рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Концептуальна публіцистика: історичний аспект

Концептуальна публіцистика: історичний аспект - раздел Образование, ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ Класичним Прикладом Такої Публіцистики У Вигляді 36 Листів Із П’Ятимісячної П...

Класичним прикладом такої публіцистики у вигляді 36 листів із п’ятимісячної подорожі до Росії є книга «Росія 1839 року» Астольфа де Кюстіна – французького письменника і журналіста, нащадка давньої аристократичної родини, від якої успадкував монархічні переконання. Його діда і батька гільйотинував Робесп’єр. Подорож до Росії змусила А. де Кюстіна докорінно переглянути свої погляди. Хоча він писав про Росію першої половини XIX століття, епоху царя Миколи І, перед читачем постає уся історія Московщини – штучної нації, суспільства, упорядкованого страхом, позбавленого добродійств повільного й природного розвитку культури. Листи з описами Москви, Кремля і його жителів-тиранів, сибірського шляху, ярмарку в Нижньому Новгороді, Троїце-Сергієвського посаду тощо привели Кюстіна до такого синтезованого висновку: «У народі – давке відчуття тривоги, в армії – неймовірне звірство, в адміністрації – терор, що поширюється навіть на тих, хто тероризує інших, у церкві – низькопоклонство і шовінізм, серед знаті – лицемірство й святенництво, серед нижчих класів – невігластво й крайні злидні. І для всіх і кожного – Сибір. Ось така ця країна – якою її зробила історія, природа чи провидіння»29.

Бачення фактів у динаміці, поєднання їх із принципами дало змогу А. де Кюстіну виконати свою місію: «вказуючи на зло, закликати добрі душі шукати протиліків,... вкрити деспотів вічною ганьбою»30.Дмитро Донцов у передмові до книжки «Правда про Росію», яку опрацював О. Мерчанський, і видано українською мовою в серії «Політична бібліотека Ліги визволення України», закономірно критикує матеріалістів – «спеців» від Росії, які недооцінюють чинника духовної натури. «Доглянути цей чинник можна тільки «оком душі, інтуїцією,

29 Цит. за: Сучасність. – 1993. – Ч. 1. – С. 38.

30 Кюстін А. де. Правда про Росію. – Торонто; Нью-Йорк, 1958. – С. 24-25, 65.

ясновидством – здібностями, атрофованими у матеріалістів, які поза фасадою і брехливими заявами і статистиками – не бачать нічого»31. До теорії, методології, практики журналістики дотичні також кінцеві зауваги блискучого майстра пера. Мовлячи про епохальну книжку маркіза де Кюстіна, Д. Донцов наголосив: «Написана відважним, блискучим стилем, повна глибоких думок, елеганції вислову, і невгнутої віри у свої слова, – ця книжка вимагає не тільки, щоб її читали люди, що вболівають за долю своєї нації і нашої християнської цивілізації, але й щоб над нею медитували. Для людей, для яких шляхетність, мудрість і відвага не є порожніми словами, – книга Кюстіна стала дороговказом у нашу сумну добу, на яку впала тінь московського диявола»32.

Написано це у квітні 1958 року. Відтоді у політичному плані дещо змінилося. Але у сенсі закону морального престижу, покликання публіциста, автентичного відтворення образу світу й використання ресурсів мови маємо непроминальний зразок обов’язку сказати правду і обов’язку ніколи не втрачати з поля зору того, що твориться на віки, вміння виразно відрізняти проминальне від остаточного. А ще спроможність, пізнаючи життя назагал, вчасно звільнятися з-під влади упереджень. Ще раз зацитуємо А. де Кюстіна: «Розумове життя є нічим іншим, як послідовністю відкриттів... Інтенсивність нашого життя витворює різноманітність; те, що відчувається глибоко, здається завжди новим; воно відновлюється через цю вічну свіжість вражень... Тональність вислову ніколи не обманює..., музика слова заносить далі, ніж думка, це те найбільш мимовільне, найсправжніше, най-плідніше у висловленні думки... Шукаючи, я здійснив подорож по Росії. Я прагнув побачити країну, де царює спокій влади, свідомої своєї сили, але, прибувши туди, я пізнав, що там царює мовчання страху. Я виніс з цього видовища цілком відмінну науку, аніж та, яку я сподівався там знайти»33.

У всіх рецензіях, розмисленнях «з приводу», статтях (їх сотні, тисячі за останні століття) – виразно бачимо паралелі з сучасною Росією. Це і є публіцистика, яка допомагає оцінити й змоделювати політичну філософію держави і суспільства. Скажімо, свого часу редактор популярної

31 Кюстін А. де. Правда про Росію. – Торонто; Нью-Йорк, 1958. – С. 5.

32 Там само. – С. 9.

33 Там само. – С. 105-106.

газети «Известия» («Ізвєстія») Олексій Аджубей, до речі, родом з Вінниччини, назвав свої міркування про книжку промовисто: «І страх паралізує думку. Маркіз де Кюстін про гласність задовго до гласності»34. Вже під сучасну пору, натякаючи на певні аналогії, Ігор Сюндюков назвав своє тлумачення книжки лаконічно – «Деспотизм без маски»35. У російських мас-медіа, із зрозумілих причин, книжку А. де Кюстіна майже однозначно вважають наклепом, хоча і це є свідченням непроми-нальності аналізу й висновків 36 листів і «Резюме подорожі».

Окремі публіцисти потужної інтелектуальної оснащеності, з випрацюваним і поданим у вигляді тексту, завойованим моральним авторитетом суттєво впливали на розуміння суспільністю тенденцій розвитку своїх країн зокрема і світу загалом. Досить згадати X. Ортегу-і-Гасета – іспанського культурфілософа, публіциста, суспільного діяча, представника екзистенціалізму. Не задовольняючись станом тогочасної культури, коли великі вчені перетворилися на тлумачів і коментаторів, а філософія звелася до словесної еквілібристики, він узявся за духовну перебудову Іспанії. Викладаючи у Мадридському університеті, видаючи журнал «Revista del occidente» («Західний журнал»), газету «El espectador» («Оглядач»), сприяючи виданню газети «El Sol» («Сонце»), X. Ортега поступово ставав «духовним батьком іспаномовного світу»– за висловом аргентинського філософа Феліпе Ромеро. З початком громадянської війни (1936) емігрував до Латинської Америки, після Другої світової війни повернувся до Європи, згодом – на батьківщину. Свій синтез різних філософських концепцій він назвав «раціовіталізмом». Йому належить постановка проблем «масового суспільства» і «масової культури».У нарисі «Бунт мас» X. Ортега-і-Гасет довів, що вже на початку XX століття на історичну арену вийшла більшість і почала робити погоду в політиці, культурі. Проте справжніх досягнень гіпердемократії не було помітно. До того ж, це видно і у варіанті комуністичної цивілізації, і етатизму зразка фашизму і нацизму. У всіх системах маси були політичним матеріалом і їх піддавали маніпуляції – чи через брутальну пропаганду, чи через витончене нав’язування споживацьких стереотипів.

Сьогодні особливо актуально звучать висновки X. Ортеги про масу як психологічний чинник. Маса розчавлює під собою усе, що інше,

34 Новое время. – 1991. – № 14. – С. 48-49.

35 День. – 2005. – 30 лип.

незвичне, індивідуальне, кваліфіковане й добірне. Наголошено на потребі для суспільства шляхетно здисциплінованих душ. Шляхетність визначається обов’язками, а не правами. Гете писав: «За власним нахилом живе плебей, шляхетний прагне устрою і ладу».Шляхетність – символ напруженого життя, що постійно прагне перевершити себе. А маси втручаються у все, переважно вдаючись до насильства. Саме тому, що пересічній людині світ і життя здалися відкритими, її душа замкнулася. Ортега стверджує, що в цій облітерації пересічних душ полягає бунт мас. Бути збунтованою масою – це мати герметичну душу.

Висновки знаменитого мислителя про домінування примітиву, дилетанта, якого не цікавлять основні вартості культури, який демонструє неймовірне незнання історії, відсутність історичного сумління, про варварство спеціалізації, тоталітарну державу, про розбещеність пересічної людини – дають змогу глибше «вичитати» джерела духовної кризи Європи. Минуло понад 70 років від часу публікації нарису «Бунт мас», але ситуація загострилася і набула загрозливих масштабів. І тому об’єднання Європи, про яке вперше заговорив X. Ортега-і-Гасет і яке стало на порядок дня, не має спричинити зникнення множинності націй.

Дуже показово, що Іспанія – традиція X. Ортеги, а Європа – спосіб вираження. Обставини його – іспанські, а погляд – європейський. Європа стала темою життя Ортеги, Іспанія – темою творчості. І хоч здається, що він передовсім критик, а не апологет усього іспанського, насправді це – біль, отже, найглибший національний самовияв. Адже іспанця він вміщує у центр своєї філософічної публіцистики, і виводить у світ, хоч і критикує на кожному кроці.

Якщо з усіх ідей, які нагромадив X. Ортега, відмінусувати те, що об’єднує його з М. Гайдеґґером чи Е. Гуссерлем, А. Бергсоном чи В. Дільтеєм, залишиться ідея Іспанії.Як стверджують дослідники творчості X. Ортеги, майже за дві тисячі років до нього інший іберієць – Сенека, який народився у Кордові, збагатив стоїцизм родовими іспанськими рисами: самотність як самодостатність, провінційність, яка рятує від марноти марнот. Його не влаштовує позитивізм, оскільки він зводить людину до рівня функції. Найбільше приваблювали Ортегу взаємовідносини іспанського художника-творця і національного життя, творця і обставин життя. Він розгадує таємницю іспанської душі, таємницю іспанської історії, дивацтва Гойї, геній Веласкеса, стиль Асоріна та інших.

Він сперечався з Мігелем де Унамуно, автором книжки «Трагічне почуття життя».

Герман Гессе недаремно писав, що після появи 1930 року нарису «Бунт мас» розв’язано проблему, над якою працювали сотні європейських умів.Єдиний спосіб затримати навалу хама, – розвиток культури. Саме культура як образ душі народу сповільнює процес бестіалізації безбожної людини. Для нас дуже повчальним є також невсипучий творчий імпульс X. Ортеги, який не цурався подорожніх нарисів, статей на злобу дня, заміток щодо конкретних подій. За усіх обставин X. Ортега є філософом, якщо розуміти під філософією «пояснення життя». Він доводив, що людина не має іншого виходу, ніж шукати пояснення речам; іноді треба дивитися на життя ясним філософським поглядом, який допомагає переборювати обставини. Людина, не спроможна ясно бачити, приречена на життя, що нав’язують обставини.У X. Ортеги обставини ніколи не перевершують «я». Визнаючи владу й силу обставин, філософ не принижує особистості, знімаючи з неї вантаж відповідальності. У підсумку вирішує людина, обставини змушують її до вибору. Про що б не розмислював X. Ортега, Іспанія для нього – завжди перша з обставин, за нею другий ряд – європейський, а там – решта. Ортега постійно звертається до здорового глузду, пам’ятає, що думка, якій не можна заперечити, не вартує того, щоб її висловлювати.Але найголовніше, що приваблює нас у його творчості, – це «глибока духовна тривога». Тривога за людину, за культуру, і, звісно, за Іспанію.Його позицію визначали два полюси: європеїзм і антибуржуазність, сумніви у справжності цієї цивілізації, її долі і вартостях. Бачачи країну небезпечно хворою, X. Ортега ставив діагноз, зважувався на рецепти, але вирішальної відповіді чекав від пробудженої народної свідомості. Звідси всі його просвітницькі починання – Ліга політичного навчання, Будинок книги, «Бібліотека ідей XX століття». Про Іспанію та іспанців X. Ортега сказав багато гострого, але це не байдуже моралізаторство, а жива, турботлива любов.

Особливо це помітно у циклі «Есе про Іспанію». Описуючи зливу тиші кордовських краєвидів, публіцист робить блискучий висновок про те, що тут душа зосереджується на кінцевих питаннях: «Що таке життя?», «Що таке смерть?», «Що таке щастя?». У таких розмисленнях шліфується душа.

На нашу думку, есе «Село» не тільки дає відповідь на сокровенні перипетії буття, але й малює переконливу візію майбутнього. Сучасне місто ідеологічно й економічно оформлене капіталізмом останніх століть. Народи, які вчасно зуміли утвердити таке місто, стали панівними. Для одних, невеликої кількості, приготовані всі соціальні інструменти – закони, парламенти, газети, школи. А для мільйонів іспанських сіл – нічого. Така нерівноправність – згубна. Утім X. Ортега веде мову не про співчуття, а про явища вищого порядку – соціальні, національні й загальнолюдські. Народ – це сукупність бажань, інтересів, розумів і пристрастей. Що більше живих розумів взаємодіє, об’єднуючись чи сперечаючись, всередині соціальної спільноти, то багатші її можливості.Він збентежений – «чотири п’ятих іспанського народу не беруть участі у національному синтезі. І не в тому біда, що їх голоси не досягають парламенту, насправді трагічно, що їх думки і почуття пропадають намарно, не переростаючиу загальнонаціональні. Я, університетський професор, потребую цих ідей куди більше, ніж вони моїх; через духовну неучасть цих чотирьох п’ятих все наше життя – бездарна підробка, і я, не зважаючи на всі свої зусилля, прекрасно усвідомлюю, що чотири п’ятих моїхідей приречені на безплідність»36.Він наполягає на тому, що найперше завдання – це «реалізація іспанського життя». Його охопила щира радість в Астурії, коли він побачив людей, спроможних долучитися до сучасності не втрачаючи духовного зв’язку з рідними полями. До слова: це есе було опубліковано в журналі «Espana» («Іспанія») 1915 року. Акцентуючи увагу на тому, що найголовнішим є те, чим живе серце, X. Ортега стурбований тим, що ми ігноруємо своє внутрішнє життя, тим часом дитяча душа завжди залишається в людині.

Нині дуже багато пишемо і говоримо про еліту, про роль інтеліґенції. X. Ортега й тут може нам допомогти. Він переконаний, що називатися інтеліґентною людиною може лише той, для кого власна душа є розгорненою книжкою. Адже культура зобов’язує нас поважати в собі особистість, відстоювати своє право на незалежне внутрішнє життя. Й. Гете якось сказав, що не можна поважати людини, яка не веде щоденника. Коментар X. Ортеги: «Запам’ятаймо цю алмазну істину, хоча суть не у щоденникові,

36 Ортега-и-Гассет X. Эссе об Испании. // Иностранная литература. – 1993. – № 4. – С. 213.

а в тому душевному імпульсі, що спонукує людину на ведення щоденника. Той, хто зневажає своє внутрішнє «я», не спроможний серйозно ставитися взагалі до чого-небудь – це не під силу фальшивій натурі... Той, хто не вірить у себе, не вірить й у Бога. У веденні щоденника Й. Гете виявляє величезний сенс – кожний прожитий день повинен бути осмислений...»37. Пониження людської індивідуальності, отож, є для нього неминучою властивістю демократичної культури. Так само сталосяз ідеями – вони втратили спроможність запалювати серця.

Есеїстика X. Ортеги-і-Гасета подає багато цінних думок про мистецтво (потреба пізнавати первинну суть світу), про історію, про патріотизм.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПУБЛІЦИСТИКА Й ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Концептуальна публіцистика: історичний аспект

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додатки 358
Йосип ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» 358 Ришард КАПУСЬЦШСЬКИЙ: «Нещастям для медіа є інтелектуальні лінощі ї

Структурна криза світосистеми
Всеохопні катаклізми XX століття, що його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала «століттям Сатани»1, спричинили стрімке наростання різнопланового духовного і соціально-політичного досвіду людс

Віднайти істотне
Журналістика нині – футуристична й архаїчна водночас. Вона начебто переносить нас у магічний світ. Це стосується передовсім телебачення, яке репрезентує тривіальну культуру, нетривкі символи, до чо

Наукові погляди на журналістику
Завжди доречно зіставляти методологічно-теоретичні постулати з результатами їх практичної реалізації. Позитивізм, екстраполюючи своє бачення історії на медійну сферу, остаточно, ще після Другої сві

Орієнтації мас-медіа
Варто збагнути плідність суджень представників різних народів, епох, цивілізацій щодо сфери творчості, мистецтва управління душами. Але перш ніж відтворити кілька засадничих орієнтирів «будівництва

Місійність слова
Йдеться про непорочність розуму. Ідейний архітектор італійського Відродження XIX століття Джузеппе Мацціні залишив нам блискучі розмислення про суть публіцистичної творчості, що її він не відділяв

Горизонти української світоглядної публіцистики
Українська світоглядна публіцистика відображає відмежовування від двох крайніх поглядів на мету і сенс історії: від точки зору «тільки цього світу» (марксизм, лібералізм) і від точки зору «виключно

Кредо Волтера Кронкайта
Унікальну сторінку в історію світової журналістики вписав американський телекоментатор Волтер Кронкайт. У своїх мемуарах, названих скромно «A reporter’s Life» («Життя репортера»), він орієнтує нас:

Кількість примірників щоденних газет/1000 мешканців
  1. Японія 7. США 2. Швейцарія

Орієнтир – метааналіз історії
Нагадаємо, як трактує цей термін словник: «Мотивація – сукупність мотивів, доказів для обґрунтування чогось; мотивування»1. Йдеться про підставу, привід для якої-небудь дії, вчинку, про

Вища школа – кузня світоглядних думок
Щораз більше теоретиків і практиків журналістики переконуються у потребі фундаментальної журналістської освіти. Університет – вища школа. Отже, на відміну від середньої, він повинен забезпечити вищ

Інтегральність мотивації
Отже, дбаючи про повноцінну підготовку фахівців, не маємо права дати можливість так званим новаторам витіснити нас з континентальної, тобто фундаментальної системи навчання журналістів і замінити ї

Філософія факту
Відколи утвердилася могутність журналістики/публіцистики, людина сягала до газети не лише для того, щоб дізнатися про останні події, але й щоб випрацювати собі певний погляд на речі, щоб зрозуміти,

Моральна кристалізація ідеологічних вартостей
Публіцисти-концептуалісти завжди вміли відрізняти дочасне й минуще від остаточного. Вони усвідомлювали (усвідомлюють), що без подвижництва, ентузіазму й досвіду будь-яке навчання стане даремною тра

Культурний чинник – визначальний
В умовах всеохопної моральної та екологічної кризи людства на порядок денний поставлено проблему докорінної переоцінки вартостей. Незважаючи на очевидні великі осяги цивілізаційного влаштування жит

Медіатизація політики
Нині роль ЗМІ інтенсифікується з кількох причин. Серед них, по-перше, нові технічні й технологічні можливості збирання, акумуляції та передачі інформації, по-друге, розширення й укорінення демократ

Вплив мас-медіа на діяльність політичних інституцій та громадської думки
  Сфера впливів Франція ФРН В-британія Іспанія США Судочинство

Сучасна преса світу і проблеми морально-екологічної кризи на зламі епох
Кожна історична доба – це сторінка у божественній книзі Провидіння. Час постійно залишає по собі невитравний слід. Відтак маємо вчитуватися у цей «слід». Під сучасну пору, коли ми воювали один прот

Уникати підміни понять
Минали століття, змінювалися цивілізації, зміщувалися акценти у дослідженнях сфери комунікації, але – закономірно! – повертаємося до плодотворних орієнтирів європейської культури. Наша українська т

Публіцистика онтологічного оптимізму
Епічне бачення світу українською та закордонною публіцистикою має бути систематизоване, ґрунтовно осмислене й задіяне як для навчання молодої генерації, так і для грамотного керівництва динамікою с

Авангард духу: концепція Миколи Шлемкевича
Почнімо з усталених дефініцій. Новий тлумачний словник української мови так визначає суспільство: «Сукупність людей, об’єднаних певними відносинами, обумовленими історично змінним способом виробниц

Пріоритет макротексту
Щоб примножувати мудрість, треба постійно переосмислювати своє минуле, звіряти з досвідом інших народів. Це допоможе перекодову-вати інформацію у знання, а знання – у розуміння. Просвіщати – означа

Свобода як істина
Свобода без істини – шлях егоїзму. У документі «Сіяння істини» Іван Павло II зазначає, що вона просвіщає розум і формує свободу людини. Йдеться про цілісний сенс життя. Існує фундаментальний зв’язо

Роль особи в історії
Про роль особи в історії писало чимало знаних у світі політиків, учених, публіцистів і т. ін. Фундатор сюжетної публіцистики Плутарх залишив нам неперевершені зразки життєпису тих постатей Антики,

Спадок XX століття: Європа
Збереження пошани до правди й пізнання передбачає: по-перше, сповнення обов’язку щодо історії, по-друге – обов’язку пам’яті. Для публіциста-історика38 не може бути заборонених тем і жодн

Спадок XX століття: Азія, США
Подібний вплив на масову свідомість мала публіцистика Леопольда Вейса (1900-1992), журналіста зі Львова, який прийняв іслам й одержав ім’я Мухаммед Асад. У мусульманському світі його трактують як в

Українська традиція публіцистичного тексту
Входження у світ історичних осіб, подій дає змогу не тільки автентично проаналізувати процеси, а й відчути, пережити їх. Тобто – краще розуміти, ніж просто пізнавати. Схоплення життя інтуїцією веде

Нагнітання деструктивності
Посилення глобальної напруженості, викликаної передовсім матеріальними чинниками (боротьба за ресурси, зиск, економічна, політична і мілітарна експансії та ін.), у журналістській теорії та практиці

Ідеологеми Жана-Поля Сартра
Публіцистика «думання» давно звернула увагу на те, що, незважаючи на перемогу у двох світових війнах XX століття, ліберальна демократія не витворила нових ідей, які б після страхітливих

Позиція Амоза Оза щодо фанатизму
Вищенаведені приклади публіцистичної діяльності «Столичных новостей» дають, крім усього іншого, підстави зазначити, що арбіт-ральний підхід до історії, претензії на роль «командирів дійсності», неп

Пастки постмодернізму
У 1597 р. філософ і теоретик науки Френсіс Бекон увів в обіг стереотип «Знання – це сила». Він і його сучасники були переконані, що незабаром знання вирішить усі проблеми людства. Ренесанс та просв

Призначення ЗМІ – засоби масового порозуміння
«Мас-медіа повинні стати засобом масового порозуміння, натомість масовість спричинила перевагу турботи про засяг комунікації над турботою про її зміст; «переважає комунікаційний супермаркет», – до

Правда – найвищий етичний ідеал
Найголовніше завдання журналіста – служити правді й справедливості. За Великим тлумачним словником сучасної української мови, «ПРАВДА – 1. Те, що відповідає дійсності; істина. // Певна сукупність д

Онтологія публіцистики
Онтологія публіцистики полягає у її всеохопності, на відміну від науки, яка визначається переважно матеріальними онтосами, до того ж – відзначається специфікацією. Публіцистика має справу з матеріа

Дійова особа історії
Освіченість насамперед полягає у тому, що глядачів, тим паче серед журналістів, не повинно бути. Кожний із нас – дійова особа історії. Її описувати на своє задоволення замало, історія твориться кон

Етичне розуміння професіоналізму
Свобода, якщо вона не сполучена з етичним розумінням професіоналізму, є просто непорозумінням. Отже, примат правди над журналістикою, а не навпаки! Саме правда є шансом стати автентичним

Слово, що визволяє, чи слово, що поневолює?
У слов’янському світі правда тісно пов’язана зі світлом, святістю. Так, у староруській мові вона має передовсім значення «Суду Божого». Євген Сверстюк у своїх роздумах «Свобода слова і культура дум

Позбутися селективної моралі
У кожній країні у всі часи, за усіляких умов знаходилися подвижники, які увесь запал серця, увесь талант віддавали благородній справі. Не так давно пішов з життя Володимир Маняк, який зробив першу

Світоглядна публіцистика Світлани Алексієвич
Унікальну місію виконує білоруська письменниця й публіцистка Світлана Алексієвич. Вона працювала в районній, республіканській газетах, завідувачем відділом нарисів і публіцистики журналу «Неман». З

Нинішнє буття без метафіки збагнути неможливо. Слід шукати нові механізми впливу на народну свідомість.
У цій розмові С. Алексієвич тепло згадує про свій український родовід, «дуже барвисте, гарне дитинство», радить «дати свободу самій природі речей» у Білорусі, де знищена національна субстанція, том

Відходять; ми не додумуємо речі до кінця, жонглюємо, шаманимо старими словами.
Сама творчість С. Алексієвич, «нова література факту», її роздуми над специфікою, потугою (або неміччю) слова заслуговують окремого дослідження. Наразі – деякі рефлексії. Публіцисти, так само, як «

Вирішальна роль слова-рушія
У всіх культурах зазначено першоідею, первісний сенс буття. Дао, Логос, Архетип, Парадигма, Монада та інші слова-коди підкреслюють первинну, вирішальну роль інформації у зародженні життя, функціону

Вернути в журналістику правдолюбство і моральний пафос
Публіцистика, яка останніми роками виконала роль месії, оголивши жахливе минуле імперії та комунізму, недвозначно довела, що логіка безоглядної боротьби веде до боротьби, позбавленої логіки, до роз

Плекати сакрум, вибудовувати сенс
Світоглядна публіцистика під сучасну пору, крім оперативного осмислення поточних подій найширшого діапазону, намагається дати вичерпну відповідь на фундаментальні питання буття, розвитк

Громадянське суспільство – інституція доброчесності
Суто позитивістська методологія, як засвідчив досвід історії, є помилковим мірилом. Людину не можна вилучати із трансцендентності, адже вона – створіння релігійне, а не лише політична тварина, як г

Плекати невмирущий дух нації
Іван Франко «скрізь ставив рідний народ підставою своєї діяльності, добро народне – метою, розум, науку – шляхом до мети»1. Тому нам треба «... зберегти все незі

Цілюща влада вистражданого слова
Особливо варто наголосити на силі переконання у праві на цілющу владу вистражданого слова, що його демонстрував Іван Франко. Паралелі в цьому випадку з найвидатнішими геніями людства цілком доречні

Горизонти публіцистики
Пробуджуючи людське в людині, накреслюючи нації шлях у будуччину («Засяєш у народів вольних колі»), підносячи на найвищі орбіти духовності візію людства, через різні прояви творчості – філософію,

Прогностичний аспект творчості
Із горизонтів XXI століття бачимо, з одного боку, банкрутство комерційно-маніпулятивної цивілізації, яка мусить полишити історичну арену, оскільки спричинила жахливу несправедливість і понизила люд

На найвищих світових орбітах
Як бачимо, Іван Франко мислив, творив на найвищих орбітах національного, європейського та й світового життя. Невситимий інтерес до історії як навчительки життя, до ідеалів народів, наслідування муд

Багатоликість брехні й одне слово правди
Лазар Каганович Є щось символічне у тому, що «останнім із могікан» більшовизму став Лазар Мойсейович Каганович. На

Невтишний біль нації
Голодомор 1932-1933 років... Тривожна згадка з минулого життя, що її вже відроджена українська нація навіки берегтиме у пам’яті. Спомин про два страшні роки, позначені чорною тінню смерті, сповнені

Голодні повні засіки
Історія кожної нації мусить мати свої дзвони: веселі, сумні, величні, визвольні, дзвони перестороги чи перемоги, які б стояли на сторожі пам’яті, які б не дозволяли канути в небуття нашій національ

Парадокс імені Сталіна
У темряві холодного листопадового вечора запалю невеличку свічку. Одну маленьку свічку на своєму підвіконні. І її слабке кволе тіло танутиме, як танули тисячі слабеньких дитячих тілець, замучених,

Хто сказав, що пекло в потойбічні?
«Щохвилини гинуло 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня» (Із промови Віктора Ющенка, 2005 рік) Кінець зими 33-го... На землі ще поскрипує сніг,

Колір голодної смерті
Якого кольору очі дитини, що помирає з голоду: карі, блакитні чи, може, волошково-зеленкуваті? Вони кольору затхлого мертвого повітря і плісняви, вкритої тонкою павутиною, що не дозволяє пізнавати

Із повідомлення італійського консула
у Харкові Серджіо Граденіго від 31 травня 1933 року: Голод і далі шаленіє і нищить людей, і просто неможливо збагнути, як може світ залишатись байдужим до такого лиха і як

Антиепітафія – ‘33
Людей поховали тільки один раз. У скотинячих братських ямах. Відтоді, щороку, з музикою та квітами Ховають числа. Змордовані привиди на шпальтах, Ніби м

ДОДАТКИ
ЙОСИП ЛОСЬ: «Університет не може бути товариством із обмеженою відповідальністю» Кафедра зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету імені Івана Франка н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги