рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Пастки постмодернізму

Пастки постмодернізму - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ У 1597 Р. Філософ І Теоретик Науки Френсіс Бекон Увів В Обіг Стереотип «Знанн...

У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просвітництво й поставили собі за мету знайти «всеохоплюючу» правду. Нині знову фахівці обґрунтовують неминучість утвердження так званого «суспільства знання», в якому знання як четверта продуктивна сила стає

53 Amos Oz. Jak uleczyc fanatyka // Rzeczpospolita. – 2006. – 26-27 sierp. – S. 7.

важливішим від землі, капіталу та фізичної праці. Своєрідною символікою стало те, що американський професор Френсіс Фукуяма у 1989 р. таким суспільством проголосив ліберальну демократію, відтак історія начебто закінчилася, бо альтернативи до такого способу життя нема.

У сучасному світі інформація зростає зі швидкістю 200 мільйонів слів або 5000 сторінок друкованого тексту на годину54. Нові інформаційні технології прискорюють створення глобальної мережі та докорінно змінюють модерне суспільство. Його вже й називають інформаційним, комунікаційним, телематичним. Промисловий капіталізм перетворюється на цифровий. «Цей поштовх у розвитку технологій приведе до нового «медіа-перевороту»55. Більшість американських експертів переконані, що ми знаходимося на шляху до суспільства інформації та знань. Рівно ж – до зміни ментальності сучасної людини. У США вже з’явився девіз: без знання немає шансів у глобальному змаганні. Отже, доконечно слід здобути освіту «менеджера знань». Це має забезпечити здатність за допомогою комп’ютера поєднувати велику кількість знань для вирішення конкретного завдання. За арґумент беруть той факт, що за останню декаду майже у кожній ділянці США збільшили продуктивність удесятеро56.

Ніхто не перечить, що інтелектуальна оснащеність людства допомогла подолати масовий голод, деякі хвороби; саме завдяки знанню людина побувала на Місяці, зросла інформаційна мобільність націй. Але вже відтоді, як пророки Французької революції (1789-1794) накреслили механістичні моделі суспільства, тверезі голоси застерігали: навряд чи тільки «освіта, преса, подорожі залізницями, вентиляція, каналізація і життєвий комфорт, доведені до досконалості, зроблять людей моральними і щасливими»57. Тобто через двісті років після Бекона колишня віра у благодатну силу пізнання похитнулася. А ще через двісті років почесний професор Манчестерського університету, член Ради керуючих Європейського інституту ЗМІ Джордж Веделл констатує: «Радіо,

54 Див.: Арка. – 2000. – Ч. 5.

55 Гльотц П. Інформація: цифровий капіталізм // Deutschland. – 1999. – Ч. 6. – С. 48

56 Peres Sh. Od świata granic do świata horyzontów // Tygodnik Powszechny. – 2000. – 13 lutego.

57 Бринтон К. Истоки современного мира: История западной мысли. – Roma, 1971. – С. 336.

телебачення перетворюються у щось подібне до водогону, газу, електрики і телефону – комунальних послуг, корисних, але нейтральних у впливі на суспільство в цілому»58. Дивовижно, але саме сучасній кібернетиці вдалося підтвердити, що всі утопії матеріалістичних фаталістів (чи це марксистський, чи ліберально-демократичний проекти) приречені на загибель, хоча частина вчених, політиків, журналістів й далі продовжують абсолютизувати відкриття геному, здатність клонувати живі організми, Інтернет.

Абсолютизація безмежних можливостей людини неодмінно завершується зовнішнім Чорнобилем і внутрішнім апокаліпсисом. Це стосується також і засобів масової інформації. Тому цілком слушно, виступаючи у Ватикані на Днях журналістів з нагоди 2000-річчя Різдва Христового, Іван Павло II виснував: «Попри майже необмежені можливості сучасних ЗМІ, вони є і завжди залишаться тільки інструментом, який можна використати як для добра, так і для зла. Вибір між тим і тим залишається за нами»59.

Нова ситуація, яка є очевидною, вимагає нового аналізу. У наш переломний момент «зміни імен», тобто переходу комерційної цивілізації в духовну, маємо сформувати нові орієнтири і вартості. На нашу думку, у нове тисячоліття людство повинно увійти з усвідомленням доконечної потреби: а) синтезу, б) рівноваги, в) відповідальності. Синтезу плодотворних аспектів життя різних цивілізацій, щоб врятувати і душу людини, і природу. Рівноваги зовнішньої і внутрішньої людини, вартостей та інтересів, культури («упорядкування» душі) і цивілізації («упорядкування» побуту), пам’яті й надії, неповторності кожної особистості й невигубного вічного духу нації. Відповідальності перед Богом, природою як вічним ладом, нацією, сім’єю, світовою спільнотою, етично-творчою відповідальністю перед істиною. Нинішні часи, як ніколи, переконують: істина – не довільна, мораль – не анахронізм. Етапи фетишизації засобів мають відійти за історичний горизонт.

Суттєвого перегляду, уточнення, збагачення чи повної ревізії вимагають деякі «усталені» постулати щодо розвитку, функціонування засобів масової інформації.

58 Уеделл Дж. Законодательство, регулирование и традиции, определяющие место и роль средств массовой информации// Международная жизнь. – 1993. – Ч. 10. – С. 26.

59 «Репортери» віри приймають виклики ринку // День. – 2000. – 11 лип. 214

У масовій свідомості утвердилися стереотипи: «Хто володіє інформацією – володіє світом», «Людство йде без упину до глобального інформаційного суспільства». Такі висновки зроблено начебто на основі реальних фактів: інформація стала четвертим великим чинником виробництва – таким же важливим, як сировина, праця та капітал; за останні тридцять років вироблено її більше, ніж за п’ять попередніх тисячоліть, високотехнізований спосіб життя став фактом для «золотого мільярда». ЗМІ одержали частину «концептуальної влади» і можливість реально впливати на психологічний клімат у суспільстві і політику держав. Мас-медіа засвідчили здатність бути не лише техногенним артефактом, але й методом спілкування у найрізноманітніших площинах. Як четверту гілку влади пресу, принаймні на Заході, розглядають як незалежний інститут, що має специфічні функції:

– виконує унікальну культурну, політичну і соціальну роль;

– вносить особливий вклад в інтелектуальне й економічне життя у тих ділянках, де її розповсюджують, діє як перший постачальник інформації, новин, думок, розваг і реклами, що робить її реальною силою;

– виконує життєво важливу роль захисника демократії і свободи особистості й спільноти, якій вона служить, будучи стримуючим елементом проти зловживань владних структур, урядів, судів, обидвох сторін виробництва, профспілок та інших організацій.

У сучасну пору західні, переважно американські, вчені наполягають на тому, що в «умовах акселерантного розповсюдження електронних засобів зв’язку інформація стає структуроутворювальною основою розвитку суспільства нового типу – інформаційного». Отже, йдеться про «особливу форму соціальної організації, у якій створення інформації, її обробка і передача стають фундаментальними джерелами продуктивності і влади завдяки виникненню в даний історичний період нових технологічних умов». Ядром такої нової форми комунікаційної організації суспільства є не інформація per se, а «логіка мережі його базової структури»60, надаючи розповсюджуваній інформації особливі якості і функції, які системно перетворюють усі чільні ділянки життєдіяльності людей – економіку, політику, культуру, освіту. Професор соціології

60 Castells М. The Information Age: Economy, Society and Culture. Vol. 1. The Rise of the Network Society. Blackwell Publishers. Maiden, Massachusetts, USA. Oxford, UK, 1996. – С. 21.

Каліфорнійського університету Мануель Кастеллс, завдяки якому у лексичний фонд комунікативістики увійшли терміни «суспільство мережі», «інформаціоналізм», «віртуальна культура», у фундаментальній монографії «Інформаційний вік: економіка, суспільство і культура» наголошує на провідній ролі комп’ютеризованих інформаційних ліній зв’язку, на тому, що інформаційний глобальний капіталізм мережі прагне до «багатства знань» для задоволення запитів користувачів високорозвинутої техніки. Таким чином, комунікаційні технології стають головним засобом і гарантом «прогресивної модернізації життя», формування «нової соціотехнологічної парадигми»61. «Дух інформаціоналізму» має слугувати формуванню глобальної економіки; цей «дух» сприймає культуру не у традиційному значенні – як системи вартостей і комплекс інститутів, а як віртуальну, яка створюється «у візуальному досвіді комп’ютерів у кіберпросторі шляхом перетворення реальності». Виникає, на думку Кастеллса, нова модель робочої сили – флекстаймерство (flextime - вільний режим робочого дня).

Отже, акценти розставлено: стратегічна мета – глобальна економіка. В ім’я чого? Влади! Чиєї? Кастеллс показує, що «комп’ютеризовані комунікації можуть бути могутнім засобом посилення згуртованості космополітичної еліти». На противагу більшості населення світу, ця еліта, інтегруючись у новий світ комунікацій, пов’язаний з розвитком мультимедіа як системи, потенційно одержуватиме величезні прибутки, стане символом «надсучасності». Простір влади і багатства проектується на всі континенти, натомість життя звичайних людей та їхній досвід закорінені у своїй культурі та історії. Чим ґрунтовніше соціальна організація базується на позаісторичних потоках інформації, витісняючи логіку певного конкретного місця, тим більше логіка глобальної влади уникає соціополітичного контролю локально-національних суспільств з історичною специфікою. Іншими словами, еліти космополітичні, люди, які до них не належать – локальні62. Належачи до управлінських кіл інформаційної економіки, ці еліти – символи особливої інтернаціональної культури, не тільки матимуть надблага, але й, в етико-естетичному

61 Castells М. The Information Age: Economy, Society and Culture. Vol. 1. The Rise of the Network Society. Blackwell Publishers. Maiden, Massachusetts, USA. Oxford, UK, 1996. – P. 60.

62 Ibid. – P. 415-416.

плані, підтримуватимуть принципи постмодернізму. Тобто суміші елементів, що виражає пошуки формальної гармонії, яка створюється з трансісторичних стилістичних провокацій; домінуючою формою вираження стає іронія. До речі, частина української преси («Україна молода», «Поступ» тощо) намагається вписатися у цю тенденцію, хоч приклад російськомовної «Комсомольской правды» мав би насторожити: від кпин до цинізму – один крок, а цинізм ніколи не може репрезентувати порядну журналістику.

Постмодернізм остаточно демонструє свою нову ідеологію через утвердження кінця історії і витіснення поняття локальності з поточного простору. Йому (space of flaws) Кастеллс приділяє особливу увагу, вважає, що в інформаційному суспільстві змінюються принципи не лише матеріального, а й духовного життя людей, перетворюючи їх психологію, менталітет і всі попередні уявлення про світ, час і простір. Ідеї такого «поточного простору» надають соціальній практиці фрагментуючого характеру, а поглядам на неї – релятивізму. Але у цьому просторі провідна роль належатиме фінансовим операціям, що дозволяє порівняти його з «глобальним казино». «Морфологія мережі, цифровий аудіовізуальний гіпертекст неминуче приводять до абстрагування від історії та географії. Як результат, маємо справу з «демократією створення прибутків»63.

Те, що абсолютизується певний чинник розвитку модерних суспільств, не є чимось новим. Упродовж світової історії речники раціонального принципу влаштування життя (успіх і ефективність) постійно міняли місцями засіб і мету. І тому знання сходило з колії. До честі української публіцистики, зокрема емігрантської, можемо віднести точний діагноз тенденцій розвитку модерних суспільств. Понад 40 років тому відомий теоретик і практик публіцистики, вчений-філософ Микола Шлемкевич писав у журналі «Листи до Приятелів»: «Техніка – шляхетний твір людського генія, і не вона винна, що дух із батька і володаря часто знижується до ролі раба і знаряддя техніки, як і гріш не винен, коли він із засобу стає ціллю. Справедливіше було б обвинувачувати саме духа, який у наші дні виявляється безсилим опанувати й упорядкувати

63 Землянова Л. Сетевое общество, информационализм и виртуальная культура // Вестник Моск. ун-та. Серия 10. Журналистика, 1999. – Ч. 2. – С. 58-59.

свої власні породження, ним самим знайдені засоби»64.Надмірна глорифікація технологічного інформаційного чинника, конвергенції техніки, біології та нових форм енергії, яка, на думку А. Тоффлера, визволить Четверту Хвилю трансформації людства65, не подолає бар’єрів між розвитком широкого діапазону дисциплін і державами, між різними цивілізаціями, які органічно розвиваються тисячоліттями.

На нашу думку, інформаційні суспільства існували завжди. Адже на кожному етапі цивілізація продукувала і споживала таку кількість інформації, яка забезпечувала функціональну рівновагу суспільства. І завжди був надлишок інформації, тому проблема її властивого вибору, акумуляції, впровадження у масову свідомість вирішувалася засобами й можливостями синтезу. Годимося з думкою Федеріко Майора: «Ми опинилися перед вибором: або нам кинутися стрімголов у майбутнє і поспіхом ухвалювати рішення, нетривкі й недалекоглядні. Або ж разом шукати засобів, щоб бути поінформованими, аналізувати, сперечатись, оцінювати переваги та недоліки даних нам можливостей, перед тим, як вирішити, яким шляхом рухатися вперед у майбутнє, де кожен матиме однаковий доступ до величезної скарбниці знань»66. Єдине, що викликає сумнів у цих судженнях – «однаковий доступ» до знань. Ті, хто вже має цей доступ, завжди блокуватимуть, насамперед фінансовими важелями, інших, бо ж інакше не можна буде «володіти світом».

Далі. Маємо уникати понятійного хаосу, коли: а) інформацію ототожнюють зі знанням, хоча це різні поняття; б) владу інфократів автоматично розповсюджують на поняття найширшого доступу до предметної інформації; в) за автентичну дійсність сприймаємо інформацію про неї («виробництво новин», часто сфальшованих); г) зосереджуємося на матеріалізмі фактів, абсолютизуємо роль засобів масової інформації.

Фахівці підрахували, що в буденному номері «Нью-Йорк Таймс» міститься більше інформації, ніж пересічний англієць у XVII ст. сприймав за усе своє життя. Кожних шість років подвоюється обсяг наукової інформації – кількість лише технічних журналів перевищує 100 тисяч. Колосальну бібліотеку інформації надає Інтернет. У світі

64 Листи до Приятелів. – 1959. – Ч. 2. – С. 1.

65 Tofflerowie Alvin і Heidi. Nadciąga Czwarta Fala // Polityka. – 1999. – 4. 52. – С. 23.

66 Майор Ф. Свіжий погляд // Кур’єр ЮНЕСКО. – 1998. – Ч. 1. – С. 11.

виходить понад 8 тис. великих щоденних газет, діють понад 35 тис. потужних радіостанцій, налічується понад мільярд телевізорів. Чи усе це є стихійним процесом? Напевно, що ні. Оскільки інформація стала товаром, планомірно здійснюється політика, що її майстерно змалював Рей Бредбері у романі «451 градус за Фаренгейтом». Суть її пояснив брандмейстер Бітті: «Набивайте людям голови інформацією, яку не можна перетравити; захаращуйте їх нічого не вартими «фактами», аби вони переситилися, аби відчували себе «чудово поінформованими». І тоді вони вважатимуть, що думають, ніби рухаються вперед, хоч насправді й стоять на місці»67. Додамо, що не просто «стоять на місці». За великим рахунком – деградують. Адже нині зло перестало бути стихійним, хаотичним. Воно стало організованим. Злорадне торжество безвір’я і ненависті до святинь демонструє масова (бульварна) преса. У свідомість вносяться штучні подразники, практикується перманентне збурення емоцій. Це і є найрафінованішою формою дияволізму, інакше – своєрідним інформаційним ліберальним терором.

«З газет зникли парадні передовиці. Їхнє місце зайняли кримінальні жахи. Червона газета стала кримінально-рудою, і брудний потік став пійлом для маси», – такий висновок робить Євген Сверстюк68. Відтак загальний моральний клімат зводить усяке поняття про добро і зло до питання особистого смаку, емоційного уподобання або культурного (радше псевдокультурного) вибору. Нині, коли речники глобалізму, які володіють більшістю мас-медіа у світі, намагаються подавати велику лжу як істину, «свавільне поводження зі Словом перетворилося на зловісне мистецтво. Лихослів’я розквітло буйно і поширилося з вузької царини сквернослів’я, арголексики, сленгу, пліток, до зловживань у термінології святая святих – гуманітарних наук»69. Точний діагноз цього явища поставив один священик, о. Андрій, у відповідь на запитання Миколи Вересня у передачі «Табу». Цитуємо: «Чому Ви прийшли сюди, де, як правило, присутні повії?». Відповідь священика: «Христос ішов до хворих. І я прийшов...»70. Але річ не тільки у хворобі. Маємо справу з крайнім

67 Multimedia Vision // Deutschland. – 1997. – Ч. 2. – С. 20.

68 Сверстюк Є. Духи печерні // Літературна Україна. – 1999. – 9 верес.

69 Маляренко Д. Слово і лихослів’я // Слово. – 1993. – Ч. 8-9.

70 Особистий архів автора. Запис передачі «Табу» за 29 груд. 1997 р.

цинізмом, тележурналіст М. Вересень часто повторює: «Правда – це універсальна гидота».

Технічний прогрес стає згубним, коли починає керуватися ідеологією споживання, – вважає Умберто Еко71. На Заході ослабла мотивація до політичної та суспільної діяльності, натомість зросла потреба до мислення в категоріях господарського макророзвитку. Зникнення ідеологічного й мілітарного ворога (СРСР) спричинило перенесення акценту з філософського трактування інформації як «валюти демократії» (currency of democracy) на дуже актуальну потребу трактування інформації як «валюти економіки» (currency of economy). Інформаційний фундаменталізм, торгівля інформацією неминуче викликають появу на ринку лжеінформації, підміну інформаційних потоків – плітки, поголос стали першим середовищем. Справжня дійсність поглинається й освоюється самостійним світом ЗМІ, після чого єдиною дійсністю стає дійсність засобів масової інформації, автентичні реалії розчленовуються. «Цинічно підготовлений «news-товар» завжди вказує, кого треба любити, а кого ненавидіти...

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Пастки постмодернізму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Концептуальна публіцистика: історичний аспект
Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги