рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Позбутися селективної моралі

Позбутися селективної моралі - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ У Кожній Країні У Всі Часи, За Усіляких Умов Знаходилися Подвижники, Які Увес...

У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу спробу зібрати під однією обкладинкою – чорною, немов щойно зорана рілля і важка цвинтарна плита водночас – свідчення сотень людей, які чудом уціліли, вижили під час голодомору 1932-1933 pp., – «33-й: голод». Таку назву дістала ця Народна Книга-Меморіал, чимало матеріалів з котрої раніше публікувалися в українській пресі. Журнал «Жінка» вмістив детальну розмову з дружиною і помічницею, співавтором книги Лідією Коваленко під назвою «Час збирати каміння». Лише за вісім місяців загинуло вісім мільйонів людей. В інтерв’ю є такий багатозначний момент. До Л. Коваленко звертається кореспондент Людмила Шушуріна: «Нині нерідко доводиться чути: «Годі ятрити рани, годі дивитися в минуле! Давайте жити майбутнім!». Відповідь дано з гідністю і розумінням ситуації, що склалася у світі: «Я не стану зараз доводити хибність і водночас небезпечність подібних тверджень. Та хочу сказати: ми й розпочали нашу роботу з думкою про майбутнє. Річ у тім, що ставлення у світі до самого факту незалежності України далеко не одностайне. А ми таки хочемо посприяти її широкому визнанню. Зокрема, довівши, що голод в Україні був засобом підкорення її Москві, виявом її безмежної залежності від Кремля і кремлівських «мрійників» злочинців

51 Giovanni Sartori. Mniej informacij, więcej dezinformacij // TV. Wizja. Wydanie specjalne. – Warszawa, 1998. – S. 26-35.

вислідом продажності української партійної старшини. Голодомор не був трагічним «випадком», не природа й аж ніяк не наша земля винна у смерті мільйонів. На жаль, і це треба доводити. Як і те, що не можна й нині продавати хліб на цій землі за ціною, недоступною звичайній людині.

А коли не боятися дивитися правді у вічі, то треба зрозуміти: од тридцятих голод в Україні практично так і не дав про себе забути. Йдеться навіть не про фізичну смерть людей. Він зостався в їхній озлобленості. Зостався в тому, що народ забув – праця може бути щастям. Зостався в небажанні, страхові селян брати землю»52.

У попередніх розділах ми вже аналізували позицію Малькольма Маггеріджа, Джеймса Мейса щодо голодомору в Україні 1932-1933 pp. Цілком протилежну позицію зайняв московський кореспондент «Нью-Йорк Таймс», лауреат Пулітцерівської премії Уолтер Дюранті. З його допомогою американці знайомилися з «успіхами» і «завоюваннями» більшовицького режиму. Він вихваляв бузувірські ідеї і закони Сталіна, а страшний голодомор 1932-1933 років в Україні пояснював нерозумінням селянами «благ» і «переваг колективізації». Дюранті сприймається донині як найбільший брехун в історії світової преси53. Принагідно: нині крайній цинізм демонструють такі журналісти, як «метр» американської тележурналістики, «двійник» Влада Лістьєва – Леррі Кінг, який зухвало кпить з Ісуса Христа54; українські журналісти Микола Вересень (його кредо: «правда – це така універсальна гидота»)55; Олесь Бузина, який в газеті «Киевские ведомости» вдався до несусвітенного спотворення життєвого шляху і творчості Тараса Шевченка56. Оголюючи атмосферу безцеремонності, безсоромності безбатченків, Євген Сверстюк справедливо пише: «На висотах Духу не діє принцип: «Ти – мнє, я – тєбє»57.

52 Час збирати каміння // Жінка. – 1992. – Ч. 10.

53 Вісті з України. – 1993, Ч. 36.

54 «Двойник» Влада Листьева носит широкие подтяжки и не боится угроз // Комсомольская правда. – 1995. – 22 марта. – С. 7.

55 Вересень М. Правда – це така універсальна гидота... //День. – 1997. – 26 верес. – С. 17.

56 Бузина О. Вурдалак Тарас Шевченко // Киевские Ведомости. – 1999. – 12, 19, 26 июня. – С. 12, 13,12.

57 Сверстюк Є. Шевченко під оптичним прицілом // Час-Time. – 1997. – 6-12 берез. – С. 10.

Але повернемось до прикладів зі знаком «плюс». Із зарубіжних публіцистів добротний рівень компетентності, до того ж – з яскраво зазначеними елементами морального підходу до своїх обов’язків, протягом десятиліть можна було помічати в діяльності Тетяни Тесс, Олександра Бовіна (Росія), Уолтера Кронкайта (Сі-Бі-Ес), Ришарда Капусьцінського та ін. Так, Тесс, міркуючи про внутрішню інтеліґентність публіциста, зазначала, що точність, абсолютна, безумовна, ніколи нами не зігнорована, – обов’язкова. Вона є неодмінною умовою нашої праці.

Р. Капусьцінського вважають асом польського художнього репортажу, жанру, який дозволяє «рефлексувати над світом», колекціонером подій, дослідником і репортером, подібним до Геродота, інтелектуалістом, гуманістом, найсміливішим, найпроникливішим журналістом світу, водночас - літератором, який бачив терор, смерть, тиранію, революції, голод. І все це описав гранично чесно, дохідливо, переконливо. В одній творчій особистості бачимо соціолога, філософа, політичного публіциста. Це дозволяло йому досліджувати «глибину психології людини та її місце у світі вартостей»58.

У своїй стислій манері заняття журналістикою схарактеризував О. Бовін: «Заняття нею передбачає наявність сумління, думок, мужності. Сумління – щоб було соромно працювати абияк. Думок – щоб було що сказати людям. Мужності – щоб мати сумління і думки»59. Іншого разу він зосередив увагу на індивідуальній манері мислити, власній стилістиці, які є результатом життєвого досвіду, освіти, загальної культури. Слід віддати йому належне: свого часу Бовін підтримав агресію СРСР проти Афганістану. Але, збагнувши що й до чого, знайшов мужність привселюдно покаятися, опублікувавши на сторінках журналу «США: экономика, политика, идеология» докладну статтю «Досвід самокритики»60.

Якщо підійти до справи з погляду психології, то можна помітити таку закономірність. Є публіцисти, яким байдуже, як розвиватимуться події. Є й такі, яким не байдуже, але які вважають, що від них особисто

58 Wolny-Zmorzyński К. О twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. – Rzeszów, 1998. – S. 204.

59 Бовин А. Поговорим по существу. – M., 1986. – С. 250. Бовин А. Опыт самокритики // США: экономика, политика, идеология. – 1989. – Ч.7. – С. 44-49.

нічого не залежить: все буде як буде, навіть якщо буде навпаки. І є, нарешті, прекрасна категорія журналістів, які вважають, що їхні виступи, заанґажованість у найболючіші проблеми сучасності можуть вплинути на події, змінити ту чи іншу ситуацію на ліпше. Себто своїм словом, можливо, отим однісіньким, своєю поставою перехилити чашу на користь правди-справедливості й забезпечити перемогу.

Українка Галина Паламарчук на сторінках «Літературної України» у популярному розділі «Наголос» писала: «Слід мати на увазі, що є... вища, творяща правда нашої мудрості... Подвійна мораль, як леп, насідала на наших душах і душила їх. Душила порядність, доброзичливість, стриманість, сором рвати, гребти, брехати, душила такт, доброту, вміння стати на місце іншої людини»61.

Справді, як би ми не афішували те, що публіцист – це політик, економіст, філософ і т. д., усе-таки на першому плані має бути, як висловлювалася широко відома у світі італійська публіцистка Оріана Фалачі, «моральна позиція у будь-якому питанні». Тому її «кожна професійна зустріч забирає шматочок душі і серця». Хоча у процедурному плані «інтерв’ю перетворюється в гру за досягнення істини», «оригінальністю Фалачі є емоційна заанґажованість при розмові з іншою людиною» (широко відомі її інтерв’ю з Г. Кісінджером, У. Колбі, Індірою Ганді, Нгуєн Ван Тхієу, Алі Бхутто, Хайлє Селасіє, Хомейні), «постійний натиск» на владу і власть імущих, особливо диктаторів, хоча сама вона висловлюється таким чином, що «інтерв’ю є боротьбою і актом любові». З точки зору фаху судження експертів про творчість цієї неординарної, якоюсь мірою типової для Заходу постаті заслуговують на докладне вивчення62.

Так само запалюючими прикладами цивілізованого, одержимого, грамотного пошуку правди можуть служити Степан Колесник, нескорений голос якого неодноразово проривався зі сторінок тижневика «Україна» та інших українських видань і був «непідвладний постановам, інструкціям і традиціям тих років..., оголене серце письменника

61 Паламарчук Г. Залучити до активу совість // Літературна Україна. – 1987. – 26 лют.

62 Арико Саито. Да ступиш леда. Един поглед в дьлбочина верху техниката за интервюиране на Ориана Фалачи // Сьвременне журналистика. – 1988. – Ч. 1. – С. 210.

не приймало облуди і фальші, руки не піднімалась писати про щасливе «тогодення»; грузин Іраклій Гоцірідзе, який самотужки дослідив витоки, механізм втілення, позицію найвищих державних чинників і результати зловісних подій у Тбілісі у 1989 році, коли імперська армія жорстоко розправилася з протестуючими людьми, – приватне розслідування Гоцірідзе не лише в іншій ситуації відроджує славні традиції американських «розгрібачів бруду», зокрема Лінкольна Стеффенса, але й, можливо, є прообразом нових дипломатичних відносин між народом і владою, цих двох високих договірних сторін, пов’язаних спільною долею; литовець Юріс Поднієкс – репортер, автор знаменитого фільму «Чи легко бути молодому?», що його побачили у 68 країнах, який дотримується принципу: «У мене було відчуття, що я можу чимось допомогти людям, показати руку цього монстра – Системи, котра маніпулює нами».

Але ще про двох публіцистів, громадян із великої літери, треба сказати докладніше, бо такі, як вони, прокладають шляхи до переорієнтації журналістики в бік альтруїзму. Мова про англійця Віктора Зорзу та білоруску Світлану Алексієвич.

Справа журналіста – писати, і Віктор Зорза за півстоліття написав багато ґрунтовних статей, есе, інтерв’ю, оглядів. Однак він – один з тих небагатьох журналістів, про котрих пишуть. Англійський і американський оглядач зі світовим іменем вважався на Заході проникливим «радянологом», тривалий час вів знамениту щотижневу колонку у «Вашингтон пост», але часто мав клопоти з правлячими колами як у столиці США, так і в Москві. Останні вісім років жив відлюдником в індійському селі в Гімалаях. Зорза одержав найвищу журналістську премію Великобританії за передбачення з дивовижною точністю вторгнення радянських військ до Чехословаччини 1968 року. У нього померла від раку двадцятип’ятирічна дочка Джейн. Про те, як умиротворено помирала вона в англійському хоспісі (лікарня для безнадійних онкологічних хворих), Віктор Зорза і його дружина Розмарі розповіли спочатку в газеті «Вашингтон пост», а потім у книзі «Шлях до смерті. Жити до кінця». Свого часу він організував хоспіс у Санкт-Петербурзі. Це втілення його ідеї організувати мережу таких лікарень у всьому світі. Отже, вирішив він, справа журналіста – діяти.

Народився Віктор Зорза у Західній Україні, яка до війни належала Польщі. Коли у 1939 році радянські війська увійшли туди, його родину вислали до Сибіру. Згодом був зарахований до польського війська, опинився в Англії. Збагнув природу зла в постатях Гітлера і Сталіна. Ось кілька витягів з інтерв’ю Віктора Зорзи кореспондентові газети «Известия» Олександрові Васинському: «Я зненавидів насильство. Ще до табору, коли із Західної України під час «чистки» висилали багатьох підозрілих поляків, українців, євреїв, коли влаштовувались облави на молодих людей, коли тисячі нещасних везли на схід у переповнених вагонах, як худобу... Скільки людей гинуло під час переїзду! Зараз, коли відкрилися таємниці Куропат, інших цвинтарів НКВД, розумієш, що навіть тут доля дала тобі шанс. Це були раби, як, власне, стали рабами і радянські люди, захоплені Гітлером. Коли я почав усвідомлювати, в якому світі живу, я вирішив зробити все, щоб у світі було менше насильства, – не має значення, в тоталітарних країнах чи на Заході.Я дуже добре вивчив вашу систему. Я прочитав усього Леніна, законспектував 7 чи 8 томів Сталіна. Я хотів зрозуміти, чому революції вбивають не лише чужих, але й власних дітей...».

Віктор Зорза прагне виконати ще одне прохання дочки, окрім відкриття хоспісів. Якось, коли вони здійснювали кругосвітню подорож, дочка була вражена злиденністю людей третього світу. «Їх мільярди. Я поїду в Гімалаї, буду писати звідтіля, щоб проблему усвідомили всі. А щоб її зрозуміти, треба показати її зсередини. Це план мого життя. Мені кажуть: ти ж не експерт з проблем третього світу. Добре. Але я можу стати експертом з одного гімалайського села, де проблемою є все – вода, медична допомога, тарілка чечевиці... Я не буду писати взагалі, я опишу селянина на ймення Джоша, якого усьому світові стане жаль. Адже помирати з голоду не менш страшно, ніж від раку. Я мрію, щоб у всіх газетах з’явилися щотижневі колонки, що апелюють до сердець благополучних людей. Нехай це буде, якщо хочете, новий жанр журналістики в газетах і на телебаченні»63.Таким чином, політична публіцистика проти насильства, місійність у Гімалаях стали гілками одного стовбура, іпостасями однієї віри.

63 Васинский А. Умереть по-людски // Известия. – 1990. – 7 сент.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Позбутися селективної моралі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги