’язку людей із подіями, подій із тенденціями, тенденцій із процесами, процесів з ідеями.

8. Щоб уникнути спотвореного відображення дійсності, слід брати до уваги усі сфери життєдіяльності, усі культури, спадок усіх цивілізацій. Цілісне сприйняття навколишнього обіцяє звільнення людської природи від рабства чуттєвості. Маємо орієнтувати загал на досягнення вершинного пізнавального ідеалу. Тому до цілком правильних й вмотивованих висновків документу Папської Ради «Етика в комунікації» про те, що «комунікатор-християнин має особливе пророче завдання, або покликання: голосно й виразно викривати фальшивих ідолів сьогодення – матеріалізм, гедонізм, споживацтво, націоналізм тощо»60, варто було б додати, на нашу думку, таке: «Водночас завданням журналістів має бути розвінчання космополітизму, вульгарного релятивізму, який знищує культуру свободи, інформаційного чи культурного імперіалізму, постмодернізму у комунікативістиці, цинізму слова та образу, вульгарності вибору світоглядної позиції, моделювання образу ворога», запобігання перед мамоністами тощо». І тоді предметніше сприймалися б слова про увиразнення для всіх моральної правди,

60 Папська Рада з питань соціальних засобів комунікації // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. Вип. 21. – Львів, 2001. – С. 387.

«що ґрунтується на ідеалах гідності людини та її прав, першочергової уваги до бідних, універсального призначення земних дібр, любові до ворогів і безумовної поваги до кожного людського життя...»61.

9. Журналістика/публіцистика постійно створює преамбулу для майбутнього. Оскільки принципи влаштування світу мають бути змінені, епічне бачення дійсності, проекція на історію й на майбутнє знову на часі. Публіцист може багато зробити для канонізації святинь, вибудовуючи таку історико-політичну концепцію, яка, по-перше, прагне сплатити борг вдячності попереднім поколінням, а це означає зазначення, плекання тих життєвих соків, що випливають із кореня духовності і не вичерпалися з плином часу, по-друге, ставить завдання виявити плідність принципів, які належать до нетлінного спадку народів і культур, по-третє, утвердити засади справедливості у щоденному житті, те, що визначається терміном «соціальне милосердя».

10. Маємо навчитися розрізняти, аналізувати мотиви дій сучасних акторів історії. Вона не може бути лише зовнішнім феноменом, а неодмінно мати сенс і зв’язок із абсолютним життям, тобто повинна бути онтологічно запрограмована. Метафізичною першоосновою історії є свобода. Допомогти людям запастися основоположними вартостями – неодмінне завдання журналіста. Майбутнє – за синтезом науки та релігії, тобто гармонійним поєднанням знання й мудрості. Переказуючи іншим моральні засади, концепцію світу, що сприяє наближенню «цивілізації любові», журналіст/публіцист допомагатиме суспільності відкинути все зужите, творити новий світогляд, який має стати воістину світопізнавальним і людинотворчим чинником, вибудувати нову культуру буття.

61 Папська Рада з питань соціальних засобів комунікації // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. Вип. 21. – Львів, 2001. – С. 387. 52

Запитання для самоконтролю

1. Від комерційного віку – до духовного.

2. Чи правильний діагноз: «Сфера думки занедбана»?

3. Окресліть концепцію професії журналіста (публіциста).

4. Дві орієнтації мас-медіа.

5. Сі-Ен-Ен – актор у сучасних мілітарних конфліктах.

6. Орієнтир: благочестивий спосіб мислення, жертовне служіння.

7. Д. Мацціні про суть творчості.

8. Точка зору на газету і професію журналіста Олегаріо Гонсалеза де Кардедала.

9. Розтлумачте думку Є. Сверстюка: «Справжня культура йде від внутрішньої свободи слова».

10. Творче кредо телекоментатора Волтера Кронкайта.

11. Авторитет щоденної якісної газети.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги